FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
06.08.2025 klo 20:02:59 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 [2]
 
Kirjoittaja Aihe: Portugalinliiga Madeira joulunaika  (Luettu 3076 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Rebel

Paikalla Paikalla


Vastaus #25 : 10.01.2009 klo 17:49:47

Itsellä olisi huomenna lähtö ja keskiviikkona ois Carlsberg Cupin matseja kaksikin saarella ja ainakin Nacional-Portoon olisi kiinnostusta. Kertoilen sitten miten kävi. On autokin vuokrattuna, joten pitäs onnistua hyvin.
Jusma Kontula

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Jokerit


Vastaus #26 : 11.01.2009 klo 13:00:09

Nacionalin pelistä pääsee takaisin alas kaupunkiin kävelemällä alaspäin puolisen tuntia, jolloin vastaan tulee symppis kapakka jossa ei tupakkilait päde ja josta voi tilaa taksin. Matkalla on pari risteystä joista pitää arpoa suunta. Kävely on tuskallisen raskasta niin jyrkkää alamäkeä, joskin maisemat ovat kauniita, joten kantsii yrittää pummia kyytiä lokaaleilta tai vaikka ambulanssilta. Lippuja ei tarvitse etukäteen ostaa.
Jusma Kontula

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Jokerit


Vastaus #27 : 11.01.2009 klo 13:01:37

Ja autolla jos menee niin kantsii mennä vitun aikasin että saa parkkipaikan läheltä stadionia.
ajh

Poissa Poissa


Vastaus #28 : 11.01.2009 klo 18:44:25

Joo, taisipa olla hyvä, kun luki Jusman kommentit Nacionalin kentältä poistumisesta, etten raahannut vaimoa sinne. Hän oli juuri toipunut järkytyksestä, kun huomasi yhtäkkiä sylissään sisiliskon Maritimon pelissä. En tiedä miten liskoparka löysikin tuhansien katsojien joukosta sen, joka varmasti eniten pelkää ja inhoaa kaikkia matelijoita ;) Tuo Nacionalin kenttä täytyy kyllä käydä tulevaisuudessa katsastamassa vuokra-autolla.
« Viimeksi muokattu: 11.01.2009 klo 18:48:08 kirjoittanut ajh »
hombre

Poissa Poissa


Vastaus #29 : 11.01.2009 klo 19:30:58

Kävin 2006 alkuvuodesta ja Madeira on kyllä hieno paikka, Maritimon kotistadion oikein mukava tunnelmaltaan ja myös paikallinen kisamakkara oli todella hyvää  8) Ylos

Suosittelen.
« Viimeksi muokattu: 11.01.2009 klo 19:33:40 kirjoittanut hombre »
Frenger

Poissa Poissa


Vastaus #30 : 11.01.2009 klo 23:17:23

Nacionalin pelistä pääsee takaisin alas kaupunkiin kävelemällä alaspäin puolisen tuntia, jolloin vastaan tulee symppis kapakka jossa ei tupakkilait päde ja josta voi tilaa taksin. Matkalla on pari risteystä joista pitää arpoa suunta. Kävely on tuskallisen raskasta niin jyrkkää alamäkeä, joskin maisemat ovat kauniita, joten kantsii yrittää pummia kyytiä lokaaleilta tai vaikka ambulanssilta. Lippuja ei tarvitse etukäteen ostaa.

Jaa, taasko ne perseili siellä stadionin baarissa ja siinä parkkipaikalla olevassa kapakassa? (vai oliko sitä edes enää?) :-[ Ei muka ollut toimivaa puhelinta kummassakaan. Yhtäkkiä sellainen sitten olikin olemassa, kun kolmannen kerran kävi kysymässä ja sanottiin poliisin käskeneen meidät sinne (mikä olikin totta). Nacionalin pelit on näemmä aina seikkailuja ;).
Rebel

Paikalla Paikalla


Vastaus #31 : 19.01.2009 klo 15:55:23

Nacionalin peli tuli "nähtyä" tai sen verran kun kentästä erotti. Oli nimittäin sellainen sumu, että matsi meinattiin jopa jossain vaiheessa perua, kun vastapäistä katsomoa ei nähnyt sumun läpi ja toiselle maalille oli turha kuikuilla. Tunnelma oli melko laimea, yksi täti huuteli nacionalia megafoniin. Ja stadikalle pääsy oli melkoisen hankalaa, kun hotellissa ehdottivat, että ajakaa 102-tietä Monten kautta ja sieltä stadikalle. No hernerokkasumussa 7 km, eikä kunnon opastusta stadikalle, mutta onneksi autojonoista arvasi missä kohdin stadion on. Liput maksoivat 5e, myös lapsilta(2v. kundi samalla hinnalla kuin aikuiset). Suosittelen ja laitan tarkempaa matkakertomusta kuvineen jossain vaiheessa.
Ziggemby

Poissa Poissa


Vastaus #32 : 24.01.2009 klo 16:43:57

Itse kävin 2005 katsomassa Maritimon pelin ja liput sai stadionilta oli muistaakseni silloin 10-15€. Ne suolalillu pähkinät oli kohtuu pahoja mutta näytti paikallisille maistuvan kun koko stadion oli niitä kuoria täynnä.

Hauskin episodi tapahtui kun kyselin Funchalin vanhassa kaupungissa Nacionalin toimistolta lippuja illan Porto peliin. Rasvamaha pisti pokalla hinnaksi 110€ per lippu ja pokka ei pettänyt kun käskin lopettaa kusettamisen. Päätinpä olla lähtemättä vuoristoon vaikka stadionin valot näkyivät mahtavasti kaupunkiin varsinkin kun ukkospilvet leijuivat juuri ja juuri vuoren huipun yläpuolella.
« Viimeksi muokattu: 11.06.2011 klo 03:47:01 kirjoittanut Ziggemby »

 
Sivuja: 1 [2]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa