FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
15.01.2026 klo 16:16:55 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: [1]
 
Kirjoittaja Aihe: PK-35 - FC Hämeenlinna 15.7. klo 18.30 - Syöksylaskijoita kaikki tyynni  (Luettu 873 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
rokelvis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hape, Tore ja Yukha of Malinen


: 08.07.2008 klo 17:32:37

No niin, todellinen klassikkomatsi luvassa. FC Hämeenlinna matkustaa viikon päästä Myllypuroon, paikkaan joka tunnetaan pääasiassa harlekiinitukkaisesta mr. Siltavuoresta. No tällä kertaa siellä pitäisi olla luvassa hyvää futista, kun Hämenlinna kohtaa Petteri Kaijasillan. Joku stadilainen hurja voi kertoa PK:n tilanteesta, Hämeenlinna ainakin tullee ykkösmiehistöllään mukaan. Tai no, Joenmäki vaihdettiin viime matsissa loukkaantumisen vuoksi kentältä ja nyt herrat Joenmäki ja Heikkinen ovat palvelemassa isän maata. Toivottavasti nyt pääsevät pelaamaan, ettei tartte puolustus vitun voimia syyttää mahdollisesta tappiosta.

Parasta on se, että Superjunnu Jere Suomalainen palannee Ameriikan matkaltaan takaisin ja näin lopussa tehtävistä vaihdoista saattaa olla jotain hyötyäkin, varsinkin jos haetaan maalia. Ehkä jo tällä kertaa hanat aukeaa. No miten vaan, toivottavasti hyökkäys saadaan vihdoin sille tasolle, mitä puolustus on ollut. Joten veikataan vierasvoittoa lukemin 0-2, maalintekijöinä Lehtimäki ja Suomalainen.

Ja paikalle toki saavutaan, porukan suuruudesta ei viä tietoa, mutta yritetään haltuunottoa jälleen.
Jyrsijä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jokerit FC


Vastaus #1 : 15.07.2008 klo 15:36:55


Ja paikalle toki saavutaan, porukan suuruudesta ei viä tietoa, mutta yritetään haltuunottoa jälleen.

Paikalla toki myös itse. Ennen sitä voisi korjata faijan kanssa brömbrömin, jos jaksaa.

Veikkauksen kertoimet: PK-35(1,70) X(3,35) Hämeenlinna(4,00)
rokelvis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hape, Tore ja Yukha of Malinen


Vastaus #2 : 15.07.2008 klo 23:34:19

Kuusi matsia ja yksi omiin, mutta...

Paikalla ei siis muita ollut kuin meikä ja pienen pettymyksen sitä joutui jälleen kokemaan. Ensimmäisellä puoliskolla FC Hämeenlinna oli selkeästi parempi jengi, osittain kentällä vallinneen huikaisevan tuulen vuoksi. Paremmalla tai itseasiassa ihan normaalilla viimeistelyllä peli olisi ollut tauolla jo 0-3, mutta ei jätkille maistunut. Hyvin Hämeenlinna loi tilanteita, mutta kun ei vaan saada sisään, niin turha mussuttaa. Toiselle jaksolle PK tuli huomattavasti pirteämmin ja hallitsikin jakson alkua ihan selvästi. Erityisen hyvä veto oli siirtää Kaijasilta vasemmalle puolelle, jossa sai pelata Heikkistä vastaan, kun ekalla puolikkaalla ei Prihasta meinannut päästä millään irti. PK saikin pari hyvää paikkaa, mutta Saku Pesonen pelasti ( :o) hämäläiset takaiskuilta. Jostain syystä 20 minuutin jälkeen Kaijasilta siirrettiin toiselle laidalle takaisin. Hämmentävintä oli se, että Prihaa vietiin puikoista kahteen kertaan matsin aikana, ilmeisesti PK:n jätkillä oli miehen pelityyli muistissa. Hämeenlinnan hyökkäyksistä katosi loppukin terä, kun Anssi Laine otettiin vaihtoon ja Lehtimäki tuli kentälle. Pexin ja Nallarin aivoitukset eivät vaan osu yksiin. Lopussa Hämeenlinna pelasi pitkää palloa boksiin, mutta ei siellä mitään tapahtunut.

Hämeenlinnan ehdotonta parhaimmistoa olivat Joenmäki, Juuti ja Pesonen. Ja jos jotain positiivista on haettava, niin eipä ole viimeisessä kuudessa pelissä soinut kuin kerran omissa, vielä kun saataisiin hyökkäys kuntoon, niin sitä voitaisiin tehdä vaikka minkälaisia ihmetekoja.

Vituttaa kyllä tuo tulos..
Elmslie Ender

Poissa Poissa


Vastaus #3 : 16.07.2008 klo 07:43:23

Paikalla ei siis muita ollut kuin meikä ja pienen pettymyksen sitä joutui jälleen kokemaan.

Yleisömääräksi ilmoitettiin silti 304... ::)

 
Sivuja: [1]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa