FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
28.11.2025 klo 00:45:53 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Äänestys
Kysymys: Finaalissa kohtaavat...
Barcelona ja Arsenal - 142 (32.7%)
Barcelona ja ManU - 190 (43.8%)
Chelsea ja Arsenal - 37 (8.5%)
Chelsea ja ManU? - 65 (15%)
Äänestäjiä yhteensä: 430

Sivuja: 1 [2] 3 ... 121
 
Kirjoittaja Aihe: Mestarien liigan välierät 28.-29.4 ja 5.-6.5  (Luettu 63406 kertaa)
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
super reds

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, TsV - Hulluuteen asti, Lappalaisen Joni


Vastaus #25 : 28.04.2009 klo 00:29:45

"Ranskalaispelaaja Silvestre pelannee joukkueen toisena topparina Touren vieressä. Pitkään Manchester Unitedin riveissä pelannut puolustaja tuo Arsenalin nuoreen joukkueeseen tarvittavaa kokemusta. Silvestre on kuitenkin avauskokoonpanossa vain ja ainoastaan sen takia, että William Gallas on loukkaantuneena. Ranskalaistoppari on edelleen nopea ja pystyy kokemuksellaan korvaamaan joitakin puutteita. Suuri kysymysmerkki kuitenkin joukkueen puolustuslinjassa entistä joukkuettaan vastaan."

Silvestren nopeudelle Ylos
Uusi jäsen

Poissa Poissa


Vastaus #26 : 28.04.2009 klo 04:33:30

Toivon finaaliin Barcaa ja Arsenalia, mutta veikkaan sinne menevän Barcan ja ManUn. Sikäli tuo Barca-ManUkin olisi hyvä, että saataisiin kaksi oikeastikin Euroopan parasta finaaliin.
El Conejo

Poissa Poissa


Vastaus #27 : 28.04.2009 klo 07:45:34

Miksiköhän MTV3:n mielestä 14-vuotiaana Chelseaan siirtynyt John Terry on Chelsean oma kasvatti ja saman ikäisenä ManUun siirtynyt Ryan Giggs on ManUn oma kasvatti, mutta nuorempina Barcelonaan siirtyneet Andres Iniesta ja Lionel Messi eivät ole Barcelonan omia kasvatteja :o
roso

Poissa Poissa


Vastaus #28 : 28.04.2009 klo 07:53:21

Miksiköhän MTV3:n mielestä 14-vuotiaana Chelseaan siirtynyt John Terry on Chelsean oma kasvatti ja saman ikäisenä ManUun siirtynyt Ryan Giggs on ManUn oma kasvatti, mutta nuorempina Barcelonaan siirtyneet Andres Iniesta ja Lionel Messi eivät ole Barcelonan omia kasvatteja :o

Sporttila on todennäköisesti selvittänyt Terryn ja Giggsin siirtyneen rakkaudesta seuroihin, kun taas liimatukkakääpiöt siirtyivät lahjuksilla ja lupauksilla hormonaalisista nautintoaineista joilla lupailtaan miehenmittaa. Turhaan, tietenkin.
Tyrant

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: azulgrana


Vastaus #29 : 28.04.2009 klo 08:39:12

Sporttila on todennäköisesti selvittänyt Terryn ja Giggsin siirtyneen rakkaudesta seuroihin, kun taas liimatukkakääpiöt siirtyivät lahjuksilla ja lupauksilla hormonaalisista nautintoaineista joilla lupailtaan miehenmittaa. Turhaan, tietenkin.

Painusitko jo vittuun, N5. Nämä hormoonikääpiöt ja liimatukka puheet alkavat olla jo hiukan vanhoja.
outdraw

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sempre Xavi


Vastaus #30 : 28.04.2009 klo 09:01:01

Maikkarilla HC-vedot menossa mjötöööh. No, joka tapauksessa Chelsealla vähän sama tilanne kuin Bayernilla tuon puolustuspelaamisensa kanssa, jos kerran Carvalho, Ferreira ja Assley ovat poissa. Keitä siellä pelaa? Ja miksi helvetissä MTV3 on laittanut jokaisen noista kentälle, kun toteavat trion olevan poissa. Loppuko Romanin rahat kun piti ostaa varapuolustajia?

On kyllä niin ala-arvoiset pelaajaesittelyt ainakin Barcelonan osalta, että voi hyvää päivää. Rafa Marquez puuttuu kokonaan, mvnt? Samoin Bojan ja Busquets loistavat poissaolollaan, mutta joku fakin Hlööp on listalla. Tosiaan myös voisi merkata Barcelonan kasvateiksi Leon ja Iniestan, esimerkiksi Puyol liittyi seuraan muistaakseni 17-vuotiaana, Iniesta 5v nuorempana... ::) Ja kyllähän jokainen näistä jätkistä on jossain joukkueessa pelannut ennen suurseuraan liittymistään, joten ihan hyvin voisi olla laittamatta kenestäkään seurojen kasvatteja. Wikipedia on ihan hyvä lähde, mutta jollei kirjoittajalla ole mitään näkemystä tai tilastoja parempaa tietoa, on aika vaikea saada uskottavaa stooria aikaan.

Jälleen kerran suomalainen urheilumedia nolaa itsensä osoittamalla täydellistä tietämättömyyttä ja vieläpä esittämällä asian niin, että kyllä näin on ihan saletisti.

Henryn "mukaville muistoille" ja "pienille heräämisen merkeille" Ylos Vastahan kaveri on takonut noin 20 maalia kaikissa kilpailuissa, vaikka on pelannut laidalla. Syöttöjäkin jampalla on seuran kolmanneksi eniten Xavin ja Messin jälkeen (ja tasoissa Iniestan kanssa). Jos tuon mainitun skriivaamiseen menee työpäivä jollakulla, niin palkkaisivat espanjaa osaavan jampan sinne, joka löytää futisforumin, niin alta 3h saa valtavan paketin jokaisesta pelaajasta kasaan. Urpot.

Olet Tyrant hieno mies (poika), kun kannatat Barcelonaa, mutta sarkasmin tajussasi voisi olla hieman petrattavaa ;)
Tyrant

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: azulgrana


Vastaus #31 : 28.04.2009 klo 09:07:36



Olet Tyrant hieno mies (poika), kun kannatat Barcelonaa, mutta sarkasmin tajussasi voisi olla hieman petrattavaa ;)

Jos yhtään N5/Mattia tiedät niin sarkasmi on näistä puheista kaukana
outdraw

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sempre Xavi


Vastaus #32 : 28.04.2009 klo 09:15:07

N5 luku erikseen toki, mutta hänen viesteihinsä ei pidä vastata ollenkaan. Bensaa liekkeihin jne ;)
McManaman

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool


Vastaus #33 : 28.04.2009 klo 09:23:19

Vastkarvaan ja finaaliin Chelsea-Arsenal :o

Sama, enkä pitäisi tätä edes hirveänä yllätyksenä.
El Conejo

Poissa Poissa


Vastaus #34 : 28.04.2009 klo 09:40:29

Barcelonan avauskokoonpano lienee Valdes; Abidal, Marquez, Puyol, Alves; Toure, Xavi, Iniesta; Henry, Etoo, Messi. Puolustuspäässä voi tietysti tulla jotain "yllätyksiäkin". Rafa ja Pique ovat viime aikoina pelanneet välillä ihan hyvinkin yhteen ja toisaalta niin Puyol kuin Alvesinkin ovat yhden keltaisen päässä pelikiellosta... Mistä saadaankin hyvä aasinsilta tsekata tuota korttitilannetta yleisemminkin.

Ainoa pelikiellossa oleva pelaaja on Chelsean Ashley Cole. Chelsean pelaajista Anelkalle napsahtaa keltaisesta kortista pelikieltoa toiseen osaotteluun. Barcelonan osalta kortti tietäisi pelikieltoa jo mainittujen Puyolin ja Alvesin lisäksi myös Busquetsille. Arsenalilla taas yhden kortin päässä pelikiellosta on nelikko Diaby, Nasri, Song, Van Persie ja Manchesterilla parivaljakko Evra sekä Rooney. Aika merkittäviä poissaoloja luvassa varoituksista, oikeastaan kaikillakin joukkueilla. Chelsealla taitaa kuitenkin olla vähiten huono tilanne?

roso

Poissa Poissa


Vastaus #35 : 28.04.2009 klo 10:24:59

Guardiola joutuu lyhyen uransa ensimmäiseen testiin kuukauden aikana. Floppaa, ehkä jopa häviää Bernabeulla materiaalisesta ylivoimasta huolimatta kun Real Madridilla ei ole täyspelleä valmentamassa, vain puolikyvytön.

Chelsea menee jatkoon tästä parista satavarmasti. Drogba on aivan liiikaa Barcelonan vaatimattomalle alakerralle. Messi kai loukkaantuu eikä katso loppuun asti katkeraa putoamista.
Blues

Poissa Poissa


Vastaus #36 : 28.04.2009 klo 10:44:11

Chelsea hakee tänään 0-3 rutiinivoiton katalooniasta. Essien siirtelee Barcelonan kukkakeppejä yksitellen tieltään ja Bosingwa pitää argentiinalaista huoranaan. Setä samuli saa kokea Terryn dominoinnin ja Drogba on kerenny iskee jo kaks, ennen kuin Pique kerkee edes kääntyä. Ja purppurapaitojen ilta sumenee, kuin Lampard nöyryyttää Valdesia jälleen nollakulmasta.
Tomba

Poissa Poissa


Vastaus #37 : 28.04.2009 klo 10:54:23

Lampard nöyryyttää Valdesia jälleen nollakulmasta.

http://www.youtube.com/watch?v=jYTJpVvAGRs Tuoppi
JFT39

Poissa Poissa


Vastaus #38 : 28.04.2009 klo 10:55:30


"Olipa halpa maali..."
Josef K.

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Positiivisia lausuntoja antavat henkilöt


Vastaus #39 : 28.04.2009 klo 10:57:28

Itsekin uskon, että Guardiola haluaa sekä Touren että Keitan Xavin rinnalle keskikentälle pelaamaan Chelsean fyysisiä jyriä Essieniä, Lampardia ja Ballackia vastaan. Tällöin Iniesta olisi vasemmalla ja Henry penkillä. Kymppipaikala Iniesta joutuisi Essienin syleilyyn. Laidoilla nähtäneen siis taisteluparit Iniesta ja Ivanovic sekä Messi ja Bosingwa.
vodka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Guus Hiddink's Blue and White Army


Vastaus #40 : 28.04.2009 klo 10:58:57

"Olipa halpa maali..."

Jokimajavan tekemänä tuo olisi ollut puhdasta neroutta ::)
Junailija

Poissa Poissa


Vastaus #41 : 28.04.2009 klo 11:02:49

Itsekin uskon, että Guardiola haluaa sekä Touren että Keitan Xavin rinnalle keskikentälle pelaamaan Chelsean fyysisiä jyriä Essieniä, Lampardia ja Ballackia vastaan. Tällöin Iniesta olisi vasemmalla ja Henry penkillä. Kymppipaikala Iniesta joutuisi Essienin syleilyyn. Laidoilla nähtäneen siis taisteluparit Iniesta ja Ivanovic sekä Messi ja Bosingwa.
Toisaalta Henry oli penkillä Valenciaa vastaan ja tuli vasta lopussa ratkaisemaan, kun Barcelona oli tappiolla. Kuulostaisi tällainen turha lepuutus vähän oudolta, joten en ihmettelisi vaikka tuo "ykkösnyrkki" siinä keskikentällä aloittaisikin. Henry tuskin huilaa tuon Valencia-huilin takia ja Iniesta on ollut viime aikoina sellaisessa vedossa, ettei häntä yksinkertaisesti voi jättää penkille. Itse siis uskon, että Pep luottaa mikkihiiriin ja peluuttaa kolmikkoa Xavi-Iniesta-Touré :) Illallahan tämäkin selviää.
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #42 : 28.04.2009 klo 11:11:59

Guardiolan taktiset kyvyt tosiaan punnitaan sillä Hiddink on tässä lajissa mestari.
Lauantaina Valenciaa vastaan Barcelonaa ei kiinnostanut ja Valencia pelasi älykkäästi. Samaten Valdes päätti ekassa maalissa antaa lisäpontta jatkosopimusneuvotteluilleen... Asenteesta on kaikki kiinni sillä hyvällä asenteella pelaavaa Barcelona on pysäyttämätön kone, mutta se taas vaatii tähtimerkkejä oikeaan asentoon.

Uusi valmentaja, uusittu joukkue ja raskas kausi, joten neljän parhaan joukkoon pääseminen on ylittänyt odotukset, mutta eiköhän Chelsea jollain ihmemaalilla mene jatkoon. Parempi kuitenkin hävitä nyt kuin finaalissa.
El Conejo

Poissa Poissa


Vastaus #43 : 28.04.2009 klo 11:12:17

Katos, täällä on pari nikkiä käynyt vähän nostamassa tasoa ;)
Josef K.

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Positiivisia lausuntoja antavat henkilöt


Vastaus #44 : 28.04.2009 klo 11:39:46

Hiddinkin dilemma on tietysti se, miten pysäyttää Barcelonan "pass and move" -peli.

Tällä kertaa ei ole käytettävissä eteläkoreamaista tai venäjämäistä juoksuvoimaa, jolla Barca voitaisiin hyydyttää kovalla keskikentän prässillä. Yksi vaihtoehto on tietysti koko pakan pudottaminen alas ja jatkuvan miesylivoiman kohdistaminen Barcelonan superyksilöihin. Tämä ei kuitenkaan olisi ominta Guusia. Toinen vaihtoehto olisi kova prässi Barcan alakerralle. EM-kisoissahan Hiddinkin Venäjä murskasi Hollannin juuri näin, mutta Espanjaa vastaan sama eii ollut enää mahdollista. Myös Barcelonan alakerran pallollinen lienee sitä luokkaa, ettei tähän kannata ryhtyä. Mahdollista on tietenkin myös yrittää pysäyttää Barcan syöttömylly "alkuunsa", eli vartioida Xavi mahdollisimman tarkasti ulos pelistä - mahdollisesti kahden pelaajan voimin.
kile

Poissa Poissa


Vastaus #45 : 28.04.2009 klo 12:09:57

Messi loukkaantuu 23min, kun Essien taklaa rumasti :)
outdraw

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sempre Xavi


Vastaus #46 : 28.04.2009 klo 12:12:47

Arvon modet,

Voiko ton roson saada vittuun täältä, on ärsyttävää yrittää keskustella niin asiallisesti kuin provoillenkin, kun tuollainen roskanikki tykittelee.

Kiitos.
vodka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Guus Hiddink's Blue and White Army


Vastaus #47 : 28.04.2009 klo 12:13:01

Messi loukkaantuu 23min, kun Essien taklaa rumasti :)
No toivottavasti sitten loukkaantuisi oikeasti eikä vedä samanlaista showta kuin silloin taannoin, kun Del Horno hipaisi ;)
Coulijoe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland


Vastaus #48 : 28.04.2009 klo 12:19:02

Kaikki ratkeaa, ikävä kyllä, akselilla Cech vs Valdes. Se kummalla sattuu vähemmän huono päivä voittaa ;)
vodka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Guus Hiddink's Blue and White Army


Vastaus #49 : 28.04.2009 klo 12:28:02

Kaikki ratkeaa, ikävä kyllä, akselilla Cech vs Valdes. Se kummalla sattuu vähemmän huono päivä voittaa ;)
Pitää toivoa, että Valdes ei tällä kertaa filmaa Drogballe punaista korttia.

 
Sivuja: 1 [2] 3 ... 121
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa