Jaletti
Poissa
|
 |
Vastaus #725 : 23.08.2008 klo 19:33:08 |
|
Striimit oli tosiaan heikkoja, mutta viimiset 30 min näin jotenkuten kunnolla.. Owenin maali tuli kyllä hyvään paikkaan. Eipä mitään ihmeellistä tapahtunu ennen sitä ja 0-0 tulokselta näytti vahvasti. Geremiltä kyllä loisto syöttö juuri oikeaan paikkaan maalissa  Sen tuossa huomas kun Bolton painoi lopussa päälle, että fyysisyyttä ja sitä kautta myös pääpelivoimaa joukkueessa on pelottavan vähän. Vaikeuksia tulee olemaan varmasti tällä kaudella näitä fyysisiä joukkueita vastaan.. Jonas on kyllä loisto kaappaus. Peliälyä ja juoksuvoimaa riittää ja näytti välillä siltä, että N'Zogbialla vapaa rooli vasemmalla ja Jonas hoitaa myös laitapakin homman.. Uskomaton asenne jampalla  Milnerille vahva  . Mikäs sitä äijää oikein vaivaa. Maalinteko ei kiinnosta ja keskitykset katsomoon tai ekaan pakkiin. Ei näin
|
|
|
|
|
Toon Army
Poissa
|
 |
Vastaus #726 : 23.08.2008 klo 20:23:55 |
|
Siellä se Taylor taas veti siinä niiiiiiin tutussa asennossaan molemmat kädet ojennettuina ja eiköhän se pallo sinne osunut. Ensin keskitys pomppaa ojennettuun käteen ja sitten vielä jatkotilanteesa mies ojentaa kaikki raajat -> pallo uudestaan käteen. Helvetin hienoa puolustamista hei! Onneksi Given nappasi pilkun kiinni ja Owen hoiti pisteet kotiin. Tärkeet pojot 
|
|
|
|
|
Nevastikki
Poissa
Suosikkijoukkue: Newcastle United
|
 |
Vastaus #727 : 23.08.2008 klo 20:39:26 |
|
Kyllä on nyt käynyt kahdessa pelissä sitä kuuluisaa hyvääkin tuuria, toisin kuin suurimmassa osassa viimekauden tiukkoja pelejä. Jossain vaiheessa se kuitenkin tulee tasoittumaan. Toivotaan, että saadaan joukkuepuolustus parempaan kuosiin mahdollisimman pian. Uudet hankinnat toki voivat tämänkin korjata.
|
|
|
|
|
magpies
Poissa
Suosikkijoukkue: SalPa, Newcastle
|
 |
Vastaus #728 : 23.08.2008 klo 21:44:55 |
|
Katselen jälkilähetyksenä Bolton-peliä. Eka jaksohan oli parasta Newcastlea moneen vuoteen! Jonakselle  loistava kaappaus! Eka puoliskalla paljon loistavia juoksuja sekä tarkkoja syöttöjä. Lisäksi Jonas aiheutti nopeudellaan Boltonille kaksi keltaista korttia ja saalisti useita vapareita. ... ja kaikista kritiikeistä huolimatta, niin onhan toi Owen kliininen viimeistelijä.
|
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #729 : 23.08.2008 klo 22:29:21 |
|
Hyvin on hyssytelty tässä ketjussa tähän mennessä Nicky Buttin loisto-ottelusta  :keskari:
|
|
|
|
|
Äpyli
Poissa
Suosikkijoukkue: FC PaSa (R.I.P.), Newcastle Utd, BVB09
|
 |
Vastaus #730 : 23.08.2008 klo 22:41:10 |
|
Eka jaksohan oli parasta Newcastlea moneen vuoteen! Ei millään pahalla mutta monta(kymmentä) kaljaa olet päivän mittaan juonut...  Vaikka nyt voiton jälkeen suht positiiviset fiilikset onkin niin kyllähän tuo peli aikamoista kuraa oli. Toki jos pelinrakentelusta vastaavat herrat Butt, Milner & Guthrie niin eipä tuo jälki tuon kummempaa voi ollakkaan. Jos MON on valmis maksamaan Milneristä sen 9 miljoonaa puntaa niin ei muuta kun lihoiksi... Jos tässä vakavissaan meinataan euro-cup paikoista haaveilla tulevaisuudessa niin kyllä kolmen edellämainitun sankarin paikka on aika helvetin kaukana avauskokoonpanosta. Siirtomarkkinoiden ykkösprioriteetti ainakin allekirjoittaneen mielestä olisikin "michaelcarrickmainen" pelintekijä joka pystyisi jakamaan näille nopeille ukoille (Martins, Owen, Gutierrez, Duff) palloa suoraan juoksuun. Nythän tuo hyökkäysten rakentelu on oikeastaan pelkkien yksilösuoritusten varassa... Argentiinalaisveljekset ovat kyllä ihan oikeita vahvistuksia. Etenkin tuo Gutierrez on ihan helvetin hyvä äijä. 
|
|
|
|
|
Nallipyssy
Poissa
|
 |
Vastaus #731 : 23.08.2008 klo 22:42:15 |
|
Hyvin on hyssytelty tässä ketjussa tähän mennessä Nicky Buttin loisto-ottelusta :keskari:
Buttin perseilyt kahdessa ekassa ottelussa on ollut sellaista paskaa, että sen kausikortin voisi perua. Ei vahvistaisi edes Daapia. :keskari: :keskari:
|
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #732 : 23.08.2008 klo 22:49:22 |
|
Buttin perseilyt kahdessa ekassa ottelussa on ollut sellaista paskaa, että sen kausikortin voisi perua. Ei vahvistaisi edes Daapia. :keskari: :keskari:
Maanantaina parturiin, niin ei ole tukka silmillä ensi viikonloppuna  Mielestäni Butt pelasi mukiinmenevän pelin. Ei kyseiseltä herralta voi mitään ronaldinhomaisia otteita odottaa, vaan kaikki pitää suhteuttaa käytettävissä oleviin resursseihin. Hyvin pelasi mielestäni.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 23.08.2008 klo 22:51:22 kirjoittanut Lätkis »
|
|
|
|
|
sunnuntai
Poissa
|
 |
Vastaus #733 : 24.08.2008 klo 07:05:33 |
|
Onkohan Zogbiaa kielletty puollustamasta vai onko on herralla niin helvetisti pokkaa, jotta näyttää sen tuolla tavalla(siis haluttomuuden noihin tehtäviin).
Boltonin äijä oli parisen metriä Zogin edelllä, zog ei tehnyt elettäkään lähteäkseen tehtäviinsä, Jonas tuli takaa höyryveturina, otti Boltonin äijän kiinni ja vei pallon. Minä en vaan ymmärrä, miksi ei Enrique ei voi päästä kentälle, loukkaantuminen? Sillä varmasti hoitaa tontinsa paremmin kuin eräs.
Butthan pelaa vain niillä vahvuuksilla jotka hännellä on, ai niin hänellä ei ole vahvuuksia. Ei voi ymmärtää, mutta ei voi montaa muutakaan asiaa, joten henk koht ei jaksa murehtia. Mutta missä helvetissä viipyy keskikentälle se rakentelija, minusta se olisi tällä hetkellä ykkösenä tarvelistalla.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 24.08.2008 klo 07:41:16 kirjoittanut sunnuntai »
|
|
|
|
|
magpies
Poissa
Suosikkijoukkue: SalPa, Newcastle
|
 |
Vastaus #734 : 24.08.2008 klo 07:40:00 |
|
Ei millään pahalla mutta monta(kymmentä) kaljaa olet päivän mittaan juonut...  Vaikka nyt voiton jälkeen suht positiiviset fiilikset onkin niin kyllähän tuo peli aikamoista kuraa oli. Toki jos pelinrakentelusta vastaavat herrat Butt, Milner & Guthrie niin eipä tuo jälki tuon kummempaa voi ollakkaan. Jos MON on valmis maksamaan Milneristä sen 9 miljoonaa puntaa niin ei muuta kun lihoiksi... Jos tässä vakavissaan meinataan euro-cup paikoista haaveilla tulevaisuudessa niin kyllä kolmen edellämainitun sankarin paikka on aika helvetin kaukana avauskokoonpanosta. Siirtomarkkinoiden ykkösprioriteetti ainakin allekirjoittaneen mielestä olisikin "michaelcarrickmainen" pelintekijä joka pystyisi jakamaan näille nopeille ukoille (Martins, Owen, Gutierrez, Duff) palloa suoraan juoksuun. Nythän tuo hyökkäysten rakentelu on oikeastaan pelkkien yksilösuoritusten varassa... Argentiinalaisveljekset ovat kyllä ihan oikeita vahvistuksia. Etenkin tuo Gutierrez on ihan helvetin hyvä äijä.  Se että mainitsin eka jakson olleen parasta Newcastlea vuosiin, ei tarkoita sitä että peli olisi ollut loistavaa. Tämä ehkä kertoo enemmän siitä kuinka huonoa se on aiemmin ollut.
|
|
|
|
|
Äpyli
Poissa
Suosikkijoukkue: FC PaSa (R.I.P.), Newcastle Utd, BVB09
|
 |
Vastaus #735 : 24.08.2008 klo 09:13:16 |
|
Se että mainitsin eka jakson olleen parasta Newcastlea vuosiin, ei tarkoita sitä että peli olisi ollut loistavaa. Tämä ehkä kertoo enemmän siitä kuinka huonoa se on aiemmin ollut.
Totta puhut... Etenkin puolustuspäässä homma toimi pääosin todella mallikkaasti, vielä kun mr Keegan tajuaisi ottaa sieltä penkiltä sen vasemman pakin kentälle niin no hätä... Ei Enrique ainakaan paskempi vaihtoehto voi olla kuin ranskalaissankari. Ilman Gutierrezin juoksuja/paikkauksia vasemmalle puolelle olisi rakentunut näyttävä 50 metrin kunniakuja kohti Newcastlen maalia... Mutta kuten jo aikaisemmin mainitsin hyökkäyspeli oli aika munatonta touhua...
|
|
|
|
|
Barcode Rolle
Poissa
|
 |
Vastaus #736 : 24.08.2008 klo 09:41:06 |
|
Mitä nyt olen noita eilisen Bolton pelin juttuja lukenut ja viime viikon Manu pelin nähneenä niin voidaan todeta että N'Zogbian pitäminen vasempana pakkina heikentää Newcastlen peliä ilmeisen paljon. Koska Gutierrez joutuu jeesaamaan liikaa N'Zogbiaa niin se vie varmasti jonkin verran voimia mieheltä ja jos miehen ei tarvitsisi niin paljoa autella N'Zogbiaa saisi Gutierrez lähteä hyökkäyksiin paljon ylempää jolloin miehen juoksuvoima tulisi vieläkin paremmin esille. Luulisi Keeganinkin huomaavan asian. Ja ylemmissä viestiessä on tullut todettua että Newcastlen pitää saada se keskikenttämies joka osaa ruokkia hyökkääjiä ja laitapelaajia. Tämä mies saisi korvata jommankumman Buttin tai Guthrien eli ei välttämättä tarvitse olla hyökkäävä mies kunhan osaa avata peliä keskikentän pohjalta nopeasti. Siirtohuhuissakaan ei valitettavasti ole näitä pelaajia ollut. Mutta hyvällä kauden alulle
|
|
|
|
|
Kaihlamo
Poissa
Suosikkijoukkue: Jalkapallo
|
 |
Vastaus #737 : 24.08.2008 klo 10:23:45 |
|
Maanantaina parturiin, niin ei ole tukka silmillä ensi viikonloppuna  Mielestäni Butt pelasi mukiinmenevän pelin. Ei kyseiseltä herralta voi mitään ronaldinhomaisia otteita odottaa, vaan kaikki pitää suhteuttaa käytettävissä oleviin resursseihin. Hyvin pelasi mielestäni.  :keskari: Eli sukillepotkijalta ei voi olettaa edes alkeellista pelikäsitystä tai pallonkäsittelytaitoa? Butt on koko alkukauden pelannut jopa omilla alhaisilla mittareilla heikosti. Muna pelissä oli taas jälleen kerran "vastustajan paras pelaaja" ja Bolton pelissä olisi pelinrakennustaidoillaan istunut paremmin vierailijan riveihin. Heitä hei pari pitkää perse, mjotooooh??"!"!#"23
|
|
|
|
|
kultakalamalja
Poissa
|
 |
Vastaus #738 : 24.08.2008 klo 10:32:57 |
|
Mitä nyt olen noita eilisen Bolton pelin juttuja lukenut ja viime viikon Manu pelin nähneenä niin voidaan todeta että N'Zogbian pitäminen vasempana pakkina heikentää Newcastlen peliä ilmeisen paljon. Koska Gutierrez joutuu jeesaamaan liikaa N'Zogbiaa niin se vie varmasti jonkin verran voimia mieheltä ja jos miehen ei tarvitsisi niin paljoa autella N'Zogbiaa saisi Gutierrez lähteä hyökkäyksiin paljon ylempää jolloin miehen juoksuvoima tulisi vieläkin paremmin esille. Luulisi Keeganinkin huomaavan asian.
Eilisestä pelistä näin käytännössä vain n. viimeset 15 minuuttia ja tuona aikana näytti siltä, että kolmella pakilla pelataan. Zoggyä kun ei paljon alakerrassa näkynyt ja vasemman pakin duunit jakautui lähinnä Joonaksen ja Coloccinin kesken. Noh, hyvä kun joku hoitaa, mutta luulis tosiaan Keeganin jo tekevän asialle jotain.
|
|
|
|
|
Hesus Christus
Poissa
Suosikkijoukkue: Jäähovin Dream Team, Kansallinen Liittoneuvosto
|
 |
Vastaus #739 : 24.08.2008 klo 11:46:15 |
|
Berbatov siirtyy Njyykhaasliin... antaa munamiehille rukkaset niinku Shearer 96. I believe  I have foreseen it 
|
|
|
|
|
Northern Rock
Poissa
|
 |
Vastaus #740 : 24.08.2008 klo 12:34:25 |
|
Newcastle want two Argentina Olympic aces
Newcastle are on the trail of two Argentina aces who helped their nation to Olympic football gold yesterday.
Owner Mike Ashley has been so thrilled with the captures of internationals Fabricio Coloccini and Jonas Guttierrez that he has ordered talent spotter Tony Jimenez to find more South Americans.
Jimenez has identified Olympic stars Angel di Maria of Benfica and Diego Buonanotte of River Plate, both 20, as targets. Koko uutinen tuossa http://www.mirror.co.uk/sport/football/2008/08/24/newcastle-want-two-argentina-olympic-aces-115875-20710213/
|
|
|
|
|
mustavalko
Poissa
|
 |
Vastaus #741 : 24.08.2008 klo 12:52:18 |
|
Geremiä on paljon haukuttu, mutta kaveri on kyllä ainut Newcastlen keskikentän pelaaja joka osaa oikeasti syöttää.
|
|
|
|
|
Liimis
Poissa
|
 |
Vastaus #742 : 24.08.2008 klo 13:05:43 |
|
Geremiä on paljon haukuttu, mutta kaveri on kyllä ainut Newcastlen keskikentän pelaaja joka osaa oikeasti syöttää.
Kyllähän Jonaksen ja Guthrien syötöt ovat napsuneet ihan mallikkaasti omille, jopa hieman vaikeammat sellaiset.
|
|
|
|
|
Big Shot
Poissa
|
 |
Vastaus #743 : 24.08.2008 klo 13:26:32 |
|
Kyllä mä lasken Guthrien ihan onnistuneeksi hankinnaksi,ei ehkä se keskikentän liideri mikä tarvitaan mutta ihan käyttökelpoinen kaveri ja toivotaan että kehitys jatkuu Dannylla.. Ihan tervetullut lisä Newcastlen keskikentälle.
|
|
|
|
|
kultakalamalja
Poissa
|
 |
Vastaus #744 : 24.08.2008 klo 14:41:53 |
|
Nähdäänköhän jo tiistaina tai lauantaina Barton kentällä. Tällaset Keeganin sitaatit on nufcblogin mukaan ollut tän päivän Peoplessa (puhuu siis tässä Bartonista):
“I would have thought that he has a chance of playing for the first team soon. He is back here and he’s up for selection.”
“But he is a little bit behind the others because he has missed all of pre-season.”
“That is what we are trying to catch up on but it won’t make any difference if we are home or away when I play him.”
Aika mielenkiintoista on kyllä nähdä reaktiot jos vaikkapa Emiratesilla olis mukana. Henk.koht oon kyllä sitä mieltä, että kehiin vaan mahdollisimman pian. Keskikentän keskusta on tällä hetkellä sen verran heikko, että Barton olis todellakin tervetullut.
|
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #745 : 24.08.2008 klo 15:26:29 |
|
 :keskari: Eli sukillepotkijalta ei voi olettaa edes alkeellista pelikäsitystä tai pallonkäsittelytaitoa? Butt on koko alkukauden pelannut jopa omilla alhaisilla mittareilla heikosti. Muna pelissä oli taas jälleen kerran "vastustajan paras pelaaja" ja Bolton pelissä olisi pelinrakennustaidoillaan istunut paremmin vierailijan riveihin. Heitä hei pari pitkää perse, mjotooooh??"!"!#"23 Täytyy katsoa peli vielä selvin päin jossain vaiheessa, jos sattuu tulemaan  Voi olla, että mielipide muuttuu.
|
|
|
|
|
Kaihlamo
Poissa
Suosikkijoukkue: Jalkapallo
|
 |
Vastaus #746 : 24.08.2008 klo 17:21:25 |
|
Geremiä on paljon haukuttu, mutta kaveri on kyllä ainut Newcastlen keskikentän pelaaja joka osaa oikeasti syöttää.
No eihän ole... Keskinkertainen syöttelijä, joka on liikkeellä 50-vuotiaan jaloilla... Ei oikeasti pitäisi olla mitään käyttöä tälläisille pelaajille. En tosin ole kaveria koskaan arvostanut ja mielipide tuskin tulee nähdyn perusteella koskaan muuttumaan. Esimerkiksi erikoistilanteissa Geremi on jostain syystä ollut KK:n luottomies, vaikka yhdeksän kymmenestä erikoistilanteesta osuu ensimmäiseen vastustajaan tai muuriin... Rotaatiopelaaja korkeintaan jos edes sitäkään kun kaikki kaverit plus uudet hankinnat on mukana...
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 24.08.2008 klo 17:23:12 kirjoittanut Kaihlamo »
|
|
|
|
|
Ginola
Poissa
Suosikkijoukkue: Newcastle, AC Oulu
|
 |
Vastaus #747 : 24.08.2008 klo 20:13:39 |
|
Samoja ajatuksia kuin muillakin. -Buttin otteet ovat suoraan nimestä -Milner ei ole vielä häikäissyt, muttei ole mielestäni kyllä Guthrietakaan huonompi, -Jonas on ainoa keskikentän onnistuja, voitaisiin kokeilla oikealla -Duff pelaa niin väärää paikkaa, ei mitään käyttöä hyökkääjänä -Zoggy on katastrofi puolustuksessa, jos siellä edes sattuu olemaan -Coloccini ja Taylor vakuuttaa, Beye ei häikäise, pystyy parempaan kuten viime kaudella huomattiin -Oba oli huikealla pelituulella Boltonia vastaan rakensi peliä loukkaantumiseensa asti, toki voisi hitaissa hyökkäyksissä pysyä boksissa, koska jos siellä ei ole Oba niin ei siellä ole ollut kukaan muukaan.
Uusia hankintoja toivotaan Buttin paikalle se wow-tason pelimies, vasemmaksi pakiksi tullee vissiin se nuori belgialainen kaveri, kolmas kaveri voisi olla hyökkäävä pelaaja / pelinrakentaja.
Arsua vastaan kk-ryhmitystoive: Zoggy - Duff - Guthrie - Jonas
Geremi on kohtalaisen varma syöttäjä, mutta enpä ole montaa kertaa nähnyt sen syöttävän eteenpäin.
|
|
|
|
|
Narttu
Poissa
Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS
|
 |
Vastaus #748 : 24.08.2008 klo 20:40:02 |
|
Eikö Zogbiaa voisi kokeilla tuossa roolissa mitä Duff on pelannut viime peleissä? Käytännössä siis kärjen alla, ainakin mielestäni DD on hillunut hieman Martinsia alempana. Ei Charlesia kummiskaa näytä tuo puolustuspeli yhtään kiinnostavan.. :  Milneristä ja Buttista ei varmaankaa päästä eroon, varsinkaan jos Duff nyt loukkaantu. Milnerin sais kyllä heivata hiuksista jne... Enrique ehdottomasti vasemmaksi pakiksi.
|
|
|
|
|
Local Hero
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #749 : 24.08.2008 klo 20:55:44 |
|
Jossain vaiheessahan KK on ollut kiinnostunut Wayne Bridgestä. Onko tämä nyt jo aivan poissuljettu vaihtoehto 
|
|
|
|
|
|
|
|