• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

La 2.8. klo 19 | AC Oulu - FF Jaro | Raatin stadion | Kuumat pelit jatkuvat

Aloittaja Finnish Kebab, 31.07.2025 klo 16:14:04

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Kuinka monta maalia pelissä nähdään?

Ei yhtään (0)
2 (4%)
1-2
15 (30%)
3-4
24 (48%)
Koko illan tulee (5+)
9 (18%)

Äänestäjiä yhteensä: 48


Fantasista

Jaro jähmettynyt ja Vikström hakee punaista. Kuitenkin maalit 0-1

Kames

En tiiä kumpi on ollut paskempi, Jaro vai Oulu. Toisaalta Jaro johtaa maalilla, niin varmaan sitten Oulu.

Pavejasa


Belmero

Lainaus käyttäjältä: kärtsy - 02.08.2025 klo 20:53:40
Siinä ois punanen ollu ansaittu kyllä myös

Hyökkäys poikki normirappauksella. Keltainen ihan oikea tuomio.

kärtsy


Pavejasa

En tiedä huojenskio nämä pisteet. No käy se näinkin. Santos MOTM

kärtsy

Santoksen verran parempi Jaro tänään. Olispa meilläki ees puolet tommosesta maalivahdista...

F157

Ainoa hyvä pelimies ACO:a Kaukua.
Muut aika tusinapelureita. Toivottavasti kuitenkin ACO jotenkin säilyisi liigassa.

Suloinen Agentti

Olipa kovat pojot Pietarsaareen. Oululaisilla varmaankin sellainen tunne, että pää hajoaa.

vasen pakki

Ei kyllä Jaro missään nimessä hyvä joukkue ole, mutta pitäisi noista paikoista maaleja saada ACOn aikaiseksi

Finnish Kebab

Uskomatonta, että onnistuttiin olemaan huonompia kuin tuo paskasakki. Jaron veska pelin paras, vaikka olisihan noista paikoista pitänyt maali tai toinenkin tehdä.

Valonheitin

Lainaus käyttäjältä: kärtsy - 02.08.2025 klo 20:53:40
Siinä ois punanen ollu ansaittu kyllä myös

Eihän näistä nyt punaista voi antaa. Täysin vaaraton, mutta v-mäisen kylmä ratkaisu. Ei ehkä sitä rehtiä pelaamista, mutta laskelmoitu rike.

Santos on kyllä pirun kova

Pavejasa

Lainaus käyttäjältä: vasen pakki - 02.08.2025 klo 21:03:25
Ei kyllä Jaro missään nimessä hyvä joukkue ole, mutta pitäisi noista paikoista maaleja saada ACOn aikaiseksi
Jarolta tänään toki puuttui Cissoko, Kusu, Myrevik, Brunell ja Remesaho

Olihan tuo silti ala-arvoinen esitys, jolla sai jollain ihmeellä kolme pistettä

Rudolfsheim

Lainaus käyttäjältä: Valonheitin - 02.08.2025 klo 21:08:50
Eihän näistä nyt punaista voi antaa. Täysin vaaraton, mutta v-mäisen kylmä ratkaisu. Ei ehkä sitä rehtiä pelaamista, mutta laskelmoitu rike.

Kyl se ainakin telkkarista näytti kohtuu rumalta taklaukselta, eikä minkäänlaista tarkoitusta osuakkaan palloon.

Vaffanculo

Jarolta sellainen tyly vieraspeli, jossa ei todellakaan tyylipisteitä jaettu, mutta sarjapisteitä kolme kappaletta.

Mukavasti näytti olevan vierasfanejakin paikalla, Pietarsaaressa hommat kaikinpuolin aika hyvällä mallilla futiksen suhteen juuri nyt.

Valonheitin

Lainaus käyttäjältä: Rudolfsheim - 02.08.2025 klo 21:12:56
Kyl se ainakin telkkarista näytti kohtuu rumalta taklaukselta, eikä minkäänlaista tarkoitusta osuakkaan palloon.

Eihän siinä yritettykään palloa, vaan Rudi laittoi kylmästi vastaiskun poikki. Mutta ei tuo nyt missään nimessä ole punaisen paikka, vaikka paskamainen (tai pelimiehen) temppu olikin.

Rudolfsheim

Lainaus käyttäjältä: Valonheitin - 02.08.2025 klo 21:21:25
Eihän siinä yritettykään palloa, vaan Rudi laittoi kylmästi vastaiskun poikki. Mutta ei tuo nyt missään nimessä ole punaisen paikka, vaikka paskamainen (tai pelimiehen) temppu olikin.

Juu pitäs nähdä uudestaan ennen kuin sanoo enempää. Ymmärrän repäisyt paidasta ja pienet kopaisut tai kampitukset keltaisina, mutta tää oli vähän tylympi.

Maakuntasatraappi

Vikströmiltä erittäin aikuisen pelimiehen ratkaisu klipata potentiaalinen nopea hyökkäys pois noin kyynisesti.

Missään järjellisessä todellisuudessa tuollainen ei tietenkään ole punainen, vauhdilla tapit edellä munille (josta Oulun janari lensi toisella keltaisella pihalle) olisi ehkä voinut ollakin.

Teutanus


Pentti Perusinsinööri

Maalivahteihin tämä ratkesi. Eskelinen tulee kulmassa "nyrkkeilemään" kuin puusilmä ja huitoo ohi. Tottakai se jostain perseistä kimpolee sitten maaliin. Jaron mokke pääsi myös kohtuu helpolla kun vedot tuii löysänä tai kohti, mutta eipähän tehnyt typeriä virheitä.

Kronofogden

Pakko sanoa että tässä käy jopa Oulua sääliksi vaikka vaikka 3p taisteluvoitto toki kelpaa. Toivotaan että kumpikin tämän päivän joukkueista pelaa ensi vuonnakin pääsarjaa Suomen parhaimmilla stadioneilla.
6. sija taas lähempänä kuin putoamissijat joten katse nyt vain ylöspäin ja Hakan kaatoon.


Gawara

#172
Sääli on sairautta tässä sarjassa. Näitä pisteitä tarvitaan lokakuussa räntäsateessa. Kaikki muut joukkueet halus tästä tasapeliä.

MI8

Muutama ajatus paikan päällä olleena.

Tiihosen molemmat kortit typeriä, fiksummalla päällä olisi pelannut tilanteet eri tavalla eikä olisi saanut kummastakaan lappua. Silti Tiihonen yksi tärkeimpiä pelaajia Oulun rosterissa, repii ja raastaa keskikentän alaosassa, tällaisia jokainen joukkue tarvitsee.

Yleisön reagoinnista - jokainen Veikkausliigan kotiyleisö olisi reagoinut vastaavalla tavalla pelissä. Ensin hyväksytään vastustajan maali vaikka linjatuomari hylkää (päätöshän saattoi olla aivan oikein, mutta ei yksikään yleisö ole reagoimatta tällaisiin tilanteisiin). Muutama peliminuutti tämän jälkeen kotijoukkueelle punainen tilanteesta, jossa molemmat pelaajat menevät lujaa palloon. Tämäkin päätös saattoi mennä täysin oikein, mutta herättää tottakai yleisön raivon partaalle. Näihin vihellyksiin vielä huomiona, etten ole nähnyt hidastuksia tilanteista, vaan kommentoin miltä tilanteet näyttivät pääkatsomoon paikalleni.

Sitten huolestuttavimpaan asiaan. Olen aikaisemminkin kritisoinut Julius Paanasta ja näillä esityksillä toivon ettei kaveri pelaa enää minuuttiakaan tällä kaudella. Pelkkää lönkötttelyä nolla-asenteella, heikkoja erikoistilanteita, löysäilyä ja paskoja syöttöjä. Vittu, jo Pasi tiesi että minimi on taistelu ja kaiken antaminen kentällä. Paanaselta ei tätä otteissa näy lainkaan. Nuoren kaverin asenne pitää kääntyä 180 astetta jos aikoo jatkossa saada elantonsa jalkapalloilijana.

Paska peli, mutta Oululta aivan riittävä määrä paikkoja alivoimaisena vähintään tasuriin. Heikkoa viimeistelyä ja vastustajan maalivahdilta hienoja pelastuksia.

Raatin huutelija

Täysin väärä tuomia Tiihosen toinen keltainen. Pelaa palloa ja vastustaka juokse päin. Huudolla käänsi Jaron pelaaja rikkeeksi. Vaikka hävittiin erittäin huonolla viimeistelyllä /Jarolla hyvä veska , Raatin yksi huonnoimista tuomaroinnista oli tänään.