FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
25.02.2026 klo 01:39:05 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 35 [36] 37 ... 128
 
Kirjoittaja Aihe: Tottenham Hotspur 2010/2011 - The Quest Is Over, Time To Regroup!  (Luettu 275330 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
john white

Poissa Poissa


Vastaus #875 : 27.09.2010 klo 07:46:03

Gallas loukaantuneena ja poissa kolmisen viikkoa. Steven Caulker lähetetään lainalle Bristoliin.
Ei hättää, onhan Spursilla sentään Corluka ja Bassong terveinä.

Jottei aina tarvitse lähettää erillistä selostusta pelistä niille, jotka eivät ole nähneet sitä, täällä yleispätevä Harryn selitys:

http://www.anorak.co.uk/wp-content/uploads/harry-redknapp-flow-chart.jpg


;)

Nyt selvisi, miksi GDS:n peli näytti streamillä haparoivalta.





« Viimeksi muokattu: 27.09.2010 klo 14:36:48 kirjoittanut john white »
john white

Poissa Poissa


Vastaus #876 : 28.09.2010 klo 13:14:25

Pientä toivoa huomiselle. King, Kaboul ja Gomes pelikunnossa.

Sitä pistetään niin jalalla koreasti ;)




Tuo kaveri Tom:n ja Ledley:n välissä sitten on Bongani Khumalo ;)
« Viimeksi muokattu: 28.09.2010 klo 14:48:07 kirjoittanut john white »
PAN

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: En muista...


Vastaus #877 : 28.09.2010 klo 19:55:41

Lainaus
Harry Redknapp will make late a decision on the fitness of Ledley King ahead of Wednesday night's Champions League match against FC Twente.

Lainaus
Harry had bad news to report though as Younes Kaboul tweaked his hamstring in training on Tuesday morning.

http://www.tottenhamhotspur.com/news/articles/team-news-290910.html

Veikkaan Ledleyn avaavan huomenna ja Corluka sitten oikealla.
Bruce78

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs, Pepo


Vastaus #878 : 29.09.2010 klo 17:21:24

http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/europe/9037933.stm

King ja Kaboul ainakin bbc:n mukaan poissa, joten Corluka-Bassong-toppariparilla mennään. Hirveän luottavaiselta ei kyllä nyt tunnu, mutta onneksi ei sentään Inter ole tänään vastassa. Vähiin käy miehet.

Harmittelin tuossa jokunen sivu sitten, että Dawsonin loukkaantuminen tuli pahaan aikaan. Nyt kyllä vituttaa, vaikka ainahan voin lievittää olotilaani tulemalla tänne spämmäämään "minähän sanoin" -tyylistä paskaa. (heh, eikös se ole koko ff2:n olemassaolon syy?)
Chapinno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs, AIK


Vastaus #879 : 29.09.2010 klo 18:59:04

Harmittelin tuossa jokunen sivu sitten, että Dawsonin loukkaantuminen tuli pahaan aikaan. Nyt kyllä vituttaa, vaikka ainahan voin lievittää olotilaani tulemalla tänne spämmäämään "minähän sanoin" -tyylistä paskaa. (heh, eikös se ole koko ff2:n olemassaolon syy?)

Kylla Twenten tasoinen (en vahattele, mutta valioliiga on paljon kovempi sarja kuin Hollannissa) joukkue pitaisi Bassongin ja Corlukan tasoisilla janttereilla voittaa ja jattaa maaleitta. Jos tappio napsahtaa Twentea vastaan siita syysta, etta muutama pelaaja on loukkaantuneena, niin silloin ei kylla pitaisi olla edes asiaa champions leaguessa jatkoon.

Mutta olet kylla oikeassa. Dawsonia kylla tarvittaisiin, mutta onneksi han palaa kehiin jo lokakuussa!
El Dunco

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham


Vastaus #880 : 29.09.2010 klo 19:06:00

Laitetaan nyt vielä vähän pidempikin selostus siitä West Ham-pelistä, kun kukaan muu ei sitä ole jaksanut tehdä. West Ham oli latautunut peliin hyvin (jopa normaalia paremmin, kun vastassa Spurs?) ja lähti siihen kovalla temmolla. Tottenham sen sijaan lähestulkoon käveli ja tuntui ettei peliin välttämättä keskitytty kunnolla, olikohan jo keskiviikko mielessä? Ensimmäisen puoliajan loppupuolella Spurs alkoi saada jotain ryhtiä toimintaansa, mutta Robert Green pelasi erinomaisesta, tietysti se hyvä peli piti tulla Tottenhamia vastaan. :(

Toisella puoliajalla Spurs pelasi sentään vähän paremmin ja painoi päälle, mutta maalipaikkojen luominen oli vaikeaa ja ne harvatkin tuhlattiin ihan itse tai Green pelasti. Täytyy kuitenkin antaa myös kunnioitusta West Hamille, joka puolusti erittäin kurinalaisesti ja teki pelaamisen vaikeaksi Spursille. Itse asiassa tuo Tottenhamin esitys jostain n. 35 minuutin kohdalta eteenpäin oli ihan ok, jos jätetään ihan se viimeinen maalintekopelialue huomioimatta, siellä niitä ongelmia kyllä oli.

Puolustus oli todella varamiehinen, toppareina 5. ja 6. vaihtoehdot. Linja pelasi mielestäni normaalia alempana, varmaankin ihan siitä syystä, että sen organisointi olisi helpompaa, kun tuolla miehityksellä ei minuutteja yhdessä ollut takana. Pelaajat huomioiden puolustuslinja toimi itse asiassa kokonaisuutena ihan siedettävästi, vaikka välillä tilanteita jouduttiin paikkaamaan viime hetkellä ja ajoittain tarvittiin hyvin pelanneen Cudicinin apua, maalivahdit taisivatkin olla molemmilla joukkueilla parhaat pelaajat tässä ottelussa. Henkilökohtaisia virheitä puolustajille, käytännössä Corlukalle ja Huttonille, sen sijaan tuli liikaa. Erikoistilanteissa oli ongelmia, useimmiten sen takia, että Corluka hävisi liian usein niissä pääpallon 100-0, tällaisesta maalikin syntyi. Corluka pelasi itse asiassa muuten ihan ok, jos pääpeli jätetään huomioimatta. Valitettavasti se vain on topparin paikalla todella tärkeä osa pelaamista, jo tuon takia Corluka ei toppariksi oikein sovellu, mutta nyt ei vaihtoehtoja oikein ollut, paitsi ehkäpä Huddlestone.

Pelaajista:
-Hutton oli ylöspäin ihan ok ja halusi jatkuvasti palloa, mutta kyllä se peruspuolustuspelaaminen on puutteellista, mies ohitettiin monta kertaa liian helposti. Teki kyllä sitten vastapainoksi muutaman erittäin hyvän viime hetken paikkauksen.
-Alkukauden valopilkku Bale oli puolustussuuntaan ihan hyvä, mutta hyökkäyssuuntaan melko näkymätön, mutta erinomaisen alkukauden jälkeen on ymmärrettävää, ettei joka ottelussa voi onnistua. Näyttöjen perusteella tuntuis kuitenkin siltä, että se keskikenttä ois se parempi pelipaikka, mutta tällä hetkellä ei oikein ole ketään muutakaan oikeasti luotettavaa vasenta pakkia olemassa.
-Huddlestonelta myös huono peli, tuhlasi yhden erittäin hyvän paikan surkeaan yritykseen, harhasyöttöjä paljon normaalia enemmän, jotenkin puuttui se viimeinen terävyys otteista.
-Lennon alkaa jo ottamaan päähän, pari kertaa väläytti, muuten aivan pimennossa, vaihtopenkiltä lisävauhtia hakemaan jatkossa?
-Hyökkääjät eivät onnistuneet alkuunkaan.

Vasemman pakin paikka on hieman ongelmallinen, kun Assou-Ekotto on ollut kovin epäluotettava alkukaudesta, tosiaan kuitenkin näyttöjen perusteella itse ainakin haluaisin nähdä Balen mieluummin keskikentällä. Jos pakkeja on riittävästi kunnossa, niin vasempana pakkina voisi ehkä kokeilla myös Corlukaa, Kaboulia tai Huttonia, vai pitäiskö kutsua takaisin Walker ja kokeilla sillä paikalla? Ehkä Assou-Ekottolle voi vielä antaa tilaisuuden tai kaksi, mutta tason pitää nousta, että jatkossa saisi enemmänkin peliaikaa.

Kaikkien aikojen helpoin alkuohjelma saldolla 2-2-2 ja voisi melkein sanoa, että voitotkin ovat tulleet melkoisella pullalla. Sanoisin, että kovin kaukana ei ole ollut täydellisen katastrofaalinen alku. Tieten pallo olisi voinut lähteä pyörimään toisinkin, jos kauden ylivoimaisesti parhaalla esityksellä avauskierroksella olisi tullut ansaittu voitto Citystä.. No tämä on nyt tätä. Ainoa huippuhyökkääjäksi luettava hyökkääjä on telakalla ties kuinka kauan ja hänkään ei ole varsinaisesti tunnettu tasaisesta maalivireestä. Tietty jos nämä puppeloinnit paikataan makeilla voitoilla isoista niin helppo kääntää taas takki toisinpäin. Mutta silti sanon, että Spursin johtohenkilöt nyt kusivat pelaajapolitiikallaan aika paljon tästä kaudesta. Jännä, että kunnianhimoa oli hirveä määrä saavuttaa se CL paikka ja kun se saavutetaan niin nostetaan kädet ylös ja jätetään tärkeimmät hankinnat tekemättä.

Näin juuri. Hyökkääjätilanteessa ei varmastikaan laskettu, että Defoe olisi pitkään poissa, mikä on jo virhe sinänsä. Ongelma markkinoilla on tällä hetkellä liian korkea hintataso, kun oligarkit, sheikit, Espanjan valtio yms. antavat seuroille käytännössä pohjattomat rahavarat pelaajahankintoihin. Toinen ongelma on, kun Levy yrittää pitää seuran tuottavana yrityksenä ja ei ollut valmis ostamaan ketään ennen kuin paikka lohkovaiheessa oli varma, ja tuossa vaiheessa aikaa jäi niin vähän, ettei ketään sitten enää ehdittykään hankkia (hups!). Jos Spurs menee jatkoon mestarien liigan lohkovaiheesta, niin melkeinpä odottaisin, että tammikuussa noita rahoja sitten käytetään johonkin ylihintaiseen hyökkääjään, jos vain löytyy joku, josta ja jolle City ei maksa moninkertaisesti enemmän ja jolle Tottenhamin palkkakatto ei ole ongelma. Pitäisi olla ainakin teoriassa mahdollista. Olettaen siis, että nykyiset hyökkääjät eivät siihen mennessä ole päässeet aivan hurjaan vireeseen (ei valitettavasti tule tapahtumaan!). Mutta ei nyt mennä kuitenkaan tässä vaiheessa vielä niin pitkälle, että lasketaan kauden olevan pilalla, aikaa tason nostamiseen on yhä vähintäänkin riittävästi, vaikkei tilanne tosiaan juuri nyt kovin valoisalta näytäkään.

Onneksi syyskuu on kohta ohi ja palataan voittojen tielle

Syyskuu voisi kyllä olla jatkossa taukokuukausi Englannin kentillä.

48 vuotta on kulunut siitä, kun Tottenham on viimeksi pelannut White Hart Lanella korkeimman tason eurooppalaisessa kilpailussa. Tuolloin se kulki vielä eri nimellä, 18 vuotta sitten mestarien liigaksi muutetussa kilpailussa kotiottelu on tänään ensimmäinen, monet ovat tuota hetkeä varmasti jo noinkin pitkään odottaneet.

Harmaita pilviä ottelulle tuo se, että loukkaantumisia on runsaasti, etenkin puolustuksessa. Kilpailuun rekisteröidyistä poissa loukkaantumisten vuoksi ovat: Dawson, Gallas, Kaboul, O'Hara, Defoe ja King(?). Silti joillekin pelipaikoille vaihtoehtoja on enemmänkin. Hieman mietityttää, minkälaisen kokoonpanon sitä itsekin mieluiten näkisi, kun muutamia ongelmallista pelipaikkoja löytyy. Gomes ehdottomasti maalille, jos on jo kunnossa, kuten ilmeisesti pitäisi olla. Puolustukseen vaihtoehtoja on kaiketi vain vasemman pakin paikalle loukkaantumisten vuoksi. Keskikenttä riippuu siitä onko Bale pakkina vai ei. Vaikka Jenas onkin pelannut hyvin, voitaisiin näin kotiotteluun lähteä sen verran rohkeasti pelaamaan ja hyökkäämään, että keskikentän keskellä olisi Modric ja Huddlestone. Tämä nyt muuten ei olisi erityisen riskialtista, mutta tällä varamiehisellä puolustuslinjalla tarvittaisiin puolustajille ehkä kuitenkin normaalia enemmän tukea, mutta toisaalta hyökkäys on paras puolustus. ;) Melkein tekisi mieli pudottaa Lennon ja laittaa tilalle Bentley tai GDS, ja ottaa sitten myöhemmin Lennon kentälle pelaamaan väsyneitä pakkeja vastaan. Crouch on europeleissä ollut tehokas, joten pitäisin hänet kärjessä, vaikkei West Hamia vastaan onnistunutkaan.

Ehkä oma valinta olisi jotenkin näin (olettaen, että King ei pysty pelaamaan): Gomes; Hutton, Corluka, Bassong, Assou-Ekotto; Bentley/Lennon, Huddlestone, Modric, Bale; vdV; Crouch. Voi olla, että Harrykin päätyy tämäntapaiseen, silloin laidalla lienee kyllä Lennon. Toinen vaihtoehto olisi sitten sama kuin viime ottelussakin: Gomes; Hutton, Corluka, Bassong, Bale; Lennon, Huddlestone, Jenas, Modric; vdV; Crouch. Tosin Harryn lausunnoista päätellen voi kyllä olla hyvinkin mahdollista, että avataan kahdella kärjellä, itse en kyllä ole sen kannalla, mutta olisiko sitten jotain tämän tyyppistä?: Gomes; Hutton, Corluka, Bassong, Bale; vdV, Huddlestone, Jenas, Modric; Keane, Crouch. Mene ja tiedä, oli mitä tahansa, niin vajaan tunnin päästähän se kokoonpano viimeistään selviää. Toivotaan, että kisan kotiavaus tuo kolme pistettä, mieluusti toki hyvän esityksen jälkeen, mutta huonompikin kelpaa, sillä loppujen lopuksi pisteet ovat tänään ne tärkeimmät. :)
« Viimeksi muokattu: 29.09.2010 klo 19:11:03 kirjoittanut El Dunco »
El Dunco

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham


Vastaus #881 : 29.09.2010 klo 19:58:55

Gomes; Hutton, King, Bassong, BAE; vdV, Huddlestone, Modric, Bale; Crouch, Pav.

King pelaa, kaksi kärkeä, keskikentän keskellä Huddlestone ja Modric, hyökkäämään lähdetään siis! Ylos

edit: Penkki: Cudicini, Lennon, Jenas, Keane, Palacios, Kranjcar, Corluka. Nyt, kun King on avauksessa, niin tuo keskikentän keskusta on kyllä oikea valinta, myös kaksi kärkeä kelpaa itselleni, kun kerran kumpikaan niistä ei ole Keane. ;)
« Viimeksi muokattu: 29.09.2010 klo 20:05:35 kirjoittanut El Dunco »
El Dunco

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham


Vastaus #882 : 29.09.2010 klo 22:49:00

Menee kyllä monologiksi, mutta tässä pika-analyysinä pelin aikana tehdyt muistiinpanot pikaisesti laajennettuna ja puhtaaksi kirjoitettuna, jos jotain tarjoaisivat.

1. puoliaika
-Alussa hermostunutta, ymmärrettävästi. Tunnelma vaikutti erittäin hyvältä streamin läpi. Joku paikalla ollut voi toivottavasti kertoa paremmin?
-Pav kaatui joka tilanteessa, muuta ei sit saanutkaan aikaan, oisko kuitenkin ollut parempi se oma kokoonpanotoiveeni, joka oli muuten sama (pl. Kingin tilanne), mutta Pavin tilalle Bentley/Lennon ja vdV ylempänä?
-Huddlestonelle ois ehkä kuulunut jopa punainen huitomisesta (vähintään keltainen), muutenkin yksi paha virhe, josta vastustajan pelaaja yksin läpi.
-Gomesilta eriomainen torjunta läpiajoon, heittokättä kyllä riittää.
-Pari hyvää keskitystä (kaikki vasemmalta?), joista Crouch oli lähellä tehdä avausmaalin.
-Erittäin hyvin oli peli kontrollissa paria virhettä lukuun ottamatta, parempaankin tosin varaa syöttöpelissä.
-Pilkku kyllä varsin kevyt, etenkin kun pallokin oli aivan liian korkea, niin oikeastaan täysi lahja. Sinänsä oikeus, että epäonnistui, maalivahti tosin oli kaukana viivaltaan ennen potkun lähtemistä, mutta niihin ei jostain syystä puututa kovinkaan usein.
-Twenten maalivahti oli erittäin hyvässä vireessä.
-VdV erinomainen epäonnistunutta pilkkua lukuun ottamatta.
-Viihdyttävää peliä, näistä lähtökohdista hyvä jatkaa toiseen puoliaikaan. Pavlyuchenkon voisi varmaan vaihtaa pois.

2. puoliaika
-VdV jatkoi siitä mihin ensimmäisellä puoliajalla jäi ja tällä kertaa meni maaliin asti! Loistoalku tokalle puoliajalle.
-Toinen pilkku sentään hieman selvempi, vaikka kyllähän siinäkin kaatuminen alkoi ennen kontaktia, oli tuomio sentään jossain määrin oikeutettu. Pavkin sai sentään jotain hyödyllistä aikaan, kun upotti pilkun! Sen jälkeen näytti itseluottamuskin nousevan.
-2-0-maalin jälkeen peli meni sekaisin, ei kai siellä luultu, että peli on selvä ja alettiin huolimattomaksi? Pitäis kyllä paremmin jaksaa keskittyä, aivan turhaan annettiin pelin hallinta Twentelle ja sitä kautta kavennusmaali.
-VdV:lta tyhmä myöhästynyt juoksu tilanteeseen ja täysin turha ulosajo, pitäisi pitää tunteet kurissa, eikä tuolla tavalla sählätä joukkueen etua vastaan.
-Kolmaskin pilkku jossain määrin kyseenalainen, kyllä se käteen osui, mutta refleksihän se oli ja ei noita läheskään aina anneta. Tosin sinänsä sääntöjen mukaanhan se meni, että käsi ei ollut luonnollisessa asennossa, vaan nostettiin suojaamaan itseään, joten tuon voi laskea kädellä pelaamiseksi. Matkaa oli kyllä sen verran, että osuman käteen olisi voinut välttääkin. Pavlyuchenkolta todella kylmä ratkaisu pilkun upottamiseksi, sai siitä taas lisää itseluottamusta, oiskohan jatkossa lupa odottaa enemmänkin maaleja?
-Harryltä hyvä nopea vaihto punaisen jälkeen. Rauhoitti peliä jonkin verran, tosin jouduttiin enemmän puolustuskannalle ja vastaiskupeliin, mutta kahden maalin johto ja 25 min peliaikaaa alivoimalla, niin ihan ymmärrettävää ja mielestäni oikea ratkaisu.
-Bale tarkkana, kun puolustus sähläsi ja ratkaisi pelin lopullisesti.

Muuta:
-Nolla ei pysynyt omissa taaskaan.
-King toi tiettyä rauhallisuutta puolustukseen.
-Bale ihan erinäköinen pelaaja keskikentällä kuin pakkina, jatkossakin ehdottomasti keskikentällä. Nyt loistavaa peliä! Ylos
-Huddlestone pelasi jälleen alle oman tasonsa, ainakin pallon kanssa.
-Myös Modricilta voisi odottaa hieman terävämpiä otteita.
-Twenten pelaajat olivat rankkareissa alueella aivan liian aikaisin, näihin pitäisi kiinnittää kyllä enemmän huomiota tuomariston puolelta. Jos rankkari epäonnistuu, niin keltainen hätäisimmälle pelaajalle ja uusi rankkari. Jos tulee maali, niin keltainen nopeimmalle rikkojalle joka tapauksessa. Luulisi tällä vähentyvän.
-Ylimääräiset tuomarit ilmeisesti täysin turhakkeita, olivatko mukana missään päätöksessä?
-Esitys oli hyvä, mutta parantamisen varaakin jäi tietyillä osa-alueilla. Tuomarilta saatiin apuja, joilla voitto lopulta ratkesi. Ilman niitäkin homma olisi pitänyt hoitaa, mutta kysymerkiksi jää olisiko niin käynyt vai ei. Tärkeintä oli kuitenkin se kolme pistettä, se tuli ja tästä hyvä jatkaa kohti lauantain Villa-peliä, joskin lepoaika jää lyhyeksi.
hazelli

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ibrahimovic


Vastaus #883 : 29.09.2010 klo 22:54:12

Bale on kuumaa kamaa tammikuun siirtoikkunan aikana tai kesällä, TAAS pelasi mahtavasti ja sai lopulta maalin nimiinsäkin!
Eikä muidenkaan peli esityksissä ollut moittimista, paitsi vDv:n sössimä pilkku Alas ei näin.

Venakka sen sijaan pussitti molemmat 11 metriset häkkiin Ylos

Migelo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JJK, Spurs


Vastaus #884 : 30.09.2010 klo 05:26:19

El Dunco tuossa kiteytti aika hyvin eilisen matsin. Se täytyy vielä sanoa, et kyl Spurs on ilmeisesti aika MASSIVE, sen verran tuomari vihelsi koko ajan kotijoukkueen suuntaa :D Ei pelkästään pilkuissa vaan muutenkin satunnaisissa tilanteissa läpi pelin. Pystyi hyvin ymmärtämään miksi Twenten pelaajat turhautuivat. Ei tuomari nyt peliä ratkonut, mutta edesauttoi varsin kivasti lopputulosta.

Turha toistella Duncon sanoja, mutta Balelta ja VdV:ltä eilen jälleen huikeat pelit (lukuunottamatta VdV:n älytöntä toista keltaista). Varsinkin Bale teki välillä aivan mitä tahtoi laidallaan. Se mikä huolestuttaa on että käytännössä kaikki hyökkäykset tulivat vasemman laidan kautta Parin viikon päästä kun Inter tulee vastaan niin se laita on varmasti tukittu paljon paremmin kuin eilen, joten mistäs sitten tullaan? Vaatisi Lennonilta jo pikku hiljaa heräämistä tähän kauteen...
D4

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: COYS!


Vastaus #885 : 30.09.2010 klo 08:20:27

Aika samoilla linjoilla tässä varmaan näkemykset eiliseltä ovat kaikilla. Spurs oli parempi joukkue kentällä, mutta ei läheskään niin selvästi, kuin lopputuloksesta voisi päätellä.

Spurs ei pelannut erityisen hyvin, ja edelleenkin etenkin hyökkäjien osalta peli oli todella laadutonta. Oikeastaan omaan silmääni Crouchilla oli (hyökkäys)pelissä tasan yksi hyvä suoritus, eli tiputus vdV:lle tämän maaliin. Pav taas oli täysin unten mailla, kunnes ehkä ensimmäisen rankkarimaalinsa jälkeen tuntui saavan virtaa...voiko oikeasti joku olla näin mielialapelaaja?

Toisaalta täytyy sikäli antaa tunnustusta Twentelle, että varsin miehekkään vastuksen joukkue kyllä antoi, ja sanoisin, että melkoista aliarviointia on Twenten tasosta ollut havaittavissa. Joukkue pelasi varsin kovaa, jossain määrin pientä sikaakin (paidassa roikkumisia, jne.), mikä tuntui yllättävänkin paljon sekoittavan Spursin peliä.

Ja, pakkohan se on todeta, että eilinen matsi olisi ollut paljon hankalampi ilman tuomariston aika lailla kotijoukkuetta suosineita päätöksiä. THuddin kyynärpään huomioimatta jättämisen nyt jotenkin ymmärrän. Itse vielä ensimmäisen hidastuksenkin jälkeen olin sitä mieltä, että THudd yritti lähinnä karistaa hihassa vahvasti roikkunutta punapaitaa kyydistä, mutta kyllähän tuo useamman katselukerran jälkeen alkoi ihan punaisen paikalta vaikuttaa, tai vähintään nyt keltaisen, jos oletetaan, ettei THudd nyt sentään oikeasti yrittänyt kyynärpäällä naamaan huitaista, vaan ainoastaan turhautuneena huitaisi taaksepäin. Pilkkuvihellyksistä jokainen oli jossain määrin kyseenalainen, vaikka jokaiseen nyt sinänsä pystyy perusteen löytämäänkin...siinä mielessä vaan linja ei pitänyt, että Twentenkin olisi matsissa yksi pilkku pitänyt saada.

Kaikenkaikkiaan on pakko olla tyytyväinen 4 pisteen saldoon kahden ensimmäisen CL -matsin jälkeen. Tämä antaa varsin hyvät lähtökohdat jatkoa ajatellen. Sen sijaan Spursin peli-ilme on vieläkin mielestäni erittäin huolestuttava. Vaikka peruspulustaminen pääsääntöisesti sujuu, tulee joukkueelle joka pelissä tukku ihmeellisiä nukahduksia. Lisäksi hyökkäyspää tuntuu olevan aivan pihalla siitä, miten sen pitäisi pelata...onko sitten sinänsä aivan loistavan vdV:n istuttaminen kokoonpanoon niin vaikeaa, että peli menee siitä sekaisin?

Jos tulevien matsien pelitaktiikkaa miettii, niin vähän kahden vaiheilla olen, pitäisikö joukkueen jatkaa kahden kärjen taktiikalla, vai jälleen siirtää vdV "kymppipaikalle" yksinäisen piikin taakse. Tällä hetkellä tuntuu siltä, ettei mikään kaksikko kunnossa olevista kolmesta hyökkääjästä, osaa pelata yhteen, ja lisäksi vdV:n peluutus "oikealla laidalla" jättää aika ammottavan aukon ko. laidalle sekä hyökkäyssuuntaan että pulustussuuntaan pelatessa. Jospa nyt sitten Pav saisi pilkkumaaleistaan lisää virtaa sen verran, että yksinäisen piikin rooli alkaisi sujua?

Toisaalta sitten kahden kärjen taktiikkaa puolustaisi se, että Lennonista ei ole juuri mitään hyötyä tällä hetkellä, ja toisaalta se, että kahden piikin taktiikassa uhkaa vastustajan maalilla sentään olisi sen kahden kärjen verran, kun nykykunnossaan kukaan kolmesta kärjestä ei yksinään tunnu kummoista pelotetta muodostavan. Sivumennen sanoen, Lennonin edesottamuksistahan liikkuu varsin epämiellyttäviä huhuja lädiforumeilla...siis, tyyliin "Leedsissä bilettäminen huonossa seurassa maistuu turhan hyvin"...toivottavasti näissä ei liikaa perää ole.

Viimeisenä pointtina vielä täytyy nostaa esiin huoli Modricin pelin hiipumisesta. Vähän tuntuisi siltä, että vdV:n tultua viemään "ykköspelinrakentajan valokiila" Kroatialaiselta, on kaveri hieman hukassa oman roolinsa kanssa. Toki näkymättömyyteen vaikuttaa sekin, että Modric joutuu pelaamaan selvästi alempana, mutta siitä huolimatta pelinsä on viime aikoina vaikuttanut hieman "aneemiselta". Toivottavasti tämä on vain pelituntuman, ja uuden roolin omaksumisen puutetta. Sen verran herkulliselta vdV-Modric -kaksikon yhteistyä nimittäin "paperilla" kuulostaisi.

Tulipas tästä pitkä valitus...

Edit: Laitetaanpas nyt valituksen seuraksi muutama ilonaihekin:
- Bale on vaan yksinkertaisesti aivan loistava pelaaja. Piste.
- Gomes palasi, ja voinee heti sanoa, että hyvin ratkaisevasti. Cudicini ei sitä puolittaista läpiajoa olisi kiinni ottanut, ja peli olisi saanut täysin eri luonteen.
- vdV on ainakin meikäläisen varauksettoman suosion saanut välittömästi. Eilen meni "yli", mutta suoraan sanoen näen mielummin kaverin ottavan joskus (harvoin, toki) pari hölmöä keltaista, kuin surffailevan haluttomasti kentällä. VdV on äärimmäisen taitava kaveri, jolla on lisäksi reilusti taistelutahtoa...me likes!
« Viimeksi muokattu: 30.09.2010 klo 08:26:01 kirjoittanut D4 »
robinyari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs, Hibs


Vastaus #886 : 30.09.2010 klo 08:42:27

Lainaus
VdV:lta tyhmä myöhästynyt juoksu tilanteeseen ja täysin turha ulosajo, pitäisi pitää tunteet kurissa, eikä tuolla tavalla sählätä joukkueen etua vastaan.

Tästä pistäisin pyyhkeitä Harrylle: VdV oli eilen ihan tulessa, niin hyvässä kuin pahassa. Ensimmäisen keltaisen jälkeen oli vain ajan kysymys milloin se toinen napsahtaa, ennen toista keltaista ja punaista oli jo pari tilannetta missä VdV rappasi riskillä, olisi Harryn pitänyt vetää johtopäätöksiä ja ottaa kaveri talteen ajoissa. Onneksi peli ei kaatunut tähän, jos vastassa olisi ollut Inter olisi lopputulos voinut olla eri.

Itse pelistä ja pilkuista sen verran, että vaikka pilkut tuli aika helposti, ei yksikään ollut ns. väärä tuomio. Tosin jos tuomarin linja olisi ollut johdonkukainen, olisi myös Twentelle kuulunut pilkku Crouchin käsivirheestä.

Lyhyesti matsista:

+ Hienoa että Gomes on taas tolppien välissä, se mies pelastaa meille vielä monta pistettä kauden aikana.
+ Bale on kuningas
+ VdV:tissa yhdistyy taito ja luonne erinomaisella tavalla.
+ Huttonkin on paljon paremmassa vedossa kuin aikoihin.
- Lennonin ollessa pihalla, mistä ratkaisu oikean laidan ongelmiin?
- Miten istuttaa Modric ja VdV samaan aikaan kentälle? Mielestäni Modric pelasi eilen ihan hyvin...ei erinomaisesti eikä tasollaan, mutta ihan ok. Mutta jos katsotaan potentiaalia mitä kaksikosta voitaisiin saada irti, niin odotukseni ovat korkealla.
- Hyökkäys!

Jatkosta tulee mielenkiintoinen. Väitän että Twente tulee vielä viemään paljon pisteitä muilta, ja tässä valossa eilinen tulos +3 maalierolla on erinomainen suoritus.

Bogo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fiorentina, Rapidin Vartti


Vastaus #887 : 30.09.2010 klo 08:55:04

Matsin katsoneena ei tarvitse hirveästi lisätä näihin analyyseihin. Varmasti joku trolli vielä tulee kitisemään ettei tuomioissa mitään vikaa ollut. ;)

VdV näyttäisi olevan todella hyvä vahvistus, kunhan saa itsensä vähän paremmin hillittyä. Bale oli aivan fantastinen eilen, muuta ei voi sanoa.
D4

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: COYS!


Vastaus #888 : 30.09.2010 klo 08:56:55

+ Huttonkin on paljon paremmassa vedossa kuin aikoihin.

Taisivat kommenttisi olla aikalailla täysin identtisiä omieni kanssa, eli samaa peliä (tai kautta) ilmeisesti on katseltu...

Ylläolevaan kuitenkin hivenen eriävä mielipide. Hyökkäyssuuntaan Hutton toki oli aika näkyvä, mutta kaverille tulee ihan uskomaton määrä nukahduksia ja sijoittumisvirheitä pulustuspäässä. Itse ainakin olin eilen useamman kerran näkevinäni tilanteita, joissa Hutton päästää, ilman minkäänlaista tekosyytä, oman laitansa kaverin etenemään (ilman palloa) täysin vapaasti...siis mitä h**vettiä, eihän tuon nyt pitäisi ammattifutaajalla olla mistään muusta kiinni, kuin keskittymisestä?
john white

Poissa Poissa


Vastaus #889 : 30.09.2010 klo 09:14:15

Taisivat kommenttisi olla aikalailla täysin identtisiä omieni kanssa, eli samaa peliä (tai kautta) ilmeisesti on katseltu...

Ylläolevaan kuitenkin hivenen eriävä mielipide. Hyökkäyssuuntaan Hutton toki oli aika näkyvä, mutta kaverille tulee ihan uskomaton määrä nukahduksia ja sijoittumisvirheitä pulustuspäässä. Itse ainakin olin eilen useamman kerran näkevinäni tilanteita, joissa Hutton päästää, ilman minkäänlaista tekosyytä, oman laitansa kaverin etenemään (ilman palloa) täysin vapaasti...siis mitä h**vettiä, eihän tuon nyt pitäisi ammattifutaajalla olla mistään muusta kiinni, kuin keskittymisestä?

Samaa. Twenten maalissakin Hutton pelasi itsensä ulos tilanteesta ja jätti kaveri vapaaksi.
Hehkutetaan kuitenkin BAE:n 60 metristä syöttöä VDV:lle. Toki ei ensimmäinen kaverilta.
Balen hehkutukseen on helppo yhtyä, mutta muutaman kerran pelasi liian yksiviivaisesti päätyyn ja sieltä syöttöä, kun olisi voinut rakentaa keskeltä VDV:n kautta pystysyötön itselleen tai mitä muuta  sitten VDV olisi keksinytkin.
Comesilta loistava läppäisy, mutta myös pari sähellystä tuttuun tapaan. Otteluherkkyys puuttuu, kuten myös Kingiltä ja Bassongilta.
robinyari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs, Hibs


Vastaus #890 : 30.09.2010 klo 09:24:28

Hyökkäyssuuntaan Hutton toki oli aika näkyvä, mutta kaverille tulee ihan uskomaton määrä nukahduksia ja sijoittumisvirheitä pulustuspäässä. Itse ainakin olin eilen useamman kerran näkevinäni tilanteita, joissa Hutton päästää, ilman minkäänlaista tekosyytä, oman laitansa kaverin etenemään (ilman palloa) täysin vapaasti...siis mitä h**vettiä, eihän tuon nyt pitäisi ammattifutaajalla olla mistään muusta kiinni, kuin keskittymisestä?

Lienet oikeassa. Kuitenkin kokonaisuutena mielestäni parannusta on tapahtunut. Tosin jos eilen olisi tullut takkiin, niin olisin itsekkin luultavasti negatiivisempi esityksen suhteen. Nyt kun ei vituta niin kaikki näyttää niin paljon paremmalta...
El Dunco

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham


Vastaus #891 : 30.09.2010 klo 10:30:57

Jos tulevien matsien pelitaktiikkaa miettii, niin vähän kahden vaiheilla olen, pitäisikö joukkueen jatkaa kahden kärjen taktiikalla, vai jälleen siirtää vdV "kymppipaikalle" yksinäisen piikin taakse. Tällä hetkellä tuntuu siltä, ettei mikään kaksikko kunnossa olevista kolmesta hyökkääjästä, osaa pelata yhteen, ja lisäksi vdV:n peluutus "oikealla laidalla" jättää aika ammottavan aukon ko. laidalle sekä hyökkäyssuuntaan että pulustussuuntaan pelatessa. Jospa nyt sitten Pav saisi pilkkumaaleistaan lisää virtaa sen verran, että yksinäisen piikin rooli alkaisi sujua?

Toisaalta sitten kahden kärjen taktiikkaa puolustaisi se, että Lennonista ei ole juuri mitään hyötyä tällä hetkellä, ja toisaalta se, että kahden piikin taktiikassa uhkaa vastustajan maalilla sentään olisi sen kahden kärjen verran, kun nykykunnossaan kukaan kolmesta kärjestä ei yksinään tunnu kummoista pelotetta muodostavan.

Mielestäni vdV on tällä hetkellä isompi maalipelote kuin yksikään kärjistä, siksi haluaisin ainakin itse nähdä miehen ylempänä kärjen takana mieluummin kuin laidalla. Tai no, jos Pavlyuchenko sai näistä maaleista itseluottamuksen kohdilleen, niin voihan maaleja tulla enemmänkin, mutta uskotaan sitä vasta sitten, jos niin tapahtuu. Oikealle laidalle voisi kokeilla kolmikkoa Bentley/GDS/Kranjcar, etenkin jos oikeana pakkina on Hutton/Kaboul, niin sisään leikkaava pelaajakin toiminee ihan hyvin. Kun kerran Lennon ei ole vireessä ja vaihtoehtoja löytyy ringistä, niin voisi niitä sitten kokeillakin. Tällä kenttätasapaino kuitenkin pysyisi varmaan paremmin kuin että vdV on oikealla laidalla todella vapaassa roolissa. Lennon sitten lopussa yrittämään onnistumisia väsynyttä puolustusta vastaan, jos siitä taas pääsisi parempaan vireeseen. Pitää myös toivoa, että King jaksaa toisen ottelun putkeen.

Ehkä tässä mennään jo vähän asioiden edelle, kun aikaa on vielä kaksi päivää ja ei tiedetä varmuudella edes sitä ketkä ovat pelikuntoisia, mutta oma toiveavaukseni lauantaille olisi varmaankin näin: Gomes; Kaboul, King, Bassong, BAE; Bentley/GDS/Kranjcar, Huddlestone, Modric, Bale; vdV; Pavlyuchenko. Ehkä Pavin kanssa mieluummin GDS tai Kranjcar kuin Bentley, Crouchin kanssa sitten päinvastoin. Bassongille on nyt tullut loukkaantumisten takia 3 peliä 9 päivän sisään alkukauden lepäilyn jälkeen, joten jos mies ei jaksa vielä yhtä ennen maajoukkuetaukoa, niin puolustuslinja muotoon Hutton, King, Kaboul, BAE. Mieluummin sais kyllä vielä jaksaa tämän pelin, sillä mielestäni Kaboul on oikeaksi pakiksi selvästi Huttonia parempi vaihtoehto.

Siitäpä tulikin vielä mieleen sellainenkin ajatus, että kun Huttonilla ei puolustuspään pelaaminen ole se vahvin alue, niin mitäs jos nostettaisiin mies keskikentälle? Tällöin puolustusvastuu vähenisi ja saisi keskittyä enemmän hyökkäyspelaamiseen. Se riittääkö taso hyökkäyssuuntaan keskikenttäpelaajanakin on kyllä pienoinen kysymysmerkki. Itse asiassa, kun vastassa on Aston Villa, niin se että molemmilla laidoilla on kaksi "puolustajaa" ei välttämättä olisi huono idea ollenkaan, kun heillä taitaa laidat olla se vaarallisin osa-alue. (en kyllä ole tällä kaudella nähnyt Villalta otteluakaan, joten tämä ei ole mitenkään varma tieto)
robinyari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs, Hibs


Vastaus #892 : 30.09.2010 klo 11:13:40

Lainaus
Oikealle laidalle voisi kokeilla kolmikkoa Bentley/GDS/Kranjcar

Näistä haluaisin nähdä Kranjcarin kentällä. Mielestäni hyvä pelaaja, jonka soisi saada lisää peliaikaa. Menee hukkaan penkillä, ja vaarana on myös kiukuttelu jos / kun peliaikaa ei ala tulla.

Kuten sanoit, Bentley voisi tosin olla parempi vaihtoehto jakamaan palloja Crouchin päähän. Penkiltä GDS VdV:n tilalle ja Lennon oikealle tarvittaessa, niin saadaan nopeat ja tekniset kaverit juoksemaan väsyneeltä puolustukselta jalat alta.
Taricco

Poissa Poissa


Vastaus #893 : 30.09.2010 klo 12:17:29

Tai sitten:

Modric oikean laitaan, jolloin voidaan ottaa joku kovaotteisempi kaveri keskelle kuten Palacios.

Pelkään, että Huddlestone - Modric kaksikko keskellä on liian pehmeä kun liigassa kelit kylmenee ja otteet kovenee. Samalla saataisiin hyökkäykeen kaikkein taitavimmat pelaajat mukaan eli Bale, VDV ja Luka samaan aikaan kun keskustan sulkee ja pallot riistää Tomppa ja esim. Palacios/Sandro/Jenas/O'hara.

Kk siis muotoa
Bale - Palacios - Hudd - Luka

VdV ehdottomasti kymppipaikalle ja Palju / Crouch kilpailee strikerin paikasta.

Aiemmin ajattelin, että Bale lopulta kuuluisi puolustukseen, mutta siltä osin olen takkini kääntänyt - keskikentällä mies on pitelemätön. Mukava nähdä myös, että Harry laittoi pakkaa kiertämään ja kokoonpanoihin eloa, vastoin odotuksiani. Tuloksia tästä saadaan toivottavasti myöhemmin.

VdV on kyllä aivan fantastinen pelaaja. Kuten myös Bale.
D4

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: COYS!


Vastaus #894 : 30.09.2010 klo 13:14:52

Hyvää keskustelua...jospa jatkaisin Tariccon kaavailemaa ajatuskulkua, joka kuulostaisi aika hyvältä. Itse lähtisin tällä hetkellä ehkäpä allaolevan kaltaista kokoonpanoa kohti:

Koodia:
----------Pav----------
Bale------vdV------Luka
----Jenas----THudd----
BAE-King-Bassong-Corluka
---------Gomes--------

Tämä tietysti edellyttäen, että ylläolevat ovat terveinä. Jenas on mielestäni tällä hetkellä selvästi nokkimisjärjestyksessä Wilsonin edellä, ja itse en kyllä Huttonin touhusta vieläkään vakuuttunut ole, vaikka kaveri on aikaisempaa paremmin esiintynytkin.
Lihapiirakka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK & Spurs, Super-Jolle


Vastaus #895 : 30.09.2010 klo 13:24:27

Eilisestä ottelusta taitaakin olla melkein kaikki kirjoitettu. Yhden asian tosin haluan tuoda esille, joka oli Spursin pelaaminen vdV:n punikin jälkeen. Älyttömän hienosti Luka, Tomppa, Bale ja kumppanit pitivät ja kierrättivät palloa päästämättä Twenteä vyöryttämään ylivoimalla. Myös molemmilta laidoilta tultiin hyvin vastahyökkäyksiin vajaalla.

Interiäkin vastaan kolme pilkkua niin ehkä haetaan pinnat Meazzalta :)

Pelaako Spurs tosiaankin jo lauantaina? Eikös yleensä matsit ole sunnuntaina jos on pelannut ke tai to?
Edit. vastaan itselleni. Kyllä tosiaan pelaa.
« Viimeksi muokattu: 30.09.2010 klo 13:28:21 kirjoittanut Lihapiirakka »
YidFromUpNorth

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 5-1 ja 2-3 ja mitä näitä nyt on


Vastaus #896 : 30.09.2010 klo 15:00:06

Hyvää keskustelua...jospa jatkaisin Tariccon kaavailemaa ajatuskulkua, joka kuulostaisi aika hyvältä. Itse lähtisin tällä hetkellä ehkäpä allaolevan kaltaista kokoonpanoa kohti:

Koodia:
----------Pav----------
Bale------vdV------Luka
----Jenas----THudd----
BAE-King-Bassong-Corluka
---------Gomes--------

Tämä tietysti edellyttäen, että ylläolevat ovat terveinä. Jenas on mielestäni tällä hetkellä selvästi nokkimisjärjestyksessä Wilsonin edellä, ja itse en kyllä Huttonin touhusta vieläkään vakuuttunut ole, vaikka kaveri on aikaisempaa paremmin esiintynytkin.
Jenas-THudd ei toimi, mutta toisaalta mielestäni Jenas ei toimi kenenkään kanssa eikä tulisi olla lähelläkään kenttää silloin kun Spurs pelaa. Huddlestone tarvitsee vierelleen pelaajan joka tekee hänelle aikaa, osaa sijoittua puolustettaessa ja omaa myös vahvan pelintekemisen taidon. Kolme ominaisuutta mitkä Jenasilta puuttuu. Siksi Luka on siihen ainoa oikea vaihtoehto. Jos mennään vieraskentälle missä halutaan tukkia keskustaa enemmän niin ehkä sitten Wilson ja myöhemmin Sandro.

Mutta mahtava voitto ja esitys eilen, liikaa kriittisyyttä pojat ilmassa..! Tämä on Eurooppaa ja jokainen peli ja voitto siellä on sitä mistä ollaan aikakaudet nähty unta. Ja Harry nosti osakkeitaan taas silmissäni lähtiessään peliin taktiikalla, jossa hyökätään ja vastustaja haastetaan tosissaan. Tottenhamin kuuluu pelata jalkapalloa eiliseen tapaan, ei keskittymällä vastustajan pelin estämiseen. Jos soi omissa niin sitten vaan tehdään enemmän. Toki myönnän, että nyky-kärjillä se on välillä vaikeaa...
robinyari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs, Hibs


Vastaus #897 : 30.09.2010 klo 15:13:32

Samassa kirjoituksessa tämä...

Lainaus
liikaa kriittisyyttä pojat ilmassa..!

Ja tämä...

Lainaus
Jenas ei toimi kenenkään kanssa eikä tulisi olla lähelläkään kenttää silloin kun Spurs pelaa.


Jos Jenasi - parkaa suomitaan näin ei - kriittisen henkilön toimesta, niin mitäköhän olisi teksti vähän kriittisemmän henkilön suusta?

Aikuisten oikeasti, en ole mikään Jenas fani, mutta tänä vuonna otteet on olleet paljon aikaisempaa paremmat. Jos tahti jatkuu, niin melkein voisin miehen vakiopenkkimieheksi päästää.
Lihapiirakka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK & Spurs, Super-Jolle


Vastaus #898 : 30.09.2010 klo 19:22:07

Jenas on nostanut tasoaan huikeasti verrattuna pariin viime kauteen. Tällä hetkellä Wilsonia edellä omissa papereissa.  Kunhan keskittyy perusasioihin ja jättää rakentamisen muille, alaspäin ollut hyvä.
john white

Poissa Poissa


Vastaus #899 : 01.10.2010 klo 07:43:00

Lainaus
Lainaus
Jenas ei toimi kenenkään kanssa eikä tulisi olla lähelläkään kenttää silloin kun Spurs pelaa.

.

Jos Jenasi - parkaa suomitaan näin ei - kriittisen henkilön toimesta, niin mitäköhän olisi teksti vähän kriittisemmän henkilön suusta?

Aikuisten oikeasti, en ole mikään Jenas fani, mutta tänä vuonna otteet on olleet paljon aikaisempaa paremmat. Jos tahti jatkuu, niin melkein voisin miehen vakiopenkkimieheksi päästää.



Parin pelin verran Jenas pelasi puolustussuuntaan oikeastaan sillä tasolla, miltä häneltä nyt voi odottaa.
Mutta keskiviikkona kaveri palasi takaisin sille tasolle, mitä nyt on nähty monta vuotta.
Jenas on aivan samanlainen pelaaja, kuin Arse*alin Diady. Kaikki fyysiset ja tekniset edellytykset olla maailman huippupelaajia, mutta kun ei ole tuonne peliälyn ja henkisen kantin osastolle kauheasta ennettu.
Minä siunaan jokaisen pelin, jolloin en näe Jenasta kentällä !

Niin ja sitten kauan odotettu uutinen.

Haringey Council Committee vote YES

« Viimeksi muokattu: 01.10.2010 klo 07:48:24 kirjoittanut john white »

 
Sivuja: 1 ... 35 [36] 37 ... 128
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa