FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
18.07.2025 klo 15:50:42 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: [1]
 
Kirjoittaja Aihe: Universiadit 2009  (Luettu 824 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Otto-Mani

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Jazz, Satakuntalainen jalkapallo


: 06.07.2009 klo 13:49:13

Korkeakouluopiskelijoiden omat "olympialaiset", eli 25. Universiadit pyörähtivät käyntiin viime viikolla Serbian pääkaupungissa Belgradissa.
Jalkapalloa pelataan sekä miehissä että naisissa  16 joukkueen voimin. Tai tarkalleen ottaen 15 joukkuetta molemmissa, miesten puolella Ghana ja naisissa Taiwan heittivät pyyhkeen kehään jo ennen kisojen alkua.

Turnaus on nyt puolivälierävaiheessa. Miehissä kohtaavat tänään Iso-Britannia - Ranska, Ukraina - Etelä-Korea, Serbia-Japani ja Tshekki-Italia. Naisissa puolestaan Kiina-Japani, Iso-Britannia - Brasilia, Kanada-Ranska ja Venäjä - Etelä-Korea. finaalit pelataan perjantaina.

Tulospalvelu ja kokoonpanoja löytyy täältä: http://results.ub2009.org/results/ENG/ZZ/ZZG103A_FBXXXXXXXXXXXXENG.htm

Wikipediassa myös hyvä seuranta: http://en.wikipedia.org/wiki/Football_at_the_2009_Summer_Universiade

Wikistä löytyy sarjataulukot, joita ei virallisilta sivuilta nopealla vilkaisulla osunut silmään.



Otto-Mani

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Jazz, Satakuntalainen jalkapallo


Vastaus #1 : 12.07.2009 klo 14:07:39

Loistavaa, onnistuin luomaan topicin johon ei tullut yhtään vastausta. Siihen harva pystyy!  Ylos

Itse turnauksessa miesten finaalissa Ukraina kaatoi Italian 3-2. Naisissa Etelä-Korea - Japani 4-1. Täältä tähän.

 
Sivuja: [1]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa