Nikki_Luola
Poissa
|
 |
Vastaus #375 : 12.06.2010 klo 08:39:08 |
|
Etelä - Afrikka on paska maa.
|
|
|
|
|
ForzaInter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Mieshuorat
|
 |
Vastaus #376 : 12.06.2010 klo 08:44:27 |
|
Olisi mukava jos pysyisivät kyltyyrimaan omissa peleissä. Muissa matseissa sitten olisi kiva kuulla yleisöäkin edes hiukan välillä.
Nythän tuo menee niin, että mehiläiset pörrää ja maalitilannetta ei kuule ellei selostaja ole ajan tasalla. Pakottaa todella seuraamaan matsit täysillä, eikä mitään saa puuhailla ohessa.
|
|
|
|
|
Alakhai
Poissa
Suosikkijoukkue: Saksan naisampumahiihtäjät
|
 |
Vastaus #377 : 12.06.2010 klo 09:32:31 |
|
Ekan matsin aikana ihmettelin, että mitä vittua kun korvissa tinnittää koko ajan. Puoliajalla tajusin sen johtuvan niistä saatanan torvista. Helvetti et tulee hienot kisat, kun joka matsin aikana korvissa humisee 
|
|
|
|
|
ForzaInter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Mieshuorat
|
 |
Vastaus #378 : 12.06.2010 klo 09:35:09 |
|
Who are we to judge? 
|
|
|
|
|
10919
Poissa
|
 |
Vastaus #379 : 12.06.2010 klo 09:37:51 |
|
En pitänyt ollenkaan.
|
|
|
|
|
Tumpero
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, TPS TV, Casa
|
 |
Vastaus #380 : 12.06.2010 klo 09:49:36 |
|
Maalivahti: Lisää ääntä vuvuzeloihin!Etelä-Afrikan maalivahti Itumeleng Khune kertoo olleensa pettynyt kotiyleisön torvikonserttiin jalkapallon MM-kisojen avausottelussa Meksikoa vastaan. Khune odottaa eteläafrikkalaisilta lisää meteliä kahteen seuraavaan alkulohko-otteluun. 1-1-tasapeliä oli Johannesburgissa seuraamassa hieman alle 85 000 katsojaa. Kisojen fanihitiksi nousseiden vuvuzela-torvien melu ei maalivahdin mukaan ollut riittävä. - Emme kuulleet vuvuzeloja. Odotimme niitä ja toivoimme yleisöltä lisänostetta, melua ja tunnelmaa. Tämä oli suuri pettymys meille, Khule kertoo ESPN:n sivuilla. - Tunnelma ei ollut kovin hyvä. Meksikolaisfaneja oli paljon ja ottelu oli kuin Meksikon kotipeli, Khune toruu. Khunen mukaan kotiyleisön tukea ei tullut riittävästi, koska liput eivät ole menneet tarpeeksi hyvin kaupaksi Etelä-Afrikassa. Isännät pelaavat seuraavan ottelunsa ensi keskiviikkona Uruguayta vastaan.
|
|
|
|
|
Kossi Agassa
Poissa
|
 |
Vastaus #381 : 12.06.2010 klo 10:03:00 |
|
- Emme kuulleet vuvuzeloja.
Eihän se ihme ole, jos kuulo on jo mennyt, kun joutunut koko uransa kuuntelemaan tuota järkyttävää pörinää 
|
|
|
|
|
D mies
Poissa
|
 |
Vastaus #382 : 12.06.2010 klo 10:04:12 |
|
Polkaskaa joku paremmin lontoota osaava pystyyn "Vuvuzelat kiellettävä MM-kisoissa" FB-ryhmä niin katotaan saadaanko miljoona jäsentä kasaan...
|
|
|
|
|
kadetti
Poissa
|
 |
Vastaus #383 : 12.06.2010 klo 10:05:48 |
|
Eikös tuo Etelä-Afrikan suurlähettiläs horissut jotain siihen suuntaan, että vuvuzelat ovat eräänlainen ase vastustajan keskittymisen herpaannuttamiseksi. Okei, ymmärrän tämän, mutta miksi helvetissä niihin paskoihin pitää puhaltaa silloinkin kun jompi kumpi joukkue tekee maalin, saa kortin, vetää tolppaan jne?!?"%
Mutta oishan se hienoa katsoa neljännesvälierissä pilkkukisaa Englannin ja Etelä-Afrikan välillä. Siirtomaaisännät todennäköisesti paskoisivat pörinässä housuihinsa pahemmin kuin koskaan aiemmin...
|
|
|
|
|
|
|
WotK
Poissa
Suosikkijoukkue: Bayern ja Münchenin Bierstubet!
|
 |
Vastaus #385 : 12.06.2010 klo 10:09:03 |
|
Mun mielestä antaa kisoille mukavan säväyksen. Ei sitä perus suomijanari vammailua katsomossa. Istutaan kädet puuskassa ja kun (jos!) tulee maali, niin hymähdetään itsekseen.
|
|
|
|
|
Totaalvoetbal
Poissa
Suosikkijoukkue: Sex on the pitch with Antti Muurinen
|
 |
Vastaus #386 : 12.06.2010 klo 10:11:32 |
|
Surinaan kyllä tottui jo esikisojen aikana eikä niiden takia tarvinnut ääniä laittaa pienemmälle tai hiljentää toosaa kokonaan. Se mikä niissä ainoastaan ärsyttää on se, että muut katsomoäänet jäävät niiden melun alle aivan täysin. Avausottelussa tuli pohdittua minne kaikki se kisatunnelma on kadonnut ja aika isona syynä näin sen, että katsomon kohahdukset jäävät kuulematta maalien ja huippusuoritusten syntyessä kentällä.
Kädet ristissä toivon, että nuo eivät koskaan rantaudu Afrikan ulkopuolelle.
|
|
|
|
|
Jii
Poissa
|
 |
Vastaus #387 : 12.06.2010 klo 10:20:13 |
|
Mun mielestä antaa kisoille mukavan säväyksen. Ei sitä perus suomijanari vammailua katsomossa. Istutaan kädet puuskassa ja kun (jos!) tulee maali, niin hymähdetään itsekseen.
Tuo pelleily nyt ei todellakaan liity millään tavalla kannustamiseen tai katsomokulttuuriin. Suomalaisestakin katsomosta lähtisi varmasti kummasti mökää kun annettaisiin kaikille joku vitun räikkä käteen.
|
|
|
|
|
MJ
Paikalla
Suosikkijoukkue: Jugadores del Käpylän Pallo, €uro-Klubi, Jam Tarts
|
 |
Vastaus #388 : 12.06.2010 klo 10:26:14 |
|
Mun mielestä antaa kisoille mukavan säväyksen. Ei sitä perus suomijanari vammailua katsomossa. Istutaan kädet puuskassa ja kun (jos!) tulee maali, niin hymähdetään itsekseen.
En voi käsittää miten kukaan voi antaa arvoa tuolle saatanan torven töräyttelylle, se "mukava" lisäsäväyskin käsittää vain vittumaisen surinan, joka peittää alleen tavallisen kannatuksen. Mielummin sitten vaikka klap-klap meiningillä, ja jokainen MM kisoja aiemmin paikanpäällä tai edes telkkarista seurannut tietänee, että ei se meininki siihen jää.....
|
|
|
|
|
Elmo
Poissa
Suosikkijoukkue: @JyvaskylanFutis
|
 |
Vastaus #389 : 12.06.2010 klo 10:31:16 |
|
|
|
|
|
|
Mogitus
Poissa
Suosikkijoukkue: Internazionale
|
 |
Vastaus #390 : 12.06.2010 klo 10:31:58 |
|
Eipä nuo häirinneet oikeastaan yhtään tuossa jälkimmäisessä matsissa Sama. En sitten tiedä johtuiko siitä, että oli pikku känni päällä vai että joku taho olisi säätänyt namiskoja ja hiljentänyt tuota tiettyä taustaääntä lähetyksestä. Jos jälkimmäinen niin 
|
|
|
|
|
Silento
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #391 : 12.06.2010 klo 10:36:18 |
|
Se mikä niissä ainoastaan ärsyttää on se, että muut katsomoäänet jäävät niiden melun alle aivan täysin. Avausottelussa tuli pohdittua minne kaikki se kisatunnelma on kadonnut ja aika isona syynä näin sen, että katsomon kohahdukset jäävät kuulematta maalien ja huippusuoritusten syntyessä kentällä. Täydellisen sama. Olis kiva kuunnella esim. eri maiden chantteja.. mut hei, kiva kun pörisee, vittu.
|
|
|
|
|
Siittiö sotapolulla
Poissa
|
 |
Vastaus #392 : 12.06.2010 klo 10:37:25 |
|
Periaatteessa luovat hyvin tunnelmaa, mutta voisivat paremmin rytmittää soittonsa. Miksi puhallella 90 minuuttia torveen ilman minkäänlaista järjenpoikasta? 
|
|
|
|
|
Elmo
Poissa
Suosikkijoukkue: @JyvaskylanFutis
|
 |
Vastaus #393 : 12.06.2010 klo 10:40:26 |
|
Periaatteessa luovat hyvin tunnelmaa
 Ei ymmärrä tiettyjen ajatuksen juoksua. Olisiko Suomessa joku joka pystyisi tuottamaan 90 minuutin pierun. Ei kun karsintapeleissä vaan paikalle tuo tyyppi, mikrofoni perseeseen kiinni ja 90 minuutiksi voluumit tappiin.
|
|
|
|
|
Orion
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #394 : 12.06.2010 klo 10:42:00 |
|
Kyllä tuohon pörinään turtuu pikkuhiljaa. Surullista vaan että yleisön äänet hautautuvat tuon alle 
|
|
|
|
|
Hasselhoff
Poissa
Suosikkijoukkue: HJS, Suomen maajoukkue
|
 |
Vastaus #395 : 12.06.2010 klo 10:45:01 |
|
|
|
|
|
|
Siittiö sotapolulla
Poissa
|
 |
Vastaus #396 : 12.06.2010 klo 11:04:23 |
|
 Ei ymmärrä tiettyjen ajatuksen juoksua. Olisiko Suomessa joku joka pystyisi tuottamaan 90 minuutin pierun. Ei kun karsintapeleissä vaan paikalle tuo tyyppi, mikrofoni perseeseen kiinni ja 90 minuutiksi voluumit tappiin. Etkö idiootti lukenut viestiäni kokonaan, kun piti vielä loppuosa ottaa lainauksesta pois? Periaatteellisella tasolla en kovin jyrkästi tuomitse vuvuzela-torvia. Ääni on varsin mahtipontinen ja tuo katsomokulttuuriin sopivan ripauksen vaihtelua normaalien tylsien äänien joukkoon. Lisäksi vuvuzela-torvi on eteläafrikkalaisten jalkapallofanien oma urheilukulttuurillinen symboli, joten olisi sääli kieltää ne kokonaan. Kun kisat vielä kerran järjestetään Etelä-Afrikassa, niin maassa maan tavalla. Eli itse torveen en suhtaudu kovin jyrkästi, mutta kyllä itseänikin rassaa tuo, että niihin pitää puhallella koko ottelun ajan ilman minkäänlaista musiikillista elementtiä. Väittäisin, että suuren kannattajajoukon etukäteen sovitulla ja oikein rytmitetyllä tunella, joka toteutettaisin oikeaan aikaan oikeassa paikassa (esimerkiksi maalin jälkeen), vuvuzela-torvi herättäisi yleisesti ottaen enemmän positiivisia kuin negatiivisia kannanottoja.
|
|
|
|
|
Nelinho
Poissa
Suosikkijoukkue: Stefan Postma
|
 |
Vastaus #397 : 12.06.2010 klo 11:05:27 |
|
Tää vaikuttais suosituimmalta, kerää satoja lisäjäseniä minuuteissa. Liittykäähän..
|
|
|
|
|
Elmo
Poissa
Suosikkijoukkue: @JyvaskylanFutis
|
 |
Vastaus #398 : 12.06.2010 klo 11:11:22 |
|
Periaatteellisella tasolla en kovin jyrkästi tuomitse vuvuzela-torvia. Ääni on varsin mahtipontinen ja tuo katsomokulttuuriin sopivan ripauksen vaihtelua normaalien tylsien äänien joukkoon. Lisäksi vuvuzela-torvi on eteläafrikkalaisten jalkapallofanien oma urheilukulttuurillinen symboli, joten olisi sääli kieltää ne kokonaan. Kun kisat vielä kerran järjestetään Etelä-Afrikassa, niin maassa maan tavalla.
Mitä vitun vaihtelua? Eihän siellä kuulu saatana mitään muuta kuin monotonista perseilyä. Originally made out of tin, the vuvuzela became popular in South Africa in the 1990s todella perinteinen on. Kyllä se on nyt sillä lailla, että tulevana syksynä luodaan Suomeen kunnon kansainvälinen lutuuri! Kaikki ottavat lehtipuhaltimen mukaan stadionille, kyllä tunnelma nousee täysin uusiin sfääreihin 
|
|
|
|
|
Rätinä
Poissa
Suosikkijoukkue: KÄSIVIRHE!
|
 |
Vastaus #399 : 12.06.2010 klo 11:11:52 |
|
Käytettiinkö tätä perinteikästä soitinta 95 rugbyn mm kisoissa?
|
|
|
|
|
|
|
|