FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
03.12.2025 klo 15:38:10 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 13 [14] 15 ... 75
 
Kirjoittaja Aihe: Luis Suarez - Barcan uusi syömähammas  (Luettu 241283 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
bjorn

Poissa Poissa


Vastaus #325 : 22.04.2013 klo 15:26:24

Toinen olisi vain ja ainoastaan hämmentävän vekkuli tapahtuma ja toinen taas indikoisi että kaikki ei ole kohdallaan (kuten ei tosin nytkään), mutta ne eivät veisi itse pelaajasta hohtoa pois.

Ei se olisi enää niin kovin vekkulia jos kerran on jo saanut pitkän bännin ja silti olisi pakottava tarve uudestaan vetää housut kinttuun ja alkaa läiskimään. Ja kuten totesit jälkimmäinen on oikein hyvä vertaus - kaikki ei ole kohdallaan. Todellakin veisi pelaajasta hohtoa pois jos on jäänyt joku ihme infantiili kehitysvaihe päälle ja on kykenemätön kontrolloimaan sairaita mielihalujaan. Kyllähän sitä nyt pitää apua saada jos toistuvasti ei ainoastaan pure, vaan hyökkää kulmahampaat kiiluen vastustajan kimppuun.

Sinänsä ongelmallinen tilanne että tuskin FA pystyy oikein muuta tekemään kuin antamaan x -määrän penatia. Ei kai liitto voi rangaistuksena mihinkään kallonkutistajalle ohjata, kun ei liitto mikään lääkäri ole. Tai minusta se olisi aika ihmeellinen linjaveto/aluevaltaus.
juuk

Poissa Poissa


Vastaus #326 : 22.04.2013 klo 15:28:22

Nyt alkaa jo mennä absurdiksi: Stoke-fani, joka kirjoittaa jalkapallosta?!! Vähän kuin minä liverpool-fanina kirjoittaisin kolumneja Cannibal Weeklyyn, eikäkö...
Dede

Poissa Poissa


Vastaus #327 : 22.04.2013 klo 15:44:09

Olisiko tilanteesta liikkuvaa kuvaa? Tällaisesta still-kuvasta on vaikea päätellä että millä vauhdilla Suarez tulee tilanteeseen ja tuleeko hampaat edellä. Voi olla että yritti palloa, eli ei tuomita etukäteen.
http://www.101greatgoals.com/blog/luis-suarez-bites-branislav-ivanovic-during-liverpool-2-chelsea-2-videos-gifs-pictures/

Siitä sitten vaan tuomitsemaan.
Sivurajatapaus

Poissa Poissa


Vastaus #328 : 22.04.2013 klo 15:53:05

Sanoisin että 12-15 matsia bänniä ja kolmen vuoden intensiiviterapia.
uh

Poissa Poissa


Vastaus #329 : 22.04.2013 klo 15:57:48

Ei mikään näykkäsy, vaan petoeläimen saalistus, miten voi olla noin idiootti.
Brendan R.

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool, Kari Arkivuo


Vastaus #330 : 22.04.2013 klo 16:07:47

Toisaalta Ivanovicin käsi oli ilmassa eikä maassa ???

Defoe sai muuten puremisestaan varoituksen eikä FA voinut määrätä sen jälkeen pelikieltoa lisää.
Knight

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Reppana-modet


Vastaus #331 : 22.04.2013 klo 16:10:19

Sanoisin että 12-15 matsia bänniä ja kolmen vuoden intensiiviterapia.

Ei olisi oikein linjassa aikaisempien vastaavien tapauksien rangaistusten kanssa. Vai onko Luis Suárezille eri rangaistukset kuin muille? Silloinhan voisi FA:ta syyttää vaikka rasismista. Ei toki yllättäisi yhtään, jos tuon tason rangaistus (ilman terapiaosuutta, kun ei sellaista mahdollisuutta säännöissä ole) tulisi, kun kyse kuitenkin on FA:sta.
Kim Suomisen ponnari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit


Vastaus #332 : 22.04.2013 klo 16:14:35

Toisaalta Ivanovicin käsi oli ilmassa eikä maassa ???

Hyvä yritys peitellä asiaa kuluneella vitsillä vitun apina.

Ei olisi oikein linjassa aikaisempien vastaavien tapauksien rangaistusten kanssa. Vai onko Luis Suárezille eri rangaistukset kuin muille? Silloinhan voisi FA:ta syyttää vaikka rasismista. Ei toki yllättäisi yhtään, jos tuon tason rangaistus (ilman terapiaosuutta, kun ei sellaista mahdollisuutta säännöissä ole) tulisi, kun kyse kuitenkin on FA:sta.

Suarezin tapauksessa pitäisi vaakakupissa tässä tapauksessa painaa aiemmat perseilyt joita on miehellä ollut enemmän kuin tarpeeksi. Nököhammasta ei varmaan vittuakaan kiinnosta että jos sieltä nyt napsuu se kahden pelin banni sillä niitä nyt tulee kenelle tahansa. Kunnolla vaan lusimaan ja katsotaan sitten josko olisi pipipää oppinut tekosistaan..
Jype

Poissa Poissa


Vastaus #333 : 22.04.2013 klo 16:22:03

Ei nyt tyyliin nyrkillä vastapalloon, mutta kyllä pieni avari/läpsy takaraivoon on paljon parempi vaihtoehto puremiselle.

Noh noh, Suarezilla sentään on Ivanovicin kanssa historiaa jo karatepotkusta vatsan seudulle ja lyönnistä kaulaan, joten kyllähän tämä pureminen oli ihan looginen jatkumo.

www.dailymail.co.uk/sport/football/article-2312856/Luis-Suarez-bite-Branislav-Ivanovic-punched-Uruguayan-season.html
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #334 : 22.04.2013 klo 16:30:40

Ei olisi oikein linjassa aikaisempien vastaavien tapauksien rangaistusten kanssa.

Mitkäs ne vastaavat tapaukset ovat FAn osalta?

Alonso Quijano

Poissa Poissa


Vastaus #335 : 22.04.2013 klo 16:35:43

Defoen Mascheranon haukkaisu?
Landespede

Poissa Poissa


Vastaus #336 : 22.04.2013 klo 16:38:56

Defoen Mascheranon haukkaisu?

Ei voi verrata, koska Defoe on lädi ja pelaa Spurssissa.
Kratos

Poissa Poissa


Vastaus #337 : 22.04.2013 klo 16:46:54

Ei voi verrata, koska Defoe on lädi ja pelaa Spurssissa.

Haluatko lukita vastauksesi vai lukea vähän enemmän viestejä?
Tamppooni

Poissa Poissa


Vastaus #338 : 22.04.2013 klo 16:55:41

Vittuakos sille voi kun verenhimo iskee.
el_capitan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tunnelmaa huonontava elämysmatkailijamieshuora


Vastaus #339 : 22.04.2013 klo 17:13:29

Ai saatana Ylos






XTB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Saimaa


Vastaus #340 : 22.04.2013 klo 17:22:20

Elinikäinen banni ja pakkohoito olisi ainoa oikea ratkaisu, mitä tuolle skitsofreenikolle pitäisi tehdä. Sairashan hän on, sillä ei kukaan terveen papereita kantava ihminen mene ja pure toista käteen.
Vavá

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Porco, Fogão, Blaugrana, Tusinaspurs


Vastaus #341 : 22.04.2013 klo 17:32:44

Elinikäinen banni ja pakkohoito olisi ainoa oikea ratkaisu, mitä tuolle skitsofreenikolle pitäisi tehdä. Sairashan hän on, sillä ei kukaan terveen papereita kantava ihminen mene ja pure toista käteen.

Kyllä siellä kentällä tehdään monta muuta älyvapaata tekoa, joten etkö hieman liioittele kuitenkin?
Los Amigo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkueet, HJK


Vastaus #342 : 22.04.2013 klo 19:07:11

http://www.thefa.com/News/governance/2013/apr/luis-suarez-charge-liverpool-chelsea-ivanovic.aspx

Lainaus
It is alleged that the conduct of Suarez constitutes violent conduct and it is The FA’s contention that the standard punishment of three matches that would otherwise apply is clearly insufficient in these circumstances.
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #343 : 22.04.2013 klo 19:14:35

Defoen Mascheranon haukkaisu?

Jos molemmat tapaukset videolta katsoneena pidät niitä verrattavina tapauksina niin silloin todennäköisesti jokainen myöhästynyt taklauskin on silmissäsi varmasti identtinen tekotavasta huolimatta ja ansaitsee identtisen rangaistuksen.
olamo

Poissa Poissa


Vastaus #344 : 22.04.2013 klo 19:22:00

http://www.dailymotion.com/video/xz740a_luis-suarez-not-just-a-diver_sport?fb_action_ids=10151383557649249&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map=%7B%2210151383557649249%22%3A241187659355495%7D&action_type_map=%7B%2210151383557649249%22%3A%22og.likes%22%7D&action_ref_map=%5B%5D#.UXT3Z6LilCB

Tämän videon nilkoille astumiset ovat mielestäni puremista pahempia. Jos tuollaisia rikkeitä tekee edes puolitahallaan niin pitäähän sitä olla jonkin asteen psykopaatti.
Knight

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Reppana-modet


Vastaus #345 : 22.04.2013 klo 19:41:42


Eli tuttuun FA:n tapaan, syyllisyydestä ja rangaistuksesta on jo päätetty ennen kuin on edes tutkittu. En siis väitä etteikö Suárez olisi syyllinen, mutta onhan tuo aika naurettavaa, että sama taho toimii sekä syyttäjänä että tuomarina (ja käytännössä myös tuomion täytäntöönpanijana). Toki siitä voi valittaa, mutta esim. aikaisemmassa Evra-tapauksessa FA:lta tuli selkeä uhkaus jatkotoimista, jos valitus tulee.
javito

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Make Us Dream, FCB


Vastaus #346 : 22.04.2013 klo 19:49:44

« Viimeksi muokattu: 22.04.2013 klo 19:52:24 kirjoittanut javito »
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #347 : 22.04.2013 klo 20:20:59

Siirretäänpä tuolta Poolin omasta ketjusta, ettei mene täysin Suarez-showksi siellä:
Sama. Kenenkään uraa ei ole päätetty eikä ketään vahingoitettu kentällä tai sen ulkopuolella, ja vaikka Suarezin temppu oli naurettava, niin kärsikööt tuomionsa ja sen jälkeen pelit jatkuu. Syksyllä koko homma on jo unohdettu. Kunnon sanktiot ennemmin näille tappotaklauksilla jalkoja katkoville pelaajille.

FA tekee todennäköisesti itsestään jälleen pellen langettamalla Suarezille jonkun mielettömän pitkän pelikiellon. Ilmeisesti vastustajan jalan katkominen tai Fellainin tavoin vastustajan puskeminen on sallitumpaa kuin pikkaisen kädestä pureminen.

Täälläkin on ollut vastaavanlaista kirjoittelua ja mielestäni on jotenkin hölmöä lähteä heti vertailemaan erilaisia rikkeitä keskenään. Taklaukset, ikävä kyllä myös "tappotaklaukset", kuuluvat jalkapalloon ja välillä niissä tulee ylilyöntejä. Suarezin puremisrike on kuitenkin täysin erilainen rike eikä kuulu millään tavoin jalkapalloon.

Tässä on hieman listaa saarilla langetetuista pitkistä pelikielloista ja varsinkin kärki koostuu hyvin vahvasti niin ikään jalkapalloon kuulumattomista rikkeistä: http://www.offthepost.info/blog/2012/05/top-10-longest-premier-league-bans/
Lisäksi kun puhutaan jalkapalloon kuulumattomista rikkeistä, niin eikös sitä voisi vastaavasti verrata tuota Suarezin tempausta myös Rio Ferdinandin dopingrikkeeseen tai Mark Bosnichin kokkelitouhuihin. Eihän niissäkään katkottu kenenkään jalkoja.
Jype

Poissa Poissa


Vastaus #348 : 22.04.2013 klo 20:24:39

Eli tuttuun FA:n tapaan, syyllisyydestä ja rangaistuksesta on jo päätetty ennen kuin on edes tutkittu. En siis väitä etteikö Suárez olisi syyllinen, mutta onhan tuo aika naurettavaa, että sama taho toimii sekä syyttäjänä että tuomarina (ja käytännössä myös tuomion täytäntöönpanijana). Toki siitä voi valittaa, mutta esim. aikaisemmassa Evra-tapauksessa FA:lta tuli selkeä uhkaus jatkotoimista, jos valitus tulee.

Sinä se vain jaksat kivenkovasti taistella näitä tuulimyllyjä vastaan. ::)

Kenen näistä kentällä tapahtuneista perseilyistä sitten pitäisi pelikieltoja jakaa, jos ei FA:n? Vai voiko rivien välistä nyt siis lukea, että Suarez pitäisi mielestäsi viedä oikeuden eteen vastaamaan tästä pahoinpitelystä ja siellä sitten mies todettaisiin syylliseksi, jonka jälkeen FA voisi vasta puuttua asiaan pelikiellon muodossa? Kyllähän se tapaus todennäköisesti sitäkin kautta olisi voitu hoitaa ja Merseysiden poliisi oli eilen kysynyt asiasta Ivanovicilta, mutta serbi päätti olla nostamatta syytettä nököhammasta vastaan ja täten ainoaksi vaihtoehdoksi jäi FA:n jälkikäsittely.
Tekniikka

Poissa Poissa


Vastaus #349 : 22.04.2013 klo 20:26:53

Eli tuttuun FA:n tapaan, syyllisyydestä ja rangaistuksesta on jo päätetty ennen kuin on edes tutkittu.

Mitä vitun tutkimista tässä tapauksessa on? Tuskin edes Matlock löytäisi kuvista tai videolta mitään epäselvää.

 
Sivuja: 1 ... 13 [14] 15 ... 75
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa