FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
27.09.2025 klo 19:31:51 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Äänestys
Kysymys: Farmisaaga on saatu päätökseen, joten keskitytään peliin. Kuka nousee liigaan kauden päätteeksi?
TPS (41 p) - 73 (35.6%)
FC Lahti (41 p) - 86 (42%)
EIF (30 p) - 4 (2%)
PK-35 (29 p) - 3 (1.5%)
Ihan sama, farmisopimuscasesta jäi jo liian kova paskan maku suuhun - 39 (19%)
Äänestäjiä yhteensä: 205

Sivuja: 1 ... 30 [31] 32 ... 93
 
Kirjoittaja Aihe: Ykkösliiga 2025 - Toisenlainen lopputulos johtaisi kohtuuttomaan lopputulokseen  (Luettu 306070 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Erkka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, RFC Liège


Vastaus #750 : 30.04.2025 klo 15:53:55

Sekä OLS/AC OULU vai onko se AC OULU/OLS.

Myös Gnistan / PK Keski-Uusimaa, mutta jätin ne pois, koska en usko, että liittyisivät reserviliigaan vaan jatkaisivat omina seuroinaan.
Kronofogden

Poissa Poissa


Vastaus #751 : 30.04.2025 klo 16:02:36

Joo, Ykkönen ei oo sen parempi kuin Ykkösliigakaan. Kakkoseen kallistuisin laittamaan ylärajan, sais noi ressujengit kuitenkin miesten pelejä alle, mutteivät tulis valtakunnallisiin sarjoihin huseeraamaan. Oma ressusarjakin aika hankala toteuttaa
Norjassahan on sääntö että ressujengin ja edarin välillä pitää olla vähintään kaksi sarjatasoa. Eli jos edustus tippuu 1. sarjatasolta niin sitten mahdollisesti 3. sarjatasolla pelaava reservijengi myös tippuu sarjastaan automaattisesti.
Vastaava sääntö Suomeen, mutta kolme sarjatasoa. Tällöin Veikkausliiga jengien reservi- ja farmijengit olisivat maksimissaan Kakkosessa (Ykkösliigan reissut Kolmosessa jne.) ja niitä voisi olla maksimissaan 12. Tämä varmaan olisi siedettävä määrä sarjassa jossa 3 x 10 joukkuetta ja vain 1-2 voi nousta.
Feeblebastard

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MiPa ultras


Vastaus #752 : 30.04.2025 klo 16:03:11

Antaa ressujengien noustaa vaan liigaan. Saadaan lupaaville junnuille kovia pelejä ja liigaseurojen fanitkin pääsevät nauttimaan tunnelmasta, kun jossain Veritaksella, OmaSP:llä tai Boltilla on +/- 100 ihmistä ja vierasjoukkueen kannattajat.
Näätäkeisari

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: MyPa


Vastaus #753 : 30.04.2025 klo 16:09:57

Nyt sitten. Minä täysin maallikkona kirjoitin googleen "palloliitto farmisopimus 2025". Ensimmäinen hakutulos oli domainissa palloliitto.fi oleva PDF-tiedosto otsikolla JALKAPALLON FARMISOPIMUSMÄÄRÄYKSET 2025. Sisällysluettelon jälkeen ensimmäinen kappale päättyy virkkeeseen Farmisopimus aiheuttaa kilpailumääräyksien kohdan 6.12 mukaisen nousukiellon.

Väitän, että keskivertosuomalainen, joka ei tiedä että miesten toiseksi korkeinta sarjatasoa kutsutaan Ykkösliigaksi saati mikä on farmisopimus - löytää tuon tiedon pyydettäessä noin kolmessa minuutissa. Mielestäni on perusteltua olettaa - että sopimusta laatimassa olleet seurajohtajat ovat jaksaneet lukea sopimukseen liittyvät määräykset kertovasta dokumentista edes etusivun.

Toiseksi EIF oli itse osallisena vuoden 2023 nousutaistossa, joka johti siihen, että tämä sääntö jouduttiin kirjaamaan - niin siinäkin suhteessa tietämättömyyteen vetoaminen vähän haiskahtaa.

Väitän silti, että on erittäin paljon todennäköisempää, että Haglund ja Huttunen ovat olleet tyhmiä, kuin että he ovat tarkoituksella asettaneet EIF:lle mahdollisen nousukiellon josta sitten yrittäisivät kauden aikana keplotella pois. Tietenkään Haglund ja Huttunen eivät lähteneet googlaamaan asiaa, koska hehän ovat jalkapallon seuratoiminnan ammattilaisia ja mielestään tiesivät asian valmiiksi.

Tässä menee rinnakkain monta erillistä keskustelua, kuten:
- onko farmisopimus tehty tietoisena siitä että se asettaa nousukiellon (väitän, että eivät ole olleet tietoisia)
- onko farmisopimuksella ollut mitään todistettavaa vaikutusta Veikkausliigan tai Ykkösliigan otteluiden kulkuun (väitän että ei)
- onko Palloliitto itse tehnyt kaiken sääntöjenmukaisesti (ei välttämättä)
- onko tietämättömyys säännöistä lieventävä asianhaara (riippuu tilanteesta)
- onko farmisopimuksesta aiheutuva nousukielto pelkkä seuraamus vai sanktio (teknisesti ensimmäinen, käytännössä tällaisessa tapauksessa jälkimmäinen)
- kuuluuko EIF:n saada tästä sekoilusta joku sanktio (olen tälle ihan avoin)
- jos EIF saa sanktion, kuuluuko myös Hakan saada sanktio (tämä on hankalampi kysymys)
- onko ongelmallista jos liitto ei noudata sääntöjään (totta kai on)
- onko muilla seuroilla mahdollisuus valittaa siitä miten tämä asia on käsitelty (kenties, ehkä siksi Palloliitto on nyt hiljaa)
- pitääkö voida olettaa, että jalkapalloseuroissa tiedetään mitä papereita allekirjoitetaan (tavallaan pitää, mutta ei ne silti aina tiedä)
- asetetaanko sääntöjen noudattaminen vai sarjan ja nousujen ratkominen urheilullisin perustein tässä etusijalle (mielestäni jälkimmäinen)
- voiko TPS:n nousu ratketa tähän (se on tähtiin kirjoitettu)
Bob Maali

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti


Vastaus #754 : 30.04.2025 klo 16:12:21

Kahdeksan joukkueen reserviliigaan mahtuisi tällä hetkellä SJK, HJK, inter, KuPS, Ilves, Atlantis, VPS ja toinen SJK.

Mihin unohtui EIF? Heittämällä mukaan >:(
Bob Maali

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti


Vastaus #755 : 30.04.2025 klo 16:19:12

Väitän silti, että on erittäin paljon todennäköisempää, että Haglund ja Huttunen ovat olleet tyhmiä, kuin että he ovat tarkoituksella asettaneet EIF:lle mahdollisen nousukiellon josta sitten yrittäisivät kauden aikana keplotella pois. Tietenkään Haglund ja Huttunen eivät lähteneet googlaamaan asiaa, koska hehän ovat jalkapallon seuratoiminnan ammattilaisia ja mielestään tiesivät asian valmiiksi.

Jonkinmoinen todennäköisyys on asetettava myös sille, että (varsinkin Haglund) on ajatellut tässä jotenkin liian näppärästi, että joo periaatteessa tiedän että farmeilla nousukielto mutta jollain kikka X:llä (kuten hehee mä irtisanon sopparin sopivasti syyskuussa tai jollain EIF on liiton sinettiseura -argumentilla tai jollain muulla tai ei koske meitä -tulkinnalla, eikö kukaan ajattele lapsiaurheilullisuutta, mistä sen tietää) se nousukielto voitaisiin sitten kuitenkin lopulta välttää, katellaan sitä sitten syssymmällä ja ennenkin konjakkipullolla hoideltu tms. 

Eikä ihan pieni todennäköisyys. Olisi se jotenkin täysin käsittämätöntä, että oikeasti ei olisi mitään käryä että farmit eivät voi nousta.  Eivät nämä herrat ole mitään eilen kendoliigan puolelta jalkapalloon ilmestyneitä noviiseja.
tre guru

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Metsäkansan Kanto, Nakhon Sawan FC


Vastaus #756 : 30.04.2025 klo 16:21:52


- jos EIF saa sanktion, kuuluuko myös Hakan saada sanktio (tämä on hankalampi kysymys)

Miksi Hakan pitäisi saada mitään sanktiota? Tehnyt toisen seuran kanssa sopimuksen jonka tämä toinen seura haluaa nyt purkaa ja Haka siihen purkamiseen suostuu. Hakalla ei osaa eikä arpaa mihinkään muuhun. Ainoastaan hävisi siinä että nyt ei ole farmisopimusta eikä siten farmiseuraa.
Tiksa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat


Vastaus #757 : 30.04.2025 klo 16:22:40

Reserviliiga toki olisi yksi vaihtoehto, mutta miten laadukkaita akatemioita löytyy akatemia-rankingin sijoilta 8-12? Kahdeksan joukkueen reserviliigaan mahtuisi tällä hetkellä SJK, HJK, inter, KuPS, Ilves, Atlantis, VPS ja toinen SJK.  Täydennysjoukkueet haettaisiin Kolmosesta tai alempaa.

Pääasiallinen syy sille miksi akatemiat pelaavat ykkösliigassa ja ykkösessä on se, että junnut saisivat tuntumaa mahdollisimman koviin miesten peleihin eivätkä pelaisi vain toisia junnuja vastaan. Reservijoukkueiden sarja olisi tavallaan paluuta vanhaan a-junioreiden mestaruussarjaan, jossa saisi olla muutama yli-ikäinen per joukkue.

Ilmiö harmittaa, mutta vaikea siihen on löytää täydellistä ratkaisua. Joten ehkä se urheilullinen ratkaisu on paras: sarjassa pelaavat ne joukkueet, jotka ovat pelaamalla ansainneet paikkansa siinä. (Vrt. liigapuolen iänikuinen keskustelu yleisömääristä.)

Ulkomaan benchmarkeista esim Alankomaiden kakkostasolla on runsaasti farmijoukkueita. Ja se jopa alaspäin suljettu sarja. Eli Ajaxin, PSV:n jne akatemiat eivät ole nousseet sinne pelaamalla, vaan on valittu että näiden parhaiden farmeja kannattaa peluuttaa pienempiä ammattilaisjoukkueita vastaan.
Ia

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KTP, PeKa, Çaykur Rizespor


Vastaus #758 : 30.04.2025 klo 16:26:03

Mielestäni liiton olisi hyvä nyt kerrata asia julkisesti ja todeta samalla että jatkossa tästä seuraa automaattisesti nousukielto. Palloliitto voisi sen laittaa myös suoraan farmisopimusilmoitukseen punaisella kissankokoisella tekstillä niin ettei sitä voi olla huomaamatta, mutta he eivät vain osaa tehdä sitä. En näe itsekään kovin hedelmällisenä että nyt kielletään nousemasta kun teko on ollut mitä todennäköisimmin epähuomiossa tehty eikä sillä ole saavutettu olennaista kilpailullista etua. Samalla ymmärrän että "nyt noustaan keinolla millä hyvänsä" -kannattajat kiihkeästi vaativat kilpailevan seuran periaatteellista nousukieltoa, mikä lähinnä vesittäisi kauden urheilullisesti. Itse asiassa erittäin harvinaista että olen aika samaa mieltä kuin liiton toppatakkimies.  Jos tästä on jonkun mielestä nyt aivan pakko rangaista niin ehdotan että he maksavat liiton juniorityölle sakkomaksun, mikä voi toki olla juridisesti ongelmallinen ratkaisu.

Tai mitä jos vaan noudatettaisiin sääntöjä, niin ei tulisi mitään juridisia ongelmia. Mikä siinä on niin vaikeaa? Tällaiset tapaukset ovat nimen omaan löysän ja epäammattimaisen kulttuurin seurausta, eikä mikään koskaan muutu, jos samalla linjalla jatketaan ikuisesti.

Myönnän ihan avoimesti, että itseäni tässä hommassa provosoi se joka suunnasta (mukaan lukien liitto) tullut vittuilu viime kaudella siitä, kun Kotkassa kehdattiin tuoda esiin se, ettei jatkosarjoja tehty liiton omien sääntöjen mukaan.

Silloin jo yritin tuoda esiin, että tämä välinpitämättömyys on jatkuvaa, eikä kyse ole vain yksittäistapauksesta. KTP ei ole nyt mukana sarjassa, mutta jos olisi, niin se ei tätä pelleilyä nielisi. Toivon ihan järjestelmän uskottavuuden kannalta, että joku tai jotkut sarjan joukkueista kuitenkin nousevat vaatimaan ammattimaisuutta ja sääntöjen noudattamista.
supstanssi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mites MyPa? Ai voitti?


Vastaus #759 : 30.04.2025 klo 16:34:06

En usko Ia kuitenkaan tuon pykälän lukemisen ja siihen hirttäytymisen parantavan ammattimaisuutta suomalaisessa jalkapallossa. Se ei tuo lisää rahoittajia tai ammattilaisia mukaan, mikä on ongelman ydin. Joten ihan sympaattista ja lopulta kaikkien etu jos sitä viisaudessa hieman tulkitaan. KTP:n tapaus oli kieltämättä hieman ikävämpi koska siitä saattoi jopa olla pientä urheilullista haittaa, mutta tässä kilpailijat eivät ole ansainneet nähdäkseni omalla ammattimaisuudellaan tai muutenkaan yhtään mitään lisäetua mitä tulisi mittavasti EIFiä nousukiellon kautta rankaisemalla. Toki olenkin niitä ihmisiä jotka eivät haasta naapuriaan oikeuteen vain siksi että lain kirjaimen mukaan voisi olla jotain saatavissa jos en koe tahallista vääryyttä tapahtuneen.
« Viimeksi muokattu: 30.04.2025 klo 16:44:53 kirjoittanut supstanssi »
Dagger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi, Apollo, Hyps,FC TPS, LFC


Vastaus #760 : 30.04.2025 klo 16:40:22

Väitän silti, että on erittäin paljon todennäköisempää, että Haglund ja Huttunen ovat olleet tyhmiä, kuin että he ovat tarkoituksella asettaneet EIF:lle mahdollisen nousukiellon josta sitten yrittäisivät kauden aikana keplotella pois. Tietenkään Haglund ja Huttunen eivät lähteneet googlaamaan asiaa, koska hehän ovat jalkapallon seuratoiminnan ammattilaisia ja mielestään tiesivät asian valmiiksi.

Tässä menee rinnakkain monta erillistä keskustelua, kuten:
- onko farmisopimus tehty tietoisena siitä että se asettaa nousukiellon (väitän, että eivät ole olleet tietoisia)
- onko farmisopimuksella ollut mitään todistettavaa vaikutusta Veikkausliigan tai Ykkösliigan otteluiden kulkuun (väitän että ei)
- onko Palloliitto itse tehnyt kaiken sääntöjenmukaisesti (ei välttämättä)
- onko tietämättömyys säännöistä lieventävä asianhaara (riippuu tilanteesta)
- onko farmisopimuksesta aiheutuva nousukielto pelkkä seuraamus vai sanktio (teknisesti ensimmäinen, käytännössä tällaisessa tapauksessa jälkimmäinen)
- kuuluuko EIF:n saada tästä sekoilusta joku sanktio (olen tälle ihan avoin)
- jos EIF saa sanktion, kuuluuko myös Hakan saada sanktio (tämä on hankalampi kysymys)
- onko ongelmallista jos liitto ei noudata sääntöjään (totta kai on)
- onko muilla seuroilla mahdollisuus valittaa siitä miten tämä asia on käsitelty (kenties, ehkä siksi Palloliitto on nyt hiljaa)
- pitääkö voida olettaa, että jalkapalloseuroissa tiedetään mitä papereita allekirjoitetaan (tavallaan pitää, mutta ei ne silti aina tiedä)
- asetetaanko sääntöjen noudattaminen vai sarjan ja nousujen ratkominen urheilullisin perustein tässä etusijalle (mielestäni jälkimmäinen)
- voiko TPS:n nousu ratketa tähän (se on tähtiin kirjoitettu)
Voi kettu mitä mutuilu jankkaamista,taas kerran Näätäkeisari onpi uusi Savon keisari.

Haglund ja Huttunen ovat sitten  täysiä idiootteja ja kelpaamattomia työtehtäväänsä kun eivät kerran tiedä mitä sopimus tuo tullessaan.
Jos et kerran tiedä mitä olet tekemässä ja varsinkin olet vielä niin vitun laiska ettet jaksa edes tarkistaa, niin älä sitten myöskään jaksa raahautua turhaan toimistolle nauttimaan munkki kahveja.
Farmisopimus estää nousun piste, Ei tässä ole mistään muusta kysymys, Suhmuri-Soini selkärangattomana suhmurina päätti lakaista jutun maton alle, koska myöskin laiskana paskana ei jaksanut nähdä vaivaa sen enempää ja kun hyvät tyypit soittaa "että eiks sen sopimuksen vois repiä kun me tehtiin sillee tyhmästi et me lähetettiin se teille ja sit meil kerrottiin että se sitoo meitä johonkin. Peten jengiä enemmän kun mun. Me kyl korvataan tää sit jotenkin"

Se että nämä tyypit ovat toimineet näin omaa tyhmyyttään ja laiskuuttaan ja sitten vasta huomanneet että tulipas toimittua väärin ei poista sitä faktaa että säännöt ovat hyvin selkeät ja yksinkertaiset ja sääntöjä pitää noudattaa, muutenhan säännöissä ja määräyksissä ei ole mitään järkeä jos ei niiden noudattamista valvota ja jos niitä tuosta vaan ohitetaan ja venytetään muina näätäkeisareina.



« Viimeksi muokattu: 30.04.2025 klo 16:57:12 kirjoittanut Dagger »
TheSlave

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomifutis


Vastaus #761 : 30.04.2025 klo 16:41:40

Tässä menee rinnakkain monta erillistä keskustelua, kuten:

Edelleenkään millään näillä ei ole mitään merkitystä, ei meidän tarvitse pohtia onko jotain tehty tahallaan vai vahingossa, onko nousukielto seuraamus vai sanktio, onko urheilullisesti oikein ettei EIF voi nousta... Farmisopimus on tehty ja täten seura ei voi nousta. Jos seura haluaa nousta ammattilaisliigaan niin asioita on pakko hoitaa ammattimaisesti. En todellakaan haluaisi olla TPS/Jippo/Lahti-fani jonka nousuhaaveet kariutuvat siihen että EIF rikkoo sääntöjä mutta sitä katsotaan läpi sormien.

Tottakai tämä on katastrofaalinen lopputulos EIF:n sponsoreille, pelaajille ja faneille joille on myyty nousutaistelu joka lopahtaakin sitten heti kauden alussa mutta ehkä Tammisaaressa pitäisi sitten tehdä asioita oikein ja jakaa vähän vastuuta. Jos ei siihen pysty niin Ykkösliigassa tai alempana on kyllä tilaa ja vähemmän stressiä.
säpitys

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti


Vastaus #762 : 30.04.2025 klo 16:44:26

- onko farmisopimuksella ollut mitään todistettavaa vaikutusta Veikkausliigan tai Ykkösliigan otteluiden kulkuun (väitän että ei)

Eihän kukaan ole väittänyt, että syntyneellä farmisopimuksella olisi ollut vaikutusta otteluiden kulkuun, mutta kilpailuun pelaajista farmisopimuksella on ollut vaikutus. Haka on voinut maksaa pelaajilleen enemmän tietäen, että kauden aikana he voivat lainata aikuisia pelaajia EIF:n (korvausta vastaan). Ei Haka nyt ilman korvausta tähän kuvioon olisi suostunut, kun heillä ei ole oikeastaan nuoria kehittyviä pelaajia, ketkä hyötyisivät peliajasta Ykkösliigassa tai saati mahtuisivat pelaamaan Ykkösliigan kärkipään joukkueessa. Tämän Hakan ja EIF:n välisen sopimuskuvion noudattaminen on edelleen mahdollista hyödyntämällä perinteisiä lainasopimuksia, mutta silloin pelaajat eivät pelaa kahta liigaa samaan aikaan. Haka voi hyvin todennäköisesti olla keskikesällä tilanteessa, että eivät pelaa pääsystä eurokentille, mutta eivät myöskään pelaa putoamista vastaan, jolloin osa pelaajista lainataan muualle.
ExtraJack

Poissa Poissa


Vastaus #763 : 30.04.2025 klo 16:46:26

Farmijoukkueiden rajaamisessa Ykkösliigasta pois seuraa ongelma siinä, että Ykkönen muodostuu tuolloin lähes täysin farmisarjaksi. Ja taas, jos Ykkösestäkin otetaan farmit pois, niin sitten Kakkosessa on aika lailla sama ongelma ja sarjan kärkijoukkueina pyörisi lähinnä vain akatemia-jengejä. Toki tässä tapauksessa suurseurat tuskin enää samoissa määrin panostaisi akatemiajengeihinsä, ja en tiedä olisiko tämäkään kovin hyvä vaihtoehto.

Fiksu puheenvuoro kokonaisuudessaan. Kilpailullisesti ja kiinnostuksellisesti kaikki kakkosjoukkueet ovat aivan perseestä.  Nuo akatemiat ovat vaan lähes välttämättömiä pelaajakehityksen kannalta. Valitettavasti monessa ykkösliigan tai ykkösen seurassa arki ei ole tarpeeksi laadukasta, että he voisivat kehittää suurempien seurojen pelaajia. Tietysti jos lisenssi ehtoihin laitetaan kireämpiä vaatimuksia olosuhteista ja seurojen akatemiatoiminnasta, niin ongelma korjaantuisi sillä, mutta rahaa kun ei ole, niin kaikki ymmärtävät, että ei voi realistisesti sellaisia vaatia. Sen takia nykyinen systeemi on voimassa ja se on tällä hetkellä ainakin vaihtoehdoista paras.
Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #764 : 30.04.2025 klo 16:55:45

En usko Ia kuitenkaan tuon pykälän lukemisen ja siihen hirttäytymisen parantavan ammattimaisuutta suomalaisessa jalkapallossa. Se ei tuo lisää rahoittajia tai ammattilaisia mukaan, mikä on ongelman ydin. Joten ihan sympaattista ja lopulta kaikkien etu jos sitä viisaudessa hieman tulkitaan. KTP:n tapaus oli kieltämättä hieman ikävämpi koska siitä saattoi jopa olla pientä urheilullista haittaa, mutta tässä kilpailijat eivät ole ansainneet nähdäkseni omalla ammattimaisuudellaan tai muutenkaan yhtään mitään lisäetua mitä tulisi mittavasti EIFiä nousukiellon kautta rankaisemalla. Toki olenkin niitä ihmisiä jotka eivät haasta naapuriaan oikeuteen vain siksi että lain kirjaimen mukaan voisi olla jotain saatavissa jos en koe tahallista vääryyttä tapahtuneen.

Tästähän tulee aivan älytön mainehaitta koko sarjalle, jos Palloliitto todella päättää olla seuraamatta omia selkeistä sääntöjään. Lähtökohtaisesti ammattimaisuuden ihan perusperiaatteita on se, että sarjalla on selkeät säännöt, joita myös noudatetaan. Jos tämä päädytään lakaisemaan sängyn alle, niin aivan pommin varmasti medioiden kiinnostus asiaa kohtaan lisääntyy huomattavasti.
supstanssi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mites MyPa? Ai voitti?


Vastaus #765 : 30.04.2025 klo 16:57:52

Tästähän tulee aivan älytön mainehaitta koko sarjalle, jos Palloliitto todella päättää olla seuraamatta omia selkeistä sääntöjään.

Ei tule varmaan yhtään maksavaa katsojaakaan enää tämän jälkeen.
Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #766 : 30.04.2025 klo 16:59:13

Ei tule varmaan yhtään maksavaa katsojaakaan enää tämän jälkeen.

Varmasti tulee, mutta nykyistä vähemmän.
supstanssi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mites MyPa? Ai voitti?


Vastaus #767 : 30.04.2025 klo 17:04:14

^ Itse arvelen TPS:n olevan vähintään nousukarsija ilman EIFfin sulkemistakin, etkö luota joukkueeseen vai haluatko nyt tosiaan että muut tulevat suljetuiksi pois sarjasta hieman hähmäisin kabinettiperustein. Luulisi että olisi mukavampi pelata voitosta kun etuakaan EIF ei ole saanut vaan lähinnä julkisuudessa haittaa amatöörimäisestä puuhastelustaan (joka voisi sattua aika monen seuran toimarille suomifutiksessa, tuskin mikään muu paikka on yhtä epäkiitollinen oto-työ kuin vastuupaikka Ykkösliigan/Ykkösen jengissä).
Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #768 : 30.04.2025 klo 17:11:37

Aikamoista whataboutismia. Ei tässä ole lainkaan kyse Tepsistä vaan sarjan virallisista säännöistä, joita tulisi noudattaa, vaikka jollekin tulisikin paha mieli.

Miksi ihmeessä ketään pitäisi sulkea pois sarjasta ???
supstanssi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mites MyPa? Ai voitti?


Vastaus #769 : 30.04.2025 klo 17:16:08


Eipä tietenkään ole kyse Tepsistä, vaan puhdasta sattumaa. EIF on silti yksi mahdollisista nousun tavoittelijoista ja kaikesta päätellen nyt edelleen sitä hamuaa, sulkea pois sarjasta tai estää nouseminen jo etukäteen kabinetissa, ymmärrät pointin.
TheSlave

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomifutis


Vastaus #770 : 30.04.2025 klo 17:20:45

Eipä tietenkään ole kyse Tepsistä, vaan puhdasta sattumaa. EIF on silti yksi mahdollisista nousun tavoittelijoista ja kaikesta päätellen nyt edelleen sitä hamuaa, sulkea pois sarjasta tai estää nouseminen jo etukäteen kabinetissa, ymmärrät pointin.


Tässä tapauksessa EIF on tuon kabinettipäätöksen tehnyt, heille voi ohjata kaikki valitukset aiheesta.
urheilutoimenjohtaja

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: TPS & Blaugrana


Vastaus #771 : 30.04.2025 klo 17:21:58

haluatko nyt tosiaan että muut tulevat suljetuiksi pois sarjasta hieman hähmäisin kabinettiperustein.
Siis hetkonen… :D Miten päin tää homma menikään.
Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #772 : 30.04.2025 klo 17:22:17

Eipä tietenkään ole kyse Tepsistä, vaan puhdasta sattumaa. EIF on silti yksi mahdollisista nousun tavoittelijoista ja kaikesta päätellen nyt edelleen sitä hamuaa, sulkea pois sarjasta tai estää nouseminen jo etukäteen kabinetissa, ymmärrät pointin.


En nyt ihan rehellisesti ymmärrä, miten se olisi Tepsin tai muiden joukkueiden vika, jos he pitävät huolta, että sarja noudattaa omia sääntöjään.
Kuqqen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: activity in the forest and streets


Vastaus #773 : 30.04.2025 klo 17:41:44

Voikohan tästä valittaa ihan siviilinä?

Entä Liigasta putoava joukkue, kyllä siinä vaiheessa kannattaa viimeistään protesti tehdä, jos EIF olisi nousemassa.
mjanders

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: EIF, BK-46, FC HIK


Vastaus #774 : 30.04.2025 klo 17:47:57

Hirveä kiima joillakin saada lisää farmijoukkueita Ykkösliigaan... Kai se on sarjan arvostuksen osalta parempi mitä vähemmän noususta kamppailevia joukkueita on mukana.

Onneksi Palloliitto ei ole samaa mieltä ja on mitätöinyt tuon vailla täyttä ymmärrystä tehdyn sopimuksen EIFin ja Hakan välillä. Säännöthän eivät käsittääkseni erikseen kiellä sopimuksen mitätöintiä.

Toivottavasti tästä päätöksestä vielä tiedotetaan ihan virallisestikin, jotta siihen voi muut seurat viitata jos haluavat tehdä siitä valituksen. Ja toivottavasti mahdolliset valitukset saadaan käsiteltyä ennen nousukarsintojen alkua.

 
Sivuja: 1 ... 30 [31] 32 ... 93
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa