Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #25 : 28.05.2009 klo 23:35:38 |
|
Kyllähän Benitez varmaan mielellään jonkun Ashley Youngin Barryn lisäksi irrottaisi Villasta, mutta alle 25 miljoonalla se ei liiku mihinkään. Eli ihan ymmärrettävää siinä vaiheessa kääntää katseet muualle.
Noin niin kuin esimerkkinä englantilaisten hinnoista.
|
|
|
|
Jugurttibiti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #26 : 29.05.2009 klo 09:00:31 |
|
Kyllähän se vähän niin menee, että jos Englannista tulee tyyliä neljä Euroopan kuudesta-seitsemästä parhaasta seurajoukkueesta, ei englantilaispelaajien osuus voi kovin iso olla per joukkue. Tämä johtuu juuri pelaajien korkeista hinnoista, timantit haetaan ulkomailta ja rotaatioon ei ole varaa ostaa 10milj punnan lennoneita vaan Rieira, Babel yms ajaa asiansa. Nämä Valioliigan neljä huippujoukkuetta syövät myös toistensa englantilaisuusastetta, kun jokainen haluaa kuitenkin ideaalitapauksessa muutaman englantilaisen huipun joukkueeseen. Jos tulevaisuudessakin englantilaisjoukkueet ovat Euroopan terävintä kärkeä, en usko avauskokoonpanoissa nähtävän 3-4 englantilaista enemmän, rotaatiossa/vaihdossa ehkä muutama lisää. Ei Englannissa ole koskaan pelaajatuotanto ollut sillä tasolla, että huippupelaajia olisi ollut enemmän. Sen verran tuosta Arsenal-piikistä, että tilannehan on nyt muuttumassa pikkuhiljaa parempaan. Reserveissä on jo nyt nousemassa muutama erittäin lupaava englantilaisjunnu, kirkkaimpana tähtenä Wilshere joka olikin jo tällä kaudella ykkösjoukkueessa. Tähän päälle monet Arsenalin juniorit edustavat Englannin nuorisjoukkueita ja esimerkiksi Liverpoolin juuri kyykyttäneessä nuorten joukkueessa oli yhdeksän englantilaista avauksessa. Taitotasoltaan nämä ovat jo mannermaiden junioreiden tasolla, joten eiköhän viiden vuoden sisällä 2-4 englantilaista nouse Walcottin, Wilsheren ja Gibbsin seuraksi ykkösjoukkueeseen.
|
|
|
|
AndyLove
Poissa
Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool
|
 |
Vastaus #27 : 29.05.2009 klo 09:21:57 |
|
Taitaa kyllä olla enemmänkin niin, että tasokkaita lädejä ei saa edes rahalla, kun niitä ei edes ole kuin kourallinen.
Ja tämä ei ole suoraa seurausta siitä, että 90-luvun puolessa välissä ruvettiin ulkomaalaisia hankkimaan oikeen urakalla valioliigaan?
|
|
|
|
jiibzter
Poissa
|
 |
Vastaus #28 : 29.05.2009 klo 09:47:32 |
|
Sopii hyvin muna fanin sanomaksi. Kommentoi lukematta. "  " Kyllä mä tuon luin, ikävä kyllä. Taas meni 5min hukkaan elämästä.
|
|
|
|
shanks
Poissa
|
 |
Vastaus #29 : 29.05.2009 klo 09:57:55 |
|
Oisit Poope kirjoittanu ruotsiks. 
|
|
|
|
Poope
Poissa
Suosikkijoukkue: Lyyskin valtakunta
|
 |
Vastaus #30 : 29.05.2009 klo 10:18:35 |
|
Oisit Poope kirjoittanu ruotsiks.  Siitähän olisi tullut vielä isommat hulinat
|
|
|
|
AndyLove
Poissa
Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool
|
 |
Vastaus #31 : 29.05.2009 klo 10:30:26 |
|
|
|
|
|
|
Fowler
Poissa
|
 |
Vastaus #33 : 29.05.2009 klo 15:18:31 |
|
Jenkit viskoo rahaa ympäriinsä kun sitä riittää.
|
|
|
|
Knight
Poissa
Suosikkijoukkue: Reppana-modet
|
 |
Vastaus #34 : 01.06.2009 klo 17:46:19 |
|
Nyt kaikki halukkaat hakemaan Liverpoolin toimitusjohtajaksi. Ohjeet alla olevasta linkistä. http://www.odgersberndtson.co.uk/index.php?id=819&L=9&tx_llproxy_pi1[request]=maqtp5tiYMXTps_akaaan8ap2WfHpqaglGSSk2Gmp6Sanad7xqeSzc9kxNTTr3Wf1qDKdpZucJyY&cHash=ba8ec69355 Vaatimuksia ei nyt ole muita kuin sopivan punainen nenä, hassu solmio ja taipumus sulkea puhelin lomien ajaksi - erityisesti, jos loma ajoittuu tärkeän pelaajakaupan viimeistelyvaiheeseen.
|
|
|
|
Fowler
Poissa
|
 |
Vastaus #35 : 01.06.2009 klo 23:36:23 |
|
Vaatimuksia ei nyt ole muita kuin sopivan punainen nenä, hassu solmio ja taipumus sulkea puhelin lomien ajaksi - erityisesti, jos loma ajoittuu tärkeän pelaajakaupan viimeistelyvaiheeseen.
Miksi siitä vanhasta pitikään luopua?
|
|
|
|
Taalasmaa
Poissa
Suosikkijoukkue: Hopeakauden -15 kultareunaiset muistot.
|
 |
Vastaus #36 : 01.06.2009 klo 23:46:49 |
|
Veikkaan Poolin olevan ensikaudella sijalla 3. Takapakkia luvassa. Joukkue liian paljon muutaman yksilön varassa (gerard/torres) joiden poissaollessa peli ei kulje. Kesällä varmasti pelaajia tulee ja menee eestaas eikä ole pelkoa joukkueen hitsautuvan mestaruudesta taistelevaksi joukkueeksi.
|
|
|
|
Kelju K Kojootti
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC
|
 |
Vastaus #37 : 02.06.2009 klo 00:53:03 |
|
Joukkue liian paljon muutaman yksilön varassa (gerard/torres) joiden poissaollessa peli ei kulje.
Niinkuin viimekaudelle, jolloin Gerrard ja Torres taisivat pelata avauksessa yhdessä 14 pelissä??
|
|
|
|
huipulla lopettanut
Poissa
|
 |
Vastaus #38 : 02.06.2009 klo 00:55:59 |
|
Veikkaan Poolin olevan ensikaudella sijalla 3. Takapakkia luvassa. Joukkue liian paljon muutaman yksilön varassa (gerard/torres) joiden poissaollessa peli ei kulje. Kesällä varmasti pelaajia tulee ja menee eestaas eikä ole pelkoa joukkueen hitsautuvan mestaruudesta taistelevaksi joukkueeksi.
tässä taas näitä potkupalloasiantuntioita. Mikään väitteistäsi ei ole lähelläkään totta. Tosin Gerrard-Torres kaksikon hartiolla on paljon vastuuta, mutta ennenkaikkea taitoa ja kykyä ratkaista otteluita.
|
|
|
|
Fowler
Poissa
|
 |
Vastaus #39 : 02.06.2009 klo 11:39:00 |
|
Veikkaan Poolin olevan ensikaudella sijalla 3. Takapakkia luvassa. Joukkue liian paljon muutaman yksilön varassa (gerard/torres) joiden poissaollessa peli ei kulje. Kesällä varmasti pelaajia tulee ja menee eestaas eikä ole pelkoa joukkueen hitsautuvan mestaruudesta taistelevaksi joukkueeksi.
Tässä oli oikeastaan kaikki päin vittua. Tällä kaudella Torres ja Gerrard olivat varmasti sekä yhdessä että erikseen maksimaalisen määrän poissa, mitä vaan missään worst case scenarioissa voi tapahtua. 14 ottelua 38:sta yhdessä avauskokoonpanossa. Tuloksena 86 pistettä ja kakkossija. Noin 16 tärkeimmän pelaajan osalta vaihtuvuus on 2-3 pelaajaa, maksimissaan. Avauskokoonpanossa vaihtuvuus on korkeintaan 1. Varamiehen varamiehiä saattaa mennä mutta sillä ei ihan kauheasti ole merkitystä. Tuskinpa valioliigassa on yhtään toista joukkuetta, missä joukkueen "hitsautuminen" olisi saavuttamassa yhtä hedelmällistä vaihetta kuin Liverpool.
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.06.2009 klo 11:40:18 kirjoittanut Fowler »
|
|
|
|
|
hammaskipu77
Poissa
Suosikkijoukkue: Bangor City
|
 |
Vastaus #40 : 02.06.2009 klo 12:07:19 |
|
Poolhan pelasi varsin hyvin ilman Gerrardia tai Torresia. Molempien poissaollessa joukkueen huomattava heikentyminen on tietenkin luonnollista, mutta uskoisin että ensi kaudella Liverpoolissa taistellaan jälleen mestaruudesta. Mestaruudesta taisteleminen on kiinni lähinnä yhtä paljon Kuytista ja Benayounista, kuin Torresista ja Gerrardista. Torres voi ehkä ratkaista kolme pistettä Chelseaa vastaan, mutta toisinaan Torresilla on sellaisia päiviä jolloin pelaaminen ei kiinnosta, ja Benayoun voi ratkaista kolme pistettä vaikkapa Hullia vastaan. Huipputärkeät ottelut ovat tietenkin kuuden pisteen otteluita, mutta Hull-pelit ovat kuitenkin kolmen pisteen pelejä - jotka ovat nekin tärkeitä jos mestaruuksista halutaan taistella.
|
|
|
|
Pride of Merseyside
Poissa
Suosikkijoukkue: King Kenny
|
 |
Vastaus #41 : 02.06.2009 klo 18:11:29 |
|
Silly season on nyt virallisesti avattu. Ensimmäiset tunnelmat itsellä ovat jälleen sellaiset, että päin persettä mennään ja kovaa. Toki tällä hetkellä pelaajat ovat maajoukkueiden matkoissa ja pelaajien henkilökohtaisia tunnelmia ei ole vielä kuultu. Tässä kuitenkin Liverpoolin osalta tärkeimpiä.
Xabi Alonso Baski näyttäisi olevan siirtymässä (jälleen) Real Madridiin. Hintaa olisi tulossa 22£m, eli ei ihan pieni summa. Onko Liverpoolilla kuitenkaan varaa myydä sitä pelaajaa, joka yhdistää keskikentän ja hyökkäyksen oikeastaan toisiinsa? Alonson korvaajaa saa kyllä etsimällä etsiä ja ainakaan itselleni ei tule heti mieleen pelaajaa, joka vastaavassa roolissa pystyisi toimimaan. Alonson henkilökohtaisia kommentteja ei toki ole vielä kuultu, mutta kyllä tuo ainakin minun silmääni todennäköiseltä vaikuttaa. Real Madridin presidentti, Florentino Perez on tehnyt selväksi, että Real tavoittelee Alonsoa. Vastaavasti Benitez haluaa pitää Alonson joukkueessaan. Jo edellä mainitun Gaby Heinzenlisäksi saattaa olla, että Real Madrid käyttää osto-optionsa Alvaro Negredoon ja tarjoaa Negredoa osana rahoittaakseen Alonson ostamista. Negredo saattaa Beniteziä kiinnostaakkin, sillä 23 -vuotias kärkimies iski viime kaudella Almerian riveissä 19 maalia. Negredo on jo ehtinyt hehkuttamaan Liverpoolia ja että hänen unelmiensa täyttymys olisi pelata Torresin rinnalla.
Gareth Barry Tämän päiväisten uutisten mukaan Manchester City on tarjonnut Barrysta 12£m ja Barry ja City keskustelevat mahdollisesta siirrosta Manchesterin uusrikkaisiin. Benitez oli varmasti laskenut, että Barryn pitäisi irrota edullisemmin, jotta hänet voidaan hankkia, eli Liverpool on pakotettu tarjoamaan kovempaa liksaa. Steven Gerrard on "sattumalta" samaan aikaan hehkuttanut Villa-kipparia ja haluaisi kovasti, että Barry siirtyisi Liverpooliin. Aston Villan suunnalla ei näetä myöskään mahdottomana sitä, että Barry lähtee vasta 12 kuukauden kuluttua, jolloin hänen sopimuksensa Aston Villan kanssa päättyy.
Carlos Tevez Näyttäisi vähän siltä, että City on ainoa, jolla omaisuus riittää Carlitoksen ostosummaan (25.5£m), joten tämäkin iso kala näyttäisi olevan siirtymässä Manchester Cityyn. Pelaajan kuvioista en sinänsä tiedä tarkemmin, että minkälainen oikeus hänellä on valita tuleva seuransa, eli miten paljon MSI vaikuttaa Tevezin tulevaan seuraan. Mitä tapahtuu, jos Carlitos sanoo, ettei halua Cityyn, vaan haluaa vaikka juuri Liverpooliin, joka on valmis ostamaan pelaajan, mutta ei ole valmis maksamaan "kuin" 20£m ja ManU ei ole valmis maksamaan tätä summaa? Voiko ulkopuolinen yhtiö tällaisessa tilanteessa pakottaa pelaajan olemaan vaikka ilman seuraa, mikäli hän ei kaikkein parhaimpaan (MSI:n kannalta) tarjoukseen suostu? Tämä siis näin jossitteluna, heräsi vain itsellä tällainen ajatusmalli. Tevezin kohdalla välttämättä tätä ongelmaa ei ole, sillä uutisoinnin mukaan Chelsea ja Real Madrid ovat myös valmiita maksamaan Carloksen ulos MSI:n pauloista, eli jo valmiiksi suuren profiilin seuraan hänellä tullee olemaan mahdollisuus siirtyä.
Michael Owen Owenin sopimus päättyy ja jopa Liverpoolin pelaajat ovat vaatineet että st. Mike pitäisi saada takaisin kotiin. Kilpailussa on mukana muitakin liigaseuroja, joissa tarjolla olisi varmasti säännöllisempää peliaikaa. Owen ilmeisesti lähti aikanaan ovet paukkuen Realiin ja Benitez on vuosien aikana vaikuttanut siltä, että häntä ei kiinnosta enää Owen. Hieman epätodennäköiseltä tämä kuvio vaikuttaa noin objektiivisesta näkökulmasta. Itse jalkapalloromantikkona toivoisin, että Owen palaisi kotiin ja hänelle vielä tarjottaisiin mahdollisuutta korkeimmalla huipulla. Vaikka Owen ei etenkään keväällä harakkapaidassa vakuuttanut, niin saattaa olla, että Owen pystyy edelleen tarjoamaan joukkueelle jotain sellaista, että hänet kannattaisi hankkia. Toisaalta, tietäen miten Samin läksiäiset järjestettiin, tuskimpa Owenia Anfieldilla ainakaan punaisessa nutussa nähdään.
Ezequiel Lavezzi Argentiinalaistaikuri päätti ruveta kirjailijaksi. Ilmeisesti välit seurajohdon kanssa ovat ajautuneet siihen pisteeseen, että yhteinen tulevaisuus Napolissa on pikkuhiljaa taputeltu. Toisaalta Lavezzin kanssa on ilmeisesti ollut Unitedin seurajohtoa jo neuvottelemassa, joten saattaa olla, että tämä kala siirtyy Unitediin täyttämään Tevezin mahdollisesti jättämää aukkoa.
Mitähän tästä sanoisi? Ensimmäinen päivä ja huhut menevät villiin suuntaan. Pitäisiköhän tehdä sellainen ratkaisu, että nyt nauttii ainoastaan kotimaisesta jalkapallosta ja jättää nämä brittitabloidien nettisivut kokonaan ainakiin elokuulle asti "jäähylle". Katselee sitten elokuussa, että ketä sieltä tuli ja ketä lähti ja miettii tulevaa vasta silloin. Näin taidan tehdä. Hyvää kesää kaikille ja nauttikaa kotimaisesta jalkapallosta. Itse menen tänään höntsäämään, menkää tekin!
|
|
|
|
EdgarD
Poissa
Suosikkijoukkue: Klousaa tyylillä!
|
 |
Vastaus #42 : 02.06.2009 klo 20:34:58 |
|
Mielestäni Liverpoolille riittäisi se, että se pitää kiinni nykyisistä avauksen pelaajistaan ja hankkii pari uutta kansainvälisen tason vahvistusta.
Joukkue tarvitsee ehdottamasti sen kakkoskärjen sillä pelkästään Torresilla ei kautta vedetä läpi eikä Poolilla ole tällä hetkellä varsinaisesti toista keskushyökkääjää. Carlos Tevez olisi ideaalivaihtoehto sillä mies tuntee jo riittävästi Englannin kentät. Päätähtäin Poolilla on kuitenkin Valioliigan voitto.
Negredo tai Lavezzi ovat varmasti mielenkiintoisia kavereita, mutta riskinä on sopeutuminen valioliigaympyröihin. Myös joku Diego Forlan tms. saattaisi olla potentiaali vaihtoehto. Toki myös Tevezistä voi tulla ongelma, jos peliaikaa ei Benitezin systeemissä löydy yhtään sen enempää kuin SAF:n systeemissäkään. Peliajan takiahan Tevez niin vahvasti on protestoinut Manun suuntaan. Nyt myös näyttää sille, että Tevezistä kilpaillaan ihan tosissaan ja molemmat Manchesterin joukkueet ovat kisassa mukana.
Hyvä maaleja tekevä laituri tarvittaisiin myös. Muuten Liverpoolin keskikenttä on melkeinpä valmis.
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.06.2009 klo 20:38:02 kirjoittanut EdgarD »
|
|
|
|
|
AndyLove
Poissa
Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool
|
 |
Vastaus #43 : 02.06.2009 klo 22:08:19 |
|
|
|
|
|
LFC84
Poissa
|
 |
Vastaus #44 : 02.06.2009 klo 23:06:50 |
|
Barry meni Cityyn, Tevez on menossa samaan suuntaan. Real on Perezin johdolla rakentamassa uutta joukkuetta ja valitettavan todennäköiseltä näyttää että Alonso ja Silva tarttuvat Madridin täkyyn. Toisaalla taas Chelsea havittelee Glen Johnsonia takaisin Bridgelle.
Mitä Liverpoolille sitten kaiken jälkeen jää? Nuoria lupauksia tyyliin Javi Martinez ja Adam Johnson tai b-sarjojen tähtiä tyyliin Heerenveenin Pranjic. Benitezin skouttikyvyt ovat kovan haasteen edessä, koska paineet ensi kauden menestykselle ovat kakkossijan ja ennätyspisteiden jälkeen hirmuiset. Hispaaniluotsi on myös itse useasti todennut asian ja painottanut uusien onnistuneiden värväysten tärkeyttä. Tosiasiassa en panisi pahakseni vaikka Benitez haalisi nuoria tähtiä jo ennestään nuorehkoon ryhmäänsä. Martinez keskikentälle Silvan sijaan ja siihen Stephane Sessegnon paikkaajaksi. Paolo De Ceglie Dossenan paikalle, Rieran tilalle Adam Johnson ja Negredo kärkeen. Alonson tietysti pitäisin ja Glen Johnsonin ottaisin vaikka sitten pienellä ylihinnalla. Ei näillä hankinnoilla mestaruuskertoimia välttämättä pienennetä, mutta mielenkiintoisen lisän toisivat nykyiseen rosteriin.
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.06.2009 klo 23:23:16 kirjoittanut LFC84 »
|
|
|
|
|
pexx
Poissa
|
 |
Vastaus #45 : 02.06.2009 klo 23:52:08 |
|
Jos on yhteensä kaksi englantilaista englantilaisessa joukkueessa, jokin on pielessä. Kyllä niitä oman maan pelaajiakin voisi olla enemmän 
|
|
|
|
AndyLove
Poissa
Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool
|
 |
Vastaus #46 : 03.06.2009 klo 00:14:31 |
|
Tuskin on Alonso lähössä yhtään mihinkään.
|
|
|
|
Dirkki
Poissa
Suosikkijoukkue: PuiU
|
 |
Vastaus #47 : 03.06.2009 klo 16:40:18 |
|
Mielestäni Liverpoolille riittäisi se, että se pitää kiinni nykyisistä avauksen pelaajistaan ja hankkii pari uutta kansainvälisen tason vahvistusta.
Näin juuri. Omistajien pitäisi sitten aukaista silmänsä todellisuudelle ja tajuta se tosiasia, että raha ratkaisee pitkälti mestaruuspystin suunnan nykyfutiksessa. Toki en heidän rahatilanteestaan kovin hyvin ole selvillä, mutta jos Liverpoolin ostaa niin kyllä se on itsestäänselvyys, että rahaa joutuu myös pelaajakauppoihin sysäämään entistä enemmän. Yksikään sen tason huippupelaaja jota Pool tarvitsisi, ei lähde omista seuroistaan ihan pikku summilla. Yksi kärkimies Torresin seuraksi ja yksi huippulaituri niin silloin alkaa jo materiaali olla tarpeeksi kova. Ja vain näihin kahteen pelaajaan pitäisi varata se noin 40-50 miljoonaa puntaa. Nimittäin nämä Benitezin halvat kokeiluostokset ovat jo nähtyä kuraa. Toivottavasti omistajat tämän tajuavat ja antavat poolille paremmat mahdollisuudet taistella mestaruudesta.
|
|
|
|
Dirkki
Poissa
Suosikkijoukkue: PuiU
|
 |
Vastaus #48 : 03.06.2009 klo 16:42:44 |
|
Tuskin on Alonso lähössä yhtään mihinkään.
Täydestä sydämestäni näin toivon. Niin hieno ja tärkeä pelaaja.
|
|
|
|
Dirkki
Poissa
Suosikkijoukkue: PuiU
|
 |
Vastaus #49 : 04.06.2009 klo 10:57:18 |
|
Nyt myös fanit näyttivät tahtonsa siitä kenet he haluavat nähdä myös tulevaisuudessa Poolin keskikentällä. Nimittäin Liverpoolin nettisivujen mukaan Xabi Alonso on valittu fanien äänestyksessä kauden toiseksi parhaimmaksi pelaajaksi.
E: Gerrard luonnollisesti ykkönen
|
|
« Viimeksi muokattu: 04.06.2009 klo 11:13:45 kirjoittanut Dirkki »
|
|
|
|
|
|
|