Vol 4
Poissa
|
 |
Vastaus #125 : 23.08.2009 klo 17:33:30 |
|
Ollaankohan me Dinin kanssa katottu ollenkaa samaa peliä  En valitettavasti usko että kukaan on ollut katsomassa samaa ottelua kuin sinä.
|
|
|
|
|
NumberTwentyOne
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Vaajakoski, FCV Reds
|
 |
Vastaus #126 : 23.08.2009 klo 17:47:30 |
|
Hiljaiseksi vetää koosteen perusteella. Puolustus ja Misi täysin pihalla. Neljässä ensimmäisessä maalissa jokaisessa poikittainen syöttö maata pitkin alta viiden metrin päästä JJK:n maalista. Nämä on moken tai topparin pakko hoitaa pois tai tulos on juuri nähdyn kaltainen. Ei näin pojat.
|
|
|
|
|
Jii
Poissa
|
 |
Vastaus #127 : 23.08.2009 klo 17:55:34 |
|
Kisu Sund ja triple-fail  1. Näyttävä kaatuminen ja hirveä rääkäisy, jonka jälkeen välittömästi ylös kuin mitään ei olisi tapahtunut 2. Nopean vaparin puppelointi totaalisesti suoraan häntä rikkoneelle Schüllerille 3. Napit edellä jaloille ja  Nauratti 
|
|
|
|
|
Jörg
Paikalla
Suosikkijoukkue: FC Honka, 1.FC Köln
|
 |
Vastaus #128 : 23.08.2009 klo 18:00:42 |
|
Kisu Sund ja triple-fail  1. Näyttävä kaatuminen ja hirveä rääkäisy, jonka jälkeen välittömästi ylös kuin mitään ei olisi tapahtunut 2. Nopean vaparin puppelointi totaalisesti suoraan häntä rikkoneelle Schüllerille 3. Napit edellä jaloille ja  Taputti HK05:lle, kun vähän juttua heitettiin. 
|
|
|
|
|
ForzaInter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Mieshuorat
|
 |
Vastaus #129 : 23.08.2009 klo 18:17:21 |
|
Mulla on teille kaks sanaa: Demba Savage.
Okei, muutenkin vakuuttavaa peliä monelta. Hanska pelasi hyvin, samoin Otaru, Vuorinen oli loistava ja JAMI ihan liekeissä.
Edit: Demba ei varmasti pelaa ensi kautta kokonaan Hongassa. Potentiaalia ja tekniikkaa on ihan mihin sarjaan tahansa.
|
|
|
|
|
hombre
Poissa
|
 |
Vastaus #130 : 23.08.2009 klo 19:16:59 |
|
Mitä vittu. Hanska haarala oli ihan saatanan paska. Piste. Symppaan äijää kyllä mutta ei helvetti...
Demba on jumala.
Kisu sund on komea ja hieno pelaaja.
Herkku on hyvä iskemään maaljea.
Ja J-Nam skarppas kyllä aika reilusti alun paskuuden jälkeen...
niin ja Kokko, ei vittu sentään. ei taida kiinnostaa enää.
|
|
|
|
|
ForzaInter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Mieshuorat
|
 |
Vastaus #131 : 23.08.2009 klo 19:40:31 |
|
Mitä vittu. Hanska haarala oli ihan saatanan paska. Piste. Symppaan äijää kyllä mutta ei helvetti...
Höpönhöpön. Parantanu ku sika juoksuaan. Toivottavasti Jamille ja Hanskalle käy kuin Otarulle, joka yhtäkkiä otti tasossa loikan ylös ja on pelannut taas omalla hyvällä tasollaan. Jälleen tänään hyvää peliä puolustuksessa. Mahtaa Aaltoa vituttaa kun pelipaikalle laitetaan kaveri joka ei sinne periaatteessa kuulu  Hanska on Tapiolan Giggs. Ei yhtä hyvä mutta ikää ja näköä löytyy.
|
|
|
|
|
romario#1
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #132 : 23.08.2009 klo 19:54:06 |
|
Ainakin yksi 360 bongattu Kisu Sundilta.  Ulosajo oli aika odotettu, kun kovin kuumana kävi. Aikamoinen uuno.. Miksi Priha panttasi vaihtojaan 3-2 tilanteessa? Hetken päästä oli jo liian myöhäistä.
|
|
|
|
|
Jörg
Paikalla
Suosikkijoukkue: FC Honka, 1.FC Köln
|
 |
Vastaus #133 : 23.08.2009 klo 19:56:07 |
|
 MR. HATTRICK!
|
|
|
|
|
|
|
Suicide Bob
Poissa
Suosikkijoukkue: Honka, ManU, Minnesota Vikings
|
 |
Vastaus #135 : 23.08.2009 klo 20:58:47 |
|
J-Namin slutille  Otarun myös 
|
|
|
|
|
hombre
Poissa
|
 |
Vastaus #136 : 23.08.2009 klo 21:28:53 |
|
Otarun myös  Sama.
|
|
|
|
|
asiantuntija
Poissa
|
 |
Vastaus #137 : 23.08.2009 klo 22:27:57 |
|
Ihan ok peli tänään Hongalta, vaikka avauspuolikkaan jälkeen ei tunne ollutkaan kovin hyvä. Toisen jakson lähes suvereeni esitys toi kuitenkin vaaditut 3 pistettä ja näin ollen ero kärkeen on enää kaksi pistettä. Demba oli jälleen lähes pitelemätön, uskaltaa haastaa tilanteessa kuin tilanteessa ja dominoi oikeaa laitaa lähes miten tahtoo. Juuri tämän tyylistä pelaajaa olen Honkaan aina kaivannut. Muista Honka-pelaajista mainittakoon topparipari Hakanpää-Heilala, joka katkoi JJK:n pystysyöttöjä lukemattoman määrän. Ottelun yksi ratkaisutekijöistä olikin se, että JJK:n Nam saatiin täysin pimentoon ottelun aikana. Keskikentällä Vasara pelasti vakuuttavan pelin tehden kahden maalinsa lisäksi myös paljon töitä puolustussuuntaan. Myös Otaru pelasi mainion pelin "puolustajan" tontilla. Hyökkääjistä sanottakoon, että Jami oli pitkästä aikaa näkyvästi esillä rakentaen pari Hongan maalia. Herkku nyt oli Herkku ja viimeisteli lähietäisyydeltä kaikki kolme maaliaan. Meni itseltä ohi, mutta yrittikö se Herkku jotain Usain Bolt-tyylistä tuuletusta avausmaalin jälkeen? (  ) Viidennen maalin jälkeen kohtalaisen hyvätempoinen peli muuttui totaaliseksi kävelyksi. Hongan peli heikentyi hieman vaihtojen myötä ja varsinkin Kokon kentälle tulo lähestulkoon lamaannutti koko hyökkäyksen rakentelun. Weckström teki kovasti töitä tultuaan kentälle, mutta jäi usein liian yksin tilanteissa. Täytyy kyllä antaa kredittiä sille yksinäiselle JJK-fanille vieraskatsomonosassa. Kaveri jaksoi avausjakson seisoa, mutta tyytyi toisella jaksolla istumaan ja katsomaan Hongan myllyttäessä peliä. Sundista pitää kyllä todeta, että on siinä ihmeellinen kaveri. Ensin nilkkaan "sattuu" ja tästä kuumentuneena seuraavassa tilanteessa "kostaa" ja  Kapteeni näyttää mallia jne.
|
|
|
|
|
Jii
Poissa
|
 |
Vastaus #138 : 23.08.2009 klo 22:50:50 |
|
Keskikentällä Vasara pelasti vakuuttavan pelin
Vasara kavensi jatkuvasti JJK:n keskikentän kaksikon ja toppareiden väliin, missä olikin tilaa häärätä mielin määrin. Ihmettelin vähän, ettei Priha reagoinut tuohon missään vaiheessa.
|
|
|
|
|
Mac^
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi
|
 |
Vastaus #139 : 23.08.2009 klo 22:58:59 |
|
Yllättäen sai Vuorinen iskeä taas aika namupasseista pallot pussiin.  Savage ja Puustinen tekivät suurimman työn. JJK:n puolustus oli näemmä aivan tuuliajolla.
|
|
|
|
|
Forza
Poissa
Suosikkijoukkue: il Capitano
|
 |
Vastaus #140 : 23.08.2009 klo 23:24:30 |
|
Otarun slutille 
|
|
|
|
|
Hayes
Poissa
|
 |
Vastaus #141 : 23.08.2009 klo 23:28:04 |
|
Kisu Sund ja triple-fail :tu oppi: 1. Näyttävä kaatuminen ja hirveä rääkäisy, jonka jälkeen välittömästi ylös kuin mitään ei olisi tapahtunut 2. Nopean vaparin puppelointi totaalisesti suoraan häntä rikkoneelle Schüllerille 3. Napit edellä jaloille ja  Nauratti : D Totaalirepeäminen tälle, iltalehden 6 minuuttisen koosteen (  ) parasta antia! 
|
|
|
|
|
Johnny99
Poissa
|
 |
Vastaus #142 : 24.08.2009 klo 10:56:57 |
|
Jaa-a. Oli taas ristiriitaiset fiilikset katsella peliä. Hienoa pyöritystä FC Hongalta, mutta kyllä se luvattoman helppoa oli. Laitetaan heti alkuun hatunnosto Hongan ekalle maalille ja akselille Perovuo, Savage ja Vuorinen. Sen maalin kun oli nähnyt niin tiesi taas ettei tullut turhaan paikalle. Kotijoukkueelta suurimpia onnistujia olivat mielestäni Haarala ja Puustinen, jotka nostivat tasoaan aiemmista esityksistä. Puustiselle olisi kyllä suonut sen maalinkin kun alusti vielä kaksi maalia ja kerran häntä rikottiin aika törkeällä junttaotteella juuri kun oli menossa laittamaan palloa reppuun. Haarala puolestaan on tällä hetkellä täysin eri tason vaihtoehto puolustajaksi kuin Aalto. Toki Savage ja Perovuo tekivät odotetusti keskikentällä mitä halusivat, Vuorinen tuikkaili sisään, Hakanpää&Heilala oli vahvoja, jnejne. Schuller jäässä, mutta tämä on varmaan sitä niin kuuluisaa nuoren pelaajan tason heittelyä. Vierasjoukkueelta Lahtinen pelasi ihan vahvan pelin ja oli ainoa vähänkään vaarallisemman oloinen pelaaja. Nam ei tainnut koskea palloon kuin pari kertaa, mutta eipä Honka hänelle juuri tilaakaan antanut. Sundille löytyy kyllä itseltäni sen verran ymmärrystä että se tilanne mistä hän sai sen ensimmäisen korttinsa näytti kyllä aika käsittämättömältä. Sund katkaisi syötön liukumalla ja Schuller(?) yritti kurottaa palloon, mutta osuikin Sundiin. Hongalle vapari ja Sundille mussutuksesta lappu. Jälkimmäisen kortin hankkimistapa olikin toki jo viihdettä. Niin ja Espoon kaupungin työntekijät ovat onnistuneet muutamassa viikossa muuttamaan täydellisen nurmen hajoilevaksi ja irtoilevaksi lantakasaksi. 
|
|
|
|
|
Hume
Poissa
|
 |
Vastaus #143 : 24.08.2009 klo 11:21:25 |
|
Tämä oli vaikea peli arvioida Hongankin osalta, koska JJK oli niin huono. Vain KuPS vetää vertoja tälle paskuudelle. Vaikka on kiva katsoa Hongan pyöritystä, jäi päällimmäiseksi silti melkeinpä vitutus liigan tason vuoksi. Jyväskyläläisiä ei edes kiinnostanut. 3-2 maalin jälkeen joukkue ei tehnyt elettäkään hyökätäkseen, vaan oli passiivinen ja haluton. Honka teki sitten mitä halusi. JJK:n naureskelevat vaihtopelaajat tilanteessa 5-2 (ja varakapteeni Sund) kuvastavat koko touhua. Jos olisin Priha, heittäisin tollaset hiuksista helevettiin.
Honka ei joutunut koville, mutta Demba oli kyllä hyvä. Samoin Hermanni, jota on mun mielestä vähän paha kritisoida "liian helpoista" maaleista. Jostain syystä niitä on jo neljätoista, ja lisää tulee. Erebos taisi tosiaan olla ainoa, jonka mielestä Rade oli parempi kuin Perovuo. Joelin pelaaminen on parantunut koko ajan, ja siinä on yksi suuri syy koko joukkueen pelin kehittymiseen. Otaru on jo pelannut itsensä avarin vaspaksi, Sampoa ehkä sitten oikealle, minne tosin olisi nyt Aaltokin. Henkka oli jo eilen tulossa sisään, mutta Lehkosuo päätti vaihtaa hyökkäyspään pelaajia neljännen maalin jälkeen. Mahtoi harmittaa, sillä Hanska oli mielestäni kehno, vaikka yritänkin pitää miehestä myös pelaajana. Vähänkin kovempi vastustaja olisi rokottanut pariin kertaan Hongan oikealta. Pari hyvää peliä kauteen ei riitä, kun on muuten jatkuvasti ongelmissa, sijoittuu väärin, pelaa itsensä ulos eikä ehdi enää mukaan, purkupallot potkii kulmiksi ja jäädyttää pallollista peliä (topparit ja Tupekin huutavat jatkuvasti, kun pallo ei liiku). Laitanousujen ajoittamisessa on myös ongelmia, sillä vaikka tilaa ja aikaa olisi ja Demba kaventaisi keskustaan, kestää viisi sekuntia ennen kuin Hannu on liikkeellä. Ja syötöt. Dembakin ennakoi pariin kertaan jo valmiiksi ja haki pallon vastustajan jalasta, kun Hanska oli suunnannut viiden metrin syöttönsä vituralleen. Voi olla myös sovittu kuvio, Hannu lyö pallon vastustajan jalkoihin ja Demba koukkaa sen siitä mukaan. Toki Hannu on tavallaan hieno mies! Kävelin kerran Tapiolassa ja olin, että "ei vittu, sehän on Hanska", mutta kun olin kaivanut nimmarilehtiön esiin, huomasin pettymyksekseni että kyseessä olikin Ryan Giggs. Päivä pilalla.
|
|
|
|
|
ForzaInter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Mieshuorat
|
 |
Vastaus #144 : 24.08.2009 klo 11:26:29 |
|
Samoin Hermanni, jota on mun mielestä vähän paha kritisoida "liian helpoista" maaleista. Jostain syystä niitä on jo neljätoista, ja lisää tulee.
Herkulle naureskelijat eivät ole tällä kaudella pelejä nähneet. Todella arvokas pelaaja Banan ryhmityksessä.
|
|
|
|
|
ForzaInter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Mieshuorat
|
 |
Vastaus #145 : 24.08.2009 klo 11:29:26 |
|
Mahtoi harmittaa, sillä Hanska oli mielestäni kehno, vaikka yritänkin pitää miehestä myös pelaajana. Vähänkin kovempi vastustaja olisi rokottanut pariin kertaan Hongan oikealta. Pari hyvää peliä kauteen ei riitä, kun on muuten jatkuvasti ongelmissa, sijoittuu väärin, pelaa itsensä ulos eikä ehdi enää mukaan, purkupallot potkii kulmiksi ja jäädyttää pallollista peliä (topparit ja Tupekin huutavat jatkuvasti, kun pallo ei liiku). Laitanousujen ajoittamisessa on myös ongelmia, sillä vaikka tilaa ja aikaa olisi ja Demba kaventaisi keskustaan, kestää viisi sekuntia ennen kuin Hannu on liikkeellä. Ja syötöt. Dembakin ennakoi pariin kertaan jo valmiiksi ja haki pallon vastustajan jalasta, kun Hanska oli suunnannut viiden metrin syöttönsä vituralleen. Voi olla myös sovittu kuvio, Hannu lyö pallon vastustajan jalkoihin ja Demba koukkaa sen siitä mukaan. Toki Hannu on tavallaan hieno mies! Kävelin kerran Tapiolassa ja olin, että "ei vittu, sehän on Hanska", mutta kun olin kaivanut nimmarilehtiön esiin, huomasin pettymyksekseni että kyseessä olikin Ryan Giggs. Päivä pilalla.
Höpöhöpö. Hanska pelasi hyvin ja syötti mm. Jamin kerran pystysyötöllä (joita liian harvoin näkee, aina pitää mennä laitojen kautta) puoliksi läpi toisella puoliajalla. Hanska on alkukaudesta parantanut huikeasti. Ei Sampo mahdu kentälle tällä hetkellä vaikka pelikielto onkin lusittu.
|
|
|
|
|
Johnny99
Poissa
|
 |
Vastaus #146 : 24.08.2009 klo 11:30:45 |
|
Vaikka on kiva katsoa Hongan pyöritystä, jäi päällimmäiseksi silti melkeinpä vitutus liigan tason vuoksi. Vähän sama. Kävelin kerran Tapiolassa ja olin, että "ei vittu, sehän on Hanska", mutta kun olin kaivanut nimmarilehtiön esiin, huomasin pettymyksekseni että kyseessä olikin Ryan Giggs. Päivä pilalla. 
|
|
|
|
|
ForzaInter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Mieshuorat
|
 |
Vastaus #147 : 24.08.2009 klo 11:34:07 |
|
Vähän sama.
Turussa ja Helsingissä naureskellaan sarjataulukon perusteella tälle kommentille mutta pakko se on todeta itsekin että Banan johdolla Honka pelaa Barcelonamaisesti sellaista jalkapalloa jota muut pelaavat Suomessa kymmenen vuoden päästä. Jos resurssit ja pelaajaliikenne olisi hiukan parempi, niin...
|
|
|
|
|
JJO
Poissa
Suosikkijoukkue: PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS
|
 |
Vastaus #148 : 24.08.2009 klo 11:37:57 |
|
Kooste oli kyllä huippukamaa. Kisun "voi vittu" + kostotaklauksen lisäksi hilpeyttä herätti mikrofonin lähellä majaillut tyyppi, joka jokaisen Hongan maalinpaikan yhteydessä huusi etukäteen "siälä!"
|
|
|
|
|
Hume
Poissa
|
 |
Vastaus #149 : 24.08.2009 klo 12:09:46 |
|
Höpöhöpö. Hanska pelasi hyvin ja syötti mm. Jamin kerran pystysyötöllä (joita liian harvoin näkee, aina pitää mennä laitojen kautta) puoliksi läpi toisella puoliajalla.
Hanska on alkukaudesta parantanut huikeasti. Ei Sampo mahdu kentälle tällä hetkellä vaikka pelikielto onkin lusittu.
Kerran joo. Hanska tekee hyviäkin juttuja 90:ssä minuutissa, mutta mua oikeasti pelottaa. Tennistermein, pakottamattomia virheitä tulee paljon, eikä eväät riitä niiden paikkaamiseen (vrt. Niki). Toisella puoliajalla pari karmeaa sijoittumisvirhettä/väärin ajoitettua katkomisyritystä ja JJK pääsi täysin vaarattomassa tilanteessa murtoon laidasta. Rambo ja Heilala sitten paikkailivat näitä. Ja edelleen se pelaaminen on helvetin hidasta (kuten myös Koskisella). Nopeilla puolenvaihdoilla alakerrassa löytyisi välejä keskikentälle tai kärkeen syöttämiseksi vielä enemmän. JJK oli niin huono, että eilen oli helppo pärjätä. Tällä nyt en vaadi Hanskan välitöntä korvaamista, enkä teilaa kaikkea mitä hän tekee, vaan esitin pelkästään eriävän mielipiteen siihen, että mies olisi pelannut jotenkin todella hyvin. Toki olen itsekin kahden (tai kolmen) vaiheilla, kun mietin kenet haluaisin nähdä oikeana pakkina, sillä se on juuri nyt Hongan heikko kohta. Jos kärkikahinoissa ja eurokentillä haluaa pärjätä, olen sitä mieltä, että ensi kaudelle tämä osasto tarvitsee vahvistusta tai vaihtoehtoisesti kannattaisi satsata Henkkaan.
|
|
|
|
|
|
|
|