Borvoo
Poissa
Suosikkijoukkue: MiKi, HJK
|
 |
Vastaus #400 : 05.08.2025 klo 20:49:16 |
|
Mikäs tän Mjällbyn menestyksen selittää? Kyläpahasessa hätäseen tuhat asukasta ja peleissä kuitenkin parhaimmillaan kuutisen tuhatta. Karlskronasta ja -hamnistako ne katsojat ja sponsorit tulee? Ruotsin Vimpelin Veto vai MyPa?
Viime sivulla tästä käytiin jo vähän keskutelua. Blekingen lääni on pinta-alaltaan Ruotsin pienin, vähän pienempi kuin esimerkiksi Sundsvallin kunta, mutta porukkaa on kuitenkin yli 150 000. Sölvesborgissa on populaa reilut 17k. Kovin lähellä ei tämän tason futista pelata, ja varmaan vetää myös Skoonen puolelta.
|
|
|
|
shots
Poissa
|
 |
Vastaus #401 : 08.08.2025 klo 12:04:52 |
|
Meriluodon siirron myötä suomalaisten kokonaismäärä on 20 kappaletta joka on uusi ennätys Allsvenskanissa.
|
|
|
|
Rudolfsheim
Poissa
|
 |
Vastaus #402 : 09.08.2025 klo 17:14:20 |
|
Mjällby siirtyi juuri johtoon Malmön vieraana hieman onnekkaasti 51. minuutilla. Tilastojen valossa oli hallitsevampi ekalla jaksolla. e. ja sieltä 0-2 maali. Meni täysin veskarin piikkiin. Kierroksia tämän jälkeen vielä 11, mutta kyllähän se vaikuttaa vahvasti siltä, että Mjällby on tiputtamassa yhden joukkueen pois mestaruustaistelusta. e2. Malmön vahva painostus toi 1-2 kavennuksen, mut lisäajalla Mjällby tekaisi vielä kolmannen maalin ja tulee voittamaan matsin. ...ja tajusin vasta nyt, että tuo ero näillä joukkueilla kasvaa jo kolmeentoista pisteeseen. Perkeleen livetaulukot  Vieraskannattajia paikalla 1700 (10% Sölvesborgin kunnan väkiluvusta).
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.08.2025 klo 18:29:34 kirjoittanut Rudolfsheim »
|
|
|
|
|
Laporte
Poissa
|
 |
Vastaus #403 : 09.08.2025 klo 18:14:34 |
|
Vieraskannattajia paikalla paikalla 1700 (10% Sölvesborgin kunnan väkiluvusta).
PASKAA
|
|
|
|
mike--2000--
Poissa
Suosikkijoukkue: Swedish Empire
|
 |
Vastaus #404 : 09.08.2025 klo 19:48:29 |
|
Mikäs tän Mjällbyn menestyksen selittää? Kyläpahasessa hätäseen tuhat asukasta ja peleissä kuitenkin parhaimmillaan kuutisen tuhatta. Karlskronasta ja -hamnistako ne katsojat ja sponsorit tulee? Ruotsin Vimpelin Veto vai MyPa?
Iso väestö ympärillä. Kristianstad ja Hässleholm myös ihan vieressä. Jengi tuolla ei paljon symppaa Malmöä. Tervetuloa Sweden rock festareille ensi vuonna.
|
|
|
|
iisakki
Paikalla
|
 |
Vastaus #405 : 10.08.2025 klo 16:27:45 |
|
AIK–Dif ollut nyt pian 30 min keskeytetty soihtumeren takia.
Joka vitun kerta.
Itsekkäät fanit. Pelaajien peli.
|
|
|
|
IlDiavolo
Poissa
Suosikkijoukkue: NBA-tuokio
|
 |
Vastaus #406 : 10.08.2025 klo 16:31:09 |
|
Ruottalaiset on juntteja.
...jos nyt ovat edes ruottalaisia nämä riemuidiootit.
|
|
|
|
nurtsi1
Paikalla
|
 |
Vastaus #407 : 10.08.2025 klo 16:36:46 |
|
No pyro no party. Savu hälveni muutamassa minuutissa, ei mitään järkeä viivyttää puolta tuntia peliä noiden takia. Poliisi ja matsidelegaatio 
|
|
|
|
Fotboll
Poissa
Suosikkijoukkue: Aleksi
|
 |
Vastaus #408 : 10.08.2025 klo 16:39:14 |
|
Sieltä oli ammuttu ilotulitteita, minkä takia ottelukokous. Ei johtunut soihduista. Ruotsissa on jo muutaman kauden ajan ainakin vedetty peli poikki kaikista kentälle lentävistä esineistä/ilotulitteista. Ottelun alussa lensi muovituoppi minkä takia pieni tauko ja nyt ilotulitteiden takia ottelukokous.
|
|
|
|
Molden enkeli
Poissa
Suosikkijoukkue: Paulus Arajuuri
|
 |
Vastaus #409 : 10.08.2025 klo 16:42:09 |
|
Sieltä oli ammuttu ilotulitteita, minkä takia ottelukokous. Ei johtunut soihduista. Ruotsissa on jo muutaman kauden ajan ainakin vedetty peli poikki kaikista kentälle lentävistä esineistä/ilotulitteista. Ottelun alussa lensi muovituoppi minkä takia pieni tauko ja nyt ilotulitteiden takia ottelukokous.
Voi olla ihan hyvä käytöntä tommoinen vähän pidempi paussi. Nostaa kynnystä ruveta sekoilemaan. Toki joku voisi sanoa ettei noita tuoppien ja savujen heittelijöitä edes futis kiinnosta niin "rangaistus" osuu kaikkien muiden nilkkaan.
|
|
|
|
Rudolfsheim
Poissa
|
 |
Vastaus #410 : 10.08.2025 klo 17:10:34 |
|
No pyro no party. Savu hälveni muutamassa minuutissa, ei mitään järkeä viivyttää puolta tuntia peliä noiden takia. Poliisi ja matsidelegaatio  Onko läksyt tehty?
|
|
|
|
Djbb
Poissa
|
 |
Vastaus #411 : 10.08.2025 klo 17:17:00 |
|
Onko läksyt tehty?
Aina kaikkien muiden kun kannattajien vika.
|
|
|
|
nurtsi1
Paikalla
|
 |
Vastaus #412 : 10.08.2025 klo 20:20:12 |
|
Onko läksyt tehty?
MVNT?  Mikä nyt pyrotekniikassa korpeaa? Ei tuolla tapahtunut mitään semmoista minkä takia peli oli seis 30min ajan ja poliisi uhkailee pelin keskeyttämisellä kokonaan. Poliisilta täyttä ylireagointia.
|
|
|
|
Perelman
Paikalla
|
 |
Vastaus #413 : 10.08.2025 klo 20:44:46 |
|
MVNT?  Mikä nyt pyrotekniikassa korpeaa? Ei tuolla tapahtunut mitään semmoista minkä takia peli oli seis 30min ajan ja poliisi uhkailee pelin keskeyttämisellä kokonaan. Poliisilta täyttä ylireagointia. Ruotsissa on jo tosiaan parin kolmen kauden ajan ensimmäisestä kentälle lentäneestä objektista laitettu peli seis hetkeksi ja toisesta aina ottelukokous (jossa yleensä menee se 30min ja aina uhkaillaan/pohditaan voidaanko peliä jatkaa) Jos siellä on ensin lentänyt tuoppi kentälle ja myöhemmin ilotulite edes vähänkin, niin siinä on ne tapahtumat jonka vuoksi toimittu tämän päivän kaltaisesti. Ihan sama mikä on kenenkin mielipide, mutta tuon mukaan mennään.
|
|
|
|
nurtsi1
Paikalla
|
 |
Vastaus #414 : 10.08.2025 klo 21:03:14 |
|
Ruotsissa on jo tosiaan parin kolmen kauden ajan ensimmäisestä kentälle lentäneestä objektista laitettu peli seis hetkeksi ja toisesta aina ottelukokous (jossa yleensä menee se 30min ja aina uhkaillaan/pohditaan voidaanko peliä jatkaa)
Jos siellä on ensin lentänyt tuoppi kentälle ja myöhemmin ilotulite edes vähänkin, niin siinä on ne tapahtumat jonka vuoksi toimittu tämän päivän kaltaisesti. Ihan sama mikä on kenenkin mielipide, mutta tuon mukaan mennään.
Juu tää typerä kolmiportaikko systeemi tiedossa kyllä. (Yhtä typerää kuin heitellä tuoppia kentälle)
|
|
|
|
Pohdiskeleva tunnelma
Poissa
Suosikkijoukkue: IF Gnistan
|
 |
Vastaus #415 : 10.08.2025 klo 21:25:25 |
|
Juu tää typerä kolmiportaikko systeemi tiedossa kyllä. (Yhtä typerää kuin heitellä tuoppia kentälle)
Eli säännöt olivat tiedossa mutta silti piti vinkua ylireagoinnista. On kyllä taas kohtuullisen raskasta tämä uskovaisella kiihkolla pyörivä yksisilmäisyys. Joskus saattaisi olla niinkin, että ihan kaikkeen eivät ole syyllisiä dumarit, poliisit, Ruotsin pöllöliitto jne, vaan jotain saattaisi oma joukkue tai kannattajatkin joskus tehdä väärin.
|
|
|
|
shots
Poissa
|
 |
Vastaus #416 : 11.08.2025 klo 20:17:04 |
|
Mjällby vahvisti toppariosastoaan ostamalla Giffarnan vasenjalkaisen Ludvig Svanbergin.
|
|
|
|
Giantkilleri
Poissa
|
 |
Vastaus #417 : 11.08.2025 klo 21:24:37 |
|
Meriluodon siirron myötä suomalaisten kokonaismäärä on 20 kappaletta joka on uusi ennätys Allsvenskanissa.
Ja maali on juuri syntynyt.
|
|
|
|
shots
Poissa
|
 |
Vastaus #418 : 13.08.2025 klo 09:13:38 |
|
Mjällbyn kuppaus jatkuu kovana. Ainakin Hellas Verona ja ranskalaiset sekä englantilaiset seurat ovat olleet Elliot Stroudin perässä. MAIF vaatii pelaajasta 2 miljoonan euron korvausta, sekä ehtoa että Stroud jää lainalle MAIFiin loppukauden ajaksi. Myös maalivahti Noel Törnqvist on siirtohuhujen kohteena. Seuroista tiedetään ainakin Samsunsporin sekä Brestin olevan kiinnostuneita, mutta utj Hasse Larsson totetaa että top5 liigaan Törnqvist on menossa eikä esimerkiksi Turkkiin. Myös tämän siirron ehtona on loppukauden laina takaisin Mjällbyyn. Hinnaksi on arvioitu noin 2,5 miljoonaa euroa. Mjällby vahvisti toppariosastoaan ostamalla Giffarnan vasenjalkaisen Ludvig Svanbergin.
Siirtohinta tuolle oli vaivaiset 2-2,5 miljoonaa kruunua eli noin 250 000 euroa ja sopimus on vuoteen 2029. Siirtosummaan Giffarnan utj Joel Cedergren ei ollut täysin tyyytyväinen, mutta pitää sitä ihan hyvänä tällä hetkellä. Svanbergin korvaajaa vähän kartoitetaan, mutta omasta takaa löytyy 17-vuotias Malte Hallin, jokoa on jo herättänyt kiinnostusta isommissa seuroissa. Lisäksi yksi ongelma on, ettei Hallin ole vasenjalkainen toppari kuten Svanberg. Toinen tämän kauden läpimurtopelaaja eli nuori kärki Mille Eriksson on loukkaantunut ja loppukausi on uhattuna. Giffarnahan lähti kauteen todella kapealla kärkiosastolla, sillä nyt ainoastaan kapteeni Pontus Engblom on kunnossa. Abdulahi Shino, joka jo lainattiin Torslandaan mutta jonka laina purettiin vain vajaan viikon päästä, on palannut joukkueen riveihin. Hän on yksi vaihtoehto joka voi saada nyt enemmän vastuuta hyökkäyspäässä. Äskettäin myös Oskarshamn oli kiinnostunut lainaamaan Shinon, mutta tämä kieltäytyi siirrosta. Yksi vaihtoehto hyökkääjäpulaan on viime syksynä Portugalin Torreenseen siirtynyt Johan Bengtsson, joka on ilmoittanut ettei aio palata Portugaliin takaisin.
|
|
|
|
shots
Poissa
|
 |
Vastaus #419 : 16.08.2025 klo 11:48:03 |
|
 Tänään on vuorossa Norrlandsderby Östersundin vieraana. Giffarna lähtee peliin ilman Mille Erikssonia ja Marcelo Palominoa. Lisäksi kun muistetaan että toppari Ludvig Svanberg kaupattiin maiffiin, on kokoonpanossa muutoksia. Kapteeni Pontus Engblom on pelikunnossa ja aloittanee yksinäisenä kärkenä. Toppareina aloittanee trio Hallin - Forsberg - Bahtijar. Menneellä viikolla rakennettiin joukkuetta myös tuleville vuosille, sillä Taiki Kagayama ja nuori Fredrik Björnler tekivät jatkosopparit. Kagayama vuoteen 2027 ja Björnler vuoden pidemmälle. Tällä hetkellä sopimus on katkolla Mounir Jelassilla, Samuel Tammivuorella, Dennis Olssonilla, Amaro Bahtijarilla sekä Ronaldo Damusilla (!). Uskomatonta että viimeksi mainittu on vielä kirjoilla ja kertoo siitä sekoilusta mitä viimeisellä Allsvenskan-kaudella tehtiin. AIK on ostamassa Giffarnan akatemian 16-vuotiasta vasenjalkaista laituria Julian Karlsson Brännlundia. Siirtosumma asettunee 100 000-150 000 euron välimaastoon.
|
|
|
|
Edernoo
Poissa
|
 |
Vastaus #420 : 16.08.2025 klo 16:24:11 |
|
 Tänään on vuorossa Norrlandsderby Östersundin vieraana. Giffarna lähtee peliin ilman Mille Erikssonia ja Marcelo Palominoa. Lisäksi kun muistetaan että toppari Ludvig Svanberg kaupattiin maiffiin, on kokoonpanossa muutoksia. Kapteeni Pontus Engblom on pelikunnossa ja aloittanee yksinäisenä kärkenä. Toppareina aloittanee trio Hallin - Forsberg - Bahtijar. Menneellä viikolla rakennettiin joukkuetta myös tuleville vuosille, sillä Taiki Kagayama ja nuori Fredrik Björnler tekivät jatkosopparit. Kagayama vuoteen 2027 ja Björnler vuoden pidemmälle. Tällä hetkellä sopimus on katkolla Mounir Jelassilla, Samuel Tammivuorella, Dennis Olssonilla, Amaro Bahtijarilla sekä Ronaldo Damusilla (!). Uskomatonta että viimeksi mainittu on vielä kirjoilla ja kertoo siitä sekoilusta mitä viimeisellä Allsvenskan-kaudella tehtiin. AIK on ostamassa Giffarnan akatemian 16-vuotiasta vasenjalkaista laituria Julian Karlsson Brännlundia. Siirtosumma asettunee 100 000-150 000 euron välimaastoon. Vähän ohi aiheen, mutta pirun kiva että jaksat rustailla näitä. Mielenkiintosta luettavaa.
|
|
|
|
shots
Poissa
|
 |
Vastaus #421 : 16.08.2025 klo 17:00:43 |
|
Vähän ohi aiheen, mutta pirun kiva että jaksat rustailla näitä. Mielenkiintosta luettavaa.
Kiva kuulla. Välillä tuntuu ettei ketään jaksa kiinnostaa nämä höpinät, mutta hienoa että ainakin yksi lukee niitä 
|
|
|
|
shots
Poissa
|
 |
Vastaus #422 : 16.08.2025 klo 17:15:57 |
|
3-1 voitto derbystä 3011 katsoja edessä  Odotettavissa oli vaikea peli ja sitä se myös oli. ÖFK oli ottelun ekalla jaksolla parempi, mutta Giffarnan nolla pysyi jotenkin ihmeellisellä tavalla, suurin kiitos kuului maalivahti Jonas Olssonille. Vartin kohdalla Giffarna siirtyi 1-0 johtoon, kun Marc Manchon laittoi yläpesään eikä 41-vuotias kusettajien maalivahtivalmentaja, ex-Veikkausliigaveskari Arnold Origi voinut vedolle mitään. https://x.com/sportshbomaxse/status/19566780192730728152-0 maalin teki pilkulta Taiki Kagayama toisella jaksolla ja kolmas maali oli Origin tarjoilu, kun hän syötti suoraan Yakoub Fineylle pallon joka sai laittaa rauhassa tyhjiin.  Erolin patsashanke otti lisää tuulta alleen, kun Sundsvall nousi 4.sijalle vain kolmen pisteen päähän ottelun vähemmän pelanneesta kärkikolmikosta
|
|
|
|
leeremick26
Poissa
Suosikkijoukkue: Riley Star, Hannah Hayes
|
 |
Vastaus #423 : 16.08.2025 klo 17:44:27 |
|
Kiva kuulla. Välillä tuntuu ettei ketään jaksa kiinnostaa nämä höpinät, mutta hienoa että ainakin yksi lukee niitä  Eikö mitä, ainakin itse tullut seurailtua nykyään näidenkin matsien tuloksia sun muita kirjoitustesi ja muiden aktiivikirjoittajien ansiosta. 
|
|
|
|
shots
Poissa
|
 |
Vastaus #424 : 16.08.2025 klo 17:56:57 |
|
Kalmar hoiti omansa Umeån vieraana mutta Västerås hävisi Bragelle 3-1, joten kyllähän tässä ollaan vielä nousutaistossa mukaan kun kauden viimeinen kolmannes käynnistyy  Eikö mitä, ainakin itse tullut seurailtua nykyään näidenkin matsien tuloksia sun muita kirjoitustesi ja muiden aktiivikirjoittajien ansiosta.  No perkele 
|
|
|
|
|
|