Moe
|
 |
Moe
Vastaus #650 : 16.12.2010 klo 20:00:20 |
|
Kyllä Piriselle voisi sopimuksen mielestäni sorvata, mutta täysin rotaatiopelaajan rooliin. Kuten sanottu, peliäly Pirillä on vajavainen, aivan kuten miehen tekniikkakin, mutta varmasti menisi viimeisen puolen tunnin vaihtopelaajana. Suurimpana ongelmana miehen kohdalla olen kuitenkin nähnyt sen, ettei hänelle tunnu löytyvän oikein sopivaa pelipaikkaa. Keskikentän puolustavaan rooliin ei taida kovuus riittää ja vähän hyökkäävämpään rooliin ei taas riitä teku. Laiturina menisi ehkä parhaiten, mutta peliä rajoittavia tekijöitä löytyy silläkin paikalla. Täytyy kuitenkin todellakin muistaa, että kyseessä on nuori kaveri, ja se oikea paikka kentälläkään ei löydy kuin pelaamalla.
|
|
|
|
Lance Romance
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampereen kaunein ja George Gently
|
 |
Vastaus #651 : 16.12.2010 klo 20:00:34 |
|
Pirisellä on liigan kovin ja pisin ensimmäinen kosketus palloon, mielelläni päästäisin johonkin muuhun seuraan.
|
|
|
|
Donisoni
Poissa
Suosikkijoukkue: Tanpere, Suami sekä RMA
|
 |
Vastaus #652 : 16.12.2010 klo 20:10:36 |
|
Mielelläni olisin katsellut Jonnen räpellystä jossain muualla, no ihan hyvä rotaatiopelaaja silti. Jännä nähdä muuten nyt Wissin valmentaessa, kuinka saa peliaikaa jos(kun) peliesitykset ovat jälleen luokkaa surkea.
|
|
|
|
SirLoser
Poissa
Suosikkijoukkue: Taktiikan takapajulat
|
 |
Vastaus #653 : 16.12.2010 klo 20:10:58 |
|
Keskikentän puolustavaan rooliin ei taida kovuus riittää ja vähän hyökkäävämpään rooliin ei taas riitä teku. Keskikentän keskustaan ei riitä pelikäsitys edes vähää alusta, oli kovuutta tai ei, oli sitten rooli mikä tahansa. Muistan vieläkin jonkun pelin kauden alusta, kun oikein pahaa teki katsomosta katsoa pojun sekoiluja täysin väärässä paikassa. Tänne foorumillekin taisin asiasta mainita ja puolustuspuheenvuoroiltakaan ei muistaakseni vältytty. Laiturina menisi ehkä parhaiten, mutta peliä rajoittavia tekijöitä löytyy silläkin paikalla. Täytyy kuitenkin todellakin muistaa, että kyseessä on nuori kaveri, ja se oikea paikka kentälläkään ei löydy kuin pelaamalla. Näinhän se on. Laitapuolustajana tai todella hyvin ja rajatusti roolitettuna laitakoirana keskikentän laidalla voi tehdä ihan hyvän liigajyrän uran. Asenne näyttäisi olevan kuitenkin kohtuullisen hyvä kaikesta huolimatta, mutta tähän voisi laittaa sitten perään vaikka sen Rautiaisen kommentin jalkapallon peruskivistä...
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #654 : 16.12.2010 klo 21:15:27 |
|
Mene nyt hyvä mies silmälääkäriin tai lopeta aineiden käyttö. Eihän tuollaisia harhanäkyjä ole nähnyt vielä kukaan aiemmin. Pirinen on kova juoksemaan ja yrittämään, viipottaa laput silmillä kuin vinttikoira. Peliäly, pelisilmä ja yleinen taitotaso divaritasoa. Mutta nuori mies, jolla hyvät mahikset kehittyä. Olen pitänyt Piristä 1½ kauden ajan täysin turhana koohottajana, jolla on yritystä, mutta ei taitoa eikä nopeutta. Tällä kaudella ensimmäistä kertaa näin miehessä jotain jalkapalloilijana positiivista. Tehnyt maalit kertoivat siitä, että osasi pistää boksissa pallon maaliin. VPS:ää vastaan vieraissa tarjoili erinomaisen syötön Jonnelle. Muitakin väläytyksiä oli, kun tuli vaihdosta sisään. Joku läpiajo taisi mennä väärän paitsioliputuksen takia ohi ja sitä ennen oli hyvin mukana rakentelussa. Ennen näitä väläytyksiä olin täälläkin ihmetellyt miksi saa pelata liigassa ja ajattelin, että kova yritys on ainoa syy. EDIT: Ja laiturina voisi Piristä siis pitää. Tällä paikalla heikkoutena on puutteellinen nopeus, mutta keskelle ei ole asiaa.
|
|
|
|
Johtaja Calu
Poissa
Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit, Eemeli Virta
|
 |
Vastaus #655 : 16.12.2010 klo 21:17:24 |
|
Olen pitänyt Piristä 1½ kauden ajan

|
|
|
|
sepisaikepi
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea
|
 |
Vastaus #656 : 16.12.2010 klo 21:40:58 |
|
Olen pitänyt Piristä 1½ kauden ajan täysin turhana koohottajana, jolla on yritystä, mutta ei taitoa eikä nopeutta. Tällä kaudella ensimmäistä kertaa näin miehessä jotain jalkapalloilijana positiivista. Tehnyt maalit kertoivat siitä, että osasi pistää boksissa pallon maaliin. VPS:ää vastaan vieraissa tarjoili erinomaisen syötön Jonnelle. Muitakin väläytyksiä oli, kun tuli vaihdosta sisään. Joku läpiajo taisi mennä väärän paitsioliputuksen takia ohi ja sitä ennen oli hyvin mukana rakentelussa. Ennen näitä väläytyksiä olin täälläkin ihmetellyt miksi saa pelata liigassa ja ajattelin, että kova yritys on ainoa syy.
EDIT: Ja laiturina voisi Piristä siis pitää. Tällä paikalla heikkoutena on puutteellinen nopeus, mutta keskelle ei ole asiaa.
Mies olisi varmasti parhaillaan Park Ji-Sung roolissa. Kovempia vastustajia vastaa pimentämään tähtiä esim. Klubia vastaan Bah vastaan Piri ja Värttä taistelemaan. Ja muutenkin Pirinen voi tehdä tilaa Värtön nousuille...
|
|
|
|
Dionysos
Poissa
Suosikkijoukkue: TamU-k & Ilves
|
 |
Vastaus #657 : 16.12.2010 klo 23:40:38 |
|
Olix jo? 16.12.2010 Sopimusneuvotteluissa otetaan nyt aikalisä Tampere Unitedilla on koossa yhteensä 18 pelaajasopimusta kaudelle 2011. Neuvotteluissa otetaan nyt ainakin hetkeksi aikalisä.
TamU:n sopimuspelaajat kaudelle 2011 ovat (suluissa edellinen seura, jos ei TamU): Mika Hilander, Jere Pyhäranta(FC Honka/Pallohonka, kuvassa), Jarkko Värttö (FC Lahti), Kristian Kojola, Antti Ojanperä, Jonas Emet, Mika Lahtinen (JJK), Aleksei Kangaskolkka, Sakari Saarinen, Henri Myntti, Ilari Ruuth, Jari Nikkilä, Jonne Hjelm, Aapo Lappalainen, Johannes Mononen, Jari Niemi, Sergei Korsunov (Ilves) ja Antto Hilska (TPV).
Toimitusjohtaja Deniz Bavautdinin mukaan tämä on se ryhmä, jolla harjoituskausi käynnistyy tammikuun alussa.
– Lisäksi harjoitusryhmään tulee muutamia nuoria pelaajia alueen muista seuroista. Pelaajasopimustilannetta tarkastellaan uudelleen tammikuussa ja silloin reagoidaan asioihin, jos on tarvetta. Ainakin joulun ja vuodenvaihteen pyhien ajaksi neuvottelut laitetaan nyt jäihin.
TamU pelaa ensimmäisen harjoitusottelunsa perjantaina 14. tammikuuta klo 15.00. Silloin vastaan asettuu Pirkkahallissa paikallinen TPV.
|
|
|
|
lefaikone
Poissa
Suosikkijoukkue: Sakke Saarinen
|
 |
Vastaus #658 : 17.12.2010 klo 12:13:42 |
|
Mielelläni olisin katsellut Jonnen räpellystä jossain muualla, no ihan hyvä rotaatiopelaaja silti. Jännä nähdä muuten nyt Wissin valmentaessa, kuinka saa peliaikaa jos(kun) peliesitykset ovat jälleen luokkaa surkea.
Jonnen esityksethän ovat olleet koko ajan noususuhdanteisia. Jos vertaa parin kauden takaisiin esityksiin, niin ei uskoisi samaksi ihmiseksi. Boksissa todella kylmäpäinen viimeistelijä, hyvä tekniikka, hyvä peliäly, fysiikkakin menossa koko ajan parempaan suuntaan... Toki vajaavaisuuksia löytyy, etenkin laidalla ollut turhake, mutta potentiaalia löytyy kyllä. Olen valmis lyömään kyllä jonkun jalluvedon siitä, että Jonne tulee ylittämään viimekauden maalimääränsä (jolloin kuitenkin jaetulla ykkössijalla), mikäli pelaa seurassa koko kauden. e: Onko noihin akatemian matseihin vapaa pääsy?
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.12.2010 klo 13:35:37 kirjoittanut lefaikone »
|
|
|
|
|
neliö
Poissa
|
 |
Vastaus #659 : 17.12.2010 klo 14:58:56 |
|
e: Onko noihin akatemian matseihin vapaa pääsy?
Joo. Itse en taida päästä, kun on oma matsi  .
|
|
|
|
S04
Poissa
|
 |
Vastaus #660 : 17.12.2010 klo 16:08:18 |
|
TamU vahvisti pelaavansa ensi kaudella Ratinassa Tampere Unitedin hallitus on muuttanut kantaansa ja päättänyt, että seura pelaa myös ensi kaudella Ratinan stadionilla.
Kannan muuttumisen taustalla ovat etenkin suunnitelmat Tammelan kaupunginosan kehittämiseksi ja mahdollisen uuden stadionin rakentamiseksi.
– Hallituksemme totesi, että Tammelan saattaminen nykykunnosta liigakelpoiseksi edellyttäisi jonkinasteisia korjaustoimia. Puutteita tuli jonkin verran esiin mm. viime viikon palotarkastuksessa. Korjausten toteuttaminen nyt saattaisi kuitenkin hidastaa koko tamperelaiselle jalkapalloväelle esitellyn uudishankkeen etenemistä. Se on meille kaikille paljon tärkeämpi tavoite. Ei olisi kovin järkevää tehdä nyt korjaavia toimenpiteitä, jotka muutaman vuoden perspektiivillä olisivat ”turhia”, TamU:n toimitusjohtaja Deniz Bavautdin toteaa.
Käytännön ongelmia Tammelaan siirtymisessä ensi kaudelle olisivat tuoneet myös pelikentän kunnossa pysyminen, mahdolliset liigapelien televisiointeihin liittyvät ottelusiirrot ja muut pienemmät, yksittäiset asiat, kuten yleisön palveluun liittyvät puutteelliset toimintamahdollisuudet.
TamU:ssa halutaan kuitenkin katsoa asiaa yhtä kautta pidemmälle. Tampereen jalkapalloa harrastavien pääseurojen edustajille on lokakuussa esitelty suunnitelmia, joilla Tammelaan saataisiin nykyaikainen stadion. Siitä voisi tulla uusi tamperelaisen jalkapalloilun sydän.
– Seurat ovat yhdessä rintamassa tämän hankkeen takana. Ratkaisut tehdään kuitenkin muualla, joten me emme voi muuta kuin tuoda esiin yhteisen näkemyksemme ja toivoa asian suotuisaa eteenpäin menoa. Sitä on kai turha kiistää, että Tampereen jalkapallo-olosuhteissa on paljon kohentamisen varaa, Deniz Bavautdin huomauttaa.
– Seurojen välinen yhteistyö on tässä kaupungissa ottanut hienoja askelia eteenpäin viime aikoina. Muun muassa juniorien olosuhteisiin on tulossa parannusta ympärivuotiseen harjoitteluun sopivan, seurojen yhteistyöllä synnyttämän hallihankkeen muodossa. Tammela on seuraava luonnollinen askel. Yhteinen, vakaa uskomme on, että Tammelan kehittämisestä tehdyt suunnitelmat ovat toteuttamiskelpoiset lyhyelläkin aikavälillä. Tietysti siinä tarvitaan myös poliittista tahtoa, koska kaupunki omistaa maan ja päättää sen kehittämisestä, Bavautdin toteaa. http://www.tampereunited.com/fin/ajankohtaista?entry=1972
|
|
|
|
bassqueen
Poissa
|
 |
Vastaus #661 : 17.12.2010 klo 17:55:31 |
|
Bavautdin:TamUn liigapaikka ei ole uhattuna, joukkue jatkaa ensi kauden Ratinassa
Suomen Palloliiton seuralisenssikomitea ei vielä tiistaina myöntänyt Tampere Unitedille liigalisenssiä ensi kauden jalkapalloliigaan. Komitea vaati seuralta lisäselvityksiä. Seuraavan kerran komitea päättää lisensseistä 10. tammikuuta.
TamUn toimitusjohtajan Deniz Bavautdinin mukaan TamUn liigapaikka ei ole uhattuna.
– Toimitamme komitealla vaaditut lisäselvitykset 3. tammikuuta mennessä, Bavautdin lupasi perjantaina.
TamUn liigapaikka on Jalkapalloseura Tampere United ry:n nimissä. TamU:n on lähetettävä yhdistyksen viimeisin tilinpäätös seuralisenssikomitealle.
– Seuralisenssikomitea vaatii meiltä myös brasilialaispelaaja Deman (William de Mattian) allekirjoittamaa todistusta siitä, että olemme maksaneet hänelle kaikki sopimuksen mukaiset palkat.
– Dema pelasi kauden lopun vuokralla HJK:ssa, jolloin me maksoimme hänen palkkansa, Bavautdin kertoi.
Dema on parhaillaan Brasiliassa. Toimitusjohtaja Bavautdinin mukaan brassin nimen saaminen todistukseen vaatii ylimääräistä työtä.
– Meiltä ei ole aiemmin pyydetty näitä selvityksiä, joten emme liittäneet niitä alkuperäiseen hakemukseemme.
Bavautdinin mukaan selvitysvelvollisuuden laajentumisen taustalla on Palloliiton pyrkimys noudattaa Euroopan jalkapalloliiton Uefan sääntöjä entistä tarkemmin. Ratinassa jatketaan
Tampere United Oy:n hallitus on päättänyt, että TamU pelaa ensi kaudellakin liigaottelunsa Ratinan stadionilla. TamUn piti palata pelaamaan liigaa Tammelan stadionille, mutta se ei nykykunnossa täytä liigalisenssi- ja turvallisuusvaatimuksia.
Jos TamU olisi siirtynyt Tammelaan, olisi stadionia ensi kaudella käyttänyt sarjapeleihin peräti viisi joukkuetta. Kentän kunto olisi ollut kovalla koetuksella. Lisäksi otteluohjelman laatiminen olisi ollut vaikeaa, koska muun muassa TamUn ottelujen televisioinnit olisivat aiheuttaneet ottelusiirtoja.
TamUssa halutaan kuitenkin katsoa asiaa yhtä kautta pidemmälle. Tampereen jalkapalloa harrastavien pääseurojen edustajille on lokakuussa esitelty suunnitelmia, joilla Tammelaan saataisiin nykyaikainen stadion.
– Seurat ovat yhdessä rintamassa tämän hankkeen takana. Ratkaisut tehdään kuitenkin muualla, joten me emme voi muuta kuin tuoda esiin yhteisen näkemyksemme ja toivoa asian suotuisaa eteenpäin menoa. Sitä on kai turha kiistää, että Tampereen jalkapallo-olosuhteissa on paljon kohentamisen varaa, Bavautdin huomauttaa. http://www.aamulehti.fi/cs/Satellite/Urheilu/1194659109227/artikkeli/bavautdin+tamun+liigapaikka+ei+ole+uhattuna+joukkue+jatkaa+ensi+kauden+ratinassa.html
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.12.2010 klo 17:59:09 kirjoittanut bassqueen »
|
|
|
|
|
neliö
Poissa
|
 |
Vastaus #662 : 17.12.2010 klo 18:25:14 |
|
Hetkinen  . Eikös Dema ollut kuitenkin PoPa:sta lainassa?
|
|
|
|
andyman
Poissa
Suosikkijoukkue: Tre GB, welcome stadi mut mikähän seura?
|
 |
Vastaus #663 : 17.12.2010 klo 18:28:01 |
|
Hetkinen  . Eikös Dema ollut kuitenkin PoPa:sta lainassa? Tätä mieltä minäkin. Popasta tuli lainalle ja siirtyi kauden jälkeen eteenpäin, ei siis pelastusta tulossa siltäkään suunnalta!?
|
|
|
|
andyman
Poissa
Suosikkijoukkue: Tre GB, welcome stadi mut mikähän seura?
|
 |
Vastaus #664 : 17.12.2010 klo 18:32:28 |
|
Tässä taloustilanteessa kun pääsee yksistään häärimään Ratinaan, vois myydä vaikka puoleen hintaan mainokset jotka tekevät sopparin 10.1 mennessä. Oishan se kiva näyttää lisenssivaliokunnalle että vasta vähän aikaa töitä tehty ja jo nyt näin paljon sponsseja. Aikalisä on hyvä otta myös siksikin aikaa että lisenssi varmistuu. Rahasta se on kiinni , ei olosuhteista vaikka Deniz sanoo jotakin muuta! Nyt katotaan onko Saulilla oikeesti pokkaa pitää tiukkaa linjaa, kuuleman mukaan juuri Sauli viimekädessä sanoi Baxterille näkemiin tai adjööö!
|
|
|
|
neliö
Poissa
|
 |
Vastaus #665 : 17.12.2010 klo 18:41:03 |
|
Tätä mieltä minäkin. Popasta tuli lainalle ja siirtyi kauden jälkeen eteenpäin, ei siis pelastusta tulossa siltäkään suunnalta!?
Käsittääkseni Demalla on vielä ensi vuosi sopimusta jäljellä PoPa:n kanssa. Ilmeisesti nytkin on brasseissa hönäämässä jotain alasarjaa viime vuoden tapaan lainasopparilla.
|
|
|
|
Dionysos
Poissa
Suosikkijoukkue: TamU-k & Ilves
|
 |
Vastaus #666 : 17.12.2010 klo 18:54:06 |
|
Aika helvetin kova on HJK:n korvauksen ollut oltava, jos kerta TamU on palkankin ajalta maksanut. 17.12.2010 13:27
HJK Hallitseva Suomen mestari HJK ja kolmanneksi sijoittunut TPS osallistuvat helmikuussa Seinäjoella kovaan kansainväliseen turnaukseen. Kaksikon lisäksi turnauksessa ovat mukana Allsvenskan-joukkueet Örebro SK ja Djurgårdens IF, Viron mestari FC Flora sekä isäntäjoukkueena toimiva Kakkosen SJK.
Turnaus pelataan 9.-13.2.2011 välisenä aikana Seinäjoella. HJK kohtaa turnauksessa molemmat ruotsalaisjoukkueet sekä SJK:n. TPS puolestaan mittaa tasoaan Djurgårdenia vastaan. TamUa ei taideta näissä kekkereissä nähdä. Ihan hyvä niin.
|
|
|
|
johntravolta
Poissa
Suosikkijoukkue: Napapiirin palloketut,Eduskunnan jalkapallojoukkue
|
 |
Vastaus #667 : 18.12.2010 klo 10:06:35 |
|
Joo.Ei ihme että tamu rypee kun lukee tän bauvautin juttuja lehdistä.Varsinainen ääliö.Kannattaiskohan sen tamu ry:n tehdä joskus sellainen tilinpäätös ja sen tahon joka sille demalle palkkaa maksoi tai ainakin piti maksaa hakea se nimi siihen palkkatodistukseen.Ei luulisi olevan kovin vaikeaa jos asiat on kunnossa.No se liigalisenssi pitäisi evätä jo ton bauvatinin takia.Joo ja kyllä nyt suitsutetaan tamun puolesta yhteistyötä,junnuhallia ja kaikkea muuta.Ihan kuin tamulla olisi asian kanssa jotain tekemistä.Vitun siipiveikot.Tammelaan tammelaan.
|
|
|
|
Zimo
Poissa
|
 |
Vastaus #668 : 18.12.2010 klo 12:58:35 |
|
Hetkonen... johntravolta=heikko provo?
|
|
|
|
Yourworstnightmare
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham
|
 |
Vastaus #669 : 18.12.2010 klo 19:34:54 |
|
TamU Akatemia - JJK Akatemia 3-1
Maalit: Hilska, Zolameso ja Jamac
|
|
|
|
grave
Poissa
|
 |
Vastaus #670 : 18.12.2010 klo 20:20:09 |
|
Näin TKT miehenä sanoisin että maalit teki Hilska,Zolameso ja Malundama.Malundaman maaliin syötön antoi Jamac.
|
|
|
|
Zulo
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United, nyt, aina ja maanantaina!
|
 |
Vastaus #671 : 18.12.2010 klo 22:43:29 |
|
|
|
|
|
Yourworstnightmare
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham
|
 |
Vastaus #672 : 18.12.2010 klo 23:48:26 |
|
Näin TKT miehenä sanoisin että maalit teki Hilska,Zolameso ja Malundama.Malundaman maaliin syötön antoi Jamac.
Näinhän se tosiaan menikin. Toki syöttö oli niin hieno että melkein Jamacille vois merkata maalin. 
|
|
|
|
grave
Poissa
|
 |
Vastaus #673 : 19.12.2010 klo 12:16:42 |
|
Syöttö oli tosiaankin hieno ja koko hyökkäyskuvio malliesimerkki siitä kuinka hyökätään tehokkaasti maatapitkin pelaten.
Varsinkin ensimmäisellä puoliskolla Tamua koitti hyökkäillä pitkillä ristipalloilla ja muilla roiskaisuilla jotka eivät juuri tulosta tuoneet.Jakson maalit olivat enemmänkin Hilskan ja Zolameson vahvoja yksilösuorituksia kuin joukkueena tehtyjä.Ja myös Jjk:n avausjakson veskari oli hieman kömpelön oloinen.
|
|
|
|
Rodney Marsh
Poissa
|
 |
Vastaus #674 : 19.12.2010 klo 12:49:23 |
|
Oiskohan jo Zolameson aika päästä tällä kaudella haisteleen edarin menoa ja kenties pelaan muutamia veikkausliigaminuutteja.
|
|
|
|
|
|