tt03
Poissa
Suosikkijoukkue: Töölön Taisto - Töölön ykkönen!
|
 |
: 30.10.2009 klo 02:22:33 |
|
Kuudennen sarjatason huippupelien alkuun on vielä tovi, mutta avataan otsikko jo nyt ja aloitetaan spekulaatiot ensi kauden voimasuhteista ja toki valmistautumisesta tulevaan kauteen.
Nelosesta putosivat Strikers/Bertil, PH-99, Tavastia ja Valtti.
Kutosesta nousivat suoraan FC POHU/Swigu, Vesa/Töölö, Geishan Pallo, FFR, Töölön Taisto, SAPA/2, MaKu/Legends ja HJK-j/Laajasalo.
Lohkokolmoset pelasivat lisäksi nousukarsinnan, jonka sijoitukset olivat seuraavat: 1) FC POHU/Playboys 2) Käpylän Sekunda 3) LauttaPallo 4) SUMU/77. Nousukarsijoiden tulevan kauden sarjataso riippuu ilmeisesti eri tasojen nousukuvioista sekä mahdollisista luovutuksista. Osaako joku viisaampi kertoa lisää?
Kutosen mestaruuden voittanut Töölön Taisto on jo aloittanut pitkän ja raskaan valmistautumiskautensa. Joukkue pelaa loppuvuoden aikana runsaasti treenipelejä Bolliksella aina tiistai-iltaisin klo 20.30.
ti 3.11. Taisto - LauttaPallo (6 div.) ti 10.11 Taisto - Ponnistus/A-juniorit (A2 div.) ti 17.11 Taisto - Kiffen/A-juniorit (A2 div.) ti 24.11 Taisto - HJK/Kannelmäki (4 div.) ti 1.12. Taisto - HIFK/2(/3) (4/6 div.) ti 8.12. Taisto - FC POHU/2 (4 div.) ti 15.12. Taisto - SAPA/2 (5 div.)
Taiston tavoitteena on luonnollisesti noususuhdanteen jatkaminen ja pelaaminen nelosessa kaudella 2011. Tämän tavoitteen toteutumiseen pyritään hyvällä valmistautumisella. Koko viime (ja oikeastaan parin aikaisemmankin) kauden runko jatkanee tositoimissa, materiaalia pyritään kuitenkin vahvistamaan muutamalla kovalla vahvistuksella, joista tiedotetaan pikimmiten.
Sana on vapaa - kevättä 2010 odotellessa.
|
|
|
|
|
tt03
Poissa
Suosikkijoukkue: Töölön Taisto - Töölön ykkönen!
|
 |
Vastaus #1 : 05.11.2009 klo 16:50:18 |
|
05.11.2009 LauttaPallo vahvempi avauspelissä Siukonen maalasi komeasti
Töölön Taisto aloitti loppuvuoden treenipeliurakkansa Bolliksella tiistai-iltana. Taisto hallitsi peliä ajoittain suvereenistikin, mutta LauttaPallo aloitti maalinteon noin vartin pelin jälkeen. Taistollakin oli maalipaikkoja, mm. Lauri Kervisen vapaapotku, joka LaPa-vahti Pihlman kuitenkin pelasti ylänurkasta.
Töölöläisten tasoitus nähtiin muutama minuutti larulaisten avausmaalin jälkeen. Lauri Siukonen ampui pallon kärkkärillä noin 25 metristä aivan maalin takaylänurkkaan. LauttaPallo siirtyi kuitenkin jälleen johtoon vielä ennen puoliaikaa, ja 2-1 jäikin ottelun loppulukemiksi.
Kovinkaan syvällisiä johtopäätöksiä ei ottelun tuloksesta kannata tehdä, sillä kotijoukkue pelasi ottelussa sangen mielenkiintoisella miehityksellä: puolustajat pelasivat hyökkäyksessä ja hyökkääjät päinvastoin puolustuksessa. Muutoksista huolimatta peli kulki ajoittain todella mukavasti eikä puolustushommiin pudotetuilla maalintekijöilläkään ollut muutamia uinahduksia lukuunottamatta suurempaa hätää.
Taistopaidassa debytoi mielenkiintoinen testipelaaja. Vielä päättyneellä kaudella A-junioreiden SM-sarjaa PK-35:n riveissä pelannut Tuomas Jalkanen väläytteli ajoittain erinoimaista pallollista osaamistaan.
- Tämä ottelu oli kivaa pelailua ja verryttelyä. Vaikka pakit pärjäsivät hyvin kärjessä ja päinvastoin, palaamme kuitenkin normaaliin päiväjärjestykseen ensi viikon ottelussa, vakuutti manageri Kervinen.
Ensi tiistaisessa harjoitusottelussaan Taisto kohtaa Ponnistuksen A-juniorit. Peli pelataan, kuten tälläkin viikolla, Bolliksella kello 20.30. Töölön Taisto
|
|
|
|
|
Jokoma
Poissa
Suosikkijoukkue: Frankie Garage
|
 |
Vastaus #2 : 05.11.2009 klo 17:29:16 |
|
Lohkokolmoset pelasivat lisäksi nousukarsinnan, jonka sijoitukset olivat seuraavat: 1) FC POHU/Playboys 2) Käpylän Sekunda 3) LauttaPallo 4) SUMU/77. Nousukarsijoiden tulevan kauden sarjataso riippuu ilmeisesti eri tasojen nousukuvioista sekä mahdollisista luovutuksista. Osaako joku viisaampi kertoa lisää?
Viitonen pelataan ensikin kaudella 3 x 10 joukkuetta, joten luopumisten ym. takia pelataan sijoitukset varmuuden vuoksi, jotta paremmuusjärjestys on olemassa, eikä tarvitse keväällä ratkoa mitään. Valitettavasti enempää ei voi tässä vaiheessa sanoa.
SPL Helsinki
Tämmöstä siis. Vähän nyt harmittaa nousukarsinnoissa pilkuilla häviäminen, kun käsittääkseni vitosesta on lopettanut ainakin yksi jengi eli taitaa vähintään 2 nousta karsinnoistakin... Kevään infoa odotellen. Hyvät pelit oli. Voittomaali tuli kyllä toisella puoliajalla, mutta kuka niitä laskee 
|
|
|
|
|
tt03
Poissa
Suosikkijoukkue: Töölön Taisto - Töölön ykkönen!
|
 |
Vastaus #3 : 10.11.2009 klo 18:00:01 |
|
Töölön Taisto jatkaa tänään (jos kentän kunto vain sallii...) treenipeliurakkaansa ottelulla Ponnistuksen a-junnuja vastaan Bolliksella klo 20.30.
Taistopaidassa esiintynee tänään sangen mielenkiintoinen testipelaaja, nuori mies, jolla on vyöllään kokemusta jopa toiselta ja kolmannelta sarjatasolta.
|
|
|
|
|
capitain
Poissa
Suosikkijoukkue: Töölön Taisto
|
 |
Vastaus #4 : 18.11.2009 klo 11:50:29 |
|
Taiston treenipelien tuloksia:
TöTa - Ponnistus/A 10-1 TöTa - Kiffen/A 7 tai 8-0
|
|
|
|
|
tt03
Poissa
Suosikkijoukkue: Töölön Taisto - Töölön ykkönen!
|
 |
Vastaus #5 : 19.11.2009 klo 04:46:54 |
|
TöTa - Kiffen/A 7 tai 8-0
7-0 päättyi. Kahden helpomman a-junnujengejä vastaan pelatun harjoitusottelun jälkeen urakka jatkuu ensi tiistaina neloseen noussutta HJK/Kannelmäkeä vastaan.
|
|
|
|
|
tt03
Poissa
Suosikkijoukkue: Töölön Taisto - Töölön ykkönen!
|
 |
Vastaus #6 : 20.11.2009 klo 01:36:00 |
|
12.11.2009 Haastattelussa päävalmentaja Viskari
Pelaavuutta lisättävä
- Kausi 2009 oli kaiken kaikkiaan menestyksekäs. Jäikö kaudesta positiivisten muistojen lisäksi mieleen mitään negatiivista?
Pystyimme kauden aikana kääntämään lähes kaikki pelit voitoiksi, joten ei siitä hirveesti päälimmäisiksi asioiksi negatiivisia. Pelaamisen kehittämisessä on kuitenkin edelleenkin tiettyjä ongelmia. Erityisesti tiettyjä roolituksia, kuten keskikenttäpelaamista ja pelinrakentelu, täytyy tulevan valmistautumiskauden aikana kehittää. Pelaajien roolitusta ja pelisysteemiä täytyy selkiyttää, siinä on minun mielestäni tärkein ratkaisu ongelmiimme.
- Mitkä positiiviset yksityiskohdat jäivät parhaiten päälimmäisinä mieleen?
Ennen kaikkea tiukkojen matsien kääntäminen voitoiksi. Koko joukkueen henkinen vahvuus on kehittynyt huomattavasti, luonnollisesti onnistumiset luovat itsevarmuutta ja itsevarmuus onnistumisia. Henkilökohtaisella tasolla pelaajat ovat kasvaneet ihmisinä ja sitä kautta pelaajina, mikä näkyy pelaajien henkilökohtaisessakin elämässä.
- Valmistautuminen tulevaan vitosdivarikauteen on alkanut jo muutamia viikkoja sitten. Ensimmäinen treenipelikin on pelattu, siinä LauttaPallo yllätti Taiston 2-1 -voitollaan. Mitä tuossa ottelussa tapahtui?
Me unohdimme tarkoituksellisesti tulosajattelun ennen peliä. Päätimme lähteä otteluun uudistetulla kokoonpanolla, jossa pelaajat sijoitettiin käännetyille pelipaikoille. Tämän kokeilun tarkoituksena oli avartaa pelaajien näkemystä ja kykyä hahmottaa koko kentän tapahtumat. Kun näet omalla paikallasi pelaavien pelaajien virheet ja onnistumiset ulkopuolisin silmin, opit varmasti jotain uutta. Olemme pelanneet samalla rungolla ja samoilla pelipaikoilla pitkälti 30 peliä, joten kehitys on hiukan alkanut junnata paikoillaan. Tarvitsemme uusia metodeja pelin kehittämiseen, sillä yhteispelissä ei ole enää niin paljoa kehitettävää. Parannettavaa löytyy lähinnä yksilöiden pelaamisesta. Tulos ei yllättänyt, sillä vierailla pelipaikoilla pelaaminen on todella vaikeata. Lisäksi Liikuntavirasto oli jättänyt kentän hoitamatta, mistä seurauksena monia taittuneita nilkkoja. On käsittämätöntä, että Liikuntavirasto antaa pienten seurojen aktiivisesta työstä tälläistä palautetta. Ei tälläistä voi tapahtua.
- Tänä vuonna on edessä vielä kahdeksan harjoitusottelua. Mitkä ovat tärkeimpiä pointteja loppuvuoden peleissä?
Yksilöiden ja pelipaikkojen roolitusta on kehitettävä, rutiinia on lisättävä. Meillä on muutamia todella suuria ongelmakohtia, sillä kaikki pelaajat eivät täysin kykyene pelaamaan oman pelipaikkansa vaaatimalla tavalla. Tämä on selkeästi se pääpointti johon tulemme keskittymään.
- Huhut ovat kertoneet Taiston neuvottelevan kovien vahvistusten kanssa. Pitävätkö huhut paikkaansa? Mille pelipaikoille Taisto etsii vielä vahvistuksia?
Sopimusasioista ei sinänsä kannata hirveästi uudella ennen kuin kaikki on varmaa. Olemme testanneet kovatasoista nuorta puolustajaa, mutta tämän asian suhteen ei ole vielä enempää kerrottavaa. Asiat riippuvat palaajista, meille on tulossa muutamia pelaajia takaisin armeijasta. Pelipaikkojen ja pelaajien määrän täytyy olla tasapainossa, joten tarvetta vahvistuksille täytyy miettiä tarkkaan. En halua kommentoida enempää.
- Taiston on toivottu muuttavan pelisysteemiään entistäkin pelaavammaksi. Onko suunnitteilla pelaavampia pelijärjestelmiä?
Olemme keskustelleet asiasta johtokunnan kesken. Meille on vakiintunut todella suoraviivainen pelitapa. Nyt peleihimme tulee 20 minuuttia lisää pituutta, joten meidän on preseasonin aikana opeteltava pelaamaan pallonhallintaan tähtäävää jalkapalloa. Henkilökohtaisen osaamisen ja syöttötarkkuuden on luonnollisesti oltava riittävällä tasolla. Toivon että saamme kehitettyä pallollista pelaamista, vaikka pidän toki tulosta tuoneesta suoraviivaisuudestakin.
- Mennään vielä kentän ulkopuolisiin asioihin. Mitkä ovat suurimmat tavoitteet, ei vain ensi vuodelle, vaan pitemmällekin aikavälille?
Monissa jalkapallokulttuuriin liittyvissä asioissa meillä alkavat hommat olla ihan hyvällä mallilla. Mutta se, kenelle kulttuuria tehdään, eli kannattajat. Meidän on ehdottomasti saatava kannattajapohjaamme laajennettua, mikä on ollut tavoitteemme jo monia vuosia. Markkinointikoneistomme on mietittävä, miten Taistosta saadaan ihmisten oma juttu ja löydettävä se tietty lojaalisuus ja innostus.
|
|
|
|
|
tt03
Poissa
Suosikkijoukkue: Töölön Taisto - Töölön ykkönen!
|
 |
Vastaus #7 : 23.11.2009 klo 01:07:47 |
|
Taisto kohtaa vitosen Arsenalin kuumassa treenipelissä Talin hallissa ensi lauantaina kello 20.
Sitä ennen on luvassa vielä matsi HJK/Kannelmäkeä (nelonen) vastaan Bolliksella tiistaina kello 20.30.
|
|
|
|
|
Erikeeper20
Poissa
Suosikkijoukkue: Atletico Malmi + Akatemia
|
 |
Vastaus #8 : 23.11.2009 klo 18:50:01 |
|
Taisto kohtaa vitosen Arsenalin kuumassa treenipelissä Talin hallissa ensi lauantaina kello 20.
Nämä kaksi sanaa kyllä kulkevat käsi kädessä. Onnea ja menestystä.
|
|
|
|
|
tt03
Poissa
Suosikkijoukkue: Töölön Taisto - Töölön ykkönen!
|
 |
Vastaus #9 : 25.11.2009 klo 00:10:46 |
|
Taisto voitti neloseen nousseen HJK-Kannelmäen 3-1 sateisessa Bolliksen illassa. Maalintekijöinä Ville Valkama, Joonas Pulkkinen ja Timo Braganza.
|
|
|
|
|
tt03
Poissa
Suosikkijoukkue: Töölön Taisto - Töölön ykkönen!
|
 |
Vastaus #10 : 28.11.2009 klo 23:43:40 |
|
Arsenal - Töölön Taisto 1-4 (1-2)
Taisto kaatoi Arsenalin kovatempoisessa matsissa Talin hallissa. Hallinta aaltoili puolelta toiselle, mutta Taisto loi huomattavasti enemmän maalipaikkoja ja viimeistelikin tehokkaasti.
Peli pysyi ihan asiallisena koko ajan *peukku*
|
|
|
|
|
tt03
Poissa
Suosikkijoukkue: Töölön Taisto - Töölön ykkönen!
|
 |
Vastaus #11 : 03.12.2009 klo 02:25:21 |
|
Taisto ja HIFK pelasivat tasan 1-1 tiistai-illan treenipelissä Bolliksella.
HIFK pelasi kuulemma nipulla, jossa oli pelaajia kakkosesta (4div) ja kolmosesta (6div) sekä testijätkiä.
Kaiken kaikkiaan hyvä ja tiukka peli, jossa ei kuitenkaan nähty kovinkaan paljoa hyviä maalipaikkoja.
Ensi viikon treenipelissä TöTa kohtaa nelosen FC POHU/2:n. Kevään harjoitusottelussa töölöläiset kyykyttivät pohulaisia 3-0, saa nähdä kuinka käy tällä kertaa.
|
|
|
|
|
Ezcu
Poissa
|
 |
Vastaus #12 : 14.12.2009 klo 21:32:09 |
|
AC Stadin Sissit ry. järjestää keväällä to 1.4. - pe 2.4.2010 3.-7. divisioonajoukkueille kovatasoisen STASI CUP -jalkapalloturnauksen loistavissa puitteissa Helsingissä Finnair Stadiumilla ja Töölön pallokentällä. Lisätietoja www.acstasi.fi
|
|
|
|
|
|
|
susu
Poissa
Suosikkijoukkue: HePu ja PaLa ja RiPu
|
 |
Vastaus #14 : 08.01.2010 klo 19:10:23 |
|
Hyvin te vedätte.
Onnea vitosen koitoksiin tulevalla kaudella
|
|
|
|
|
tt03
Poissa
Suosikkijoukkue: Töölön Taisto - Töölön ykkönen!
|
 |
Vastaus #15 : 09.01.2010 klo 20:30:18 |
|
Hyvin te vedätte.
Onnea vitosen koitoksiin tulevalla kaudella
Kiitos, hyvä joukkue kaipaa aina vähän onneakin:)
|
|
|
|
|
tt03
Poissa
Suosikkijoukkue: Töölön Taisto - Töölön ykkönen!
|
 |
Vastaus #16 : 19.01.2010 klo 17:13:33 |
|
Taiston varmoja harjoitusotteluita:
su 24.1. 20.30 Tali vs. Colo Colo (V) su 21.2. 19.00 Bollis vs. MPS/Old Stars (IV) su 28.2. 20.30 Tali vs. Colo Colo (V) ma 8.3. 21.30 Tali vs. Gnistan/2 (IV)
Useita muitakin vielä varmistamatta, osittain kiitos cup-aikataulujen epäselvyyden.
|
|
|
|
|
|
|
tt03
Poissa
Suosikkijoukkue: Töölön Taisto - Töölön ykkönen!
|
 |
Vastaus #18 : 02.02.2010 klo 17:35:01 |
|
Töölön paikalliskamppailu Töölön Vesa (nelonen) - Töölön Taisto (vitonen) Saharassa sunnuntaina 7.2. klo 20.30- 
|
|
|
|
|
tt03
Poissa
Suosikkijoukkue: Töölön Taisto - Töölön ykkönen!
|
 |
Vastaus #19 : 11.02.2010 klo 05:04:46 |
|
11.02.2010 Taiston kotisivuilla ennätysvilkasta Osallistu sinäkin
Töölön Taiston kotisivut osoitteessa toolontaisto.net ovat saavuttaneet alkaneen vuoden aikana ennennäkemättömän suosion. Taiston sivuilla on vieraillut puolentoista kuukauden aikana lähes 3000 eri kävijää, mikä on yli 1000 prosentin kasvu viime vuoteen verrattuna.
- Tämä on erinomainen osoitus viestintäprojektiemme onnistumisesta. Olimme tammikuun aikana viidesti Palloliiton kotisivujen - Suomifutiksen pääsivujen - ykkösuutisena. Lisäksi saimme ennennäkemätöntä näkyvyyttä printtimediassa, esimerkiksi Iltasanomien sivuilla, joten markkinointiosastomme tyytyväisyys on täysin oikeutettua, pohti puheenjohtaja Kervinen.
- Voin vakuuttaa, ettei näkyvyytemme kansallisissa medioissa jää vain tammikuiseksi tuhkimotarinaksi, sillä viestintäosastomme tulee jatkamaan tälle tasolle ennennäkemätöntä työtään Töölön Taiston maineen ja tarinan levittämiseksi, jatkoi puheenjohtaja
Töölön Taisto on kaiksessa mediaseksikkyydessään, lainataksemme kattojärjestömme media-asiantuntijoita, harvinainen esimerkki suomalaisessa jalkapallossa.
- Uskaltaisin arvioida, että tuskinpa kovinkaan moni stadilainen ykkösdivarijoukkue kerää tämänkaltaisia näkyvyysarvoja paikallisessa tai kansallisessa mediassa. Vaikka pelilliset asiat olisivat kuinka kunnossa, ei taustatoimintojen ja erityisesti pr-toiminnan osuutta voi koskaan vähätellä, oli taso mikä tahansa, jatkoi puheenjohtaja.
- Suomalaisessa jalkapallossa on vuosia tuloksetta jauhettu kenttien ulkopuolisen toiminnan tärkeydestä. Me Töölön Taistossa haluamme olla edelläkävijöitä kaikkilla aloilla, mikä sisältää myös pr-toiminnan. Voin vakuuttaa, että kevään aikana paikallinen näkyvyytemme vetää vertoja paikallisille Mestareiden liigaan osallistuville seuroille, päätti seurajohto.
Töölön Taisto tarjoaa yrityksille ainutkertaisen mahdollisuuden tavoittaa alati kasvavan joukon ostokykysiä kaupunkilaisnuoria. Varaa paikkasi Suomifutiksen historian kiinnostavimmassa tarinassa ja ota yhteyttä Taiston viestintäostastoon.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 11.02.2010 klo 05:19:33 kirjoittanut tt03 »
|
|
|
|
|
Doomeli
Poissa
|
 |
Vastaus #20 : 15.02.2010 klo 12:54:26 |
|
Lohkojaot Viitonen (30) Lohkoissa pelataan kaksinkertaiset sarjat ja lohkovoittajat nousevat Neloseen. Lohkokakkoset pelaavat yksinkertaisen sarjan lisänousupaikoista. Lohkojen sijalle kahdeksan ja huonommin sijoittuneet putoavat Kuutoseen. Lohkovoittajat pelaavat piirinmestaruudesta. Nousijoiden määrä Neloseen ratkeaa vasta Kolmoseen nousijoiden ratkettua. Lohko 1: AFC EMU, FC Botan, FC POHU/Playboys, HeKuLa, Kurvin Vauhti, PPV/Seos, SAPA/2, SS Stanley, Strikers/Bertil ja Töölön Taisto. Lohko 2: Colo-Colo/UNO, FC Kuitu/2, FC POHU/Swigu, FFR, HePuLi, Ponnistus/2, PPV/2, Tavastia, ToTe/Avauspotku ja Vesa/Töölö. Lohko 3: Ellas, FC POHU/Simpsons, Geishan Pallo, HJK-j/Lsalo, HPS/2, MaKu/Legends, PH-99, PPJ/Akatemia, RoU ja Valtti. http://helsinki.palloliitto.fi/kilpailutoiminta/piirisarjat/pelitapa_2010/miehet/
|
|
|
|
|
tt03
Poissa
Suosikkijoukkue: Töölön Taisto - Töölön ykkönen!
|
 |
Vastaus #21 : 15.02.2010 klo 19:28:28 |
|
Todella mielenkiintoinen ykköslohko, vanhat tutut POHU/Playboys ja SAPA/2 kilpakumppaneina.
Ykköslohkon joukkueet ja sarjatasot, lohkot ja sijoitukset kaudella 2009
AFC EMU (5div/3/4.) FC Botan (5div/3/7.) FC POHU/Playboys (6div/3/3.) HeKuLa (5div/1/4.) Kurvin Vauhti (5div/2/7.) PPV/Seos (5div/1/6.) SAPA/2 (6div/3/2.) SS Stanley (5div/2/4.) Strikers/Bertil (4div/1/11.) Töölön Taisto (6div/3/1.)
|
|
|
|
|
kakkapaa
Poissa
|
 |
Vastaus #22 : 15.02.2010 klo 19:41:04 |
|
joo ihan mielenkiintoinen sarja mutta ois pelattavampi ilman noita playboyssin pellejä.
|
|
|
|
|
Knut Posse
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #23 : 15.02.2010 klo 20:01:49 |
|
Todella mielenkiintoinen ykköslohko, vanhat tutut POHU/Playboys ja SAPA/2 kilpakumppaneina.
Ykköslohkon joukkueet ja sarjatasot, lohkot ja sijoitukset kaudella 2009
AFC EMU (5div/3/4.) FC Botan (5div/3/7.) FC POHU/Playboys (6div/3/3.) HeKuLa (5div/1/4.) Kurvin Vauhti (5div/2/7.) PPV/Seos (5div/1/6.) SAPA/2 (6div/3/2.) SS Stanley (5div/2/4.) Strikers/Bertil (4div/1/11.) Töölön Taisto (6div/3/1.)
POHU:n ja Botanin välistä ottelua kannattaa mennä väijymään paikan päälle. Kahden täysrunkun joukkueen kohtaaminen on varmasti hienoa katseltavaa.
|
|
|
|
|
Pate78
Poissa
|
 |
Vastaus #24 : 15.02.2010 klo 20:25:28 |
|
joo ihan mielenkiintoinen sarja mutta ois pelattavampi ilman noita playboyssin pellejä.
POHU:n ja Botanin välistä ottelua kannattaa mennä väijymään paikan päälle. Kahden täysrunkun joukkueen kohtaaminen on varmasti hienoa katseltavaa.
Onks tytöil hiekkaa p*mpissä vai eiks isi oo maksanu viikkorahaa?
|
|
|
|
|
|
|
|