abbanen
Poissa
|
 |
Vastaus #575 : 19.11.2009 klo 01:01:51 |
|
totuuden nimissä Irlanti oli jatkoajalla sysipaska. taisi kuntopohja loppua O'Shean loukkaantumiseen. Ranska lopussa terävämpi, alussa syvässä unessa
|
|
|
|
|
Maakuntasatraappi
Poissa
Suosikkijoukkue: UEFA+FIFA+SWI=3MAFIA
|
 |
Vastaus #576 : 19.11.2009 klo 01:08:28 |
|
totuuden nimissä Irlanti oli jatkoajalla sysipaska. Oli, mutta Irlanti olisi paremmalla viimeistelyllä voittanut matsin varsinaisella peliajalla. Irlanti oli selvästi kontroloidumpi ja vähemmän virheitä tehnyt joukkue, mutta jatkoajalla loppui tosiaan sekä kunto että onni (jota Ranskalla tässä otteluparissa taas riitti yllin kyllin).
|
|
|
|
|
Kartanonherra
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuuntele nyt tarkkaan: haista vittu
|
 |
Vastaus #577 : 19.11.2009 klo 01:09:00 |
|
Yritetäänkö Ranskassa kusettaa koko jalkapalloilevaa maailmaa? Tuokaa minulle Thierry Henryn pää.
Arsene Wengerin pelikirja sivu 2, kohta 1: haistata paskat säännöille.
|
|
|
|
|
Kinkkipokka
Poissa
Suosikkijoukkue: Gaffer, Kikkopää-Rautiainen
|
 |
Vastaus #578 : 19.11.2009 klo 01:13:49 |
|
En Ranska-"fanina" kovin paljoa kuitenkaan iloitsisi. Ilman räikeää tuomarivirhettä olisitte säästyneet ensi kesänä todennäköiseltä vitutukselta. Tuolla pelillä kun ei mennä edes alkulohkosta jatkoon. Ja vaikka huru-ukko nyt potkut saisikin, niin en silti usko Ranskalla olevan kovinkaan suuria mahdollisuuksia menestyä.
|
|
|
|
|
Jugurttibiti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #579 : 19.11.2009 klo 01:20:02 |
|
En Ranska-"fanina" kovin paljoa kuitenkaan iloitsisi. Ilman räikeää tuomarivirhettä olisitte säästyneet ensi kesänä todennäköiseltä vitutukselta. Tuolla pelillä kun ei mennä edes alkulohkosta jatkoon. Ja vaikka huru-ukko nyt potkut saisikin, niin en silti usko Ranskalla olevan kovinkaan suuria mahdollisuuksia menestyä.
No eiköhän se peli jälleen parane, kun kisat lähestyvät ja tosipelit alkavat. Onhan Ranskalla hyvä nippu ja aikaa saada homma toimimaan, jopa Domenechin avulla. Paska juttu Irlannin kannalta, mutta parista läpiajosta olisi voinut tehdä ratkaisevan maalin. Nyt kävi näin.
|
|
|
|
|
Kaihlamo
Poissa
Suosikkijoukkue: Jalkapallo
|
 |
Vastaus #580 : 19.11.2009 klo 01:22:38 |
|
No eiköhän se peli jälleen parane, kun kisat lähestyvät ja tosipelit alkavat. Onhan Ranskalla hyvä nippu ja aikaa saada homma toimimaan, jopa Domenechin avulla.
Paska juttu Irlannin kannalta, mutta parista läpiajosta olisi voinut tehdä ratkaisevan maalin. Nyt kävi näin.
Saatanan kova nippu kun Govoun tapainen sontakasa pääsee kentälle. Ei jatkoon edes alkulohkosta - ja saa ottaa taas talteen.
|
|
|
|
|
Jugurttibiti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #581 : 19.11.2009 klo 01:26:22 |
|
Saatanan kova nippu kun Govoun tapainen sontakasa pääsee kentälle. Ei jatkoon edes alkulohkosta - ja saa ottaa taas talteen.
No kyllä tuo puolustuslinja maalivahdilla on aivan riittävän kova, kärjessä myös Anelkaa, Benzemaa ja Henryä.
|
|
|
|
|
abbanen
Poissa
|
 |
Vastaus #582 : 19.11.2009 klo 01:27:00 |
|
haistanko katkeruutta? Eikös suurmaat aina voita näitä matseja näin. Italia & Saksa etunenässä.varsinkin tiukoissa paikoissa luonnonlujuus tulee usein esiin ottelujen loppuvaiheessa. Tärkeintä lienee lopputulos ja se oli tässä kohtaa suotuista.Itseki voisin kyllä vapauttaa Domenechin mutta näillä mennään. Uskon että Riberyn, Benzeman ja parin muun uuden sällin kanssa kokoonpano on kesällä vaarallinen vastustaja yllättävän monelle jengille. Älkää vielä vaipuko synkkyyteen vihaajatkaan 
|
|
|
|
|
SirLoser
Poissa
Suosikkijoukkue: Taktiikan takapajulat
|
 |
Vastaus #583 : 19.11.2009 klo 01:31:39 |
|
 Raymond teki sen taas! On se kova valmentaja.
|
|
|
|
|
Kinkkipokka
Poissa
Suosikkijoukkue: Gaffer, Kikkopää-Rautiainen
|
 |
Vastaus #584 : 19.11.2009 klo 01:49:13 |
|
Eikös suurmaat aina voita näitä matseja näin. Italia & Saksa etunenässä.varsinkin tiukoissa paikoissa luonnonlujuus tulee usein esiin ottelujen loppuvaiheessa.
Eli voittavat selvän tuomarivirheen takia? Eivät mielestäni. Toki asia olisi eri jos Ranska olisi pelillisesti hallinnut otteluparia miten tahtoo, mutta näin ei todellakaan ollut. Toisaalta Irlanti saa syyttää itseään kun eivät tehneet 0-2 paristakin avopaikasta, mutta tapa millä Ranska kisoihin eteni oli epäoikeudenmukainen. Uskon että Riberyn, Benzeman ja parin muun uuden sällin kanssa kokoonpano on kesällä vaarallinen vastustaja yllättävän monelle jengille.
Usko vaan, mutta paljon saa tapahtua muutamassa kuukaudessa. Puolustus Ranskalla kyllä on kunnossa, joten ihan toivoton tilanne ei ensi kesänä ole.
|
|
|
|
|
abbanen
Poissa
|
 |
Vastaus #585 : 19.11.2009 klo 01:57:29 |
|
oli siinä muistaakseni ranskallakin pari ihan hyvää paikka (Henryn läpiajo, Anelkan semi-pilkku, Anelkan pari terävää vetoa) mutta mitäpäs näitä kaivelemaan. Lopputulos oli hieno! Ja hyvä matsi! jännitystä koko rahalla
|
|
|
|
|
Max Headroom
Poissa
|
 |
Vastaus #586 : 19.11.2009 klo 02:35:48 |
|
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.11.2009 klo 02:37:01 kirjoittanut Max Headroom »
|
|
|
|
|
migi
Poissa
Suosikkijoukkue: Vähemmän maaleja päästänyt joukkue voittaa
|
 |
Vastaus #587 : 19.11.2009 klo 05:15:36 |
|
Guus Hiddink erosi Venäjän peräsimestä, joten siinä olis kova luotsi Patongeille kesän kisoja silmällä pitäen 
|
|
|
|
|
uuba
Poissa
|
 |
Vastaus #588 : 19.11.2009 klo 07:25:13 |
|
Kahdella inhokkimaallani, eli Ranskalla ja Argoilla on aika identtinen tilanne. Eli menivät kuin menivätkin kisoihin, mutta peli oli materiaaliin nähden melkoista paskaa. Ja kun nyt kisoihin mentiin, niin paljon kritiikkiä saaneita valmentajia tuskin erotetaan. Vähän pelottaa, että nyt kun paineet ovat vähän hellittäneet, niin nuo ryhmät alkavat pelaamaan tasollaan ja menevät kisoissa pitkälle 
|
|
|
|
|
el_Diablo
Poissa
Suosikkijoukkue: visio 2020
|
 |
Vastaus #589 : 19.11.2009 klo 08:35:33 |
|
tilannehan oli alkuunsa selvä paitsio taisi jättää lippumatta, koska ei ollut varma vaikuttiko se paitsiossa ollut pelaaja peliin (ei osunut edes palloon!). pitäiskö näille säännöille tehdä jotain?
|
|
|
|
|
Kaihlamo
Poissa
Suosikkijoukkue: Jalkapallo
|
 |
Vastaus #590 : 19.11.2009 klo 08:51:09 |
|
taisi jättää lippumatta, koska ei ollut varma vaikuttiko se paitsiossa ollut pelaaja peliin (ei osunut edes palloon!). pitäiskö näille säännöille tehdä jotain?
Säännöissä ei ole vika vaan tyhmissä tuomareissa, jotka eivät tätä sääntöä osaa tulkita oikein. Paitsiohan pitäisi liputtaa ja viheltää joka kerta jos pelaaja aktiivisesti vaikuttaa peliin tai vastustajan pelaamiseen tai saa etua paitsioasemastaan. Tässäkin tapauksessa asia oli päivän selvä. Millään palloon osumisella ei ole mitään vaikutusta paitsiota määritettäessä vaikka Suomessakin iso osa tuomareista näin luulee/toimintaansa perustelee. Ei tässä paljon ole aikaa kun esim. Marseille teki Zürichiä vastaan kaksi täysin selvää paitsiomaalia, joista kumpaakaan ei liputettu. Ensimmäisessä pakki puski omiin kolmen Marseille pelaajan ollessa paitsiossa, joista kaksi vielä hyppäsi tämän omiin puskeneen pakin selän takana tavoitellen palloa. Toisessa maalissa samat kolme pelajaa olivat paitsioasemassa ja hyppäsivät pallon lentoradalle osumatta palloon ja pallo suoraan ohi hölmistyneen molarin. Paskaa tuomarointia ja vääriä tulkintoja. Paitsiosääntö on siinä mielessä huono, että se antaa tämän tulkintavaran, mutta tälläisissä tilanteissa ei millään logiikalla voi kyllä järkevä ihminen tulkita tilannetta niin, että palloa aktiivisesti tavoitteleva pelaaja (vaikka ei siihen palloon osuisikaan) ei vaikuttaisi peliin tai vastustajan pelaajien pelaamiseen.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.11.2009 klo 08:59:09 kirjoittanut Kaihlamo »
|
|
|
|
|
Kirjoittamiseen panostaja
Poissa
|
 |
Vastaus #591 : 19.11.2009 klo 08:51:32 |
|
Ranskan jatko: + Ei tuo Irlanti ole koskaan mitään saavuttanut kisoissa, mitä suotta heitä sinne päästämään lohkokolmosiksi tai putoamaan toisella kierroksella? + Suutaan eniten soittanut rehtilädi-joukkue putosi + Henry ja Ribery on hieno nähdä kisoissa, ketään lädeistä ei ole - Voitto tuli huijaamalla pelissä - Voitto tuli huijaamalla kentän ulkopuolella, eli sijoittamalla Ranska - Domenech on yksi vastenmielisimmistä valmentajista mitä koskaan on ollut
|
|
|
|
|
peloton
Poissa
|
 |
Vastaus #592 : 19.11.2009 klo 08:55:35 |
|
No eiköhän se peli jälleen parane, kun kisat lähestyvät ja tosipelit alkavat. Jos näitä veitsi kurkulla pelattuja jatkokarsintapelejä ei lasketa "tosipeleiksi" niin mitä sitten? Harmittaa tuo Ranskan jatkoonpääsy. Ja pelkästään sen takia, ettei tuon tasoisella pelillä kisoihin pitäisi päästä.
|
|
|
|
|
Tresor
Poissa
|
 |
Vastaus #593 : 19.11.2009 klo 10:00:12 |
|
Eli voittavat selvän tuomarivirheen takia? Eivät mielestäni. Toki asia olisi eri jos Ranska olisi pelillisesti hallinnut otteluparia miten tahtoo, mutta näin ei todellakaan ollut. Toisaalta Irlanti saa syyttää itseään kun eivät tehneet 0-2 paristakin avopaikasta, mutta tapa millä Ranska kisoihin eteni oli epäoikeudenmukainen.
Sen sijaan jos Irlanti olisi pilkuilla mennyt kisoihin lopulta, olisi sekin ollut epäoikeudenmukaista, koska Ranskalla olisi pitänyt sääntöjen mukaan olla 2-0-johto sen ensimmäisen ottelun jälkeen. Mutta nämä saarimaiden fanit (en tarkoita yllekirjoittanutta, vaan - no tiedätte kyllä) muistavat vain toiseen suuntaan tehdyt tuomarivirheet. Ei siitä kauaa ole, kun se konemaisuudestaan kuuluisakin joukkue tasoitti viime hetkillä karsintapelin paitsion ja käsivirheen kautta. Näitä tapahtuu, se on peliä. Ranskan peli ei tosiaan vakuuttanut, mutta kuten hyvin tiedetään, leveän materiaalin maiden karsintamenestys ei useinkaan korreloi kisapelien kanssa. Joukkueessa on paremman taktisen suunnittelun kautta potentiaalia vaikka mihin, mutta enemmän olen huolissani joukkueen henkisestä puolesta. Palloton pelaaminen oli todella laiskaa, mikäö antoi Irlannille mahdollisuuden peittää syöttösuuntia. Kukaan ei oikein tehnyt itseään pelattavaksi, ja syöttäjä jäi pallosta irti päästyään seisoskelemaan, jolloin nopeaa syöttelyä ei saatu kun hetkittäin, esimerkiksi väheksytyn mutta aina joukkueen eteen taistelevan Govoun tultue kentälle juoksemaan laitaa edestakaisin.
|
|
|
|
|
raita
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, Fulham
|
 |
Vastaus #594 : 19.11.2009 klo 10:08:18 |
|
Olihan tuo kyllä aika säälittävä peli.
Näin highlightsit pelistä ja Irlannin huonouttahan se on kun ei paikoista laita sisään enemmän kuin yhden, mutta tuo Ranskan maali oli kyllä surkeuden huippu.
Kaverit paitsiossa ja sitten vielä käsipalloilua oikein räikeästi. Voi jessus, onneksi Ranska on niin huono ettei selviä alkulohkosta jatkoon ikipäivänä nykyjoukkueella.
Jos tehdään maaleja niin ne voisi yrittää tehdä ihan oikeasti eikä tuollaisilla pelleilyillä.
|
|
|
|
|
Uuhis #97
Poissa
Suosikkijoukkue: Newcastle, TPS, erityssympatiat Barcalle
|
 |
Vastaus #595 : 19.11.2009 klo 10:17:23 |
|
hah. KISOISSA OLLAAN!
riittää Irlannissakin puhuttavaa seuraavat 2 vuotta
Aika alhaista, ottaen huomioon millä tavalla.
|
|
|
|
|
OL
Poissa
|
 |
Vastaus #596 : 19.11.2009 klo 10:32:27 |
|
Sen sijaan jos Irlanti olisi pilkuilla mennyt kisoihin lopulta, olisi sekin ollut epäoikeudenmukaista, koska Ranskalla olisi pitänyt sääntöjen mukaan olla 2-0-johto sen ensimmäisen ottelun jälkeen. Mutta nämä saarimaiden fanit (en tarkoita yllekirjoittanutta, vaan - no tiedätte kyllä) muistavat vain toiseen suuntaan tehdyt tuomarivirheet. Ei siitä kauaa ole, kun se konemaisuudestaan kuuluisakin joukkue tasoitti viime hetkillä karsintapelin paitsion ja käsivirheen kautta. Näitä tapahtuu, se on peliä.
Ranskan peli ei tosiaan vakuuttanut, mutta kuten hyvin tiedetään, leveän materiaalin maiden karsintamenestys ei useinkaan korreloi kisapelien kanssa. Joukkueessa on paremman taktisen suunnittelun kautta potentiaalia vaikka mihin, mutta enemmän olen huolissani joukkueen henkisestä puolesta. Palloton pelaaminen oli todella laiskaa, mikäö antoi Irlannille mahdollisuuden peittää syöttösuuntia. Kukaan ei oikein tehnyt itseään pelattavaksi, ja syöttäjä jäi pallosta irti päästyään seisoskelemaan, jolloin nopeaa syöttelyä ei saatu kun hetkittäin, esimerkiksi väheksytyn mutta aina joukkueen eteen taistelevan Govoun tultue kentälle juoksemaan laitaa edestakaisin.
Joo samaa mieltä, että Govoun tullessa kentälle parani hyökkäykset aika selvästi. Sid Govou harvoin pettää, jos miehen laittaa kentälle vaikka ei varmasti mikään taitavin ranskalainen ole. Kovaa työtä paljon, Llorisn ja Anelkan ohella ainoa kenelle voi antaa matseista puhtaat paperit. Ribery loukkaantuneiden kirjoista takaisin, Nasri tuomaan energiaa ja taitoa ja Benzema kärkeen niin siitä voi syntyäkin jotain. Jännä nähdä miten astrologi peluuttaa esim. Gourcuffia ja Ribery:tä.
|
|
|
|
|
el_Diablo
Poissa
Suosikkijoukkue: visio 2020
|
 |
Vastaus #597 : 19.11.2009 klo 10:36:24 |
|
Säännöissä ei ole vika vaan tyhmissä tuomareissa, jotka eivät tätä sääntöä osaa tulkita oikein. Paitsiohan pitäisi liputtaa ja viheltää joka kerta jos pelaaja aktiivisesti vaikuttaa peliin tai vastustajan pelaamiseen tai saa etua paitsioasemastaan no nimenomaan, sääntö on liian vaikea sekunnin kymmenyksien marginaaleilla linjalla liputtaville tuomareille. lisäksi lienee fysiologisesti mahdotonta katsoa samaan aikaan sekä palloa, että 2. alinta puolustavan joukkueen pelaajaa, mikä osaltaan vaikuttaa varmaan näihin lipun heilutuksiin.
|
|
|
|
|
peloton
Poissa
|
 |
Vastaus #598 : 19.11.2009 klo 10:40:53 |
|
no nimenomaan, sääntö on liian vaikea sekunnin kymmenyksien marginaaleilla linjalla liputtaville tuomareille. lisäksi lienee fysiologisesti mahdotonta katsoa samaan aikaan sekä palloa, että 2. alinta puolustavan joukkueen pelaajaa, mikä osaltaan vaikuttaa varmaan näihin lipun heilutuksiin.
Samaa miettinyt ja päädyin siihen tulokseen että linjatuomarien silmien on pakko harittaa. Mutta kyllä ne parhaat aika hemmetin hyvin noi paitsiot kuitenkin näkee. Tai arvaako ne, vaikea sanoa. Epäkiitollinen ammatti joka tapauksessa : 
|
|
|
|
|
Sergei
Poissa
|
 |
Vastaus #599 : 19.11.2009 klo 10:58:36 |
|
Ranskan peli ei tosiaan vakuuttanut, mutta kuten hyvin tiedetään, leveän materiaalin maiden karsintamenestys ei useinkaan korreloi kisapelien kanssa. Joukkueessa on paremman taktisen suunnittelun kautta potentiaalia vaikka mihin, mutta enemmän olen huolissani joukkueen henkisestä puolesta. Palloton pelaaminen oli todella laiskaa, mikäö antoi Irlannille mahdollisuuden peittää syöttösuuntia. Kukaan ei oikein tehnyt itseään pelattavaksi, ja syöttäjä jäi pallosta irti päästyään seisoskelemaan, jolloin nopeaa syöttelyä ei saatu kun hetkittäin, esimerkiksi väheksytyn mutta aina joukkueen eteen taistelevan Govoun tultue kentälle juoksemaan laitaa edestakaisin.
Olipa hyvin sanottu. Fleguilu iski heti silmään toisessa ottelussa. Kestiköhän noin 60-70 minuuttia ennen kuin Ranska sai pelin haltuun? Sitä ennen olisi symppaatiset Irkut pitänyt iskeä se kuolin-isku. Nythän ne voivat ainoastaan syytä itseään. Senhän näki heidän eleistä ottelun jälkeen - ei siellä menty myllyttämään dumaria taikka Henrytä. Esimerkillistä toimintaa josta jotkut täälläkin voisivat ottaa oppia. Nyt on sitten 7½ kuukautta valmistua kisoihin. Riittääkö aika? Tällä hetkellä joukkue on yhtä sekaisin kuin neljä vuotta sitten. Mitä vittua se Domenech on oikein saanut aikaan Zizoun lähdön jälkeen?
|
|
|
|
|
|
|
|