FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
30.10.2025 klo 16:01:47 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 3 [4] 5 ... 79
 
Kirjoittaja Aihe: Joona Toivio - Djurgårdenin viimeinen suomalainen matkalla Moldeen  (Luettu 323377 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Kossi Agassa

Paikalla Paikalla


Vastaus #75 : 31.12.2009 klo 00:10:06

Ruotsi on Kasperille ihan hyvä näyttöpaikka ja jos kykyjä todella on isompiin sarjoihin, niin eiköhän mies sinnekin vielä tiensä löydä. Saaduille Saludoille toki varaukseton Alas Taas vedettiin Veikkausliigaseuraa kuivana kakkoseen.     
ballKicker

Poissa Poissa


Vastaus #76 : 31.12.2009 klo 00:20:55

Kaikille Ruotsiin siirtyville pelaajille voisi antaa ohjeeksi fysiikkatreeneihin keskittymisen. Suurin osa Allsvenskan-pelaajista ei ole taidoiltaan sen ihmeellisempiä kuin Veikkausliigan pelaajatkaan, mutta ero syntyy fysiikassa. Halsti toimii tästä varoittavana esimerkkinä. Nykyisin miehellä ei ole vaikeuksia pysyä vaudissa mukana, mutta alku oli katastrofaalinen. Hämäläinen jaksoi Saksaa vastaan sen 60 minuuttia, minkä jälkeen mies oli aivan kuollut, vaikka kyseessä on täysammattilainen, jonka harjoitusmäärät ovat tuskin sen pienempiä kuin huippupelaajillakaan. Allsvenskanin pelitempo on luokkaa kovempi kuin Veikkausliigassa, ja varsinkin paikallispelit ovat sellaista ravaamista, että siitä oltaisiin kateellisia Englannin Championshipissäkin.

Kyseessä on nimenomaan loistava siirto. Hämäläinen on jo 23-vuotias ja suuremmat sarjat voidaan unohtaa ainakin toistaiseksi. Eläintarhassa peliaikaa tulee varmasti ja kehittyminen on kiinni vain omasta panoksesta. Hämäläinen on paitsi erittäin nopea myös helvetin monipuolinen. Mies voi pelata käytännössä kaikkia keskikentän pelipaikkoja, ja pärjäisi varmasti jopa laitapakkinakin.
hillablomberg

Poissa Poissa


Vastaus #77 : 31.12.2009 klo 00:30:56

Taas se nähtiin ettei suomalaiset osaa kaupata pelaajiansa ulkomaille. Helvetti soikoon, Kappe yksi lupaavimista pelaajista ja esitti em-kisoissakin hyviä otteita ja hinta alle 200,000e...svedut myyvät Kapen parin vuoden päästä eteenpäin ja summaan saa laittaa vähintään yhden nollan lisää!

Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #78 : 31.12.2009 klo 00:32:19

Joko Djurgården on julkaissut Ronald Koemanin sopimuksen ensi vuodeksi?
tipe

Poissa Poissa


Vastaus #79 : 31.12.2009 klo 00:51:29

Joko Djurgården on julkaissut Ronald Koemanin sopimuksen ensi vuodeksi?
:D
Eiköhän ne loputkin suomalaispelaajien 3-5 vuotiset sopimukset julkaista ensin.
centurio

Poissa Poissa


Vastaus #80 : 31.12.2009 klo 01:00:49

Mielenkiintoinen siirto ja ehdottomasti sopivan kokoinen seura tässä vaiheessa uraa. Peliaikaa on varmasti tarjolla, jos Kappe jatkaa omalla tasollaan. Mielenkiintoista tosin nähdä missä roolissa Kappe tulee enimmäkseen pelaamaan eli hankittiinko ensisijaisesti laituriksi vai keskelle/keskikentän pohjalle. Pari nousujohteista kautta ja Hollantiin/Saksaan?
shots

Paikalla Paikalla


Vastaus #81 : 31.12.2009 klo 01:01:53

Mielenkiintoinen siirto ja ehdottomasti sopivan kokoinen seura tässä vaiheessa uraa. Peliaikaa on varmasti tarjolla, jos Kappe jatkaa omalla tasollaan. Mielenkiintoista tosin nähdä missä roolissa Kappe tulee enimmäkseen pelaamaan eli hankittiinko ensisijaisesti laituriksi vai keskelle/keskikentän pohjalle. Pari nousujohteista kautta ja Hollantiin/Saksaan?

Laitureita siellä on riittävästi, keskustassa puutetta pelimiehistä.
centurio

Poissa Poissa


Vastaus #82 : 31.12.2009 klo 01:04:05

Hieno siirto tämäkin, joskin täytyy tunnustaa, että Perovuo on itselleni hieman tuntemattomampi pelaaja. Taidot on tiedossa lähinnä forumin viestien kautta, sillä en ole juurikaan nähnyt kaverin pelaavan. 24-vuotiaana ei ole enää mitään hirveitä hehkutuksia saanut lehdistössä, eikä ole ehkä osittain iän takia noteerattu niin tarkkaan, vaikka eikös Perovuo ole hieman late bloomer -tyyppiä? Eli noussut vähitellen kausien mittaan liigan eliittiin ja potentiaalia pitäisi olla edelleen reilusti?
centurio

Poissa Poissa


Vastaus #83 : 31.12.2009 klo 01:06:37

Mikä on Djurgårdenin topparitilanne, eli taisteleeko Toivio heti avauksen paikasta ihan tosissaan vai onko kaavailuissa alkuun lähinnä kolmostoppari? Komean nousun on Joona joka tapauksessa tehnyt ja monelle vähemmän lajia seuraavalle varmasti melko tuntematon tapaus.
shots

Paikalla Paikalla


Vastaus #84 : 31.12.2009 klo 01:08:11

Mikä on Djurgårdenin topparitilanne, eli taisteleeko Toivio heti avauksen paikasta ihan tosissaan vai onko kaavailuissa alkuun lähinnä kolmostoppari? Komean nousun on Joona joka tapauksessa tehnyt ja monelle vähemmän lajia seuraavalle varmasti melko tuntematon tapaus.

Lainaan itseäni Ruotsin sarjat-ketjusta:

Vähän vaikea sanoa millä tyylillä uusi valmennuskaksikko Whass-Banda rupeaa joukkuetta peluuttamaan, mutta luulisin että edessä on 4-4-2 ryhmitelmä. Jani Lyyskihän hankittiin jo aiemmin ns. alakerran johtajaksi joten hänen paikkansa avauksessa lienee 99% varma. Mitä Joona Toivioon tulee, se onkin hieman monimutkaisempaa.

Tällä hetkellä yhdestä topparin tontista kilpailee Peter Magnusson, Patrik Haginge ja Kebba Ceesay. Kaksi jälkimmäistä kykenee pelaamaan myös oikeana puolustajana, ja tämän tontin luultavasti Ceesay tulee omimaan. Magnusson puolestaan pelasi erittäin hyvin silloin kun pääsi pelaamaan, ja on luultavasti erittäin lähellä avauksen paikkaa ensi kaudella. Haginge hankittiin aiemmin Örebrosta ja on erittäin hyvätasoinen puolustaja, joka ei jostain syystä kunnolla mahtunut viime kaudella pelaamaan. Loppukausi meni keskikentän pohjalla ja mies iski kaksi todella tärkeää maaliakin. Mutta aiemmin hänkin on ilmoittanut halustaan pelata enemmän topparina ja nopeana pelaajana muodostaisi erittäin sopivan parin Lyyskin kanssa.

Oma arvio tämän hetken marssijärjestyksestä alakerrassa, vasemmalta oikealle:

Gustafsson ------- Lyyski ---------Haginge --------- Ceesay
(Ayuba)                (Magnusson)    (Toivio/Ceesay)      (Haginge)

centurio

Poissa Poissa


Vastaus #85 : 31.12.2009 klo 01:08:26

Laitureita siellä on riittävästi, keskustassa puutetta pelimiehistä.
Eli optimitilanne Hämäläisen kannalta. Nyt ei sitten mitään ikäviä loukkaantumisia kiitos ja Hämäläinen vähitellen kohti a-maajoukkueen avausta. Taisi olla melkoinen piristysruiske tuo laidasta keskelle siirtyminen ja pääsi hyödyntämään parhaiten omia vahvuuksiaan.
shots

Paikalla Paikalla


Vastaus #86 : 31.12.2009 klo 01:09:55

Eli optimitilanne Hämäläisen kannalta. Nyt ei sitten mitään ikäviä loukkaantumisia kiitos ja Hämäläinen vähitellen kohti a-maajoukkueen avausta. Taisi olla melkoinen piristysruiske tuo laidasta keskelle siirtyminen ja pääsi hyödyntämään parhaiten omia vahvuuksiaan.

Käytännössä ennen Perovuon ja Hämäläisen siirtoja, Djurgårdenilla oli vain yksi keskustan pelaaja eli Prince Ikpe Ekong. Dajaahan ei oikein voi laskea kun ei ole voimassa olevaa sopimusta.
Viinioksa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fingland


Vastaus #87 : 31.12.2009 klo 01:12:09

Itse odotin Hakolan ja Sparvin tapaan Hämäläisen siirtyvän juuri tällaiseen "Hollanin pieneen seuraan". Lievä pettymys, kun Casper kuitenkin on parempi pelaaja kuin edellä mainitut, mutta katsotaan nyt mitä tästä seuraa.

Parempi kuin Sparv? Eipä siltä näyttänyt nuorten kisoissa tai maaotteluissa.
pexx

Poissa Poissa


Vastaus #88 : 31.12.2009 klo 01:15:05

Hämäläinen on kuitenkin parempi pelaaja

Tämä tuli uutena tietona.
centurio

Poissa Poissa


Vastaus #89 : 31.12.2009 klo 01:17:04

Parempi kuin Sparv? Eipä siltä näyttänyt nuorten kisoissa tai maaotteluissa.
Sama. Kyllähän Kappe vs Hakola lienee ihan selvä nakki kaikille, mutta kyllä itsekin arvostaisin Sparvin Hämäläisen edelle. Sparv oli kuitenkin nuorten kisoissa joukkueen kantava voima ja sittemmin nappasi mukavasti peliaikaa myös a-maajoukkueessa. Sparv myös pelasi a-maaotteluissa sillä omalla paikallaan ja suunnilleen sitä roolia, mitä Kappekin ensisijaisesti pelaisi, jos taso riittäisi jo nyt. Sen sijaan Hämäläinen pelasi stunttina laidalla, joskin suoriutui kyllä roolissaan ihan hyvin ja onhan hän pelannut aiemminkin pitkään laidalla. Mielestäni Hämäläisestä ei oikein millään näytöillä saa parempaa pelaajaa kuin Sparvista. Molemmat ovat kuitenkin kehityskelpoisia pelaajia, joten asetelmat voivat toki tulevaisuudessa muuttua.
« Viimeksi muokattu: 31.12.2009 klo 01:18:32 kirjoittanut centurio »
shots

Paikalla Paikalla


Vastaus #90 : 31.12.2009 klo 01:34:03

Kun kerran otsikot yhdistettiin niin lainataan tekstiä tuolta TPS-otsikosta kun sopii oikeastaan jokaiseen siirtoon:

Tämä siirto on kyllä todella suuri pettymys. Djurgården oli kolmen vartin päässä divarista, me kolmen vartin ja maalin päässä mestaruudesta. Mitä helvettiä?! Ensi kaudesta en lupaa mitään, mutta kauden 2009 TPS oli varmasti parempi kuin saman kauden Eläintarha. Tämä näyttää kyllä oikeasti todella huonolta siirrolta. Maajoukkuepelaaja pilkkahinnalla lähes samantasoisen sarjan peräpään jengiin.

Kaikki ei ola aina noin mustavalkoista. Djurgården oli todella kusessa viime kaudella ja vieläpä todella paskalla ryhmällä. Nyt siellä on vaihtunut koko johtokunta, valmennus sekä puolet pelaajista. Ulos on laitettu kokenut (pl. Matias Jonson) kaarti ja tilalle hankittu neljä (!) pelaajaa Suomesta sekä nuori nigerialainen maalitykki Superettanista. Djurgårdenin uuden tulemisen pohjia tässä siis rakennetaan, ja olen aivan varma että mikäli tämä rakentaminen jatkuu samalla tyylillä, on seura mukana euro-karkeloissa tuon 3 vuoden sisällä. Ja siinä vaiheessa täällä jumaloidaan kun Hämäläisen nimi pyörii isojen seurojen siirtolistoilla.

Sarjataulukot ovat sitä varten että niistä nähdään kuka putoaa ja voittaa mestaruuden. Kun ne on nähty, alkaa joka joukkueessa uusi kausi ja se on silloin tasan sitä miten se joukkue rakennetaan. Tällä hetkellä Djurgårdenissa on päättäväinen menininki rakentaa tulevaisuutta silmällä pitäen ja siksi tämä siirto on mielestäni hyvä, vaikka se siellä lännessä hieman katkeruutta herättääkin.
koera

Poissa Poissa


Vastaus #91 : 31.12.2009 klo 01:46:54

Joko Djurgården on julkaissut Ronald Koemanin sopimuksen ensi vuodeksi?

:D Olisi kiva tietää tuosta päävalmentajasta Lennart Wassista enemmän, koska mitään käsitystä miehestä ei ole, eikä tietoa juuri löydy. Pirlo/Redondo -tyyppisen rakentavan ja aktiivisen keskikentän pohjan rooli on aika hankala sisältäen todella paljon pelitilanteiden arvioimista: milloin voi nousta, mihin suuntaan peli kulloinkin avataan, miten jakaa juoksuvoima, milloin yrittää katkoa, milloin ohjata tai hidastaa, jne. Kun voimaa ei löydy topparityyppisten puolustavien keskikenttien tavoin, päätöksenteko on korostetun tärkeää.

Kapen vaihtelevat otteet näyttäisivät vaihtelevan valmentajan mukaan. Keskustelevan Kanervan alaisuudessa rooli tuntui olevan hukassa ja otteet äärimmäisen vaihtelevia. Autoritäärisen Rautiaisen kanssa kausi oli kaikkiaan todella hyvä ja niin ikään tietyissä asioissa hyvin tarkasti ohjeistavan Baxterin kanssa homma toimi. Kovin paljon alle kolmekymppisiä täysin itsenäisiä ja kypsiä registoja näkee harvoin, joten hyvä valmentaja tässä vaiheessa uraa olisi todella tärkeä.
« Viimeksi muokattu: 31.12.2009 klo 01:51:13 kirjoittanut koera »
Louhikkokoskettaja
Vastaus #92 : 31.12.2009 klo 01:53:00

Yllättäen tuli päätös aiheiden yhdistämisestä tännekin päin...

http://futisforum2.org/index.php?topic=77908.0

Keskustelu sen toimivuudesta/toimimattomuudesta kuitenkin tuolla, ja tässä vain kyseisiin suomalaispelaajiin liittyvä keskustelu.
SirLoser

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Taktiikan takapajulat


Vastaus #93 : 31.12.2009 klo 01:57:41

:D Olisi kiva tietää tuosta päävalmentajasta Lennart Wassista enemmän, koska mitään käsitystä miehestä ei ole, eikä tietoa juuri löydy.

Ei ole tuttu valmentaja itsellekään, mutta 4-3-3 -pelijärjestelmää mies ilmeisesti suosii ja haluaa hallita pelivälinettä.
http://fotbolldirekt.com/difs-nya-tranare-haller-fast-vid-433
Tozsér

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JJK, Suomi


Vastaus #94 : 31.12.2009 klo 04:47:13

Nyt voi jo puhua "suomalaisjoukkueesta". Ei ole tainnut aikaisemmin olla viittä suomalaista pelaajaa samassa seurassa ulkomailla?
centurio

Poissa Poissa


Vastaus #95 : 31.12.2009 klo 05:36:36

Nyt voi jo puhua "suomalaisjoukkueesta". Ei ole tainnut aikaisemmin olla viittä suomalaista pelaajaa samassa seurassa ulkomailla?
Suomalaisjoukkueen määritelmäksi on yleisesti riittänyt yksikin seurassa pelaava suomalainen, livöpuul ompi suomi nevöfoget.

Tässä kyllä väkisinkin joutuu symppaamaan Djurgårdenia näiden siirtojen myötä, vaikka aiemmin tukholmalaisista AIK on saanut sympatiani. Vähän sama juttu kuin Örebronkin kohdalla, pakkohan sitä on sympata, kun kerta kolme suomalaista kokoonpanossa..
« Viimeksi muokattu: 31.12.2009 klo 05:38:46 kirjoittanut centurio »
Yuri Dick

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fc Judge Bean


Vastaus #96 : 31.12.2009 klo 08:51:24

Lyyskillä,Perovuolla ja Hämäläisellä lienee kaikilla tarjolla hyvää roolia Diffissä,mutta Toiviolla saattaa olla edessä Ollin oppivuodet.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #97 : 31.12.2009 klo 10:08:23

Lyyskillä,Perovuolla ja Hämäläisellä lienee kaikilla tarjolla hyvää roolia Diffissä,mutta Toiviolla saattaa olla edessä Ollin oppivuodet.

Qui? Mitä nyt on jokusen vuoden seurannut Eersten ja Eredivisien välistä pelaajaliikennettä, niin kyllä eerstessä hyvällä tasolla pelanneet topparit ovat saaneet Eredivisien puolella ihan hyvää roolia. Eredivisien ja Ruotsin pääsarjan ero ei oman tulkinnan mukaan niin hirveän suuri ole. Eredivisiessä toki tuo muutaman jengin kärki selvästi tasokkaampi.
Yuri Dick

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fc Judge Bean


Vastaus #98 : 31.12.2009 klo 10:35:36

Qui? Mitä nyt on jokusen vuoden seurannut Eersten ja Eredivisien välistä pelaajaliikennettä, niin kyllä eerstessä hyvällä tasolla pelanneet topparit ovat saaneet Eredivisien puolella ihan hyvää roolia. Eredivisien ja Ruotsin pääsarjan ero ei oman tulkinnan mukaan niin hirveän suuri ole. Eredivisiessä toki tuo muutaman jengin kärki selvästi tasokkaampi.

Lähinnä tarkoitin sitä,että Lyyski ottanee (kevyesti?) toisen topparin paikan, ja Toivio taas ei lähtökohtaisesti ole se kakkosvaihtoehto.
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #99 : 31.12.2009 klo 11:22:24

Toivio taas ei lähtökohtaisesti ole se kakkosvaihtoehto.

Tähän en kyllä usko hetkeäkään. Toiviolle ei olisi ollut mitään järkeä lähteä DIF:iin, jos hänelle ei ole luvattu siellä suurta roolia.

 
Sivuja: 1 ... 3 [4] 5 ... 79
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa