FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
28.07.2025 klo 09:58:56 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 [2] 3 ... 9
 
Kirjoittaja Aihe: S.S. Lazio 2014-2015  (Luettu 33744 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Olpe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #25 : 07.08.2014 klo 21:50:12

Kyllä Gonzalezilla on jonkinlaista arvoa kuitenkin, ei missään nimessä huono pelaaja. Cavandaakin on kyselty, mutta Lotito haluaa ihan liikaa, ottaisi vaan sen ekan tarjouksen, joka tulee. Toki rikastumaan näillä pelaajilla ei pääse, mutta Gonzalezista ja parista muusta pelaasta pitäisi saada se 5-7 miljoonaa ihan helposti. Niillä myynneillä rahoittaisi jo sen uuden topparin.

Tare tosiaan ehti kiistää jo Balanta huhun. Mutta miten sen tosiaan ottaa. Ennen Tare on ollut hyvinkin avoin ja puhunut totuutta, mutta halutaanko tosiaan välttää uusi Astori-tapaus vai onko Balanta ollut vain savuverho jollekin yllättävämmälle pelaajalle. Kenties vaikka Vlaarille, joka tosin on mielestäni hieman liian kallis.

Pioli on todellakin tullut tekemään töitä Roomaan, kuten kesän alussa sanoi. Ylos Huomenna sitten ensimmäinen Saksan matsi Hamburgia vastaan.
fads

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #26 : 18.08.2014 klo 03:38:42

San Lorenzon 29-vuotias puolustaja Santiago Gentiletti olisi tulossa lainalle ja 2 miljoonan osto-optiolla. Pelaajan meriitit eivät kyllä ole päätähuimaavia ja jotenkin tulee Novaretti kaltainen hankinta mieleen. Toivottavasti tämä ei ole se viimeinen hankinta puolustukseen.

Tässä sitten ulostettavat pelaajat: Berardi, Crescenzi, Elez, Antic, Minala, Ceccarelli, Gonzalez, Ciani, Cavanda, Vinicius, Sculli, Alfaro.

Aikamoinen litania päästäkseen kaikista eroon parissa viikossa, nuorimmat tietenkin lainalle. Gonzalez olisi kiva pitää, mutta keskikentällä on jo tungosta ja joku tai joitakin pitää uhrata.
fads

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #27 : 20.08.2014 klo 16:56:01

Gentiletti on nyt uusin Lazion vahvistus. Tänään suoritettiin normaalit lääkärintarkastukset ja pelaaja tekee neljänvuoden sopimuksen.
Vastaanotto oli aivan toinen kuin De Vrijllä, kentällä ei ollut yhtään kannattajaa vastassa. Toivotaan miehen yllättävän positiivisesti ja mitä olen
itse nähnyt videomateriaalia pelaajan otteista kentällä, niin näyttää jopa huomattavasti liikkuvammalta ja pallovarmemmalta kuin kaksikko Novaretti ja Ciani, joten kyllä voidaan mielestäni pelaajaa kutsua nimikkeellä vahvistus, tietenkin itsepelissä sitten punnitaan miehen todelliset kyvyt.

Ilmeisesti mercato alkaa tältä osin olla ohi ja nyt pitäisi vaan saada kaikki ylimääräiset pelaajat rosterista kiireenvilkkaan ulos.
PPe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S. Lazio, JIPPO


Vastaus #28 : 20.08.2014 klo 21:12:02

Vlaar ja Stankovics taisivat jäädä haaveeksi, vai onko joku kuullut niiden tilanteesta jotain?
Olpe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #29 : 20.08.2014 klo 22:40:27

Vlaar ei ole tainnut koskaan olla edes oikea kohde, vaan lähinnä mediahuhu. Vlaar sinänsä saattaisi olla mahdollinen, koska De Vrij Lazioon saapui, niin Vlaaria voisi alkaa kiinnostaakin maanmiehensä kanssa pelaaminen. Toinen asia, jonka takia Vlaar saattaisi saapuakin on se, että Aston Villa ei ole ilmeisesti vielä maksanut täysin Kozakin siirtosummaa, joten Vlaarin hinta ei olisi mahdoton, kun siitä miinustetaan ne Kozakista saatavat rahat.

Stankovic on taas ollut hieman outo huhu alusta asti. Häntä ei pidetä kovinkaan hyvänä pelaaja sarjassaan ja seura onkin yrittänyt saada edes joitakin pennejä ennen kuin sopimus umpeutuu 6kk päästä ja kaupannut pelaajaa joka suuntaan. Saattaisi ehkä mennä jonain 5 topparina, mutta toisaalta ei ole EU-pelaaja, joten miksi Lazio haluaisi kuluttaa viimeisen non-EU paikkansa pelaajaan, joka tulisi penkille?

Tähän non-EU tilanteeseen sen verran vielä, että Lazio on kaupannut non-EU pelaajia pois, joten yksi paikka on auki ja vaikka Gentiletti nyt melko varmasti jo saapuikin (ei vielä virallista ilmoitusta), niin Lazio saattaisi siltikin olla ostamassa vielä yhden puolustajan, joka saattaisi olla jo aiemmin mainittu Dória.

Myös Gonzalez on ollut paljon poissa harjoituksista, milloin perhesyistä sekä nyt vissiin tuntemattomista syistä ja täten pidetäänkin melko varmana, että miehen suunta on pois. Hinta on jossain viiden ja kymmenen miljoonan euron välillä. Jos hänestä oikeasti noin paljon saadaan, niin se mahdollistaisi kyllä helpostikin sen Dórian hankkimisen.
fads

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #30 : 21.08.2014 klo 21:57:02

Lazion kotisivuilla on nyt virallinenvahvistus Gentilettin siirrosta:

SS Lazio        ✔ @officialsslazio

La @officialsslazio comunica che Santiago Gentiletti è un nuovo giocatore biancoceleste. L'atleta è stato tesserato a titolo definitivo.

Vielä olisi yhdelle keskuspuolustajalle paikka auki jos kaksi kolmikosta Ciani, Cana, Novaretti lähtee. Todennäköisin lähtijä on tällä hetkellä Ciani josta Lens on ollut kiinnostunut. Itse pistäisin vielä Canan kovapalkkaisena miehenä pihalle, ei ole missään vaiheessa mielestäni noussut palkkansa 1,7 milj. kaudessa tasolle ja tuskin sitä tekee jatkossakaan, Cianille samat terveiset 1,1 milj vuosipalkalla. Näistä kahdesta veijarista olisi saatavissa riittävästi rahaa hyvätasoiseen uuteen puolustajaan vaikkapa Doriaan tai Balantaan ja heillä olisi myös huomattavasti alempi palkkataso ja vielä kehittyviä pelaajia, vaikka ilmeisen hyvätasoisia ovat jo nyt.
« Viimeksi muokattu: 21.08.2014 klo 22:10:35 kirjoittanut fads »
fads

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #31 : 23.08.2014 klo 22:57:12

Huomenna alkaa sitten tositoimet, pitkän harjoituskauden ja mercaton jälkeen. Coppa Italian kolmas kierros Serie C:n Bassano Virtusia vastaan. Tietenkin vastustaja on selvä altavastaaja, mutta nyt kuitenkin on kauden ensimmäinen virallinen ottelu ja Bassano tekee varmasti kaikkensa kiusatakseen ja järkyttääkseen suurta vastustajaansa. Bassano Virtusin tie Coppan kolmannelle kierrokselle on ollut varsin vakuuttava. Ensimmäisellä kierroksella joukkue tiputti Vicenzan ja toisella kierroksella järjesti varsinaisen yllätyksen tiputtamalla Livornon joka oli selvä suosikki Lazion tulevaksi vastustajaksi. Eli aliarvioimiseen ei ole syytä sortua tai voi käydä vanhanaikaiset. Kuitenkin selvää voittoa odotetaan.

Todennäköiset avauskokoonpanot:

LAZIO (4-3-3) - Marchetti; Basta, De Vrij, Cana, Radu; Parolo, Biglia, Cataldi; Felipe Anderson, Djordjevic, Mauri.
Vaihtopelaajat: Berisha, Ciani, Novaretti, Cavanda, Braafheid, Ledesma, Lulic, Onazi, Candreva, Klose, Keita, Tounkara.

BASSANO VIRTUS (4-2-3-1) - Grandi; Toninelli, Priola, Bizzotto, Semensato; Cenetti,Proietti; Furlan, Cattaneo, Iocolano; Maistrello.
Vaihtopelaajat: Rossi, Stevanin, Zanella, Davì, Tonon, Munarini, Cortesi.

Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #32 : 25.08.2014 klo 15:59:44

7-0 kertoo kyllä sittenkin oleellisen Bassanon tasosta, Piolin Lazion suhteen ei sen sijaan voi tehdä kovin pitkällisiä johtopäätöksiä. Joka tapauksessa todella hienoa, että uusi kaarti onnistui lähes kokonaisuudessaan heti maalinteossa. Omaan silmään parhaalta vaikutti Dusan Basta, heikoimmalta ehkä tällä kertaa Djordjevic. Muuten erityisesti Keitan otteet hivelivät silmiä. Ottelua itseään suurempi asia oli, että se pelattiin eilen kuolleen Aldo Donatin muistolle. Roomalainen laulaja ja lauluntekijä Donati tunnettiin erityisesti taivaansinisenä äänenä, joka yhdessä Toni Malcon kanssa vastasi Lazion tunnetuimpien tunnushymnien sävellyksistä. Edelleen ottelusta toiseen stadionilla kuullaan Donatin So gia du ore - https://www.youtube.com/watch?v=fXcmdZYAUc0

Gentiletti oli lopulta yllättävä ja samalla yllätyksetön haku. Pelaaja johon Laziota ei yhdistetty missään vaiheessa, eli kuten lähes aina media oli täysin hakoteillä topparihankinnasta uutisoidessaan. Argentiinalaista on toki helppo verrata Novarettiin, mutta toisaalta onhan Gentiletti sentään vastikään kruunattu Copa Libertadoresin voittajaksi avauskokoonpanon miehenä. Pioli halusi hänet jo aikoinaan Bolognaan, joten varmasti valmentajan on täytynyt olla tämän siirron puolesta. Ei muuta kuin Andre Diasin tietä eteenpäin; brassihan tuli seuraan yli kolmekymppisenä, mutta kotimaassaan arvostettuna puolustajana, joka olikin lopulta noin kahden vuoden ajan Serie A:n parhaita toppareita. 
Nasty

Poissa Poissa


Vastaus #33 : 25.08.2014 klo 22:18:04

18vee.

Olpe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #34 : 01.09.2014 klo 11:46:14

Noniin, kausi avattu ja turpiin tuli, joka ei sinänsä ole mitenkään kovin yllättävää. Lazio ei ole ottanut San Sirolta täysiä pisteitä 25 vuoteen, eikä tasapelejäkään niin kovin montaa ole.

Mitä itselleni jäi käteen oli se, että Pioli lähti selvästi hyökkäämään Milania vastaan, joka kostautui heti kuuden minuutin kohdalla. Bastalla on selvästi velvoitteita hyökätä rohkeasti ja SES pääsi käyttämään sitten tätä tilaa hyödykseen. Jotkut syyttävät De Vrijia, mutta mielestäni hän pelasi tilanteen oikein kuten pelasi Canakin. Berisha hieman epäröi maalillaan, mutta hieman onnekkaastikin Hondan kuti pomppi sitten maaliin. Tämän jälkeen Lazio tietenkin otti ohjat käsiinsä, mutta Milanilla oli helppo työ puolustaa johtoaan ja vieläpä lisätäkin sitä. Toinen maali meni täysin uusien pelaajien tottumattomuuteen pelata yhdessä ja nämä asiat korjaantuu kauden mittaan, kunhan pelaajat pelaavat vain enemmän yhdessä ja De Vrij oppii Italian jne. Milanin pilkku taas annettiin heppoisesti, mutta eipä tämä yllätä, onhan Milan näitä pilkkuja tottunut saamaan. De Vrijin taas pitää oppia, ettei sitä kättänsä ainakaan noin selvästi laita eteen.

Pidin siitä, että Lazio lähti suhteellisen rohkeasti hyökkäämään. En pitänyt siitä, että vaikka Lazio sai hyökätä vapaasti, niin juuri maalintekopaikkoja ei luotu. Keita varsinkin oli pimennossa eikä Candrevakaan paljoa saanut aikaan. Myöskin Lulicin ja Parolon tuki jäi aika pieneksi. Klose oli myös todella pimennossa, kuten niin monesti aikaisemmin. Pakko myöntää, että Klosen ei pitäisi aloittaa kuin vain tietyt pelit enää ja silloinkin vain, kun on täydessä kunnossa.

Kaiken kaikkiaan siis puolustuksen suhteen jäi aika paljon parannettavaa, mutta ne asiat mielestäni pystytään korjaamaan ajan kanssa. Hyökkäyksessä oli yritystä, mutta luovuutta olisi pitänyt lisätä paljon aikaisemmin. Kaiken kaikkiaan joukku oli joukkue, eikä sieltä ole helppoa nostaa onnistujia tai epäonnistujia. Eniten syyttäisin Piolia tappiosta, mutta peukut siitä, että yritti rohkeasti hyökätä.

Muuten mainittakoon, että Candrevakin meni sitten sössimään yli 10 maalin saldonsa pilkuista. Tarkka mutta hieman heppoinen kuti vasempaan alanurkkaan, maalivahto aavisti juuri oikein ja torjui hienosti. Jos jotain hyvää, niin sitten se, että pilkulla ei ollut merkitystä ottelun tuloksen kannalta.

Mercaton viimeinen päivä on käynnissä, mutta kuten on taidettu jo aiemminkin sanoa, niin Lazion joukkue on ollut valmis Gentilettin tulosta saakka ja huhuissa ei ole ollut oikeastaan ketään tulopuolella. Menopuolella jonkin verran huhuja, mutta saapi nähdä, että päästäänkö kenestäkään eroon. Cavandaa ainakin huhuiltu Turkkiin ja toivottavasti meneekin. Perea meni lainalle Perugiaan, Alfaro takaisin kotimaahansa. Katsellaan rauhassa mitä ilta tuo tullessaan.
fads

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #35 : 02.09.2014 klo 02:43:57

Kyllähän oli taas melkoinen farssi tämä viimeinen siirtopäivä. Onhan se kummallista ettei saada ylijäämämiehiä edes lainalle minnekään, kyllä tämä on taas näyte johdon kyvyttömyydestä tehdä nopeita päätöksiä. Nyt se on tosiaan nähty että superkaksikko Lotito ja Tare ei saa mitään aikaiseksi ellei ole tehty kuukausien järjestelyjä etukäteen, että saadaan joku siirto toteutettua.
Besiktas oli kovasti Cavandan perässä ja tarjouskin tuli sieltä mutta Lotito meni munimaan tämänkin siirron, vissiin Besiktasin tarjous jäi hieman alle vaatimusten ja Lotito näki paremmaksi maksaa miehen palkan ja jäädyttää miehen joukkueesta, joka taas laskee pelaajan jälleenmyyntiarvon.
Ei sitten kertakaikkiaan ymmärrä tätä touhua, joka vuosi sama homma eikä mikään muutu. Vihaiseksi pistää.
Kaudenavaus taas ei ollut yllätys, kun Milanossa pelataan. Vaikka tosin tilastojen valossa Lazio oli niskanpäällä, ehkä tämä tietää hyvää seuraavia otteluja silmällä pitäen. Itse en nähnyt ottelua, joten pidempää analyysia siitä en voi tehdä.
fads

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #36 : 02.09.2014 klo 04:08:09

Vielä kun tässä ollaan ärtyneitä, niin onhan siellä Sculli joka ei ole pelannut miesmuistiin ja vetää miljoonapalkkaa, eikä miehestä päästä eroon millään ilveellä, kun kukaan ei halua pelaajaa joka on ryvettynyt vedonlyöntiskandaaleissa.
Ei tässä voi olla kuin vihainen, ettei näitä kavereita saada ulostettua (edes ilmaiseksi) mitenkään.
Eli listataan nyt sitten nämä ylijäämäpelaajat: Cavanda, Pereirinha, Ciani, Scullli. Näistä kavereista olisi päästävä sitten eroon hinnalla millä hyvänsä talven siirtoikkunassa, täysin turhakkeita!!
Olpe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #37 : 02.09.2014 klo 11:53:30

Joo Scullia ei kukaan vain huoli, tai ne jotka huolisivat eivät pysty maksamaan palkkaa, toisin sanoen Scullia on vain pakko katsella niin kauan, että sopimus umpeutuu. Ihmettelen kyllä syvästi, että miksei Cavandasta päästy eroon. Laziolla on tällä hetkellä 4(!!!) oikeaa "laitapakkia": Basta, Konko, Cavanda ja Pereirinha. "Laitapakkia" siksi, että vain Konko on oikeasti laitapakki ja muut enemmänkin wingbackeja. Näistä neljästä Konko ja Basta kilpailevat tiukasti avauksen paikasta ja varmasti riittävät tälle kautta. Huhuissahan pyöri pitkään, että Lazio olisi hankkinut Barcelonan nuoren lupaavan Patricin, jos oltaisiin päästy eroon Konkosta ja Cavandasta.

Ciania en olisi lisännyt tuohon fadsin listaan, mutta ilmeisesti mies on todella turhaunut siitä, ettei päässyt lähtemään Laziosta ja on hieman avautunut twitterissa. No tietääpähän vaan, että tuskin tulee pelaamaan tällä kaudella paljoakaan. Ciani on kuitenkin "luotettava" pelaaja, jolla on jo aika paljon kokemusta Serie A:sta siinä missä Novaretti ei ole oikein saanut kunnolla mahdollisuutta tai jos, niin ollut ajoittain jopa huonompi kuin Ciani.

Jos kuitenkin jotain positiivista, niin Laziolla ei kuitenkaan ollut ilmeisesti mikään palava hoppu päästä eroon näistä jätkistä, sillä ilmeisesti Hernanesin rahoilla saatiin maksettua hyvin pitkälti tämän kesän ostot. Tietenkin voi vain ihmetellä, että miksi ilmainen raha ei kelpaisi, koska niin moni turhake tienaa rahaa ilman, että heistä on mitään hyötyä Laziolle. Farssiksi en siltikään viimeistä päivää sanoisi, koska tosiaan mikään pakko ei ollut myydä ja mitään ostoja ei tarvittu. Oli jopa hieman erikoinen siirtoikkunan viimeinen päivä siinä mielessä, ettei tarvinnut jännittää kauppojen syntymisiä. :D Viimeisen päivän saldoksi jäi siis nuorten pelaajian myyntejä ja lainoja alempiin sarjoihin.
Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #38 : 02.09.2014 klo 12:05:18

Ylijäämäosaston ulostus tyssäsi seinään, mutta yllättynyt nostakoon kätensä pystyyn. Olin alusta lähtien suhteellisen varma, ettei näistä pelaajista ole saatavilla kuin hiluja. Gonzalesin siirto Parmaan haisi sekin oudolta. Vastahan kinkkukaupungista hankittiin 5,5 miljoonalla Parolo ja nytkö olisi pitänyt antaa lähes samantasoinen kaveri toiseen suuntaan käytännössä ilmaiseksi pois? Tare selitti tänään, että toisaalta mm. Ciani itse kieltäytyi pari viikkoa sitten siirrosta. Ei tämä tietenkään sitä poista, että liian monen pelaajan kanssa tilanne jäi päälle, enkä yleisesti ottaen ole tähän yhtään fadsia tyytyväisempi.

Silti. Tämä oli kyllä lähtökohtaisesti varsin onnistunut mercato. Lazio ei luopunut yhdestäkään tähdestä ja vahvisti käytännössä joukkueen kaikkia osa-alueita. Lopullinen arvosana riippuu aika paljon siitä, minkälainen sankari Gentiletti tulee olemaan. Ja tietysti myös siitä, miten Pioli onnistuu Roomassa.

Valmentajan ensimmäinen koe ei ollut hirveän onnistunut. Sinällään oli mielenkiintoista nähdä, miten valtava ero Piolin ja Rejan away-taktiikassa oli. Pioli uskoi, että pallonhallinnan ja hyökkäävän pelityylin kautta on saatavilla tulos San Sirolta. Reja ei olisi ikinä toiminut näin. Pahin epäonnistuminen oli jättää Ledesma vaihtoon. Siinä jäi keskikentälle turhan iso aukko, eikä topparipari saanut yllätyksettömästi Parololta tai Biglialta tarvitsemaansa tukea. En ole kuitenkaan suuresti huolissani. Milanossa ollaan totuttu häviämään Milanille käytännössä aina. Katsotaan rauhassa saako Piolin persoonallinen pelityyli parempaa kaikua heti Cesenaa vastaan Olimpicolla.

Olimpicolla, jonne palaa myös Curva Nord. Tänään julkaistu comunicato kertoo, että ultrat ovat tehneet mercaton jälkeen (tosin osin sen tapahtumista johtumatta) päätöksen palata stadionille ja kutsuvat paikalle kaikkia muitakin lazialeja. Sanomattakin selvää, että tämä on hankinnoista paras mahdollinen. Avanti laziali!
hzn4000

Poissa Poissa


Vastaus #39 : 02.09.2014 klo 12:50:42

Olimpicolla, jonne palaa myös Curva Nord. Tänään julkaistu comunicato kertoo, että ultrat ovat tehneet mercaton jälkeen (tosin osin sen tapahtumista johtumatta) päätöksen palata stadionille ja kutsuvat paikalle kaikkia muitakin lazialeja. Sanomattakin selvää, että tämä on hankinnoista paras mahdollinen. Avanti laziali!
Erittäin positiivinen uutinen. Toivottavasti Lotito ei ihan heti sössi asioitaan Curvan kanssa ja ultrat näkyvät ja kuuluvat pitkälle kauteen myös Olimpicolla. Ylos
Spreder

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Leyton Orient & Belgia


Vastaus #40 : 02.09.2014 klo 23:01:23

Mitä mieltä Curva Nordin Ultrat ovat joukkueen nykyisestä tummaihoisten korkeahkosta määrästä?
Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #41 : 03.09.2014 klo 12:41:56

Mitä mieltä Curva Nordin Ultrat ovat joukkueen nykyisestä tummaihoisten korkeahkosta määrästä?

Puolustavat omiaan, kuten puolustaisivat valkoihoisia Lazion pelaajia. Esiintyminen kentällä määrittelee pelaajan taivaansinisissä, eikä mikään muu. Mediassa jaksetaan aina tietyissä maissa varoittaa Lazioon siirtyviä pelaajia (viimeiseksi De Vrijta), että minkälainen barbaarilauma heitä stadionilla odottaa. Kai tuo perustuu Aron Winterin tapaukseen -90-luvulla, joka olikin alkuun onneton, joskin siinäkin kannattajien poliittinen siipi lopulta hävisi, kun Winter todisti arvonsa kentällä. Sittemmin Laziolla on ollut liuta todella pidettyjä mustaihoisia pelaajia, joista ääneen voisi päästää, vaikka Ousmane Dabon ja Gaby Mudingayin, jotka molemmat ovatkin sanoneet olevansa "ehdottomasti lazialeja":

"Media minun maassani (Ranskassa) kysyy usein suhteestani Lazioon, saadakseen minut kritisoimaan Curva Nordia, mutta vahvistan toistuvasti sen, etten kokenut rasismia. Aivan samaa sanoi ystäväni Djibril Cisse'. Ranskalainen media puhuu Laziosta pahaa, ehkä nostattaakseen Platinia, mutta minä uskon joka tapauksessa, etteivät lazialet ole rasisteja." - Ousmane Dabo (http://www.calciomercato.com/news/l-ex-dabo-insiste-i-tifosi-della-lazio-non-sono-razzisti-930569)

"Kun olin tulossa Roomaan allekirjoittamaan sopimukseni kuulin monilta, että lazialet ovat vaikeita ja erityisiä, useat sanoivat että kannattajat ovat rasisteja. Minä en sitä uskonut. Saavuin ritirolle ja heti ensimmäisessä ystävyysottelussa sain osakseni vain aplodeja. Suhteeni heihin (Lazion kannattajiin) oli aina loistava: minulle taputettiin ensimmäisestä minuutistani viimeiseen. Minulla ei ollut koskaan mitään ongelmia" - Gaby Mudingay ( http://m.lalaziosiamonoi.it/il-punto-di/esclusiva-radiosei-mudingayi-domenica-sara-difficile-per-noi-vincere-il-derby-ti-da-la-carica-razzismo-per-me-solo-applausi-questa-lazio-e-da-champion-24331) (https://www.youtube.com/watch?v=7rWkUSjMxtY ...)




Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #42 : 16.09.2014 klo 16:32:04

Erilainen vastustaja, päinvastainen tulos, täysin sama pelityyli. Piolin Lazio murskasi kaikilla osa-alueilla Cesenan, jopa niin, että 3-0 maalitaululla tuntuu vähättelyltä. Kuten kierrostopicissa sanoin Pioli on kyllä yllättänyt sillä, miten totaalisesti hän on lähtenyt Laziota uudistamaan. Rejan kahden kauden välissä olleelta Petkovicilta odotettiin jotain tällaista, mutta tosiasiassahan bosnialainen tyytyi tekemään edeltäjänsä pelikirjaan hyvin kosmeettisia muutoksia. Tuntuu siltä, että nyt visio on muuttunut rajusti; joukkue hallitsee palloa, hyökkää todella rohkeasti (Basta ja Braafheid olivat loppuun asti todella ylhäällä kentällä) ja pyrkii erilaiseen liikkeeseen kuin ennen. Pelaaminen muistutti parhaimmillaan Roberto Mancinin Laziota kymmenen vuoden takaa.

On tietysti rehellistä myöntää, ettei Cesena ole kummoinen mittari. Todella mielenkiintoista nähdä, miten käy Genoaa vastaan. Kyseessä on juuri sellainen sopiva testi Milanin (kärkipäätä) ja Cesenan (tippujakandidaatti) jälkeen. Erityisen kiinnostavaa on nähdä, miten puolustuspelaaminen onnistuu vieraissa tällä kertaa. Sunnuntaina debytoineet Gentiletti ja Braafheid pelasivat molemmat todella vakuuttavasti. Heidän vanavedessään De Vrij onnistui hänkin hyvin. Muuten kentällä loisti tuttu taikuri, Antonio Candreva. Maali ja maukas maalisyöttö tällä kertaa, enempäänkin oli rahkeita. Parasta oli kuulla ottelun jälkeen Candrevan oma arvio siitä, että hänelle kyllä tarjottiin muita seuroja kesällä, mutta päätös jäädä Lazioon oli alusta alkaen selvä: "E basta!"

Ja siltikin parasta ottelussa oli nähdä täysi Curva Nord joukkueen takana. Parhaimmillaan se ja ilmapiiri muutenkin oli ennen ottelua, kun Velia Donati, yllämainitun legendaarisen lauluntekijän, ikävä kyllä menehtyneen, Aldo Donatin, vaimo pääsi selvästi liikuttuneena laulamaan Aldon sävellyksen So gia du oren Olimpicolle: https://www.youtube.com/watch?v=MVuAroLeCWc - Ciao, belli de' casa...
Olpe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #43 : 16.09.2014 klo 17:10:13

Katsoin pelin, joskin alusta meni 20 min ohi ja lopusta 10 min, mutta kaikki maalit näin. Pakko kyllä kompata, että tämä pelityyli on kyllä raikas tuulahdus jotain ihan muuta. Ei siinä, kyllähän ennenkin on hyökätty heikompia joukkueita vastaan, mutta ei tällä rohkeudella/tyylillä. Siellä on oikeasti rangaistusalueella jokaisessa hyökkäyksessä kolme miestä vähintään, mitä Pioli siis painotti jo harjoituskauden aikana. Osittain uskon, että tämä rohkeus hyökätä johtuu myös siitä, että luottamus toppareihin on parantunut. Jos siellä luutisi vieläkin Dias ja Biava, niin ei varmasti nähtäisi näin hyökkäävää peliä.

Ja toppareista kun puhuttiin, niin Gentiletti vakuutti minut heti. Cesena nyt ei tietenkään mikään kummoinen mittari ole, mutta voi hyvänen aika millaisella varmuudella Gentiletti riisti pallon pari kertaa tyylipuhtaasti. Siis oikeasti Ylos! Nyt vain molemmille nopeasti sarja tutummaksi, yhteispeli ja kieli kuntoon, niin tämä topparipari riittää pitkälle.

Myös Parolo otti heti kannattajat haltuun tekemällä maalin ja juhlimalla CN:n alla.
fads

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #44 : 17.09.2014 klo 05:28:04

Yhdyn kahdenedellisen kommentoijan Cesena ottelun arvioihin. Itsellä ei ollut mahdollisuuksia katsoa koko ottelua, mutta sen mitä näin oli tosiaan ihan erilaista menemistä kuin viime vuosina on totuttu näkemään, varsinkin kokojoukkueella voimakkaasti hyökäten. Toivotaan että tässä on nyt otettu askel oikeaan suuntaan ja onhan sitä huomattavasti mukavampi katsella tällaista hyökkäävää peliä kuin sitä ikiaikaista varovaista puolustuksen kautta käytävää peliä, tietysti pitää vastustajat ottaa huomioon eikä mitään kärkipään joukkueita vastaan kannata ihan noin kovalla hyökkäys innolla lähteä tai käy kuten Milania vastaa.
Gentiletti ja Braafheid puolustuksessa olivat kyllä ehdottomasti positiivisimmat yllättäjät, molemmilta erittäin hyvää ja valmista pelaamista.
Toivotaan että sama meno jatkuu astetta kovempia joukkueita vastaan, kuten seuraavassa pelissä Genoaa vastaan.
Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #45 : 21.09.2014 klo 18:25:31

Tänään erityisesti 1. puoliaika oli yksi viime vuosien parhaita Laziolta. Genoa jätettiin poteroihinsa ja niistäkin päästiin toistuvasti ohi. Valitettavasti maalin edessä tekeminen oli huolimatonta. Ottelu ratkesikin sitten tähän ja absurdin epäonnekkaaseen loukkaantumissumaan. Biglian poistuttua kentältä kipujen kanssa, paljastui karkeasti se, miksi Ledesma on ollut toistaiseksi vain vaihtopenkillä. Ledesma ei kyennyt lainkaan pitämään yllä keskikentän kovaa tempoa. Sitten kirjaimellisesti hajosi puolustus. Bastan paikannut Konko oli ylöspäin todella vaatimaton ja sähläsi ratkaisevasti tilanteessa, jossa De Vrij joutui ottamaan punaisen. Gentilettin (aivan erinomainen esitys argolta) paikkasi Cana, jolta Pinilla hukkui kerran jos toisenkin. Jatkon kannalta ratkaisevaa on se, miten pitkille sairaslomille edellämainitut joutuvat.

Toivottavasti Pioli jatkaa omalla linjallaan, tietysti niin että pelitapa suhteutetaan loukkaantumiskriisin jäljelle jättämään materiaaliin. Tänään nähtyjä otteluita, ei kuitenkaan yleensä kauteen montaa mahdu. Nopea surutyö ja sitten takaisin voittokantaan.
Olpe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #46 : 22.09.2014 klo 10:09:41

Käsittämätön joukkue tuo Genoa, kun pystyy voittamaan Lazion vuosi toisensa perään. En kaunistele yhtään, jos sanon, että Lazion olisi pitänyt johtaa ensimmäisen puoliajan jälkeen 5-0, mutta heikko viimeistely pilasi hienosti luodut paikat kerta toisensa jälkeen. Olihan siellä pari hienoa torjuntaakin Periniltä, mutta kyllä noista paikoista, joita saatiin luotua, niin pitäisi saada vedot maaliakin kohti paremmalla prosentilla. Eipä siinä, kausi on vasta alussa ja kauden mittaan tappioita tulee useampiakin, eniten harmittaa nämä loukkaantumiset. Kolme vaihtoa piti käyttää loukkaantumisten takia, jolloin Piolille ei jäänyt mitään toivoa muuttaa pelisuunnitelmaa. Kaiken kukkuraksi huhutaan, että Gentiletti olisi sivussa puoli vuotta. Lyhyimmilläänkin on sanottu, että 3 kk olisi sivussa. Todella suuri isku Laziolle, koska hän on ollut positiivisin yllätys itselle kaikista uusista tulokkaista. Cana ei kuitenkaan ole optimipelaaja siihen De Vrijin rinnalle Piolin systeemissä, mutta tällä on nyt tultava toimeen. Basta, jos nyt vaihdettiin loukkaantuneen ranteen takia, palaa piankin kentälle, mutta Bigliallakin saattaa mennä pari peliä ohitse, koska nilkan kanssa jotain. No itse luotan Ledesmaan, että pystyy tuuraamaan Bigliaa, vaikka ei ihan samalla lailla pelaakaan. Ehkä Mauri sitten Parolon tai Lulicin tilalle tuomaan hyökkäävyyttä/juonikuutta kärkeen.

Edit. Ai niin, pitikin vielä kehua, että ensimmäiset 45 minuuttia tosiaan olivat parasta Laziota varmaan 4-5 vuoteen. Toisella puoliajalla palattiin hieman samaan, mitä on totuttu näkemään parina viime vuotena, joskin saatiin silloinkin aikaan pari hyvää maalintekopaikkaa.
« Viimeksi muokattu: 22.09.2014 klo 10:19:39 kirjoittanut Olpe »
Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #47 : 22.09.2014 klo 10:22:40

Käsittämätön joukkue tuo Genoa, kun pystyy voittamaan Lazion vuosi toisensa perään. En kaunistele yhtään, jos sanon, että Lazion olisi pitänyt johtaa ensimmäisen puoliajan jälkeen 5-0, mutta heikko viimeistely pilasi hienosti luodut paikat kerta toisensa jälkeen. Olihan siellä pari hienoa torjuntaakin Periniltä, mutta kyllä noista paikoista, joita saatiin luotua, niin pitäisi saada vedot maaliakin kohti paremmalla prosentilla. Eipä siinä, kausi on vasta alussa ja kauden mittaan tappioita tulee useampiakin, eniten harmittaa nämä loukkaantumiset. Kolme vaihtoa piti käyttää loukkaantumisten takia, jolloin Piolille ei jäänyt mitään toivoa muuttaa pelisuunnitelmaa. Kaiken kukkuraksi huhutaan, että Gentiletti olisi sivussa puoli vuotta. Lyhyimmilläänkin on sanottu, että 3 kk olisi sivussa. Todella suuri isku Laziolle, koska hän on ollut positiivisin yllätys itselle kaikista uusista tulokkaista. Cana ei kuitenkaan ole optimipelaaja siihen De Vrijin rinnalle Piolin systeemissä, mutta tällä on nyt tultava toimeen. Basta, jos nyt vaihdettiin loukkaantuneen ranteen takia, palaa piankin kentälle, mutta Bigliallakin saattaa mennä pari peliä ohitse, koska nilkan kanssa jotain. No itse luotan Ledesmaan, että pystyy tuuraamaan Bigliaa, vaikka ei ihan samalla lailla pelaakaan. Ehkä Mauri sitten Parolon tai Lulicin tilalle tuomaan hyökkäävyyttä/juonikuutta kärkeen.

Virallinen tiedote tuli juuri: Gentiletti on sivussa vähintään puoli vuotta. On tämä kyllä synkkää, todella synkkää. Juuri kun oltiin saatu Piolin käsikirjoittamasta juonesta kiinni niin käy sitten näin. Ymmärtääkseni Gentiletti on ollut Piolille ehdoton avainpelaaja, eikä nyt nähty taktiikka toimi Canan kanssa lainkaan samoin. Bigliakin matkalla magneettikuvauksiin, Basta sentään ehkä mukana jo pian.

Jatkossa voitaisiin, vaikka suoraan luovuttaa nämä Genoa-ottelut. Mieleen muistuu, kuinka epäansaittujen tappioiden lisäksi mm. Hernanes ja Klose ovat loukkaantuneet Marassilla vakavasti, puhumattakaan Brocchista, jonka ura päättyi samassa paikassa koettuun Matuzalemin taklaukseen.
Olpe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #48 : 22.09.2014 klo 11:29:10

Noniin! Hyvinhän se kausi onkin lähtenyt käyntiin, kun sivussa on tällä hetkellä: Marchetti, Radu, Basta, Gentiletti, Biglia, Gonzalez ja ainakin Onazi on hieman kysymysmerkki MM-kisoissa loukkaantumisen takia. Eikä Klosekaan ole ihan täysin 100 % kunnossa, joskin pystyy pelaamaan. Tämä tarkoittaa siis, että 5 avauksen pelaajaa on sivussa tällä hetkellä. Myös De Vrij on sivussa seuraavasta pelistä punaisen takia, joten Udinesea ja Di Natalea vastaan lähdetäänkin sitten Novaretti ja Cana kaksikolla "Ylos".

Gentiletti on tosiaan juuri sellainen pelaaja, jota Pioli oli jo halunnut Bolognaan ja oli todella tyytyväinen, että sai hänet Lazioon. Ainoa Lazion vasenjalkainen toppari, ja Pioli haluaa ehdottomasti vasenjalkaisen topparin vasemmalla ja oikeajalkaisen oikealle. Toki taktiikan ei pitäisi kaatua toppareiden jalkaisuuksiin, mutta varmasti aiheuttaa päänvaivaa Piolille.
fads

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #49 : 22.09.2014 klo 20:08:17

On tämä uskomatonta että juuri kun puolustus on saatu mallikkaaseen kuntoon, niin sieltä lähtee ehkä tärkein palanen Gentiletti puolenvuoden tauolle. Vaikea uskoa tätä huonon onnen määrää. Basta on sivussa ainakin parikierrosta ja De Vrij seuraavan ottelun.
Bigliasta ei ole vielä enempää tietoa, toivottavasti ei ole pitkään sivussa kun Ledesmaan ei näytä olevan luottamista nykykunnolla.
Eli seuraavaan otteluun Udinesea vastaan on tarjolla puolustuslinjaksi, Konko-Novaretti-Cana-Braafheid ja ehkä jopa Ciani.
Eipä tule Udinesella olemaan vaikeuksia puhkoa tätä puolustusta. No toivotaan parasta ja pelätään pahinta, muuta ei tässä voi sanoa.

Sitten hieman positiivisempaa uutista. Onazi on tehnyt vuoteen 2018 ulottuvan sopimuksen, hyvä juttu tulevaisuuden kannalta.
Onazi tulee varmaan ottamaan Ledesman paikan lähiaikoina, jos ei Ledesmalta tule kunnon tason nostoa.

 
Sivuja: 1 [2] 3 ... 9
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa