betluck
Paikalla
Suosikkijoukkue: TPS, Djurgårdens IF, Marsalforn FC, SL Benfica
|
 |
Vastaus #875 : 07.09.2009 klo 19:23:49 |
|
Odotin Miklun prosentteja haastattelun antamiselle  100%
|
|
|
|
|
joku roti
Poissa
Suosikkijoukkue: "guaranteed orgy of bullshit"
|
 |
Vastaus #876 : 07.09.2009 klo 20:54:12 |
|
- Mitenkäs tämä voi olla mahdollista, kun meillä kuitenkin on itse tarjoilun maestro Kuningas rievissämme?
Faktaa on, että jokaisella enemmän pelanneella maajoukkuekärjellämme, Kuqilla, JJ:lla ja Forssellilla on oma tapansa ja tyylinsä pelata. Hyvä pelintekijä tuntee joukkonsa, ja osaa ottaa heistä parhaan irti. Suomella on aivan liian usein näyttänyt siltä, että peliä tehdään jonkun mukaoikeaoppisen kaavan mukaan, ja hyökkääjien on siihen sitten sopeuduttava, olivat erityisominaisuudet mitä tahansa.
Kyllähän jokainen maajoukkueen pelejä seurannut näki, että Lankaranissa Suomen pallot boksiin olivat huonompia, kuin pitkiin aikoihin. Eikä kyse ollut siitä, ketä meillä oli kärjessä. Liian korkeita, liian matalia, päädystä yli, liian aikaisin, liian myöhään. Näin siis valtaosaltaan. Litmasen pallo Tihisen maaliin esimerkiksi oli loistava poikkeus.
Aina oikeassa oleva guru Pasi Rautiainen sanoi ennen peliä jotain, että Shefkille ei pidä pelata palloja jalkaan, vaan ryminäpalloja. (Käyttämänsä sanamuodot, joita en muista, olivat erilaisia.) Ajatteliko valmennusjohto samoin? Yhtä vanhanaikaisen stereotyyppisesti? Shefkihän on lopulta monipuolinen pelaaja, jonka teho boksissa painottuu jopa enemmän jalalle, kuin päälle. Videokoosteista todisteet, jos joku ajattelee toisin. Menikö Suomen keskikentän peli sekaisin, jos/kun aina nimenomaan pyrittiin hakemaan sitä longaa? Niin usein pallo leijui korkeuksissa päätyrajan yli etenkin ekalla jaksolla, että siltä näytti. Forssellin pelatessa on ilmeisesti pyritty pelaamaan monipuolisempaa hyökkäyspäässä, ja silloin on seassa tullut myös hyviä korkeita. Koska niitä ei ole annettu aina ja väkisin, vaan optimaalisemmissa tilanteissa.
Kun tunnut olevan aika hyvin perillä Shefkin tekemisistä, niin olisi oikeasti mielenkiintoista kuulla näkemyksesi miehen pelistä. Nythän on aika paljon keskustelu ollut sitä, että Kuqi oli täysin paska tai joukkue antoi miehelle vain paskoja palloja. En usko, että kumpikaan on ihan koko totuus. Alkuasetelma on varmasti ollut se, että Shefkin kaksinkamppailuvoimaa boksissa tulisi hyödyntää. Tarkoittaisi se sitten korkeampaa tai matalampaa palloa. Ihan kohtuullisestihan niitä miehiä alkuvaiheessa siellä boksissa oli, kunnes hyökkäykset muuttuivat hätäisemmiksi ja pallon kontrollointi hävisi. Sitten Jojo ja Tainio eivät boksiin ehtineet, kun jotain läpisyöttöä oli jo vaikeaan paikkaan yritetty tms. ja pallo menetetty. Mutta se Shefki? Miten hänen henkilökohtainen pelinsä meni? Minä en sitä osaa tarkemmin arvioida. On muuten mielenkiintoista nähdä miten keskiviikkona joukkue Shefkille palloa tarjoilee. Varmasti tähän asiaan on keskitytään aika paljon juuri nyt...
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 07.09.2009 klo 20:58:15 kirjoittanut joku roti »
|
|
|
|
|
mustikkasormi
Poissa
|
 |
Vastaus #877 : 08.09.2009 klo 02:10:50 |
|
Shefki ei pelannut hyvin, siitä ei pääse kukaan mihinkään. Mutta pelasiko Suomen joukkue hyvin? Ei. Pelityyliä muutettiin, koska Shefki oli kentällä. Mutta muutettiinko sitä oikein? Ei. Ei se Sheriffin vika ole jos keskikentältä pistetään "toivotaan toivotaan palloja" ja ne menevät poikkeuksetta pitkiksi. Tuntui ihan siltä kuin muut Suomen pelaajat olisivat eläneet siinä uskossa, että Shefki ei osaa kuin puskea ja että nämä roiskasut olisivat ainoa tapa rakentaa hyökkäyksiä. Ja okei Shefki teki kauhean virheen -1 maali  mutta jos aletaan laskemaan Riplun tuhlattuja varmoja maalipaikkoja, päästään huomattavasti suurempiin lukuihin. "  " ?
|
|
|
|
|
Jii
Poissa
|
 |
Vastaus #878 : 08.09.2009 klo 10:45:39 |
|
Ei se Sheriffin vika ole jos keskikentältä pistetään "toivotaan toivotaan palloja" ja ne menevät poikkeuksetta pitkiksi. Tuntui ihan siltä kuin muut Suomen pelaajat olisivat eläneet siinä uskossa, että Shefki ei osaa kuin puskea ja että nämä roiskasut olisivat ainoa tapa rakentaa hyökkäyksiä. Eihän noita roiskaisuja edes pistetty Shefkille, kun ei tehnyt minkäänlaisia aloitteita. 75% noista meni kohti Tinttiä ja loput sitten keskikentältä nousseille jannuille. Mitä Kuqin puskutaitoihin tulee, hän on selvästi parempi pääpelaaja kuin muut vaihtoehdot kärkeen. Nousi jokaiseen edes puoliksi onnistuneeseen keskitykseen, mutta asennot olivat sen verran vaikeita ettei saanut oikein voimaa taakse. Suomi olisi hyötynyt (minun mielestäni) Kuqista eniten, jos olisi pelannut maltilla laidasta ylös (Tintti-Veka / Nikke/Losa) ja heittäneet päädyn tuntumasta kunnon keskityksiä. Shefki nimittäin veisi ja veikin näissä Azerien mikkihiiriä miten tahtoi. Vekan keskitykset olivat kuitenkin sontaa, Tintti ei osaa keskittää senkään vertaa ja vasemmalla Losa katsoi joka kerta parhaaksi leikata keskelle ja hakea jotain tapposyöttöä linjan taakse. Ja okei Shefki teki kauhean virheen -1 maali  mutta jos aletaan laskemaan Riplun tuhlattuja varmoja maalipaikkoja, päästään huomattavasti suurempiin lukuihin. "  " ? Varmoja maalipaikkojahan ei ole, kuten on Shefkinkin toimesta todistettu [tähän se giffi].
|
|
|
|
|
SirLoser
Poissa
Suosikkijoukkue: Taktiikan takapajulat
|
 |
Vastaus #879 : 08.09.2009 klo 11:10:34 |
|
Suomi olisi hyötynyt (minun mielestäni) Kuqista eniten, jos olisi pelannut maltilla laidasta ylös (Tintti-Veka / Nikke/Losa) ja heittäneet päädyn tuntumasta kunnon keskityksiä. Shefki nimittäin veisi ja veikin näissä Azerien mikkihiiriä miten tahtoi. Vekan keskitykset olivat kuitenkin sontaa, Tintti ei osaa keskittää senkään vertaa ja vasemmalla Losa katsoi joka kerta parhaaksi leikata keskelle ja hakea jotain tapposyöttöä linjan taakse. Tämä on enemmän kuin totta ja olen siitä maininnut täällä useaan otteeseen. Shefkistä saisi enemmän irti, jos meillä olisi kunnollisia laitapelaajia jotka haastamalla tai pystyjuoksuilla pääsisivät suoraviivaisesti keskityspaikoille päätyrajan tuntumaan. Sellaisia pelaajia ei vaan Suomen joukkueesta löydy: Tintti ei osaa keskittää, eikä ohittaa 1vs1 puolustajaa, Losalla ei riitä nopeus eikä tahto laidalle suoraviivaisiin haastoihin, Kolkka ei ole päässyt moneen vuoteen puolustajastaan ohi, samaa voi sanoa Sjölundista ja muilla ei taso riitä edes vähää alusta. Veli Lammen ei pitäisi olla maajoukkueen avauksessa, lisäksi keskitykset ja nousut olivat varsin heikkoja azereita vastaan, Moisanderilla sen sijaan pitäisi olla ihan hyvät edellytykset nousevaan rooliin. Siksi olinkin aika pettynyt Azeri-pelissä Moisanderin nousujen lähes täydelliseen puuttumiseen, vaikka Losa teki jatkuvasti keskelle leikkaamalla nousuille tilaa. Lopputuloksena siis toivottomia nostoja linjan edestä kohti Shefkiä, joka seisoi kuin tikku paskassa eikä päässyt kuin erittäin harvaan palloon edes hipaisemaan. Meillä oli yksi lähes täysin vaaraton mies siellä hyökkäyksessä, ja ainoat tilanteet näistä nostoista tulivatkin Johanssonille ja Tainiolle.
|
|
|
|
|
Tresor
Poissa
|
 |
Vastaus #880 : 08.09.2009 klo 11:18:26 |
|
Shefkistä saisi enemmän irti, jos meillä olisi kunnollisia laitapelaajia jotka haastamalla tai pystyjuoksuilla pääsisivät suoraviivaisesti keskityspaikoille päätyrajan tuntumaan. Sellaisia pelaajia ei vaan Suomen joukkueesta löydy: Tintti ei osaa keskittää, eikä ohittaa 1vs1 puolustajaa, Losalla ei riitä nopeus eikä tahto laidalle suoraviivaisiin haastoihin, Kolkka ei ole päässyt moneen vuoteen puolustajastaan ohi
Viimeiseksi taitaa jäädä tämä: http://www.youtube.com/watch?v=MgGON-hmZgY&feature=related, 0.20 alkaen. Video on hyvä malli siitä, mitä oikeas laitapelaaja osaa ja mihin kukaan suomalainen ei tällä hetkellä kykene - ja miksi kahden kärjen taktiikka ei Suomelle sovi.
|
|
|
|
|
SirLoser
Poissa
Suosikkijoukkue: Taktiikan takapajulat
|
 |
Vastaus #881 : 08.09.2009 klo 11:23:40 |
|
Jep. Tuossakin toki pallon pysäytys ja kääntö vielä oikealle jalalle. Shefki olisi vahvimmillaan, jos pääsisi suoraan vauhdilla ja voimalla läheltä päätyrajaa annettuun keskityspalloon ilman että joutuu pysähtymään paikalleen. Tuo maali olisi jäänyt Shefkiltä tekemättä.
|
|
|
|
|
idänihme
Poissa
Suosikkijoukkue: suurseura
|
 |
Vastaus #882 : 08.09.2009 klo 13:19:17 |
|
Ei mennyt Sefkiltä putkeen maaottelu, mutta toisalta ei tosiaan tullut muiltakaan paljon tukea. Mielestäni Kuqi on edelleen kehittynyt tietyillä osa-alueilla. Mielestäni hän osaa nykyään varsin hyvin suojata palloa ja jopa harhautella vastustajia. Siksi jopa tuo viime videon maali olisi nyky Shefkiltä voinut onnistua. Ei niinkään parin vuoden takaiselta. Lisäksi Azereita hän vastaan pudotteli muutamaan otteeseen ihan hyvin avauksia keskikentälle. Tuota pudottelua olen aiemmin pitänyt myös hänen heikkoutenaan Tätä hyödynnettiinkin kohtuullisesti ja Jässi laittoikin monta avausta todella pitkälle.
Tuo takaiskumaali oli kyllä paha kämmi ja osoitus edelleen vajavaisesta tekniikasta, mutta tilanteen kokonaan pari kertaa kelattua ei näyttänyt sentään sellainelta aivopierulta miltä ensimmäisten pätkien perusteella vaikutti. Lievä arviointivirhe ja juuri väärällä tavalla epäonnistunut syöttö.
|
|
|
|
|
feedback
Poissa
|
 |
Vastaus #883 : 08.09.2009 klo 20:52:58 |
|
Lievä arviointivirhe
Aha  . Kerroppa mulle mikä sitten on normaali arviointivirhe, suuri arviointivirhe, emämunaus tai totaalinen koomailu. Omassa kategoriassa tuo syöttö menee kevyesti tuohon viimeiseen kategoriaan. Miten munassa voi olla lievä arviointivirhe lähteä heittämään tuollaista kukkupalloa lähes ahdistamattomassa tilanteessa omaan puolustukseen katsomatta kunnolla missä vihulaiset ovat. Etenkin kun sen tekee edes alkeellista pelinlukutaitoa vailla oleva ja järkyttävän paskalla tekniikalla varustettu pelaaja.
|
|
|
|
|
Cromster
Paikalla
Suosikkijoukkue: Suomi, Veikkausliiga
|
 |
Vastaus #884 : 08.09.2009 klo 23:31:18 |
|
Okie. Mielestäni oli kohtuu paska esiintyminen Härältä mutta ei saa heittää kirvestä kaivoon... Uskon, oikeastaan olen varma että Sheriffi näyttää paaljon paremmalta keskiviikkona. Eipä paljoa muista ollut sanottavaa tuossa viimeksi...Eli, Liti tai ei niin ei tuota hyökkäyksen avuttomuutta voi pelkästään Shefkin nimiin laittaa... Onhan se erikoista että topparit iskee maalejä mutta ainakin FP oli taas kova?
Olen tosissani siinä että ei meillä ole kovempaakaan tällä hetkellä...
|
|
|
|
|
kastemato
Poissa
|
 |
Vastaus #885 : 09.09.2009 klo 05:17:29 |
|
Aha  . Kerroppa mulle mikä sitten on normaali arviointivirhe, suuri arviointivirhe, emämunaus tai totaalinen koomailu. Omassa kategoriassa tuo syöttö menee kevyesti tuohon viimeiseen kategoriaan. Miten munassa voi olla lievä arviointivirhe lähteä heittämään tuollaista kukkupalloa lähes ahdistamattomassa tilanteessa omaan puolustukseen katsomatta kunnolla missä vihulaiset ovat. Etenkin kun sen tekee edes alkeellista pelinlukutaitoa vailla oleva ja järkyttävän paskalla tekniikalla varustettu pelaaja. Ja lisäksi se, että maalin viimeisteli jannu joka lähti sefkin vierestä, ei vaan kiinnostanut edes mennä paikkaamaan omaa mokaa...
|
|
|
|
|
Mopsi
Poissa
Suosikkijoukkue: Sevilla FC
|
 |
Vastaus #886 : 09.09.2009 klo 09:19:03 |
|
Olen tosissani siinä että ei meillä ole kovempaakaan tällä hetkellä...
Joudun allekirjoittamaan (valitettavasti, yhtään Sheriffiä kritisoimatta), esitys ei ollut hyvä, mutta ei se F. Torreskaan aina hyvin pelaa  Tokihan Sheriffi iskee tänään hatun, mikäli avauksesta pääsee pelaamaan.
|
|
|
|
|
Tommy Tykki
Poissa
|
 |
Vastaus #887 : 09.09.2009 klo 11:50:57 |
|
Miksi meillä ei ole sellaista oikeaalaitaa, joka osaa pelata oikein? Missä vika? Mitä Kolkka tuossa tekee on juuri se mitä lähes aina tekee. Ei riitä itseluottamus painua boxiin ja päätyyn.
|
|
|
|
|
Tresor
Poissa
|
 |
Vastaus #888 : 09.09.2009 klo 13:44:11 |
|
Miksi meillä ei ole sellaista oikeaalaitaa, joka osaa pelata oikein? Missä vika? Mitä Kolkka tuossa tekee on juuri se mitä lähes aina tekee. Ei riitä itseluottamus painua boxiin ja päätyyn.
Kolkka ei enää tee niin, joko nopeus tai usko tai luultavasti molemmat ei riitä. Nyt alkaa näyttää todellakin siltä, että se vanha Joonas on lopullisesti menetetty, vaikka olen aika pitkään luottanut mieheen, että se sieltä vielä tulee. Näin se vaan nyt on mennyt. Kivahan se olisi näin pelata: ---------- Kuqi -- Forssell --------- Nuori Jode ----------------Nuori Nure -------- Teme ---- Roma ---------- P u o l u s t u s l i n j a
|
|
|
|
|
Pyhäinhäväistys
Poissa
|
 |
Vastaus #889 : 09.09.2009 klo 13:57:05 |
|
Miksi meillä ei ole sellaista oikeaalaitaa, joka osaa pelata oikein? Mikä on oikein? Meidän paras oikea laituri on tehnyt edellisessä kahdeksassa pelissään seitsemän maalia.
|
|
|
|
|
kastemato
Poissa
|
 |
Vastaus #890 : 10.09.2009 klo 08:21:56 |
|
Mikä on oikein? Meidän paras oikea laituri on tehnyt edellisessä kahdeksassa pelissään seitsemän maalia.
Etkö tiedä, ei FF:llä mikään riitä...
|
|
|
|
|
ArjaAlho69
Poissa
|
 |
Vastaus #891 : 12.09.2009 klo 01:37:27 |
|
Ei mennyt Sefkiltä putkeen maaottelu, mutta toisalta ei tosiaan tullut muiltakaan paljon tukea. Mielestäni Kuqi on edelleen kehittynyt tietyillä osa-alueilla. Mielestäni hän osaa nykyään varsin hyvin suojata palloa ja jopa harhautella vastustajia. Siksi jopa tuo viime videon maali olisi nyky Shefkiltä voinut onnistua. Ei niinkään parin vuoden takaiselta. Lisäksi Azereita hän vastaan pudotteli muutamaan otteeseen ihan hyvin avauksia keskikentälle. Tuota pudottelua olen aiemmin pitänyt myös hänen heikkoutenaan Tätä hyödynnettiinkin kohtuullisesti ja Jässi laittoikin monta avausta todella pitkälle.
Tuo takaiskumaali oli kyllä paha kämmi ja osoitus edelleen vajavaisesta tekniikasta, mutta tilanteen kokonaan pari kertaa kelattua ei näyttänyt sentään sellainelta aivopierulta miltä ensimmäisten pätkien perusteella vaikutti. Lievä arviointivirhe ja juuri väärällä tavalla epäonnistunut syöttö.
Voi luoja...  Onnistunuhan se syöttö oli. Esittäis Shefkikin siellä toisessa päässä tuollasta "luovuutta". Repesin aivan hysteeriseen nauruun, ku näin sen syötön. Tais siinä päästä pieni pierukin.
|
|
|
|
|
Viduka
Poissa
Suosikkijoukkue: Floyd Mayweather Jr, Chelsea
|
 |
Vastaus #892 : 12.09.2009 klo 10:37:56 |
|
|
|
|
|
|
Viduka
Poissa
Suosikkijoukkue: Floyd Mayweather Jr, Chelsea
|
 |
Vastaus #893 : 12.09.2009 klo 13:09:11 |
|
1-0 
|
|
|
|
|
Viduka
Poissa
Suosikkijoukkue: Floyd Mayweather Jr, Chelsea
|
 |
Vastaus #894 : 12.09.2009 klo 13:21:03 |
|
Koblenzin puolustus on ihan sekaisin. Koko ajan Rostockilla paikkoja tehdä maaleja.
|
|
|
|
|
b.a.letti
Poissa
|
 |
Vastaus #895 : 12.09.2009 klo 13:28:48 |
|
Kuqii
|
|
|
|
|
|
|
Savon keisari
Poissa
|
 |
Vastaus #897 : 12.09.2009 klo 13:30:05 |
|
Hieno maali.
|
|
|
|
|
Viduka
Poissa
Suosikkijoukkue: Floyd Mayweather Jr, Chelsea
|
 |
Vastaus #898 : 12.09.2009 klo 13:30:08 |
|
1-1! Shefki maalintekijänä! 
|
|
|
|
|
Viduka
Poissa
Suosikkijoukkue: Floyd Mayweather Jr, Chelsea
|
 |
Vastaus #899 : 12.09.2009 klo 13:32:35 |
|
Oli kyllä hieno maali Shefkiltä. 
|
|
|
|
|
|
|
|