k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #1275 : 21.09.2015 klo 13:13:02 |
|
Arsenal, siis blogien, mukaan anoo Gabrielin bänniä lyhyemmäksi. Eivät kiellä punaista ja sen oikeutusta, mutta rike itsessään ei ollut niin kova, että siitä kuuluisi kolmen pelin pelikielto. Viime kaudella Cescin ja Maticin pelikiellot lyhenivät samasta syystä ja Afellayn pelikielto tällä kaudella. Perusteet siis pitäisi olla pelikiellon lyhenemiseen.
Mirror väittää, että Coquelinin vamma ei olisikaan niin paha kuin on pelätty. Itseasiassa mitään vammaa ei olisi, mutta kannattaa varmaan varautua n. kahden kuukauden sairaslomaan joka tapauksessa, tai vähintään tuplata Wengerin arvio.
|
|
|
|
|
gv39
Poissa
Suosikkijoukkue: Tuomarit ja kyläjoukkueet ml. Kups
|
 |
Vastaus #1276 : 21.09.2015 klo 13:59:30 |
|
"... että ei nähnyt tilannetta ja nyt tilanteen nähtyään hän on sitä mieltä...."Menee jo viisasteluksi, mutta tuskin vl-erotuomarit katsovat videolta ottelun, jotta voivat tehdä kattavan erotuomariraportin siitä, mitä eivät nähneet.  . Menisi jo aika masokismin puolelle. GP oli tuossa tyhmä ja DC sika, joka hoiti pisteet kotiin 6 pisteen ottelusta. Mutta tämähän on jalkapallon taikaa parhaimmillaan. Täysammattilainen miljonääri menee halpaan ja vetää tunteella. Ja sattuu sitä maailman parhaimmillekin; Zidane sai kortin ja Materazzi kultaa.
|
|
|
|
|
giro12
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #1277 : 21.09.2015 klo 15:36:52 |
|
"... että ei nähnyt tilannetta ja nyt tilanteen nähtyään hän on sitä mieltä...."
Mutta tämähän on jalkapallon taikaa parhaimmillaan. Täysammattilainen miljonääri menee halpaan ja vetää tunteella. Ja sattuu sitä maailman parhaimmillekin; Zidane sai kortin ja Materazzi kultaa.
OT Materazzi edelleen Hitlerin ohella Ranskan vihatuin mies 
|
|
|
|
|
buono
Poissa
|
 |
Vastaus #1278 : 21.09.2015 klo 15:59:38 |
|
Mirror väittää, että Coquelinin vamma ei olisikaan niin paha kuin on pelätty. Itseasiassa mitään vammaa ei olisi, mutta kannattaa varmaan varautua n. kahden kuukauden sairaslomaan joka tapauksessa, tai vähintään tuplata Wengerin arvio.
Mirror  Onko nää samasta artikkelsita? Mitään vammaa ei ehkä ole, mutta silti n. 2 kk sivussa? 
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #1279 : 21.09.2015 klo 16:22:03 |
|
Mirror  Onko nää samasta artikkelsita? Mitään vammaa ei ehkä ole, mutta silti n. 2 kk sivussa?  Siis Mirror väittää ettei mitään loukkaantumista ole, mutta henk. koht. varaudun pariin kuukauteen. Ehkä sieltä jotain pikkuvammaa, yllättäen, löytyykin.
|
|
|
|
|
Tekniikka
Poissa
|
 |
Vastaus #1280 : 21.09.2015 klo 17:29:59 |
|
Mirror  Onko nää samasta artikkelsita? Mitään vammaa ei ehkä ole, mutta silti n. 2 kk sivussa?  Mirrorin Arsenal-jutuissa pitää ensimmäinesä tarkastaa onko kirjoittaja John Cross. Ei Crosskaan mikään luotettavuuden ilmentymä ole, mutta on yleensä ainakin kohtalaisesti kärryillä kun kirjoittaa Arsenalista. e. van Persien taso ei näköjään enää riitä edes Turkin liigaan. Paljon Wengeriä/seuraa kritisoitiin tästä siirosta, mutta kyllä myyminen oli oikea ratkaisu. RvP oli Manussa loistava ensimmäiset puoli kautta, mutta alkoi itse asiassa jo mestaruuteen päättyneellä kaudella hyytymään kevätpuolella. Ja siitä eteenpäin se onkin ollut tasaisen varmaa kehäraakkiutumista.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.09.2015 klo 18:12:11 kirjoittanut Tekniikka »
|
|
|
|
|
JamesBondi
Poissa
|
 |
Vastaus #1281 : 21.09.2015 klo 18:10:09 |
|
Mourinho says Arsenal's squad is good enough to win the title. "I think Arsenal have the squad to be champions — and every season I feel that," claimed Mourinho. "I don't know why they can't win it, but that's my feeling — I like every player. "If one of their players is a free agent and Arsenal don't want him there, I would take every one. I like all of their players." Mourinholta hienoa ja asiallista kuittia makuupussille 
|
|
|
|
|
Tekniikka
Poissa
|
 |
Vastaus #1282 : 21.09.2015 klo 18:13:11 |
|
Ainakin Flamini, Rosicky ja Campbell on saatavilla ensi kesänä. Siitä vaan valitsemaan.
|
|
|
|
|
kili
Poissa
|
 |
Vastaus #1283 : 21.09.2015 klo 18:37:30 |
|
Ou jee. FA haastaa sittenkin kaikki mahdolliset osapuolet. http://www.bbc.com/sport/0/football/34319410Tuomaristo onnistui sittenkin olemaan näkemättä Costan sikailut Kosia kohtaan. Ilmeisesti Deania on vähän "ohjeistettu", ja näin on tiedossa jonkinlaista "oikeutta". Hyvä käänne.
|
|
|
|
|
Tekniikka
Poissa
|
 |
Vastaus #1284 : 21.09.2015 klo 18:59:00 |
|
Eiköhän se Dean tehnyt ihan itse kuten parhaaksi näki. Ei kukaan vakavasti otettava tuomari voi jälkeenpäin alkaa puolustelemaan Costaa - eikä sen enempää möläyttää, että kyllähän mä ne Costan huitomiset näin mutten tehnyt mitään.
e. Daily Failin mukaan Dean selviää sanktioitta. On kyllä taas sellainen hyvä veli saunakaveripäätös, ettei palloliitossakaan varmaan pysytä samaan. Stuart Attwell kyllä alennettiin pysyvästi mutasarjoihin, vaikka perseili vähemmän mitä Dean on perseillyt uransa aikana. Ilmeisesti Attwellin ikä ei sitten riittänyt tuomarien saunakaveripiiriin.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.09.2015 klo 19:10:24 kirjoittanut Tekniikka »
|
|
|
|
|
Icarus666
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, Leyton Orient, sympathy for Aston Villa
|
 |
Vastaus #1285 : 21.09.2015 klo 19:15:19 |
|
Tuosta esimerkiksi voi kelailla tilannetta jos vielä jaksaa: http://www.youtube.com/watch?v=gqdf1zvXlswItsellä eniten ottaa silmään miten Costa on jo torpannut Kosin maihin ja Gabrielkin on jo ehtinyt tilanteeseen niin Dean oli sentään kai vasta viheltänyt pelin vasta poikki. Muutenkin mies salli kaverien keskenäistä läpsyttelyä mielestäni aivan liian kauan. Tilanne mistä Gabriel lopulta sai punaisen on omasta mielestäni täysin selvästi niin, että Dean ei itse tätä nähnyt vaan selvästi kysyy linjamieheltä ja sieltä tulee jotain varmistusta ja sitten nousee punainen. Mielestäni ei missään vaiheessa tuntunut, että tilanne olisi ollut Deanillä hallussa.
|
|
|
|
|
kili
Poissa
|
 |
Vastaus #1286 : 21.09.2015 klo 19:19:36 |
|
Eiköhän se Dean tehnyt ihan itse kuten parhaaksi näki. Ei kukaan vakavasti otettava tuomari voi jälkeenpäin alkaa puolustelemaan Costaa - eikä sen enempää möläyttää, että kyllähän mä ne Costan huitomiset näin mutten tehnyt mitään.
Todennäköisesti. Joskin monta oikeusmurhaa on männävuosina jätetty oikomatta juuri siksi, että dumari ole suostunut nielemään ylpeyttään. Vähän toki haiskahtaa se, että kukaan oikeudenjakajista ei muka nähnyt sitä Kosin otsaan osunutta litsaria, joka ei jättänyt juurikaan tulkinnanvaraa. Mutta ainoa oikea ratkaisu silti. Ilman mitään jatkoja FA:n uskottavuus olisi ollut aika rutussa.
|
|
|
|
|
Bellerout
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal Ladies
|
 |
Vastaus #1287 : 21.09.2015 klo 20:32:43 |
|
Mourinho says Arsenal's squad is good enough to win the title. "I think Arsenal have the squad to be champions — and every season I feel that," claimed Mourinho. "I don't know why they can't win it, but that's my feeling — I like every player. "If one of their players is a free agent and Arsenal don't want him there, I would take every one. I like all of their players." Mourinholta hienoa ja asiallista kuittia makuupussille  Koko lahalla Flaminia kesällä? 
|
|
|
|
|
Arsufani
Poissa
Suosikkijoukkue: Gunners, Three Lions
|
 |
Vastaus #1288 : 21.09.2015 klo 22:02:30 |
|
Vähän toki haiskahtaa se, että kukaan oikeudenjakajista ei muka nähnyt sitä Kosin otsaan osunutta litsaria, joka ei jättänyt juurikaan tulkinnanvaraa.
Ja tämä on yksi pointti mikä on ollut pielessä nykyfutiksessa jo vuosia. Jos Koscielny olisi tuosta tilanteesta heittänyt maihin ja jäänyt pitelemään naamansa, niin todennäköisesti sitten olisi punalappu heilunut. Voihan nimittäin olla, että avustava on nähnyt käden osuvan naamaan, mutta kun Koscielny ei vetänyt kenttään, niin jätti sitten liputtamatta. Jotenkin jäi semmoinen fiilis siitä Koscielnyn rintakosketuksen jälkeisestä kaatumisestakin, että Laurent tajusi, että olisi pitänyt jo siitä naamaanläpsäisystä vetää nurmeen, mutta vedänpä edes nyt kenttään.
|
|
|
|
|
Rotta Ayala
Poissa
|
 |
Vastaus #1289 : 22.09.2015 klo 06:07:12 |
|
Koko lahalla Flaminia kesällä?  En itse asiassa ihmettelisi vaikka näin kävisi. Mou osaa peluuttaa pelaajiaan hieman Wengeriä paremmin ja Flaminilla on edelleen käyttöä (jos nyt ehkä ei enää Chelsean tasolla) pelin rikkojana viimeisellä vartilla kun joukkue puolustaa johtoasemaa. Ja onhan Flamini edelleen niitä ainoita Arsenalin nykyrosterin pelaajia jotka pystyvät herättämään joukkueen taistelemaan sekä antaa aina itsestään kaiken kentälle päästyään. Harmi vaan että jalkapalloilijana melko huono.
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #1290 : 22.09.2015 klo 09:34:19 |
|
Aika odotettu ja hyvä linjanveto tuo FA:n päätös puuttua lauantain tapahtumiin, sen verran on julkisuutta asia saanutkin. Zoumakin myönsi ottelun jälkeen, että Costa tykkää sikailla. Jälkeenpäin kommenttia sitten korjailtiin, että Zouman englanti on niin huonoa ettei hän tarkoittanut mitä sanoi. 😄
Jos pitää arvata lopputulos FA:n päätökseen, niin Costa saa kolme peliä, Gabriel kaksi ja molemmat joukkueet jonkun 10 000£ sakon. Wenger ei siis saanut mitään kun haukkui Deanin toimintaa naiiviksi. FA siis myönsi näin ettei Dean onnistunut parhaalla mahdollisella tavalla, saa kuitenkin tuomita West Ham-Norwich kamppailun. Onnea vaan sinne!
Mielenkiintoista oli, että Costan pitää antaa vastine tänään, mutta Gabrielin torstaina. Tosin Arsenal ei kiistänyt Gabrielin punaista eli ainakin yksi peli lävähtää ihan varmasti, tod. näk. ainakin se kaksi peliä bänniä. Cazorla sai myös jonkun huomautuksen, en tajua mistä, koska noita kahden keltaisen ulosajoja nyt tulee lähes joka viikko. Ehkä piti päteä.
Liigassa on muuten iso peli lauantaina Leicesteriä vastaan. Tappio veisi Leicesterin jo viiden pisteen päähän ja samoin muuta kärkiporukkaa, koska top3:lla on helpot pelit. Lisäksi takaa tulisi joukkueita ohitse. Ei sinänsä, että epäilisin jonkun Leicesterin olevan kauden lopussa Arsenalin edellä, mutta kohta ollaan helposti siinä tilanteessa, että mestaruustaisto on ohitse kun vasta 10 kierrosta on pelattu, jos esitykset ja tulokset eivät ala parantua.
|
|
|
|
|
Tekniikka
Poissa
|
 |
Vastaus #1291 : 22.09.2015 klo 09:48:08 |
|
Jos pitää arvata lopputulos FA:n päätökseen, niin Costa saa kolme peliä, Gabriel kaksi ja molemmat joukkueet jonkun 10 000£ sakon. Muuten sama, mutta Gabrielin pelikielto tuskin lyhenee. FA ei halua "kyseenalaistaa tuomarin arvovaltaa" puuttumalla tuomioihin jotka tuomari on nähnyt. Yksi peli lisää saattaa kyllä valittamisesta tulla.
|
|
|
|
|
unreal
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka
|
 |
Vastaus #1292 : 22.09.2015 klo 10:24:17 |
|
Muuten sama, mutta Gabrielin pelikielto tuskin lyhenee. FA ei halua "kyseenalaistaa tuomarin arvovaltaa" puuttumalla tuomioihin jotka tuomari on nähnyt. Yksi peli lisää saattaa kyllä valittamisesta tulla.
Noista on jonkin verran ennakkotapauksia, että provosoituna tehdyt suhteellisen vähäiset teot ovat mahdollistaneet bannin lyhentämisen. Ainakin joku Maticin tapaus mainittiin mediassa, itse en ole juuri seurannut noita. Toisaalta FA on tosiaan syyttänyt Gabrielia ulosajon jälkeisestä toiminnasta eli banni voisi tuosta normaalista kolmesta pidentyäkin. Saattaa olla, että tuomio on jonkinlainen Salomonin malli, eli lyhennetään noiden aiempien esimerkkitapausten perusteella, mutta lätkäistään lisäpeli ulosajon jälkeisestä toiminnasta eli lopputuloksena päädytään samaan kolmeen, mistä lähdetiin liikkeelle.
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #1293 : 22.09.2015 klo 10:40:17 |
|
Noista on jonkin verran ennakkotapauksia, että provosoituna tehdyt suhteellisen vähäiset teot ovat mahdollistaneet bannin lyhentämisen. Ainakin joku Maticin tapaus mainittiin mediassa, itse en ole juuri seurannut noita. Toisaalta FA on tosiaan syyttänyt Gabrielia ulosajon jälkeisestä toiminnasta eli banni voisi tuosta normaalista kolmesta pidentyäkin. Saattaa olla, että tuomio on jonkinlainen Salomonin malli, eli lyhennetään noiden aiempien esimerkkitapausten perusteella, mutta lätkäistään lisäpeli ulosajon jälkeisestä toiminnasta eli lopputuloksena päädytään samaan kolmeen, mistä lähdetiin liikkeelle.
Tai sitten Gabriel saa nahistelustaan Costan kanssa yhden pelin extraa, joka tosin pitäisi tarkoittaa yhtä peliä extraa myös Costalle. Arsenalhan ei kiistä Gabrielin punaista, mutta toivoo saavansa lyhennyksen, josta esimerkkinä on ollut mm. Matic, Cesc ja Afellay. Vaikuttaa tosiaan siltä, että Dean ei vaan yksinkertaisesti nähnyt tilannetta livenä. Siihen vaikuttaa se, että hän taisi viheltää pelinkin poikki vasta kun kunnon myllyt oli pystyssä. Se ei tietenkään vähennä yhtään Deanin ja muun tuomariporukan surkeaa toimintaa, olisi jonkun pitänyt nähdä mitä tapahtui. Tai sitten Deanilta meni vain niin pasmat sekaisin, että hän ei tajunnut esim. konsultoida linjuria. Tosin pitäisi linjurinkin osata avata suunsa, jos jotain näki.
|
|
|
|
|
JFT39
Poissa
|
 |
Vastaus #1294 : 22.09.2015 klo 11:01:05 |
|
Tai sitten Gabriel saa nahistelustaan Costan kanssa yhden pelin extraa, joka tosin pitäisi tarkoittaa yhtä peliä extraa myös Costalle. Arsenalhan ei kiistä Gabrielin punaista, mutta toivoo saavansa lyhennyksen, josta esimerkkinä on ollut mm. Matic, Cesc ja Afellay.
Tuolta pääkohtia:- Chelsea striker Diego Costa has been charged with violent conduct - Costa has until 18:00 BST on Tuesday, 22 September to respond to the charge, which is for the clash with Koscielny - Referee Mike Dean booked both Costa and Gabriel for their spat, before the latter was dismissed for kicking out at the Blues forward - Gabriel and both clubs have until 18:00 BST on Thursday, 24 September to reply to their charges - Arsenal midfielder Santi Cazorla, who was sent off for two bookable offences, has been warned about his behaviour Costan ja Gabrielin nahistelusta tuli "suojakeltainen" mikä selittää sen ettei Costa saa tuosta lisäsanktiota, Gabrielin omat jatkot johtivat sitten tähän prosessiin. Samoin Cazorla sai pelkän kunniamaininnan punaisen katselusta. Ei kai tuossa vielä mitään poikkeavuuksia "tavallisesta" ole. Costa luultavasti hyväksyy niin liigacup sulattaa yhden pelin jossa tuskin olisi kentällä ollut muutenkaan.
|
|
|
|
|
Icarus666
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, Leyton Orient, sympathy for Aston Villa
|
 |
Vastaus #1295 : 22.09.2015 klo 11:43:27 |
|
Santin ripitykselle huutonaurua. 
|
|
|
|
|
Hesuste
Poissa
|
 |
Vastaus #1296 : 22.09.2015 klo 11:46:47 |
|
Santin ripitykselle huutonaurua.  Santin toisesta keltaisesta ei suora punainenkaan olisi ollut vääryys.
|
|
|
|
|
Tekniikka
Poissa
|
 |
Vastaus #1297 : 22.09.2015 klo 11:59:32 |
|
Santin ripitykselle huutonaurua.  Tuossa on tosiaan tämän saagan hämärin sivujuonne. Toki myös täysin merkityksetön.
|
|
|
|
|
|
|
JamesBondi
Poissa
|
 |
Vastaus #1299 : 22.09.2015 klo 14:59:58 |
|
Santin ripitykselle huutonaurua.  Aivan stnan törkeä napit edeltä taklaus. Onneksi ei käynyt pahemmin. Todella Arsenalin fanien näköinen jalankatkaisuyritys oli t.arsufanit
|
|
|
|
|
|
|
|