FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
17.11.2025 klo 10:09:01 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Äänestys
Kysymys: Häiritsevät vai luovat tunnelmaa?
Häiritsevät todella pahasti - 1178 (60.2%)
Häiritsevät vähän - 516 (26.4%)
Eivät eroa muista yleisön äänistä - 68 (3.5%)
Luovat hyvin tunnelmaa - 194 (9.9%)
Äänestäjiä yhteensä: 1949

Sivuja: 1 ... 14 [15] 16 ... 38
 
Kirjoittaja Aihe: E-Afrikkalaisten "vuvuzela" -torvet  (Luettu 77072 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Lisbie

Poissa Poissa


Vastaus #350 : 11.06.2010 klo 23:24:10

Minulla on siis persoonallisuusongelma. Minä näet haluan kuulla yleisön kohahdukset, huudot ja laulut. Haluan kuulla kiiman ja tilanteisiin reagoinnin. Haluan kuulla, kuinka unelmat murskataan ja kuinka toiveet toteutetaan.

Tavallaan ymmärrän pointtisi. Mutta... siellä kentällä nuo asiat tapahtuvat, unelmien murskaantumiset jne. Tee vaikka aaltoja kaverisi kanssa siellä kotisohvalla kompensoidaksesi torvien aiheuttamaa mielipahaa.
Hender

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jari ja maajoukkue, El Puki -fanclub, www.noula.fi


Vastaus #351 : 11.06.2010 klo 23:25:11

Jos vakavissaan ollaan, niin en mä edees huomaa noita torvia, ellei selostaja mainitse asiasta. Näin ainakin tänään kävi molemmissa matseissa muutaman minuutin jälkeen. Mieluummin kuuntelisin silti yleisön mylvintää. Ja noita sarkastisia "who are we to judge" -kommentteja en tajua. Voihan sitä mielipiteensä ilmaista ilman mitään väkisin väännettyä teennäistä "valkoisen miehen taakka" -ajattelua. Tää on vähän kuin Homma -foorumia lukis.

:D "Valkoisen miehen taakka". Ilmeisesti osa kuuntelee muutenkin mutella futista, jos ei särähdä korvaan. Lähinnä se oli heitto "se kuuluu niiden kulttuuriin"-fiilistelijöille, eikä minkäänlainen ihonväriin liittyvä vihjaus.
Chilango

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi


Vastaus #352 : 11.06.2010 klo 23:31:14

Vituttavat ulkomailla (muualla kuin Afrikassa, Etelä-Afrikassa) ihan yhtä paljon kuin Suomessa.


No tanaan katsoin pelit mehikaanien ja urugualaisten kanssa ja kun liveseurannassa valitettiin torvista, kysyin heilta asiasta mutta ketaan ei tuntunut torvet haittaavan eika edes kiinnostavan.
Myohemmin kysyin myos parilta englantilaiselta ja jenkilta ja heistakaan kukaan ei valittanut asiasta.

Vastaukset tosin voivat johtua siita etta heita kiinnostaa itse peli eika SIn takit.
konstru

Poissa Poissa


Vastaus #353 : 11.06.2010 klo 23:49:59

Minulla on siis persoonallisuusongelma. Minä näet haluan kuulla yleisön kohahdukset, huudot ja laulut. Haluan kuulla kiiman ja tilanteisiin reagoinnin. Haluan kuulla, kuinka unelmat murskataan ja kuinka toiveet toteutetaan.

Lähde paikanpäälle tai kato Veikkausliigaa Ylos KIIMAn kuulemiselle muutenkin :D
Kiitaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti, SM


Vastaus #354 : 11.06.2010 klo 23:51:55

Ihan hanurista ovat, tasaista surinaa koko vitun 90 minuuttia. Pelitilanteilla ei juuri merkitystä äänien voimakkuuteen, en tykkää.
aleksanteri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bröderna Lynx


Vastaus #355 : 12.06.2010 klo 00:01:54

Luulisi että nuo torvet pystyisi häivyttämään äänipöydän nappeja säätämällä vaimeasti soimaan taustalle aika helposti, koska niiden surina on koko ajan samalla taajuudella. Tietysti siinä joutuisi Ylen henkilökunta töihin, mikä varmaan vaatisi eri korvauksen. Voisin kuvitella, että Jungner pääjohtajana olisi saattanut laskeutua lasitornistaan suuren yleisön pariin tekemään jotain asian hyväksi esim. ottamalla kantaa asiaan, mutta tämä uusi pääjohtaja - kuka se nyt olikaan tuskin on hereillä.
Max Headroom

Poissa Poissa


Vastaus #356 : 12.06.2010 klo 00:19:39

TRÖÖÖÖÖÖÖ!
liikennevalo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bah


Vastaus #357 : 12.06.2010 klo 00:32:14

Eipä nuo häirinneet oikeastaan yhtään tuossa jälkimmäisessä matsissa Ylos
Masatti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HirPy


Vastaus #358 : 12.06.2010 klo 00:33:37

Silloin viime kesän Confederations Cupissa en niinkään kiinnittänyt huomiota koko torviin, mutta nyt pistivät ärsyttämään. Maalien jälkeen muun huminan seassa voisivat olla hienokin tunnelmanluoja, mutta nyt pelkästään pistävät ärsyttämään. Alas
BeckDol

Poissa Poissa


Vastaus #359 : 12.06.2010 klo 00:44:27

Menetin hermoni noihin torviin jo viime kesänä ja mieli ei ole vuodessa muuttunut. Ajan myötä niihin kyllä tottuu, mutta kuten el blanco aikaisemmin sanoi, minäkin haluan kuulla yleisön kohahdukset, laulut jne. Nyt se on vain yksitoikkoista surinaa. Joutui aina katteleen onko huoneeseen päässyt mehiläinen kun vähäänkään laittoi telkkariin lisää ääntä.
Puoliaika

Poissa Poissa


Vastaus #360 : 12.06.2010 klo 00:47:14

Linkkasin tämän tänne jo vuosi sitten, mutta valitetaan nyt uudestaan samoin sanoin, kun ongelma ei ole minnekään kadonnut vaan päinvastoin muuttunut äänekkäämmäksi: http://puoliaika.wordpress.com/2010/06/11/vuvuzela-on-edelleen-kirosana/
WiZ

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KPV, Reima, Huuhkajat


Vastaus #361 : 12.06.2010 klo 01:00:51

Minä näet haluan kuulla yleisön kohahdukset, huudot ja laulut. Haluan kuulla kiiman ja tilanteisiin reagoinnin. Haluan kuulla, kuinka unelmat murskataan ja kuinka toiveet toteutetaan.
Sama, vammasta paskaa. Melko kujalla on porukka, jos kutsuu tuota "tunnelmanluonniksi". Mahtava tunnelma peleissä! Pierutorvet soi pelin läpi monotomisesti sama mitä siellä kentällä tapahtuu (ainiin siellä on joku pelikin menossa).
Sambaryhmät on lutuuria noihin verrattuna.

http://www.youtube.com/watch?v=wqJs4a9jCN8&feature=related

vai

http://www.youtube.com/watch?v=wCbP-iZb0D8&feature=related

p.s Chilangon mielestä toki on SI HULI, jota ei kiinnosta itse jalkapallo mikäli ei kiinnosta kuunnella tuota äänimaailman raiskausta.

makkara

Poissa Poissa


Vastaus #362 : 12.06.2010 klo 01:31:22

Olin ja olen sen verran pöhnässä että eipä tuo haitannut vaikka selvinpäin olisikin vituttanut. No huomenna krapulassa voi miljoona ampiaista pörrätä päässä ensimmäisessä pelissä. Joo, on se pakko hakea loivaria...
Seitan

Paikalla Paikalla


Vastaus #363 : 12.06.2010 klo 01:47:39

Kyllähän tuo hiukan pistää vituttamaan, kun tiedät että stadionilla on 80 000 ihmistä ja ainoa ääni mitä kuulet on ampiaisten tasainen pörinä. Tuntuu kuin joku olisi laittanut ampiasipesän joka ikisen mikrofonin eteen mitä stadionilta löytyy. Mut kerran 4 vuodessa jne. Ehkä tuohon tottuu/turtuu tässä päivien edetessä.
BeckDol

Poissa Poissa


Vastaus #364 : 12.06.2010 klo 02:02:17

Kyllähän tuo hiukan pistää vituttamaan, kun tiedät että stadionilla on 80 000 ihmistä ja ainoa ääni mitä kuulet on ampiaisten tasainen pörinä. Tuntuu kuin joku olisi laittanut ampiasipesän joka ikisen mikrofonin eteen mitä stadionilta löytyy. Mut kerran 4 vuodessa jne. Ehkä tuohon tottuu/turtuu tässä päivien edetessä.

Onneksi kisat on neljän vuoden päästä Brasiliassa. Näkee ja kuulee todellista futiskulttuuria. Ei mitään idioottien torvisoittokuntaa.
Max Headroom

Poissa Poissa


Vastaus #365 : 12.06.2010 klo 03:24:13

Itselläni soi korvissa näiden ympäri maailmaa olevien kitinävittujen narina.

Menkää katsomaan kendoa, jos tällainen JENKKItyylinen urkujen soitto ja "LETS GO DEFEENS"-tyylinen vammaisohjattu kuvioläpsyttely kiinnostaa enemmän. Voja voja, pitsi turnaus on jo ovell.

Tai painakaa sitä mutea. Useimmissa kaukosäätimistä se löytyy.
« Viimeksi muokattu: 12.06.2010 klo 03:25:40 kirjoittanut Max Headroom »
Pinturicchio

Poissa Poissa


Vastaus #366 : 12.06.2010 klo 03:49:04

Itselläni soi korvissa näiden ympäri maailmaa olevien kitinävittujen narina.

Menkää katsomaan kendoa, jos tällainen JENKKItyylinen urkujen soitto ja "LETS GO DEFEENS"-tyylinen vammaisohjattu kuvioläpsyttely kiinnostaa enemmän. Voja voja, pitsi turnaus on jo ovell.

Tai painakaa sitä mutea. Useimmissa kaukosäätimistä se löytyy.

En yhtään ihmettele, että helvetillinen torvien surina ärsyttää ihmisiä. Mutta kuka vittu on niin kujalla, että miettii ainoaksi vaihtoehdoksi urkuja jos torvet kielletään.
kadetti

Poissa Poissa


Vastaus #367 : 12.06.2010 klo 04:47:26

Näköjään etelä-afrikkalaiset eivät ainakaan ajattele, että mitähän ulkomaalaiset meidän vuvuzeloista ajattelevat. Tuoppi
« Viimeksi muokattu: 12.06.2010 klo 04:49:55 kirjoittanut kadetti »
baggio68

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: A.C. MILAN & Italian maajoukkue sekä HIFK


Vastaus #368 : 12.06.2010 klo 05:03:03

Eipä noi juurikaan häiritse! Mennäänpä "maassa maan tavalla"- ajattelulla eteenpäin:)
Bogo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fiorentina, Rapidin Vartti


Vastaus #369 : 12.06.2010 klo 06:23:33

Ota nyt sitten tästä selvää:
Uutinen
Etelä-Afrikan maalivahti Itumeleng Khune pettyi omien kannustukseen 1–1 -päättyneessä MM-kisojen avausottelussa Meksikoa vastaan.

Khune moitti vuvuzela-torvistaan tunnettua kotiyleisöä hiljaiseksi, ja totesi, että tunnelma oli kuin Meksikon kotiottelussa. Hän toivoi kannattajilta keskiviikkona pelattavaan Uruguay-otteluun enemmän meteliä.

“Meteliä pitivät meksikolaiset, vaikka vuvuzelojen piti olla meidän kahdestoista pelaaja”, Khune sanoi.

”Kaikki tekivät parhaansa, mutta lopussa meidän keskittyminen hajosi”, hän totesi.

AP

Lähde: http://mm2010.fi/2010/06/12/etela-afrikan-maalivahti-vaati-lisaa-metelia/
Jörg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Honka, 1.FC Köln


Vastaus #370 : 12.06.2010 klo 06:49:23

Kyllä maailmaan ääntä mahtuu. Ei haittaa torvet yhtään, äkkiä niihin tottui.
tomcat

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Bayern, Pallo-Iirot, NYG


Vastaus #371 : 12.06.2010 klo 07:39:57

Joo, ensimmäisessä pelissä torvet kyllä alkoivat vituttamaan urakalla, mutta iltapelissä niitä en sen kummemmin rekisteröinyt. Tosin olin jo silloin enemmän tai vähemmän kännissä, mutta kuitenkin.

Voi tosin olla, että parin viikon päästä ei päässä enää muuta soikaan kuin nämä perkeleen vuvuzelat. Jotenkin tuntuu siltä, että näille kavereille on ihan sama mitä kentällä tapahtuu - vapari, kortti, kulta, rankkari jne. - kunhan vain pääsee puhaltamaan vuvuzelaan.
Juusela

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sun mutsis


Vastaus #372 : 12.06.2010 klo 07:42:48

Etelä-Afrikka muuttui minuutissa suht sympaattisesta, mahdollisesta tulevaisuuden matkakohteesta paskavaltiolistani numero ykköseksi. Israel ja USA ovat täysin aseettomia tässä kisassa; ydinase vaikuttaa huonotehoiselta ilmakivääriltä kun haastaja nappaa "perinnesoittimen" ja tuhoaa neljä vuotta odottamani kisakiiman. Kiitos FIFA. Kiitos Seppo.
HPP

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ei ainakaan turkulaispaskat


Vastaus #373 : 12.06.2010 klo 08:09:34

Kyllä maailmaan ääntä mahtuu. Ei haittaa torvet yhtään, äkkiä niihin tottui.

Tottui, mutta ei vielä siihen, että yleisön äänehdintä jäi surinan alle.

Voi olla, että tv:ni äänisäätö on päin peetä, mutta tuntui eilen katsellessani kisojen avausottelua isäntämaan ja Meksikon välillä, että surina peitti yleisön metelin silloin, kun Etelä-Afrikka meni 1-0 johtoon. Vai onko vuvuihin puhaltaminen yhtä kuin hyville suorituksille hurraaminen?
Rätinä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KÄSIVIRHE!


Vastaus #374 : 12.06.2010 klo 08:26:49

Tottui, mutta ei vielä siihen, että yleisön äänehdintä jäi surinan alle.

Voi olla, että tv:ni äänisäätö on päin peetä, mutta tuntui eilen katsellessani kisojen avausottelua isäntämaan ja Meksikon välillä, että surina peitti yleisön metelin silloin, kun Etelä-Afrikka meni 1-0 johtoon. Vai onko vuvuihin puhaltaminen yhtä kuin hyville suorituksille hurraaminen?

Joo toi oli kyllä outoa e-afrikka pelis. luulis, että kun oma maa tekee kisoissa maalin, niin riemu olis sitä tasoa, ettei yksinkertaisesti pystyisi puhaltelemaan siihen torveen.

 
Sivuja: 1 ... 14 [15] 16 ... 38
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa