Somalikiituri110
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea FC
|
 |
Vastaus #250 : 08.08.2025 klo 19:45:25 |
|
Estevao heti avauksessa! George laidassa isossa näytönpaikassa. Topparipari Chalobah-Acheampong.
|
|
|
|
|
J.Lambga
Poissa
Suosikkijoukkue: Olarin Tarmo
|
 |
Vastaus #251 : 08.08.2025 klo 20:05:23 |
|
Veigaa ei muuten kokoonpanossa ollenkaan. Onko loukkaantunut vai voidaanko päätellä jotain tulevasta kaudesta?
E. Linkkaan just
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.08.2025 klo 20:12:31 kirjoittanut J.Lambga »
|
|
|
|
|
Selski
Poissa
|
 |
Vastaus #252 : 08.08.2025 klo 20:09:59 |
|
Näkyykö tuo peli missään? Pikakelauksella en oo löytänyt.
|
|
|
|
|
J.Lambga
Poissa
Suosikkijoukkue: Olarin Tarmo
|
 |
Vastaus #253 : 08.08.2025 klo 20:13:57 |
|
|
|
|
|
|
Selski
Poissa
|
 |
Vastaus #254 : 08.08.2025 klo 20:16:21 |
|
|
|
|
|
|
Himalajan huippu
Paikalla
|
 |
Vastaus #255 : 08.08.2025 klo 20:21:10 |
|
Estevao heti maalinteossa.
|
|
|
|
|
Nks
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea
|
 |
Vastaus #256 : 08.08.2025 klo 20:44:56 |
|
Eka 45min aika kiva brassilta  . Jotenki tuo brassifudiksen ilo näkyy tossa tekemisessä ja näyttää helpolta. Muutenki aika hyvä puolisko vaikka tuo ETH:n Leverkusen näyttää siltä että ei tiiä mitä pitäis tehä mutta silti hyvää tekemistä meiltä.
|
|
|
|
|
Selski
Poissa
|
 |
Vastaus #257 : 08.08.2025 klo 20:45:37 |
|
Estevao heti maalinteossa.
Ollut muutenkin erittäin pirteä ja äsken meinasi tehdä illan toisen maalin. Kentän parhaita ekalla puoliskolla.
|
|
|
|
|
|
|
Selski
Poissa
|
 |
Vastaus #259 : 08.08.2025 klo 22:26:42 |
|
Chelsean peli näyttää paremmalta kuin kertaakaan aiemmin jenkkiomistuksen aikana. Viimeisestä 17 ottelusta Siniset on voittanut 15. Kauteen voi lähteä aika luottavaisin fiiliksin. Käydään vielä tältä päivältä muutama pelaaja erikseen läpi: Essugo. En hetkeen edes älynnyt, että Caicedo oli vaihdettu pois  Pari komeaa taklausta ja muutenkin kypsää pelaamista. Gittens. Pääsi vaivattomasti ohi vastustajista ja muutenkin lupauksia herättävä esitys. Pedro. Jälleen maali ja muutenkin hyvää peliä. Estevao. Minun mielestä ottelun paras pelaaja, teki voittomaalin ja fiksuja ratkaisuja läpi pelin. Ei ollenkaan näkynyt sellaista "yliyrittämistä" mikä olisi tilanne huomioiden täysin ymmärrettävää. Delap paria tilannetta lukuunottamatta ulkona pelistä ja ei hirveästi positiivista sanottavaa. Eiköhän tuo rymistele ensi kaudella silti jonkun 10+ maalia. Cucurella, Caicedo ja James jatkaa hyviä otteita pelistä toiseen.
|
|
|
|
|
StamfordBridge
Poissa
|
 |
Vastaus #260 : 09.08.2025 klo 05:39:51 |
|
Estevao. Minun mielestä ottelun paras pelaaja, teki voittomaalin ja fiksuja ratkaisuja läpi pelin. Ei ollenkaan näkynyt sellaista "yliyrittämistä" mikä olisi tilanne huomioiden täysin ymmärrettävää.
Estevaosta kyllä huomaa, miksi on niin hypetetty pelaaja. Liike sulavaa, pallo pysyy kontrollissa ja yksi yksittäinen asia mikä erityisesti ilahdutti oli syöttö Palmerille laitaan muistaakseni kolmen pelaajan välistä ensimmäisellä puoliajalla. Ei pelkästään se toteutus vaan se, että ylipäätään näkee sen. Madueke tuskin olisi koskaan nähnyt tuota syöttöä ja tuo on yksi asia, minkä takia Estevaon katto on moninkertaisesti korkeammalla.
|
|
|
|
|
Isokasi808
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea Fc,Huuhkajat,Three Lions,Orimattilan Pedot
|
 |
Vastaus #261 : 09.08.2025 klo 08:04:51 |
|
Estevaosta kyllä huomaa, miksi on niin hypetetty pelaaja. Liike sulavaa, pallo pysyy kontrollissa ja yksi yksittäinen asia mikä erityisesti ilahdutti oli syöttö Palmerille laitaan muistaakseni kolmen pelaajan välistä ensimmäisellä puoliajalla. Ei pelkästään se toteutus vaan se, että ylipäätään näkee sen. Madueke tuskin olisi koskaan nähnyt tuota syöttöä ja tuo on yksi asia, minkä takia Estevaon katto on moninkertaisesti korkeammalla.
Jep, peliäly vaikuttaa nuorella kaverilla olevan ihan huippuluokkaa jo nyt, toivotaan että kehitys vain jatkuu koska potentiaalia on vaikka mihin. Ylipäätään vakuuttava esitys, ei Bayern saanut oikeastaan mitään aikaiseksi mutta toisaalta harkkapelejähän nämä ovat. Edit. Maresca höpötellyt pelin jälkeisessä pressissä, että prioriteetti olisi ostaa toppari Colwillin loukkaantumisen takia. Disasi ja Bb luiskaan, ja koodinimi Bastoni olisi aikamoinen jackpot. Aina saa haaveilla.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.08.2025 klo 09:46:42 kirjoittanut Isokasi808 »
|
|
|
|
|
Yrski
Poissa
|
 |
Vastaus #262 : 09.08.2025 klo 10:28:31 |
|
Itsellä oli jotain yhteysongelmia pelin aikana pitkin iltaa vaikka seuran sivujen kautta sainkin pelin näkösälle. Ehkä sitten valtava muu nettiliikenne samaan kohteeseen teki temppunsa.
Joka tapauksessa ihan ok-tason peliä tuo oli Sinisten osalta ja enemmänkin maaleja olisi ollut mahdollista tekaista. Hienot debyytit joka tapauksessa Estevaolta ja Gittensilta sekä Essugo näytti myös aivan mitat täyttävältä Caicedo-kloonilta. Ainoa "miinus" Delapille, joka oli melkeinpä koko oman peliaikansa aivan pihalla tapahtumista. Eiköhän se tuosta kuitenkin vielä kohene.
Topparipuheisiin liittyen sen verran, että muista vaihtoehdoista ei oikeastaan pitäisi keskustellakaan paitsi Iso-Toni "Iso" Toni Rudigerin paluusta. Taso riittää ja ura pakettiin Sinisissä vaikka kauden päätteeksi.
|
|
|
|
|
Coulijoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #263 : 09.08.2025 klo 11:27:21 |
|
Annetaanpas posia vaikka kyse olikin harjoituspelistä. Kaikki ja korrrrostan kaikki laitapelaajat onnistuivat.
Gittens, George, Estevao ja Neto + Antwi. Kaikilla jalka riittää ja nuorisokolmikolla varsinkin. Ovathan nuoret raakileita, mutta mieltä lämmittää tekninen taso, ohituskyky, luovuus ja pelikäsitys, mutta ennen kaikkea yllätyksellisyys. Välillä toki näyttää ettei edes pelaajien jalat tunnu pysyvän mukana siinä miten aivot ajattelevat tilanteissa. Tällainen saa hymyn huulille, jotain odottamatonta voi tapahtua.
Tarvitaanko lisää laitapelaajia, sanoisin ettei. Näillä neljällä + toki hätäpäissään Palmeria voi laittaa laidalle ja Netoa kierrättää puolelta toiselle. Taskussa sitten vielä Antwi. Tähän porukkaan, joku Garnacho ei tuo mitään....
Simons on sitten mielenkiintoinen keskustelun aihe.
Topparikeskusteluun todetaan se, että Guehi molempipuolisena olisi mielenkiintoinen toisaalta ennen näe akuuttia tarvetta ja löytyykö tällä hetkellä oikeasti todellista vahvistusta ennemmin kuin että mennään sivuttaisliikkeellä.
Ainoa asia mikä jäi mieltä kaihertamaan oli tuo keskialueen tukkiminen, välillä palloa haki 2 kk ja LB ja lopulta jopa Palmer. Kaikki ihan sumpussa. Noh harjoitusta, harjoitusta.
Delapin suoritukset söi Maryam d'Abo
|
|
|
|
|
Mr. Bungle
Poissa
|
 |
Vastaus #264 : 09.08.2025 klo 13:27:28 |
|
Tulee itselle sellainen lämmin ja odottava fiilis kun lukee Coulijoelta posia. Tästähän saattaa tulla ihan hyvä kausi.
Eilinen esitys oli vakuuttava ja onnistujia vino pino. Siitä ihan samaa mieltä.
|
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #265 : 10.08.2025 klo 10:21:59 |
|
Veigaa ei muuten kokoonpanossa ollenkaan. Onko loukkaantunut vai voidaanko päätellä jotain tulevasta kaudesta? Romanon mukaan on edelleen lähdössä. @FabrizioRomano:
Chelsea consider Renato Veiga for sale even after Levi Colwill injury… and Veiga wants new chapter.
Talks to advance in the next days with several clubs keen after Atléti deal off. Tänään sitten kenraaliharjoitus Milania vastaan ennen kuin valjukausi käynnistyy ensi viikonloppuna. Perjantain höntsä jäi muiden menojen takia katsomatta, mutta tänään täytyy yrittää katsella. Erittäin lyhyestä otteluvälistä johtuen tänään nähtänee hyvin erilainen kokoonpano kuin perjantai-illan matsissa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 10.08.2025 klo 10:26:32 kirjoittanut Jype »
|
|
|
|
|
Yrski
Poissa
|
 |
Vastaus #266 : 10.08.2025 klo 13:45:07 |
|
Kaipa tuohon iltapäivän pelailuun sopisi tosiaan odottaa jopa sellaista "ykköskokoonpanoa" avaukseen ikään kuin kenraaliharjoituksena sitten viikon päästä alkavia varsinaisia sarjapelejä ajatellen. Vastustajan taso nykyisellään nyt vertautuu ainakin perjantaina koettuun Kuseniin, joten takki auki ei pidä olla, mutta joku reilumpi kierrätyskään ei tietty ole pahitteeksi, sillä lopputulemalla ei nyt luonnollisesti ole paljoa merkitystä.
Jo vähän pakettiin laitetuksi luultu Simonsin siirtokaan ei taida kuitenkaan olla vielä sitä varminta kauraa, sillä niin vain nuorukainen urakoi avauksesta asti Leipzigin eilisessä harkkamatsissa. Kai noilla siirtoja puuhaavilla pelaajilla olisi mahdollisuus kieltäytyäkin vastuusta, joten kai tuo pelaaminen osoittaa samalla myös pelaajan reipasta asennetta ja kunnioitusta nykyistä seuraansa kohtaan.
|
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #267 : 10.08.2025 klo 15:04:15 |
|
Sanchez; James, Chalobah, Tosin, Cucurella; Caicedo, Fernandez; Neto, Palmer, Gittens; Joao Pedro Onhan siellä näköjään ihan "ykkösavaus" kehissä tänään. Jos ei mitään loukkeja tapahdu, niin eiköhän tuo tule olemaan avaava porukka myös Palacea vastaan. e: https://www.telegraph.co.uk/football/2025/08/10/chelsea-transfer-news-rb-leipzig-nkunku-xavi-simons-maresca/Leipzigin tölkit haluaisivat Nkunkun vaihtarissa osana Simons-diiliä. Tämähän kuulostaisi kaikkien osapuolten kannalta ihan toimivalta ratkaisulta.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 10.08.2025 klo 15:10:25 kirjoittanut Jype »
|
|
|
|
|
Nikeman
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea FC
|
 |
Vastaus #268 : 10.08.2025 klo 15:10:18 |
|
Osaako joku sanoa mistä näkisi tämän päivän ottelun?
|
|
|
|
|
Himalajan huippu
Paikalla
|
 |
Vastaus #269 : 10.08.2025 klo 15:16:12 |
|
Osaako joku sanoa mistä näkisi tämän päivän ottelun?
DAZN näytti ainakin Leverkusen-pelin. Oletan, että näyttää myös tämän. Ilmaisen tilin tekemisen kyseiselle sivustolle toki vaatii.
|
|
|
|
|
J.Lambga
Poissa
Suosikkijoukkue: Olarin Tarmo
|
 |
Vastaus #270 : 10.08.2025 klo 15:18:05 |
|
DAZN näytti ainakin Leverkusen-pelin. Oletan, että näyttää myös tämän. Ilmaisen tilin tekemisen kyseiselle sivustolle toki vaatii.
Näyttikö muka? Mainostivat kovasti kyllä, mutta sitten ei löytynyt ainakaan tulevista peleistä DAZNin apissa. Ei näy itsellä tämän päivän peliäkään.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 10.08.2025 klo 15:20:09 kirjoittanut J.Lambga »
|
|
|
|
|
Himalajan huippu
Paikalla
|
 |
Vastaus #271 : 10.08.2025 klo 15:20:58 |
|
Näyttikö muka? Mainostivat kovasti kyllä, mutta sitten ei löytynyt ainakaan tulevista peleistä DAZNin apissa. Ei näy itsellä tämän päivän peliäkään.
Kyllä mä sieltä sen katsoin ainakin. Oli tosin VPN käytössä niin saattaa olla lukittu Suomesta katsoessa.
|
|
|
|
|
J.Lambga
Poissa
Suosikkijoukkue: Olarin Tarmo
|
 |
Vastaus #272 : 10.08.2025 klo 15:22:54 |
|
Kyllä mä sieltä sen katsoin ainakin. Oli tosi VPN käytössä niin saattaa olla lukittu Suomesta katsoessa.
Joo ei näkynyt Suomessa. Tämä toiminee tänäänkin: https://live.firstrowsports.org/soccer/Chelsea/Milan
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 10.08.2025 klo 15:46:30 kirjoittanut J.Lambga »
|
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #273 : 10.08.2025 klo 16:10:54 |
|
Vauhdikas alku.  Pedrohan vaikuttaa ihan ylikylän äijältä. Jos jatkaa tällä tahdilla maalien tekoa myös valjun puolella, niin on kyllä helppo myöntää pukupellejen vieneen tämän hankinnan kanssa allekirjoittanutta ihan villikelkalla. 
|
|
|
|
|
Nks
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea
|
 |
Vastaus #274 : 10.08.2025 klo 16:24:53 |
|
Myös Chelsean apista näkee pelin ja saa peilattua telkkariin kivasti. Pedro  , harmi että heitti pihalle punasella eipä auta yhtään pelailla alustavaa harkkamatsia ennen kauden avausta vajaata vastaan.
|
|
|
|
|
|
|
|