Laitetaan vielä lopuistakin matseista kuvat foorumille ja aloitetaan Suomen tiputtaneen Englannin ottelulla. Vastaan asettui Suomelle alkulohkossa hävinnyt Hollanti, joka matkalla välieriin tiputti Ranskan rangaistuspotkuilla.
Ratinan illassa oli pelin henki aika selvä - Englanti painoi päälle ja Hollanti yritti vastaiskuilla tehdä voitto-osuman. Varsinainen peliaika päättyi ratkaisemattomaan 1-1 tulokseen ja jatkoaika olikin sitten pelailua yhteen maaliin. Onneksi ei pilkkuja kuitenkaan tällä kertaa tarvittu kun Englanti onnistui tekemään voittomaalin juuri ennen loppua.
Tässä kuvia:
Oranjet vallanneet Ratinan.

Tunnistamaton englantilaisfani uho päällä.





1-0 maalijuhlinta alkaa! Peliä pelattu 61 minuuttia.

Kelly Smith onniteltavana.

Pari minuuttia maalin jälkeen tilanne tasan 1-1.


Ratinan lehtereillä oli ihan kohtuullisesti yleisöä. Oi kumpa Suomi olisi pelannut tässä pelissä...

Hollannin toppari Koster oli kyllä aikamoinen kone - otti vastaa iskuja, raastoi ja raivosi esimerkillisesti. Mielestäni yksi kisojen parhaita pelaajia.

Varsinaisella peliajalla jäi tuomareilta näkemättä selkeä käsivirhe - he olivatkin varmaan ainoat ketkä sitä ei nähnyt.


Miten niin naisten peleissä ei muka oteta kontaktia?

Scott päästettiin pukkaamaan neljän hollantilaispelaajan keskeltä.

Ratkaisu on syntynyt neljä minuuttia ennen päätöstä.

Englanti juhlii finaalipaikkaansa ja hollantilaiset on maansa myyneitä.

Lisää kuvia: 
http://terowester.galleria.fi/kuvat/UEFA%20Womens%20EURO2009/