FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
12.03.2026 klo 21:12:16 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 67 [68]
 
Kirjoittaja Aihe: Koska nuorennetaan?  (Luettu 148381 kertaa)
0 jäsentä ja 4 vierasta katselee tätä aihetta.
Gambinamiäs

Paikalla Paikalla


Vastaus #1675 : 13.10.2025 klo 14:00:59

Schüller on jo 34v ja paljon loukkaantuneena. Nyt kun nuoria noussut/nousemassa u21-joukkueesta 3-4kpl aina avaukseen asti, niin voi olla että lopetuspäätös tulee. Ehdottomia suosikkejani maajoukkueessa ja asian tuntija piireissä Sparvin ja Kappe Hämäläisen ohella sellainen pelaaja, jonka arvostus on aika itsestäänselvä ja erottaa asian tuntijat tuulareista ja kickeriä lukevista tekstitv-faneista.

Lod varmaan pelaa niin pitkään kun valitaan, samoin Luke. Uronen samoin, hieno pelaaja. Pukki saattaa lopettaa, taitaa perhe-elämä viedä muutenkin voiton.

Mutta ketkäs näistä nuorista nyt nousivat pelaavaan kokoonpanoon?

Koski - ehdottomasti. Ainoa missään määrin lupaava toppari ja tällä hetkellä ehdoton avauksen pelaaja.
Lähteenmäki - hyvältä näyttää ja Urosen kanssa kilpailemaan avauksen paikasta.
Marhiev - taistelee ehdottomasti avauksen paikasta
Walta - avaukseen, jengin paras syöttäjä ja kaukolaukausuhka.
Väänänen - vähintään rotaatioon. Pallollinen osaaminen ei riitä kahden keskustaan mutta hyvä pallonriistäjä pörrääjä kolmen keskikentälle ja vapauttaa esim Wallan pelaamaan omilla vahvuuksillaan.

Keskinen noussut jo aiemmin joukkueeseen ja taistelee avauksen paikasta.
Terho - ehdottomasti futaaja kuten kikkarapäinen kommentaattori sanoisi. Rotaatioon ja laidalla laittaisin ennen Källmänia (pl jos Källman saadaan roolitettua "wide strikeriksi", jonka tehtävä ei ole rakentaa).

Kyllähän tuossa tuli jo 1 avauksen ja 1 rotaatiopakki, 2 avauksen ja 1 rotaatiokeskikenttä ja laidalla myöskin 1+1.

Skyttä, Luka Hyryläinen, Talvitie ja pari muuta sitten seuraavina jonossa.
gv39

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tuomarit ja kyläjoukkueet ml. Kups


Vastaus #1676 : 13.10.2025 klo 14:18:15

Vielä Malta-peli ja sitten päästään Kansojen liigaan pelaamaan oman tasoisia vastaan.

Fysiikan lait tulevat vastaan eli mieluummin nuoria ajetaan sisään tulevia EM-karsintoja ajatellen kuin haetaan ottelukohtaisia voittoja.

Schullerin puuttuminen näkyy, mutta on joka vuosi on vanhempi. 
Pukin nopeus ei pitkään riitä kv.tasolla, vaikka pää toimisi.
Lodin voisi jättää kotiin Malta-ottelusta, koska peli tuskin antaa lisäarvoa valmentajalle eikä pelaajalle.
Kamaran tulevaisuus on suuri arvoitus. Kuka olisi tulevaisuuden Sparv-tyyppi joka tekee hänestä nykyversiosta paremman.

Eli järkeä käyttäen uusia ajetaan sisään muistaen kuitenkin että tulevisssa peleissä +-30 v pelaaja ei ole ikäloppu, jos on terveenä  ja pelit seurajoukkueissa sujuvat..
Huachipato

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #1677 : 13.10.2025 klo 14:32:22

Näistä EM-kisaveteraaneista lasken ainoastaan Hradeckyn ja Jollen EM2028 projektiin mukaan (ellei nyt pidempiaikaista loukkia tai Kamaramaista aallonpohjaa sattuisi tulemaan). Uronen, Alho ja Ivanov voivat olla mukana siirtymävaiheen ajan, kun ajetaan uusia ukkoja sisään. Pukki ja Schüller melko varmasti jäämässä jo nyt pois. Lod ja Joronenkin saisi jo mennä. Pikku Jensenista nuoremmat tulevat ohi oikealta ja vasemmalta, joten ei enää tilaa joukkueessa. Kamaralle jätän oven vielä raolleen tammikuuhun saakka, mutta aika tungosta noista keskikentän paikoista alkaa jo nyt olemaan.
Ilkeä Eläinlääkäri

Poissa Poissa


Vastaus #1678 : 13.10.2025 klo 14:38:30

Joronenkin saisi jo mennä.

Ei kai parhaassa peli-iässä olevasta Jorosesta kannata luopua etenkään kun tilalle ei ole ketään parempaa. Erittäin hyvä varaveskari Suomelle.
Villahousu

Poissa Poissa


Vastaus #1679 : 13.10.2025 klo 14:39:55

Näistä EM-kisaveteraaneista lasken ainoastaan Hradeckyn ja Jollen EM2028 projektiin mukaan (ellei nyt pidempiaikaista loukkia tai Kamaramaista aallonpohjaa sattuisi tulemaan). Uronen, Alho ja Ivanov voivat olla mukana siirtymävaiheen ajan, kun ajetaan uusia ukkoja sisään. Pukki ja Schüller melko varmasti jäämässä jo nyt pois. Lod ja Joronenkin saisi jo mennä. Pikku Jensenista nuoremmat tulevat ohi oikealta ja vasemmalta, joten ei enää tilaa joukkueessa. Kamaralle jätän oven vielä raolleen tammikuuhun saakka, mutta aika tungosta noista keskikentän paikoista alkaa jo nyt olemaan.

Ehdottomasti otteluarvosanojen perusteella koko tämän kauden Serie B:n parhaalle pelaajalle, joka on vieläpä maalivahdiksi nuori, ei ole tilaa edes Suomen kahden varamaalivahdin joukossa Ylos
e. hidas
Huachipato

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #1680 : 13.10.2025 klo 18:48:06

Sinisalo meni tämän ikkunan perusteella Jorosen ohi, joten turha roikottaa ensi vuonna 33-vuotta täyttävää pelaajaa ns. fringe playerina.
Hugh

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkueet


Vastaus #1681 : 13.10.2025 klo 22:09:04

Kun nyt puhutaan paljon nuorennusleikkauksesta ja vanhan rungon syrjäyttämisestä, niin listailin nyt huvikseni, että keistä kaikista ja minkä ikäisistä tuo "vanha runko" koostuu. Näistä herroista on tietysti keskusteltu forkalla valtavasti, mutta tässä jonkinlainen kevyt kooste ikien kera.

Vuoden 2019 Historiallisissa Karsinnoissa esiintyneistä pelaajista on vielä mukana maajoukkueringissä ollut 11 pelaajaa: Hradecky (35 vuotta), Pukki (35), Schüller (34), Lod (32), Joronen (32), Pohjanpalo (31), Uronen (31), Kamara (29), F. Jensen (28), L. Väisänen (28) ja Källman (27). Tosin Schüller ei ole pelannut yhtään maaottelua tänä vuonna. Källman puolestaan pelasi noissa 2019 karsinnoissa nuorena miehenä vain yhden ottelun eikä häntä valittu mukaan EM-kisajoukkueeseenkaan. Benkku on noussut runkopelaajaksi vasta myöhemmin.

Lisäksi EM-kisajoukkueeseen karsintaporukan ulkopuolelta nousseista pelaajista Alho (32), Ivanov (31), O'Shaughnessy (31) ja Valakari (26) ovat kuuluneet maajoukkuerinkiin tänä vuonna. Muita EM-kisapelaajia ei enää ringissä ole viimeisen vuoden aikana ollut, ja heistä ehkä vain Forss (26) voinee Huuhkajiin vielä palata.

EM-kisojen jälkeen maajoukkueringissä on käynyt aika runsaastikin uusia pelaajia, joten mitenkään staattinen kokoonpanohan Huuhkajissa ei ole ollut. Nyt Friisin aikana "kokeneemmista" eli vuonna 2001 tai aiemmin syntyneistä ovat edellä mainittujen lisäksi saaneet peliaikaa Ståhl (31), Tenho (30), Hoskonen (28), Niskanen (27), Kairinen (26), Tikkanen (26), Ollila (25), Antman (24), Håkans (24), Suhonen (24) ja Sinisalo (24).

Tuossa tuli nyt lueteltua 27 nimeä, joista 12 on vähintään 30 vuotta ja 15 alle 30-vuotiaita. Ja tietysti on mahdollista, että joku muukin kokeneempi kaveri vielä rinkiin tulevaisuudessa päätyy. Vaikka jotkut tykkäävät tuomita yli kolmekymppiset pelaajat jo eläkeläisiksi, niin omasta mielestäni tässä kokeneemmassa porukassa on tasan kaksi kaveria, jotka alkavat selkeästi olla maajoukkueuransa viime metreillä: Pukki ja Schüller. Muut voisivat iän puolesta vielä jatkaa: on sitten eri asia, kuinka moni noista poistuu ns. luonnollisesti maajoukkueringistä lähiaikoina sen myötä, että nuoremmat ja potentiaalisemmat valtaavat pelipaikat. Osa on jo poistunut.

Meillä on onneksi tässä viime kesän U21-kisasukupolvessa, eli vuonna 2002 tai myöhemmin syntyneissä liuta tosi mielenkiintoisia pelaajia, joista Huuhkajissa debytoivat jo Riven aikana ainakin Walta, Keskinen, Terho, Talvitie, Bergström, Galvez ja tietysti Peltola. Uskon, että moni nuori tulee ottamaan lähiaikoina isoa roolia Huuhkajissa, ja hyvä niin. Mutta pelkän iän perusteella ei tuosta vanhemmasta rungosta vielä monikaan ole siinä tilanteessa, että maajoukkueura alkaisi olla vääjäämättä ohi, ja ihan hyvä niin.
« Viimeksi muokattu: 13.10.2025 klo 22:12:33 kirjoittanut Hugh »
Mr. Brownstone

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SAPA


Vastaus #1682 : 14.10.2025 klo 12:25:37

Sinisalo meni tämän ikkunan perusteella Jorosen ohi, joten turha roikottaa ensi vuonna 33-vuotta täyttävää pelaajaa ns. fringe playerina.

Kokenut maalivahti penkillä ei todellakaan ole turha asia mikäli tarve vaatii laittaa maalille. Enkä nyt vielä menisi kahden erityylisen ottelun ja vastustajan perusteella mitään ratkomaan muutenkaan. Ja nekin asiat vaikuttavat kuinka hyvin tai huonosti saavat joukkueissaan peliaikaa.
Vikkelä vaihtomies

Poissa Poissa


Vastaus #1683 : 14.10.2025 klo 13:17:04

Maalivahdeille ei muutenkaan ole samalla tavalla poikkeuksellista pelata yli nelikymppiseksi kuin kenttäpelaajille, jopa absoluuttisella huipulla. Maalivahdin peli on enemmän pelinlukua, sijoittumista ja ohjaamista.

Tällä vuosituhannella mm. Lehman, van Der Saar ja Buffon pelanneet hyvällä tasolla nelikymppisiksi, ainakin Buffon isossa majussakin. Neuer täyttää tämän kauden aikana 40, kuten myös toinen saman aikakauden maalivahtilupaus Z-valtiosta Igor Akinfeev.
Wissi

Poissa Poissa


Vastaus #1684 : tänään kello 14:18:16

Uutinen
Kevät paljastaa Huuhkajien tulevan suunnan – asiantuntija: nuoren sukupolven on noustava esiin

...
Viime vuonna alle 21-vuotiaiden maajoukkue ylsi EM-kisoihin. Huuhkajat ikään kuin väisti, eikä kutsunut nuorempaa sukupolvea miesten maajoukkue mukaan, vaan antoi heidän keskittyä noihin arvokisoihin.

Esimerkiksi Ville Koski, Adam Marhiev, Leo Walta, Topi Keskinen ja Naatan Skyttä ovat esiintyneet jo Huuhkajissa. Nyt katseet kääntyvät heihin entistä tiukemmin.

Pohja sanoo, että tulevat maaottelut ovat Suomelle erittäin tärkeitä monessakin mielessä. Kaikki tiivistyy siihen, että valmentajat pääsevät seuraamaan pelaajiaan lähitäisyydeltä ja pelaajat pääsevät näyttämään osaamistaan.

– Nähdään, ketkä ovat niitä tulevia vastuunkantajia, joiden varaan lasketaan mahdollinen menestys ja pääsy EM-kisoihin.
https://yle.fi/a/74-20214542

 
Sivuja: 1 ... 67 [68]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa