• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Yleisömäärät 2017

Aloittaja fotipaali, 04.04.2017 klo 23:13:28

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

AM-keskiarvo kaudella 2017?

>3000
76 (13.5%)
2900-3000
23 (4.1%)
2800-2899
48 (8.6%)
2700-2799
73 (13%)
2600-2699
97 (17.3%)
2500-2599
66 (11.8%)
2400-2499
53 (9.4%)
2300-2399
32 (5.7%)
<2300
31 (5.5%)
Ei se seiso kuitenkaan
62 (11.1%)

Äänestäjiä yhteensä: 553

Taitavan hyvä

Paljos alkukauden keskiarvo on, kun en jaksa itse calculoida? Niin ja joko Vimpeli on mainittu vähintään kymmenen kertaa tälle kaudelle ;)

werner


Lihis

Lainaus käyttäjältä: Pelle-Wermanni - 02.05.2017 klo 11:46:31
Niin. Klubi nyt on Klubi.

Klubin vieraskeskiarvo viime kaudella pk-seudun ulkopuolella 3262. HIFK:lla vastaava lukema oli 2255 eli keskiarvoa 2286 vähemmän. Tosin Klubi poistettuna keskiarvo olisi tietty pienempi.

E: no laskinpa nyt kaikille vieraskeskiarvot pk-seudun ulkopuolella (liigakausi 2016):

   HJK      3262   
   Lahti      2691   
   SJK      2479   
   RoPS      2372   
   PK35      2266   
   HIFK      2255   
   KuPS      2185   
   MIFK      2153   
   PSKemi      2127   
   Inter      1963   
   Ilves      1960   
   VPS      1690   


Näköjään yhdellä Shefkillä on suurempi vaikutus yleisömääriin kuin HIFK:n kannattajaryhmällä.

Eli SJK:lla ja Vepsulla on derbyt mukana?

werner

#303
Lainaus käyttäjältä: Lihis - 02.05.2017 klo 12:02:45
Eli SJK:lla ja Vepsulla on derbyt mukana?

On joo. Vaikuttaa SJK:n lukemaan merkittävästi (ilman derbyjä ka. 1884). Vepsulla aavistuksen nostaa keskiarvoa, jos poistetaan SJK-VPS -ottelu, joka ei kiinnostanut ketään.

HIFK:llä oli kaksi ison yleisömäärän ottelua maakunnissa (Ilves 4873, Inter 4760). Muiden otteluiden keskiarvo oli 1829 ja kaikki reilusti alle 3000. Olikohan noiden kahden poikkeavan ottelun taustalla jotain erityistä? Kauden toiset pelit samoilla paikoilla eivät olleet vastaavia magneetteja.

fotipaali

Lainaus käyttäjältä: Pelle-Wermanni - 02.05.2017 klo 12:10:00
On joo. Vaikuttaa SJK:n lukemaan merkittävästi (ilman derbyjä ka. 1884). Vepsulla aavistuksen nostaa keskiarvoa, jos poistetaan SJK-VPS -ottelu, joka ei kiinnostanut ketään.

HIFK:llä oli kaksi ison yleisömäärän ottelua maakunnissa (Ilves 4873, Inter 4760). Muiden otteluiden keskiarvo oli 1829 ja kaikki reilusti alle 3000. Olikohan noiden kahden poikkeavan ottelun taustalla jotain erityistä? Kauden toiset pelit samoilla paikoilla eivät olleet vastaavia magneetteja.

HIFK:n pelatessa vierasottelun Tampereella Ilves oli mukana mitalitaistelussa.

The Goat

Lainaus käyttäjältä: Pelle-Wermanni - 02.05.2017 klo 12:10:00
On joo. Vaikuttaa SJK:n lukemaan merkittävästi (ilman derbyjä ka. 1884). Vepsulla aavistuksen nostaa keskiarvoa, jos poistetaan SJK-VPS -ottelu, joka ei kiinnostanut ketään.

HIFK:llä oli kaksi ison yleisömäärän ottelua maakunnissa (Ilves 4873, Inter 4760). Muiden otteluiden keskiarvo oli 1829 ja kaikki reilusti alle 3000. Olikohan noiden kahden poikkeavan ottelun taustalla jotain erityistä? Kauden toiset pelit samoilla paikoilla eivät olleet vastaavia magneetteja.

Toisessa pelissä oli syynä vanha tuttu juttu: http://asiakaspalvelu.ts.fi/4000-vapaalippua-matsiin-fc-inter-hifk-su-12-6/

Ray79

Lainaus käyttäjältä: keane - 02.05.2017 klo 11:42:18
HJK tuntuu olevan pohjoisessa ainoa joukkue, jolla on selkeää vaikutusta yleisömäärään. IFK ei näihin lukeudu.

Muuten komppaan edellistä viestiä. Rovaniemellä yleisömäärät tippuivat viime kauden alkupuolella pysyvästi kun faniporukka hajosi. Todella ikävää tunnelmalle ja pers'aukiselle seuralle.

Se nyt ei tarkoita sitä, että jos bingotoiminta meni vituilleen, että Ropsi olis persaukinen seura. Tappiota on toki tullut aivan liikaa viime vuosina. 2 miljoonan omaisuudesta on syöty puolet. Toiminta tulee palaamaan kannattavaksi, kun omat junnut alkaa kolkuttelemaan liigatasoa. Nytkin on pienestä pelaajabudjetista huolimatta erittäin lahjakas ryhmä koossa, jolla voidaan kaiken onnistuessa taistella jopa europaikoista.

En tykkää

Liigassa on siis ollut Huhtikuussa enemmän yleisöä kuin 2016 (2141) mutta vähemmän kuin 2015 (2357), kuitenkin enemmän kuin 2011-2015 keskiarvo (2070). 2015 Huhtikuussa oli loppuunmyyty stadin derby. Erot ovat aika pieniä ja saattavat selittyä ihan seurojen vaihtelulla, mutta toisaalta trendi on ollut kasvava, mikä on toivottavasti hyvä merkki.

jhop

Lainaus käyttäjältä: En tykkää - 02.05.2017 klo 16:25:08
Liigassa on siis ollut Huhtikuussa enemmän yleisöä kuin 2016 (2141) mutta vähemmän kuin 2015 (2357), kuitenkin enemmän kuin 2011-2015 keskiarvo (2070). 2015 Huhtikuussa oli loppuunmyyty stadin derby. Erot ovat aika pieniä ja saattavat selittyä ihan seurojen vaihtelulla, mutta toisaalta trendi on ollut kasvava, mikä on toivottavasti hyvä merkki.

95 prosentin luottamusväli tämän kauden AM-keskiarvolle on 2220±392. Erot aikaisempiin vuosiin ovat tosiaan niin pieniä, että tämä selittyy satunnaisvaihtelulla. Kasvavasta trendistä ei valitettavasti voida puhua.

sonny burnett

Lainaus käyttäjältä: jhop - 03.05.2017 klo 00:20:09
95 prosentin luottamusväli tämän kauden AM-keskiarvolle on 2220±392. Erot aikaisempiin vuosiin ovat tosiaan niin pieniä, että tämä selittyy satunnaisvaihtelulla. Kasvavasta trendistä ei valitettavasti voida puhua.

Entäpä jos huomioidaan lämpötilakorjatut yleisömäärät? ;)

primusmoottori

#310
Saisko faktorianalyysin ja GAM-mallin? Muuttujiksi ainakin Seinäjoen vessat, termisen kevään alkaminen, päällekäiset kissanäyttelyt ja seurojen stadionkapasiteetti suhteessa puolen tunnin ajomatkan sisällä asuvaan populaatioon.

MacGyver

Saisko sen analyysin yleisömäärään vaikuttavista tekijöistä jonnekin stickyksi? Parhaita foorumin koskaan tuottamia asioita.

Jonzza

Offtopic, mut missä kaupungissa/maassa maailmassa käy futiksessa, eniten yleisöä "suhteessa väkilukuun", kun täällä siitä niin usein puhutaan.

Röytän Karhu

Färsaarilla AM 10% väkiluvusta.

Veeeees

Lainaus käyttäjältä: Pelle-Wermanni - 02.05.2017 klo 12:10:00
HIFK:llä oli kaksi ison yleisömäärän ottelua maakunnissa (Ilves 4873, Inter 4760). Muiden otteluiden keskiarvo oli 1829 ja kaikki reilusti alle 3000. Olikohan noiden kahden poikkeavan ottelun taustalla jotain erityistä? Kauden toiset pelit samoilla paikoilla eivät olleet vastaavia magneetteja.

Ilveksellä taasen kyseessä oli "mestaruuskamppailu".

jhop

Lainaus käyttäjältä: sonny burnett - 03.05.2017 klo 09:08:36
Entäpä jos huomioidaan lämpötilakorjatut yleisömäärät? ;)

Lainaus käyttäjältä: primusmoottori - 03.05.2017 klo 10:58:32
Saisko faktorianalyysin ja GAM-mallin? Muuttujiksi ainakin Seinäjoen vessat, termisen kevään alkaminen, päällekäiset kissanäyttelyt ja seurojen stadionkapasiteetti suhteessa puolen tunnin ajomatkan sisällä asuvaan populaatioon.

Hymähdin molemmille :) Pointtini oli siis se, että erojen pitäisi olla huhtikuun kokoisella otannalla melko huimia, jotta voitaisiin puhua nousevasta trendistä muutaman vuoden sisällä. AM-keskiarvoon vaikuttaviin tekijöihin en ota sen kummemmin nyt kantaa.

Lapin oikeat kuninkaat

Lainaus käyttäjältä: keane - 02.05.2017 klo 11:42:18
HJK tuntuu olevan pohjoisessa ainoa joukkue, jolla on selkeää vaikutusta yleisömäärään. IFK ei näihin lukeudu.

Muuten komppaan edellistä viestiä. Rovaniemellä yleisömäärät tippuivat viime kauden alkupuolella pysyvästi kun faniporukka hajosi. Todella ikävää tunnelmalle ja pers'aukiselle seuralle.

Komppaan että heidän hajoaminen sisäisen riitelyn seurauksena oli pahinta.
Taisi tuosta johtuneen yleisömäärien laskun päälle vielä tapahtua myös varsinainen romahdus Kokon lähdön varmistumisen myötä, viimeistään kotona Kemiä vastaan 3000+ katsojan edessä tapahtuneiden jäähyväisten jälkeen.

Valitettavaa mutta Rovaniemen kymmeniätuhansia muutaman vuosikymmen aikana kasvanut väestö on vielä suurelta osin muualta tulleena varsin juuretonta, kuten myös esim. Helsingissä joissa vaihtelut voivat olla hyvinkin suuria.

Ilmeisesti menestyksen myötä tulleet katsojat kokivat että RoPS myi mitalin ja europaikan Kokon myötä, ja katosivat takaisin koloihinsa odottamaan seuraavaa menestyksen kevättä, tehden Kokon kaupasta varsin tappiollisen kaikella todennäköisyydellä.


Lainaus käyttäjältä: Ray79 - 02.05.2017 klo 15:31:02
Toiminta tulee palaamaan kannattavaksi, kun omat junnut alkaa kolkuttelemaan liigatasoa. Nytkin on pienestä pelaajabudjetista huolimatta erittäin lahjakas ryhmä koossa, jolla voidaan kaiken onnistuessa taistella jopa europaikoista.

Pelkään että tuo Kokon kuvio vielä toistuu noiden lahjakkaiden junnujen kohdalla, tosin miedompana, eli kun yleisön laajempi mielenkiinto alkaa hiemankaan heräämään ja lupaus kypsymään liigaan niin joku HJK tai Inter sen kaappaa parin tonnin korvauksella kun kaveri muutenkin muuttaa etelään opiskelemaan...
Tuo nykyinen kuvio pienine (kotimaisine mutta muutenkin) siirtokorvauksineen kieltämättä tekee myös junnujen kasvatuksesta entistäkin enemmän tappiollista jos seura siihen panostaa, toista se oli silloin 90-luvulla ennen Bosmanin tapauksen kaikkia vaikutuksia kun maksettiin kiltisti tai pelaaja ei pelannut ja seurat täälläkin pyörittivät osaksi toimintaansa noilla rahoilla.

Taitaa RoPSin toivo paremmasta taloudellisesta tulevaisuudesta nyt levätä sen päällä että joku Rovaniemeläinen lottovoittaja laittaa pelaajabudjettiin sen verran mitä ylimääräistä satojen tonnien vuosittaisista osingoista käteen kulutukselta jääkään...

Lapin oikeat kuninkaat

Lainaus käyttäjältä: En tykkää - 02.05.2017 klo 16:25:08
Liigassa on siis ollut Huhtikuussa enemmän yleisöä kuin 2016 (2141) mutta vähemmän kuin 2015 (2357), kuitenkin enemmän kuin 2011-2015 keskiarvo (2070). 2015 Huhtikuussa oli loppuunmyyty stadin derby. Erot ovat aika pieniä ja saattavat selittyä ihan seurojen vaihtelulla, mutta toisaalta trendi on ollut kasvava, mikä on toivottavasti hyvä merkki.

Trendi tosiaankin olisi ollut myös vuositasolla kasvavaa jos 2016 Kemi ja RoPS olisivat saaneet hoitaa yhteensä 5 kotiotteluaan ottelusiirroin evakossa pelaamiseen sijaan (kun samat syyt eli nurmen kunto keväällä sekä tekonurmen vaihto on riittänyt etelämpänä ottelusiirtoon), niin lähellä keskiarvot oli vuotta 2015 koko vuoden osalta.

Positiivisinta on että 2016 oli futiksen arvokisat kuten parillisina vuosina tapana, mutta pudotusta edelliseen vuoteen oli vain joitakin kymmeniä muistaakseni. Ja 2015 mm. Kotka ja RoPS ainakin vetivät paremmin yleisöä kuin 2016, josta potentiaalia parempaan monistakin syistä.

Toisaalta tällainen positiivinenkin nousu on toki vielä varsin tilastollista (varsinkin kun lähtötasot yleisömäärissä Suomessa eivät ole korkeat joten heittelyt kausien ja otteluidenkin välillä ovat prosentuaalisesti suuria), pitäisi ehkä pystyä tilastoimaan enemmän yksilöllisesti miksi se Heinolasta Helsinkiin tai Sodankylästä Rovaniemelle muuttanut menee sinne Klubin tai RoPSin matsiin ja kuinka usein..

Tiksa

#318
Lainaus käyttäjältä: sonny burnett - 03.05.2017 klo 09:08:36
Entäpä jos huomioidaan lämpötilakorjatut yleisömäärät? ;)

Itse vakioisin ensin kotijoukkueet. :)

Eli koska mm. HJK:lla ja SJK:lla on muita enemmän kotiotteluita, niin laskisin kaikkille 11 seuralle yleisökeskiarvot tämän ja viime vuoden huhtikuulta ja vertailisin onko niissä (tai niiden keskiarvossa) tilastollisesti merkittäviä muutoksia. Lämpötilakorjauksella tai ilman. :)

e: kas tuossa (ei lämpötilakorjauksia)

         2016 huhtikuu      2017 huhtikuu   
   FC Inter      2338      2920   
   FC Lahti      1694      1475   
   HIFK      2240      2221   
   HJK      5096      3686   
   IFK Mariehamn      1132      1159   
   Ilves      2613      2932   
   KuPS      1669      1971   
   PS Kemi      973      625   
   RoPS      2130      1377   
   SJK      1949      2733   
   VPS      1492      2434   
   kotijoukkuevakioitu AM      2121      2139   


linkki niihin 2012 analyyseihin

sonny burnett

:ylos:

Tosiaan voisi hyvä huomioida ne lämpötilat kanssa, mielellään käyttäen jotain RealFeel -mittaria. Tiedä sitten löytyykö niitä mistään aikasarjana tai olisiko ne helposti laskettavissa, jos tietää lämpötilan lisäksi tuulen nopeuden ja suunnan.

fotipaali

Lainaus käyttäjältä: sonny burnett - 04.05.2017 klo 21:06:19
:ylos:

Tosiaan voisi hyvä huomioida ne lämpötilat kanssa, mielellään käyttäen jotain RealFeel -mittaria. Tiedä sitten löytyykö niitä mistään aikasarjana tai olisiko ne helposti laskettavissa, jos tietää lämpötilan lisäksi tuulen nopeuden ja suunnan.

Vai pitäisikö säästä käyttää ottelupäivän sääennustetta, jonka mukaan tuularit päättävät tulla peliin. Voi tavallaan vääristää säämuuttujan vaikutusta, jos koko päiväksi on luvattu pilvistä ja kuurosateita, mutta ottelun alkaessa onkin hetken aikaa kaunis puolipilvinen sää.

Tiksa

Lainaus käyttäjältä: sonny burnett - 04.05.2017 klo 21:06:19
:ylos:

Tosiaan voisi hyvä huomioida ne lämpötilat kanssa, mielellään käyttäen jotain RealFeel -mittaria. Tiedä sitten löytyykö niitä mistään aikasarjana tai olisiko ne helposti laskettavissa, jos tietää lämpötilan lisäksi tuulen nopeuden ja suunnan.

Esim. HJK-Inter pelille tuosta "näennäinen lämpötila"?
http://freemeteo.fi/saa/helsinki/historia/paivittainen-historia/?gid=658225&station=1111&date=2017-04-29&language=finnish&country=finland

Mutta en aikonut kerätä tätä dataa. Jos joku kuitenkin viitsii kerätä sen esim. viime ja tämän kauden matseille, niin mielelläni toki sitten pyörittelen numeroita.



sonny burnett

Kyllä ainakin kesäkuukausien aikana kannattaa käyttää ennustettua sateen todennäköisyys -arvoa todellisen sademäärän sijaan.  Vaihtoehtoisesti -6, -24 tai -48h ennustetta.

Golden Arms

#323
Tampereella kolmetuhattakuusisataa? jotain. Selostaja sössötti kuulutuksen päälle, niin ettei itsekään kuullut tarkkaa lukua.

Edit. 3062

tylerdurden

#324
Vaasa 2689
Kemi 707
Jyväskylä 1512
Tampere 3062
Lahti 1853