Signori
Poissa
Suosikkijoukkue: S.S Lazio
|
 |
Vastaus #125 : 04.02.2015 klo 21:10:15 |
|
Tragikoomista, että tuonkin mercaton loppu onnistuttiin pr-puolella sössimään täydellisesti. Itselleni oli aika lailla yksi hailee tuleeko Bergessio höntsäämään loppukaudeksi Lazioon vai ei, mutta tapa jolla tuo hoidettiin oli jälleen ammattitaidottomuuden huipentuma. Toisaalta en jaa puhtaita papereita Edersonillekaan, joka on Lazion 2010-luvun suurin huti ja hyvin kallis sellainen. Varmasti mukava mies, mutta ammattiaanhan hän ei näytä enää harjoittavan, vaan kuppaa kaiken irti Laziosta istuen viikonloput katsomossa ja väliajan Paideian klinikalla. Suurimmaksi ihmettelyn aiheeksi itselleni jäikin, miksi Sampdoria edes halusi brassin itselleen.
Oli miten oli Lazion todelliset vahvistukset (kuten Olpekin mainitsi) tulevat olemaan ne loukkaantuneet pelaajat, jotka saadaan takaisin kentälle. Braafheid on jo valmis seuraavaan peliin, De Vrij ja Anderson lähellä, eikä Lulicinkaan kohdalla puhuta varmaan paria viikkoa pitemmästä huilista. Djordjevicin tilanne on ilmeisesti hieman odotettua parempi, mutta luonnollisesti kysymys on kuukausista. Perealle tarjotaan nyt todellista näytönpaikkaa, koska varmaa on, ettei Klose kestä 90 minuuttista sunnuntaista toiseen.
Cesena-farssia en nähnyt, mutta kuulemani perusteella vaikuttaisi tosiaan siltä, että Biglian puute näkyi liikaa pelistä. Ledesma on entistä selvemmin täysin väärä mies Piolin keskikentälle. Se on sinällään sääli, onhan varakapteeni kaikin puolin hieno mies ja 100% laziale. Onazi ei ole varsinaisesti vakuuttanut hänkään, mutta tuo kentälle kuitenkin liikkuvat jalat. Jatkossa vastuuta jaettaneen enemmän nigerialaiselle kuin Ledesmalle.
Seuraava ottelu otettiin ylös isolla viime kohtaamisen jälkeen. Genoa on ollut jo vuosia Lazion kompastuskivi, vaikka kentällä on siltä näyttänyt vain harvoin seurojen kohdatessa. Lazion viime syyskuun tappio Grifonille oli suurin varkaus, jota olen pitkiin aikoihin todistanut. Ottelu olisi hyvin voinut päättyä 1-5, mutta perinteiden mukaan tulos olikin 1-0. Jokohan nyt viimeinkin saataisiin apina selästä ja murskattaisiin Preziosin siirtosirkus maanrakoon Roomassa?
|
|
|
|
Signori
Poissa
Suosikkijoukkue: S.S Lazio
|
 |
Vastaus #126 : 16.02.2015 klo 20:44:52 |
|
Varsin masentavien parin viikon jälkeen palattiin eilen voittokantaan kiitos Candrevan taiteellisen rankkarin. Pakkovoittohan tuo oli, muuten olisi alettu luisua huolestuttavalle tielle. Tappio Genoalle ei ollut enää edes mikään uutinen. Taas tolpat ja Perinin gamesaverit heiluivat, mutta samalla sanottava Gasperinin kunniaksi, että hän todella sai Piolin pelijärjestelmän sekaisin. Voisiko osan vaikeuksista selittää Lulicin puuttumisella? Siltä on ainakin toisinaan tuntunut, kun on katsonut keskikentällä todella alavireistä Ledesmaa tai vähintään yhtä sekaisin olevaa Onazia.
Suurempaa dramatiikkaa parista menneestä tappiosta ei kuitenkaan kannata hakea. Suurin uho lähti puheista pois, mikä voi olla ihan hyväksi. 3. sija olisi huikea suoritus, joskin vastustajia katsoessa ei edelleenkään utopiaa. Europelit saattavat vielä osaltaan heiluttaa parin kilpailijan kuntopuntaria kotimaan kentillä. Iskuetäisyydellä on pysyttävä Fiorentina-kotiotteluun asti. Toivottavasti Palermossa ja Sassuolossa vatsa alkaa varsin mukavan kauden jälkeen tuntua täydeltä. Jos ei niin molempien kanssa tulee kiirettä pitämään.
Muuten viime viikko on mennyt lähinnä uusimman Lotito-skandaalin merkeissä. Naurettavaa touhua monelta osapuolelta. Kun lazialet yrittivät nostaa keskusteluun presidenttinsä diktatoriset tavat pitivät valtavirran mediat häntä usein jopa esimerkillisenä seurajohtajana, sellaisena joka osaa hiljentää vaaralliset kannattajat. Sen sijaan iso numero tehdään siitä, että Lotito on todennut salaa nauhoitetussa puhelussa, että sellaisten kyläseurojen kuin Carpin tai Frosinonen nousu Serie A:han ei välttämättä tee sarjalle myytävänä tuotteena hyvää - ma bah... No maistakoot muut vaihteeksi Lotiton "haters gonna hate"-asennetta. Niin kauan kun mies ei jää kiinni mistään tuon rikollisemmasta niin sanoisin, että hänen puhelujensa sisällöt kestävät paljon paremmin päivänvalon kuin useimpien muiden italialaisten seurapresidenttien.
|
|
|
|
soccernet
Poissa
|
 |
Vastaus #127 : 28.02.2015 klo 20:04:06 |
|
3. sija olisi huikea suoritus, joskin vastustajia katsoessa ei edelleenkään utopiaa. Europelit saattavat vielä osaltaan heiluttaa parin kilpailijan kuntopuntaria kotimaan kentillä. Iskuetäisyydellä on pysyttävä Fiorentina-kotiotteluun asti. Toivottavasti Palermossa ja Sassuolossa vatsa alkaa varsin mukavan kauden jälkeen tuntua täydeltä. Jos ei niin molempien kanssa tulee kiirettä pitämään.
Olisi todella ihanaa jos Lazio 3:eksi yltäisi.
|
|
|
|
Signori
Poissa
Suosikkijoukkue: S.S Lazio
|
 |
Vastaus #128 : 01.03.2015 klo 19:35:31 |
|
Kolmas peräkkäinen voitto yhden kauden parhaista suorituksista saattelemana. Sassuolo lyötiin niin kanveesiin kuin se mahdollista on ja huomattavasti rumemmat lukemat esti vain Lazion tylsä viimeistely. Klose tuhri kaksi avopaikkaa, Keita toiset samanlaiset ja jäipä siellä ainakin yksi päivänselvä pilkkukin vierailijoille tuomitsematta. Felipetto taas nosti itsensä takaisin otsikoihin upealla maalilla ja yhtä hienoilla syötöillä. Avanti cosi!
Eivätkä ilon aiheet jää tähän. Aiemmin päivällä Lazion primavera koulutti taas kerran roman vastaavaa Trigoriassa. Taivaansinistä juniorikaartia ei turhaan hehkuteta Italian parhaaksi. Tänäänkin kun katseli aikuisten kentällä Danilo Cataldia ja Keitaa saattoi tyytyväisenä todeta, että erinomaisesta Primaverasta nauttii lopulta koko seura. Ensi kaudella sitten Luca Creccolta, Simone Palombilta ja kumppaneilta vastaavia läpimurtoja niin tulevaisuus on ruusuinen.
|
|
|
|
Signori
Poissa
Suosikkijoukkue: S.S Lazio
|
 |
Vastaus #129 : 10.03.2015 klo 12:19:42 |
|
Alziamoci in piedi!    Lieventäviä seikkoja voi etsiä ja löytää, tulihan Fiorentina Roomaan melkoisen otteluputken jälkeen ja loukkaantumisista kärsineenä. Silti Lazion suoritus oli lähes mykistävän vakuuttava. Piolin dynaamisen pelityylin peruspilarit Parolo ja Lulic poissa, mutta tämäkään ei tunnu haittaavan. Valmentaja vaihtoi menestyksekkäästi 4-2-3-1:een, mikä saattaa olla loppukaudelle todellinen jokerikortti. Tiedä häntä, mihin Lazio lopulta sijoittuu (Rejan ja Petkon vuosina ongelmat alkoivat, kun ennakkosuosikin paineet siirtyivät Laziolle), mutta joka tapauksessa Pioli on jo onnistunut kääntämään alamaissa olleen seuran kurssin täydellisesti. Kannattajien (ja italialaista jalkapalloa muutenkin seuraavien) ylistyspuheet sarjan kauneinta jalkapalloa pelaavasta kertovat omaa kieltään, tulokset oikeastaan sitä samaa (tällä kaudella sarjassa muuten jo enemmän voittoja kuin romalla). Ottelun lopussa nähtiin vielä hieno episodi, kun Mauri otettiin vaihtoon ja tämä vei kapteeninnauhan Radulle. Radu huusi paikalle seuran oman pojan, 20-vuotiaan, Danilo Cataldin ja käski tämän ottaa nauhan kannettavakseen. Cataldi kertoi ettei voinut kieltäytyä. Huh, aito laziale kapteenina ensimmäistä kertaa sitten Alessandro Nestan päivien: 
|
|
|
|
interista
Poissa
Suosikkijoukkue: Internazionale
|
 |
Vastaus #130 : 10.03.2015 klo 13:12:57 |
|
Nyt kun Laziolla menee mykistävän hyvin, vieläkö ultrat vaativat Lotiton päätä pölkylle?
|
|
|
|
Signori
Poissa
Suosikkijoukkue: S.S Lazio
|
 |
Vastaus #131 : 11.03.2015 klo 18:49:17 |
|
Nyt kun Laziolla menee mykistävän hyvin, vieläkö ultrat vaativat Lotiton päätä pölkylle?
Kuten on tullut useampaan kertaan eri yhteyksissä todettua, eivät tuon protestin perimmäiset syyt ole urheilullisessa menestyksessä tai menestymättömyydessä, ei ainakaan jos puhutaan ultrista ja Curvasta. Siksipä Fiorentina-ottelussakin stadionilla kuultiin runsaasti Lotiton vastaisia coroja, kuten on kuultu läpi kauden muutenkin. Ehkä Taren ammattitaitoa arvioitaessa tämä kausi on antanut aihetta pitemmälle meneviin uusiin ajatuksiin. Se että urheilutoimenjohtaja vältti Astorin (joka on paljastunut juuri siksi miksi odottaa sopi - täysin keskinkertainen ja veltto perutoppari) ja hankki De Vrij'n & Gentilettin, panosti keskikentällä monien mielestä "liian vanhaan" Paroloon, hankki ilmaiseksi Djordjevicin, puhuu kaikki varsin paljon Taren puolesta. Samalla Felipetton paljastuminen mahdolliseksi tulevaisuuden supertähdeksi on kääntänyt tuonkin hankinnan maineen flopista topiksi. Piolin valintaan vaikutti sen verran ratkaisevasti myös Rejan sana, että tuota ei voi pistää Taren ansioksi, mutta joka tapauksessa albanialainen on tehnyt lähiaikoina hyvää jälkeä.
|
|
|
|
PPe
Poissa
Suosikkijoukkue: S.S. Lazio, JIPPO
|
 |
Vastaus #132 : 17.03.2015 klo 03:42:04 |
|
Mikä kevät! Yhtäkkiä ollaan vain pisteen päässä Romasta ja kakkospaikasta. Tällä menolla kevään derbyyn ladataan kovat panokset...
|
|
|
|
Horselover Fat
Poissa
|
 |
Vastaus #133 : 17.03.2015 klo 13:25:39 |
|
Tällä menolla kevään derbyyn ladataan kovat panokset...
Mikään ei tällä hetkellä viittaa siihen, että derbyssä olisi mitään panosta sarjan kannalta.
|
|
|
|
Heiska
Poissa
Suosikkijoukkue: REMOULADE
|
 |
Vastaus #134 : 17.03.2015 klo 14:05:43 |
|
Mikään ei tällä hetkellä viittaa siihen, että derbyssä olisi mitään panosta sarjan kannalta.
Meinaat, että Roma ehtii valahtaa tuohon mennessä viiden sakin ulkopuolelle? Ja/tai, että sijoilla 2-5 on tuossa vaiheessa paikat jaettu?
|
|
|
|
Horselover Fat
Poissa
|
 |
Vastaus #135 : 17.03.2015 klo 14:31:03 |
|
Meinaat, että Roma ehtii valahtaa tuohon mennessä viiden sakin ulkopuolelle? Ja/tai, että sijoilla 2-5 on tuossa vaiheessa paikat jaettu?
Sitä tarkoitin, että Roma ja Lazio eivät pelaisi samoista sijoista, mutta tulipahan muotoiltua päin helvettiä.
|
|
|
|
Olpe
Poissa
Suosikkijoukkue: Lazio
|
 |
Vastaus #136 : 18.03.2015 klo 10:36:59 |
|
Omien teknisten hankaluuksien (PC hajos) takia ei ole pystynyt oikein seuraamaan Lazion pelejä pitkään aikaan eikä oikein kirjoittelemaankaan tänne. Mutta kovaa näyttäisi menevän. Sopii kyllä mainiosti tuo 1 peli per viikko Laziolle, kun voi Maurit ja Kloset lepuutella vähä pidempään ja Pioli suunnitella taktiikat vastuksia vastaan. Ensi kautta ajatellen (en usko, että niin pahaa notkahdusta tulisi enää, että europeleistä jäisivät ulos) Taren ja Lotiton täytyy varautua tähän, että Mauri ja Klose eivät voikaan pelata kaikkia pelejä. Tai no, ehkä siihen onkin jo varauduttu, kun Morrison aloitti harjoittelun Lazion kanssa, vaikka ei voikaan pelata virallisia pelejä kuin vasta ensi kaudella. Myös hyökkääjän tulo pitäisi olla melko varmaa ja kuumimpana vaihtoehtona on Gignac.
Kuten tuossa aikasemmin onkin jo kirjoiteltu, niin jos tähän tahtiin mennään (siis viimesten viiden kuuden pelin formi), niin Laziohan varmistaisi ylivoimaisesti oman kakkospaikkansa ja saattaisi jopa päästä hätyyttelemään Juvea, mutta realismiahan on, että jossain vaiheessa lento katkeaa. Se olisi voinut tapahtua jo Torinoa vastaan enkä näe Hellas Veronaa juuri helpompana vastuksena. Todennäköisesti Tonin ansiosta jopa vaikeampi vastus, jos vaan saa samanlaisia paikkoja kuin Amauri. Andersonin harteille ei vain voi kaikkea jättää, vaan nyt pitää sitä tukea tulla muiltakin. Mutta joukkue näyttää tietävän tilanteen itsekin ja peli kerrallaan mennään.
|
|
|
|
Signori
Poissa
Suosikkijoukkue: S.S Lazio
|
 |
Vastaus #137 : 18.03.2015 klo 16:57:53 |
|
Onhan tässä tilanteessa tietysti vaaransa; ettei nyt vain lähde vespa keulimaan ja jutut samalle tasolle kuin eräällä naapurin ranskiksella aikoinaan. Romahdusvaara on siis olemassa, mutta paineita ei pitäisi liikaa ottaa. Tämä Lazio on jo aivan toisella tasolla kuin mitä odotettiin. Taloustilanne on myös sellainen, ettei esimerkiksi CL-paikan tarvitse olla sellainen pakkomielle kuin vararikkoa kohti kieppuvilla seuroilla (joita löytyy sarjataulukosta takaa ja edestä).
Oleellista ja jo nyt opittua on se, että Piolin Laziolla on selkeä pelillinen identiteetti. Reja ja Petkovic olivat pragmaatikkoja, joista ensimmäinen korjasi muita puutteita mentaalipuolen opeillaan. Bosnialainen jäi vähän valjuksi kaikilla osa-alueilla, eikä kehittänyt hirveästi mitään innovatiivista Laziossa. Pioli vaikuttaa mieheltä, jolla saattaisi ainakin näiltä osin olla paljon annettavaa myös pitemmälle projektille. Sellaista ei tietenkään Klosen ja Maurin varaan rakenneta, mutta nuoriahan tässä Laziossa jo rakennuspalikoiksi asti riittääkin. Andersonin kohdalla merkittävä hinnannousu ja supervire kentällä pelaa myös joka tapauksessa Lazion pussiin. Lähti tai jäi niin Felipettolla tullaan tekemään merkittävät voitot - joko kentällä tai pankissa.
Tilastollisesti 5 ottelun voittoputket on saavutettu sekä Rejan että Petkovicin komennossa, Delio Rossi on tilastoissa seuraavana. Riminiläisen taktikon Laziohan voitti CL-paikkaan päättyneellä kaudella 06/07 peräti kahdeksan ottelua putkeen. Listan kärkinimi on yllätyksettömästi Eriksson, 9 peräkkäisen voiton mies. Seuraavat ottelut Hellasta, Cagliaria ja Empolia vastaan ovat voitettavissa, joten Pioli voi vielä tässä tilastossa tehdä tuhojaan. Olisi sillä tietty symbolinenkin arvo ohittaa CL-paikan niukasti missaneiden Rejan ja Petkon suoritukset.
|
|
|
|
tetapi
Poissa
Suosikkijoukkue: S.S Lazio, AC Oulu ja FC Schalke 04
|
 |
Vastaus #138 : 19.03.2015 klo 00:50:25 |
|
Täytyy pitkästä aikaa kommentoida, että onhan tätä meininkiä kiva seurata ja ei sillä etteikö peli olisi aiemminkin sujunut. Signori tuossa aiemmin kommentoikin, että pelaajapolitiikkassakin on onnistuttu ja nippu on tasapainoisempi. Keskikenttään ja maalivahtiin on voinut olla pitkään tyytyväinen mutta nyt on ihan oikeasti syvyyttä ja laatua. Ihan selviä täytepelaajia ei ole enää entiseen malliin ja joukkue taipuu moneen muottiin.
|
|
|
|
mikitsi
Poissa
Suosikkijoukkue: Lazio, Ponnistus, FCW
|
 |
Vastaus #139 : 21.03.2015 klo 15:35:42 |
|
Felipe Anderson solminut maukkaan 5 vuoden sopparin Lazion kanssa. Palkasta ei vielä ole tietoa. Djordjevic tosiaan tuli ilmaiseksi, mutta mies taitaa tienata 1,8 miljoonaa kaudessa, mikä on kyllä ihan liikaa. Mitä Gignaciin tulee, eikös Bielsa sanonut hänen olevan yksi niistä pelaajista joista ei halua luopua? Siitäkin huolimatta, että Bielsa lähtisi johonkin isoon joukkueeseen tarvitaan joku oikeasti hyvä, vaikka Klose vuoden vielä jatkaisi mahdollisen herkkusieni futiksen innoittamana. Keita tarvitsee minuutteja, samoin yllä mainittu Djordjevic ison palkkansa kanssa. Jos kaikki menee hyvin, en näe mitään syytä kelpuuttaa ketään Berardia paskempaa =D Edit: Itse olisin huomattavasti kiinnostuneempi Giovanni Simeonesta. Isä on myös seurassa nähty. 
|
|
« Viimeksi muokattu: 22.03.2015 klo 00:20:30 kirjoittanut mikitsi »
|
|
|
|
|
Herstein
Paikalla
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #140 : 22.03.2015 klo 02:27:21 |
|
Kumpaanko brassikoulukuntaan Anderson muuten kuuluu? Onko kyseessä enemmän Kakan tyylinen kiltti poika vai näiden Ronaldinhojen ja Adrianojen tapainen hulivili? Kovassa iskussahan poju on, mutta näiden nuorten kaverien kohdalla kusi tuntuu nousevan valitettavan helposti hattuun, kun huomio kollektiivisesti kasvaa peliesitysten myötä. Laziollahan on periaatteessa vähän mutkat oikoen toisenkin lainen vertailukohta viime kauden "kohupelaaja" Keitassa, joka on lukemieni juttujen perusteella keskittynyt sooloilemaan siviilipuolella pelikenttien sijaan. Toki Andersonin näytöt ovat kokonaisuudessaan Keitaa paremmat, mutta olihan espanjalainenkin viime kaudella parhaimmillaan ihan huikaisevan hyvä ja näyttävä pelaaja.
|
|
|
|
mikitsi
Poissa
Suosikkijoukkue: Lazio, Ponnistus, FCW
|
 |
Vastaus #141 : 22.03.2015 klo 03:00:58 |
|
Ei kai Andersonin olisi edes tarvinnut neuvotella sopimuksesta? Palkankorotus olisi tullut muutenkin, mutta nuorella miehellä tuntuu olevan jalat maassa tukevasti. Eiköhän kaikki osapuolet ymmärrä hyvän ensi kauden vievän miehen isompiin ympyröihin.  edit: Tare näki videon miehestä 2010 ja uskoi sen verran kykyihin, että hommasi Felipen vaikka tämä oli loukkaantunut. Tämä voi hyvällä säällä tuottaa Laziolla summan kymmenkertaisesti takaisin.
|
|
« Viimeksi muokattu: 22.03.2015 klo 03:31:25 kirjoittanut mikitsi »
|
|
|
|
|
Olpe
Poissa
Suosikkijoukkue: Lazio
|
 |
Vastaus #142 : 22.03.2015 klo 07:46:59 |
|
Uusi sopimus tosiaan tuli, joka takaa Laziolle hyvät voitot jos joku isompi seura Andersonin oikeasti haluaa. Palkka on varmasti vielä maltillinen eli luokkaa 1,5 miljoona kaudessa. Anderson on ehdottomasti samaa luokkaa Kakan kanssa. Käsittääkseni suht menestyvästä perheestä ja hyvin kasvatetusta. Eli ei mikään slummeista menestykseen. Eli en usko että menestys nousee päähän.
Keita Balde on tosiaan paljon enemmän toilaillut siviilissä mutta annetaan vielä aikaa, on kuitenkin vuoden Andersonia nuorempi. Ja kentällä nuo siviilielämän toilailut eivät ole näkyneet.
Djordjevicin palkka nyt ei pitäisi liittyä näihin keskusteluihin mitenkään. On ihan ymmärrettävää että palkka on korkea koska tosiaan saapui ilmaiseksi jolloin se palkka on ratkaiseva tekijä seuraa valittaessa. Jos ja kun europelejä taas pelataan niin kyllä sinne vielä yksi hyväpalkkainen hyökkääjä mahtuu. Gignac on tosiaan Bielsan suosikki mutta ihan mahdollinen kaappaus koska on jo tammikuussa nähty Formellossa neuvottelemassa Taren kanssa.
|
|
« Viimeksi muokattu: 22.03.2015 klo 07:49:59 kirjoittanut Olpe »
|
|
|
|
|
mikitsi
Poissa
Suosikkijoukkue: Lazio, Ponnistus, FCW
|
 |
Vastaus #143 : 22.03.2015 klo 15:42:09 |
|
Lähinnä kritisoin Djordjevicin "ilmaisuutta" aika kova liksa rotaatio pelaajalle. Toki loukkaantuminen oli ikävä juttu. En usko Gignacin olevan tarpeeksi ison kaliberin mies mahdollisille eurokentille.
|
|
|
|
Olpe
Poissa
Suosikkijoukkue: Lazio
|
 |
Vastaus #144 : 22.03.2015 klo 20:45:01 |
|
Juu onhan se aika korkea palkka mutta ymmärrettävästä syystä. Ja ei mitenkään huonosti pelannut ennen loukkaantumistaan. Ja joku voisi jopa sanoa että oli avaushyökkääjä joten siinä mieles palkka ihan kohdillaan. Mutta sanottakoon vielä että ei se Lazion palkanmaksukyky siitä kärsi, että Filip saa tuon palkkansa. Kyllä sielä olisi enemmänkin varaa maksaa kaiken kaikkiaan ja ennemmin kritisoisin näitä Scullija ja kumppaneita jotka tienaavat miljoonia tekemättä mitään. Filipin pari sataatuhatta "ylimääräistä" ei siinä vaihees tunnu missään.
|
|
|
|
Signori
Poissa
Suosikkijoukkue: S.S Lazio
|
 |
Vastaus #145 : 23.03.2015 klo 17:55:58 |
|
Sieltä tuli sitten se 6. putkeen ja millä esityksellä taas. Kahden kauniin maalin päälle oli varaa pistää pallo kolmesti ylärimaan. Välillä tekeminen muistuttaa totaalista jalkapalloa. Joukkue liikkuu ylös ja alas kuin täydellinen kone. Ehkä paras symboli tästä on Lucas Biglia, joka nauttii tällä hetkellä silminnnähden asemastaan Lazion keskikentän johtajana. Henkilökohtaisesti voin todeta, että yhtä kauniisti pelaavaa Laziota en ole todistanut sitten Roberto Mancinin päivien ja silloinkin tällaiset kahden kuukauden jaksot olivat hyvin harvinaisia.
Piolilta viisaita sanoja ottelun jälkeen. Maaottelu-tauko tulee nyt valitettavaa väliin. Tekisi mieli katsella tämän joukkueen tekemistä heti uudestaan. Pieni pelko on olemassa, että tauko katkaisee hurjan rytmin ja pelaa osaltaan kovimpien vastustajien piikkiin. Seuraava matka Sardiniaan ei muutenkaan ole mikään huviretki. Tsekkipapan ryhmällä alkaa olla vähitellen viimeiset mahdollisuudet nousta suosta, joten luvassa on juuri sellainen riskialtis taistelu, joka jo kertaalleen tällä kaudella hävittiin Cesenassa.
Keskusteluun Keitan ja Andersonin kohtalonyhteydestä sanoisin, etten kyllä osaa asiasta huolestua. Ensinnäkin Keitaan ei pitäisi lyödä kovin pahoja leimoja vain siitä syystä, että hän ajoi autokolarin viime lokakuussa. Muita negatiivisia uutisia en ole pojasta ainakaan Lazion ajalta koskaan lukenut. Suoritustaso Keitalla heittelee, kuten niin monilla tuon ikäisillä, mutta onhan hän selvästi viimeisten kahden kuukauden aikana nostanut tasoaan. Se ei ole vielä realisoitunut maaleiksi (näkee selvästi, että maalin edessä pojalla on paineet niskassa), mutta muuten tekemisessä on ammattimaista makua. Felipettosta persoonana on jäänyt varsin ujon miehen kuva, eikä hän ole ainakaan toistaiseksi nostanut egoaan sen suuremmin esille. Luulen että jatkosopimukseen vaikutti aidosti se, että hän kokee olevansa kiitollisuudenvelassa Laziolle, joka tarjosi hänelle 1. floppikauden jälkeen toisen mahdollisuuden, eikä pakottanut brassia esimerkiksi lainalle. Molempiin nuorukaisiin on kaikkien kommenttien mukaan vaikuttanut suuresti Klosen esimerkki. Saksalainen on elävä todiste siitä, että vain todellinen työmoraali tuo pitkäaikaisia tuloksia. Jos Keita ja Anderson sitoutuvat tähän ovat he molemmat matkalla kohti maailman huippua.
Ensi kauden siirtomarkkinoiden osaltahan on sanottu, että Tarella on jo yksi sopimus takataskussa. Siitä kuka on kyseessä en osaa sanoa muuta kuin, että Gignac sopisi kuvaan. Muut hankinnat elävät sen mukaan, missä eurosarjassa pelataan (jos pelataan missään). 2. sija olisi niin valtaisa taloudellinen boosti koko seuralle, että se mahdollistaisi ison liikkumavaran, mutta saattaisi myös pitää mahdolliset lähtijät seurassa. Jälkimmäisiin voi helposti kuvitella De Vrij'n, Andersonin ja Biglian. Tämä on tietysti inhorealismia, mutta jos sumusaarilta tai muilta oligarkkiseuroilta alkaa sataa kymmenien miljoonien tarjouksia niin luonnollisesti Lotito näihin tarttuu.
|
|
|
|
PPe
Poissa
Suosikkijoukkue: S.S. Lazio, JIPPO
|
 |
Vastaus #146 : 01.04.2015 klo 18:13:02 |
|
Heh, Mauri puhuu 2. sijasta "muiden scudettona" Juven jälkeen. Muistaakos tilastosepot millä kausilla Lazio on ollut toisena tai kolmantena?
|
|
|
|
Signori
Poissa
Suosikkijoukkue: S.S Lazio
|
 |
Vastaus #147 : 07.04.2015 klo 20:38:38 |
|
 Joukkue aloitti matkansa Napoliin Coppan ratkaisevaan semifinaaliin varsin euforisissa tunnelmissa. Sadat kannattajat toivottivat Piolin miehille nimittäin tänään Terminillä onnea otteluun, joka varmasti testaa joukkueen kestävyyttä kovimmissa paikoissa.    Maajoukkue-tauolla oli mukava ihailla Lazion tämän kauden tilastoja. Eniten onnistuneita taklauksia, pelikatkoja ja pelitilanteiden kääntämisiä puolustuksesta hyökkäykseen koko sarjassa. Kaikki tämä kertoo selvästi siitä, miten aggressiivisen ja totaalisen taktiikan Pioli on saanut ajettua joukkueeseen sisään. Ratkaisijoita on enemmän kuin muilla kilpailijoilla; Laziolla on enemmän yli viiden maalin miehiä kuin näillä ja nykykuntoinen Klose menee loistavasta ykkösnyrkistä. Silti tehokkuus maalin edessä voisi olla vieläkin hurjempaa. Cagliari roikkui rinnalla turhan kauan sunnuntaina, koska puhtaasti paikoilla mitattuna Lazion ylivoima oli huomattavasti enemmän kuin lopputulos antoi ymmärtää. Heh, Mauri puhuu 2. sijasta "muiden scudettona" Juven jälkeen. Muistaakos tilastosepot millä kausilla Lazio on ollut toisena tai kolmantena?
Kolme kertaa toisena (1936-37, 1994-95, 1998-99), kuudesti kolmantena (1955-56, 1956-57, 1972-73, 1995-96, 2000-01, 2006-07).
|
|
|
|
Signori
Poissa
Suosikkijoukkue: S.S Lazio
|
 |
Vastaus #148 : 08.04.2015 klo 23:52:34 |
|
Vedi Napoli, poi Lulic!
Ugh, finaalista tulee kaunis.
|
|
|
|
iivu
Poissa
Suosikkijoukkue: ♥
|
 |
Vastaus #149 : 09.04.2015 klo 05:11:53 |
|
finaalista tulee kaunis.
 .. aquilottien varjo uhkaa eleganttia seepralaumaa tiellä triumfiin ja glooriaan. Se ei ole ensimmäinen kerta 2000-luvulla, vaan sama finaaliparihan Coppa Italiassa nähtiin viimeksi vuonna 2004. Silloin kannun kohtalo ratkaistiin kahdessa osassa, olin paikalla jälkimmäisessä ottelussa ja pelaajalista herkistää romantikon. Altavastaaja Lazio vei kannun ja Juventus metsästää yhä edelleen ensimmäistä hopeista tähteään. Mercoledì 12 maggio 2004 JUVENTUS-LAZIO 2 - 2
MARCATORI: Trezeguet 20, Del Piero 46, Corradi 69, Fiore 83
JUVENTUS: Chimenti, Ferrara C., Thuram, Legrottaglie, Birindelli, Zambrotta, Maresca (Di Vaio 75), Pessotto (Appiah 46), Nedved, Trezeguet, Del Piero (Miccoli 78) - Allenatore Lippi
LAZIO: Sereni, Oddo, Stam, Mihajlovic, Favalli, Fiore, Giannichedda, Liverani (Albertini 75), Cesar, Corradi (Negro 87), Muzzi (Inzaghi S. 61) - Allenatore Mancini https://www.youtube.com/watch?v=0E9kCU-Bchg.. parhaiten tuosta pelistä muistan vielä tuohon aikaan voimiensa tunnossa olleet visuaalisesti näyttävät ja äänekkäät veraskannattajat, jotka täyttivät puolityhjällä Delle Alpilla koko vierassektorin ja vielä pitkälle pohjoiskaarretta ja tribunaa (kuvassa ei näy kokonaan, videolla hyvin). Se oli aikaa, jolloin Coppa Italia ei ollut arvossaan, mutta otteluun matkustaneet lazialet nostivat finaalin uudelle tasolle. Nyt tilanne on hieman erilainen. Finaali pelataan isoon tyyliin täpötäydellä stadionilla Roomassa, ja Juventuksen kannattajat miehittävät stadionista leijonanosan. In casa giochiamo noi, lauletaan. https://www.youtube.com/watch?v=xONI4SrIpnQ
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.04.2015 klo 11:41:48 kirjoittanut Noblesse oblige »
|
|
|
|
|
|
|