JorgStiel
Poissa
Suosikkijoukkue: Tepsi. ULKOMAILTA Bajen.
|
 |
Vastaus #375 : 21.07.2025 klo 00:46:12 |
|
Ei Mjällby kestä kuitenkaan.
|
|
|
|
shots
Poissa
|
 |
Vastaus #376 : 22.07.2025 klo 07:25:22 |
|
MAIF hankki Bodøsta Jeppe Kjærin, jonka pitäisi olla aika suora korvaaja menetetylle Rojkjaerille.
|
|
|
|
jjs
Poissa
Suosikkijoukkue: Uolevi, Myy
|
 |
Vastaus #377 : 22.07.2025 klo 18:04:00 |
|
Ihan siedettävä joukkueeseen tulo Alexander Johanssonilta.
|
|
|
|
Djbb
Poissa
|
 |
Vastaus #378 : 23.07.2025 klo 14:46:43 |
|
Abdelrahman Boudah, Bajen --> Albirex Niigata.
Seitsemän miltsiä kassaan siitä.
|
|
|
|
shots
Poissa
|
 |
Vastaus #379 : 25.07.2025 klo 08:16:01 |
|
Västeråsin kärki Aaron Bibout myytiin 2,2 miljoonalla eurolla Genkiin. Samalla rikottiin Superettanin siirtoennätys.
|
|
|
|
Dougie Jones
Poissa
|
 |
Vastaus #380 : 25.07.2025 klo 13:12:07 |
|
Västeråsin kärki Aaron Bibout myytiin 2,2 miljoonalla eurolla Genkiin. Samalla rikottiin Superettanin siirtoennätys.
Hyvää bisnestä tekee Västerås. Linday 1,7milj., Åslund 890k, Marques 500k, Douglas 450k. Ja nyt tuo 2,2 milj. Biboutista. Koska Suomessa?
|
|
|
|
Edernoo
Poissa
|
 |
Vastaus #381 : 26.07.2025 klo 19:38:08 |
|
Mitäs ihmettä, onko Ruotsii tullu var-pelleily mukaa? Kattelin flashscorea ja se sanoo, että Malmön maali hylätty var-tarkastuksella.
|
|
|
|
shots
Poissa
|
 |
Vastaus #382 : 27.07.2025 klo 14:38:59 |
|
Mitäs ihmettä, onko Ruotsii tullu var-pelleily mukaa? Kattelin flashscorea ja se sanoo, että Malmön maali hylätty var-tarkastuksella.
Ei. Maali hylättiin ihan normaalilla tavalla. IFK Aspudden-Tellus saa Gyökeresin kaupasta 8,3 miljoonaa kruunua. Koko seura pyörii vuosittain noin 4-5 miljoonalla, joten iso raha pikkuseuralle.
|
|
|
|
Aemilianus Finnicus
Poissa
Suosikkijoukkue: Bajen
|
 |
Vastaus #383 : 27.07.2025 klo 16:20:09 |
|
Häcken sulamassa pahanlaatuisesti
|
|
|
|
Djbb
Poissa
|
 |
Vastaus #384 : 27.07.2025 klo 20:02:34 |
|
Bajen nousee myös tällä viikolla tappioasemasta voittoon, kun Värnamo kaatuu vieraissa 2-3.
|
|
|
|
iisakki
Poissa
|
 |
Vastaus #385 : 27.07.2025 klo 22:13:27 |
|
AIK ei saa enää hippaa edes europaikasta. Uus yri ensi vuonna.
|
|
|
|
Raiden
Poissa
Suosikkijoukkue: Punavalkoinen Lebensraum
|
 |
Vastaus #386 : 29.07.2025 klo 01:22:09 |
|
Olipas ihana loppu Ellos-IFK  Kannatti tämä kiireiden jälkeen vielä tallenteelta katsoa 
|
|
|
|
Zlatanic
Poissa
Suosikkijoukkue: GPR FC, futsal, Marcus "Mace" Forss ja Sirbi.
|
 |
Vastaus #387 : 29.07.2025 klo 09:07:09 |
|
Ja niin vaan on VSK hilannut itsensä takaisin kärkikamppailuun Superettanissa, vaikka alkukausi takkuili hieman. 
|
|
|
|
FC1
Poissa
|
 |
Vastaus #388 : 29.07.2025 klo 16:14:20 |
|
Hyvää bisnestä tekee Västerås.
Linday 1,7milj., Åslund 890k, Marques 500k, Douglas 450k. Ja nyt tuo 2,2 milj. Biboutista.
Koska Suomessa?
Varmaan siinä kohtaa ollaan jo paremmin raiteilla, kun hankitaan esim. Liigaan sellaisia ulkomaalaisvahvistuksia, joita on pelaajan ikä huomioiden mahdollista myydä eteenpäin, vaikkapa Ruotsiin. Ruotsalaiset joukkueet pyrkivät kuitenkin myymään hankkimansa nuoret pelaajat (esim. Siltanen) mahdollisuuksien mukaan suht nopeasti eteenpäin, jotta saavat itse rahaa seuran kassaan. Suomeen hankitaan sitten näitä tyyliin 26-30v ulkkareita, jotka eivät ole pelanneet puoleen vuoteen, yritä niitä sitten myydä eteenpäin.
|
|
|
|
Djbb
Poissa
|
 |
Vastaus #389 : 31.07.2025 klo 15:20:33 |
|
Jusef Erabia huhuillaan RC Lensiin.
Paikkaaja tulisi olemaan todennäköisesti Nikola Vasic, joka on jo aiemmin ilmaissut halunsa pelata Bajenissa.
|
|
|
|
shots
Poissa
|
 |
Vastaus #390 : 31.07.2025 klo 16:28:46 |
|
Jusef Erabia huhuillaan RC Lensiin.
Paikkaaja tulisi olemaan todennäköisesti Nikola Vasic, joka on jo aiemmin ilmaissut halunsa pelata Bajenissa.
Eikös Vasicilla ollut jo melkein sopimus viime kauden päätteksi, mutta siirto kariutui ristisiteen katkeamiseen? Käsittääkseni Vasic on kova bajen-fani kyllä.
|
|
|
|
Djbb
Poissa
|
 |
Vastaus #391 : 31.07.2025 klo 16:59:36 |
|
Eikös Vasicilla ollut jo melkein sopimus viime kauden päätteksi, mutta siirto kariutui ristisiteen katkeamiseen? Käsittääkseni Vasic on kova bajen-fani kyllä.
Saattaa olla joo, ainakin viime kaudella tästä jo puhetta oli. Kaksi maalia painoi viime kaudella Bajenia vastaan vieraissa, 3-3 tasurissa, eikä tuulettanut maaleja, kuten normaalisti.
|
|
|
|
shots
Poissa
|
 |
Vastaus #392 : 31.07.2025 klo 17:05:08 |
|
IFK Värnamolla on terveyshuolia kun vajaa kymmenen ukkoa oli eilen kipeänä ja joukkuetreenit peruttiin. Muun muassa pukukoppi on saanut täyden siivouksen, koska oletettavasti jossain siellä se pöpö on. Värnamo myös yritti siirtää viikonlopun GAIS-peliä, onnistumatta siinä.
|
|
|
|
shots
Poissa
|
 |
Vastaus #393 : 31.07.2025 klo 22:14:56 |
|
Umeå on tehnyt sopparin reilun 100 Valioliigapeliä pelanneen Jordon Iben kanssa.
|
|
|
|
Rudolfsheim
Poissa
|
 |
Vastaus #394 : 31.07.2025 klo 23:47:02 |
|
Sveduista kaikki joukkueet jatkoon tällä viikolla europeleissä.
|
|
|
|
wastedrepublic
Poissa
Suosikkijoukkue: Vepsu
|
 |
Vastaus #395 : 31.07.2025 klo 23:56:31 |
|
Sveduista kaikki joukkueet jatkoon tällä viikolla europeleissä.
Arpaonni, Veikkausliigan toimistolla kuiskutellaan. Hieno suoritus. Varsinkin Häckeniltä. Aika mielenkiintoinen seuraava kierros: FCK-Malmö (vähintään ECL-sarjapaikka) Häcken-Brann (voitolla vähintään ECL-sarjapaikka) AIK-Györ Rosenborg-Hammarby Malmöllä haastava, Häckenillä ihan ok mahdollisuudet, AIK pitäisi hoitaa ja sitten taas Hammarbyllä ok mahikset painella jatkoon.
|
|
|
|
Rudolfsheim
Poissa
|
 |
Vastaus #396 : 31.07.2025 klo 23:58:26 |
|
Jahas en tajunnutkaan et siel on tulossa peräti kolmet pohjoismaiden väliset ens kierroksella. Mikäs sen parempaa 
|
|
|
|
shots
Poissa
|
 |
Vastaus #397 : 03.08.2025 klo 09:47:08 |
|
Sundsvallin paska taloudellinen tilanne on ollut tiedossa jo pitkään ja seura on tehnyt myös 11 miljoonan kruunun säästösuunnitelman tälle vuodelle. Lisäksi tavoitteeksi on kirjattu ainakin yksi pelaajakauppa, mutta nyt näyttää että tuo tavoite ylitetään reilusta. Pitkänhuiskea hyökkäävä keskikenttäpelaaja Yacqub Finey on ollut Hammarbyn ostoslistalla. Finey oli viime kaudella Giffarnan paras maalintekijä kahdeksalla osumallaan. Toinen kiinnostusta herättänyt pelaaja on toppari Ludvig Svanberg. Viikko sitten pelatussa Örebro-pelissä oli ainakin Djurgårdenin ja hollantilaisen Cambuurin edustajat paikalla.
Mutta vaikka nämä kaksi pelaajaa myytäisiin, kukkaron nyörit on silti sen verran kireällä ettei seura aio tehdä mitään korvaavia hankintoja. Kauden ainoa tavoite on tehdä taloudellisesti hyyvä vuosi säilyttämällä sarjapaikka, ja siihen hyvä alkukausi (ja Umeån sekä Örebron heikkous) on antanut sen verran hyvät lähtökohdat, että oletettavasti sarjapaikka rupeaa kohta olemaan jo varma.
Taloudellisesti Giffarna sai mukavan lisäbonuksen kun Brommapojkarna myi Norjassa lainalla olleen Paya Pichkahin Bryneen. Tästä Sundsvallin tilille kilahti jälleenmyyntibonarit.
Tuloksellisesti viimeinen viikko oli pettymys Sundsvallille. Viime viikonloppuna Örebro onnistui varastamaan pisteen vierasreissulta 1-1 tasapeliin päättyneessä pelissä, jossa Giffarnalla oli täydet mahdollisuudet tehdä 4-5 maalia. Nyt eilen tuli kunnon kylvetys Utsiktenin vieraana 4-1 lukemin, joka rikkoi seitsemän tappiottoman ottelun sekä viiden vierasvoiton putket. Eilen riveistä oli pois Svanberg (loukkaantuminen) sekä Amaro Bahtijar (korttitili), jonka takia kokoonpanoon oli pakko tehdä muutoksia ja tämä väkisin näkyi myös pelaamisessa.
|
|
|
|
Antik
Poissa
Suosikkijoukkue: Kotijoukkue
|
 |
Vastaus #398 : 03.08.2025 klo 17:01:34 |
|
Kierroksen suomalaismatsi pelataan Uppsalassa. Walta, Suhonen ja Varmanen kaikki avauksessa kun Sirius kohtaa Östersin pohjakamppailussa. Sää hellii yleisöä ja allekirjoittanut on paikan päällä.
|
|
|
|
D mies
Poissa
|
 |
Vastaus #399 : eilen kello 11:59:49 |
|
Mikäs tän Mjällbyn menestyksen selittää? Kyläpahasessa hätäseen tuhat asukasta ja peleissä kuitenkin parhaimmillaan kuutisen tuhatta. Karlskronasta ja -hamnistako ne katsojat ja sponsorit tulee? Ruotsin Vimpelin Veto vai MyPa?
|
|
|
|
|
|