FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
28.03.2026 klo 22:48:12 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Äänestys
Kysymys: Oletko tyytyväinen liittohallituksen päätökseen, jossa muokataan kolmen ylimmän sarjatason sarjajärjestelmät uusiksi?
Kyllä, päätös oli loistava uutinen, EOM! - 381 (17.3%)
Semityytyväinen, hyvä että saadaan lisää otteluita, mutta parempiakin vaihtoehtoja olisi ollut tarjolla - 583 (26.5%)
En osaa sanoa juuta enkä jaata - 337 (15.3%)
Aika huono päätös, oltais mielummin jatkettu vaikka nykymallilla - 328 (14.9%)
Totaalista paskaa, muutos heikentää Suomifutiksen asemaa ja perustuksia - 573 (26%)
Äänestäjiä yhteensä: 2189

Sivuja: 1 ... 16 [17] 18 ... 308
 
Kirjoittaja Aihe: Suuri muutos suomalaisessa jalkapallossa!  (Luettu 526157 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
V

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #400 : 07.04.2010 klo 20:32:48

Ainahan on takaportti, jos suuri ja mahtava HJK putoaa, niin silloin huhujen mukaan siirrytään 16 joukkueen sarjaan, jotta saadaan HJK taas mukaan.

Niin. Edellisen kerran, kun liigaa supistettiin HJK piti liigapaikkansa nipin napin karsintojen kautta. Vastassa oli huiman tasokas HIK.
Vinnie Stigma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti, Q.P.R., FC Den Bosch


Vastaus #401 : 07.04.2010 klo 20:33:13

Suomalaisen futiksen kehitys ei ole kiinni joukkuemäärästä, eikä missään nimessä sen poukkoilevasta paniikinomaisesta muuntelusta. Ongelmat ovat muualla. 14 joukkuuen sarjalla on mahollista saada am:mät nousuun ja seuroja eurokentille, mutta se vaatisi Palloliitolta ja Liigalta töitä. Siihen nämä apinat ei pysty. He tekevät tämän itse.
Maakuntasatraappi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: UEFA+FIFA+SWI=3MAFIA


Vastaus #402 : 07.04.2010 klo 20:34:17

Tämä oli tiedossa. Mutta Liigahallituksella ei ollutkaan tässä asiassa minkäänlaista päätösvaltaa.

Sinänsä olisi aika ajaa alas koko Jalkapalloliiga ry, koska liigahallitus on keskikokoisissa asioissa kumileimasin, ja isoissa asioissa sen jäsenet saavat lukea liigaseuroja koskevat päätökset lehdestä. Puolentusinaa johtajaa ja päällikköä liigatoimistolta joutuisi työnhakuun, mutta ehkä kokonaisuus sen kestäisi.
Rantasipi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eurokiimassa


Vastaus #403 : 07.04.2010 klo 20:35:01

Nopealle haastattelulle ja sen julkaisulle Ylos
Jos katso vaikkapa nykyisiä Liigan 14 joukkuetta ja Ykkösen kärkipäätä, niin realistisesti ajateltuna niillä alueilla, joilla seurakultturi on vahva, on hyvät mahdollisuudet olla jatkossakin mukana Liigassa.
Siis IFK Mariehamn ja Jaro tulevat tuohon 12 "chosen ones" joukkoon kuulumaan. Ennemmin tuosta Liigaporukasta tippuvat seurat, joille vanhat yhteistyökumppanit eivät enää rahaa tuo ja tämän vuoksi päädytään nopeisiin ratkaisuihin. Ja realistisuudella tarkoitan sitä, että vaikka uusi systeemi nostaisi joukkueiden budjetteja hienosti 20%, niin se ei vielä olisi mikään este ko. seuorjen jatkuvuudelle pääsarjatasolla. Ja siis tuolloin uusi systeemi olisi jo jollain tavalla onnistunut.

No, saas nähdä, nouseeko tässä vielä jonkinasteinen kapina. Ennakkoluulottomuus tulee olemaan edelleen täysin vieras käsite ja oman pesän varjeleminen tulee varmasti olemaan esillä.

Ainakin tästä saadaan vielä mielenkiintoinen Liigakausi kabinettipuolellakin :)

« Viimeksi muokattu: 07.04.2010 klo 20:37:02 kirjoittanut Töps »
Vinnie Stigma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti, Q.P.R., FC Den Bosch


Vastaus #404 : 07.04.2010 klo 20:36:31

Sinänsä olisi aika ajaa alas koko Jalkapalloliiga ry, koska liigahallitus on keskikokoisissa asioissa kumileimasin, ja isoissa asioissa sen jäsenet saavat lukea liigaseuroja koskevat päätökset lehdestä. Puolentusinaa johtajaa ja päällikköä liigatoimistolta joutuisi työnhakuun, mutta ehkä kokonaisuus sen kestäisi.

Sama. Vittu mitä lampaita, kun tämmöset Jakosen pellet pääsee mielivaltasesti hääräämään.
alarima

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Juntti rasisti


Vastaus #405 : 07.04.2010 klo 20:36:34

Suomalaisen futiksen kehitys ei ole kiinni joukkuemäärästä, eikä missään nimessä sen poukkoilevasta paniikinomaisesta muuntelusta. Ongelmat ovat muualla. 14 joukkuuen sarjalla on mahollista saada am:mät nousuun ja seuroja eurokentille, mutta se vaatisi Palloliitolta ja Liigalta töitä. Siihen nämä apinat ei pysty. He tekevät tämän itse.
Näin on.
JJO

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS


Vastaus #406 : 07.04.2010 klo 20:40:47


Kymmenen joukkueen Liiga, kuudentoista joukkueen Ykkönen ja kolme neljäntoista joukkueen lohkoa Kakkosessa. Onko yksikin tapa, millä tämä olisi tätä uutta systeemiä paskempi? Pääsarja vaati muutoksia, se lienee kaikille selvää, mutta nyt tässä ei uskallettu ottaa selvää linjaa ja samalla kustiin Suomen jalkapallopiirejä laajalla kaarella silmään. Jos vähentäminen on kerran valittu tie, niin sitä olisi pitänyt uskaltaa myös kulkea.

Liian iso, epätasainen ja taloudellisesti potentiaalisesti murhaava Ykkönen ja aivan liikaa ylimääräistä sekundatuubaa Kakkosessa.
Geejuna

Poissa Poissa


Vastaus #407 : 07.04.2010 klo 20:44:42

Liian iso, epätasainen ja taloudellisesti potentiaalisesti murhaava Ykkönen ja aivan liikaa ylimääräistä sekundatuubaa Kakkosessa.

Neljä liigajoukkuetta Ykköseen, jonka joukkemäärä kasvaa kahdella mun laskuopin mukaan vain nostaa tasoa. Kakkosessa tilanne melkein sama kuin nyt, toki sillä erotuksella, että sinnekin putoaisi pari joukkueellista nyky-ykkösen tasoisia pelaajia lisää. Toki kauden pidentäminen Ykkösessä saattaisi osoittautua hankalaksi, eikä sinänsä nykymallinenkaan systeemi kymmenen joukkueen pääsarjan alapuolella huono olisi.
Savon keisari

Poissa Poissa


Vastaus #408 : 07.04.2010 klo 20:47:19

Tuo numeroiden heittely "must ois niinq mukavampi 20 joukkueen sarja" on täysin joninjoutavaa. Tärkeää on että sarjassa on sellainen määrä joukkueita, joilla on edellytykset ko. tasolle. Keskikokoisen eurooppalaismaan pääsarjassa pitää jonkinlaiset vaatimukset olla kaikilla mittareilla, ja tälle tasolle ei päästä mukavoituneella puuhastelulla. Kunhan nyt muutamassa vuodessa tosiaan olisi edes nuo 12.
Leopoldo Luque

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: nuori Hector


Vastaus #409 : 07.04.2010 klo 20:50:46

Haistakaapa liitto paska >:(
Bex

Poissa Poissa


Vastaus #410 : 07.04.2010 klo 20:54:25

Onhan se nyt selvä juttu, että ykkönen on parin vuoden päästä tasokkaampi sarja kuin nyt. Ja veikkausliigasta ihan hyvin voi tiputtaa myös pari joukkuetta pois. Jatkossa nousu ykköseen on mielestäni jo hyvä saavutus, kun ennen sinne on noussut vaikka mitä pilipali-joukkueita ja sarja on ollut harvinaisen epäkiinnostava.  
« Viimeksi muokattu: 07.04.2010 klo 21:02:29 kirjoittanut Bex »
toka

Poissa Poissa


Vastaus #411 : 07.04.2010 klo 21:00:46


Jos suomalaisen futiksen ystävän muutosvastarinta ja negatiivisuus on tätä luokkaa, niin pysymme ikuisesti siinä asemassa missä olemme.

Voimmeko todella olla ylpeitä 2500 katsojan katsojakeskliarvosta liigapeleissä ? Voimmeko ylpeillä, että joku asia on pirun hienosti suomalaisessa futiksessa ? Ovatko seuramme ammattitaitoisia ja taloudellisesti hyvinvoivia ?

Koska vastaus tietenkin kaikkiin on ei, on asialle tehtävä jotakin. Pojot liitolle siitä, että se tekee ratkaisut ennakkoluulottomasti. Olisi vain syytä saad tarkemmat perustelut näille kaikille. Nyt täällä käydään kauheaa keskustelua ilamn, että tiedetään tarkemmin asiasta.

Siis äkkiä ulos Jakonen ja kumppanit.
John Devey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, Ilves


Vastaus #412 : 07.04.2010 klo 21:02:14

Nyt nousu ykköseen on mielestäni jo hyvä saavutus, kun ennen sinne on noussut vaikka mitä pilipali-joukkueita ja sarja on ollut harvinaisen epäkiinnostava.

Tän kauden panokset on jo jaettu, mutta jatkossa menee "mielenkiintoiseksi". Kyllä Kakkosesta tulee joka vuosi löytymään ainakin yksi taloudellisella harakirillä ilmasillan pystyttänyt porukka, joka onnistuu nappaamaan ainoan nousijan paikan sen pitkäjänteistä kasvatustyötä tai hyvin talouttaan hoitaneen seuran edestä
O'Flynn

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS & Hard bass


Vastaus #413 : 07.04.2010 klo 21:03:41

Eipä tästä nyt paljon positiivista sanottavaa löydy. Toivottavasti ykkösestä tulee nyt kovatasoisempi ja erityisesti arvostetumpi sarja. Ykkösen televisiointioikeudet sitten Urheilukanavalle.
« Viimeksi muokattu: 07.04.2010 klo 21:06:05 kirjoittanut O`Flynn »
Pikasika

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK & Suomi


Vastaus #414 : 07.04.2010 klo 21:04:29

Ykkösen televisiointi oikeudet sitten Urheilukanavalle.

Täysin samaa mieltä ! Saatais näkyvyyttä sillekkin lisättyä Ylos Tuoppi
Möpsi

Poissa Poissa


Vastaus #415 : 07.04.2010 klo 21:09:20

Olisi vain syytä saad tarkemmat perustelut näille kaikille.

Just noin. Jotain on siis muuttunut (mitä ja perustelut?) kahden vastaavan huonoksi todetun kokeilun jälkeen.
idänihme

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: suurseura


Vastaus #416 : 07.04.2010 klo 21:11:21

Liigan osalta ratkaisu on älytöntä paskaa mutta kyllä tässä näin toteutettuna jotain järkeäkin on. Ainakin jos tuo ei tarkoita putoajien/nousijoiden määrän vähentämistä neljän ylimmän sarjatason välillä. Ykkönen on koko maan laajuisena monille seuroille liian raskas ja nyt ykkösen heikoin säilyjä olisi vasta maan 19. paras seura. Tämä määrä pitäisi terveitä organisaatioita löytyäkin. Toisaalta kakkosen alapäässä tuo sijoitusluku muuttuu vieläkin enemmän jolloin kakkosen tason luulisi nousevan aika paljonkin. Negatiivisena puolena futiksessa liikkuva näkyvyys ja raha vähenee liigan pienentyessä ja valtakunnallisissa sarjoissa olevien joukkueiden määrän vähenemisenä. Lisäksi kolminkertainen sarja on kaksinkertaiseen verrattuna paska systeemi. Itse olisin mieluummin laajentanut liigaa ja pitänyt muut sarjat entisellään. Tällöin liigan ja divarin välistä vaihtuvuutta olisi voinut lisätä.
Kermaperunat

Poissa Poissa


Vastaus #417 : 07.04.2010 klo 21:14:35

Juuri näin. Pelaajabudjetti täytyy kasvattaa reilusti 7 uuden pelin myötä, tai sitten heittää kehiin vieläkin enemmän junnuja. Kulut tulevat nousemaan selvästi.

Minkä takia sitä budjettia pitää kasvattaa reilusti? Eikö ottelumäärän kasvattamista perusteltu sillä, että pelaajat sais enemmän matseja vuodessa? Onko nyt niin, että näihin seitsemään lisämatsiin pitää hankkia uudet pelaajat? Eli nykyiset pelaajat pelaa saman verran ku nykyään, mutta jostain alasarjoista tai Afrikan sarvesta laivataan täytemiehiä ylimääräsiin matseihin.

Kai joukkueet voi pari rotaatiopelaajaa rinkiin lisätä, mutta ei kai nykyiselläänkään Suomen cupissa menestyminen, ja näin ottelumäärän kasvu holtittomasti kasvata pelaajabudjettia?
JDredd

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TF 141


Vastaus #418 : 07.04.2010 klo 21:17:06

Paska uudistus koska [lue perustelut aikaisemmilta sivuilta]. Ei mulla muuta.
straiter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg


Vastaus #419 : 07.04.2010 klo 21:20:44

Minkä takia sitä budjettia pitää kasvattaa reilusti? Eikö ottelumäärän kasvattamista perusteltu sillä, että pelaajat sais enemmän matseja vuodessa? Onko nyt niin, että näihin seitsemään lisämatsiin pitää hankkia uudet pelaajat? Eli nykyiset pelaajat pelaa saman verran ku nykyään, mutta jostain alasarjoista tai Afrikan sarvesta laivataan täytemiehiä ylimääräsiin matseihin.

Kai joukkueet voi pari rotaatiopelaajaa rinkiin lisätä, mutta ei kai nykyiselläänkään Suomen cupissa menestyminen, ja näin ottelumäärän kasvu holtittomasti kasvata pelaajabudjettia?

Kai siihen pari lisäpelaajaa pitää hankkia, jos n. 26 tehokkaan peliviikon aikana pelataan liigan, cupin ja euromatsien myötä parhaimmillaan/pahimmillaan n. 50 matsia. Ei Lahen kaaderi ainakaan jaksanut painaa viime kesänä kahta kuukautta 2 matsia/viikko-tahdilla.

e. ai niin, vitun vammanen uudistus.
« Viimeksi muokattu: 07.04.2010 klo 21:22:07 kirjoittanut straiter »
gyrano

Poissa Poissa


Vastaus #420 : 07.04.2010 klo 21:22:10

Paska päätös, jonka jälkiä tullaan korjaamaan tulevaisuudessa. Taso saattaa hetkellisesti parantua, kun pelaajat tiivistyvät vähäisempiin joukkueisiin liigassa ja ykkösessä, mutta ajan kanssa taso tippuu. Kakkosessa satsaukset vähenevät, kun nousun mahdollisuus on niin pieni ja siitä muodostuu puulaakisarja. Aina tietysti joku satsaa rajusti, jotta pääsisi ykköseen, mutta ikävä kyllä ne satsaukset eivät riitä urheilussa takaamaan paikkaa auringossa. Ennustan useiden tälläisten "satsaajien" konkurssia, kun ei ollakaan se yksi ja ainoa joka ykköseen nousisi.

Tämän uudistuksen myötä junnujen tie tasokkaampiin peleihin tyssää, kun luotetaan mieluummin valmiisiin vahvistuksiin afrikasta kuin omiin junnuihin. Etenkin ykkösessä tämä korostuu. Koskapa kukaan ei halua ottaa riskiä kakkoseen joutumisen pelossa.

Ja aivan taatusti tämä vähentää jalkapallon kiinnostusta suomessa. Koska kuka haluaa mennä katsomaan merkityksetöntä divaripalloa, kun tietää joukkueen nousun ylemmäs olevan hemmetin vaikeaa. Katselkaa mitä mestiskendolle tapahtui, kun liiga oli suljettu... Taso romahti ja muuttui amatöörien pelleilyksi :(

Ihan oikeasti... Totaalisen paska uudistus. Ihan sama mitä liigalle tehdään, mutta pitikö tuhota alemmat divarit samalla??
« Viimeksi muokattu: 07.04.2010 klo 21:25:05 kirjoittanut gyrano »
Vinnie Stigma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti, Q.P.R., FC Den Bosch


Vastaus #421 : 07.04.2010 klo 21:23:47

Minkä takia sitä budjettia pitää kasvattaa reilusti? Eikö ottelumäärän kasvattamista perusteltu sillä, että pelaajat sais enemmän matseja vuodessa? Onko nyt niin, että näihin seitsemään lisämatsiin pitää hankkia uudet pelaajat? Eli nykyiset pelaajat pelaa saman verran ku nykyään, mutta jostain alasarjoista tai Afrikan sarvesta laivataan täytemiehiä ylimääräsiin matseihin.

Jos rotaatipelaajat (jotka myös maksaa) on tätä tasoa, niin silloin pelin taso kärsii, joten jälleen osoitus siitä, että perse eellä puuhun mennään. Olis pitäny tehä oikeita asioita ensin, ennenkuin aletaan pelleilemään ottelu- ja  joukkuemäärillä.

Eli pelin taso ei nouse, kulut kasvavat ja tulot ei suhteessa menoihin. Erittäin onnistunut uudistus! :D

Täytyy kyllä sanoa, että on yllättävän pihalla tämä meiän Pöllöliitto jopa Pöllöliitoks. Mikäköhän tässä on oikea motiivi, sillä tällasta typeryyttä on vaikea muuten ymmärtää. Laiskuus / omat suojatyöpaikat kenties?
Rantasipi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eurokiimassa


Vastaus #422 : 07.04.2010 klo 21:25:13

Puolitetaan matsimäärä, niin joukkueet tarvitsevat vähemmän pelaajia ja taso nousee. Helppoa kun sen osaa :)
Patrimonio Mundial

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ZA KRST CASNI I SLOBONU SLATNU - ZA SRBIJA


Vastaus #423 : 07.04.2010 klo 21:27:05

Kulut pysyy samana, mutta tulot kasvavat kun lipputuloja ja tv-tuloja kerryttäviä otteluita pelataan jo aiemmin keväästä ja sitten taas myöhemmin syksystä. Muutenhan pelattaisiin samaan aikaan harjoituspelejä, joista ei tuloja ole, mutta pelaajakulut täytyy kuitenkin maksaa. Lisäksi kiinnostavampia ja kovempia otteluita enemmän.
Vinnie Stigma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti, Q.P.R., FC Den Bosch


Vastaus #424 : 07.04.2010 klo 21:27:18

Kai siihen pari lisäpelaajaa pitää hankkia, jos n. 26 tehokkaan peliviikon aikana pelataan liigan, cupin ja euromatsien myötä parhaimmillaan/pahimmillaan n. 50 matsia. Ei Lahen kaaderi ainakaan jaksanut painaa viime kesänä kahta kuukautta 2 matsia/viikko-tahdilla.

e. ai niin, vitun vammanen uudistus.

Pelkästään uuen aika paskan pelaajan palkkaaminen maksaa vähintään 20.000-25.000 ja tähän sivukulut päälle. Satatonnia voidaan laittaa heti pelaajabudjettiin lisää, jotta taso saadaan ehkä pysymään samalla tasolla.

 
Sivuja: 1 ... 16 [17] 18 ... 308
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa