FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
10.10.2025 klo 10:31:45 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Äänestys
Kysymys: miten käy kabinetissa?  (Äänestys päättynyt: 26.09.2009 klo 20:59:11)
Vakp nousee - 0 (0%)
Vakp nousee+sakot - 0 (0%)
Musa nousee - 0 (0%)
Pakollinen hassuttelu - 0 (0%)
Äänestäjiä yhteensä: 0

Sivuja: 1 ... 22 [23] 24 ... 29
 
Kirjoittaja Aihe: Nousukarsinta Tampere/Satakunta, Vakp vs. Musa, 1.osa 26.9 ja 2. osa 3.10  (Luettu 41868 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Insane

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Deniz Bavautdin


Vastaus #550 : 27.10.2009 klo 18:28:18

jep olitte parempia! :)
Dominoteoria

Poissa Poissa


Vastaus #551 : 27.10.2009 klo 18:32:51

Kyse ei ollut tästä, sillä itse ottelu oli todella tasainen, kuten 0-0- tuloksesta saattaa päätellä. Sitä ihmettelin, että miksi MuSa ei hakenut voittoa edes hieman "riskipelillä". Mitään taktisia muutoksia ei tehty, vaan tyydyttiin vallitsevaan tilanteeseen, jossa 0-0- tuloksen todennäköisyys huokui läpi jo ensimmäisestä puoliajasta lähtien.

Ilmeisesti samaa 0-0 haettiin ensimmäisessäkin pelissä? Tässä huokuu vahva onnistuminen. Nurmikollakin. :)
Heinze

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJ, FFM


Vastaus #552 : 27.10.2009 klo 18:45:55

Ilmeisesti samaa 0-0 haettiin ensimmäisessäkin pelissä? Tässä huokuu vahva onnistuminen. Nurmikollakin. :)
En tiedä, en nähnyt peliä :)

Toinen peli oli kuitenkin ympäripyöreä, kuten 0-0 tulos viittaakin.
Keijo Koo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves + tamperelainen palloilu


Vastaus #553 : 27.10.2009 klo 21:55:29

Kyllä oli raukkamainen päätös. Häpeällisempää "nousua" ei voi kuvitella ja tuo idioottimainen suunsoitto kertoo kaiken äo:sta. Mitään epärehellistä ei yritetty, joten puhdas oikeusmurha, joka ei toivottavasti jää tähän.

Miten perustelet tämän. Pelaajasiirtoja ei saa tehdä elokuun viimeisen jälkeen. Kossut makseli kuitenkin 30.9 vasta pelaajasiirtoja, kun kakat oli housuissa jo. Eikö tämä kerro jo jotain, että mokia on yritelty peitellä. Olisivat nuokin rahat säästäneet Sepon ravintolabusinekseen.

Ottaa päähän valkeakoskelaisten puheet. Sännöt on sääntöjä ja niitä noudatetaan. Lieventäviä asianhaaroja ei tutkimuksissa näköjään löytynyt.
mustahelmi

Poissa Poissa


Vastaus #554 : 27.10.2009 klo 22:13:25

Odottelen Hilman mielipidettä siitä, miksei lieventäviä asianhaaroja otettu huomioon. :)
Hilma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VaKP, Haka


Vastaus #555 : 27.10.2009 klo 22:42:08

Odottelen Hilman mielipidettä siitä, miksei lieventäviä asianhaaroja otettu huomioon. :)
Älä nyt hosu siinä, missä on virallinen tiedote? En löytänyt mistään muualta kun Musan etusivulta..
Hasselhoff

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJS, Suomen maajoukkue


Vastaus #556 : 27.10.2009 klo 22:57:41

Älä nyt hosu siinä, missä on virallinen tiedote? En löytänyt mistään muualta kun Musan etusivulta..

Uutinen
Päivitetty 27.10. 15:39, julkaistu 27.10. 15:12
MuSan nousu sai sinetin

Satakunnan KansaLähetä palautetta toimittajalle


Musan Salaman edustusjoukkue pelaa ensi kaudella jalkapallon Kakkosessa. Asia sai lopullisen varmistuksensa, kun vastalauselautakunta hylkäsi Valkeakosken Koskenpoikien tekemän valituksen.

Palloliitto päätti aiemmin, että VaKP:n ja MuSan ensimmäisen karsintaottelun tulos muutetaan porilaisten 3–0-voitoksi, koska itse ottelun voittanut kotijoukkue peluutti edustuskelvottomia pelaajia. Palloliiton päätöksen ansiosta MuSa nousi karsinnan voittajaksi ja sitä kautta Kakkoseen.

Koskenpojat valitti Palloliiton päätöksestä, koska seura katsoi, ettei sitä oltu ohjeistettu riittävästi joukkuesiirtomaksuissa. Juuri maksujen laiminlyönti teki VaKP:n pelaajista edustuskelvottomia. Seura piti virhettä vähäisenä, josta joukkue ei saanut urheilullista hyötyä.

Vastalauselautakunnan perusteluissa informaation puutetta ei kuitenkaan pidetty sellaisena lieventävänä asianhaarana, minkä takia aiempi päätös olisi pitänyt kumota. Lautakunta myös muistutti, että vastuu kilpailumääräysten noudattamisesta on joukkueilla ja niiden toimihenkilöillä.

Kakkosessa nähdään siis ensi kesänä porilaisia paikallistaisteluita nousija-MuSan ja sarjapaikkansa säilyttäneen FC Jazzin välillä.


http://www.satakunnankansa.fi/cs/Satellite/Urheilu/1194628609873/artikkeli/musan+nousu+sai+sinetin.html
Baja

Poissa Poissa


Vastaus #557 : 27.10.2009 klo 23:03:06

Tässä linkki Valkeakosken Sanomien uutisointiin ja näkökulmaan asiasta.

http://www.valkeakoskensanomat.fi/cs/Satellite/Urheilu/1194628614937/artikkeli/hakalta+lahtee+jatkovalitus+oikeusturvalautakunnalle.html
Hilma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VaKP, Haka


Vastaus #558 : 27.10.2009 klo 23:07:30

Odottelen Hilman mielipidettä siitä, miksei lieventäviä asianhaaroja otettu huomioon. :)
Vain pöllöliitto tietää..ne tietää kaiken, minä hiljennyn rukoukseen nyt..rukoilen että musa voittaa edes yhden pelin enskesänä..tai se tais olla liikaa vaadittu, toivon niille vaikka yhtä maalia :)
Stürmer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: YJPKKÄ & Suomen naiset.


Vastaus #559 : 27.10.2009 klo 23:13:49


Just joo, ja sen jälkeen varmaan hoviin, korkeimpaan oikeuteen ja lopulta Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen.  Johan on kumma, jos ei sarjapaikka palaudu Koskille :D :D.

Säälittävää puuhastelua.  Töppäsitte ja jäitte kiinni - kestäkää seuraukset ja pelastakaa maineestanne edes se vähä mitä pelastettavissa on. >:(
Hilma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VaKP, Haka


Vastaus #560 : 27.10.2009 klo 23:27:50

Älkää ny menkö sinne kakkoseen häpäisemään itteenne, vastustajathan katkee nauruun kun näkee teiän kärki"miehet" :)
yyber

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Periaatteen Jatkuvuus


Vastaus #561 : 27.10.2009 klo 23:27:59

No jos näin käy niin ensi vuonna uudestaan ja pykälien mukaan. On muuten jo toinen outo päätös Pöllöliitolta tänä vuonna joten ei näitä oikein voi ennustaa. Onnea musalle, olette varmasti kovia poikia pelaamaan. Ylos
mustahelmi

Poissa Poissa


Vastaus #562 : 27.10.2009 klo 23:38:38

Säälittävää toimintaa protesti-koskilaisilta.

Pilatkaa ensi kautennekin sähläämällä jatkotoimenpiteillä vaikka huhtikuuhun asti.

Kakkoseen, kakkoseen, kakkoseen- MuSa meni kakkoseen.

Ps. Mitä tapahtui kun Jari Sillanpää tuli Joensuuhun?- Joe tukehtui. ahahahahaha

Tässä vielä Vakpin pojille rauhoittavaa musiikkia:

http://www.youtube.com/watch?v=H10j9R5Qdzc
ismail

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Brasilia -94


Vastaus #563 : 27.10.2009 klo 23:52:26

Säälittävää toimintaa protesti-koskilaisilta.

Pilatkaa ensi kautennekin sähläämällä jatkotoimenpiteillä vaikka huhtikuuhun asti.

Kakkoseen, kakkoseen, kakkoseen- MuSa meni kakkoseen.

Ps. Mitä tapahtui kun Jari Sillanpää tuli Joensuuhun?- Joe tukehtui. ahahahahaha

Tässä vielä Vakpin pojille rauhoittavaa musiikkia:

http://www.youtube.com/watch?v=tWfec4GaSP0


Korjasin linkin.
kylmä yö

Poissa Poissa


Vastaus #564 : 28.10.2009 klo 00:01:50


Kakkoseen, kakkoseen, kakkoseen- MuSa meni kakkoseen.


Kakkonen "tarkoittaa" leikkisästi juuri sitä sontaluukkua, mikä suomi neidon kartta kuvassa on juurikin Porin kohdalla;)
Heinze

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJ, FFM


Vastaus #565 : 28.10.2009 klo 00:19:32

Vain pöllöliitto tietää..ne tietää kaiken, minä hiljennyn rukoukseen nyt..rukoilen että musa voittaa edes yhden pelin enskesänä..tai se tais olla liikaa vaadittu, toivon niille vaikka yhtä maalia :)
Onnea ensi kauden kolmosdivisoonaan :)
basisti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Haka Kossut Southampton


Vastaus #566 : 28.10.2009 klo 00:22:36

"Ottaa päähän valkeakoskelaisten puheet. Sännöt on sääntöjä ja niitä noudatetaan. Lieventäviä asianhaaroja ei tutkimuksissa näköjään löytynyt."

Ensinnäkin a, olen Turusta. Ja b, joo on sääntöjä noudatettava, mutta sanktio oli täysin kohtuuton. Kyseessä oli pelaajat, jotka ovat pelanneet vuosia Kossuissa. Jokainen alkeellisen oikeustajun omaava tajuaa helposti.
yyber

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Periaatteen Jatkuvuus


Vastaus #567 : 28.10.2009 klo 00:42:51

Säälittävää toimintaa protesti-koskilaisilta.

Sama. Protestien tekeminen on perseestä.
Ensio

Poissa Poissa


Vastaus #568 : 28.10.2009 klo 00:44:31

Sama. Protestien tekeminen on perseestä.
onneksi musa ei koskaan lähteny tähän protestien tekemiseen Ylos
Cronos Jr.

Poissa Poissa


Vastaus #569 : 28.10.2009 klo 09:20:30

Äitis oli kun sua teki, ja isäs on vieläkin! Tasokasta keskustelua - jatketaan: Ihmisen anatomiaa tutkimalla voi tulla siihenkin johtopäätökseen, että persreikä sijaitsee leveyssuunnassa katsellen kutakuinkin keskellä kroppaa. Suomineidon kartografiaa tutkailemalla voi tulla siihenkin johtopäätökseen, että Koski on melkoisesti lähempänä tuota mystistä aukkoa. Ja löytäähän sinne sokeakin nokkaansa seuraamalla.

Pojat ja miehet. Ensi kaudella pojat on taas vuoden kokeneempia ja fyysisestikin vahvempia. Vanhat jäärät (kuten tämäkin nimimerkki) ovat takuulla havaittavasti taas vuoden lähempänä hautaa. Onhan se urheilullisestikin pirusti parempaa, että kakkoseen nousee nuori ja eteenpäinpyrkivä joukkue, kuin joku viihdemestarin kakkosporukka, jota on epätoivoisesti yritetty vahvistaa entisillä suuruuksilla. Joukkueessa olevat lahjakkaat nuoret voisivat oikeasti siirtyä johonkin kakkosen porukkaan (vaikka MuSaa vahvistamaan?), tai potkia sieltä ne semi-eläkeläiset kuuseen.

Todennäköisesti tuolle siirtojen kirjaamattomuudellekin löytyy joku perimmäinen syy, ei pelkästään toimistoväen unohdus. Tavalla tai toisella tämä lienee ko. pelaajien ja ennen kaikkea emoseuran etu. Jotain konttoristia on vaan niin helppo syyttää.

Onnittelut vielä MuSalle menestyksekkäästä kaudesta! Toivottavasti koko organisaatio jaksaa tehdä töitä ja vahvistua entisestään ensi kauden sarjapaikan varmistamiseksi.
NikkosKakki

Poissa Poissa


Vastaus #570 : 28.10.2009 klo 09:36:43

"zzzz zzzzzzz....

Ensinnäkin a, olen Turusta. Ja b, joo on sääntöjä ...... c, olen Hilman kakkosnikki
Tosipuhuja

Poissa Poissa


Vastaus #571 : 28.10.2009 klo 09:48:49


Todennäköisesti tuolle siirtojen kirjaamattomuudellekin löytyy joku perimmäinen syy, ei pelkästään toimistoväen unohdus. Tavalla tai toisella tämä lienee ko. pelaajien ja ennen kaikkea emoseuran etu.


Tähän yllä olevaan Cronos Jr:ltä mielellään lisävalaistusta, kun tuntuu olevan jotakin tietoa? Ihan vaan sen takia, että saamme kaikki purkaa agressiomme oikeaan osoitteeseen. Minun mielestäni MuSa on koskilaisille väärä osoite kiukutella. 
Hilma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VaKP, Haka


Vastaus #572 : 28.10.2009 klo 10:08:08

ottelu oli todella tasainen, kuten 0-0- tuloksesta saattaa päätellä. Sitä ihmettelin, että miksi MuSa ei hakenut voittoa edes hieman "riskipelillä". Mitään taktisia muutoksia ei tehty, vaan tyydyttiin vallitsevaan tilanteeseen, jossa 0-0- tuloksen todennäköisyys huokui läpi jo ensimmäisestä puoliajasta lähtien.
HAH HAA (hörönaurua :))..ANNA MUN KAIKKI KESTÄÄ!! Musa oli täysin aseeton kossujen puolustusvoittoisen taktiikan edessä toisessa pelissä. Voisitko katsoa tältä kantilta asiaa:Miksi peli päättyi 0-0? No siksi että kossut voitti ekan pelin 3-0..miksi hyökätä Porissa kun homma on tuloksellisesti paketissa jo ennen toista peliä. Kahdessa pelissä Musalla tasan nolla maalipaikkaa ja kakkoseen, repeilyä :).

Tämän päivän Lahtisen palsta koskin sanomissa:
Haka valittaa päätöksestä oikeusturvalautakuntaan.
Prosessissa ei ole käsitelty riittävästi asioita, jotka ovat lieventäviä asianhaaroja. Ei myöskään sääntöjä joiden mukaan tässä toimimme, eikä epäkohtia, joita on alkuperäisessä valituksessa. Oikeusturvalautakunta on oikea paikka tutkia tapaus loppuun asti, Juha Lahtinen muotoilee.

Katotaan keväämmällä kuka pelaa ja missä, eikös se sananlasku mene näin: Se parhaiten nauraa kuka viimeksi nauraa Ylos :)
piiparinen

Poissa Poissa


Vastaus #573 : 28.10.2009 klo 11:18:42

Hilma, sä olet todella huono häviäjä.
Wecce

Poissa Poissa


Vastaus #574 : 28.10.2009 klo 11:26:59

Hilma, sä olet todella huono häviäjä.

Hilman seurahan ei ole hävinnyt kuin kapineteissa ja kyllähän tälläinen perseily pistää vituttamaan.

 
Sivuja: 1 ... 22 [23] 24 ... 29
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa