FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
29.06.2025 klo 17:05:51 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 309 [310] 311 ... 314
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester United 2006/2007  (Luettu 300728 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Henski

Poissa Poissa


Vastaus #7725 : 25.05.2007 klo 13:36:54

Uutinen

Manchester United will offer £27.5m plus £11m-rated Louis Saha for Spurs striker Dimitar Berbatov. (Sun)

Jos asia minusta olisi kiinni, niin eikö nämä yksittäiset huhut voisi laittaa tuonne valioliigan siirtohulina-osastoon. Turha niitä on minusta tänne kovin viljellä, vastaavia huhuja tulennee koko kesän täydeltä melkoinen kasa. Jos sitten jotain vähän kokreettisempaa tulee ilmi, kuin joku Sunin juttu, niin sitten. Mainittu otsikko on minusta juuri sopiva paikka ihmetellä näitä juttuja. Toki jos joku haluaa esim. pohtia Berbatovin sopivuutta ym. Unitediin kommentoimalla asiaa, niin sopii mainiosti. Itse olen tietenkin vaan yksi muiden joukossa täällä, mutta uskoisin, että aika moni muukin kannattaisi tätä linjaa.

Mitä sitten tulee Kyykyn esille nostamaan valioliigan kärkiporukoiden kesäpohdintaan, niin samaa mieltä on helppo olla. Jos muutaman kommentin heitän, oma asiantuntemukseni ei riitä menemään kys. seurojen omiin topikkeihin laukomaan mitään. Chelsean osalta on ilmeisesti veikkailtu hiljaisempaa kesää muutamiin vuosiin nähden. Mourinho jatkaa ja ilmeisesti Sheva siirtyy takaisin Milaniin, mikä tiennee jotain korkean profiilin hyökkääjän hankintaa. Toppariosastolle myös tulee vahvistusta.

Mielenkiintoista onkin, että oikeastaan kaikki neljä kärkiporukkaa hakee kärkimiestä, joten kilpailu ja hinnat ovat todennäköisesti korkeita. Liverpooliin on veikattu siirtohulinaa, mutta en tiedä onko nyt Benitezin lanseeraama julkinen linja sittenkään paras mahdollinen. Puhumalla kovasti valioliigamenestyksestä ja kovien hankintojen perään saattaa helposti ajaa itsensä vähän pussiin. Ihmettelin, että tällaisia puheita tuli jo ennen tuota UCL-finaalia. Tottakai Anfieldillä on nyt vallalla se asenne, että se mestari-arvosana pitäisi vuosikymmenten tauon jälkeen saada, jotta jatkossakin todennäköisesti näihin UCL-finaaleihin venyvä Poolia voitaisiin tituleerata Euroopan parhaaksi seuraksi. Mutta nyt itse luodaan myös julkisesti paineita.

Arsenal taas on mielenkiintoinen tapaus. Minusta heidän kautensa oli omiin odotuksiini ja alkukauden vaikeuksien jälkeen jopa ihan kohtuullinen. Mutta siis, ainakin paperilla, pitkä on matka ihan mestaruuskamppailuun. Mutta toki Henryn kuntoutuessa, parilla hyvällä hankinnalla ym. odotukset ja ennen kaikkea toiveet taas kasvavat.

Unitedin osalta asiaa tietenkin tarkastelin jo aiemmin. Eipä siihen ole paljoakaan lisättävää. Mutta yhden tekijän haluan nostaa esille, mikä koskee tavallaan myös muita kärkijoukkueita ensi kauttakin ajatellen. Minusta päättyneen mestaruuskauden sittenkin ehkäpä se kaikkien tärkein osa oli se, että monella pelaajalla oli kovia näyttöhaluja. Tämä koskee vahvasti myös manageria ja johtoporrasta, mikä voidaan päätellä vaikka noista esille kaivamistani kommenteista (mm. Kansion sack Ferguson hieman huvittaa  :D).Tästä sitten syntyi hyvän liigastartin jälkeen lumipalloefekti. Ajatellaampa vaikkapa kokeneita Scholesia ja OGS:ä. Näytettävää oli. Saati sitten Ronaldo, joka nousikin aivan uudelle tasolle foorumin toiveiden mukaisesti (tämän topikin toiveet). Entäpä sitten tammikuun hankinnat Vida ja Evra, joille jäi vielä paljon osoitettavaa siirtojensa jälkeen. Ja edelleen kovan siirtosumman ja kohun Carrick. Sahan piti myös osoittaa olevansa riittävä paikkaaja Ruudille. Loppukaudesta vielä Smudger halusi näyttää olevansa United-tasoa ja seuran pelaaja jatkossakin... Pelaajien näyttöhaluista sitten kokonaisuutena päästään seuran tasolle, jonka pari viimeistä vuotta eivät kotimaisesti tai Euroopassa ole olleet ainakaan suuren yleisön ja median silmissä riittävällä tasolla.

Tuosta pohdinnasta voikin sitten vetää myös sen johtopäätöksen, minkä uskon vastaavasti olevan onnistuneen ensi kauden suurin uhkatekijä. Edelleen, nyt tämä näyttämisen tarve on tavallaan siirtynyt juuri näille kolmelle muulle suurelle, kun taas United on hallitsevana mestarina ikään kuin ”säilyttäjän” paikalla.


Vuoden ManU-topic-esiinnousu: Henski. Kevyesti. Jätkä tuli aivan puskista mukaan ja on kyllä ollut supertuottelias, ja suurimpia yksittäisiä syitä oman kynäni kuivumiseen. Ei pahalla, todella hienoa, että joltain löytyy noin paljon aikaa ja kiinnostusta tuottaa painavampaakin sisältöä.

Plääh.  :) Kiitoksia vaan saamastani huomiosta, mutta jos kerran oma tekstinsuoltaminen alkaa jo haitata arvostettujen, kokeneiden nimimerkkien kirjoittamishaluja, niin täytyy kyllä vähän rajoittaa. Ehkä en nyt kuitenkaan ihan palstalta poistu, mutta joo.

Edit: Sen verran unohtui vielä lisätä, että aika jännää oli kyllä huomata noita viime kesän kommetteja lueskellessani varsin nuiva suhtautuminen mm. Hargreavesin hankintaan. Myös häntä pidettiin Carrickmäisenä kakkos- jopa kolmosvaihtoehtona. Ja monet perustelut, kuten ehkä lievä fyysisyyden ja jopa teknisen osaamisen (hyökkäyspeli)puute tuotiin hyvin perustellusti esille. Nyt tuntuvat ajatukset muuttuneen varsin paljon noista ajoista. Toki loppujen lopuksi onnistunut Carrickin hankinta SAF:lta sekä mm. Evran ja Vidan hankinnat nostavat luottamusta huikeasti päällikön siirtomarkkinakykyyn, jota tuli / on tullut epäiltyä itsekin. Mutta silti en malta nostamasta esiin sitäkään vaihtoehtoa, että millä rationaalisella argumentilla nuo kommentit olisivat miksikään muuttuneet, varsinkaan kun Owen on ollut lasaretissa käytännössä koko kauden.
« Viimeksi muokattu: 25.05.2007 klo 13:50:42 kirjoittanut Henski »
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #7726 : 25.05.2007 klo 14:56:43


Mielenkiintoista onkin, että oikeastaan kaikki neljä kärkiporukkaa hakee kärkimiestä, joten kilpailu ja hinnat ovat todennäköisesti korkeita. Liverpooliin on veikattu siirtohulinaa, mutta en tiedä onko nyt Benitezin lanseeraama julkinen linja sittenkään paras mahdollinen. Puhumalla kovasti valioliigamenestyksestä ja kovien hankintojen perään saattaa helposti ajaa itsensä vähän pussiin. Ihmettelin, että tällaisia puheita tuli jo ennen tuota UCL-finaalia. Tottakai Anfieldillä on nyt vallalla se asenne, että se mestari-arvosana pitäisi vuosikymmenten tauon jälkeen saada, jotta jatkossakin todennäköisesti näihin UCL-finaaleihin venyvä Poolia voitaisiin tituleerata Euroopan parhaaksi seuraksi. Mutta nyt itse luodaan myös julkisesti paineita.


Minusta päättyneen mestaruuskauden sittenkin ehkäpä se kaikkien tärkein osa oli se, että monella pelaajalla oli kovia näyttöhaluja.



Benitezin täytyy tehdä kaikkensa vakuuttaakseen, että Pool yrittää tavoitella kärkisijoja tosissaan. Kuluneen kauden perusteellahan osa todellisista huipuista jättää Rafan ryhmän omaan arvoonsa, koska taso on kaukana Liigan kärjestä. Niinpä julkinen uho on otettu välineeksi vakuuttamaan mahdollisia hankintoja.

Tuo "mestaruuskrapula" voi ollakin osalle Unitedin joukkueesta ongelma, SAF, Welho ja Scholes eivät varmasti kärsi siitä niinkään ja ongelma varmasti tiedostetaan valmennusportaassa. Lisäksi painopiste siirtyy taas askeleen CL-menestystä kohti.
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #7727 : 25.05.2007 klo 17:09:51

Jos asia minusta olisi kiinni, niin eikö nämä yksittäiset huhut voisi laittaa tuonne valioliigan siirtohulina-osastoon. Turha niitä on minusta tänne kovin viljellä, vastaavia huhuja tulennee koko kesän täydeltä melkoinen kasa.


Joo, seuraavaksi kun noita pelkkiä lainauksia jostain lehdistä alkaa tulla, siirrän ne suoraan tuonne siirtoketjuun. Itse kyllä aion pohdiskella mahdollisia hankintoja tässä topikissa, mutta nuo turhat lainaukset jostain roskalehdistä kuuluvat toiseen otsikkoon.

Minusta päättyneen mestaruuskauden sittenkin ehkäpä se kaikkien tärkein osa oli se, että monella pelaajalla oli kovia näyttöhaluja.


Näinhän se menee. United vaikutti alusta asti Chelseaa nälkäisemmältä, tai ainakin voi sanoa, että nälkäisemmältä kuin parina aiempana vuonna. Nyt vanhat herratkin nousivat taistelemaan mestaruuden puolesta. Chelsea keskittyi ehkä kumminkin hieman enemmän Euroopan kentille, vaikka en toki halua ottaa mitään pois Unitedin hienolta suoritukselta.

Mutta silti en malta nostamasta esiin sitäkään vaihtoehtoa, että millä rationaalisella argumentilla nuo kommentit olisivat miksikään muuttuneet, varsinkaan kun Owen on ollut lasaretissa käytännössä koko kauden.


En tiedä milloin nuo omat kommenttini oli kirjoitettu, mutta MM-kisat ja sen jälkeiset pari maaottelua muuttivat omaa mielipidettäni Hargreavesista todella paljon. Ennen kisoja pidin häntä melko keskikertaisena pelaajana, mutta viimeisissä maaotteluissa hän on ollut lähes poikkeuksetta joukkueen paras pelaaja. Ja kuten noista kesäisistä lainauksista on luettavissa, itse pidin viime kesänä syöttelijää/pallollista pelaajaa tärkeämpänä hankintana kuin "rakkikoiraa". Nyt kun Carrick ja Scholes (jonka pelaaminen ei ollut itsestäänselvyys vielä MM-kisojen aikana) vastaavat tästä puolesta nykyjoukkueessa, on hyvä hankkia erityyppinen pelaaja keskikentälle.
Le Suntti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, 15 maalin miehet, El Bufalo


Vastaus #7728 : 25.05.2007 klo 18:52:28


Kiitoksia vaan saamastani huomiosta, mutta jos kerran oma tekstinsuoltaminen alkaa jo haitata arvostettujen, kokeneiden nimimerkkien kirjoittamishaluja, niin täytyy kyllä vähän rajoittaa. Ehkä en nyt kuitenkaan ihan palstalta poistu, mutta joo.


Äläs nytte, kyllä asiakirjoitusta aina lukee. Arvostettujen ja kokeneiden..?  :D Lienen tämän topikin ikähaitarissa siellä alapäässä ja juttujen tason suhteen suunnilleen samoilla paikoilla, joten ehkä se on parempi, että giggsit ja ronaldot pelaavat ja minä roikun taustalla richardsonmaisesti odottamassa sitä näytönpaikkaa, enkä tietenkään lähde kulumallakaan.  8)

-----------------------------------------------------------

Henski(?) kyseli kesän siirtoja, veikataan omat:

Sisään: Owen Hargreaves, Klaas-Jan Huntelaar, Aaron Lennon (!huom! Berba ei lähde, Bale annetaan suosiolla spursiin ja vastapainoksi OT:lle sähikäinen)

Ulos: Silvestre (Lyoniin), Richardson (Hartlepooliin  ::)) ja yllättäen Saha (Lyon/Villarreal..?)

Lainalle: Käyttökelvottomia janareita. Todennäköisesti ainakin Kuszczak, Pique, Evans ja pari muuta junnua..
Luffe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat!


Vastaus #7729 : 25.05.2007 klo 19:06:52


Lainalle: Käyttökelvottomia janareita. Todennäköisesti ainakin Kuszczak - -

Mietis nyt tarkkaan  8)
Le Suntti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, 15 maalin miehet, El Bufalo


Vastaus #7730 : 25.05.2007 klo 19:22:58



Mietis nyt tarkkaan  8)


 8)
ManuRe

Poissa Poissa


Vastaus #7731 : 25.05.2007 klo 19:40:21

kolmisen viikon konelakon jälkeen todetaan vaan että, jee, buu, ja buu. heh.  ::)

Ja  Ylos ahkerille kirjoittajille, että mun kaltaset mieshuorat voi vaan olla hiljaa ja lukea  :D
Combine

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ManU


Vastaus #7732 : 25.05.2007 klo 20:29:45



Mietis nyt tarkkaan  8)

Mielestäni kusakin voisi laittaa lainalle ja antaa Fosterille mahdollisuus Tsaarin kakkosena  Ylos
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #7733 : 26.05.2007 klo 12:17:43

Alan Smith iski siis Englannin (B-maajoukkueen) avausmaalin eilen Albaniaa vastaan, varsin hieno maali olikin. Tässä ottelun huippuhetket.

Ja Gareth Bale siirtyi lopullisesti Tottenhamiin, joten tämä huhu saadaan unohtaa. Itse olen varsin tyytyväinen tästä, koska tämä tietää käytännössä sitä, että Heinze jää Unitediin. Bale on varmasti erittäin lupaava pelaaja, mutta Evra oli vielä varsin nuori ja hänellä olisi tuollaiset viisi vuotta vielä ainakin jäljellä, jos loukkaantumisia ei tule. Eikä Heinzekaan ikäloppu ole, 29.
Kansio

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: NoLo, Viivi & Rooney


Vastaus #7734 : 26.05.2007 klo 12:55:54

Henski: Eiköhän se "sack Ferguson" mennyt enemmän sarkasmin puolelle. Toki turhautumista oli tuolloin ilmassa, mutta Fergiestä en haluaisi (todellisuudessa) luopua. Toki loppu tällekin aikakaudelle on tulossa, mutta ensin täytyy löytää oikea/sopiva korvaaja. Luultavasti ja todennäköisesti Queiroz saa kokeilla..
Iskender

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Craig Bellamy


Vastaus #7735 : 27.05.2007 klo 11:18:26


sähikäinen)

Paljastan tietämätttömyyteni ja kysyn, että kuka on sähikäinen?
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #7736 : 27.05.2007 klo 11:39:25



Paljastan tietämätttömyyteni ja kysyn, että kuka on sähikäinen?


Eiköhän tuossa tapauksessa kyse ollut Lennonista, kun tuo sähikäinen oli laitettu hänen jälkeensä suluissa.

Lennon olisi kyllä ihan hyvä vaihtoehto, mutta on kyllä ollut aika tehoton viime peleissä. Hyvä harhauttelija, mutta ei vain tunnu saavan mitään konkreettista aikaan. Monia tilanteita on jo tullut, joissa hän harhauttaa yhden tai kaksi pelaajaa, mutta sitten syöttö menee aivan väärään paikkaan. Laukoahan hän ei käytännössä edes osaa...
Jebabeba

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Man United


Vastaus #7737 : 27.05.2007 klo 13:01:58

Ei Lennonia tarvitse, kun meillä on aika samantyylinen pelaaja Park. Saa ittensä vireeseen ja kuntoon niin varmaan lähtee. Saa paljonkin aikaan ja laukoakin osaa. Toivottavasti ei pilaa loukkaantumiset uraa vaan palaa elokuussa entistä ehompana, mutta kuntoon tuleminen voi viedä aikaa niinkuin Smithin tapauksessa.
Le Suntti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, 15 maalin miehet, El Bufalo


Vastaus #7738 : 27.05.2007 klo 15:29:15


Ei Lennonia tarvitse, kun meillä on aika samantyylinen pelaaja Park. Saa ittensä vireeseen ja kuntoon niin varmaan lähtee. Saa paljonkin aikaan ja laukoakin osaa. Toivottavasti ei pilaa loukkaantumiset uraa vaan palaa elokuussa entistä ehompana, mutta kuntoon tuleminen voi viedä aikaa niinkuin Smithin tapauksessa.


Is it just me, mutta en pidä Lennonia kovinkaan samantyyppisenä pelaajana kuin Park..? Tai ainakaan Parkin kohdalla ei ole missään vaiheessa vahvuuksista puhuttaessa päähäni tullut kyky ohittaa pelaajia pallon kanssa. Lennon on varmasti syöttelijänä jossain määrin Parkia huonompi, mutta juuri sellainen suoraviivainen etenijä, joka aiheuttaa paniikkia aina pallon saadessaan. Itse pidän.  Ylos
Three Lions

Poissa Poissa


Vastaus #7739 : 27.05.2007 klo 16:20:47

Is it just me, mutta en pidä Lennonia kovinkaan samantyyppisenä pelaajana kuin Park..? Tai ainakaan Parkin kohdalla ei ole missään vaiheessa vahvuuksista puhuttaessa päähäni tullut kyky ohittaa pelaajia pallon kanssa. Lennon on varmasti syöttelijänä jossain määrin Parkia huonompi, mutta juuri sellainen suoraviivainen etenijä, joka aiheuttaa paniikkia aina pallon saadessaan. Itse pidän.  Ylos


Itsekään en näkisi Parkia ja Lennonia saman tyylisinä pelaajina - vahvuudet ja pelityyli aika erilaisia.

Potentiaalia Lennonilla on vaikka kuinka, eikä siitäkään ole kauaa kun muuan Ronaldoakin tavaan takaa syytettiin tehottomaksi pelaajaksi joka ei saa mitään konkreettista aikaan...
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #7740 : 27.05.2007 klo 16:41:53

Potentiaalia Lennonilla on vaikka kuinka, eikä siitäkään ole kauaa kun muuan Ronaldoakin tavaan takaa syytettiin tehottomaksi pelaajaksi joka ei saa mitään konkreettista aikaan...


Niinpä, enkä missään nimessä ollut tuomitsemassakaan Lennonia. Hän saattaisi olla hyvä ratkaisu laidan ongelmiin, jos sellaisia edes on. Tarkoitin vain, että vielä Lennonista ei ole miksikään ratkaisupelaajaksi, aivan kuten ei ollut Ronaldostakaan muutama vuosi sitten. Olen toisaalta kyllä sitä mieltä, että Ronaldo on paljon lahjakkaampi pelaaja kuin Lennon, vaikka Neil todella nopea ja taitava laituri onkin.
Le Suntti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, 15 maalin miehet, El Bufalo


Vastaus #7741 : 27.05.2007 klo 16:48:17




Niinpä, enkä missään nimessä ollut tuomitsemassakaan Lennonia. Hän saattaisi olla hyvä ratkaisu laidan ongelmiin, jos sellaisia edes on. Tarkoitin vain, että vielä Lennonista ei ole miksikään ratkaisupelaajaksi, aivan kuten ei ollut Ronaldostakaan muutama vuosi sitten. Olen toisaalta kyllä sitä mieltä, että Ronaldo on paljon lahjakkaampi pelaaja kuin Lennon, vaikka Neil todella nopea ja taitava laituri onkin.


 ??? :D Ylos

Muuten hyvin sanottu.
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #7742 : 27.05.2007 klo 16:57:24

Sanooko M. Innanen ja Tottenham-Chelsea ottelu sinulle mitään? 8) Niiiiiiilll Lenon.... Ylos
ilmapallo

Poissa Poissa


Vastaus #7743 : 27.05.2007 klo 21:28:23


Sanooko M. Innanen ja Tottenham-Chelsea ottelu sinulle mitään? 8) Niiiiiiilll Lenon....

Tämä toki ei ollut ainoa kerta  :)


e lisäänpä pohdintaa kärkihankinnasta:
Liittyen teamtalkin uutisointiin.

Fergiehän on peräänkuuluttanut nopeiden pelaajien hankintaa ja aiemmin keväällä lehdistö vetikin jo 1+1 ja yhdisti Eto'on Manchesteriin. Nopea, hyvä maalintekijä, "pelaava hyökkääjä" kuten Saha, sopisi pelityyliin, nuori (26), kansainvälisellä tasolla tasonsa osoittanut. Hyvät tehot La ligassa. Tällä kaudella oli loukkaantuneena suht. pitkään, mutta palasi ja oli kohtuullisen nopeasti huippukunnossa taas. Kertokaa toki tarkemmin, mutta tämän pelaajatyypin ehdottomia ykkösnimiä maailmassa! Ottaisin avosylin vastaan.

Muut vaihtoehdot pelaajatyypeiltä kärkeen lienevät sitten:
- Van Nistelrooy (Huntelaar lienee suhteellisen samantyylinen pelaaja kuin nuori Humma?, McCarthy?)
- Berbatov (Drogba, varauksin Crouch, Sibierski.. eli isohko target, joka osaa suojata palloa ja jaella sitä. Smith pelasi samankaltaista roolia loppukaudesta)
- Bellamy (kaveri, joka juoksee pystyyn linjan taakse, varauksin Inzaghi)

Tai joku näiden yhdistelmä. Saha pelasi alkukaudella loistavasti ja varsinkin, kun sai tilaa esim. Charltonin karmaisevan puolustusvirheen jälkeen kuudentoista alueen nurkalla viritti oikein mainion kanuunan takanurkkaan. Bellamylta ja vastaavilta olisi ihan turha odottaa vastaavanlaisia ratkaisuja. Myös maali Chelsea vastaan oli hieno näyte. Jos ollaan pidempiaikaisesti siirtymässä 4-3-3- systeemiin, näkisin kärjessä mieluusti pelaavan vaihtoehdon jolloin pelipaikkojen vaihtuvuus olisi maksimaalista ja tuo pelijärjestelmä toimisi parhaiten. Berba ja Drogs vaativat suurien tehojen saamiseksi kärkiparin, eikä pelkkää tuikkajakaan ole joukkuetta kannatteleva ratkaisu.

Noh mihin tässä päästiin. Ostetaan Eto'o tai pidetään Saha ja toivotaan, että ensi kaudella kestää vaikka helmikuulle asti. " Ylos"
« Viimeksi muokattu: 27.05.2007 klo 21:59:22 kirjoittanut ilmapallo »
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #7744 : 28.05.2007 klo 08:47:28

Lennonin ja Parkin vertauksesta olen myös sitä mieltä, että ovat melko erityyppisiä. Lennon on suht hyvä pallollisena, kun taas Parkin paras ominaisuus on liikkuminen pallottomana. Yks ykkösissä Lennon ehdottomasti parempi ja kehitys saattaisi kyllä vielä jatkuakin hieman kovemmassa joukkueessa, ikkäähän ei vielä ole paljon. Mieluummin tietysti Berbatov, jos voitaisiin valita. Tuskin kuitenkaan voidaan, jos ei mies ole itse tyytymätön oloonsa Spursissa.
J.Gatsby

Poissa Poissa


Vastaus #7745 : 29.05.2007 klo 00:05:41

Pitkästä aikaa ehtii heittää edes pienet kommentit voorumille. On tuo remontoiminen vaan pirun aikaa vievää puuhaa...

Kiitokset vielä täältäkin Henskille, Phizzalle ja Ilmapallolle upeista kausiraporteista!

Heitetään vielä siirtoarvaukset (ei siis omat toiveet):

Sisään
OH
Michael Kightly (tai jotain sinnepäin, Wolvesin nuori laituri)
Benni McCarthy

Ulos
Gaby
Bardsley
Pique

Lainalle
Evans, polakki, Simpson, Martin + nuorempia junnuja
Jebabeba

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Man United


Vastaus #7746 : 29.05.2007 klo 00:10:09

Se on Knightly. Miks Gaby ulos  ???
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #7747 : 29.05.2007 klo 00:37:17

Kyllä se on Kightly, alasarjojen Giggs loi maineensa Grays Athleticissa aivan kuten Southendin mannetykki Eastwood.
Superspur

Poissa Poissa


Vastaus #7748 : 29.05.2007 klo 09:10:40

Tuskinpa Tottenham luopuu kultakimpaleistaan, koska tähtäin on 100% 4 joukossa. Spursilla ei ole mitään taloudellisia syitä myydä pelaajia, päinvastoin seura tavoittelee tänä kesänä todella kunnianhimoisia hankintoja ja yksi lähes sellainen on jo tehty. Tuskinpa Spurs haluaa alistua näiden tavoitteiden keskellä Manun farmiksi.  
Henski

Poissa Poissa


Vastaus #7749 : 29.05.2007 klo 09:56:43

Muutaman päivän aikana ei näköjään ole tapahtunut mitään siirto- eikä oikein huhurintamallakaan. Tosin eikös Britanniassa eilinen ollut pyhäpäivä. Uskoisin, että jopa tänään saatamme saada uutisia Manchesterista siinä muodossa, että Hargreavesin kauan veivattu sopimus saadaan solmittua. Tämmöistä huhua olin lukevinani eilen. Erinomaista, jos tämä saaga saataisiin nyt mahdollisimman nopeasti kasaan. Tietojen mukaan Hargreaves läpäisi lääkärintarkastuksen viime viikolla, vaikka polvessa onkin ilmeisesti jotain ongelmaa. Loukkaantumisherkkyys onkin omista huolenaiheistani suurin hänen kohdallaan.

Muutenkin aika ”voimaton” olo on pohtiessa sitä, että kuka pelaaja nyt oikein sopisi hinta/laatu-suhteeltaan Unitediin. Edellä jäsenien toimesta on spekuloitu esim. Lennonin ja Eto’ota. Ensinnäkin jos kerran huhuissa Berban hinta Unitedille on tuommoinen 40 miljoonaa puntaa, niin Lennonin kohdalla puhuttaneen 25 miljoonasta, joten voitte unohtaa. Jos Ronaldoa on joidenkin toimesta syytetty ”tehottomasti silmät kiinni laidalla ravaajaksi”, niin tällä mittatikulla Aaron on vieläkin parempi tuossa roolissaan. Toki ilmiömäinen lähtönopeus, mikä johtaa lähes aina esimerkiksi keskitystilanteisiin, mutta sitten ne viimeiset syötöt eivät ainakaan vielä ole olleet riittävän hyviä. Ja tehojakin kaivattaisiin varmaan Spurs-leirissä enemmän. Ja vielä yksi pointti: Unitedin yksi ongelmista on jo nyt se, että mm. Ronaldo ja Giggs eivät ole kovin hyviä puolustustehtävissään. Tässä suhteessa Lennon ei toisi mitään eteenpäinmenoa.

Eto’o:n siirtoon on tosi vaikea uskoa, mutta spekuloidaan nyt paremman puutteessa. Siis sitähän ei  kukaan pysty kiistämään, etteikö kyseessä olisi loistava pelaaja. Iskussa ollessaan yksi maailman parhaista hyökkääjistä. Hinta-arviot ovat olleet luokkaa 25 miljoonaa, joka on aika odotetun paljon. Vaikka moni voisikin päätellä, että tällaisena liikkuvana vahvana kärkenä sopisi loistavasti Unitediin, niin silti tuokin saattaa olla vain näköharhaa. Teoriassa Football Managerissa näin. Kamerunilaisen kohdalla epäilyttää vielä sekin, että ilmeisesti kyseessä on aikalailla oman arvonsa tunteva kaveri. SAF kyllä osaa käsitellä pelaajiaan, mutta silti tuo luonteenpiirre herättää kysymyksiä. Siis, olisi varmasti teoriassa parhaita mahdollisia hankintakohteita, varsinkin jos sillä estetään naapureiden vastaavat aikeet. Mutta ei ole tulossa, joten katseet muualle.  

Itse olen tässä viime vuosien aikana tullut tulokseen, että kun markkinoilta haetaan vahvistuksia, niin aina kannattaa mahdollisuuksien mukaan suosia pelaajia, yleensä nuoria, joilla on vielä paljon näytettävää tai sitten vähän ”paitsioon” jääneitä. Pelaajat, jotka ovat jo voittaneet mestaruuksia ja vaikkapa UCL:iä voivat juuri tuossa Football Manager-kehikossa olla niitä parhaita hankintoja, mutta löytyykö sitten sitä viimeistä yritystä ja motivaatiota?

Huhujen mukaan alkaa näyttää siltä, että Heinzesta joudutaan luopumaan kesän aikana. Itse en varmaankaan haluaisi tätä, mutta näin se nyt vaan näyttää menevän. United ei näköjään kykene pitämään jokaiselle pelipaikalle (edes vasemmaksi pakiksi) kahta suurin piirtein samantasoista kaveria, toisin kuin monet muut eurojättiläiset. Viimeksi tänään Mirror oikein hehkuttaa, kuinka Heinze tekee kaikkensa päästäkseen pois. Eilenhän hänen väitettiin matkustaneen Madridiin neuvottelemaan, ja toivovansa, että United ei mahdollisten sopimusneuvotteluiden tullessa astu tielle. Tiedä nyt sitten näistä, mutta itse kyllä veikkaan argon pelaavan muualla kauden alkaessa. Mitään korvaavaa hankintaa ei ole luvassa, vaan Silvestre ja Sheasy saavat sitten vastuuta, mikäli Evran ailahteleva vire iskee päälle.

Mikäköhän mahtaa muuten olla Sportingin Nanin lopullinen tilanne tällä hetkellä. Jotain päiviä sitten hänen väitettiin solmineensa uuden sopimuksen, mutta tuo olikin sitten ilmeisesti jotain puppua?


Henski: Eiköhän se "sack Ferguson" mennyt enemmän sarkasmin puolelle.

Ei hätää, näin uskoin asian olevankin. Ymmärtääkseni pitkäaikaisena United-kannattajana et varmaan meikäläisen tapaan tosissaan ole noin ajatellut koskaan, vaikka niitä vaikeitakin hetkiä on ollut. Ja tosiaan viime kesänä itse kukin kävi aika hermostuneilla kierroksilla. Olisi pitänyt vaan kuunnella mm. Georgieta.  8)

 
Sivuja: 1 ... 309 [310] 311 ... 314
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa