BEAT!!
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #2350 : 18.08.2010 klo 16:23:51 |
|
Älä nyt Bengali ressaa. Tottakai Ilveksellä on vahvemmat perinteet about 70v pidemmän taipaleensa ansiosta. TamU on kuitenkin ehtinyt kartuttaa omaa historiaansa reilun 10v ja jatkaa sen edelleen sen kartuttamista.
|
|
|
|
|
Rantasipi
Poissa
Suosikkijoukkue: Eurokiimassa
|
 |
Vastaus #2351 : 18.08.2010 klo 17:29:10 |
|
Siis Ilveksen tuolloinen edustus (ry:stä eriytetty edustus oy) todellakin siis katosi samalla, kun se luovutti sarjapaikkansa Tamulle. Ry:n tilanteeseen tuolla järjestelyllä ei mitään vaikutusta ollut.
Toiaaalta, ilman Tamua tuolloinen edustus olisi velkojensa vuoksi suurella todennäköisyydellä kuopattu, mutta ry:n ja Tpv:n pyrkimykset takaisin olisivat olleet varmasti kiivaammat ja eiköhän rahalla olisi jompi kumpi sinne hilattukin jo tässä ajassa. Kokonaisuutena uskon vahvasti, että Ilvekselle Tamun mukaantulo ja tätä kautta hidastempoisempi Ipan uusi tuleminen oli loistojuttu. Se heijastuu koko organisaatioon paremman tekemisen ja pidemmän suunnittelun ja tavoitteenasetannan kautta. Tärkein vaikutus tulee olemaan junnupuolen selvä tasonnosto,josta jo merkkejä on olemassa. Ja uskoisin Ilveksen nousevan kymmenen vuoden sisällä kasvattajaseurojen kärkikastiin. Se onkin se tärkein tavoite ja tulee vaikuttamaan positiivisesti koko maan futikseen.
Ilveksen Liiganousukin on toki tärkeä asia, mutta sillä ei ole kiirettä. Perusta kuntoon ja sen jälkeen kaikki portit ovatkin auki.
|
|
|
|
|
tamman siika
Poissa
Suosikkijoukkue: Kaikki kuolleet ja kuopattu
|
 |
Vastaus #2352 : 18.08.2010 klo 19:53:40 |
|
Siis Ilveksen tuolloinen edustus (ry:stä eriytetty edustus oy) todellakin siis katosi samalla, kun se luovutti sarjapaikkansa Tamulle. Ry:n tilanteeseen tuolla järjestelyllä ei mitään vaikutusta ollut.
Korjataan sen verran, että FC Ilveksen sarjapaikkaa hallinnoi oma ry, joka oli (ymmärrettävästi syistä) taloushallinnon vuoksi eriytetty Ilves ry:stä.
|
|
|
|
|
jepajee
Poissa
|
 |
Vastaus #2353 : 18.08.2010 klo 20:04:18 |
|
Rapoa Iirot pelistä?? Perseraiskaus
|
|
|
|
|
Trimarc
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #2354 : 18.08.2010 klo 20:07:15 |
|
7 ottelua jäljellä.
Ilves 42p SalPa 34 GrIFK 33 P-Iirot 33 Pallohonka 32 LoPa 31
|
|
|
|
|
BEAT!!
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #2355 : 18.08.2010 klo 20:19:23 |
|
Toivottavasti Tommin ei käyny pahemmin 
|
|
|
|
|
Mulder
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #2356 : 19.08.2010 klo 01:07:39 |
|
Ilveksen ja TPV:n tilaa Tampere Unitedin perustamisen aikoihin tunnutaan aliarvioivan muuallakin kuin täällä. Jyrki Laiho kommentoi kesällä jossain "tamperelaisseurojen rämpineen Ykkösessä". TPV nousi samana vuonna liigaan ja Ilves oli voiton päässä karsinnoista. Yleisömäärät olivat hyviä Ykkösen tasolle ja Tampereella muutenkin ehdittiin olla ilman liigajoukkuetta vain kaksi kesää vuosikymmenien tauon jälkeen. Ainoa rämpimisen tunnusmerkit täyttävävä asia oli todellisuudessa Ilveksen talous ja seura olisi todennäköisesti joutunut hakemaan vauhtia alempaa tai menemään konkurssiin. TPV:n taloustilanne oli Juntusen johdolla hyvä, vaikka tästäkin virheellisesti Miikaa toisinaan syytetään. TPV:llä olisi ollut melko varmasti mahdollisuudet nähtyä parempaan tulevaisuuteen, jos TamU:a ei olisi perustettu. Ajettiinhan TPV heti naapuriseuran perustamisen jälkeen myös pois omalta stadioniltaan mainosaitaväännön seurauksena. Mahdotonta tietysti tarkasti tietää mikä seurojen tilanne oli oikeasti kun TamU:a perustettiin, mutta jälkeenpäin on helppo sanoa, että paikalliskilpailu ainakin nähtiin enemmän uhkana kuin mahdollisuutena.
Kuten nimimerkki Töps toteaa saattoi TamU:n ilmestyminen olla Ilveksen toiminnan tervehdyttämisen kannalta jopa hyvä asia, jos oletetaan ettei 90-luvun Ilves olisi tähän tervehdyttämiseen enää pystynyt edes alasarjoissa. Ilves otti jalkapallon miesten edustustasolle mukaan koettuaan ajan sopivaksi ja nähdäkseen siinä jonkun päämäärän, eikä sitä tarvinnut tehdä heti mahdollisen FC Ilveksen konkurssin jälkeen samalla ryvettyneellä johdolla. Nyt vain nukuttiin hieman liian pitkään, sillä moni Ilves-kannattaja ehti kymmenessä vuodessa kiintyä Tampere Unitediin ja tai muuhun seuraan ja Ilveksen paluu oli varmasti monelle hieman erikoinen tilanne. Nyt on vain pidettävä edustustoiminta katkeamattomana ja odotettava, että aika juurruttaa myös uusia Ilves-kannattajia.
Ei tamperelainen jalkapallo minnekään ole "romahtanut", mutta välillä tuntuu, että tamperelainen jalkapallo tuntuu olevan korostettu arvo, eikä jalkapallotoimintaa pyörittävät seurat. Yhteistyötä on tietysti hyvä tehdä esim. olosuhdeasioissa, mutta muuten olisi hienoa nähdä, että ihmiset pitäisivät oman seuransa puolia enemmän. Nyt ei oikein pääse syntymään kunnollista vastakkainasettelua, positiivisia jännitteitä, vastavoiman tuomaa oman toiminnan kirittämistä eikä vahvoja seurakulttuureita. Näiden asioiden luulisi nostavan kiinnostusta omaa toimintaa kohtaan. Onko tällainen "kannatetaan kaikkia kotikaupungin joukkueita vähäsen" -meininki lopulta hyväksi Tampereen kokoiselle jalkapallokaupungille? Vaikea tästä on katsojiakaan syyttää, kun vuosien varrella on nimiä vaihdeltu ja fuusioiduttu. Vaikka TamU:n pelejä on Tammelan aikoihin jokunen nähty ja muidenkin seurojen peleissä kierretty, kiinnostaa nyt vain ja ainoastaan Ilves. TPV:n toivon säilyvän Ykkösessä ensi kauden paikalliskamppailujen takia, mutta muuten ei "tamperelainen jalkapallo" tai muiden seurojen menestys ja tekeminen juurikaan herätä tunteita.
Tuskin Jarmo Hakasen mielipide oli edes tarkoitettu "romahtamisen" yhdeksi ja ainoaksi syyksi, mutta eiköhän jokainen TPV:n tai Ilveksen junnuissa pelannut, liigapeleissä pallopoikana idoleita läheltä nähnyt ja koulun välitunnilla vastustajajoukkueen verkkareissa kulkeneelle kaverille naljaillut tiedä, että sillä on vaikutusta kun "Esikuvat eivät enää pelaa samassa seurassa." Monella juniorilla tosin esikuvat eivät pelaa edes samassa maassa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.08.2010 klo 14:16:19 kirjoittanut Mulder »
|
|
|
|
|
peetumax
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #2357 : 19.08.2010 klo 06:16:24 |
|
No se nipistää, että ilvesläiset unohtavat oman lähihistoriansa ja yrittävät luoda "TamU = muovi, Ilves = perinteet" -ajattelua Tampereelle. Mutta joo tästä aiheesta voisi olla oma topiccinsa... hyvää loppukautta teille.
Pyörittelet näitä asioita ihan liikaa pienessä päässä, anna meidän gloooryhuntata Kakkosessa pelaavaa Ilvestä. Aah nyt selviskin bengalin kiukku: mahtoiko johtua Zicon leikekirjasta?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.08.2010 klo 06:20:43 kirjoittanut peetumax »
|
|
|
|
|
|
|
elinho
Poissa
|
 |
Vastaus #2359 : 19.08.2010 klo 07:18:32 |
|
0-3, ei kai jokin mennyt pieleen?
|
|
|
|
|
peetumax
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #2360 : 19.08.2010 klo 07:44:33 |
|
0-3, ei kai jokin mennyt pieleen?
Sano Remmelille terveisiä.
|
|
|
|
|
iisakki
Poissa
|
 |
Vastaus #2361 : 19.08.2010 klo 09:00:41 |
|
Ilveksen ja TPV:n tilaa Tampere Unitedin perustamisen aikoihin tunnutaan aliarvioivan muuallakin kuin täällä. Jyrki Laiho kommentoi kesällä jossain "tamperelaisseurojen rämpineen Ykkösessä". Laihon ehkä typerin lausunto oli tuon lainauksen jatko: "...eivätkä Ilves ja TPV olleet aina ihan hyvässä sovussakaan." (FUTIS+, Tampu-jakso, kesä 2010) Siis mitä vittua? Luuleeko Laiho, että jossain Tukholmassa tehdään AIK:n, Diffin ja Hammarbyn kesken jotain yhteistyötä? Siellähän vittuillaan joka välissä toisille. Ja se on oikein. Kunnon vastakkainasettelu tuo tiettyyn pisteeseen asti lisää yleisöä, kunnes se menee yli (huliganismi, tuskin nähdään Tampereella  ).
|
|
|
|
|
Yourworstnightmare
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham
|
 |
Vastaus #2362 : 19.08.2010 klo 09:20:16 |
|
0-3, ei kai jokin mennyt pieleen?
Ei, hieno 0-3 voitto naisilta. 
|
|
|
|
|
Rodolfo
Poissa
Suosikkijoukkue: Tapio Liinoja
|
 |
Vastaus #2363 : 19.08.2010 klo 09:22:45 |
|
HH:lla joku illanvietto 27.8. Tampereella joten tulenpa katsomaan tuon GrIFK-pelin  Missä päin kannattajakatsomo/kaljakatsomo on Tammelassa?
|
|
|
|
|
iisakki
Poissa
|
 |
Vastaus #2364 : 19.08.2010 klo 09:24:29 |
|
Missä päin kannattajakatsomo/kaljakatsomo on Tammelassa?
Näet sen kyllä. Pääkatsomosta katsottuna heti oikealla puolella VIP-tiloissa. Ennen matsia siellä ei ole kyllä juuri ketään, mutta matsin käynnissä ollessa kyllä!
|
|
|
|
|
peetumax
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #2365 : 19.08.2010 klo 09:28:57 |
|
HH:lla joku illanvietto 27.8. Tampereella joten tulenpa katsomaan tuon GrIFK-pelin  Missä päin kannattajakatsomo/kaljakatsomo on Tammelassa? Pääkatsomon oikealla puolella (portista sisään, kävelet pääkatsomon ja kahvion välistä lähes päätyyn).  
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.08.2010 klo 09:31:17 kirjoittanut peetumax »
|
|
|
|
|
Rodolfo
Poissa
Suosikkijoukkue: Tapio Liinoja
|
 |
Vastaus #2366 : 19.08.2010 klo 09:30:55 |
|
Kiitos 
|
|
|
|
|
merc
Poissa
|
 |
Vastaus #2367 : 19.08.2010 klo 11:27:09 |
|
Milloin Beatista on tullut noin TamU vastainen?
edit: Mites noi pelit menee muuten ristiin? Milloin Ilves voi varmistaa "nousun"
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.08.2010 klo 11:32:27 kirjoittanut merc »
|
|
|
|
|
maamies
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Liverpool FC, SS Lazio
|
 |
Vastaus #2368 : 19.08.2010 klo 12:41:51 |
|
No se nipistää, että ilvesläiset unohtavat oman lähihistoriansa ja yrittävät luoda "TamU = muovi, Ilves = perinteet" -ajattelua Tampereelle. Mutta joo tästä aiheesta voisi olla oma topiccinsa... hyvää loppukautta teille.
Ei mitään TamUa vastaan sinänsä, eikä kauheasti kiinnostaisi osallistua tähän vääntöön, mutta kun se tuntuu olevan joillekin niin vaikea hahmottaa niin ihan oikeasti rautalangasta väännettynä: Ilves - vuodesta 1931 TamU - vuodesta 1998 Mikä ihme tässä yhtälössä on joillekin niin epäselvää??
|
|
|
|
|
Yourworstnightmare
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham
|
 |
Vastaus #2369 : 19.08.2010 klo 13:05:55 |
|
Onkohan noiden s-postien julkaiseminen täällä ihan järkevää ja luvallista(kaan)? Pelaajat (ja kannattajat) varmaan innoissaan tuosta aikataulun muutoksesta, kun ainakin pelaajat joutuvat lähtemään pelireissuun jo ennen seitsemää aamulla. 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.08.2010 klo 13:08:42 kirjoittanut Yourworstnightmare »
|
|
|
|
|
peetumax
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #2370 : 19.08.2010 klo 13:15:49 |
|
Poistettu varuiksi. Olette te Palloliitossa oikeasti mukavia ja ammattitaitoisia ihmisiä asiallisine vastauksinne.
|
|
|
|
|
AlNU
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves ja Newcastle
|
 |
Vastaus #2371 : 19.08.2010 klo 13:22:25 |
|
Pelaajat (ja kannattajat) varmaan innoissaan tuosta aikataulun muutoksesta, kun ainakin pelaajat joutuvat lähtemään pelireissuun jo ennen seitsemää aamulla.  Miksei noita voi pelata ihmisten aikoihin. Varsinaisten finaalien jälkeen olisi hyvin ilta aikaa katsoa futista, eikä joutuisi lähtemään ennen aamukahdeksaa matkaan.
|
|
|
|
|
Elukka
Poissa
|
 |
Vastaus #2372 : 19.08.2010 klo 15:42:26 |
|
Pelaajat (ja kannattajat) varmaan innoissaan tuosta aikataulun muutoksesta,
Miksei noita voi pelata ihmisten aikoihin.
Nyt voi melkein sanoa, että teitte sen ihan itse. Täällähän sitä aikataulumuutosta nimenomaan vaadittiin 
|
|
|
|
|
AlNU
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves ja Newcastle
|
 |
Vastaus #2373 : 19.08.2010 klo 15:51:03 |
|
Nyt voi melkein sanoa, että teitte sen ihan itse. Täällähän sitä aikataulumuutosta nimenomaan vaadittiin  Niin tehtiin ja hyvä niin, koska toi alkuperäinen oli vielä paskempi. Sen sijaan miksi vitussa viimeisen pelin pitää alkaa 15.00 lauantaina, kun normaalit liigakierroksetkin pelataan vasta 18.30? Tiedän että vastaus on tv-aikataulut, joka kertoo enemmän Ylen suhautumisesta Suomen Cupiin, kun myöhemmälle iltapäivälle ei vain mahdu ohjelmistoon. Mutta pikkufinaaleja ei televisioida, niin miksei niitä voida pelata varsinaisten jälkeen? Tähän ainoa vastaus mitä olen saanut oli, että tuo aikataulu oli television takia ainoa vaihtoehto, joka ei kuitenkaan ole totuus vaan Jakosen ja kummpaneiden mielenvähyyttä. Esim. 17.30 ja 19.30 olisivat olleet pikkufinaaleille huomattavasti paremmat ajankohdat kuin 10.00 ja naisten finaalin kanssa päällekkäin.
|
|
|
|
|
Jats
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #2374 : 19.08.2010 klo 16:47:12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|