Hämmentävää ajatella näitä "housuunpaskomisteorioita". Nämä foliohattuteoriat menee joko livetopicciin tai juve-topicciin, tänne en niitä soisi tuotavan. Joukkue on paahtanut paskan alkukauden jälkeen kaasu pohjassa, tulokset ovat olleet hyviä, loistokkaitakin. Barcelona-otteluun ei näemmä päästy täysin vapautuneesta tilanteesta ja pitää muistaa vastustajan pelanneen kaikkien raporttien mukaan todella huikean ottelun, yhden parhaistaan ja se ei ole vähän se.
Jos aiemmin kaudella häikäissyt Constantikin oli jatkuvissa ongelmissa hanakasti päälle juosseiden Barca-pelaajien kanssa niin ei voi muuta sanoa kuin, että Barcelona pelasi huikealla tasolla eikä Milan, ikävä kyllä, pystynyt tähän vastaamaan. Katotaan sitten ensi vuonna olisiko tilanne toinen.
Samaa mieltä Canan kanssa nuista housuun paskomisista. Ei Milan tullut kentälle valmiiksi hävinneenä mutta kun pelätty alkuminuuttien osuma syntyi kodin toimesta niin katalaanit saivat vain yksinkertaisesti sellaisen buustin päälle, että punamustat eivät tähän pystyneet vastaamaan. Tasoero vain yksinkertaisesti näkyi ja tuntui.
Barcan toinen ja kolmas maali syntyivät tavallaan Milan-pelaajien virheistä (Ambrosini, ja kolmannessa osumassa Zapatan, vai Niangin, harhasyöttö kun pallon olisi pitänyt potkasta hus helvettiin). Mutta tavallaan Barcan armoton, jatkuvalla syötöllä päälle käynyt mylly pakotti Milanin tekemään nämä virheet.
Ei ole mitenkään synti eikä häpeä hävitä edelleen tämän universiumin parhaalle seurajoukkueelle nuinkin niukasti. Ihan viime minuutteihin asti Milanilla oli vielä omat saumansa muuttaa historian kulkua. Ottaen huomioon tuntemukset ennen otteluparin alkua, ja ottaen huomioon synkeän kauden alotuksen, pidän näinkin kovaa taistelua jo sinällään melkoseina saavutuksena. Mielestäni tämän vuoden Milanin eurotaipaleeseen voi olla tyytyväinen.
Mielestäni kritiikki Milanin pelaajien suuntaan on tässä tapauksessa ylimitoitettua. Enemmän ottelu oli Barcelonan hyvyyttä kuin Milanin huonoutta. Barcelona pakotti taktiikallaan ja prässillään Milanin pelaamaan huonosti, kuten on vastaavilla esityksillä saanut syksystä 2008 lähtien tehtyä lähes jokaisen joukkueen kohdalla.
Hyvä tiivistys vastustajan leiristä. Täsmälleen samaa mieltä!
Henk.kohtaisesti on vaikea nähdä, että tämä kitkera Barca-tappio poikisi komplikaatioita kevään päätöskierroksille. Toki Milan ja europelit ovat kävelleet käsi kädessä niin pitkään kuin meikäläisen Milan-fanitus on kantanut. Toivottavasti tämä on enemmänkin takaisku toimiston kuin kentän puolella. Tavallaan sarja-ohjelma tukee tätä ajatusta, sunnuntain ennalta helpohkon Palermo-matsin jälkeen vastassa vuoronperään Viola, Napoli ja Juve...luulisi, että nuihin jaksetaan syttyä. Ja miksei jaksettais, uuden sukupolven Milanille tällaiset huippumatsit eivät takuulla ole mitään pakkopullaa, Barca-tappio tuskin enää jyskyttää takaraivossa kun astutaan esim. Artemio Franchin nurmelle kohtaamaan kotijoukkuetta jolla on plakkarissa ainoastaan yksi kotitappio tältä kaudelta, Torinon vierailusta puhumattakaan.
Kuitenkin isoin ongelma on keskikenttä ja puolustus. Mexes ja Zapata ei vain ole riittävä topparipari euroopan huipulle tähtäävässä joukkueessa. Sinne tarvitaan johtava pelaaja joka kykenee kantamaan joukkuetta. Sellainen muistini mukaan taisi olla vielä heinäkuussa..Keskikentälle sen sijaan on saatava materiaalia lisää ja tarkemmin Montolivon paikalle, sillä kuten jo aiemmin on todettu, hänelle ei ole minkäänlaista korvaajaa. Muutenkin Montolivon rooli on korostetun suuri ja vastuuta pitäisi saada jaettua hieman kokonaisvaltaisemmin keskikentälle. Nocerino valitettavasti ei ole päässyt siihen vireeseen, jossa vielä viime kaudella oli.
Mielestäni taas Mexesin ja Zapatan taso riittää, jopa näissä kovimmissakin peleissä. Vaikkakin se tietynlainen tähdekkyys puuttuukin. Thiago Silvan perään haikailu on ihan turhaa, koska money talks, pakkohan brassin oli vain tuolla hintalapulla päästää menemään. En tietenkään panisi pahitteeksi jos Milanin kesän ykköshankinta olisi vaikkapa Ogbonna, tuossa kun saattaisi olla sellainen franchise-tason apu pitkäksi aikaa eteenpäin. Toisaalta taas Ogbonna kuuluu niihin pelaajiin joita Milan pystyi ostamaan, vielä vähän aikaa sitten. On kuitenkin jo jonkun verran meriittejäkin kerännyt, on äärimmäisen hehkutettu, lupaava, jne. Eli hintalappu lienee Angelon kohdalla isoissa numeroissa. Entä se vähän aikaa täälläkin painittu Feyenoord-nuorukainen? Entä Bartosz Salamon? Pysähtyikö Rodrigo Elyn kehityskaari seinään?
Monty on kyllä tuollaisena luovana keskikenttäpelaajana erikoisuus tämän hetken Milanissa ja siksipä ehdottomasti, yhdessä Abbiatin kanssa, tämän hetken tärkein pelaaja kentällä. Samaa mieltä, että keskikentälle tarvitaan lisävarustusta. Rouhijaosasto Milanilla on kunnossa, Muntari, Nocerino, Flamsteri, DE JONG! Ambron uskon nakkaavan nappulat naulaan kauden päätteeksi. Kuinka valmis pelaaja tämä Empoli-jannu Saponara onkaan? Tarkoittaako äsken solmittu jatkodiili Bryan Cristanten kanssa kenties vastuuta ensi kaudella? Vai tuleeko kesällä jo vaikka kuinka pitkään Milaniin tyrkyllä ollut Strootman?
Mainitsin tuossa jo topparin tämän hetken tason. Siitä voitanee kuitenkin olla samaa mieltä, että Milanin laitapakkien taso, ihme kyllä, riittää tänä päivänä. Tietenkään ei olla vielä sillä Serginho/Cafu-tasolla (tuskin olla enää koskaan, sen verta huikeasta kaksikosta puhutaan), mutta eteenpäin ollaan menty ja isosti kun vertaa esim. siihen alkuaikojen äärivirheherkkään Abateen, rivisoturi Antoniniin, vanhaan juustohöylään Boneraan, ja loppuajasta lähinnä maaleja harjoituksissa kantaneeseen Jankulovskiin. Oddo oli/on sen verta tyylikäs herrasmies, että häntä en missään nimessä ala morkkaamaan.
Hyökkäys todella hyvällä mallilla. Rinki varmaan tuolla hieman harvenee kun Binho ja Bojan poistuvat kesällä kuvioista 98% todennäköisyydellä. Paloschin ottaisin mielelläni takaisin. Vaikutti silloin nuorena poikana Milanissa lähinnä flipperikuulalta, mutta on tuossa silti nähtävissä tietynlaista flippomaisuutta. Jos Balotelli ja Pazzini olisivat olleet keskiviikkona pelikelpoisia niin ties vaikka tänään olisi pitänyt seurata nuita UEFA:n arvontoja CL:n puolivälieriin...SES on jo näyttönsä antanut, onneksi Milan hoisi sen tärkeimmän tehtävänsä nopeasti pois alta kun Pikku-Farao kirjoitti nimensä jatkopaperiin. Niangin peluuttaminen tällä hetkellä on puhdasta rahanlaittoa pankkiin tulevia vuosia varten. Jossain Englannissa siitä tolppakudista istutettais varmaan iänikuinen apina kaverin selkään mutta toivottavasti punamustaväki tajuaa, että nyt puhutaan jumalata 18 vuotiaasta kaverista, 18 vuotiaasta! Näen, että nämä SES:t, Niangit, Pogbat ja kumppanit ovat niitä kavereita jotka pitkällä tähtäimellä alkavat täyttämään Pippon, Seedorfin, Del Pieron, Di Vaion yms. jättämiä saappaita Serie A-kentillä.
Niangista vielä sen verran, että juuri tällä hetkellä kaverin parhaat avut tuntuisivat käyvän esiin silloin kun poika juoksutetaan vaihdosta sisään toisella puoliajalla juoksemaan vastustajan väsyneitä laitapakkeja vastaan. Tosin en laita vastaan kovin hanakasti tuota avauksen paikkaakaan sillä raha juoksee edelleen kohti pankkia. On muuten SES:n tapaan hanakas paiskiin töitä laidalla myös puolustussuuntaan. Juoksee pelin aikana kuin itse perkele niin siksipä Allegrin pitäneekin olla tarkkana vaihtojen ajoitusten kanssa sillä itsensä piippuun juosseilla pelaajilla ei kentällä enää mitään tee. Voisi kesällä käydä läpi vähän samantapaisen maalintekoharjoituksen minkä Capello veti Zlatanille aikanaan Juvessa, viimeistely kun ei vielä oikein vakuuta.
Loppuun vielä perus fantasiakikkailut...
Kesällä laivan jättävät:
Ambrosini (lopettaa)
Binho (vaimo haluaa takas Brasiliaan, meikän suosikkipelaajia mutta pakko kait laskea menemään)
Bojan (on yliarvostettu hintalappunsakin puolesta, sikäli mikäli jos summat olisivat ns. järkeviä niin voisi olla hyvä materiaalinleventäjä)
Didac Vila (ei vastuuta Milanissa, ei tulevaisuutta Milanissa)
Traore (taso ei riitä, halvahko huti jos samassa rytäkässä saatiin osuma Constantin muodossa)
Urby (uskon, että Binhon kaksoisolennon pelit on pelattu Milanin suhteen)
Amelia (suolapatsas on joukkueen huonoin pelaaja)
Gabriel (ei saa näytönpaikkaa ollenkaan joten taso ei taida riittää, vähintään lainalle jonnekin päin)
Ja laivaan astuu:
Perin (Abbiatille jatkopaperi ja Pescaran lupaavalle nuorukaiselle pehmeä laskeutuminen laivaan)
Paloschi (ansaitsee vielä yhden mahdollisuuden)
Ogbonna (ei varmaankaan tuu, mutta jos topparien taso ei riitä niin tässä ois varmaankin hyvä, tosin kallis, tason nostattaja. Toisaalta eihän Balotelliinkaan pitänyt olla varaa...)
Zapatan laina muutettava pysyväksi siirroksi, peukut pystyyn sen suhteen että Saponaran ja Cristanten taso riittäisi jo debyyttikaudella, Genoasta tulee varmaan taas joku enemmän tai vähemmän tusinatavara ilmatteeksi (Juraj Kucka, Bosko Jankovic, JUAN MANUEL VARGAS?!!).
jne. jne. eiköhän tässä olla lätisty taas tarpeeksi.
Forza Milan!
PS. Jos ei muuta niin nimimerkki divin codinolle taas hetkeksi työnsarkaa metsästää kielioppivirheitä.
edit. Valmentajakysymys jäi kokonaan huomioimatta. Jos Allegrin jatkosaumat ovat nousseet taas pinnalle niin sitten korvaaja ehdottomasti Perheen sisältä, tämä on mielestäni ensiarvoisen tärkeää. Mutta en lähtisi Allegria erottomaan, näin se vain menee.
Rino Gattuso on muuten nykyään Sionin pelaajamanageri, joku vuosi eteenpäin niin tämä meikäläisen ehdoton kautta aikain top3 Milan-suosikki voi ottaa ohjat käsiinsä punamustissa