Roiss
Poissa
|
 |
Vastaus #275 : 28.05.2008 klo 10:03:25 |
|
Kyllähän tuo Piquen hinta nykymarkkinoilla on ihan kelvollinen. Katalaanilisää on varmasti pari miljoonaa tuossakin summassa, mutta ei tuossa voida puhua kusetuksesta suuntaan eikä toiseen. Kyseessä on kuitenkin vielä nuori kaveri, joka on pyörinyt jo useamman vuoden ajan suurseuroissa, joskin vähäisellä peliajalla. Piquella on näillä näkymin mahdollisuus kehittyä hyvä toppari rotaatioon eikä 7,5 miljoonaa ole nykyään enää "mitään". Ja mistä sitä koskaan tietää, vaikka kehityskäyrä muotoutuisi vieläkin jyrkemmäksi sopivissa olosuhteissa.
Mielenkiintoista huomata, että Barca on viimeinkin lähestymässä myös fyysisten ja pitkien pelaajien hankintoja. Eihän tuonne enää välttämättä tarvitse kuin yhden isokokoisen hyökkääjän ja hyökkäävän keskikenttäpelaajan rotaatioon/avaukseen, jos lähtijöitä tulee enempi. Dani Alves vielä puolustuksen laidalle niin puolustuskin on paperilla kunnossa. 5 hankintaa ei olisi edes hirveän paljoa ja kyllä rahaa pitäisi riittää, jos lähtijöiden määrä on vähänkään lähellä huhuttua.
|
|
|
|
|
ogami itto
Poissa
Suosikkijoukkue: F.C. Simpático
|
 |
Vastaus #276 : 28.05.2008 klo 10:29:57 |
|
Mistäs Piquen hinnaksi on muodostunut 8 miljoonaa? Dollariako? Marca ja El Periodico puhuvat 5 miljoonasta eurosta.
|
|
|
|
|
Phizza
Poissa
Suosikkijoukkue: Paul Scholes
|
 |
Vastaus #277 : 28.05.2008 klo 10:51:47 |
|
Mistäs Piquen hinnaksi on muodostunut 8 miljoonaa? Dollariako? Marca ja El Periodico puhuvat 5 miljoonasta eurosta.
Joo, kyllähän tuon siirtosumman suuruudeksi Englannissakin raportoidaan 4-5 miljoonaa puntaa, eli 5-6 miljoonaa euroa. Olisi aika vaikea kuvitella, että United olisi saanut täytemiehestään reilua kuutta miljoonaa puntaa, kun ottaa huomioon sen, että sopimusta oli tosiaan vain se vuosi jäljellä. Mutta samapa tuo, eiköhän kaikki osapuolet olleet ihan tyytyväisiä kauppoihin, vaikka ManU olisi ehkä ideaalitilanteessa halunnut Piquen varatopparina pitääkin.
|
|
|
|
|
ismael
Poissa
|
 |
Vastaus #278 : 28.05.2008 klo 11:07:20 |
|
Ai nyt ne ovat hylkiöitä, joille ei annettukaan muualla parempaa tilaisuutta tai ryöstökalastettu. Mutta ymmärtäähän sen kun käsitys joukkueesta on muukalaislegioona. On se kamalaa kun joillakin on hyviä omia kasvatteja eikä pelkkää muukalaislegioonaa. Raivotautista ja vaahtoa pursuvaa vastausta odotellessa  Antakaa olla, eihän tuon tyypin jutuissa ole koskaan ollut päätä eikä häntää. En sano tätä provoillakseni vaan täysin tosissani: N5:lla ei ole kaikki kotona. Caceres saattaa vielä joskus pukea Pyhän paidan ylleen: Neuvotteluja käydään, Villarrealin hylättyä Barcan ensimmäisen tarjouksen (15 kiloa?). Tarkoittaako tämä sitä, että Piquelle kaavaillaan jonkin sortin yleismiehen roolia ja Caceres olisi se pääasiallinen Militon tuuraaja? Hlebin kanssa sopimus on tehty kuulemma myös, Txiki on Saksassa jututtamassa pelaajaa. Seuraavaksi neuvotellaan Arsun kanssa. Mitä muuta tähän voi sanoa kuin, että ei kiitos. Mikkihiiri- ja pallonsiirtelyosastoa on omastakin takaa. Vaikka mies suurine leukaperineen olikin tärkeä osa Arsenalin hyökkäystä, niin mitä siitä: Mitä Arsu saavutti? Aivan. Sieltä ei kannata ostaa ketään. MD uhoaa, että se on joko Ade tai Berba. Vais niin. Marc Crosasin jatko on vielä auki: Lyon haluaisi ilmeisesti ostaa pelaajan, mutta tuskin maksaa suuria summia. Crosas ei ole vielä kuullut mitään Barcan suunnalta. Pep tuntee pelaajan hyvin, joten aika näyttää onko joukkueessa crosasin mentävä aukko. Oriol Giralt on varma, että Laporta ei istu palcolla ensikauden ensimmäisessä liigapelissä... Tarvittavat äänet näyttää oppositio saavan kasaan, joten äänestys vaalien järjestämisestä näyttäysi olevan seuraava vaihe. Lyhyesti sanottuna ei voi muuta kuin toivoa, että uusi joukkue saa tehdä työtään rauhassa - erillään politikoinnista ja isojen poikien valtataisteluista. Miltä kuulostaa: Seuran uusi presidentti lupaa, että C.Ronaldo pelaa seuraavalla kaudella Barcassa? Aivan, toivottavasti tähän ei mennä. Toki Laporta on tehnyt paljon huonoja ratkaisuja kahden viime vuoden aikana, mutta jos johto vaihtuu niin miten se suhtautuu Laportan "kasaamaan" joukkueeseen - tämä on se huolestuttava asia.
|
|
|
|
|
N5
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsesta
|
 |
Vastaus #279 : 28.05.2008 klo 11:31:03 |
|
Raivotautista ja vaahtoa pursuvaa vastausta odotellessa  Ja parhaat "omat kasvatit" on haalittu tuhansien kilometrien päästä ympäri maailmaa. Aika pitkä on ollut pojilla treenimatka. Edelleen: osoita virhe, miten Barcelonan ryöstökalastus eroaa englantilaisten toiminnasta muuten kuin siinä, että katalaanit ovat vaippaikäisten perään. Oletan toki Messi-tapauksen myötä aiheesta, että suunnitelmallinen perheen masinointi muuttoon Barcelonaan rahan kuvat silmissä on tiukasti katalaanien ohjailemaa, sillä en näe heidän samalla lailla toivottavan tervetulleeksi kitukasvuisia Pohjois-Afrikan venepakolaisia eli yleisestä hyväntekeväisyydestä ei ole kysymys.
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #280 : 28.05.2008 klo 11:42:43 |
|
Antakaa olla, eihän tuon tyypin jutuissa ole koskaan ollut päätä eikä häntää. En sano tätä provoillakseni vaan täysin tosissani: N5:lla ei ole kaikki kotona. Kyllähän se tiedetään ja näköjään sitten vastasi kokonaan asian vierestäkin. Caceres saattaa vielä joskus pukea Pyhän paidan ylleen: Neuvotteluja käydään, Villarrealin hylättyä Barcan ensimmäisen tarjouksen (15 kiloa?). Tarkoittaako tämä sitä, että Piquelle kaavaillaan jonkin sortin yleismiehen roolia ja Caceres olisi se pääasiallinen Militon tuuraaja? No jos Thuramin lisäksi Marquezkin lähtee niin toppariosastolla on tilaa, samoin jonkun on hyvä osata pelata ankkurina ja Puyolhan sopii oikeaksi laitapakiksi. Monikäyttöiset pelaajat kilpailemaan peliajasta kuulostaa ihan hyvältä idealta. MD uhoaa, että se on joko Ade tai Berba. Vais niin. Kumpikaan ei oikein lämmittäisi. Mieluiten fyysiseksi pelaajaksi joku Huntelaarin tyyppinen nuori kaveri, mutta jos Henry ja Eto'o lähtevät molemmat niin sitten toki ehkä mieluiten Berbatov. Arsenal-jämistä on tosiaan riittävästi kokemusta. Marc Crosasin jatko on vielä auki: Lyon haluaisi ilmeisesti ostaa pelaajan, mutta tuskin maksaa suuria summia. Crosas ei ole vielä kuullut mitään Barcan suunnalta. Pep tuntee pelaajan hyvin, joten aika näyttää onko joukkueessa crosasin mentävä aukko. Tai sitten tämä kytketään mahdollisiin Benzema-kauppoihin. Varmaan Crosasille olisi käyttöä, mutta miten suhtautuu muihin edustukseen nostettaviin B:n pelaajiin ja mahdollisesti myöhempiin tuleviin superjunnuihin.
|
|
|
|
|
El Conejo
Poissa
|
 |
Vastaus #281 : 28.05.2008 klo 11:43:50 |
|
Espanjassa tuo Piquen siirtosumma tosiaan näytetään uutisoitavat vain kaksi kolmasosaa englannissa uutisoitua pienemmäksi. Tiedä näistä sitten... Sport tietää myös kertoa, että Piquen soppariin on laitettu ulosostohinnaksi 50 M€...
Aika isoihin ulosostohintoihin nämä tulijat kyllä suostuvat...
|
|
|
|
|
Phizza
Poissa
Suosikkijoukkue: Paul Scholes
|
 |
Vastaus #282 : 28.05.2008 klo 11:57:32 |
|
Sport tietää myös kertoa, että Piquen soppariin on laitettu ulosostohinnaksi 50 M€... Tämähän Barca ilmoitti virallisesti omilla sivuillaan jo eilen. Aika kovia hintoja tosiaan, mutta tuskinpa tuo tässä tapauksessa pelaajaa haittasi, luulisi nimittäin ettei Piquella ole hirveää hinkua lähitulevaisuudessa Barcasta lähteä. : 
|
|
|
|
|
lionelmessi95
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Barcelona
|
 |
Vastaus #283 : 28.05.2008 klo 12:05:14 |
|
kertokaahan lisää tuosta keitasta kun hän tuli barcaan...onko hyvä pelaaja mielestänne ja onko onnistunu hankinta...ja samat jutut piquestä
|
|
|
|
|
Jii
Paikalla
|
 |
Vastaus #284 : 28.05.2008 klo 12:41:07 |
|
kertokaahan lisää tuosta keitasta kun hän tuli barcaan...onko hyvä pelaaja mielestänne ja onko onnistunu hankinta...ja samat jutut piquestä
Mielestäni Keita on oivallinen hankinta, mutta ei todellakaan mikään Decon korvaaja. Piquesta ei ole oikein minkäänlaista mielikuvaa joten nähtäväksi jää.
|
|
|
|
|
Aarniza
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #285 : 28.05.2008 klo 13:11:09 |
|
Niin no Keitahan on periaatteessa puolustava keskikenttä, joten ei kyllä mikään ideaali paikkaaja Decolle.
|
|
|
|
|
ogami itto
Poissa
Suosikkijoukkue: F.C. Simpático
|
 |
Vastaus #286 : 28.05.2008 klo 13:43:52 |
|
Ei kai Keitaa ole Decon korvaajaksi missään muualla aiottukaan kuin täällä. Guardiola ei ole jatkamassa Frankin konseptilla millään muotoa, niinpä näitä uusia hankintoja ei suoraan voi ajatella aina jonkun lähtijän korvaajaksi. Pelaajat tulevat omilla vahvuuksillaan ja Pepin laskelmiin sopiviin rooleihin.
|
|
|
|
|
ismael
Poissa
|
 |
Vastaus #287 : 28.05.2008 klo 14:01:53 |
|
Ei kai Keitaa ole Decon korvaajaksi missään muualla aiottukaan kuin täällä. Guardiola ei ole jatkamassa Frankin konseptilla millään muotoa, niinpä näitä uusia hankintoja ei suoraan voi ajatella aina jonkun lähtijän korvaajaksi. Pelaajat tulevat omilla vahvuuksillaan ja Pepin laskelmiin sopiviin rooleihin.
No Sport näin kirjoitteli, mutta ei tuo kyllä yksi yhteen mene. Myöhemmin vähän korjasivat juttujaan ja korostivat malilaisen fyysistä preesensiä, voimaa (niin pelin sisällä kuin maalintekotilanteissa päällä ja kaukokudeilla) ja puolustustaitoa ja -asennetta. Alun huhuilut siitä, että Yayaan ei olisi luottoa näyttävät kuihtuvan - ja hyvä niin. On siinä melkoinen pari, Yaya ja Keita. Tämä kai tarkoittaa sitä, että se kolmas (4-3-3) keskikenttämies (Xavi?) on pääasiassa peliä rakentava ja nämä kaksi puolustavammassa roolissa... Ne ensimmäiset ennustukset Pepin tavoitteista kasata voimakas joukkue näyttävät toteutuvan. Fysiikkatreenit tulevat varmasti olemaan kuin eri planeetalta Frankien treeneihin verrattuna.
|
|
|
|
|
quesis
Poissa
|
 |
Vastaus #288 : 28.05.2008 klo 14:07:29 |
|
Tämä kai tarkoittaa sitä, että se kolmas (4-3-3) keskikenttämies (Xavi?) on pääasiassa peliä rakentava ja nämä kaksi puolustavammassa roolissa...
Mutta kuten ogami juuri sanoi, tulijat eivät välttämättä ole tulossa suoranaisesti kenenkään korvaajiksi, vaan Pepin uuteen systeemiin; ja tämä tarkoittaa myös sitä että 4-3-3 - ainakin sellaisena kuin Rijkaard sitä peluutti - voi olla syksyyn mennessä historiaa. Eli tällä hetkellä pelaajien sijoittelu sinne kuvioihin on aikamoista arvuuttelua oikeastaan kaiken muun paitsi puolustuslinjan osalta.
|
|
|
|
|
N5
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsesta
|
 |
Vastaus #289 : 28.05.2008 klo 14:49:13 |
|
Kyllähän se tiedetään ja näköjään sitten vastasi kokonaan asian vierestäkin.
Ei toki. Kuten jo sanoin, väitteesi "hyvät omat kasvatit" perustuu Barcelonan kohdalla tätä nykyä ulkomailta rahdattuihin lapsiin ja uutena trendinä takaisin ostettuihin katalaaneihin, jolle tosin voi luvata jo varsin pikaista loppua tulevien floppauksen jälkeisten presidentinvaalien jälkeen. Barcelona rakentaa parhaillaan varsin helppoa kuningastietä Real Madridin pitemmälle mestaruusputkelle Schusterin tarvitsematta edes hikoilla. Katsotaan kuinka kauan tässä otsikossa jaksetaan peukutella katalaanistamisen hienoudelle ja häviäväseurojen kuten Sevilla kuppaukselle. Yhtälö näyttää minusta siltä että ensi kaudella Madridin mestaruusmarginaali on jo 15 pisteen luokkaa.
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #290 : 28.05.2008 klo 15:10:05 |
|
Yhtälö näyttää minusta siltä että ensi kaudella Madridin mestaruusmarginaali on jo 15 pisteen luokkaa.  Vaikka Madrid on ostanut huonoja pelaajia. Se nyt on ainakin selvä asia, että parempia pelaajia Madrid olisi voinut hankkia. Kun homma ei toimi, mielenkiintoista nähdä kenen syyksi epäonnistuvat pelaajaostot pannaan. Mijatovicin kai, vain Robben oli Calderonin omia lupauksia ja Schuterilla tuskin kummempaa sananvaltaa on mihinkään.
|
|
|
|
|
Kleine
Poissa
Suosikkijoukkue: Sean Cliver
|
 |
Vastaus #291 : 28.05.2008 klo 15:37:13 |
|
MD uhoaa, että se on joko Ade tai Berba. Vais niin.
Marc Crosasin jatko on vielä auki: Lyon haluaisi ilmeisesti ostaa pelaajan, mutta tuskin maksaa suuria summia. Crosas ei ole vielä kuullut mitään Barcan suunnalta. Pep tuntee pelaajan hyvin, joten aika näyttää onko joukkueessa crosasin mentävä aukko.
Crosasille  Sopisi hyvin reservi pelaajaksi Barcalle kun tuolta keskikentältä on nyt lähdössä tuota porukkaa. Hleb  , ei ole ikinä vakuuttanut allekirjoittanutta enkä osaisi kuvitella häntä blaugranaan. Ehdottomasti Berba, korvaisi hyvin Setä-Samuelin.
|
|
|
|
|
ismael
Poissa
|
 |
Vastaus #292 : 28.05.2008 klo 16:53:30 |
|
Mutta kuten ogami juuri sanoi, tulijat eivät välttämättä ole tulossa suoranaisesti kenenkään korvaajiksi, vaan Pepin uuteen systeemiin; ja tämä tarkoittaa myös sitä että 4-3-3 - ainakin sellaisena kuin Rijkaard sitä peluutti - voi olla syksyyn mennessä historiaa.
Eli tällä hetkellä pelaajien sijoittelu sinne kuvioihin on aikamoista arvuuttelua oikeastaan kaiken muun paitsi puolustuslinjan osalta.
Nimenomaan yritin edellisessä viestissäni todentaa tuota, ettei Keitaa voi Decon korvaajaksi ajatella: No Sport näin kirjoitteli, mutta ei tuo kyllä yksi yhteen mene. Myöhemmin vähän korjasivat juttujaan ja korostivat malilaisen fyysistä preesensiä, voimaa (niin pelin sisällä kuin maalintekotilanteissa päällä ja kaukokudeilla) ja puolustustaitoa ja -asennetta.
Pelisysteemeistä olen lukenut ennustuksia, joissa pääosaa esittää edelleen tuo 4-3-3. Kakkosena 4-5-1. Tiedäpä näistä mitään vielä, B:ssä ilmeisesti on pelattu näillä.
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #293 : 28.05.2008 klo 17:38:15 |
|
Pelisysteemeistä olen lukenut ennustuksia, joissa pääosaa esittää edelleen tuo 4-3-3. Kakkosena 4-5-1. Tiedäpä näistä mitään vielä, B:ssä ilmeisesti on pelattu näillä.
Tai sitten Pepellä, toisin kuin Frankiellä, on jopa kaksi tai kolme systeemiä! Sellainen hyökkäävä ja vähän enemmän hyökkäävä.
|
|
|
|
|
N5
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsesta
|
 |
Vastaus #294 : 28.05.2008 klo 18:51:21 |
|
 Vaikka Madrid on ostanut huonoja pelaajia. ...mutta Barcelona pystyy näköjään panemaan tässäkin paremmaksi. Miten olisi papat ulos ja muutama nuorempi maailmanluokkaa oleva pelaava? Katalaaneja ei löydy kuin yksi markkinoilta, joten katalaani-idea ja ylipäätään espanjalaiset pitäisi hylätä heti alkuunsa. Mutta kyllä ne hollantilaiset, brassit ja patongit alkavat pian taas kiinnostaa, kun pokaalien puutetta on pari vuotta tuskailtu ja uudella presidentillä on Calderonin tapaan kova tarve ostaa pikamenestystä. On se hieno liiga, kun vuoronperään Real Madrid ja Barcelona jo strategisilla valinnoilla vuorenperään tekevät toiselle menestymisen niin helpoksi. Onko sitten munauksin maustettu mestaruustaistelu hienoa vai ei, siitä on monenlaista käsitystä.
|
|
|
|
|
Kolle
Poissa
|
 |
Vastaus #295 : 28.05.2008 klo 18:54:20 |
|
N5 painu jo helvettiin pilaamasta tätä muuten hienoa topicia! :keskari: Ei taida sulla olla kaikki kotona. Suosittelen tällaisille pelleille Paitsio.comin foorumia 
|
|
|
|
|
N5
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsesta
|
 |
Vastaus #296 : 28.05.2008 klo 19:01:24 |
|
Täytyy dokumentoida faktat kuntoon, jotta rikkiviisas voi vuoden päästä nostella niitä esille kun parku on tämän ketjun manoloilla taas pahimmillaan. Kuten harakkapoikien kohdalla, otan oikeassa olemisen taakan nöyränä vastaan.
|
|
|
|
|
Di Stefano
Poissa
Suosikkijoukkue: Andjusa Arshavin
|
 |
Vastaus #297 : 28.05.2008 klo 19:02:31 |
|
N5 painu jo helvettiin pilaamasta tätä muuten hienoa topicia! :keskari: Ei taida sulla olla kaikki kotona. Suosittelen tällaisille pelleille mielenterveysongelma.com foorumia  Jokaiseen sama  toduuten siemen N5 jutussa on se, että Barca ei ole vielä itseään kovin kummoisesti vahvistanut. Keita on kylläkin hemmetin kova pelaaja. Meinaakohan Pep peluuttaa sekä Tourea että Keitaa samaan aikaan kentällä ?
|
|
|
|
|
antonio alfauros
Poissa
|
 |
Vastaus #298 : 28.05.2008 klo 19:10:23 |
|
Ei vielä vakuuta barcan hankinnat. Ronny ja pari millii vaihdossa Milaniin, Kaka tilalle. Deco ja pari muuta myyntiin ja Ballack Chelseasta niin johan syntyy tulosta. Hyökkääjinä toimii Messi, Henry ja Eto'o, yksi näistä on voisi olla myytävissä ja tilalle Benzema Lyonista 
|
|
|
|
|
ismael
Poissa
|
 |
Vastaus #299 : 28.05.2008 klo 20:48:10 |
|
Tai sitten Pepellä, toisin kuin Frankiellä, on jopa kaksi tai kolme systeemiä! Sellainen hyökkäävä ja vähän enemmän hyökkäävä.
Tätä yritin sanoa, epäonnistuen. Eli pääasiassa pelaavat 4-3-3, mutta 4-5-1 tullee tutuksi myös. Vissiin aikoo laatia systeemin vastustajan heikkouksien mukaan, joka kuulostaa ihan... valmentamiselta. Jos Frankiin verrataan niin - - -. Toki melkoinen matka on Frankien saavutuksiin, mutta en epäile hetkeäkään eikö Pep näihin pääsisi, vaikeasta alustakin huolimatta. Ossehianoo!
|
|
|
|
|
|
|
|