FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
20.12.2025 klo 11:36:51 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 5 [6] 7 ... 75
 
Kirjoittaja Aihe: Jalkapalloaiheiset kirjat  (Luettu 354124 kertaa)
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
Siperia

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kunkkis


Vastaus #125 : 13.01.2007 klo 22:11:19

Hakoah-tähdet paossa tällä hetkellä menossa.

Ihan ok, vaikkakin sekava. Nimiä tulee koko ajan ja sitten asioista pompitaan toisiin...Mielenkiintoinen aihe kuitenkin ja joitain hauskoja tapauksiakin on.
Aachi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Koirat haukkuu, mutta karavaani kulkee


Vastaus #126 : 13.01.2007 klo 22:24:02

Jalkapallon pikkujättiläinen Jyväskylän Anttilassa 15 €. Isohko pino vielä jäljellä.

Mahtaako olla Keravan anttilassa samalla hinnalla?
powderfinger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jämsänkosken Ilves, Huuhkajat, Newcastle United


Vastaus #127 : 15.01.2007 klo 10:56:38

Mahtaako olla Keravan anttilassa samalla hinnalla?

Ei ainakaan perjantaina osunut silmiin kun kävin kyseisessä paikassa kirjaostoksilla. Itselleni muuten tänään tuli postista lappu, että kirja on noudettavissa paikallisesta postista  Ylos
jakemon

Poissa Poissa


Vastaus #128 : 15.01.2007 klo 11:38:31

Akateemisen kirja-alessa Kiovan Dynamon kunnia hintaan 6,90. Kannattaa lukea.
Faaxinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Raimo taskusta kaivoi savukalan


Vastaus #129 : 15.01.2007 klo 11:58:32

Ei ainakaan perjantaina osunut silmiin kun kävin kyseisessä paikassa kirjaostoksilla. Itselleni muuten tänään tuli postista lappu, että kirja on noudettavissa paikallisesta postista  Ylos

Sama täällä. Pitäisi vaan jaksaa käydä noutamassa Postista se.

EDIT: Kävin hakemassa, aika miehekkään kokoinen kirja. Ylos
« Viimeksi muokattu: 15.01.2007 klo 15:07:11 kirjoittanut Faaxinho »
Sörsselssön

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU, Leeds United


Vastaus #130 : 15.01.2007 klo 16:49:36

Jalkapallon pikkujättiläinen Jyväskylän Anttilassa 15 €. Isohko pino vielä jäljellä.

Tampereen keskustan Anttilassa vielä muutama jäljellä!  Tuoppi
Ravi-Paisti

Poissa Poissa


Vastaus #131 : 16.01.2007 klo 12:09:00

Turun Sanomat on arvostellut Manuel Vázquez Montalbánin teoksen Jumalten Peli.

Lainaus käyttäjältä: Turun Sanomat

Jalkapallodekkari Barcelonasta

"Pallo lähti kiitämään haavoitetun eläimen raivolla"


Menestyskirjailija Manuel Vázquez Montalbán (1939-2003) yhdistää Jumalten pelissä maailman suosituimman urheilulajin ja luetuimman kirjallisuudenlajin. Jalkapallodekkari kuulostaa heti kassamagneetilta. Jostain syystä kustantaja Loki-Kirjat ei ole hyödyntänyt näitä aineksia kirjan kannessa. Kuva on niin tumma, että sitä pitää oikein tarkkaan tirkistellä ennen kuin sen huomaa esittävän pelipaitaa ja kenkiä. Kirjan nimen suomennoksessa jalkapallosta ei hiiskuta sanaakaan. Alkuperäinen espanjankielinen nimi on sattuvampi: El delantero centro fue asesinado al atardecer (Keskushyökkääjä surmattiin illansuussa).

Romaani esittelee kaksi barcelonalaista jalkapalloseuraa, joista toinen vetelee viimeisiään ja toinen on kaupungin ylpeys. Kumpaankin on juuri palkattu uusi keskushyökkääjä, johon kohdistuu valtavasti odotuksia. Aluksi kertojan huomio on menestysjoukkueen Jack Mortimerissa, englantilaisessa tähdessä, jonka ura on huipussaan. Hänen vastaparikseen nousee heikomman joukkueen toivo Alberto Palacín, joka on reilusti yli kolmikymppinen. Polvilumpioproteesin varassa pelaava entinen suosikki kulkee tappiosta toiseen. Miesten rinnakkainen kuvaus kertoo osuvasti urheilutähden maineen hiipumisesta. Menestysjoukkueen johtokunta alkaa saada nimettömiä uhkauskirjeitä, joissa keskushyökkääjän henkeä uhataan. Kuka onkaan vaarassa?


Karismaattinen etsivä

Montalbánilta on aikaisemmin suomennettu neljä Pepe Carvalho -dekkaria. Carvalho on kulunut, mutta karismaattinen yksityisetsivä, jonka intohimoja ovat naiset ja hyvä ruoka. Romaaniin sisältyy jopa muutama herkullinen resepti. Vanhenevassa Carvalhossa yhdistyvät toiminnallisuus ja filosofointi.

Jumalten peli ilmestyi Espanjassa jo 1989. Montalbán tutkii kirjassaan Barcelonan muuttumista laajenemisensa myötä. Pikkuroistojen ja prostituoitujen tilalle on tulossa järjestäytynyttä huumerikollisuutta Pohjois-Afrikasta.

  1980-luvun kulutuskulttuuri ja jupit saavat osansa kritiikistä. Rikosjuoneen liitetään myös ylikuumentunut rakentaminen ja tonttikauppa. Lopulta romaani kertookin enemmän Espanjan yhteiskunnallisesta murroksesta kuin yksittäisestä murhasta.

Jumalten pelin juoni on sekava ja monimutkainen. Rikosta saa odotella turhan pitkään, eikä sen selvittäminen tunnu kiinnostavan Carvalhoa. Ratkaisu tipahtaa sattumalta hänen syliinsä. Kiinnostavampaa on lukijallekin barcelonalaisen jalkapallokulttuurin pohdinta. Pelaajia verrataan entisaikojen ritareihin ja sotasankareihin.

He edustavat Kataloniaa ja taistelevat Espanjan keskushallintoa (Real Madridia) vastaan. Kulissien takana jumalat eli jalkapalloseuran omistajat ja johtajat pitävät lankoja käsissään. Katsojat samastuvat sankariin ja nousevat pelin avulla oman mitättömyytensä yläpuolelle. Sosiopsykologisen analyysin jälkeen Carvalho toteaa sankarin olevan kentän ulkopuolella vain pelokas pikkupoika.

Valmentaja huutaa: "Munaa! Enemmän munaa!" ja yleisö ulvoo: "Olé!". Paineet kasautuvat ja ura on usein lopulta lyhyt tähdenlento.


Kaikki erehtyväisiä

Sympaattisinta ja koskettavinta Montalbánin dekkareissa on niiden ihmiskuva. Rikollisten ja kunnon kansalaisten välillä ei ole suurta juopaa. Kaikki ovat erehtyväisiä ja kykenevät julmuuteen. Jollain tapaa Carvalho-dekkarien ihmiskäsitys on jopa alistunut ja resignoitunut. Carvalho on nähnyt liikaa uskoakseen ihmisen hyvyyteen, mutta inhimillistä välittämistä ja epäitsekkyyttä kohdatessaan hän osaa arvostaa niitä.

  Todennäköisimmin Carvalho löytää hyvyyttä laitakaupungin sokkeloisilta kaduilta, joiden taloja uhkaa purkutuomio. Kaupunkia siivotaan pikkurikollisista mutta isot kihot jäävät koskemattomiksi.
Alan

Poissa Poissa


Vastaus #132 : 16.01.2007 klo 12:39:27

Ei ollut kovin kummoinen tuo Jumalten peli. En laskisi kirjaa jalkapalloaiheiseski, sillä futis on vain pieni lisämauste juonessa.
SSL20

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi, Liverpool, Pioneeriryhmä ja Hämeenlinna


Vastaus #133 : 16.01.2007 klo 23:52:33

Tampereen keskustan Anttilassa vielä muutama jäljellä!  Tuoppi

Itse nappasin toiseksi viimeisen Hämeenlinnan Anttilasta.
JTR

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KISSA KAHVIO


Vastaus #134 : 17.01.2007 klo 14:30:15

Jalkapallon pikkujättiläinen hankittu Kuopion Kirjatorilta hintaan 25€ooh.
Lipunmyyjä

Poissa Poissa


Vastaus #135 : 17.01.2007 klo 14:36:39

Kampin Anttilassakin näkyi olevan jalkapallon pikkujättiläisiä muutama kappale 15 €:n hintaan, joku forumisti oli vain piilottanut ne muiden kirjojen alle säilöön. :)
Ezsi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti


Vastaus #136 : 17.01.2007 klo 14:40:33

Lahden Anttilasta ei ole bongattu mitään pikkujättiläisiä, on niin pieni kirjatarjontakin siellä kyllä nykyään. >:( Missään kaupassa en ole törmännyt kyseiseen kirjaan. Kaupunginkirjastoon on tilattu kaksi kappaletta Rakas jalkapallo -kirjaa. Olen kyttäillyt, koska kirjat saapuisivat hyllyille. Onko kukaan bongannut kirjaa vielä kaupoista missäänpäin Suomea?
Woland

Poissa Poissa


Vastaus #137 : 17.01.2007 klo 15:58:30

Jalkapallon pikkujättiläinen Jyväskylän Anttilassa 15 €. Isohko pino vielä jäljellä.

Vieläkin oli jäljellä, joten yksi kappale löysi onnellisen omistajan.

Ja eipä ollut vielä Rakas jalkapallo tullut Suomalaiseen.
booga

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC TPS • Rapa • Naamis


Vastaus #138 : 17.01.2007 klo 20:47:03

Lahden Anttilasta ei ole bongattu mitään pikkujättiläisiä, on niin pieni kirjatarjontakin siellä kyllä nykyään. >:( Missään kaupassa en ole törmännyt kyseiseen kirjaan. Kaupunginkirjastoon on tilattu kaksi kappaletta Rakas jalkapallo -kirjaa. Olen kyttäillyt, koska kirjat saapuisivat hyllyille. Onko kukaan bongannut kirjaa vielä kaupoista missäänpäin Suomea?

Turun Akateemisessa ainakin on. Vieläpä hyvin tyrkyllä kassan vierellä. Poistin.
Nallipyssy

Poissa Poissa


Vastaus #139 : 17.01.2007 klo 20:58:36

Turun Akateemisessa ainakin on. Vieläpä hyvin tyrkyllä kassan vierellä. Poistin.

Millä hinnalla irtosi?
Weißbier

Poissa Poissa


Vastaus #140 : 17.01.2007 klo 21:31:23

Itse nappasin toiseksi viimeisen Hämeenlinnan Anttilasta.

Poistin viimeisenkin kappaleen kirjahyllyyni.
« Viimeksi muokattu: 18.01.2007 klo 01:22:09 kirjoittanut Weißbier »
Aachi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Koirat haukkuu, mutta karavaani kulkee


Vastaus #141 : 17.01.2007 klo 21:32:49

Lentokoneessa ja lentokentällä on varmasti aika tylsää odottaa joten pakko kai se  on huomenna ryhdistyä ja käydä jossain Anttilassa  >:( Ainii on Koulua  :keskari:
luckyiam

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jan Walden.


Vastaus #142 : 18.01.2007 klo 15:44:48

Tampereella Akateemisessa kirjakaupassa myöskin Rakas Jalkapallo -kirja hyvin tyrkyllä. Hintaa teoksella oli 43e ja risat. Hyvä kirja.  Ylos
Tosin kesken vielä. HHlta synttärilahjaksi.  Tuoppi Ylos
Dondinho

Poissa Poissa


Vastaus #143 : 19.01.2007 klo 10:16:27

Kiitoksia vinkeistä. Kävin hakemassa oman pikkujättiläiseni Jyväskylän Anttilasta. Käsittämätöntä etten edellisenä päivänä kaupassa haahuillessani huomannut teosta. Yleensä nenäni ei näissä asioissa petä, mutta kerrankos sitä erehtyy. Onneksi tuli tilaisuus paikkoheittoon.  8) Ja voin ilmoittaa, että eilen puoliltapäivin kirjan korista nostaessani muutama kappale jäi edelleen odottamaan ostajaansa.
Kolomen Kopeekan Keegan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ACO, IVFC, MTK Hungária ja Ikitaistelija TARE.


Vastaus #144 : 19.01.2007 klo 11:31:53

Äskettäin soi ovikello ja avattuani ovella seisoi Postin mies Pöllöliitosta lähetetyn kirjatun paketin kera. Paketista paljastui "Rakas jalkapallo - sata vuotta suomalaista jalkapalloa" -teos. Alkuun heräsi ajatus siitä josko Pexi olisi hyväksynyt minut mukaan saunakerhoonsa, mutta tarkemmin asiaa pohdittuani huomasin, että Palloliitto on näköjään päättänyt lähettää teoksen ilmaiskappaleena kaikille jäsenseuroilleen. Ihan hieno ele liitolta. Pitää illalla perehtyä tarkemmin opukseen. Ylos
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #145 : 19.01.2007 klo 22:20:07

Ad Libris-nettikirjakaupassa on Pikkujättiläistä 12,90 euroa ja postikuluineen siis 15,80 euroa.
Alfredo

Poissa Poissa


Vastaus #146 : 19.01.2007 klo 23:08:18




Tämä kolahti postiluukkuun muutama päivä sitten ja todella tyytyväinen olen. Ruotsikielisenä tosin, mutta eihän kirjassa juuri lukemista olekkaan, vaan todella hienoja kuvia Hans van der Meerin ottamana. Laittakaa googlen kuvahakuun Hans van der Meer, niin tiedätte enemmän kirjasta.



Tämä kirja tuli myös hankittua. Alkusivujen perusteella oikein hyvää luettavaa.

Onhan tämä hyvä kirja, löytyy alkuperäiskielellä kirjahyllystäni.  Todella mielenkiintoista pohdintaa mm. hollantilaisen maalaustaiteen tilan käsittämisestä, joka on vaikuttanut tilan käyttöön jalkapallokentälläkin.  Hienoa tekstiä mm. Bergkampista, joka halusi tehdä vain elegantteja eikä räkämaaleja.  Kirjassa on paneuduttu myös hollantilaisten paskoihin rankkaripotkuviimeistelytaitoihin, joku oli kirjoittanut aiheesta kokonainen kirjan.   
muumi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa


Vastaus #147 : 20.01.2007 klo 02:20:26

Äskettäin soi ovikello ja avattuani ovella seisoi Postin mies Pöllöliitosta lähetetyn kirjatun paketin kera. Paketista paljastui "Rakas jalkapallo - sata vuotta suomalaista jalkapalloa" -teos. Alkuun heräsi ajatus siitä josko Pexi olisi hyväksynyt minut mukaan saunakerhoonsa, mutta tarkemmin asiaa pohdittuani huomasin, että Palloliitto on näköjään päättänyt lähettää teoksen ilmaiskappaleena kaikille jäsenseuroilleen. Ihan hieno ele liitolta. Pitää illalla perehtyä tarkemmin opukseen. Ylos

Sama. Iso kiitos Pexille ja kumppaneille, kun muistivat minua kovalla paketilla näin joulun jälkeenkin  Ylos
Hyvältä kyllä vaikuttaa teos. Ja kokoa löytyy.
CharlieGeorge

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1891, 1924


Vastaus #148 : 20.01.2007 klo 19:28:05

Pois Paitsiosta oli Kirjatorilla 2eoohia :o Ylos
Dial Square FC

Poissa Poissa


Vastaus #149 : 20.01.2007 klo 20:53:27

Pois Paitsiosta oli Kirjatorilla 2eoohia :o Ylos

No ei siitä paljoa enempää kannata maksaakaan.

 
Sivuja: 1 ... 5 [6] 7 ... 75
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa