Onko oman akatemian kasvatin takaisin ostamisessa jotain erityisen hienoa? Mielestäni se on oiva osoitus suuresta tyhmyydestä ja pakkomielteisyydestä. Parempia ja paremmin motivoituneitakin pelaajia varmasti maailmalla on kuin omia ex-hylkiöitä. Virheiden paikkailua korjataan virheillä.
Ai nyt ne ovat hylkiöitä, joille ei annettukaan muualla parempaa tilaisuutta tai ryöstökalastettu.
Barcelonan olisi varmasti pitänyt mielellään Fabregasin, joka olisi saanut höntsätä jossain segundassa tai vielä alempana parikymppiseksi eli tähän asti. Ja sitten olisi todettu, ettei välttämättä taso riitä. Barcelona ei ole erityisen hyvin ajanut sisään junnuja, vasta tällä kaudella on hyökkääviä nuoria pelaajia ajettu vähän ponnekkaammin sisään oikeassa iässä. Fabregas on tyypillinen pelaaja, joka pystyy kehittymään nopeasti saadessaan ison haasteen. Tähän ei tietenkään jokainen pysty eikä varsinkaan jokainen valkku pysty havaitsemaan tulevaa, Barcelonassa nuoren Fabregasin surkean fysiikan takia suunniteltiin pitkää koulutusputkea jossain muualla. Jos Barca olisi tehnyt selväksi että heidän mielestään kyseessä on todella suuren lupauksen pelaaja, ei tämä koskaan olisi mihinkään lähtenyt. Mutta Barca mitään tunnistanut, kunhan itkee perästä.
Ja helposti ikävuosia katsoen Barcelona on ryöstöviljellyt vähintään samassa tahdissa muiden maiden köyhiä pikkuseuroja mitä Arsenalkin, Messi-case oli tietenkin jo varhaisempi ennen brittien buumia johon kuuluivat Fabregas, Lupoli, Senderos ja esim. Manun Rossi ja Pique tmv. Barcelona ryösti lapsen, englantilaiset ottavat riveihinsä teini-ikäisiä, 16-18 -vuotiaita. Joku ei näe tässä eroa, minä näen.
Ei Iniestan, dos Santosin, Messin ja muiden varastaminen mitenkään eroa Manun pöllimisistä, Brown, O'Shea, Giggs, Beckham, Rossi, Pique ja niin edelleen.
Aivan aitojen, seurojen täysin itse kouluttamien junnujen määrä on häviävän pieni. Ei siihen tosiasiaan UEFA:n löperöt määritelmät mitään merkitse. Nokkelin varastaa parhaat, kuten Messin, eikä mitään Wes Brownia.
Mutta ymmärtäähän sen kun käsitys joukkueesta on muukalaislegioona.
Jep, on se väärin kouluttaa valioliigaan englantilaisia pelaajia muiden joukkueiden tarpeisiin. Onko se Arsenalin vika, jos englantilaisista pelaajista saisi YHTEENSÄ korkeintaan yhden mestarien liigan loppukahinoita kestävän ringin? Ei millään neljää. Moni koittaa onnistumatta akatemioissaan rakentaa maailmanluokan lädejä, joten Arsenal ei ole epäonnistumisessaan yksin. Rikkaan seuran automaattinen velvollisuus ei toki ole ostaa £17-30m lädipelaajia vahvistamaan rivejä. Millekään seuralle ei ole tuollaiset summat pientä rahaa, joten tarkkaa harkintaa saa käyttää, se on pörssiseuralla jo velvollisuus osakkeenomistajillekin.
On se kamalaa kun joillakin on hyviä omia kasvatteja eikä pelkkää muukalaislegioonaa.
Raivotautista ja vaahtoa pursuvaa vastausta odotellessa
