Jupesteri
Poissa
Suosikkijoukkue: Aston Villa
|
 |
Vastaus #625 : 23.08.2025 klo 19:25:59 |
|
Brentford - Aston Villa 1 - 0 (1 - 0)
Vaikea peli sitten saatiinkin. Heti pelin ensi minuutin kertoivat että ei kulje tänäänkään. Eikä missään vaiheessa lähtenyt peli rullaamaan, toki hallinta ylivoimaista mutta ei se oikeastaan hyökkäysvaaraksi kehittynyt koko pelin aikana. Brentford oli niissä vähissäkin tilanteissa vaarallisemman oloinen. Liki 80 prosentin hallinnalla saatiin 2 laukausta maalia kohti, eikä oikeastaan nyt kahteen peliin ole saatu vaaratilanteita kehitettyä lainkaan.
Brentford teki johtomaalin jo 12' minuutilla. Kyllä aika helposti Quattara pääsi läpi, ja pikku tuurilla sai pallon vielä Martinezin torjunnasta uudestaan jalkoihin ja sijoitti pallon helposti maaliin. Brentford teki ennen taukoa vielä 2 - 0 maalinkin, sitä edelsi lonkkataklaus Martinezia vastaan ja maalia ei hyväksytty. Silti tuntui, että taukojohto kyllä riittää isännille tänään voittoon, kuten sitten kävikin.
Yritys on pelata palloa keskelle, aika monta syöttövirhettä näissä tuli. Ja silloin kun pallo saadaan siihen pelattua, niin etupäässä Rogers menettää nyt pallon taskuissa useasti, niin hyvin heppoisilta muutkin maalintekoratkaisut tuntuvat. Yhtään ei sekään helpottanut että Kamara linkutti vaihtoon samalla kellonlyömällä kuin tuli johtomaali, mutta keskikentän hallintahan nyt oli täysin Villalla kuitenkin. Juuri mitään yllätyksellisyyttä ei hyökkäyksiin tuonut sen paremmin Buendia, Rogers eikä Watkinsikaan, eikä vaihdotkaan merkittävää loppurynnistystä aikaansaaneet.
Nyt on vaikeaa. Pienentynyt rosteri luo vielä lisähaasteen, mutta kun peli ei kulje muutenkaan oikein kenelläkään. Yrityksessäkään ei ole tekemisen meininkiä, porukka tuntuu kesyltä ja vaarattomalta. Myös tyypillisesti pallovarmat kaverit, kuten Pau tai Tielemans tekevät syöttövirheitä. Vielä ollaan siis ruosteisessa kesäterässä ja tuskaiselta näyttää ilmeet valmentajaa myöden.
Helppoa ratkaisua ongelmaan ei taida nyt olla, mutta uskottava on.
|