FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
15.06.2025 klo 20:51:38 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 9 [10] 11 ... 26
 
Kirjoittaja Aihe: Täällä spekuloidaan Pikkuhuuhkajien EM-kisajoukkueen kokoonpanolla  (Luettu 33837 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
suomifutiksen Janne Tähkä

Poissa Poissa


Vastaus #225 : 25.05.2009 klo 18:06:49

Vasaran monipuolisuus varmaan puolsi valintaa. Voi pelata laiturina tai keskellä hyökkäävässä tai puolustavassa roolissa. Zorbas voi varmaan kertoa kuka siihen olisi sitten pitänyt valita, onko vaikka Mattilalla paljonkin kovemmat näytöt?

Itse ehkä pitäisi pienenä yllätyksenä Ojalan valintaa ohi Äijälän. Hyökkäyskalusto mielestäni täysin odotettu, Kokko toimii vara-Sadikina.
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #226 : 25.05.2009 klo 18:06:59

Ja ehkä Toivion tilalla olisi voinut olla joku muu (Arajuuri?).

Tai sitten jos katsotaan että toppareita on jo kolme, ja Raitala, Aho, Jalasto ja Mehukin pystyvät tarvittaessa paikkaamaan, niin Toivion sijaan mukaan olisi voinut harkita keskikentän keskustaan esim. Kortea tai vasempaan laitaan sitä Äijälää.

e: Ja huutonaurua toki niille, jotka ihan tosissaan uskoivat että Miesten Nelosen tasoisia junnuakatemiapelejä viime vuodet pelanneella LDV:llä oli jonkinlaisia mahdollisuuksia päästä näihin kisoihin.
« Viimeksi muokattu: 25.05.2009 klo 18:13:58 kirjoittanut Pyhäinhäväistys »
Tolsa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KTP, SGE


Vastaus #227 : 25.05.2009 klo 18:11:18

Vasaran takiahan kisoissa ollaan. Vaikka näytöt ei olekaan välttämättä muiden tasolla, niin kaksi helvetin tärkeää maalia oikeaan paikkaan. Olisin ollut kyllä aika pettynyt, jos Vasaraa ei olisi valittu.

Pukille vielä täälläkin Ylos.

Edit. Ja eiköhän tuon yhden paikan ota joko Roma tai Petrescu. Loukkaantumistilanne katsotaan ensin ja sitten päätetään viimeisen paikan kohtalo.
« Viimeksi muokattu: 25.05.2009 klo 18:14:25 kirjoittanut ^Tolsa^ »
Pride of Merseyside

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: King Kenny


Vastaus #228 : 25.05.2009 klo 18:12:11

Mikä nyt sitten on Riven ideaali avauskokoonpano mukana olevista miehistä? Ja kenen paikalle Roma, jos hänen kisapassi leimataan?

Erikseen onnittelut Teme Pukille ja Muki Turuselle!
Satanen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Official FF2 Marble League Fantasy Champion (2020)


Vastaus #229 : 25.05.2009 klo 18:12:33

Räpsä sitten puppeloi itsensä paskoilla otteillaan pihalle. :(

Eikös tuo Kärkkäinen ole ollut aika heikko Klubissa? Eikä ole näissä u-21 peleissäkään säväyttänyt. Alas
« Viimeksi muokattu: 25.05.2009 klo 18:13:40 kirjoittanut Satanen »
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #230 : 25.05.2009 klo 18:15:02

Ei ihmeemmin valittamista, eiköhän Roman vielä lisätä joukkueen vahvuuteen. Sellaisen ryhmän nimeäminen, johon kaikki olisivat 100% tyytyväisiä, on yksinkertaisesti mahdotonta.
Zorbas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Veikkausliigajoukkueet, joilla olosuhteet kunnossa


Vastaus #231 : 25.05.2009 klo 18:15:37

Vasaran monipuolisuus varmaan puolsi valintaa. Voi pelata laiturina tai keskellä hyökkäävässä tai puolustavassa roolissa. Zorbas voi varmaan kertoa kuka siihen olisi sitten pitänyt valita, onko vaikka Mattilalla paljonkin kovemmat näytöt?
No juuri monipuolisuudella ei tuolla tienaa yhtään mitään, kun pelaajia saa valita mukaan noin paljon. Keskikentän keskelle ei tarvita noin montaa pelaajaa, jos/kun Romankin lähtee mukaan. Itse olisin Vasaran tilalle ottanut kisoihin Furuholmin. Tämä siis puhtaasti pelillisten ansioiden perusteella; kumpaakaan en ihmisenä ja pukukoppipelaajana tunne. Tärkeä rooli sekin; ei kisoissa kuitenkaan tosiaan noin montaa pelaajaa kentällä tarvita (tosin Palloliiton tuntien lopputurnaus viedään läpi Kaikki pelaa -politiikalla...).
falc

Poissa Poissa


Vastaus #232 : 25.05.2009 klo 18:16:11



Eikös tuo Kärkkäinen ole ollut aika heikko Klubissa? Eikä ole näissä u-21 peleissäkään säväyttänyt. Alas

Sen takia meillä on Toivio Ylos
« Viimeksi muokattu: 25.05.2009 klo 18:17:17 kirjoittanut falc »
Laitalinkki

Paikalla Paikalla


Vastaus #233 : 25.05.2009 klo 18:17:32

Hyvät valinnat Kanervalta! Ylos

Se suurin takaiskuhan joukkueelle koettiin jo talvella Tomi Maanojan loukkaantuessa. Toisen Tomin eli Petrescun loukkantuminen oli hänelle itselleen varmasti helvetinmonen pettymys, mutta Tomin kokemusta lukuunottamatta ei joukkueelle mikään ylipääsemätön menetys. Eremenkon ulosjäänti voisi hyvinkin tällainen olla.

Maalivahtipuolelle valittiin odotetut nimet, ja jos ei ihmeitä tapahdu, niin Jaakkola on Suomen ykkösveska. Tuossa Valko-Venäjä-matsissa saatetaan toki peluuttaa jopa kahtakin vahtia. Voi hyvin olla, että Suomen maalilla kisoissakin vaihtelua nähdään.

Puolustukseen valittiin nippu vuorenvarmoja kavereita, mutta valinta Toivion ja Arajuuren välillä oli varmasti kinkkinen. Rohkea ja toivottavasti onnistunut veto Riveltä. Kärkkäinen pääsi mukaan varmasti monipuolisuutensa takia.

Keskikenttä on Suomen joukkueen aivan ylivoimaisesti kovin osa-alue ja jos siihen Roma saadaan mukaan, niin tuolla osastolla haastaa kisoissa kuta kuinkin kenet tahansa. Perkeleen rutinoitunut, mutta samalla lupaava kokoonpano. Ilahduin Ojalan valinnasta, sillä vaikka ei ilmeisesti ole häikäissyt alkukaudella, Ojala kuuluu ilman muuta suosikkeihini. Otaru mahtui luultavasti mukaan rima väpättäen ja kuten jo aiemmassa viestissäni totesin, on Vasara kaiketi tämän jengin kisapaikan symboli. Onhan tuo osumaprosentti "kaksi maaottelua, kaksi maalia" kieltämättä hyvä, mutta erityisen tärkeää Jussin kisapaikan suhteen on, että maalit tulivat ns. "oikeaan aikaan".

Suomen hyökkääjistön yhteensä iskemät neljä maaottelumaalia on sen verran hurja "Ylos" lukema, että taustatukea saa ja pitää tulla keskikentältä enemmän kuin laki sallii. Kokon tuosta uskoisin jämähtävän vaihtomieheksi ja Berat lienee tässä vaiheessa paalupaikalla, mutta mieluusti näkisin Pukin saavan reilun näyttöpaikan valkovenäläisiä vastaan.

Harvinaista kyllä, joukkueessa ei ole yhtään valintaa, jota en hyväksyisi eikä ketään sellaista, kellä olisi ollut varmuudella kosolti annettavaa kisoissa, jätetty pois. Hyvät valinnat siis, mutta vielä Toivion, Ojalan ja Pukin valinnoista erityinen Ylos
Fixu-Mixu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC TPS


Vastaus #234 : 25.05.2009 klo 18:20:35

No juuri monipuolisuudella ei tuolla tienaa yhtään mitään, kun pelaajia saa valita mukaan noin paljon. Keskikentän keskelle ei tarvita noin montaa pelaajaa, jos/kun Romankin lähtee mukaan. Itse olisin Vasaran tilalle ottanut kisoihin Furuholmin.

No eiköhän nuo neljä hyökkääjää riitä, jos/kun jatketaan yhdellä kärjellä pelaamista.
SirLoser

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Taktiikan takapajulat


Vastaus #235 : 25.05.2009 klo 18:21:01

Itse olisin Vasaran tilalle ottanut kisoihin Furuholmin. Tämä siis puhtaasti pelillisten ansioiden perusteella; kumpaakaan en ihmisenä ja pukukoppipelaajana tunne. Tärkeä rooli sekin; ei kisoissa kuitenkaan tosiaan noin montaa pelaajaa kentällä tarvita (tosin Palloliiton tuntien lopputurnaus viedään läpi Kaikki pelaa -politiikalla...).

Juuri henkisten ominaisuuksien takia, pukukoppipelaajista tarkemmin en minäkään tiedä, Vasaran valinta on erittäin oikeutettu. Voisi sanoa, että hänen henkinen kantti oli todella epäsuomalaisen loistava Itävalta-ottelussa, mikä on kuitenkin yksi urheilijoiden tärkeimmistä ominaisuuksista ja jää usein vähälle huomiolle. Tätä voimavaraa voi oikeasti käyttää psykologisesti jatkossakin hyväksi, jos joukkue ja varsinkin valmennus sen hallitsee.
Juustohöylä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JJK, Suomi, Symppispisteet Kennyn Liverpoolille


Vastaus #236 : 25.05.2009 klo 18:25:55

Mitä vittua Parikka tekee joukkueesa Dalla Vallen tilalla? Piiri pieni pyörii ja lupin paita näköjään riittää kisapaikkaan, näytöillä ei niin väliä. No pysyypähän ainakin Kanervan selkä puhtaana kun Jarno pääsee mukaan. Alas
Laitalinkki

Paikalla Paikalla


Vastaus #237 : 25.05.2009 klo 18:27:00

Mikä nyt sitten on Riven ideaali avauskokoonpano mukana olevista miehistä? Ja kenen paikalle Roma, jos hänen kisapassi leimataan?

Olettaisin, että tällä avataan: Jaakkola; Aho-Portin-Turunen-Raitala; Sparv-M.Hetemaj; Hakola-Hämäläinen-P.Hetemaj; Sadik.

Jos Roma tulee keskikentälle, niin sitten nuorempi Hetemaj (tai Hämäläinen) penkille. Mainittujen lisäksi Jalastolla voi olla hienoisia saumoja avaukseen ja hyökkäyksessä Pukki tai Parikka voi pudottaa Sadikin penkille.
« Viimeksi muokattu: 25.05.2009 klo 18:44:54 kirjoittanut Laitalinkki »
Zorbas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Veikkausliigajoukkueet, joilla olosuhteet kunnossa


Vastaus #238 : 25.05.2009 klo 18:27:55

Mitä vittua Parikka tekee joukkueesa Dalla Vallen tilalla? Piiri pieni pyörii ja lupin paita näköjään riittää kisapaikkaan, näytöillä ei niin väliä. No pysyypähän ainakin Kanervan selkä puhtaana kun Jarno pääsee mukaan. Alas
:D
suomifutiksen Janne Tähkä

Poissa Poissa


Vastaus #239 : 25.05.2009 klo 18:28:33

Mitä vittua Parikka tekee joukkueesa Dalla Vallen tilalla? Piiri pieni pyörii ja lupin paita näköjään riittää kisapaikkaan, näytöillä ei niin väliä. No pysyypähän ainakin Kanervan selkä puhtaana kun Jarno pääsee mukaan. Alas

:D Alas
Juustohöylä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JJK, Suomi, Symppispisteet Kennyn Liverpoolille


Vastaus #240 : 25.05.2009 klo 18:29:41

17 / 2. Missä näytöt homot? :D :keskari:
stonax

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #241 : 25.05.2009 klo 18:38:21

17 / 2. Missä näytöt homot? :D :keskari:
LDV 0/0
Pitäisikö kisoihin ottaa viisi vuotta muita nuorempi pelaaja mukaan sen takia, että pelaa Liverpoolin junnuissa?

Dalla Vallen mahdolliset kisat parin vuoden päästä tai vasta neljän vuoden päässä.
Lance Romance

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampereen kaunein ja George Gently


Vastaus #242 : 25.05.2009 klo 18:39:25

Odotetut valinnat, mutta Parikan perinteiselle klubikiintiöpaikalle Alas Todellakin missä näytöt. Furuholmkin ollut viime aikoina paremmassa iskussa.
Elmo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: @JyvaskylanFutis


Vastaus #243 : 25.05.2009 klo 18:39:35

Ihan asialliset valinnat, tosin Parikka on turisti ja ehkä jonkun toisen olisi hänen tilalleen voinut valita, lisäksi Ojala on kaikissa näkemissäni U21 esityksissään ollut huono.
falc

Poissa Poissa


Vastaus #244 : 25.05.2009 klo 18:39:37

Fakta on se, että Kokko ja Parikka tulee jäämään pahasti jalkoihin. Jopa J-NAMISTA olisi enemmän hyötyä joukkueelle.
Ensio

Poissa Poissa


Vastaus #245 : 25.05.2009 klo 18:40:44

samoja olin itsekin ajatellut, eli mielestäni hyvät valinnat Ylos
mielenkiintoista nähdä kuka on se viimeinen valinta, jos roman ei lähde mukaan..

mun papereissa se voisi olla kolehmainen, pystyy pelaamaan useampaa paikkaa.
ZacPalmer

Poissa Poissa


Vastaus #246 : 25.05.2009 klo 18:42:47

Hieman yllätyin siitä, ettei Roman ole mukana. Toivottavasti valitaan vielä mukaan mikäli se on mahdollista. Sparv-Roman -keskikentänpohjalle jo valmiiksi Ylos

Dalla Vallen perään itkeville huutonaurua :D
suomifutiksen Janne Tähkä

Poissa Poissa


Vastaus #247 : 25.05.2009 klo 18:47:44

Ihan asialliset valinnat, tosin Parikka on turisti ja ehkä jonkun toisen olisi hänen tilalleen voinut valita, lisäksi Ojala on kaikissa näkemissäni U21 esityksissään ollut huono.

Miten Parikka on turisti johonkin Furuholmiin verrattuna?

Ojala on tosiaan ollut uukaksykkösissä huono, ja pelannut lisäksi huonon alkukauden. Äijälän olisin itse nähnyt kisajoukkueessa paljon mieluummin.
Viinioksa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fingland


Vastaus #248 : 25.05.2009 klo 18:48:31

Keskikenttä on Suomen joukkueen aivan ylivoimaisesti kovin osa-alue ja jos siihen Roma saadaan mukaan, niin tuolla osastolla haastaa kisoissa kuta kuinkin kenet tahansa. Perkeleen rutinoitunut, mutta samalla lupaava kokoonpano.

::) Ainoastaan Eremenko on tasoltaan ja kovien pelien rutiiniltaan edes lähellä parhaiden maiden kk-miehiä.
 
Woland

Paikalla Paikalla


Vastaus #249 : 25.05.2009 klo 18:48:50

Odotetut valinnat, mutta Parikan perinteiselle klubikiintiöpaikalle Alas Todellakin missä näytöt. Furuholmkin ollut viime aikoina paremmassa iskussa.

Siellä on kaksi isoa kärkeä ja kaksi nopeaa kaveria, mikä on ihan fiksua. Itse olisin toki ottanut ennemmin Furuholmin kuin Kokon vara-Beratiksi, mutta miehelle on toki koko ajan ollut pikkuvaivoja.

Eipä suuria valituksia irtoa tuosta ryhmästä, Furkkaa vain kaipailisin, mutta ymmärrän Kanervaakin.

 
Sivuja: 1 ... 9 [10] 11 ... 26
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa