• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

FUVEK

Aloittaja Waver, 20.09.2008 klo 02:16:26

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Waver

Tietoa liigan ja ykkösen erotuomareista www.fuvek.fi

batteri

Tämähän on hieno homma. EOM! :ylos:

Bo Udde

Senad Slipic? Mitä hemmettiä, tämä kaveri oli niin unessa KaaRen futsalpeleissä viime kaudella. Luulin olevan joku pikkumies, joka on saanut ihan vain yhden kaks miesten peliä, junnujen piirisarjojen lisäksi. Nyt puhaltaa futsalykköstä.  ??? Eipä taida järki hirveästi juosta FUVEK:n toiminnassa.

Lisäksi sivuilla mainittiin Jari-Pekka Penger futsalin kehittäjänä.  >:( Miten kännissä nämä nettisivut on tehty? Ulkoasu hieno, paljon asiaa, mutta yksi hemmetin iso VIRHE! Penger ei tuonut futsaliin mitään hyvää!! Piste.

sammunut tahti

Oh hoh...
Tulee mieleen yksi ottelu Nunnavuoren palloiluhallissa, GPR-FC NU. Helvetillinen hässäkkä pääroolissa herra Senad.
Toivottavasti on tapahtunut kasvua... ei ole ainoa peli jossa Silbit Senadin käytös oli surkea.
Melkein voi jo nyt ennustaa FC Bosnan peleistä "värikkäitä" tapahtumia Senadin ollessa tuomarina.
ps. J-P P on taas oma lukuunsa. Hänen apunsa futsalin Turun toimintaan on olllut vahva.
Tällä hetkellä olisi paljon enemmän tuomareita, jos JPP olisi pysynyt käsipallossa...

Waver

Lainaus käyttäjältä: Bo Udde - 20.09.2008 klo 15:47:32
Eipä taida järki hirveästi juosta FUVEK:n toiminnassa.

FUVEK on liigan ja ykkösen viheltäjien oma yhdistys. Palloliitto valitsee erotuomarit, jotka viheltävät kyseisiä sarjoja, ei FUVEK

Bo Udde

Lainaus käyttäjältä: Waver - 20.09.2008 klo 19:32:58
FUVEK on liigan ja ykkösen viheltäjien oma yhdistys. Palloliitto valitsee erotuomarit, jotka viheltävät kyseisiä sarjoja, ei FUVEK
Jos Senad kuuluu FUVEKiin, niin silloin aiempi tekstini oli täysin kohdallaan järjenjuoksusta.

branco

Eikohän meitä ole pelaajia ja valmentajiakin moneen lähtöön 8) Sinänsä olen samaa mieltä siitä, että tuomareiden taso kaikissa peleissä ei ole ollut sarjatason mukainen aikaisempina vuosina. Mielenkiinnolla kuitenkin odotan tulevaa kautta ja siitä syntyvää keskustelua tuomarityöskentelyn osalta. Mutta kuitenkin, ennen kuin ensimmäinen avausvihellys kuuluu, niin en ainakaan henkilökohtaisesti lähtisi arvostelemaan tuomarityöskentelyä. Eihän sitä tiedä, vaikka kaveri olisi oppinut jotain kesän aikana  ;)

Bo Udde

#7
Aika monta peliä missä mies häärinyt olen tänä kesänä nähnyt...
Siksi pelottaakin... vaikein isomies olekkaan.
Varokaa vain pian Sendan on Valkekoskella...

Monska

Mun mielestä futsalliigan paras erotuomari on P.Kangasniemi.

Bo Udde

Heh.. Eikö Kangasniemestä ole jotakin dokua YouTubessa.
http://www.youtube.com/watch?v=tGyQT1V_LY8

EskoA

Jos Senad-kangasniemi puhaltaa ja tarkkailijana
J Penger niin minä lupaan että liitokiekko ohittaa katsojaluvuissa
NHL:n ja kyseinen kolmikko on MM finaalissa.

Voi helvetin 16.  :keskari:

branco

JEP, JEP!
Kyllähän noita "viheltäjiä" on Valkeakoskella nähtykin (vieläkö viimevuotinen "tragedia" pyörii YouTubessa). Matseissa on aina se huono puoli, että on kaksi viheltäjää, joista toinen saattaa pilata pelin. Suurin ongelma on kuitenkin mielestäni se, että tämän päivän nuoret viheltäjät eivät osaa ottaa "rennoin rantein", vaan rupeavat heti pätemään, jos joku hieman arvostelee. Aikaisempien vuosien konkareita kaivaten tulevaan kauteen toivoa täynnä  :ylos:

Waver

Lainaus käyttäjältä: EskoA - 20.09.2008 klo 20:18:17
Jos Senad-kangasniemi puhaltaa ja tarkkailijana
J Penger niin minä lupaan että liitokiekko ohittaa katsojaluvuissa
NHL:n ja kyseinen kolmikko on MM finaalissa.
Penger ei ole onneksi/valitettavasti (kukin saa päättää itse) mukana enää

sammunut tahti

Onneksi ei enää JPP:tä.

mg

Lainaus käyttäjältä: Bo Udde - 20.09.2008 klo 15:47:32
Lisäksi sivuilla mainittiin Jari-Pekka Penger futsalin kehittäjänä.  >:( Miten kännissä nämä nettisivut on tehty? Ulkoasu hieno, paljon asiaa, mutta yksi hemmetin iso VIRHE! Penger ei tuonut futsaliin mitään hyvää!! Piste.

FUVEKin sivujen yleistä-osiossa tosiaan luetellaan muutamia erotuomaripersoonia, jotka varmasti ovat painuneet futsal-kansan mieliin. Ko. herrat ovat olleet kehittämässä futsalin erotuomaritoimintaa ja olleet lajissa varmasti myös väriläiskiä. Siihen, onko kehitystä tapahtunut ko. erotuomareiden myötävaikutuksesta positiiviseen tai negatiiviseen suuntaan, ei sivuilla oteta kantaa. Mutta väriläiskiä miehet ovat varmasti olleet, sen verran tässä on jo saatu tunteenpurkauksia aikaan.

Joten näin ollen kiistän siis asiavirheen sivustolla ja totean myös, ettei sivuja ole tehty lainkaan kännissä. Korkeintaan pikkupäissään.