• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Manchester United 2006/2007

Aloittaja Thouni, 26.06.2006 klo 20:12:27

0 Jäsenet ja 5 Vieraat katselee tätä aihetta.

Heinze

#2450
Lainaus käyttäjältä: PureTrauma - 13.09.2006 klo 20:24:15
Olen huomannut saman ilmiön ja olen samaa mieltä Heinzen kanssa. On todella kummallista että 1-0 johdossa uskotaan että pystytään pitämään vastustaja takana vaikka pallo ja aloite luovutetaan vastustajalle lähes täysin. Mahtaako olla harkittua taktiikkaa vai henkinen lukko?
Kyse on siitä että ensin ei saada sitä vapauttavaa toista maalia, ja sitten kun siinä ei onnistuta, luotetaan siihen ettei vastustajakaan sitä saa. Pelistä katoaa liian helposti intohimo kun saavutetaan johtoasema. Tyydytään liian usein maalin johtoon, ja sitten luotetaan että se riittää. Monesti johtoaseman pitäminen onnistuukin, mutta liian monesti ollaan menetetty pisteitä, kun vastustaja on yllättäen, puolivahingossa tehnyt maalin.

Täytyy kyllä myöntää että tämä kausi on alkanut paremmin, ja toivottavasti Rooneyn paluu tuo lisää tehoja.


Phizza

#2452
Park ulkona kolme kuukautta. Tästä se loukkaantumiskierre taas alkaa... >:( Nyt täytyy vain pitää sormet ristissä ja toivoa että Ronaldo ja varsinkin Giggs pysyy kunnossa.

Fletcher siis taitaa sittenkin aloittaa oikealla laidalla:

------------van der Sar-----------

Neville----Rio------Brown---Silvestre

Fletcher--Carrick---Scholes---Giggs

----------Rooney--Saha-----------

Lainaus käyttäjältä: Ilprofessore - 13.09.2006 klo 21:52:46
http://www.youtube.com/watch?v=tjbvnzcDMxY  8)

:ylos:

Kansio

Juu just olin tuota samaa paskaa uutista tiedottomassa. Onneksi ei saatu ketään hankituksi.. No näillä mennään. Toivottavasti muut (erityisesti Ruuni) pysyisivät terveinä ja pitkään!

full-back

Penkillä:

Kuszczak
Evra
Smith  :ylos:
Vidic  :ylos:
Solskaer
O'Shea  :ylos: ;)
Richardson


Pisteet kotiin  :pallo: :tuoppi:

Phizza

Niin, nyt luulisi että tuo Parkin peliaika menisi Richardsonille, mutta katsotaan nyt. Nyt niitä onnistumisia häneltä pitäisi kuitenkin tulla, kun kentälle pääsee. Kertookohan tuo Fletchin pelaaminen Richien sijasta laidalla jotain SAF:n luottamuksesta Kierania kohtaan? Pelasi kuitenkin hyvän pre-seasonin, mutta tosipeleissä pitäisi myös tulla tulosta.

Parhaimmillaan Solskjaer olisi erinomainen paikkaaja Parkille laidalla ja Fergie puhui myös siitä, että Olen paikka olisi laiturina. Ohuelta tuo hyökkäyskalusto ainakin minun silmiini näyttää, ei olisi jonkun kärjen, laiturin tai Hargreavesin/Sennan ostaminen ollut pahitteeksi. Ferguson oli ilmeisesti tämän päivän ottelulehtisessä ilmoittanut, että Sennaa tavoiteltiin vielä elokuun viimeisenä päivänäkin, huonolla menestyksellä.

Hienoa että Vidic ja Smith ovat päässeet jo penkille. :ylos:

Le Suntti

Park  >:( :( :alas:

Voi helvetti.. No nyt on Richiellä SE tilaisuus, joka pitää käyttää jos aikoo joskus paikkansa vakiinnuttaa. Se, että Fletchkin mahtuu kentälle laidalle ennen Kierania on aika pelottavaa. Tai katsotaan nyt ensin millä taktiikalla lähdetään pelaamaan. Oikealta tuskin tullaan kuitenkaan kovin vauhdilla ylöspäin, joten Rooney saanee tehdä töitä riittämiin.

Pre-seasonilta muistuu se yksi Etelä-Afrikka-turneen peli, jossa Fletch pelasi "maagisesti" oikeassa laidassa. Laittoi joka kerta pallon ajoissa liikkeelle ja syöttöprosentti oli todennäköisesti päälle sadan.  ::) Samanlaista tänään kiitos.

Rooneyn, Scholesin, Smithin ja Vidicin paluulle  :tuoppi: :ylos: Toivottavasti myös Smith nähdään kentällä, jos on kunnossa, niin lienee käyttökelpoisempi kuin OGS. Saisi ainakin olla.

J.Gatsby

Parkin loukkaantumiselle todellakin  :(

Näinhän siinä sitten kävi kuten ounastelin, että Fletch kirmaa oikeaa laitaa.  ::)  Mitään "maagista" ( ;D )sieltä tuskin kannattaa odottaa, mutta taitaa itseluottamus olla tällä hetkellä sen verran kohdillaan, että sellaista varmaa peruspelaamista varmaan ainakin saadaan. Hyökkäyspäähän ei tietenkään paljon apuja anna...

Ehkä tämä Parkin loukkaantuminen antaa tietä Richien lopulliselle läpimurrolle lisääntyvien pelimahdollisuuksien myötä. Toivossa on hyvä elää...  ::)

Vidan ja Smithin vaihtopenkkipaikoille  :ylos:

Saha muuten ollut jo pari kertaa lähellä maalintekoa, mutta pusku meni hieman ohi ja veto vähän yli...

Heinze

Ei jumaliste ja 0-1, vennegoor perkele

Ilprofessore

Perkele, monivedossa Celticille 0 maalia, se jännityksestä  >:(

J.Gatsby

Rio muni pitkän pallon pahemman kerran ja päälle päätteeksi veto tuntui uppoavan ehkä aavistuksen helposti VdS:n käden kautta sisään.  >:(

J.Gatsby

1-1 Saha pilkulta!  :tuoppi:

Giggs näytti kyllä filmaavan pilkun ihan täysin...  ::)

edit: tai ehkä ei sittenkään, kun linkutti maalin jälkeen fysioiden kanssa kentän reunaa pitkin!  :o

Kansio

Joopa joo. Aikamoisia virheitä nähtiin, joista rankaistiin. Ensimmäisessä maalissa Ferdinand mokaili ja Hesselink kiitti. van der Sar olisi tosin tuon torjunut, jos olisi tullut vastaan. Nyt peruutti lähes viivalle ja vaikeutti omaa torjuntatyötään kohtuuttomasti. Toisessa maalissa ei sitten mitään jakoa, kun Brownia vietiin ensin ja vaparista Nakamura tykitti vastustamattomasti verkkoon.

Positiivista on Carrick-Scholes kaksikon pallovarmuus ja loistavat syötöt. Muutenkin pelaavat hyvin yhteen. Sahan kaksi maalia plussaa, vaikka taas on muutaman paikan tuhlannut. On se nopea! Ruuni muutamaa väläytystä lukuun ottamatta täysin pimennossa. Neville omalla laidallaan edelleen kiistattomasti Britannian paras. Keskitykset loistavia ja pallovarmuus ihailtavaa.  :ylos:

Giggsin loukkaantuminen paha isku ja jostain syystä Fergie löi saamattoman Solskjärin sahaamaan turhan panttina laitaan. Oliko Richien näytöt todella niin huonoja? No toivottavasti Ole vielä sen maalin iskisi, koska sen taidon kyllä osaa, vaikka nopeus on mitä on.. Ferdinand-Brown kaksikko ollut epävarma ja humanoidi vasemmalla laidalla ei lisää luottamusta. Silti kentän ylivoimaisesti paskin on ollut tähän mennessä (odotetusto) Lubos Michel. Täysin päättömiä tuomioita mukaan lukien ManUn rankkari.  :keskari:

J.Gatsby

Lainaus käyttäjältä: Kansio - 13.09.2006 klo 23:38:45
Giggsin loukkaantuminen paha isku ja jostain syystä Fergie löi saamattoman Solskjärin sahaamaan turhan panttina laitaan. Oliko Richien näytöt todella niin huonoja? No toivottavasti Ole vielä sen maalin iskisi, koska sen taidon kyllä osaa, vaikka nopeus on mitä on..

No sieltähän se samantien tulikin! OGS!!!!!  :tuoppi:  Boruc torjui loistavasti Sahan vedon, mutta Ole iski karat verkkoon. Käynnistäjänä taas Scholes loistavalla katkolla ja syötöllä... :ylos:

jaanu$

Hienoa :ylos: Ehkäpä Alex on vanhana Rangersin miehenä tauolla piiskannut joukkueensa katkomaan Kherjäläisten selkärangan puolentoista viikon päässä siintävää Old Firmiä silmälläpitäen ;D

Nyt vaan laioilta heittäen sisään. Telfer ja Naylor takaavat sen, että laitapakin tontit on täytetty keskinkertaisella pinppitasolla :ylos:

Rikke

Lainaus käyttäjältä: jaanu$ - 14.09.2006 klo 00:01:06
Hienoa :ylos: Ehkäpä Alex on vanhana Rangersin miehenä tauolla piiskannut joukkueensa katkomaan Kherjäläisten selkärangan puolentoista viikon päässä siintävää Old Firmiä silmälläpitäen ;D

Pyytänyt myös OGS:ää näyttämään Gordon Strachanille varmaan närhenkeleksit  :ylos: Olin lukevinani tämän parivaljakon (Alex-Gordon) olleen aikas huonoissa väleissä.

JLCM

FT 3-2

Tärkeä voitto, mutta kokonaisesitykseen ei voi olla tyytyväinen. Varsinkin keskuspuolustus oli aivan yössä, eikä Celticin tasoista joukkuetta vastaan voi haparoida noin paljoa. Brownin pelasi vaihteeksi huonosti, vaikka viime esitykset olivatkin lupaavia. Ferdinandin viileydestä ei ollut tietoakaan kun bhoyssit puskivat läpi ties mistä nurkista. Saha pelasi loistavasti, ja mielestäni Carrick oli hyvä myös. Scholes ja Rooney eivät vakuuttaneet, vaikka jälkimmäinen saikin pari paikkaa toisella puoliajalla.

Tällä pelillä ei kuitenkaan kovinkaan pitkälle tässä turnauksessa, toivotaan että Arsenalia vastaan löytyy puolustuspeliin lisää varmuutta.

Voitolle kuitenkin  :ylos: , niitä ei "euroopassa" ole tullut liikaa viimeaikoina. Hyökkäykselle(Celticin puolustuksen huonoudelle) myös  :ylos: , kiva että maaleja tulee

candidate

Mitäs tästä nyt sanoisi? Pari mokaa, pari maalia omiin. Toisessa päässä oli täysi hulina päällä vähän väliä ja ilman Borucia Apilat olisi varmasti kaatunut suuremmallakin marginaalilla. 3-2 on ihan hyvä tulos, vaikka ehkä en olisi odottanut, että omissa soi tuplasti, mutta muuten. Ole on aina mahtavaa nähdä tekemässä ratkaisevaa osumaa, hyvin seurasi legenda jälleen tilannetta. Osaisiko muuten joku sanoa kuinka mones ratkaiseva maali OGS:n osalta?

Uni vie voiton, myöhemmin lisää jos jaksaa. Britannian herruudelle  :ylos:  :tuoppi:

Phizza

Kun Ole oli tulossa kentälle, niin sanoin että hän tulee ratkaisemaan tämän matsin ja näinhän siinä sitten kävi. :ylos:

Olipas vauhdikasta peliä, näitä Euro-pelejä on kaivattu melko tylsien valjupelien rinnalle. Tunnelma oli aivan eri tasoa kuin Spursia vastaan ja pelikin oli paljon viihdyttävämpää.

Rion piikkiin menee kyllä eka maali, mutta toisesta nyt ei oikein ketään voi syyttää, loistava vapari Nakamuralta. :ylos: Toki Saha olisi voinut siinä hypätä...

Sahalle kaksi maalia, loistavaa. Muutenkin hän pelasi todella hyvin. Rooney oli hieman kohmeessa johtuen varmasti pitkästä tauosta mutta luulen kun tuntumaa tulee lisää ja Ronaldo palaa kentälle, niin Rooneynkin peli alkaa sujumaan. Siitä avopaikasta tokalla jaksolla olisi pitänyt viimeistellä, mutta tänään ei ollut hänen päivä.

Celtic pelasi paljon pitkiä palloja ja hollantilainen kärki tuotti paljon ongelmia, mutta onneksi tuloksena ei ollut kuin tuo yksi pelitilannemaali.

Keskikentän kaksikon peliin olin todella tyytyväinen, Scholes-Carrick näytti että se voi toimia erinomaisestikin, vaikka sitä paljon ollaan kritisoitu.

Giggsin loukkaantuminen on tietenkin kova kolaus Unitedille, toivottavasti ei ole kovin kauaa sivussa. Ja onneksi Ronaldo palaaja jo seuraavaan peliin, saipahan hieman lepoa tänään. Fletch paikkasi kohtalaisen hyvin ja teki hienosti töitä, mutta eipä hänestä laituriksi ole.

Solskjaerille ja hänen maalilleen vielä :tuoppi:

full-back

Voitolle  :ylos:

Esitys ei  kumempi ollut, mutta tällä hetkellä näyttää voittoja tulevan heikommallakin pelillä. Tarkemmat analyysit huomenna, nyt ei kykene.
:pallo:

Kansio

Suulsäärin maalille  :tuoppi: Teki juuri sen, mitä odotin heh. Muutenkin esitys kohtalainen, vaikkei juurikaan vahvista joukkuetta. Keskikentän keskusta tosiaan loistava. Sitä ihmettelin, että Ruunia piti taas peluuttaa niin paljon. Näyttikö vain siltä, että olisi vähän nilkuttanut vaihtoon? Toivottavasti on jatkossa kunnossa. Saha luo äärettömän paljon paikkoja sekä itselleen että muille. Loistava esitys. Toisella jaksolla noista paikoista olisi pitänyt naulata pari maalia, mutta ei tällä kertaa. Varsinkin Ruunin olisi niistä kahdesta "tuhannen taalan" paikasta pitänyt pallo saada sisään. Mutta kunniaa myös ottelun parhaalle pelaajalle eli Borucille. Piti taas Unitedin tehdä vastustajan maalivahdista ottelun paras pelaaja..  ::) Brown SEKÄ Ferdinand olivat aivan yössä koko matsin. Toivottavasti Vidic kuntoutuisi jo Arsenal-peliin.

Phizza

Ja Giggs ulkona kolme viikkoa. Ja juuri kun pääsin sanomasta, että toivottavasti varsinkin Giggs pysyy kunnossa. No, ehkäpä Richardson, Ole ja Smith pystyvät ottamaan nyt isompaa roolia ainakin Giggsin paluuseen saakka.

Arsua vastaan lähtisin kolmen pelaajan keskikentällä, jolla toivottavasti saataisiin hieman vaikeutettua Arsun peliä. Celtic tuli aivan liian helposti keskikentältä läpi puhtaan miesylivoiman takia ja sunnuntaina laittaisin keskikentälle Flethcer-Carrick parin, jolloin Scholes pelaisi hiukan hyökkäävämpää roolia heidän edessään. Rooney, Saha ja Ronaldo sitten kärjessä.

Volmar

Lainaus käyttäjältä: JLCM - 14.09.2006 klo 00:43:08
Scholes ja Rooney eivät vakuuttaneet, vaikka jälkimmäinen saikin pari paikkaa toisella puoliajalla.

Rooneyn pelistä paistoi yliyrittäminen. Scholesista toista mieltä. Varsinkin hyökkäyssuuntaan hän oli hyvä, tästä nyt kertoo jo kaksi maaliin johtanutta syöttöäkin. Pommitkin lähtivät totuttuun tapaan kuudentoistarajalta. Täysin en vakuuttunut parista Carrick - Scholes. Ehkä se kuitenkin on puolustussuuntaan liian köykäinen, varsinkin jos vastustajalla on keskustaan miesylivoima.

Henski

Huh huh, olipa inhottavaa katsoa teksti-tv:n välityksellä eilisiä tapahtumia, mutta tulihan sieltä tarvittavat kolme pistettä. Viimeisimmät voitot ovat kyllä tulleet aika pienellä marginaalilla, pelillisesti ja tuloksellisesti, joten kyllä se kompastuminen sieltä lähiaikoina on luvassa, ehkäpä jo sunnuntaina.

Parkin ja Giggsin loukkaantumiset hankalia juttuja. Näköjään nyt kun Scholes ja Rooney palasivat, niin tasapainon säilymisen vuoksi täytyi taas pari jamppaa laittaa peleistä ulos. Olen samaa mieltä edellä puhuneiden kanssa, että nyt on Richardsonin tilaisuus. Spursia vastaan yritystä ja halua onnistua oli, mutta järjestään kaikki ratkaisut olivat huonoja. Mielelläni näkisin myös Evraa laitamiehenä. Uskoisin kuitenkin, että Arsenalia vastaan lähdetään enemmän 4-3-3-systeemin pohjautuen, jossa Scholes-O'Shea-Carrick muodostavat keskustan ja Rooney, Ronaldo ja Saha hyökkäyslinjan.

Lainaus käyttäjältä: Kansio - 14.09.2006 klo 01:35:50
Brown SEKÄ Ferdinand olivat aivan yössä koko matsin. Toivottavasti Vidic kuntoutuisi jo Arsenal-peliin.
Saattopa hyvinkin olla näin, mutta olisi kyllä aika kova riski laittaa "kylmä" mies samantien avaukseen. Jatkaisisin Brown-Ferdinand-akselilla.

Missä on Heinze? Rupee pikku hiljaa pännimään se, että kaveri pelasi mm-kisoissa, mutta ei ole esiintynyt tosi peleissä yli vuoteen Manun paidassa  >:(

J.Gatsby

Todella pahaan saumaan tuli tuo Giggsin loukkaantuminen. Olisi Fergie vaan lepuuttanut miestä, mutta ei...  >:(  No huonoa tuuria, varsinkin kun Park loukkantui myös, mutta jos on kolmen viikon päästä takaisin mukana, niin eiköhän siihen asti jotenkin pärjätä. Ronaldo kuitenkin tosiaan sunnuntaina taas mukana.

Omasta mielestänikin Scholes onnistui kyllä hyvin. Antoi muutaman todella upean läpisyötön ja pari hyvää pommia kilpistyi epäonnisesti puolustusmuuriin. Ei toki ollut yhtä dominoiva kuin parhaimmillaan, mutta ottaen huomioon poissaolon ja puujalan mahdolliset jälkivaikutukset, hyvä esitys.

Rooney ei päässyt omalle tasolleen, ei tosin saanut niin paljon pallojakaan kuin normaalisti. Uskon kuitenkin, että hän on sunnuntaina jo huomattavasti paremmassa vedossa. Saha sen sijaan oli Celticin puolustukselle todellinen painajainen. Sääli, ettei saanut sitä hattutemppua aikaiseksi. Boruc kyllä pelasti joukkueensa aika moneen otteeseen.

Paljon pitää peliä silti sunnuntaiksi parantaa, vaikka arse onkin maalintekonsa kanssa tuskaillut. Näin uskon myös käyvän, mutta tiukka peli on varmasti tulossa. Giggsyä olisi ehdottomasti tarvittu, mutta minkäs teet. Fletcher pelasi ihan kohtuullisen pelin eilen, vaikka ei tosiaan hyökkäyspäässä juuri mitään saakkaan aikaan. Puolustusvelvoitteensa hoitaa kuitenkin esimerkillisesti.

Lainaus käyttäjältä: Phizza - 14.09.2006 klo 07:55:32
Arsua vastaan lähtisin kolmen pelaajan keskikentällä, jolla toivottavasti saataisiin hieman vaikeutettua Arsun peliä. Celtic tuli aivan liian helposti keskikentältä läpi puhtaan miesylivoiman takia ja sunnuntaina laittaisin keskikentälle Flethcer-Carrick parin, jolloin Scholes pelaisi hiukan hyökkäävämpää roolia heidän edessään. Rooney, Saha ja Ronaldo sitten kärjessä.

Tämä koostumus voi olla hyvin mahdollinen käytännössä, vaikka paperilla uskonkin lähdettävän normaalilla 4-4-2:lla Fletchin ja Ronaldon ollessa laidoilla. Kun Fletch kuitenkin usein sijoittuu keskemmälle ja Ronaldo taas viilettää hyvinkin ylhäällä, on lopputulos kentällä aika lähellä tuota 4-3-3:a. En kuitenkaan jaksa uskoa, että ihan selkeään 4-3-3:en nyt siirryttäisiin, vaikka se voisi arsea vastaan toimiakin. Eiköhän hommaa lähdetä hoitamaan aika lailla samaan tyyliin, kuin viime vuoden nautinnollisessa 2-0 voitossa.  :tuoppi:

Lainaus käyttäjältä: Henski - 14.09.2006 klo 11:30:48
Saattopa hyvinkin olla näin, mutta olisi kyllä aika kova riski laittaa "kylmä" mies samantien avaukseen. Jatkaisisin Brown-Ferdinand-akselilla.

Nimenomaan näin. Itse toivon Vidaa mahdollisimman pian avaukseen, mutta aika riski olisi laittaa hänet suoraan sunnuntain peliin. Toivottavasti kuitenkin jo seuraavalla viikolla kehissä.