• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Manchester United 2006/2007

Aloittaja Thouni, 26.06.2006 klo 20:12:27

0 Jäsenet ja 4 Vieraat katselee tätä aihetta.

PetteriK

Mielestäni Jenas on vain väärässä roolituksessa Sprussissa. Zokoralla on ollut sopeutumisvaikeuksia ja ensi kaudella tästä parivaljakosta muodostuu varmasti valioliigan kovin. Nyt olisikin oikea aika iskeä syötti koukkuun. Lennon olisi mielenkiintoinen vaihtoehto edellä mainitsemieni ohella, mutta hinta onkin varmasti aivan eri luokkaa  :)

Tophias

Lainaus käyttäjältä: Henski - 01.05.2007 klo 14:27:50
Näinkö sen on? Mistäs saisin varmistuksen asiaan? Minulla on kyllä sellainen käsitys ollut tähän asti, että tuo 2 lappua on se kiintiö. Vähän huono viittaus, mutta esim. tv-grafiikassa aina näytetään keltasta lappua pelaajan kohdalla, niin mitä tuo sitten oikein tarkoittaa. Sitä että kyseisellä kaverilla on jo kaksi alla?

Scholesin kohdallahan taitaa olla niin, että hän sai aiemmin yhden kortin ja sitten Roomassa kaksi. Ja mikäli nyt tulee yksi, niin taas on pelikielto valmis.

Kyllähän tuo kolmen kortin sääntö on ollut voimassa jo muutamia kausia. En nyt muista millä kaudella tämä muutos astui voimaan. Itse kävin vielä varmistamassa asian katselemalla UEFAn sivuilla noita kortti määriä.

Ja kyllä jos pelaajan kohdalla tv-grafiikassa on keltaisen kuva tarkoittaa se sitä, että pelaajalla on jo kaksi korttia alla. ManUn miehillähän on monella jo yksi kortti, Giggs, Ole, Fletch jne, ja heidän kohdallaan ei ole mitään siinä tv:n grafiikassa. Joten on se hämäävä asia.

Ja Scholes otti kaksi keltaista jo alkulohkon peleissä joten olisi ollut pelikiellossa joka tapauksessa toisesta Roma pelistä ilman ulosajoaankin, koska sai sen kolmannen korttinsa siinä matsissa. Eli Scholesilla on merkitty hankituksi 4 keltaista.

Phizza

The Mirror kertoo, että Neville olisi koko kauden sivussa. No, ei tämä nyt hirveänä yllätyksenä tulisi, mutta lähinnä jäin miettimään seuraavaa lausetta:

"Neville has been recovering slowly from the ankle injury he picked up against Bolton in March and new scans have revealed worse damage than first thought."

Siis onko todella niin, että 1,5 kuukauden aikana Nevillen vammasta ei saatu kunnon selvyyttä, vaan vasta nyt on todettu sen todellinen vakavuus? Välillä tuntuu, että Unitedissa ei oikein osata selvittää ja hoi(dat)taa näitä loukkaantumisia oikein. Nevillen nilkka toki vääntyi ikävästi, mutta silloin puhuttiin parista kolmesta viikosta ja nyt siis todellinen ennuste onkin reilu kaksi kuukautta?

Toisaalta, eipä Neville pelikuntoon ainakaan liigapeleissä ehtisi. Viikonloppuna hän ei ainakaan ole pelikunnossa ja sitä myöten olisi aikamoinen riski heittää häntä kehiin Chelseaa vastaan. Toivottavasti West Ham-matsi on täysin merkityksetön.

Jenasin ja Zokoran kohdalla sanon vain sen, että kumpikaan ei vahvistaisi Unitedia. Toisi ehkä leveyttä penkille, joka tällä hetkellä olisi ihan toivottua, mutta Carrickin ja Scholesin tasolle molemmilla on vielä pitkä matka. Fletcher on suunnilleen saman tason pelaajan kuin nämä Spurs-peluria, joten heille ei ole mitään tarvetta. Hargreaves vain kesällä, niin keskikentän ongelmat ovat ainakin paperilla ratkaistu.

Ja nyt kun oli puhetta tuosta oikean pakin tilanteesta, niin täytyypä samaan hengenvetoon vielä kehaista O'Sheaa. Paljon häntä on täälläkin vuosien mittaan kritisoitu, mutta hän on ollut kyllä erittäin tärkeä pelaaja viime kuukausia, ja pelannut kaiken lisäksi varsin hyvin. Ensin puuttui Scholes keskikentältä, jolloin Big John paikkasi erinomaisesti, ja sitten häntä tarvittiinkin Nevillen korvaajaksi oikean pakin tontille, jossa myös on onnistunut todella hyvin. Topparin tontilla Boroa vastaan hän oli epävarma, joten huomennakaan en toivoisi näkeväni häntä topparina.

niskanen

Tuolta ManU:n sivuilta poimittua:

Lainaa
Sir Alex Ferguson admits he is undecided over whether or not to throw Rio Ferdinand and Nemanja Vidic straight back into action against AC Milan on Wednesday night.

The Reds' first choise defensive pairing are fit again and flew out to Italy with the squad on Tuesday morning ahead of United's Champions League semi-final second leg.

Sir Alex is delighted to have them back at his disposal for such a crucial match, but he's unsure about whether they will start at the San Siro.

"Vidic got the all clear from the specialist on Monday and Rio has done some training over the last two or thre days," revealed the Reds' boss at his pre-match press conference.

"With both of them we have a decision to make, frankly I'm nowhere near making it. I need to see them train.

"I'd be delighted to play them both, but I don't know if that's possible."

Oikein hyvällä tuurilla (ja riskillä) molemmat nähdään avauksessa. Fletcheristä en sivuilta löytynyt lausuntoa, joten lienee pelikunnossa? Ainakin Milanin koneessa on. Näillä korteilla pelattaessa "joutuisi" viime aikoina kaikkien suosikiksi 8) noussut O'Shea ilmeisesti aloittamaan penkiltä, mikä voisikin olla lepuutuksen kannalta hyvä asia. Eipä sinne penkille muita sitten tarvitakaan, koska O'Shea pystyy pelaamaan kaikkia paikkoja, ja on tällä kaudella pelannutkin ainakin maalivahtina, pakkina, topparina ja keskikentällä, ja - kuten on tälläkin kaudella parissa pelissä nähty - pystyy tarvittaessa jäätävään viimeistelyyn, joten hätätilassa vaikka hyökkääjäksi.

Olisihan se mainiota, jos alakerran rivi olisi Heinze-Ferdinand-Vidic-Brown. Vaikka keskuspuolutus ei muutamaan hetkeen ole nyt pelannutkaan, niin ainakin itsessäni jo tuon rivin näkeminen herättäisi luottamusta kovasti, vaikka Brownia ei pitäisi päästääkään kokeilemaan pitkiä syöttöjä - ei aina edes lyhyitäkään >:(

Keskikenttä voisi edellisen CL-pelin toisen puoliajan rohkaisemana muodossa Giggs-Carrick-Fletcher-Ronaldo ja Scholes takavuosien vapaammassa roolissaan. Rooney sitten yksinäisen piikkinä. Käytännössähän tuo ryhmitys on lähempänä 4-3-3:a kuin 4-5-1:tä toisen laitahyökkääjän tehdessä kovastikin töitä alaspäin ja toisen keskittyessä enemmänkin siihen pallon kuljetukseen ylöspäin ja vastustajien haastamiseen (samalla sitoen 2-3 vastustajan puolustuspelaajaa ympärilleen). Pakko tähän väliin laittaa (vaikka aihe vaatisi melkein oman jalkapallovalmennuksellisen topikkinsa) kehuja Unitedin tämän kauden hyökkäystyöskentelystä, missä hyökkäävät pelaajat eivät ole suinkaan kiinnitettyjä kiinteästi niille paikoilleen, mihin pelin alun grafiikoissa piirretään, vaan liikkuvalla ja lyhytsyöttöisellä pelillä pelaajien paikat vaihtuvat, piikissä olevat kaverit vaihtuvat ja vastustajan puolustus on enemmän tai vähemmän pulassa, vaikka kuinka aluepelaamista tekisivätkin. Unitedin tämän kauden kuviossahan pääsääntöisesti neljän alakerta on "kiinnitetty" paikoilleen laitapuolustajien (lähinnä Neville ja Evra silloin kun pelaavat) nousuja lukuunottamatta ja sama koskee keskikentän kahta alinta keskipelaajaa (Carrick toinen, toisena Scholes mutta huomenna toivottavasti Fletcher). Neljä muuta (hyökkäävää) kenttäpelaajaa saavat aika vapaasti vaihdella paikkoja eli "perinteisen" laiturien paikanvaihtojen lisäksi nähdään paljon myös hyökkääjien ja laitureiden keskinäisiä paikanvaihtoja, ja jos Rooney ja Ronaldo ovat samanaikaisesti laidoilla, niin silloin siellä on kaksi vahvastikin haastavaa, nopeaa ja sisäänleikkaavaa laituria, ja vastustajan laitapakit hätää kärsimässä. Vielä jos samanaikaisesti sattuu kentällä olemaan hyvin ajoitettuja nousuja tekevä laitapakki (lähinnä Neville, miksei myös Evra ja satunnaisesti Heinze), niin vastustajan puolustuksessa on usein sekasotku ollut valmis. Eipä myöskään ihme, että maalintekovastuu on jakautunut useille pelaajille, koska hyökkäysvariaatioita löytyy rutkasti.

Ei pitänyt kirjoittaa näin pitkälti, mutta pitää vielä erikseen mainita Rooneyn viimeaikaisista otteista. Itse(kin) arvelin aikoinaan ja olin näkevinäni, että mitä paremmin Ronaldo pelaa, sitä vaisumpaa on Rooneyn työskentely. Tämähän voi olla myös näköharhaa, mutta Ronaldon ollessa aavistuksen verran vaisumpi viime aikoina on Rooney mielestäni noussut sille tasolle, mitä talvella jo odoteltiin (tai ainakin kaipailtiin). Pelejä katsoessani olen kiinnittänyt huomioni erityisesti siihen, että Rooney ei ole näissä onnistuneissa peleissään juurikaan mussuttanut pää punaisena tuomarille. Itse ajattelin joskus, että Rooney hukkaa energiaansa turhaan tuohon tuomarille mussutukseen - käyttäisi nekin voimavarat hyökkäysten rakentamiseen ja viimeistelyyn. Ja erityisesti keskittymisestä kaikki tuo mussuttaminen syö arvokkaita voimavaroja. No, vaikea on arvioida, kumpi on muna ja kumpi kana. Ovatko Rooneyn peliesitykset parantuneet sen vuoksi, että turhat mussutamiset on jätetty pois ja keskitytty siihen pelaamiseen, vai ovatko onnistuneet peliesitykset vähentäneet turhautumista ja sitä kautta tuomarille mussuttamista.

Näin loppuun sitä ei enää muista mitä alkuun tuli kirjoitettua. Ja tällä iällä dementia on muutenkin vaanimassa kulman takana. No, huomenna on jokin peli jossakin, jossa lopputulokseksi veikkaan 1-2. Maalintekijänä vieraille Rooney x 2.

Ai niin, vielä ennen pakollisia myöhemmin seuraavia edittejä: Viime viikonloppuna perjantain ja lauantain välisenä yönä näin unta, että United voitti tärkeän kamppailun 2-3. Eka maali oli Unitedin oma maali. Kun kävin lauantaina iltapäivällä katsomaan Everton-peliä, niin kylläpä tuli edellisen yön unesta melkoinen (Matti Nykäsen sanoin:) Bon voyage -tunne. Onneksi en kuitenkaan laittanut omaisuutta tuohon 2-3-tulokseen, kun Eaglesin jannu kävi paiskaamassa uneen kuulumattoman maalin! Pitkävedosta maltillinen satasen sijoitus sen sijaan toi omansa pois, jopa liki tuplana.

Ja nyt kun tuli vielä tuo Eagles mainittua, niin mielelläni lukisin kaikkien muiden asiantuntevien pohdiskelujen lisäksi arveluja ja veikkauksia Eaglesin tulevaisuudesta. Täältä kun näyttää löytyvän myös ressu- ja junnutietoutta kiitettävästi. Itselläni nuo ressupelit ovat jääneet striimeistä kyttäämiseen, eikä niiden suttuisten kuvien perusteella uskalla kovin pitkälle meneviä analyysejä lähteä tekemään.

temetainio

Loistava juttu, jos todella molemmat superpuolustajat olisivat avauksessa Milania vastaan, silloin voisi melkein jo olla varma finaalipaikasta. Tosin Brown laitapakkina pelottaa hieman.

Phizza

The Guardian osaa kertoa seuraavaa:

Vidic passed fit for Milan

Nemanja Vidic has recovered from a broken collarbone and should return to the Manchester United defence for the second leg of the Champions League semi-final in Milan tomorrow.

Vidic, who last played against Blackburn on March 31, passed a fitness test and is likely to play alongside either Wes Brown or Rio Ferdinand, who has also travelled with the squad despite his recent groin injury, in the San Siro. With Patrice Evra suspended, the return of Vidic would allow Gabriel Heinze to switch into his favoured left-back role.


Eli hienoja uutisia, jos molemmat topparit ovat kunnossa. Vidicin pelituntuma on toki arvoitus, mutta mielummin hän topparina kuin Fletcher laitapakkina. En kuitenkaan kuuluttelisi varmaa finaalipaikkaa, vaikka molemmat kunnossa olisivatkin, mutta tottahan se mahdollisuuksia parantaisi. Odotetaan nyt kuitenkin vielä, huomenna olemme tässäkin asiassa viisaampia...

Ja samalla ryhmityksellä minäkin lähtisin, kuin mitä niskanen tuossa ylempänä heitteli. Fletch ja Carrick keskikentän pohjalle, Scholes kärjen alle, laitoihin Giggs ja Ronaldo, kärkeen Rooney. Tuo on se Unitedin vahvin miehistö tällä hetkellä, toki jossain helpommissa liigapeleissä voi uhrata Fletchin, jotta lisää hyökkäysvoimaa saadaan kentälle Smithin, Olen tai parhaimmassa tapauksessa, Sahan muodossa.

Ja samaa mieltä kyllä tuosta Rooneyn tempperamentista. Viime aikoina rauhoittumisen merkkejä on näkynyt jo aika lailla, varmaankin tullut Fergusonilta pieni huomautus siitä, että pari keltaista liigassa ja edessä on parin pelin panna. Näihin ei ole missään nimessä varaa, toivottavasti Rooneyn hermo pitää myös loppukauden kiivashenkisissä otteluissa, mm. ensi lauantaina Cityä vastaan.

Lainaus käyttäjältä: niskanen - 01.05.2007 klo 18:53:53Unitedin tämän kauden kuviossahan pääsääntöisesti neljän alakerta on "kiinnitetty" paikoilleen laitapuolustajien (lähinnä Neville ja Evra silloin kun pelaavat) nousuja lukuunottamatta ja sama koskee keskikentän kahta alinta keskipelaajaa (Carrick toinen, toisena Scholes mutta huomenna toivottavasti Fletcher).

Rion pelatessa hän kyllä nousee lähes joka pelissä vahvasti pallon kanssa ylös, jos vain tilaa (varsinkin kotipeleissä) annetaan. Monesti Unitedin kotipeleissä vastustaja pelaa yhdellä kärjellä, jolloin Rio usein saa tilaa näille nousuille. Usein ne ovat varsin vaarallisiakin, muistuu mieleen esim. viime kauden Villa-peli, jossa ottelun ainoa maali tuli nimenomaan tällaisesta Rion noususta.

Lainaus käyttäjältä: niskanen - 01.05.2007 klo 18:53:53Ja nyt kun tuli vielä tuo Eagles mainittua, niin mielelläni lukisin kaikkien muiden asiantuntevien pohdiskelujen lisäksi arveluja ja veikkauksia Eaglesin tulevaisuudesta. Täältä kun näyttää löytyvän myös ressu- ja junnutietoutta kiitettävästi.

Kuten aiemmin mainitsinkin, luulisin Eaglesin lähtevän sopimuksen päättyessä, jos mitään kummempaa kehitystä ei tapahdu. Hän on kuitenkin "jo" 21-vuotias, ja kun miettii, että suunnilleen saman pelipaikan Rooney ja Ronaldo ovat vasta 22, niin tuskin hänelle peliaikaa löytyy. Tiedä sitten, tuntuu ainakin hänen omien kommenttiensa perusteella United-paidan pukeminen kunnia-asialta, mutta luulisi että häneltä löytyy myös kunnianhimoa siirtyä muualle, jos peliaikaa ei Unitedissa tule. Ideaalitilannehan olisi tietenkin se, että omista kasvateista nousisi pelaajia ihan tähdiksi asti (Scholes, Neville, Giggs), mutta helppoa se ei ole, kun samalla pitäisi seuran menestyäkin jokaisella rintamalla. Arsun kohdalla on jo nähty, että junnupitoisella joukkueella on todella vaikea menestyä, varsinkin jos, kuten Arsun tapauksessa, pelaajat eivät ihan terävintä kärkeä ole.

Pistetään tähän nyt tällainen joukko United-junnuja, joiden tulevaisuus on vielä auki, mutta toisaalta jokin päätös pitäisi vuoden kahden sisällä tehdä:

Rossi - Potentiaalia on huikeasti, mutta peliajan saaminen nykyjoukkueessa on erittäin vaikeaa, ja vielä on hieman auki sekin, pärjääkö pienikokoinen taituri Englannin mutakentillä.

Pique - Hänkin on potentiaalinen pakki, näytti jo viime kaudella West Hamia vastaan olevansa jo tarpeeksi hyvä ykkösjoukkueeseen. Hänen niskaan hönkii kuitenkin jo nuoremmat Evans ja Cathcart, joten voi olla, että Pique jää pysyvästi Espanjaan.

Martin - Nopea ja taitava laituri, joka on kärsinyt paljon loukkaantumisista. Itse olen ollut positiivisesti yllättynyt hänen otteistaan. Periaattessa Unitedin joukkueessa olisi tilaa yhdelle selvälle laiturille, mutta riittääkö Martinin taso?

Bardsley - Erittäin aggressiivinen pakki, joka on vakuuttanut lainakomennuksellaan Villassa. Martin O'Neill juuri totesi, että Bardsley palaa Unitediin, mutta saa nähdä pysyykö hän siellä kesän jälkeen.

Dong - Kiinalainen tuli talvella Belgiasta, mutta peliaikaa ei ole vielä ykkösjoukkueessa tullut. Nopea ja melko taitava kärkimies, jolle on vaikea nähdä tulevaisuutta punaisissa. Paitakauppa on varmasti Kiinassa käynyt, mutta muuta hyötyä hänestä ei tule olemaan.

Jones - Richien taso ei tule riittämään Unitedin ykkösjoukkueeseen. Hän on varsin hanakka taklaaja, mutta pallollinen peli on niin huonoa, että ei ole mitään asiaa nykyryhmään. Ikää ei toki ole kuin 20, ja vaikka hän viime kesänä teki uuden sopimuksen, niin itse laittaisin hänet kyllä jo ulos.

Eli lähinnä Rossilla, Piquella ja Bardsleylla on mahdollisuus raivata tiensä ykkösjoukkueeseen, muut todennäköisesti pistetään pihalle ja tilalle hommataan ulkomaalisia huipputähtiä ja taas odotetaan, josko seuraavasta katraasta löytyisi riittävän hyviä pelaajia pukemaan United-paita päälle. Juuri Youth Cupin finaalin hävinneestä porukasta erottuvat lähinnä Cathcart, Hewson, Welbeck ja Brandy, mutta heidänkin kohdallaan pitää odottaa vielä pari vuotta...

niskanen

#7231
Pistetään vielä toive huomiseksi kokoonpanoksi (Giggsin voisi piirtää pykälän alemmaksikin tässä ryhmityksessä):

                 Rooney
Giggs                             Ronaldo
                Scholes 
            Carrick   Fletcher

Heinze     Ferdinand   Vidic      Brown

                  van der Sar

Ja heti perään se, mitä Fergie kuitenkin juoksuttaa kentälle:
      
                   Smith
                 
Rooney           Giggs             Ronaldo
            Carrick   Scholes

O'Shea        Heinze   Brown      Fletcher

                  van der Sar

Tässä jälkimmäisessä variaatiossa Milan tekee maalin 1. puoliajan alussa ManU:n puolustajien sähläysten seurauksena. Vidic ja Ferdinand näyttävät penkillä tympääntyneiltä. Puoliajalla Smith tulee ulos, Richardsson sisään vasemmaksi pakiksi, O'Shea Carrickin viereen, Scholes Giggsin paikalle, Giggs vasempaan laitaan, Rooney kärkeen. 75 min. Rooney 1-1. 92 min. Rooney 1-2. Ateena kutsuu.

Henski

Aluksi pisteet Tophiakselle, joka selvitti hienosti tietämättömälle noista korteista ja pelikielloista.  :tuoppi: Tosiaan mitään virallista tekstiä en löytänyt, mutta kun katsoo noita peliennakoita ja saatuja varoituksia, niin kolmesta se näyttää olevan poikki. Itse luulin, että systeemi olisi ollut arvokisoista tuttu, jossa alkulohkon jälkeen tilit nollataan ja sitten mennään kahden kortin kiintiöllä. Tilanne on nyt siis se, että Scholes, Ronaldo ja Heinze taitavat olla siinä vaaravyöhykkeessä.

Nevilleen sen verran, että niinhän siinä on nähtävästi käymässä niin mitä täällä jo porukalla epäiltiinkin: koko kausi on ohi. Ja kyllähän nuo kapteenin vammat tietenkin pistävät miettimään, että pitäisikö sitä hankintaa harkita, mutta ei siihen taideta mennä. Puolustuksessa on kuitenkin teoriassa niin paljon pelaajia, jotka pystyvät pelaamaan eri rooleja, että ei mitään hankintaa olla tekemässä. En usko esim. Cityn Richardsin siirtoon. Kannattaa myös muistaa, että Hargreavesin todennäköisen siirron jälkeen hänkin todistettavasti pystyy hätätilassa täyttämään tuon roolin. Hargreavesista puheen ollen, niin Hoeness jossain uhosi kuin Bayernissa luuta lakaisee kesällä. Kun he nyt lähtevät omien sanojensa mukaan rakentamaan "uutta" joukkuetta, niin vaikea on uskoa, että avoimesti siirron kannalla ollut Owen olisi heidän suunnitelmissaan keskikentän ankkuriksi.

Odotetusti Vida ja Rio ovat mukana ryhmässä, mutta tuossa ei nyt vielä mitään yllättävää olekaan. Aivan toinen kysymys onkin sitten se, pelaavatko he tai edes toinen heistä. Itse veikkaan, että kyllä vähintään toinen nähdään avauksessa. Luultavasti Rio. Aiemmin kirjoittelin "pelituntumusta" jne. ja silloin epäilin kaksikkoa tässä suhteessa. Tuolla tarkoitin lähinnä yhteistyötä toppariparin kanssa (Brownin kanssa jos eivät molemmat ole mukana), en niinkään pelien mukanaan tuomaa tuntumaa. Sitähän mm. Riolla on ihan riittämiin tältä kaudelta. Niin monesti on nähty, ja esim. Vidan suulla jossain haastattelussa kerrottuna, kuinka puolikuntoisena pelaaminen on vaikeaa. Hyvänä esimerkkinä tästä esim.ne viime vuoden pelit ja Evran viimeaikaiset otteet. Evrahan on kuulemma edelleen vähintään puolikuntoinen, mitä pidetään syynä parin viimeisen pelin aivan ala-arvoisiin esityksiin.

Toisaalta kyllä minä laittaisin heidät molemmat topparipaikoille, jos he osoittavat olevansa pelikuntoisia huolimatta nyt sitten loukkaantumisten tuomista riskeistä ja epävarmuuksista. Varmasti SAF ajattelee samoin, ja katsoo tilannetta mahdollisimman myöhään ja tekee sitten ratkaisun. Ja yllättäväähän se olisi ollut, jos SAF olisi korttinsa julkisesti paljastanut. Siis kaiken kaikkiaan, toivon mukaan toppariosastolla on huomenna normaalia kalustoa, mutta se ei automaattisesti valitettavasi tarkoita paluuta niihin Unitedille poikkeuksellisiin talven "pitävän hyvin organisoidun puolustuksen" aikoihin.

Noihin pelikortteihin taitaa kuulua myös Fletcher, jonka pelikunnosta on vaikeaa sanoa mitään. Häntä kuitenkin tarvitaan ehdottomasti, ja häneltä vaaditaan myös erinomaista onnistumista. Mikäli Fletcher ei pelaa, niin on mielenkiintoista nähdä millä tavalla kokoonpano järjestetään. Jos Rio ja Vida ovat molemmat mukana, niin tietysti mahdollista, että Sheasy laitetaan Carrickin pariksi keskikentän pohjalle. Joka tapauksessa Scholes pelannee heidän edessään. Laidoilta hyökkäävät sitten Giggs ja Ronaldo ja Rooney on yksin piikissä, kuten edellä sankarit ovat piirrelleet.

En lainaa tähän koko tekstipätkää, mutta kehun vuolaati Niskasen hyökkäyspelianalyysiä.  :ylos: Todellakin tuo liike ja paikanvaihto on ollut ja tulee olemaan se ase, jolla vastustajaa pitäisi pystyä horjuttamaan. Mainittakoon, että minua kiusaa aina nähdä erilaisissa kokoonpanospekulaatioissa 4-4-2-tyyppistä systeemiä, jossa mm. kuvitellaan Giggsin pelaavan vanhasta muistista vasenta laitaa ja Rooneyn olevan kärkenä. Tällaista kuviota on nähty todella harvoin kevätkaudella, jos ollenkaan. Toki huomenna Giggs on laidalla, mutta luultavasti pääosin jälleen oikealle ja Rooney on nimellisesti kärjessä.

Hyvänä esimerkkinä esim. viime lauantain Everton-peli, jossa taas mukamas systeemin piti olla 4-4-2:n, kun se todellisuudessa oli mallia 4-2-3-1. Rooney ei pelannut varsinaisesti varmaan minuuttiakaan hyökkääjänä Smithin kanssa parina, vaan nousi vasemmalta tilanteisiin. Ja Giggs taas oli oikealle ja paljon myös keskellä. Nytkin, taisi olla kotisivuilla, missä Desailly kehui Unitedia Euroopan parhaaksi seuraksi, ja mainitsi erityisesti 4-4-2:n ja Giggsin vasemmalle. Milloin viimeksi Ryan on aidosti pelannut vasenta kaistaa, kuten "ennen vanhaan". Joskus talvella taitaa olla viimeiset kerrat, ja silloinkin todella harvoin. Tietenkin tuon formaatin piirtäminen on ihan yhdentekevää, ja jollakin tavallahan ne pelaajat pitää sinne papereille ja näytöille laittaa, mutta silti se antaa minusta usein vähän harhaanjohtavan kuvan Unitedin hyökkäyspelistä.

Lainaus käyttäjältä: niskanen - 01.05.2007 klo 19:35:44

Tässä jälkimmäisessä variaatiossa Milan tekee maalin 1. puoliajan alussa ManU:n puolustajien sähläysten seurauksena. Vidic ja Ferdinand näyttävät penkillä tympääntyneiltä. Puoliajalla Smith tulee ulos, Richardsson sisään vasemmaksi pakiksi, O'Shea Carrickin viereen, Scholes Giggsin paikalle, Giggs vasempaan laitaan, Rooney kärkeen. 75 min. Rooney 1-1. 92 min. Rooney 1-2. Ateena kutsuu.

Pirun hyvä analyysi tämäkin!  :ylos:  Itse kyllä veikkaan, että SAF on tajunnut Fletcherin merkityksen ja koska avauksessa on Rio tai Vida (tai molemmat), niin Fletcher pelaa Carrickin kanssa pohjalla ja Scholes heidän edessään. Olkoon systeemi mikä tahansa, veikkaan Milanin iskevän ensin varsin nopeaan tahtiin, joten Unitedin on kyettävät samankaltaiseen peliin ja suoritukseen kuin Juven vieraana 99. Tässä tunnelmapala fiiliksen nostamiseksi, vaikka kaikkihan me nämä hetket muistamme kuin eilisen päivän

http://www.youtube.com/watch?v=3GkT-b4rZLM

Ideaalitilanne olisi se, jossa puolustus kestäisi mahdollisimman pitkään aina toiselle jaksolle asti, jolloin United pääsisi luultavasti Milanin nostaessa käyttämään sitä parasta asettaan, eli vastahyökkäyksiä. Niistä olisi sitten vaan pakko onnistua, sillä kotijoukkue kyllä runttaa loppuhetkillä tarvittaessa sen 1-0 tai 2-1-maalin vaikka väkisin. Muutenkin pelillisen esityksen on oltava puolustuspelin ja riittävän vaarallisen hyökkäyspelin osalta huippuluokkaa, jotta jatkosta voidaan edes haaveilla. Viime aikoina pelillisesti ei olla esitetty, osin loukkaantumisista johtuen, kovinkaan hyvää "kokonaispakettia", mutta hyvällä sattumalla ja kovalla loppuyrityksellä on päästy näinkin pitkällä eri kilpailuissa.

Phizza

Kuten Cityn topikissa Xabi mainitsikin, Barton on hyllytetty loppukaudeksi ja on siis sivussa myös ensi viikonlopun pelistä Unitedia vastaan. Täällä on monet puhuneet Bartonin hankinnan puolesta, mutta itse en ainakaan ymmärtäisi tätä hankintaa. Ihan kohtalainen pelaajahan hän on, tsemppari jolla on ihan hyvät syötöt ja veto, mutta pää ei vain kestä ja tässä yksi hieno osoitus lisää. Dabo siis sairaalaan Bartonin lyönnin seurauksena, uskomatonta toimintaa.

Henski

Vai niin, että naapurikaupungit pojat sitten menivät finaaliin. Onnittelut vaan sinne, illalla sitten katsotaan tuleeko ennakkoasetelmiltaan yksi kaikkien aikojen vastakkainasetteluista. Toki myös finaaliuusinta Milania vastaan olisi klassikko.

Joka tapauksessa Chelssille tappio oli varmasti kova niitti, joten kaikella todennäköisyydellä mestaruusmahdollisuudet, jopa jo tulevana viikonloppunan, kasvoivat jälleen. Ovathan he toki osoittaneet monesti kivenkovaa keskittymistä ja venymistä, mutta jotenkin nyt tuntuu siltä, että sunnuntaihin mennessä jopa heillä on tuosta nousemista.

Unitedia luultavasti myös suosivat Cityn leiristä kiirineet tiedot Bartonin hulluuden ilmenemisestä jälleen kerran. Muutenkin siellä suunnalla taitavat konseptit olla omistajakysymysten ja siihen liittyvien valmentaspekulaatioiden takia jonkin verran sekaisin, joten toivottavasti nämä yksityiskohdat tasoittavat asetelmia fyysisesti ja varmasti kaikissa tapauksissa psyykkisesti raskaan Milan-pelin jälkeen.

Lainaus käyttäjältä: Phizza - 01.05.2007 klo 20:11:29Täällä on monet puhuneet Bartonin hankinnan puolesta, mutta itse en ainakaan ymmärtäisi tätä hankintaa.
Tunnistan tästä itseni, ja pakko on ottaa kyllä vähän takaisin. Ei tosiaan varmaan mikään joukkue kaipaa tuollaista joukkuehengen "nostattajaa". Hänellä on kiistatta taitoa niin hyökkäys kuin puolustuspeliin kohtuullisessa määrin, mutta ei hän mikään uusi-Gerrard kuitenkaan taida olla. Carrickin pariksi tarvitaan sopivan aggressiivinen kaveri, mutta en kyllä tähän suuntaan (enää) kovin vahvasti katsoisi.

Tämmöistä huhua näköjään tänään.
Lainaa
Lyon will make a £6m bid to prise Louis Saha from Manchester United. (Daily Express)
Suunta voisi olla mahdollinen, hinta aika odotetunlainen. En kuitenkaan vieläkään usko myyntiin.

Iltaa ja kokoonpanouutisia odotellessa...


candidate

Tosiaan, tänään suuri ilta Manchesterin paremmilla edessään ja huhutut palaajat lasaretista vaikuttaisivat varsin mahdollisilta. Puolustuksessa palaajia varmasti eniten kaivataan, jotta mahdollisesti vähämaalisessa ottelussa Paholaisten takalinjat kestäisivät mahdollisimman hyvin. En toki usko Unitedin nollaa pitävän, mutta 1-1,2-1,1-2, 1-0 tuloksia pidän varsin todennäköisinä (illalla sitten jotain 4-3 tuloksia tulossa), jos United puolustus pitää ja hyökkäys ei saa samanlaista hurmosta päälle kuin viime ottelun viimeisillä minuuteilla. Toki kaikki on mahdollista ja toivottovasti tästäkin ottelusta kasvaa samanlainen spektaakkeli kuin ensimmäisestä. Ja tapahtuipa mitä tahansa, niin toivottovasti tästä otteluparista leivotaan se tämän kauden Herkkusienisti.

Jos vain yksi palaaja pitäisi valita terveenä takaisin avaukseen, niin ehdottomasti Rio, mutta olisi toki todella mahtavaa nähdä avauksessa Heinze - Vidic - Rio - Brown, vaikka Wesley ei ole aina laidalla vakuuttanutkaan. Fletcherin takia uhraisin Wesleyn laidalle, nuori skotti olisi saatava taistelemaan keskikentälle. Rio pystyy yksinään johtamaan puolustuslinjaa huomattavasti paremmin kuin Heinze, Wes, Fletcher tai vaikkapa Evra, eikä Vidic ole myöskään esittänyt tähän mennessä mitään suuria johtajan lahjoja, joten puolustuslinjan jämäkkyyden varmistamiseksi olisi Rion paluu valtava boosti. Gaffer on puhunut epätiedostaan Rion ja Vidicin kohdalla, joten toivotaan parasta. Heinzen ja Wesleyn operoidessa laidoilla, jäisi puolustajien tuki ylöspäin pelaamisessa hieman totuttua vähäisemmäksi, vaikka ajoittain ovat em. herratkin ylöspäin ihan ok -tason pelaajia. Ottelun luonteen mukaisesti toki laitapuolustajien nousuja ei välttämättä jatkuvasti tarvita, mutta onhan se toki aina yksi ulottuvuus lisää hyökkäyspelaamiseen.

Jos Unitedin maalit ovat kiinni Rooneyn, Ronaldon, Carrickin, Giggsyn ja Scholesin kunnosta, niin Milanin maalit roikkuvat ehkä vieläkin selkeämmin muutamien pelaajien kontolla. Tarvitseeko edes sanoa, että Kaká saattaa yksinäänkin ratkaista tämän ottelun Milanin eduksi, aivan kuten meinasi Old Traffordilla käydä, joten todella suurissa roolissa tulee olemaan tänäänkin, hyvässä taikka pahassa. Kakán lisäksi suuressa roolissa maalien tehtailussa ovat Seedorf sekä Pirlo ja Pippo onnistuessaan (Gilalta taitaa itsetunto olla kateissa), Gattuson raastaessa palloja omilleen alempana. Pirlon pelinrakentelua on aidosti hienoa seurata, neutraalistakin näkökulmasta, joten toivonkin sen seuraamisen jäävän jälleen johonkin neutraaliin koitokseen, sillä Unitedin olisi pidettävä Pirlo jälleen näkymättömänä ja muutenkin otettava perinteisesti se keskikenttä haltuun, jotta Kaká olisi pakotettu hakemaan palloa alempaa, Pippon/Gilan jäädessä ilman tukea kärkeen. Toisaalta eipä Kaká laskenut aikaisemessa kohtaamisessa hakemaan palloa alhaalta, vaikka United piti lähes koko ottelun Pirlon pimennossa. Toki on myös hyvin mahdollista, että United yrittää tällä kertaa pelata Kakán pois pallosta ja ottaa brassi miesvartiointiin, mutta jos näin tapahtuu, niin toivottovasti Fletcher valjastetaan tähän rooliin mielummin kuin Scholes. Uskon kuitenkin, että Kaká on vain erityishuomioitu pelaaja, eikä ketään laiteta päällystakiksi miehelle, vaan Manchesterilaiset toivovat keskikentän dominoinnin rampauttavan Milanin hyökkäykset. Kaká pääsee kyllä parhaimillaan Fletchien, ja lähes kenen tahansa muunkin pihdeistä karkuun, joten loogisempaa voisi toki olla yrittää muilla keinoilla pysäyttää italiaanojen lähentely.

Unitedin osalta tärkeintä olisi kuitenkin nyt vain pitää pää kylmänä ja kaikesta huolimatta pelata sitä omaa peliä, niin kliseeltä kuin se kuulostaakin. Puolustajien emämokista ei toivottovasti enää Unitedia rokoteta, ja tärkeässä roolissa tuleekin varmasti olemaan virheiden minimointi, nyt sitä "no nonsense" -asennetta tarvitaan puolustuksessa (= Rio ja/tai Vida). Milanin heikoin lenkki on selkeästi hyökkäys, enkä ole täysin tietoinen tästä Milanin puolustuksestakaan (onko Gattuso ja Maldini kehissä vai ei?), ja parhaimillaan tällä kaudella Manchesterilaiset ovat olleet parempia kuin tämän illan isännät, joten kaikkien onnistuessa uskon vahvasti Manchesterilaiset jatkavan ("pallo on Paholaisilla"). Milanilla on sitten taas perinteet ja kokemuskin ehkä hieman puolellaan, ja kyllä siltikin yksilöistä ja joukkueesta löytyy parhaimmillaan sellaista tasoa, että ottelu saattaa olla ohi muutamassa minuutissa. Milanin paketti sekosi kuitenkin melko täydellisesti Gattuson ja Maldinin jättäessä aikaisemmassa kohtaamisessa kentän, joten näiden pelaajien poissaolo saattaisi olla varsin ratkaiseva tekijä. Oksettavinta olisi nyt 1-0 tappio Pippon paitsiosta tuikkaamasta maalista.

Jännittävä ilta tiedossa :ylos:

joks11

#7236
Lainaus käyttäjältä: Henski - 02.05.2007 klo 10:58:12
Tämmöistä huhua näköjään tänään.Suunta voisi olla mahdollinen, hinta aika odotetunlainen. En kuitenkaan vieläkään usko myyntiin.
Jos tilalle saadaan samanlainen kaveri vahvemmilla nilkoilla niin mikä ettei.

Illan matsista sen verran, että Milan tekee takuuvarmasti sen maalin, pahimmassa tapauksessa kaksi.

El Conejo

Lainaus käyttäjältä: Henski - 01.05.2007 klo 20:01:21
Aluksi pisteet Tophiakselle, joka selvitti hienosti tietämättömälle noista korteista ja pelikielloista.  :tuoppi: Tosiaan mitään virallista tekstiä en löytänyt, mutta kun katsoo noita peliennakoita ja saatuja varoituksia, niin kolmesta se näyttää olevan poikki. Itse luulin, että systeemi olisi ollut arvokisoista tuttu, jossa alkulohkon jälkeen tilit nollataan ja sitten mennään kahden kortin kiintiöllä. Tilanne on nyt siis se, että Scholes, Ronaldo ja Heinze taitavat olla siinä vaaravyöhykkeessä.

Kyllä, juuri näin tilanne on. Milanilta samassa tilanteessa on vain Maldini. Helpoiten tämän tiedon taitaa saada katsomalla UEFAn lehdistölle tekemää tilastokatsausta, joka on kuitenkin vapaasti kenen tahansa katsottavissa webissä. Tämä ja paljon muuta tietoa otteluihin liittyen löytyy osoitteesta http://www.uefa.com/uefa/mediaservices/presskits/index.html jos joku ei sitä vielä tiennyt.

Noita tavailemalla on myös mahdollista päästä sellaiseen tilanteeseen, ettei selostaja pääse kertomaan mitään sellaista, mitä et olisi jo etukäteen tiennyt. Selostajien tekemästä taustatyöstä puhutaan paljon, UEFAn järjestämien pelien osalta se ei edes vaadi slostajilta mitään muuta kuin viitseliäisyyttä lukea nuo press kitit läpi...

Hoplaa

Lainaus käyttäjältä: El Conejo - 02.05.2007 klo 13:24:47
Noita tavailemalla on myös mahdollista päästä sellaiseen tilanteeseen, ettei selostaja pääse kertomaan mitään sellaista, mitä et olisi jo etukäteen tiennyt. Selostajien tekemästä taustatyöstä puhutaan paljon, UEFAn järjestämien pelien osalta se ei edes vaadi slostajilta mitään muuta kuin viitseliäisyyttä lukea nuo press kitit läpi...
Teit juuri Hoopista käytännössä työttömän miehen.

Phizza

SAF ei ole tosiaan sanojensa mukaan tehnyt vielä päätöstä Vidicin ja Rion pelaamisesta. Melkein veikkaisin, että toinen pelaa, ja toinen on penkillä. Tällä ainakin varmistettaisiin se, että toinen on pelikunnossa Cityä vastaan, vaikka tuskin SAF asiaa näin miettii, nyt pistetään kaikki peliin Milania vastaan. Rion pelaaminen olisi mielestäni tärkeämpää, selvänä puolustuslinjan johtajana hän toisi varmuutta takalinjoille. Vidic on sitten erinomainen pakki, loistava pääpalloissa, mutta ei samanlainen johtaja. No, illallahan se sitten nähdään, ketkä pelaavat...

Henski

Eipä jäänyt paljon selittelyille sijaa. Niin paljon parempi Milan oli tähän otteluun. Turha tässä on mitään syväanalyysia kirjoittaa, jätetään se huomiselle.

Yksi teema nousee minusta selvästi esille. Tästä olen ennenkin puhunut: Unitedin miehistö on kokonaisuutena aika dieselmäinen. Kaksinkamppailuvoimaa ja sellaista ketteryyttä, jolla keskikentällä sekä laidoilla pystyttäisiin puolustautumaan minusta puuttuu. Toinen teema sitten se, että nyt kun hyökkäyksessä ei ollut sitä liikettä, niin eipä niitä tilanteita tullut.

Sanoisin myös, että kokemattomuus monien pelaajien kohdalla näkyi, kun verrataan esim. Milanin moniin pelaajiin. Vähän kokeneemmistakin Vida, Carrick, Heinze ym. ovat aika vihreitä vielä näin kovan paineen peleihin.

Ei pahemmin ketuta, mutta jos tämä nyt kumuloituu lauantaille, niin sitten jurppii. Toivotaan parasta. Nyt vaan porukan pitää suhtautua tulokseen oikein.

Siis parempi voitti.  :tuoppi: Onnittelen Milanin ystäviä finaalipaikasta, mutta toivottaan, että turhilta paskanjauhannoilta säästytään. :ylos:

oman_elämänsä_marco_di_vaio

#7241
Joo-o, toisin kuin eilen niin tänään parempi joukkue voitti (::)) ja punaista toukokuuta ei ole tulossa kuin korkeintaan tuplan muodossa.

Milan pelasi sen verran mainiosti, että vierailijoista ei onnistujia oikein voi sanoa löytyneen. Parissa paikassa Rooney, Scholes ja kumppanit olisivat voineet koittaa laukoa 16-alueen ulkopuoleltakin sen viimeisen siirron sijaan. Scholesin pelistä paistoi mielestäni myös se, että alla oli kortti, punapää tuli kontaktitilanteisiin huomattavasti normaalia varovaisemmin ja ei siten pärjännyt normaalisti.

Tapahtuma, jonka jälkeen Ronaldo sai kortin kuvasti peliä kokonaisuudessaan erinomaisesti. Seedorf tuli takaapäin ja vei pallon todella helposti, turhautunut Poni meni kostamaan oman - hetkittäisen - paskuutensa niittaamalla. Tai toisaalta, koko 90 minuuttia oli kyllä portugalilaiselta enemmän tai vähemmän paskaa, osansa tähän luonnollisesti vastustajan erinomaisella esityksellä.

Hoopille ja hollantilaishehkutuksille vielä erillinen :ylos: tänne.

Jebabeba

Siis peli ratkesi siihen, että ManUlta puuttui johtaja hahmo kun taas Milanilla oli oma Gennaronsa. Siinä kaikki. Hyvää kokemusta ensi kaudelle.

Gooner88

Lainaus käyttäjältä: Jebabeba - 03.05.2007 klo 00:39:27
Hyvää kokemusta ensi kaudelle.
Mutku eiks tää pitäny olla se triplakausi :redface:

Kärkkäri

Lainaus käyttäjältä: Henski - 03.05.2007 klo 00:35:34
Eipä jäänyt paljon selittelyille sijaa. Niin paljon parempi Milan oli tähän otteluun. Turha tässä on mitään syväanalyysia kirjoittaa, jätetään se huomiselle.

Yksi teema nousee minusta selvästi esille. Tästä olen ennenkin puhunut: Unitedin miehistö on kokonaisuutena aika dieselmäinen. Kaksinkamppailuvoimaa ja sellaista ketteryyttä, jolla keskikentällä sekä laidoilla pystyttäisiin puolustautumaan minusta puuttuu. Toinen teema sitten se, että nyt kun hyökkäyksessä ei ollut sitä liikettä, niin eipä niitä tilanteita tullut.

Sanoisin myös, että kokemattomuus monien pelaajien kohdalla näkyi, kun verrataan esim. Milanin moniin pelaajiin. Vähän kokeneemmistakin Vida, Carrick, Heinze ym. ovat aika vihreitä vielä näin kovan paineen peleihin.

Ei pahemmin ketuta, mutta jos tämä nyt kumuloituu lauantaille, niin sitten jurppii. Toivotaan parasta. Nyt vaan porukan pitää suhtautua tulokseen oikein.

Siis parempi voitti.  :tuoppi: Onnittelen Milanin ystäviä finaalipaikasta, mutta toivottaan, että turhilta paskanjauhannoilta säästytään. :ylos:

Aivan samat täältä. Parempi voitti ja Sir jämähti penkille kuin puliukko. >:( Ei osannut pistää hyökkääjää kehiin!

Eka kertaa: Sir :keskari:

Robin

Maailman parhaalle joukkueelle ja unelmafinaalille. :ylos: :tuoppi:

Hoplaa

Jos kerran fiilunki scudetto on arvokkaampi ja vaikeammin voitettavissa oleva kuin Mestareiden liiga niin mitäs
sanotte Valioliigan voitosta.
Man Utd on kauden mestari, seurajoukkueiden suurimman pytyn haltija ja sille ei mahda kukaan enään mitään.
Paluu maailman mahtavimmaksi seuraksi on tapahtunut, Barcelona on syrjäytetty.

Tulkki

Tuntuu että jengillä on vähän samanlaiset fiilikset kuin itselläkin ettei tämä nyt niin kova pettymys ole kuin se periaatteessa pitäisi olla. Eipä ainakaan itselle tule mieleen tässä vaiheessa alkaa armotonta spekulointia ja pelaajien haukkumista ja hankintojen pohtimista. Joukkue joka ennen kauden alkua piti taistella korkeintaan CL-paikoista on pelannut aivan fantastista futista koko kauden ja myös itse pokaaliin(/pokaaleihin) on edelleen loistavat mahdollisuudet. Toivottavasti myös joukkue ottaa tuloksen näin vastaan ja näyttää lauantaina kuinka kovasta jengistä on kyse.

Milanille  :tuoppi:

Koppi 33

Lainaus käyttäjältä: Tulkki - 03.05.2007 klo 01:04:49
Tuntuu että jengillä on vähän samanlaiset fiilikset kuin itselläkin ettei tämä nyt niin kova pettymys ole kuin se periaatteessa pitäisi olla. Eipä ainakaan itselle tule mieleen tässä vaiheessa alkaa armotonta spekulointia ja pelaajien haukkumista ja hankintojen pohtimista. Joukkue joka ennen kauden alkua piti taistella korkeintaan CL-paikoista on pelannut aivan fantastista futista koko kauden ja myös itse pokaaliin(/pokaaleihin) on edelleen loistavat mahdollisuudet. Toivottavasti myös joukkue ottaa tuloksen näin vastaan ja näyttää lauantaina kuinka kovasta jengistä on kyse.

Milanille  :tuoppi:
Ei kai tässä kovasti voi kiukutella kun ero oli noin selkeä. Ainoa negatiivinen fiilis(eikä sekään tämän matsin syytä) jäi tuosta vaihtopenkin heppoisuudesta. Itse en ainakaan saanut päähäni pelaajaa jonka voisi heittä kentälle herättelemään joukkuetta, eikä loukkaantuneissakaan sellaista mielestäni ole.

Milan :pallo: :pallo: :pallo:

Jack the Ripper

Lainaus käyttäjältä: Tulkki - 03.05.2007 klo 01:04:49
Tuntuu että jengillä on vähän samanlaiset fiilikset kuin itselläkin ettei tämä nyt niin kova pettymys ole kuin se periaatteessa pitäisi olla. Eipä ainakaan itselle tule mieleen tässä vaiheessa alkaa armotonta spekulointia ja pelaajien haukkumista ja hankintojen pohtimista. Joukkue joka ennen kauden alkua piti taistella korkeintaan CL-paikoista on pelannut aivan fantastista futista koko kauden ja myös itse pokaaliin(/pokaaleihin) on edelleen loistavat mahdollisuudet. Toivottavasti myös joukkue ottaa tuloksen näin vastaan ja näyttää lauantaina kuinka kovasta jengistä on kyse.

Milanille  :tuoppi:

Täsmälleen sama. Homma kaatui yksinkertaisesti siihen, että Milan sai avausmaalin liian nopeasti ja samalla sen puolustus Gattuson johdolla nollasi Ronaldon ja kumppanit täydellisesti. 2. puoliajalla oli ajoittain näennäistä Unitedin painostusta, mutta mitään kunnollista ei missään vaiheessa saatu aikaiseksi.

Jotenkin itselläni on koko kauden ollut Valioliiga selkeästi etusijalla, kun liigoissa menestymisestä puhutaan. Tärkeintä on ollut koko ajan, että Chelsea pysyy Valjussa takana. Sen päälle toki UCL olisi ollut plussaa, mutta aina ei voi voittaa. Ja onhan tässä Tuplaankin mahdollisuudet vielä.

Eiköhän se ole lauantaina taas sen perinteisen murskavoiton vuoro heikon esityksen vastapainoksi?  ;)