FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
06.02.2026 klo 07:14:01 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Äänestys
Kysymys: Onko uudistus hyvä vai huono asia Ykkösen kehitykselle?
Helvetin hyvä - 27 (12.6%)
Ihan ok - 28 (13.1%)
En sano - 14 (6.5%)
Aika perseestä - 55 (25.7%)
Todella hanurista - 90 (42.1%)
Äänestäjiä yhteensä: 213

Sivuja: 1 ... 3 [4] 5 ... 8
 
Kirjoittaja Aihe: Muutoksia joukkuemääriin  (Luettu 10925 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Bootlegger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi, SAPA, Roma.


Vastaus #75 : 09.04.2010 klo 12:08:30

Selkäsaunan idea (taisi olla Kakkosen vastaavassa topikissa) Ykkösen niputtamisesta Veikkausliigan alle ja nimeäminen 2. Veikkausliigaksi olisi kyllä loistoveto. Nykyisellään Ykkönen ei ole kovin mediaseksikäs saati kiinnostava tuularien silmissä, mutta tilanne voisi muuttua ottamalla sen Veikkausliigan alle Bundesliigan tapaan, ja veikkausliiga.comissa seurattaisiin myös 2. Veikkauslligan tapahtumia tiiviisti. Kakkosen voisi sitten nimetä vaikka ykkösdivisioonaksi.

2. Veikkausliigassa pitäisi olla sama lisenssivaatimussysteemi, kuten nykyään Veikkausliigassa on; vaatimukset pitää täyttää, mutta joukkueille myönnetään poikkeuslupia. Veikkausliigaan ei kuitenkaan ole asiaa, ennen kuin on UEFA-seuralisenssi hallussa. 2. Veikkausliiga toimisi täten joukkueita Veikkausliigaan valmistavana huippusarjana.

Yleisenä kommenttina tähän Palloliiton uudistukseen sanoisin, että aivan sama montako kierrosta pelaavat, mutta Palloliiton pitäisi avata pussukan nyörit ja alkaa jakaa kunnolla rahaa Kakkosta myöten, tai muuten tullaan näkemään konkursseja.

Edit: Niin ja Kakkosesta pitäisi ehdottomasti nousta useampi joukkue ja suoran nousun lohkovoiton myötä pitäisi olla mahdollista. Lohkojen ykkösten paras ykkönen suoraan ja kaksi muuta sitten karsii toisesta paikasta. Mielellään toki jokaisen lohkon voittaja suoralla nousulla.
« Viimeksi muokattu: 09.04.2010 klo 12:21:48 kirjoittanut Bootlegger »
Rantasipi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eurokiimassa


Vastaus #76 : 09.04.2010 klo 12:25:04

Tuota yhteistyötä 1-Liigan ja 2-Liigan välillä voisi vielä kasvattaa siten, että pelattaisiin 8 joukkueen yläsarja 1-Liigassa ja taas loput neljä pelaisivat loppusarjan 2-Liigan parhaita neljää joukkuetta vastaan. Tätä voisi toki viedä eteenpäin 2-Liigan ja Kakkosenkin joukkueiden nousukarsintoja koskevaksi.

Joka tapauksessa tällä tavalla saataisiin aina alemman sarjatason jengeille kovempia matseja kauden loppuun ja myös tarjottaisiin selvä mahdollisuus useammalle joukkueelle nousuun. Ja toki hyvityspiteitä ja muita viilauksia pitäisi vielä tehdä.

Joka tapauksessa en usko, että Liitto enää lähtee perusperiaatetta systeemissä muuttamaan, mutta mahdollisuuksia systeemin parantamiseen ja tämäntapaisiin tarkentamisiin kyllä vielä löytyy.
« Viimeksi muokattu: 09.04.2010 klo 12:27:08 kirjoittanut Töps »
KipeKemi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja


Vastaus #77 : 09.04.2010 klo 12:51:22

Mun mielestä se Kakkosen systeemi 2003 oli hyvä. Neljä lohkoa, 12 joukkuetta, parhaat kaksi nousukarsintoihin. Nyt jos tuo 2. Veikkausliiga tulisi -mikä olisi mahtava asia sinällään, joskin lähes vastaavalla tavalla "kusetusta" kuin Englannin Mestaruussarja- niin sielläkin voisi olla se 12 joukkuetta. Sitä kautta top-3 tasoilla olisi 72 joukkuetta nykyisen 70 sijaan. Pelejä voisi olla se 33 Veikkausliigassa ja 2. Veikkausliigassa ja 22 kolmostasolla. Tuon kolmostason joukkueet joutuisivat matkustamaankin kaikin puolin vähemmän kuin nykyisen C-lohkon joukkueet.
Rantasipi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eurokiimassa


Vastaus #78 : 09.04.2010 klo 13:27:28

Huom! Yrittäkää katsoa asiaa vain Ykkösen kantilta. Liigaosiossa on jo yksi äänestys ja Kakkosenkin topikissa omansa.

Liigan osaltahan 60-40 menee painotetusti vastustajille ja Kakkosen äänestyksessä todella selvä enemmistö on muutosta vastaan. Ykkösenkin tilanne olisi mukava tietää. Modet voi sitten yhdistää varsinaiseen topikkiin, jos näin parhaaksi katsovat :)
KipeKemi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja


Vastaus #79 : 09.04.2010 klo 13:52:45

Huom! Yrittäkää katsoa asiaa vain Ykkösen kantilta. Liigaosiossa on jo yksi äänestys ja Kakkosenkin topikissa omansa.

Liigan osaltahan 60-40 menee painotetusti vastustajille ja Kakkosen äänestyksessä todella selvä enemmistö on muutosta vastaan. Ykkösenkin tilanne olisi mukava tietää. Modet voi sitten yhdistää varsinaiseen topikkiin, jos näin parhaaksi katsovat :)

Itse olen vastaan, koska tykkään nähdä eri joukkueita pelaamassa. Ykkösen kannalta uudistus on sinällään hyvä, että taso nousee, kun heikoimmat kuusi joukkuetta korvataan liigajoukkueilla.
Elias

Poissa Poissa


Vastaus #80 : 09.04.2010 klo 14:04:53

Selkäsaunan idea (taisi olla Kakkosen vastaavassa topikissa) Ykkösen niputtamisesta Veikkausliigan alle ja nimeäminen 2. Veikkausliigaksi olisi kyllä loistoveto. Nykyisellään Ykkönen ei ole kovin mediaseksikäs saati kiinnostava tuularien silmissä, mutta tilanne voisi muuttua ottamalla sen Veikkausliigan alle Bundesliigan tapaan, ja veikkausliiga.comissa seurattaisiin myös 2. Veikkauslligan tapahtumia tiiviisti. Kakkosen voisi sitten nimetä vaikka ykkösdivisioonaksi.

Riittääkö Veikkauksella mielenkiintoa ostaa/hankkia Ykkösen nimioikeuksia? Sinänsä toki olisi toimiva ja tervetullut uudistus.
Ilmari Autere

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 5,7 on suurempi kuin 94,3


Vastaus #81 : 09.04.2010 klo 14:09:25

Tuo Buuttiksen mainitsema ehdotus olisi kyllä erinomainen. Muutaman vuoden päästä olisi mahollista laajentaa Ykkönen 12 joukkueen sarjaksi. Toki nouseminen ja putoaminen pitäisi siltikin olla helpompaa kuin uusi järjestelmä sallii.
Matthias Sindelar

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jamo, Tuco, Jorma


Vastaus #82 : 09.04.2010 klo 14:11:15

Aikamoinen märkärätti vasten kasvojahan tämä on Ykkösen ja miksei Liigan häntäpäänkin seuroille, joissa on pyritty toimintaa kehittämään ammatimaisempaan suuntaan pois siitä puuhastelusta, jota täällä toitotetaan. Kakkosesta kun seuransa yllättäen kabinettipelillä itsensä löytää, niin voi itse kullakin motivaatio loppua ja investoinnit olosuhteisiin kunnan ja sponsoreiden taholta tyssätä kokonaan.

Juniorithan tässä kaikkein eniten taas häviävät, kun jää yksi tekonurmikenttä taas rakentamatta ja isi vie mielummin mökille kuin Kakkosen peliä katsomaan.
v-man

Poissa Poissa


Vastaus #83 : 09.04.2010 klo 16:15:19

Meneekös nuo kolmannen kierroksen kotiottelut Ykkösessä 2012 sitten näin? (idea kopioitu Brindellonelta liigapuolelta)

1-2,3,4,5,6
2-3,4,5,6,7
3-4,5,6,7,8
4-5,6,7,8,9
5-6,7,8,9,10

6-7,8,9,10
7-1,8,9,10
8-1,2,9,10
9-1,2,3,10
10-1,2,3,4

(1 tarkoittaa Liigasta pudonnutta ja 10 Kakkosesta noussutta)

Ja pelataanko 2011 kaksin- vai kolminkertainen sarja?
Ilmari Autere

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 5,7 on suurempi kuin 94,3


Vastaus #84 : 09.04.2010 klo 20:54:13

http://linnafutis.wordpress.com/2010/04/09/cuppia-kuppia-muumimaata-hakaa-ja-jakosen-uudistuksia-seka-kiekkoliigan-valieria/

Tuolla myös hieman sivuttu tätä uudistusta.
Kutvonen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Valioliiga-RoPS


Vastaus #85 : 09.04.2010 klo 21:27:43

Tätä muutosta härskimpää saattaisi olla vain nähdä Kikkara Raksilan hallin katsomossa pukeutuneena pelkästään Kärppien logolla varustettuun nahkaiseen juuri vesirajan peittävään minihameeseen ja kissankarvabuutseihin, ja laulamassa ylistystä Risto Niemisen ja Jan Waldenin hegemonialle.
:D :D :D Voi helevetti kun ei mahdu allekirjoitukseksi kokonaan.
WiZ

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KPV, Reima, Huuhkajat


Vastaus #86 : 10.04.2010 klo 02:42:06

2.Veikkausliiga idealle giganttinen peukku. Ylos Ykkösen yhdistämistä liigan organisaatioon on aiemminkin visioitu "Veikkausliigan tuleva joukkuemäärä"-topikissa vai mikä lie olikaan.
Sinkkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool since 2018


Vastaus #87 : 12.04.2010 klo 12:26:28

Olisiko ihan kuolleena syntynyt ajatus, että Ykkösessä olisi kaksi kahdeksan joukkueen lohkoa. Lohkoissa pelataan keskenään kaksi kertaa toisiaan vastaan. Kummastakin lohkosta  sitten neljä parasta jatkaa ylä-loppusarjaa ja paskemmat ala-loppusarjaa. Loppusarjoissakin pelattaisiin kaksi kertaa toisiaan vastaan

??? Ylos
Rantasipi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eurokiimassa


Vastaus #88 : 12.04.2010 klo 13:07:19

Kahden lohkon systeemissä on se ero, että se vääjäämättä tuo mukanaan tasoerot lohkojen välillä.
Ykkösessä pystyy vielä pelaamaan, vaikka etäisyydet ovatkin pitkiä, Kakkosessa kompromissin vielä ymmärtää.
Ja lohkojaon kautta syntyvä tasoero ruokkii itse itseään, mikä on nähtävissä Kakkosen lohkojen osalta. Hitaasti, muttaa vääjäämättä Kakkosen A-lohko on urheilullisesti tehnyt pesäeroa muihin. Tätä on kuitenkin merkittävästi tasoittanut muilla paikkakunnilla tehdyt satsaukset paikalliseen junnutoimintaan ja edustusjoukkueeseen. Tärkeinpänä tietysti olosuhteet halleineen ja muovikenttineen.

Toisaalta siis kyseessä on ristiriita, sillä yhden lohkon pelillinen ylivoima saa toisten lohkojen joukkueet yrittämään nostaa omaa tasoaan. Nykyään Kakkosen lohkovoittajat eivät pelaa keskinäisiä otteluita noususta, joten erittäin suuri motivaatiotekijä puuttuu lohkojen väliltä. Mikäli Ykkösen kahden lohkon välille saataisiin luotua vaikkapa Sinkkiksen ehdottamat keskinäiset ottelut, niin tällöin lohkojako toimisi alueellisia eroja pienentävänä tekijänä. Tällä hetkellä se suurimmalta osalta toimii niitä kasvattavana pl. olosuhteet.

Ristiriidoille Ylos :D
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #89 : 12.04.2010 klo 14:34:36

Olisiko ihan kuolleena syntynyt ajatus, että Ykkösessä olisi kaksi kahdeksan joukkueen lohkoa. Lohkoissa pelataan keskenään kaksi kertaa toisiaan vastaan. Kummastakin lohkosta  sitten neljä parasta jatkaa ylä-loppusarjaa ja paskemmat ala-loppusarjaa. Loppusarjoissakin pelattaisiin kaksi kertaa toisiaan vastaan

??? Ylos

Loppusarjat eivät kuulu jalkapalloon. Ja kaksi lohkoa tarkoittaisi sitä, että tiettyjen kaupunkien joukkueilla saattaisi olla yksilohkoista pidemmät pelimatkat.
Beau Geste

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fakiiri Veltsu


Vastaus #90 : 13.04.2010 klo 11:52:37

Uudessa Veikkaajassa Jakonen sanoo ettei kauden 2011 osalta ole vielä päätetty montako joukkuetta liigasta tippuu ja väläyttää ettei Ykkösestä nouse ehkä kukaan tuolla kaudella.
Tolppa

Poissa Poissa


Vastaus #91 : 13.04.2010 klo 12:01:13

Uudessa Veikkaajassa Jakonen sanoo ettei kauden 2011 osalta ole vielä päätetty montako joukkuetta liigasta tippuu ja väläyttää ettei Ykkösestä nouse ehkä kukaan tuolla kaudella.

..Mutta tästä lisää sitten kauden 2011 kynnyksellä. Työryhmä vetäytyy nyt miettimään asiaa... :(
Pipo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Piłka nożna dla kibiców


Vastaus #92 : 13.04.2010 klo 12:01:27

Uudessa Veikkaajassa Jakonen sanoo ettei kauden 2011 osalta ole vielä päätetty montako joukkuetta liigasta tippuu ja väläyttää ettei Ykkösestä nouse ehkä kukaan tuolla kaudella.
:D Alas

Eihän tätä puuhastelun määrää voi uskoa todeksi ensi lukemalla.
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #93 : 13.04.2010 klo 13:59:48

Uudessa Veikkaajassa Jakonen sanoo ettei kauden 2011 osalta ole vielä päätetty montako joukkuetta liigasta tippuu ja väläyttää ettei Ykkösestä nouse ehkä kukaan tuolla kaudella.

Todellinen väläytysten väläytys.  " Ylos

Voi saatanansaatana, tällaisia tuppeja on sitten päätöksiä tekemässä. Suomalaisen alasarjafutiksen lähtölaskenta on alkanut.
H-A-K-A

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka


Vastaus #94 : 13.04.2010 klo 14:07:16

Uudessa Veikkaajassa Jakonen sanoo ettei kauden 2011 osalta ole vielä päätetty montako joukkuetta liigasta tippuu ja väläyttää ettei Ykkösestä nouse ehkä kukaan tuolla kaudella.

En ole juttua lukenut mutta jos pitää paikkansa niin tälläisistä väläytyksistä kyllä elin poikki välittömästi! Ei edes Suomessa..
Scifo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KPV


Vastaus #95 : 13.04.2010 klo 14:16:54

Uudessa Veikkaajassa Jakonen sanoo ettei kauden 2011 osalta ole vielä päätetty montako joukkuetta liigasta tippuu ja väläyttää ettei Ykkösestä nouse ehkä kukaan tuolla kaudella.

:D :D Jos ei tuosta heitosta tuu potkuja niin ei helevetti :D
el Blanco

Poissa Poissa


Vastaus #96 : 13.04.2010 klo 14:22:04

Uudessa Veikkaajassa Jakonen sanoo ettei kauden 2011 osalta ole vielä päätetty montako joukkuetta liigasta tippuu ja väläyttää ettei Ykkösestä nouse ehkä kukaan tuolla kaudella.

MITÄ VITTUA?!
Stian

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: jjk/tarmo/al ahly@ffm


Vastaus #97 : 13.04.2010 klo 14:25:20

Uudessa Veikkaajassa Jakonen sanoo ettei kauden 2011 osalta ole vielä päätetty montako joukkuetta liigasta tippuu ja väläyttää ettei Ykkösestä nouse ehkä kukaan tuolla kaudella.
Mitä vittua nyt taas?! Ei saatana!
Hasselhoff

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJS, Suomen maajoukkue


Vastaus #98 : 13.04.2010 klo 14:27:33

Uudessa Veikkaajassa Jakonen sanoo ettei kauden 2011 osalta ole vielä päätetty montako joukkuetta liigasta tippuu ja väläyttää ettei Ykkösestä nouse ehkä kukaan tuolla kaudella.

Tämä jos toteutuu, niin rupean mieshuoraksi ja lopetan suomifutiksen seuraamisen samantein. Ne tekee sen ihan itse.
Lazy Town

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FCK


Vastaus #99 : 13.04.2010 klo 14:48:11

Uskomattomalta kuulostaa. Mitään ei saada päätettyä kuin päivää ennen kauden avausta ja silloin laitetaan sitten koko pakka uusiksi. Alemmas ei Ykkösen arvostus kai voi enää vajota.

 
Sivuja: 1 ... 3 [4] 5 ... 8
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa