• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

IF Gnistan - WJK 18.7 kello 16:00 @ Oulunkylän Wembley

Aloittaja Trabantin vääntynyt mäntä, 18.07.2009 klo 13:26:40

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Trabantin vääntynyt mäntä

Täällä keskustelemme kyseisestä ottelusta. Odotettavissa on huippufutista. En jaksa tappodarrassa kirjoittaa pidempää ennakkoa... :(

nachox

Lainaus käyttäjältä: Trabantin vääntynyt mäntä - 18.07.2009 klo 13:26:40
Täällä keskustelemme kyseisestä ottelusta. Odotettavissa on huippufutista. En jaksa tappodarrassa kirjoittaa pidempää ennakkoa... :(

:D

Kakkosen A-lohkon kärkikamppailu luvassa, joten tasainen ja mielenkiintoinen taisto luvassa. Gnistan ollut viime peleissä hurjassa tikissä, joten voittoa lähdetään tottakai hakemaan. Kovasti kaipailisin Big Ikea kentälle röyhimään ja sekoittamaan Varkauden poikien pakkaa. KAhden maalin voitolla keltapaidat nousisivat sarjan piikkipaikalle. Tulosveikkaus: 2-0 Sambe Markkanen & IKE

Karalius

Voisinpa suunnata Ogeliin tätä katsomaan, kun noita KuPS-junnujakin varkautelaisten kokoonpanossa kentälle juoksee. Paljonko Gnistanin peleihin maksaa liput?

JN79

Lainaus käyttäjältä: Karalius - 18.07.2009 klo 15:14:58
Voisinpa suunnata Ogeliin tätä katsomaan, kun noita KuPS-junnujakin varkautelaisten kokoonpanossa kentälle juoksee. Paljonko Gnistanin peleihin maksaa liput?

Vissiin 5 euroa ellei hinnat oo täksi kaudeksi noussut. Itsekin ajattelin tulla paikan päälle katsomaan kärkikamppailua.

JN79

#4
1-0 lopputulos. Gnistan hallitsi peliä pitkät tovit eikä Warkaudella ollut ottelussa kuin yksi maalipaikka. Se tuli n. vartin kohdalla, kun Warkauden kärki #16 pääsi yksin läpi, mutta Vesterinen tuli hyvin vastaan ja torjui. Gnistanin voittomaali näki päivänvalon muutamaa minuuttia myöhemmin, kun Mude jatkoi kulmasta pallon maaliin.
Sen jälkeen Gnistan jatkoi painostustaan käytännössä pelin loppuun saakka, mutta lisämaaleja ei nähty. Peli oli ajoittain myös aika kuuma ja muutamia "tappotaklauksiakin" nähtiin. Näistä ei kuitenkaan tullut yhtään punaista korttia, vaan jokaisesta nousi pelkästään keltainen lappu.

Hincha en cancha

Gnistan oli selvästi parempi ja ansaitsi voittonsa.

Sen verran pitää kommentoida O. Martikaisen otteita, että entinen liigapelaaja oli paikoin pulassa kakkosen kärkimatsissa, varsinkin jalalla pelatessaan. Mustonen ja Uusitalo olivat kentän kunkut. Mustosen saksari (vasurilla!) oli kyllä hätkähdyttävä hetki ja harmi, että meni hieman ohi.

bluevitonen

Kärkiottelu nähty. Ehkäpä siinä oli kaksi sarjan parasta joukkuetta, joista parempi tänään voitti. Kuten JN79 edellä näki, mentiin tänään kotijoukkueen komennossa. Warkaus kyllä osoitti muutamilla terävillä suunnanmuutoksilla sen miksi se on noin korkealla sarjataulukossa. Tasoitus tosiaan tuossa vartin kohdalla ei ollut kaukana. Olisi ollut mielenkiintoista nähdä kuinka olisi käynyt jos ykköstykit Kaivonurmi-Klimov olisivat olleet kokoonpanossa. Warkaudella on muutama todella loistokas pelaaja, kuten Juuso Kuronen ja Jukka Kytölä. Ihan samaa loistokkuutta ei vaan ole jaettu jokaiselle joukkueen pelaajalle.

Gnistan on tässä mielessä tasalaatuisempi ja varmasti monen mielestä tällä hetkellä ykkössuosikki sarjan voittajaksi, ja tämä on myös minun mielipiteeni. Lopussa kyllä Gnisukin väsähti aika pahasti vaikka tuoreitakin jalkoja oli kentälle vaihdettu. Warkaudesta ei kuitenkaan löytynyt puhtia ihan maalintekotilanteisiin asti.

Hyvä peli helteessä, jota tosiaan varjostivat muutamat kostot ja suunsoitto kun tuomari ei sattunut aina näkemään ensimmäistä virhettä. Yksi Warkauden kaveri taisi saada (kyynärpäästä?) sen verran kovan tällin, että lähti ilmeisesti sairaalan kautta, toivottavasti kaikki hyvin.

Karalius

Todella mielenkiintoista olisi ollut nähdä tämä ottelupari siten, että Dima ja Kaivonurmi olisivat olleet kentällä. Hätäapumiehet KuPSista eivät oikein päässeet palloon, muuta kuin sen yhden kerran, jossa Juvonen pelasi seinän jonkun varkautelaisen(en nähnyt kunnolla) kanssa ja syötti Strandmanin läpi. Ville ei kuitenkaan palloa maaliin saanut, koska Vesterinen tuli todella hyvin vastaan ja pelasti kotijoukkueen. Muuten pojat vaikuttivat vähän pehmeiltä kakkosen kärkikahinoihin. Lisää miesten pelejä, niin eiköhän siihen fyysisyyteenkin ala tottua.

Hyviä suorituksia nähtiin kentällä molemmin puolin ja myös kovia otteita. Henri Lehijoki tosiaan vaikutti lähtevän lääkärin kautta kotiin lepäämään. Tuotakaan tilannetta en kunnolla nähnyt, mutta ilmeisesti siinä kyynärpää heilui, kuten bluevitonen tuossa yllä totesikin.

Gnistan sai pallon usein vastustajan maalin tuntumaan ja paljon hyökkäyspään erikoistilanteita. Terävyys boksissa oli kuitenkin hukassa ja tuo maalikin syntyi aikamoisesta maalinedushässäkästä. Viimeisiin syöttöihin vähän lisää tarkkuutta ja kunnollinen hyökkääjä kentälle, niin jälki olisi murhaavaa.

Kaiken kaikkiaan ihan viihdyttävä peli kuitenkin varsin hikisissä olosuhteissa.

Eriyismaininta vielä areenan itäpuolella aidan takana(?) mölynneelle varkautelaisnaikkoselle, jonka kommentit aiheuttivat useamman kerran hymistelyä katsomossa. 

Kaakku

Lainaus käyttäjältä: Karalius - 19.07.2009 klo 17:34:27Eriyismaininta vielä areenan itäpuolella aidan takana(?) mölynneelle varkautelaisnaikkoselle, jonka kommentit aiheuttivat useamman kerran hymistelyä katsomossa. 
Kyseessä taisi olla nimimerkki "Warkaus JK"