J.P. Sarja
Poissa
|
 |
Vastaus #650 : 28.09.2007 klo 16:57:49 |
|
Hienosti on jp:n takki tässäkin asiassa kääntynyt.
Voitko mainita muita asioita? Totta helvetissä ihmisen pitää pystyä muuttamaan mielipiteitään ja ehdottomasti ottamaan asioista selvää. Ei minun pointtini ole aiemminkaan ole ollut, kuin oman junnutyön arvostus. Samoilla linjoilla jatketaan ja Arsenalissa tilanne näyttää jopa lädijunnujen osalta nykyään lupaavalta. Kommentoi toki noita aiempia viestejäni, joissa otin kantaa miksi pelaaja X on Arsenalista lähtenyt. Riittääkö rahkeet? Kiitos ennenkaikkea todella perusteellisesta ja tärkeästä viestistä tähän topiciin, jatka toki 
|
|
|
|
|
hombre
Poissa
|
 |
Vastaus #651 : 28.09.2007 klo 17:00:54 |
|
Niin, tällä hetkellä Arsenal pärjää ranskalaisten avulla, joten se on ihan ok. Tappio jollekin Blackburnille/Evertonille tms. lädijoukkueelle. marraskuussa, ja alat kitisemään omien kasvattien puutteesta.
|
|
|
|
|
J.P. Sarja
Poissa
|
 |
Vastaus #652 : 28.09.2007 klo 17:01:57 |
|
Voitko mainita muita asioita?
Kommentoi toki noita aiempia viestejäni, joissa otin kantaa miksi pelaaja X on Arsenalista lähtenyt. Riittääkö rahkeet? Niin, tällä hetkellä Arsenal pärjää ranskalaisten avulla, joten se on ihan ok. Tappio jollekin Blackburnille/Evertonille tms. lädijoukkueelle. marraskuussa, ja alat kitisemään omien kasvattien puutteesta.
Kuuntele nyt tarkkaan: painu lukutaidoton imbesilli vittuun  :keskari: Lupaavaa lädi-jannua on jälleen tulossa (Walcott, 2xHoyte, Gibbs, Randall jne) ja on kavereista itsestään kiinni, onko heistä koskaan nousemaan huippujoukkueen avaukseen. Parhaista on, jopa Wengerin Arsenaliin, kuten Ashley Cole osoitti (Sylvinho sivuun ja lopulta ulos).
|
|
|
|
|
hombre
Poissa
|
 |
Vastaus #653 : 28.09.2007 klo 17:10:22 |
|
Nyt kun Arsenal pärjää, on hienoa olla oikeassa.
Kun Arsenal häviää, on hienoa olla oikeassa ja ainoa, joka tietää mitä pitäisi tehdä.
Et ikinä väitellessäsi pysty myöntämään olevasi väärässä. Sen takia joudut aina pyörtämään puheesi.
Mutta nyt pizzalle, jatkakaa toki.
|
|
|
|
|
Three Lions
Poissa
|
 |
Vastaus #654 : 28.09.2007 klo 17:17:17 |
|
e. vastailisko kolme huoraavaa leijonaa kohta tuohon viestiini, Ashley jne, vai pidätkö turpasi kiinni ja myönnät olevasi paskanjauhaja?  Ilmeisesti tarkoitat tätä: Kerrotko vielä, mitä mieltä olet Ashley Colen urakehityksestä Wengerin Arsenalissa (oma kasvatti, jolla taso riitti)? Vastaan mielelläni - ceepeen alkuperäinen viesti oli vain sen verran sekava, että en ollut varma mihin pitäisi vastata. Wänkerhän kaikesta huolimatta on osoittanut kykynsä nuorien pelaajien kehittäjänä ja tämä herättääkin kysmyksen miksei hän onnistu samassa brittien kuin afrikkalaisten tai ranskalaisten kanssa - jos kerran vika ei ole kyvyissä, niin syytä on etsittävä muualta. Kerran Wänker on onnistunut britinkin kanssa, A.Colen tapauksessa, joten ehkä vika ei ole "Sokean ranskalaisen" kyvyissäkään ja silloin voidaan jo kyseenalaistaa miehen halukkuus edes kehittää brittiläisiä pelaajia. Nyt pizzalle tai jonnekin, mutta ceepee voi vapaasti jatkaa taisteluaan tuulimyllyjä vastaan: "minulla on mielipiteitä ja jos olet erimieltä, niin voin aina vaihtaa niitä"
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 28.09.2007 klo 17:19:53 kirjoittanut Three Lions »
|
|
|
|
|
J.P. Sarja
Poissa
|
 |
Vastaus #655 : 28.09.2007 klo 17:19:34 |
|
Ilmeisesti tarkoitat tätä: Tarkoitin kyllä myös viestejäni mm. Upsonista ja Pennantista, joista olet niin kovin vouhottanut. Voisitko kommentoida vielä niitä? Wänkerhän kaikesta huolimatta on osoittanut kykynsä nuorien pelaajien kehittäjänä ja tämä herättääkin kysmyksen miksei hän onnistu samassa brittien kuin afrikkalaisten tai ranskalaisten kanssa - jos kerran vika ei ole kyvyissä, niin syytä on etsittävä muualta. Kerran Wänker on onnistunut britinkin kanssa, A.Colen tapauksessa, joten ehkä vika ei ole "Sokean ranskalaisen" kyvyissäkään ja silloin voidaan jo kyseenalaistaa miehen halukkuus edes kehittää brittiläisiä pelaajia.
Lupaavaa lädi-jannua on jälleen tulossa (Walcott, 2xHoyte, Gibbs, Randall jne) ja on kavereista itsestään kiinni, onko heistä koskaan nousemaan huippujoukkueen avaukseen. Parhaista on, jopa Wengerin Arsenaliin, kuten Ashley Cole osoitti (Sylvinho sivuun ja lopulta ulos).
Et ikinä väitellessäsi pysty myöntämään olevasi väärässä. Sen takia joudut aina pyörtämään puheesi. Höh, muistaakseni 2-3 kertaa muutaman viikon aikana tälläkin foorumilla olen väitellessäni myöntänyt olevani väärässä. Tarkasta vaikka viestihistoriastani! Helvetin vaikeaa se on toki, mutta hyvään suuntaan ollaan menossa. Enkö minä oikeastaan äskenkin myöntänyt olleeni aikanaan ykkösellä väärässä? Mutta ihan turhaan sinä tässä topicissa kyynelsilmin kitiset, lähetä vaikka privaa jos jotain kysyttävää minulta henkilökohtaisesti on. Näköjään ei ainakaan kysymyksiin sinulla ollut tarkoituskaan vastata, joten mitä sinä noilla viesteilläsi tällekin kausitopicille annoit? Halusit vain päästä pätemään/kuittailemaan tms? Kovin kypsää. Mutta nyt pizzalle, jatkakaa toki.
Kerro Phizzalle terveisiä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 28.09.2007 klo 17:22:24 kirjoittanut jp72672 »
|
|
|
|
|
bayor
Poissa
Suosikkijoukkue: arsenal
|
 |
Vastaus #656 : 28.09.2007 klo 17:20:59 |
|
Walcott ei kyllä hirveästi ole vakuuttanut ja vähän näyttäisi siltä, ettei Wenger häntä kovinkaan mielellään peluuta, joten itse kyllä veikkailisin Ebouen aloittavan West Hamia vastaan.
"Walcott will be rested" Eip taida olla kokoonpanos.
|
|
|
|
|
Three Lions
Poissa
|
 |
Vastaus #657 : 28.09.2007 klo 17:22:00 |
|
Tarkoitin kyllä myös viestejäni mm. Upsonista ja Pennantista, joista olet niin kovin vouhottanut. Voisitko kommentoida vielä niitä? Pennantia ja Upsonia kommentoin jo aiemmin - luetaan niitä viestejä. Lupaavia brtittejä on nyt tulossa ja tammikuussa ne ovat jo varmaan menossa, kun Wänker on tuonut jokaisen tilalle pari afrikkalaista. Nyt tosiaan muihin puuhiin ja lava on ainakin loppuillan vapaa ceepeen yksinpuhelulle 
|
|
|
|
|
J.P. Sarja
Poissa
|
 |
Vastaus #658 : 28.09.2007 klo 17:25:47 |
|
Pennantia ja Upsonia kommentoin jo aiemmin - luetaan niitä viestejä.
Upson ei ole Arsenalin kasvatti, vaati avauksen paikkaa noin neljäntoistatuhatta kertaa parempien topparien seurasta ja vaati siirtoa. Ura on osoittanut, että ei kaveri ei todellakaan ollut Arsenalin avauksen topparin tasoinen ja itkut olivat täysin turhia. Pennant perseili itsensä kännisekoiluillaan ulos joukkueesta, eikä ollut edes Arsenalin kasvatti. Nämä asiathan sinä tiesit toki jo? Toki voit sitä Stuart Tayloria vielä kommentoida, onhan se 9 ottelua yli kahdessa vuodessa Villan tasoisessa joukkueessa kuitenkin jotain todella spesiaalia  Lupaavia brtittejä on nyt tulossa ja tammikuussa ne ovat jo varmaan menossa, kun Wänker on tuonut jokaisen tilalle pari afrikkalaista. Todennäköisesti ovat menossa, jos taso ei riitä. Veikkaisin Justin Hoyten olevan liipaisimella. Tämä toki on vain ja ainoastaan hyvä asia Hoyten itsensä kannalta, tiedä vaikka tekisi "sidwellit". Nyt tosiaan muihin puuhiin ja lava on ainakin loppuillan vapaa ceepeen yksinpuhelulle  Vastasit lähes 20%:iin kysymyksistä, joita sinulle esitin. Loistavaa. Itse taidan mennä yleiselle perseilemään ja hankkimaan bännejä, en viitsi yksinpuhelulla tätä topicia pilata 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 28.09.2007 klo 17:29:41 kirjoittanut jp72672 »
|
|
|
|
|
Fin_Gooner
Poissa
|
 |
Vastaus #659 : 28.09.2007 klo 17:28:14 |
|
Joo, noinhan se meni. Lippujen hinnat oli oma tulkintani ja taitaapa perus kaduntallaaja Englannissakin olla samaa mieltä sponsoristadionin lippujen hinnoista. Hämmästyttävän vähän se kuitenkaan englantilaisen jalkapalloilun tulevaisuudesta huolestunutta ja bisnes-ajattelun ylivaltaa vierastavaa Wänkeriä haittaa, että Persenalin oikeat fanit on ajattu stadionilta telkkareiden äärelle katkarapukannattajien tieltä.
Ilmeisesti Wänkerin inho brittejä kohtaan on tarttunut seuran suomalaisiin mieshuoriinkin, kun noin alentavasti seuran entisiä lädejä pitää kommentoida. Takuuvarmasti mainitsemieni lädien taso riittäisi johonkin almunioihin, senderoseihin ja flamineihin verrattuna, eikä siirtomaaherran ole heistä joutunut maksamaan esittämäsi kaltaisia summia - vielä vähemmän siinä on järkeä, että näitä pelaajia potkitaan ehdoin tahdoin pois joukkueesta, kun he jo omista riveistä löytyisivät. Jokaisella on omat syntinsä ja näillä pelaajilla se sattui olemaan kansalaisuus - Afrinalissa kun englantilaisuus merkitsee suurin piirtein samaa kuin Daavidin tähti paidan rintamuksessa 30-luvun Saksassa.
Se on ihan ymmärrettävää jos suomalaista mieshuoraa ei kiinnosta kuinka monta siirtomaateiniä joukkueessa pelaa, mutta olisi kuitenkin suositeltavaa, että manageri vilkaisi kuinka monta englantilaista oman joukkueen kokoonpanosta löytyy enenn kuin alkaa lehtien palstoilla itkeä "englantilaisen jalkapallon sielun katoamisesta".
Painu jo vittuun, tätä samaa asiaa on puitu niin helvetin kauan ihan ykköseltä lähtien. Saatanan tosilädi täällä itkee kun Arsenalilla ei ole brittejä joukkueessa... anna mun kaikki kestää. Oletko tosiaan niin huolissaan ENGLANNIN maajoukkueen tilanteesta?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 28.09.2007 klo 17:29:21 kirjoittanut Fin_Gooner »
|
|
|
|
|
Three Lions
Poissa
|
 |
Vastaus #660 : 28.09.2007 klo 17:49:12 |
|
Painu jo vittuun, tätä samaa asiaa on puitu niin helvetin kauan ihan ykköseltä lähtien. Saatanan tosilädi täällä itkee kun Arsenalilla ei ole brittejä joukkueessa... anna mun kaikki kestää. Oletko tosiaan niin huolissaan ENGLANNIN maajoukkueen tilanteesta? Kerta kiellon päälle - minä en ole huolissani englantilaisesta futiksesta, Wänker on. Sama Wänker, jonka joukkueen kokoonpanossa brittipelaaja on keräilyharvinaisuus.
|
|
|
|
|
J.P. Sarja
Poissa
|
 |
Vastaus #661 : 28.09.2007 klo 18:12:45 |
|
Sama Wänker, jonka joukkueen kokoonpanossa brittipelaaja on keräilyharvinaisuus.
Ja....? Upson ei ole Arsenalin kasvatti, vaati avauksen paikkaa noin neljäntoistatuhatta kertaa parempien topparien seurasta ja vaati siirtoa. Ura on osoittanut, että ei kaveri ei todellakaan ollut Arsenalin avauksen topparin tasoinen ja itkut olivat täysin turhia. Pennant perseili itsensä kännisekoiluillaan ulos joukkueesta, eikä ollut edes Arsenalin kasvatti. Nämä asiathan sinä tiesit toki jo? Toki voit sitä Stuart Tayloria vielä kommentoida, onhan se 9 ottelua yli kahdessa vuodessa Villan tasoisessa joukkueessa kuitenkin jotain todella spesiaalia  Jne.
|
|
|
|
|
el_Diablo
Poissa
Suosikkijoukkue: visio 2020
|
 |
Vastaus #662 : 28.09.2007 klo 19:29:06 |
|
säilyt sinäkin vähän uskottavampana foorumistina 
|
|
|
|
|
Fin_Gooner
Poissa
|
 |
Vastaus #663 : 28.09.2007 klo 19:30:52 |
|
Kerta kiellon päälle - minä en ole huolissani englantilaisesta futiksesta, Wänker on. Sama Wänker, jonka joukkueen kokoonpanossa brittipelaaja on keräilyharvinaisuus.
No minkähän takia sinä otit tuon Wengerin lausunnon niin sydämen asiaksesi, että piti oikein tänne tulla siitä kertomaan? Sinullahan ei varmasti ollut oma lehmä ojassa, mr. true läd?
|
|
|
|
|
unreal
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka
|
 |
Vastaus #664 : 28.09.2007 klo 19:52:03 |
|
Kerta kiellon päälle - minä en ole huolissani englantilaisesta futiksesta, Wänker on. Sama Wänker, jonka joukkueen kokoonpanossa brittipelaaja on keräilyharvinaisuus.
Eli kerrataanpa vielä: koska Arsenalissa on niin vähän brittejä, niin Wenger EI SAA olla huolissaan siitä, että englantilaisesta jalkapallossa puhutaan nykyään enemmän bisnesasioista kuin pelikenttien tapahtumista? Ei saa olla huolissaan siitä, että puhtaasti voittoa tavoittelevat bisnesihmiset valtaavat seuroja ja riskeeraavat seuran tulevaisuuden?
|
|
|
|
|
N5
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsesta
|
 |
Vastaus #665 : 28.09.2007 klo 22:15:41 |
|
Kolmen leijonan sokea ihailu antabuskapselit perseessään sinnittelevän ex-juopon poppoolle on kyllä ihailtavaa. Todella rautaista että Manu sai monen paskan kauden jälkeen mestaruuden tililleen, hyvä suoritus sinänsä. Rankalla ostokuurillahan se kuitenkin tuli, Ronaldo, Rooney, Ferdinand, Carrick ovat kaikki aivan helvetin kalliita pelaajia Arsenal-kannattajan silmin katsoen ja lisäksi on ollut tällä vuosikymmenellä varaa heittää isoja rahoja todellisiin floppeihin tyyliin Veron ja Saha. Manun tämän hetken rivimiehetkin kuten Evra, Vidic, Hargreaves, Nani, Anderson ovat varsin kalliita samalla Arsenal-asteikolla. Wenger haluaa tehdä asiat vaikeimman kautta ja taloudellisesti takuuvarmasti kestävin periaattein. Jos Wenger olisi ottanut hulluja riskejä pokaalinkipeyden takia, Arsenal olisi nyt yhtä helppo nakki jollekin ryssien rosvoparonille mitä Manu oli Glazereille. Nyt on onneksi toivoa että seura säilyy kunnioittavilla omistajilla, melkein uskaltaa sanoa tosikannattajilla. Hill-Woodin ja Bracewell-Smithin suvut ovat olleet Arsenalissa pitkälti yli 50 vuotta, ensimmäinen Bracewell-Smith Chapmanin ajoista lähtien. Koska näyttönä on uusi stadion ja vähän aikaa Englannin suurin liikevaihto, ryssä painukoon helvettiin. Minun puolestani joka tapauksessa, mutta nyt on joka tapauksessa selvää ettei hänenlaisiaan tarvita ja siitä kiitos Wengerin nerokkaan pelaajapolitiikan, joka esti romahduksen keskiryhmään niinä 2-3 kautena, kun raha oli vähissä ja lainaneuvottelut kesken.
|
|
|
|
|
J.P. Sarja
Poissa
|
 |
Vastaus #666 : 28.09.2007 klo 23:06:22 |
|
|
|
|
|
|
SepiBoban
Poissa
Suosikkijoukkue: Myles Palmer
|
 |
Vastaus #667 : 28.09.2007 klo 23:09:13 |
|
onko säälittävämpää kuin jp:n ja threelionsin kaksinpuhelun lukeminen perjantaina klo 0.09? Ei kai, mulle :keskari: ottaisin  jos olis 
|
|
|
|
|
Ashburton
Poissa
Suosikkijoukkue: Asnl
|
 |
Vastaus #668 : 28.09.2007 klo 23:14:10 |
|
onko säälittävämpää kuin jp:n ja threelionsin kaksinpuhelun lukeminen perjantaina klo 0.09? Ei kai, mulle :keskari: ottaisin  jos olis Sama. Paitsi nythän on jo lauantai ja klo 0.13. Otan sille kanssa  , jota ei ole täälläkään.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 28.09.2007 klo 23:15:16 kirjoittanut Ashburton »
|
|
|
|
|
SepiBoban
Poissa
Suosikkijoukkue: Myles Palmer
|
 |
Vastaus #669 : 28.09.2007 klo 23:18:23 |
|
ei vittu muuten, nyt se baptista pääs heittelee niitä saksareita, footytubesta löytyy real-betis-ottelun maalit.. http://www.footytube.com/baptistalle, hyvä jätkä  niijoojaenmäosaakelloo e. footytubesta ei ehkä löydykään, mut http://www.youtube.com/watch?v=nmrMjFnxF6M pitäis toimia.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 28.09.2007 klo 23:28:14 kirjoittanut SepiBoban »
|
|
|
|
|
läski libero
Poissa
|
 |
Vastaus #670 : 28.09.2007 klo 23:19:45 |
|
Kolmen leijonan sokea ihailu antabuskapselit perseessään sinnittelevän ex-juopon poppoolle on kyllä ihailtavaa. lmao! kyllä teillä on loistava väittely meneillään tässä topikissa, älkää ikinä lopettako. 
|
|
|
|
|
Larsenal
Poissa
Suosikkijoukkue: KäPa, Arsenal
|
 |
Vastaus #671 : 29.09.2007 klo 10:40:48 |
|
Joo-o. Tää on surullista luettavaa. 
|
|
|
|
|
J.P. Sarja
Poissa
|
 |
Vastaus #672 : 29.09.2007 klo 11:13:20 |
|
Jos noita omia aiempia&nykyisiä kommentteja pyrkii hieman avaamaan, niin kyllä minä yhä edelleen vannon seuran oman juniorityön nimiin ja toivon, että ne omat junnut saavat reilun mahdollisuuden ennen kuin rotaatiopelaajia lähdetään muualta hakemaan. Joissain tapauksissa varmasti kritisoitavaa Wengerin toimissa löytyy, mutta joissain tapauksissa minä intin aikanaan ykkösellä täysin turhasta. Pari esimerkkiä:
Hoyte vs. Eboue - Mielestäni Hoyte on saanut mahdollisuuksia, mutta kyllähän Eboue on aivan eri tason laitapakki. Lisäksi ringissä on Sagna ja oikealla pystyy luutimaan myös Gallas sekä Kolo. Vaikka Hoyte onkin oma kasvatti, niin toivon, että hän siirtyy vakituisen peliajan perässä tammikuussa pois. Ihan kaverin itsensä kanssa, rahkeet ei tule koskaan riittämään näitä pelimiehiä vastaan. Rotaatiossa menisi nipinnapin, mutta nyt kilpailutilanne on liian kova.
Upson - kaveri alkoi itkemään avauksen paikan puolesta ja sai lähteä. Onko jonkun mielestä Upson todella avauksen tasoinen kaveri Arsenaliin?
Pennant - perseili dokailukeikoillaan itsensä ulos joukkueesta. Todennäköisesti rotaatiossa olisi saattanut muuten käyttöä olla, mutta toisaalta, Pennantin ollessa ringissä ei Arsenalissa tainnut olla yhtä ainoaa pääpelivoimaista kärkeä ja eikös Pennantin avut ole lähinnä munaravi&crossit?
Sidwell&Bentley - näille kavereille toki olisin suurempaa näyttöpaikkaa toivonut. Kilpailutilanne oli kuitenkin liian kova, vähän kuin Hoytella tällä hetkellä. Olisiko Sidwellille riittänyt riittävästi peliaikaa kehityksen kannalta vieirojen jne taustalla? Olisiko Bentleylle riittänyt riittävästi peliaikaa kehityksen kannalta piresien jne taustalla? Minun mielestäni ei olisi ja kaverit olisivat todennäköisesti jääneet unholaan, jos Arsenal olisi heidät ehdoin tahdoin ringissä pitänyt. Se kehitys on tapahtunut vasta jatkuvan peliajan sekä lähdön myötä.
Ashley Cole - kasvoi Wengerin opeissa yhdeksi maailman parhaimmista laitapakeista. Vai onko tämä se "poikkeus vahvistaa säännön" -juttu sitten? Taso toki laskenut kuin lehmän häntä Arsenalista lähdön jälkeen, mutta tämäkin alkaa olemaan enemmän sääntö kuin poikkeus.
Stuart Taylor - olisiko oikeasti ollut käyttöä, kun Villallakaan ei ole?
S. Hughes - loistavia väläyttelyjä Arsenalissa, missä pelaa?
Riku Wright & Jeffers - tarvitseeko edes kommentoida?
Veikkaisinpa, että tuo Wrightin&Jeffersin todellinen floppaaminen on saanut Wengerin varovaiseksi kovahintaisten lädilupausten hankkimisessa. Ashley Cole osoitti, että kyllä ne parhaimmat helmet sieltä nousee aina avaukseen asti jopa Wengerin Francenalissa. En epäile hetkeäkään, etteikö Wenger tunnistaisi läditalenttia siinä missä talentin muutenkin.
Wenger ei tunnetusti halua käyttää paljoa rahaa hankintoihinsa. Parhaat lädit, jotka vahvistaisivat Arsenalia, maksavat aivan helvetisti. Micah Richardsia huhuttiin Arsenaliin, mutta hänen hinnallaan olisi saanut varmaan 3-4 Sagnaa. Tuskin Wengerin oli hirveän vaikea näistä valita?
Rotaatiotakaan Wenger ei hirveästi harrasta ja tämä ei tietenkään ole hirveän hyvä tilanne jannuille, joista "ehkä voi tulla jotain tai sitten ei". Peliminuutit näitä janareita kuitenkin eniten kehittää.
Wenger on myös puhunut siitä, miten tärkeää on, että ringissä on myös "english talent". Tätä edustaa tällä hetkellä Walcott. Taustalla on tulossa muutama kaveri ja itselläni on varsin suuret odotukset erityisesti Gibbsin osalta.
Kyllä kaiketi osasta noista pois päästetyistä lädeistä voi Wengeriä kritisoida, etunenässä nyt Bentleyn ja Sidwellin näyttöpaikkojen vähyydestä. Itse todella toivon näille kavereille sitä kunnon näyttöpaikkaa, ennen kuin rinkiin hankitaan täytettä jostain muualta. Mutta jonkun Upsonin, Pennantin kohdalla Wengerin toimista on aivan turha kitistä. Se osoittaa lähinnä tiedon puutetta ja/tai pakkomielteistä perseilyä. Tuohon itsekin aikanaan sorruin.
Pahimmat lädihypetykseni ykkösellä juontanevat lähinnä siitä, että minulla oli pakonomainen tarve olla kaikesta eri mieltä. Tuosta olen mielestäni päässyt eroon ja hyvä niin, edelleen kuitenkin vannon sen oman junnutyön ja omien junnujen näyttöpaikkojen nimiin. Olen myös oppinut ymmärtämään sen, että loppujen lopuksi Wenger tuppaa tietämään nämä asiat "hieman" paremmin kuin joku cp-vammainen suomalainen foorumisti. Tulokset puhukoot puolestaan.
|
|
|
|
|
Urasiili
Poissa
Suosikkijoukkue: Jyppi
|
 |
Vastaus #673 : 29.09.2007 klo 11:30:51 |
|
Tänään 0-4
|
|
|
|
|
Three Lions
Poissa
|
 |
Vastaus #674 : 29.09.2007 klo 11:47:13 |
|
--isäksi on ollut tällä vuosikymmenellä varaa heittää isoja rahoja todellisiin floppeihin tyyliin Veron ja Saha. Manun tämän hetken rivimiehetkin kuten Evra, Vidic, Hargreaves, Nani, Anderson ovat varsin kalliita samalla Arsenal-asteikolla-- Kyllä se provoaminen näköjään onnistuu Arse-leirissäkin. Veronista kyllä voidaan puhua floppina huiman siirtosumman takia, vaikka tosiasiassa argentiinalainen pelasi ihan hyvin Unitedissa. Sikäli kuitenkin on typerää puhua floppihankinnasta hänenkään kohdalla, että ostohetkellä Veron oli kiistatta maailman parhaimpia pelaajia ja ehkäpä paras pelintekijä, joten perusteltua hänen hankkimisensa ja siirtosummansa tietyllä tapaa oli. Saha nyt on vielä vähemmän floppi kuin Veron: ranskalaisen ainoa synti on miehen lasinilkat, mutta kunnossa ollessaan tuskin yhdelläkään Unitedin kannattajalla on moitittavaa Sahan otteista. Olipahan Saha myös sen muutoksen katalyyttinä kaudella 2005-06, joka johti lopulta seuraavan kauden mestaruuteen ja joukkueen uuteen pelityyliin. Vidic kuitenkin on nykyjoukkueen runkomiehiä jota monet kannattajat pitävät serbiä jopa parempana kuin Rioa sekä yhtenä tärkeimmistä palasista viimekauden mestaruudessa. Hargreavesia puolestaan on pidetty SAF.n ja kannattajien toimesta yleisesti "puuttuvana palasena" joka tulee viemään Unitedin kohti menestystä myös eurokentillä ja kunnossa ollessaan Hargo tulee olemaan ehdoton avauksen pelaaja. Evrakin on selkeä avauksen pelaaja ja ykkösvaihtoehto omalle pelipaikalleen, joten mistään rivimiehestä ei voida puhua. Anderssonin ja Nanin leimaaminen rivipelaajaksi on vieläkin tyhmempää, kun kaikille pitäisi olla selvää että kaksikko on investointi tulevaisuuteen ja tuloksia näiltä huippulupaavilta pelaajilta aletaan odottamaan vasta vuoden-parin päästä. ------------------------------------------------------ Kappas, jipskulta oikein asiallinen vastaus. Tuollaisia kuin olisi tullut heti alkuun, niin olisimme välttäneet parin sivun jänkhäykseltä. Kyllä se kaiketi kuitenkin kuulu jalkapallokannattamisen (tai miksi sitä enää uskaltaa kutsua?) luonteeseen, että kilpailevien joukkueiden kannattajat tulevat kuittailemaan jos toisen joukkueen manageri päästää suustaan sammakoita niinkuin Wenger tässä tapauksessa. Itselleni kuitenkin Arsenal on se rakkahin kiistakumppani, jonka suuntaan piikkiä lähtee muita herkemmin ja edelleenkin pidän sitä vähintäänkin huvittavina, että juuri Wenger on se joka itkee lehtien palstoilla englantilaisen jalkapalloilun tilasta. No, eipä tästä tarvitse vääntää sen enempää. Siitä voisi tietysti pohtia - kinasteluun ei tarvitse mennä - miksi Wenger ei ole onnistunut nostamaan Arsenalin miehistöön enempää äyttökelposia brittipelaajia, kun ranskalainen muuten on tunnettu juuri erinomaisena nuorten pelaajien kehittäjänä. Toki sen ymmärrän, että Wenger ei ylikuumentuneilla pelaajamarkkinoilla halua syytää rahaa ylihinnoitelluihin britteihin, mutta eipä pelaajia edustukseen ole noussut oman akatemiankaan kautta eikä Wenger ole toisaalta pystynyt jalostamaan näistä keskinkertaisemmista briteistä edes rotaatiopelaajia. Tähän olisi mukava saada ihan oikeita vastauksia, kun esimerkiksi Arsenalin akatemian työskentely ei ole itselleni sen tutumpaa. Onko sillä saralla esim. tehty Wengerin aikakaudella rakennemuutoksia/uudistuksia/siivousta ja hedelmiä on odotettavissa vasta lähitulevaisuudessa? Asiallisia vastauksia, kiitos.
|
|
|
|
|
|
|
|