• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

KTP - MP 13.4 klo 16:00 @ Arto Tolsa Areena

Aloittaja Kotkanpoika90, 11.04.2024 klo 09:56:37

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

KTP - MP lopputulos:

1
X
2

Kotkanpoika90

Kahden Historian Kohtaaminen

Kotkassa lauantaina 13.4 Arto Tolsa Areenalla laitetaan historian ensimmäinen Ykkösliiga kausi käyntiin, kun vastaan asettuu Mikkelin Palloilijat.

Joukkueet ovat jo kertaalleen kohdanneet alkukaudesta, kun Kotkalaiset kävivät hakemassa Mikkelistä selvän 1-5 voiton, mikä enemmän kertoi joukkueen sen hetkisestä valmiudesta kun voimasuhteista tulevaan kauteen.

MP:n lähtökohdat

MP:n preseason on ollut aikamoinen pörssikäyrä: ylös ja alas menty tuloksellisesti. Joukkue jäi jumbosijalle Ykkösliigacupissa ja harjoitusotteluissa tullut tuloksia ailahtelevasti.

Joukkueen isoja menetyksi Veikkausliigaan on yritetty paikata samantyylisillä nuorilla pelaajilla joista kasvatettu paremmiksi,  mutta uudet pelaajat eivät paperilla näytä sellaisilta, joilla korvattaisi lähteneiden laatu, tai että taisteltaisi viime kauden Ykkösen top 3 sijoituksista.

KTP:n lähtökohdat

KTP:n preseason on MP:n lailla ollut tuuliajossa: joukkue voitti alkukauden aikana KAKSI ottelua. Maaleja on tullut kahta peliä lukuunottamatta kaikissa, mutta maaleja päästetty kaikissa paitsi yhdessä ottelussa.

Puolustus ollut hyvin heikkona jonka parannettava jos halutaan taistella top-3 sijoituksista, hyökkäyspelaaminen sinällään ei ole ollut iso ongelmana tai niiden rakentaminen.

Odotukset ottelusta

Molemmat tykkäävät pelata aktiivista ja hyökkäävää jalkapalloa, mutta molempien puolustus on ollut heikkona toisten hyökkäyksille josta rokotettu aivan liikaa jos joukkueet haluavat taistella kärjessä. Kirjoittanut odottaa pelistä maalijuhlaa jossa soi kummassakin päässä.

Lopputulos: 3-2, maalintekijät Hyppönen, Weckström ja Banza. MP:n maalintekijät Koffi x2.

kesamikkeli

KTP lähtee otteluun suurena suosikkina, joukkueen nimilista on aivan eri sarjasta. MP:n mahdollisuus piilee sarja-avauksessa, joka on monesti vähän hermostunutta peliä ja joku hikinen 0-0 mahdollisuuksien rajoissa.

Minä en usko maali iloitteluun...MP on reenaillut viime viikot puolustamista ja ehkä saanut pahimmat aukot tukittua. Sen hyökkäyspeli tulee olemaan vaatimatonta, kärkiäijät ovat viime viikot olleet vaivaisia - pois reeneistä, Savonlijan bussi pysäköidään 16 rajalle, otteluvekkaus 2-0.

Feeblebastard

Lainaus käyttäjältä: kesamikkeli - 11.04.2024 klo 14:07:46
MP:n mahdollisuus piilee sarja-avauksessa, joka on monesti vähän hermostunutta peliä ja joku hikinen 0-0 mahdollisuuksien rajoissa.


Varsinkin, kun MP:n edellinen sarja-avauksessa napattu voitto on vuodelta 2019.

Lauantaina siis Levikset ylle, Koff pykälään ja Kotkaa kohti :tuoppi:


Weakwest


urskin ultra

Lainaus käyttäjältä: Kotkanpoika90 - 11.04.2024 klo 09:56:37


Odotukset ottelusta

Molemmat tykkäävät pelata aktiivista ja hyökkäävää jalkapalloa, mutta molempien puolustus on ollut heikkona toisten hyökkäyksille josta rokotettu aivan liikaa jos joukkueet haluavat taistella kärjessä. Kirjoittanut odottaa pelistä maalijuhlaa jossa soi kummassakin päässä.

Lopputulos: 3-2, maalintekijät Hyppönen, Weckström ja Banza. MP:n maalintekijät Koffi x2.
No ei ei eiiiihhh. MP ei pelaa aktiivista ja hyökkäävää jalkapalloa, vaan tulee todennäköisesti makaamaan aika tiukassa bussissa. Hyökkäyspeli ei Mölsän vahvuus tällä kaudella tule olemaan. Koffin otteet preseasonilla eivät vakuuta, ja kenraaliharjoituksessa mies pääsi vasta penkiltä sisään. Tuskin avaa Arto Tolsallakaan. Eiköhän Karttunen päästetä irti :tuoppi:

2-0 kotijoukkueen voittoon. Mahdollisuus Mölsällä on iskeä toki mikäli KTP:n peli avausottelussa on vielä vähän sekaisin.

Ia

Olen nyt viisastunut sen verran, että tiedän, että yksi peli MP:tä vastaan hävitään aina. Ei välttämättä tätä, mutta joku peli kuitenkin.

Kalle Mäkinen VAR

Kyllä se vaan niin menee että helpot 3 pistettä kotkasta. Äijö tekee vaparista ainoan maalin.

Xalpo

Kansanperinteen mukaan Mölsä ei ole koskaan hävinnyt Kotkassa. En minä näe mitään syytä että perinteen päälle kuseskeltaisiin

Pong

Sää on nihkeä, liput kalliit ja uusi katsomo vielä rempassa. Kauden eka peli ja kaikkia jännittää. Kentän pitäisi kuitenkin olla kunnossa.

Pakkohan KTP:n voittoon on luottaa, mutta kun ei vaan luota. Kotikenttä, selkeämmin heikentynyt vierasjoukkue ja KTP:n pelaajien kokemus sekä liigasta, että toiseksi korkeimman sarjatason ennakkosuosikin paineista pitäisi tehdä tästä kaiken järjen mukaan kotivoiton. Valmistavalla kaudella ollut paljon hyviä elementtejä, vaikkei kaikki ihan valmiilta ole näyttänytkään. Vaikeahan noista on sanoa, kun harjoituspeleissä voidaan esim keskittyä tietyssä tilanteessa pelaamisen harjoitteluun kokonaistasapainon kustannuksella.

Jos itse olen jotain oppinut, se on ettei KTP:n menestykseen voi luottaa edes suht selkeissä paikoissa. Koska nämä on kuitenkin kulminoituneet kauden lopun tilantesisiin, joissa "x-määrä pisteitä riittää viimesistä y-määrästä pelejä", niin unohdetaan kaikki ikävät pelot.

3-0. Suvereenin esityksen jälkeen.

saija tuupanen


kuulosta

Mitäs jengi täällä veikkaa oman joukkueen avauskokoonpanoiksi?

stando


Ziko

Jammeh

Huhtamäki - Vesiaho - Manga - Paavola

Mäkelä - Lindfors - Edlund

Weckström

Banza - Tarvonen


Ia

Lainaus käyttäjältä: stando - 12.04.2024 klo 18:28:47
Näkyykö ottelu jostain ulkomailla ?

Jos tämä on kiertoilmaisu laittomille streameille, niin vastaaminen rikkoisi forumin sääntöjä.

Vastaus on siis että Ruudusta. ETA-alueella sellaisenaan ja muualla laadukkaan VPN:n kanssa


Zaka

Lainaus käyttäjältä: Ziko - 12.04.2024 klo 18:32:02
Jammeh

Huhtamäki - Vesiaho - Manga - Paavola

Mäkelä - Lindfors - Edlund

Weckström

Banza - Tarvonen

Zhuk toivottavasti maalilla. Sumusalo vasemmalla, Paavola oikealla. Huttunen Edludin paikalla tai Willson.  Weckström ja Banza pelanneet molemmat oikeaa laitaa oisko Tanninen kuitenki siinä? Nämä omat arveluni.



Puolan mehu


Betonilantio

Eiköhän Kooteepee tämän vie jo pelkällä materiaalin voimalla

Kamreeri


rantakylän reiska

kyllä siinä mälli lentää kun koffi pääsee irti.

salasammakko



bluevitonen

Koffi aloittaa penkillä. Samoin Jan Heinonen. Noah Levis ei kokoonpanossa.

Olisiko kolmen topparin linja sitten Kuismala-Äijö-Lehtonen? Laitalinkkeinä/pakkeina Jesse Kilpeläinen/Dahlström. Urgenc pelaisi sitten ehkä ylempänä vaiko Dahlström.

Laitinen-Jäppinen rouhivat ja rakentavat. Forsell ja Karttunen panevat pallot pussiin.

MP:n Ykkösliiga avaus:

1. Aleksi Honka-Hallila
2. Benjamin Urgenc
4. Iiro Äijö
7. Niila Forsell
8. Rasmus Lehtonen
11. Benjamin Dahlström
14. Jesse Jäppinen
15. Joel Laitinen
24. Jesse Kilpeläinen
26. Joona Kuismala
45. Veikko Karttunen

vaihtopelaajat
5. Arvi Liljaniemi
6. Jan Heinonen
10. Ajack Deng
19. Landry Koffi
22. Kasper Viramäki
27. Veeti Määttä
30. Timi Heikkinen


Latvis