• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Suomi-Venäjä ystävyysottelu

Aloittaja euroflex, 11.05.2009 klo 20:17:13

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

euroflex

Eli työn alle lähtee ystävyysottelu Venäläisiä kannattajia vastaan ja tässä faktaa :

Pelataan Pallokentällä 10.6. noin klo 15.30 alkaen .Otteluaika on ( alustavasti) 2 x 30 min ja pelaajina SMJK jäsenet jotka valintaseulan läpäisevät. Raitis,reipas,kohtelias,selvipäin ja muuta kivaa...

Vierasjoukkuueen pyynnöstä ennen peliä soitetaan molempien maiden kansallislaulut.  Myös venäläinen kenttäkuuluttaja on paikalla ja suomalaisilla on mahdollisuus hoitaa oma. (tutkitaan)

Vastapuolen pelaajat ovat paikallisen kannattajayhdistyksen jäseniä ja koko asialla on eteenpäinvievänä voimana Venäjän jalkapalloliitto. Suomen Pietarin konsulaatin tukee asiaa. Lisäksi paikalle on saapumassa Venäjältä virallista delegaatiota (urheiluministeri, paikallisen palloliiton johto jne.) katsomoon.

Paikalle on odotettavissa mediaa, sillä tarkoitus on houkutella varsinkin Venäjän median edustajat paikalle, jotka tulevat muutenkin illan ottelua seuraamaan. Tämä työ on juuri käynnissä Venäjällä ja tässä mm. Suomen konsulaatti on apuna. Myös Suomalaiselle medialle SMJK tekee lehdistötiedotteen.

Eli nyt pannaan pelaajarekrytointi HETI päälle. Haussa siis iso nippu pelaajia jotka ovat käytettävissä tuota hienona voiton päivänä.

Sitovat ilmoittautumiset osoitteeseen venajamatsi(at)suomifanit.com

Peliasut tulevat normaalisti Palloliitolta lainaksi kuittausta vastaan. Mikäli aikaa jää ja mahdollisuus on,yhdistys tarjoaa pientä purtavaa pelaajille ottelun jälkeen. Kotijoukkue hoitaa molempien joukkueiden nestehuollon (vesi) ja vierasjoukkue hoitaa pelinjälkeisen nestehuollon molemmille joukkueille ( olut)


vastustajan joukkuetta jonkun vastaavan ottelun alla.

Jättäkää mussuttelut muihin topiceihin.  Täältä ne tulen siivoamaan takuuvarmasti!!!

edit1 : Jo lisätty faktaa


Maikson

Täytyyhän se tulla Venäjää kaatamaan, jos joukkueeseen mahtuu.

ref


anttij

#3
Lisätään vielä yksi kriteeri pelaajille: amatööri.

4. divarin vasen pakki on ilmoittautunut! Hommasin just vuosikortin salille, joten 10.6. mennessä ehtii sellaiseen kuntoon että venäläinen pysähtyy :)

edit: Maaottelu on hyvä selitys työnantajalle, jos tarvitaan puolen päivän vapaa!

suomifutiksen Janne Tähkä

Lainaus käyttäjältä: euroflex - 11.05.2009 klo 20:17:13
pelaajina SMJK jäsenet jotka valintaseulan läpäisevät.

Lisätietoa valintaseulasta? Järjestetäänkö parhaan aineksen siivilöivät tekniikkakilpailut karsintana?

euroflex

Lainaus käyttäjältä: suomifutiksen Janne Tähkä - 11.05.2009 klo 21:57:02
Lisätietoa valintaseulasta? Järjestetäänkö parhaan aineksen siivilöivät tekniikkakilpailut karsintana?
Ensimmäinen pudotuskilpailu pidetään alkometrillä  ;)

suomifutiksen Janne Tähkä


ref

Lainaus käyttäjältä: anttij - 11.05.2009 klo 21:52:15
Lisätään vielä yksi kriteeri pelaajille: amatööri.
Eli moni Veikkausliiga-pelaajakin kelpaisi mukaan. Ja 99% Ykkösen pelaajista. Vai mitä amatöörillä tässä yhteydessä tarkalleen ottaen tarkoitetaan? ;)

PAN

Missä matsi pelataan? Voin tarvittaessa esittää Venäjän kansallislaulun

Maikson

Lainaus käyttäjältä: PAN - 11.05.2009 klo 23:17:09
Missä matsi pelataan? Voin tarvittaessa esittää Venäjän kansallislaulun

Pallokentällä luultavasti?

Le God

Taitaa olla parempi jättää väliin turhan mielipahan välttämiseksi.

Thouni

Veikkaan, että menee hulinaksi kun Suomi vie 3-0. Kentälle tuskin uskallan, kun sieltä ei elossa takaisin selviä mutta katsomon puolella ehdottomasti kannustamassa. Saksa-pelissäkin tosin joutui tölkkejä väistelemään joten ei sekään mikään turvallisin paikka ole.

Savon keisari

Veikkaan että Venäjä lähettää paikalle tasokkaan joukkueen. Ei taida siellä olla hassutteluhöntsykulttuuria. Venähän urheiluministerihän on itse Vjatsheslav Fetisov, amatöörinähän hänkin olympialaisissa pelasi ;)

Ferro Montanha

Ehdottomasti mukana ja ilmottautuminen lähetetty, toivottavasti näytöt Saksa pelistä riittävät mukaan pääsemiseksi.

Brenkku

Ilmottautumista laitettu toki. Hieno peli tulossa ehdottomasti.

anttij

Lainaus käyttäjältä: Savon keisari - 12.05.2009 klo 09:20:49
Veikkaan että Venäjä lähettää paikalle tasokkaan joukkueen. Ei taida siellä olla hassutteluhöntsykulttuuria.

Tällainen fiilis on meikäläisellekin muodostunut, kun olen Palloliittoon asian tiimoilta lähetetyn sähköpostin nähnyt. Eli pitäisikö meidän alkaa rekrytoimaan noita divaripelaajia? :)

yksi


Herstein

Kaipa sitä voisi urani viidennen SMJK:n ottelun tulla pelaamaan. Toivottavasti saadaan vähintään yhtä paljon jengiä katsomoon kuin Saksaa vastaan pelatussa matsissa.

Isoveivi

Katsomossa on takuuvarmasti enemmän jengiä kuin Saksaa vastaan pelatussa matsissa, olettettavasti pelkästään vieraskannattajia tulee jo enemmän. Tällä hetkellä 15 varmaa pelaajaa ilmoittautunut, lisää mahtuu vielä helposti. Vaihdot tapahtuvat lentävästi eli peliaikaa luvassa riittävästi kaikille halukkaille.

jauge

mukana tässäkin pelissä tietysti.yllätys luvassa.

Herstein

Venäjähän voitti Walesin fanit 8-1 karsintamatsia edeltäneessä ottelussa, joten huhuilisin aika kovatasoista vastustajaa. Toki meilläkin kova jengi kasassa, valitettavasti vain suurin syömähammas Le God taitaa jättää ottelun väliin :(

Sir Robert

Tuleeko sähköposti ilmoittautumisesta joku vahvistus? Laittelin viestiä omasta halukkuudesta osallistua peliin tuossa reilu viikko takaperin.

Isoveivi

EI.
Jos olet ilmoittautunut niin mukana olet, siinähän oli kyse sitovasta ilmoittautumisesta. Peliasut on viralliset mut toki kannattaa ottaa omia vermeitä(jos löytyy esim. pelipaitaa jne.) messiin kun ei ole tietoa että montako pelaajaa loppupeleissä kokoonpanossa on.

1934

Noniin! Tornion oma Shefki (kosketukseltaan) ilmoittautuu mukaan. Vaihdosta juoksemaan Venäjän puolustus hajalle.

Dirkki