• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Mitkä seurat kuuluvat Veikkausliigaan?

Aloittaja tactico, 27.10.2024 klo 22:27:34

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

tactico

Erityisesti tähän aikaan vuodesta, kun nousijoita ja putoajia varmistuu, kuulee paljon puhetta siitä kuinka tämä tai tuo seura kuuluu/kuuluisi Veikkausliigaan. Paikkoja on kuitenkin vain rajattu määrä, joten kysymykseni arvon kanssafoorumisteille kuuluukin: mitkä seurat sinun mielestäsi kuuluvat Suomen miesten pääsarjaan? Luettele 12 seuraa, jotka sinun ideaalimaailman Veikkausliigassasi pelaisivat. Saa toki perustellakin, mutta välttämätöntä se ei ole. Painotat sitten maantieteellistä kattavuutta, jalkapallon asemaa kaupungissa tai vierasmobien kokoa, olisi mukava kuulla tiukkoja listauksia.

e. Selvennetään nyt verran, että tietenkin sarjaan kuuluvat ne jengit jotka ovat pelaamalla paikkansa siellä ansainneet. Tässä enemmänkin haussa nyt foorumistin unelmaliiga -tyyppinen listaus, joko omien sympatioiden tai jonkin muun kriteerin tai muiden kriteerien mukaan.

4-5-2



muumi

Pelaamalla tietysti, mutta mielenkiintoinen kysymys suomifutiksen maantieteen kannalta. Pohdin itsekin tänään tätä Jaron nousua toivoessa. Niin että missä on isoja väestöjä, jossa jalkapallo olisi hyvä saada nousuun. No Espoo ja Vantaa tietysti, mutta niissä toki pelataan paljon. Jyväskylä, Pori, Lappeenranta, Joensuu.

Mutta tästä on ollutkin foorumilla joskus keskustelua. Kun vaan muistaisi missä.

Nysse

KuPS
Ilves
TamU
TPS
Inter
FC Lahti
HJK
HIFK
VPS
SJK
Gnistan
KTP

Lähes maksimaalinen määrä kiimaa

Glorious

Ne ketkä pelaamalla siellä pärjäävät. Muilta pulinat pois.

Tammelan vartija

Lainaus käyttäjältä: Nysse - 27.10.2024 klo 22:38:55
KuPS
Ilves
TamU
TPS
Inter
FC Lahti
HJK
HIFK
VPS
SJK
Gnistan
KTP

Lähes maksimaalinen määrä kiimaa
JJK vielä tohon Kupsia piikittelemään Gnistanin tilalle. Luulen että olisi vain kolmas pyörä tossa Helsingin kuvioissa.

Toffo

Riittävästi vaihtuvuutta, sopivasti kyläseuroja ja eksotiikkaa.

Joku Inarin Veto olisi niiin kova. Maarinhamina kun sarjassa jo on niin vaikka joku IF Föglö :ylos:

Musta Yö


Nysse

Lainaus käyttäjältä: Tammelan vartija - 27.10.2024 klo 22:50:16
JJK vielä tohon Kupsia piikittelemään Gnistanin tilalle. Luulen että olisi vain kolmas pyörä tossa Helsingin kuvioissa.

Nojoo, voisi jopa toimia. Gnistanilla potentiaalia ja lyhyet matkat voi lisätä suurien mobien määrää. Kumpi vain toimii mielestäni. Joku saattaisi vaihtaa myös KTP johonkin mutta itselle kelpaa uusine katsomoineen.

hartmann

#10
Lainaus käyttäjältä: Toffo - 27.10.2024 klo 22:56:08
Riittävästi vaihtuvuutta, sopivasti kyläseuroja ja eksotiikkaa.

Ei todellakaan.

Sopiva liiga olisi pää- ja suurkaupunkipainotteinen:

HJK
Gnistan
Käpa
PK-35
Atlantis
Klubi04
Ilves
FC Inter

Pari uutta stadionia ympäri Helsinkiä ja alkaisi olemaan olosuhteetkin kunnossa.


harkkapilli

Pelaamalla ja lisenssiehtojen täyttämisellähän liigapaikka tietysti ansaitaan, mutta jos nyt tuo ohitetaan avausviestin ajatusleikin raamein, niin oma 12 joukkueen lista voisi näyttää tältä. Hahmotelma on yhdistelmä maantieteellistä kattavuutta, Veikkausliigan pitkäaikaisia seuroja sekä derbyjä.

FC Inter
TPS

HJK

KTP

FC Lahti

FC Haka
Ilves

SJK
VPS
Jaro

KuPS

RoPS

- - - - -

IFK Mariehamn
FC Honka
AC Oulu
Pori (Jazz?)
Jyväskylä (JJK?)
MP
HIFK
TamU
TPV
Gnistan?

12 joukkueen raja on aika tiukka ja selvästi joukkoon kuuluvia joukkueita/paikkakuntia jäi ulkopuolelle. Listasinkin niitä vielä viivan alle kärkkymään liigapaikkaa. Isommassa liigassa sieltä löytyisi varmaan täydennystä ja toiselle sarjatasolle potentiaalisia nousijoita tuomaan sarjaan vaihtuvuutta.

Pääkaupunkiseutu tuossa nyt jäi vähän omituiseen asemaan. Väkirikkaalta alueelta kuuluisi varmaankin olla enemmän kuin yksi joukkue. HJK on vienyt kuitenkin muilta yrittäjiltä elintilan niin täydellisesti, että pitkäaikaiset selvästi pääsarjaan kuuluvat joukkueet ovat vähissä. Honka on ehkä lähimpänä tuota, mutta juuri nyt aika kaukana. Gnistan on toki liigassa jo parhaillaan, mutta itse kaipaan helsinkiläisseuralta vielä vähän pidempää näyttöä huipulla pysymisestä, vaikka ensimmäinen kausi sujuikin varsin lupaavasti.

Viivan alla olevissa muiden paikkakuntien seuroissa on myös monta edustajaa, jotka ovat tällä hetkellä todella kaukana liigasta. Mutta tämähän olikin ajatusleikki.

Kikkapaita

Mites Oulun OPS? Perinteinen seura, laaja talousalue (vaikka AC Oulu jo toki Liigassa on), ehkä voisi olla toisena pohjoissuomalaisena seurana perustellusti mukana.

Qingjing Wuwei

Lainaus käyttäjältä: kaarteengosse - 27.10.2024 klo 23:02:25
Ei todellakaan.

Sopiva liiga olisi pää- ja suurkaupunkipainotteinen:

HJK
Gnistan
Käpa
PK-35
Atlantis
Klubi04
Ilves
FC Inter

Pari uutta stadionia ympäri Helsinkiä ja alkaisi olemaan olosuhteetkin kunnossa.


SJK
Ilmajoen Kisailijat
VPS
VIFK
MIFK
Inter
Närpes
OPS
Tamu
Kiisto
KPV
KTP
(varalla EIF, jos olosuhdelisenssit ei riitä)
Mielestäni olisi oikein hyvässä suhteessa joukkueita, ympäri Suomea.

Sireeni

AC Oulu
FF Jaro
Gnistan
Haka
HJK
IFK Mariehamn
Ilves
Inter
KTP
KuPS
SJK
VPS

Mikä tässä on epäselvää?

Djortikkaeff

Jippo
MP
KajHa
P-Iirot
FC Vaajakoski
TP-47
KäPa
PK-37
Närpes Kraft
MyPa
SalPa
KaaPo

Ois kiva nähdä näitä seuroja. Varmasti oppisin monenlaista näistä seuroista kauden mittaan.

hoohoijr


fotipaali

Ei olisi omien toiveiden mukainen, mutta pelkillä palloseuroilla täytetty liiga olisi ajatusleikkinä mielenkiintoinen

KuPS
VPS
TPS
JäPS
RoPS
EPS

JPS
OPS
HPS
TiPS
NoPS
KePS

tamme auto

HJK
FC Ulvila
Kurvin Vauhti
Kolarin Kontio
VaPK
KoPa
HaPK
SiPS
KaPa
FC Loviisa
PIF
HyPS

Mikä tässä on epäselvää.

Niinimäki

HJK   
KuPS
Ilves
FC Honka
TPS
SJK
VPS
HIFK
FC KTP
OLS
FC Jazz
Reipas
JJK
TPV
FF Jaro
KPV



DonArifi

HJK
KuPS
Ilves
SJK
VPS
FC Lahti
KPV
RoPS
FC Jazz
JJK
Honka
LoPa

suomifutiksen Janne Tähkä

BK-46
FC Jazz
FF Jaro
Haka
HaPK
HIFK
HJK
IIF
Ilves
JIPPO
JJK
Jämsänkosken Ilves
KTP
KuPS
MP
Närpes Kraft
RoPS
SJK
Sporting Kristina
TP-47
TPS
VPS

Tässä ois 22 joukkueen liiga, paljon paikallispelejä, täydellinen sekoitus isojen kaupunkien suurseuroja ja pienempien paikkakuntien haastajia maan futishulluimmilta paikkakunnilta. Pelattaisiin tammikuun puolivälistä lokakuun loppuun kaksinkertainen sarja ja sitten kuusi parasta yksinkertaisen ylemmän loppusarjan ja 16 heikointa cup-kaavion, jossa häviäjät aina jatkavat, luuserifinaalin häviäjä suoraan Superykköseen ja voittaja karsii Superykkösen kakkosta vastaan liigapaikasta.

Chief Innanen

KuPS
Elo
MP
KPV
RoPS
OPS
VPS
Jaro
SJK
Ilves
Haka
Reipas
KTP
Inter
TPS
Jazz
HJK
HIFK
IFK M
Gnistan

20 joukkueen kaksinkertainen sarja, lopuksi jumbo tippuu ja toiseksi viimeinen karsii kuten nytkin.

Anorok

Ilves
Tamu
HJK
Haka
Inter
TPS
Hifk
Mypa
Kups
Jaro
SJK
Jäps

Yalbert

Näkisin, että mielenkiinnon ja kaupallisen potentiaalin säilyttämiseksi liigan on välttämätöntä mennä kohti amerikkalaista ammattilaissarjaa, jossa joukkueet on ripoteltu tasaisesti ympäri talousalueita franchise-periaatteella. Alustavasti sellainen voisi näyttää vaikka tältä:

Eastern Conference
Bay City Crystals
Karelia Pastries
Kotka Vocals
Lakeland Foxes
Lapland Reindeer
Savonia Banzais
St. Michel Saints
Töölö Clubbers
Vantaa 35'ers
Åggelby Sparks

Western Conference
Jakobstad Steelers
Ostrobothnia Baseballs
Oulu Air Conditioners
Raseborg Swedes
Tampere Bobcats
Tapiola Construction Sites
Turku Tugboats
West Coast Geezers
White Rapid Pulpmills
Åland Islanders