FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
24.03.2026 klo 21:00:42 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 2 [3]
 
Kirjoittaja Aihe: Mistä Keke viha on saanut alkunsa?  (Luettu 3800 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Tsei Tsei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #50 : 05.08.2007 klo 21:52:05

Jos olisin minkä tahansa muun seuran kannattaja (pl. Tamu sillä varauksellä että Hjelm jää seuraan), ottaisin Keken seuraan riemusta kirkuen. Klubissa Keke on kuitenkin jo mielestäni työnsä tehnyt.

Nojaa. En ottaisi Kekeä TamU:un, vaikka Hjelm lähtisikin. Ja tuskin riemusta kiljuttaisi Valkeakoskellakaan. Tai ylipäätänsä missään, missä Kekeä on jouduttu katselemaan. Keijolla on vahvuutensa, mutta itse olen edelleen sen maastakarkoittamisen kannalla.
manofthematch

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Haka


Vastaus #51 : 05.08.2007 klo 21:53:38

Nojaa. En ottaisi Kekeä TamU:un, vaikka Hjelm lähtisikin. Ja tuskin riemusta kiljuttaisi Valkeakoskellakaan. Tai ylipäätänsä missään, missä Kekeä on jouduttu katselemaan. Keijolla on vahvuutensa, mutta itse olen edelleen sen maastakarkoittamisen kannalla.

juu ei otettaisi kekeä takaisin koskiin valmentamaan, tosin eipä kekekään sinne olisi tulossa.
Jälkipelin Mestari

Poissa Poissa


Vastaus #52 : 05.08.2007 klo 22:02:22

Keken kyvyt eurokentillä on punnittu, mitattu ja arvioitu sekä riittämättömiksi havaittu.

Onko ketjussa muuten jo mainittu hassulla lädi-piipityksellä tullutta TV-avautumista jossa kekkuli tippalinssissä uikutti silloista sinkkuttaan naistoimittajalla (jossain ihmissuhdeohjelmassa), "en jymmärrä miksen naiset minusta tykkä, omasta mielesta en ole edes kauhean ruma". Mikki-hiirille  Alas



Fenley Stastus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: -


Vastaus #53 : 05.08.2007 klo 23:07:01

Onko ketjussa muuten jo mainittu hassulla lädi-piipityksellä tullutta TV-avautumista jossa kekkuli tippalinssissä uikutti silloista sinkkuttaan naistoimittajalla (jossain ihmissuhdeohjelmassa), "en jymmärrä miksen naiset minusta tykkä, omasta mielesta en ole edes kauhean ruma". Mikki-hiirille  Alas
Toisin on nykyään, sillä Kekeä voidaan pitää jopa jonkinlaisena seksisymbolina, kiitos humppaohjelman.

Kun nyt kerran haukutaan Käsivahvaa, niin muutama vuosi sitten oli eräässä lehdessä juttua Kekkulin valmennusmetodeista. Jutun perusteella jäi se kuva, että Viktor Tihonovkin oli mursumaisen lempeä Keijoon verrattuna. Keke kyykytti nuoria jannuja pikkuvirheiden perusteella ja opetuksena oli ilmeisesti se, että anti olla viimeinen kerta.

Kekestä on aina saanut sen kuvan, että joukkueen huonot esitykset ovat aina jonkun muun vika. Huono häviäjä?
ras

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS


Vastaus #54 : 06.08.2007 klo 00:02:41

Nojaa. On tiedän kuitenkin ihmisiä, jotka opettelevat Kekeä paremman suomen alle vuodessa. Keken ja tuon esimerkkienglantilaisen ongelmat ovat varmaan samat: kun englannillakin pärjää, niin ei oikein kiinnosta vittuakaan opetella suomea.

Bantamoi ja Medo(?). Helvetti nehän osaavat parempaa suomea (mukaan saattaa tosin livahtaa myös savoa) kuin jotkut syntyperäiset  :D
« Viimeksi muokattu: 06.08.2007 klo 00:04:09 kirjoittanut ras »
Chegue

Poissa Poissa


Vastaus #55 : 06.08.2007 klo 00:06:31

Keke on kielten oppijana ilmeisesti samaa sarjaa jonkun Mikä Häkkisen kanssa eli ei vaan osaa huolimatta siitä miten pitkään ja usein on kieltä käyttänyt ja harjoitellut.
Kettu

Poissa Poissa


Vastaus #56 : 06.08.2007 klo 07:03:40

Keken heikkous valmentajana on samanlaista forum-bravdaa kuin Mursun heikkous. Toinen näistä pitää paikkansa, toinen ei. Sitäpaitsi Mursukin on kehittynyt valmentajana koko ajan.

Se, ettei ole saanut e-peleissä voittoja ennakkosuosikeilta, ei kerro valmentajataidoista mitään.
« Viimeksi muokattu: 06.08.2007 klo 07:05:28 kirjoittanut Kettu »
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #57 : 06.08.2007 klo 07:08:07

Keken heikkous valmentajana on samanlaista forum-bravdaa kuin Mursun heikkous. Toinen näistä pitää paikkansa, toinen ei. Sitäpaitsi Mursukin on kehittynyt valmentajana koko ajan.

Keken heikkous on se että jengi on kontannut liikaa alkukaudesta. Lisäksi viime vuonna Keken pisteitä laski se, että samaan aikaan kun jengi konttasi, niin mies käytti kaiken vapaa-aikansa (ja osan työajasta?) "tanssii tähtien kanssa" ohjelman tekemiseen.

Sekä viime että tällä kaudella Klubin kurssi on saatu käännettyä, mutta kurssin kääntämiseen on vaadittu muutama korkean profiilin hankinta. Kurssin kääntyminen ei siis ole ollut ensisijaisesti Keken ansiota, vaan Olliksen rahoituksen.
« Viimeksi muokattu: 06.08.2007 klo 08:04:49 kirjoittanut erno »
1x2

Poissa Poissa


Vastaus #58 : 06.08.2007 klo 07:23:19

Se, ettei ole saanut e-peleissä voittoja ennakkosuosikeilta, ei kerro valmentajataidoista mitään.

Kertoo nyt sitten mistä hyvänsä, niin se on Keken heikkous ja yksi syy miehen epäsuosioon.
Maanantaivalmentaja

Poissa Poissa


Vastaus #59 : 06.08.2007 klo 09:44:09

Ärsytystä herättävät nämä suomi-futista vähättälevät kommentit mm. silloin kun julkaistiin EM-karsintojen otteluohjelma Keke haukkui sen paskaksi koska Puola ja Portugali kohdattiin alussa. Olisi kuulemma pitänyt pelata ensin jotain lilliputteja vastaan että suomalaiset saisivat vähän itseluottamusta (koska eivät osaa pelata) ja isoille hävitään kuitenkin. Onhan muutkin kyllä esittäneet samanlaisia juttuja mutta Keken sanomiset on jotenkin korostuneet aina ja linkkautuneet sitten esityksiin. Lisäksi jammu ruodaa seurajoukkueisiin ylihintaisia tusinapelaajia ulkomailta koska ei luota että Suomesta löytyisi kehityskykyisiä nuoria pelaajia. Ulkomaalainen on aina parempi keken kirjassa. Motivointina voimakas f-sanan käyttö toimii aikansa joskin ei liene ainut keino koska Keken joukkueet kuitenkin on Suomessa hyvin menestyneet. Henkilökohtaisesti ärsyttää vielä lajia seuraamattomien mielipide että kun se on Englannista sen on pakko olla hyvä. Jonkinlainen muutos tekisi HJK vuosien jälkeen Kekellekin kyllä hyvää ja voisi herättää uutta nälkää ja itsensä kehittämistarvetta.



a-wiik

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU, Ilves, El Diego


Vastaus #60 : 06.08.2007 klo 10:16:35

eli siis hjelmin taidoista ei tiedetä vielä mitään? wissiä ja kumppaneita myyntiin, niin nähdään hjelminkin todelline taso ??? mitäpä luulet, että jos minut laitettaisiin hjk:n puikkoihin niin kauanko saisin huseerata, vaikka joukkue voittaisi kaikki pelit.. eiköhän siihen työhön liity muutakin, kuin pelin tulokset. Fergusoninkaan taidoista ei tiedetä mitään, koska sillä on aina ollut niin hyvät pelaajat..voi morjes!

Niin, Zicon eka mestaruushan tuli aikanaan aika lailla puskista. Niemet, Pohjat jne. eivät olleet tuolloin ihan niitä supertähtiä mitä nykyään. Fergusonhan tuli ManUun erityisesti hyvien Skotlannin vuosien kautta, nosti Heartsin hetkeksi ohi Celticin ja Rangersin, ja kun tilanne Skotlannissa on mikä on, niin se on aika kova meriitti.

Olihan Kekelläkin toki meriittejä jo ennen Hakaan tuloa. Ei tämän tason hommia helpolla ilman meriittejä saa kuin korkeintaan seuran entinen tähtipelaaja (vrt. Hjelm tai Huttunen). Kekehän nosti divarista TP-Seinäjoen ja vei RoPSin cup-finaaliin. Eli on niitä meriittejä huonommistakin porukoista.

Valmennustyyli tuntuu olevan vain kovin raastava pelaajille ja jotenkin tuntuu, että Klubiin tulon jälkeen on isoin innostuskin lopahtanut. Ehkä uusi haaste pienemmässä seurassa (vaikkapa kärkinelikon ulkopuolella) herättäisi Keken taas. En tällä erää haluaisi TamUn penkin päähän miestä. 
Hincha en cancha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi, Huuhkajat, suomifutis paikan päällä


Vastaus #61 : 06.08.2007 klo 10:24:26

Maanantaivalmentaja tuossa ylempänä mainitsi jo, että Keke luottaa ennemmin (tusina)ulkomaalaiseen kuin suomalaiseen, mikä pitää paikkansa.

Lisäksi Keke luottaa "kovassa paikassa" aina ennemmin kokemukseen kuin nuoruuteen periaatteella "ei yllättäviä ratkaisuja vaan perusvarmaa junnausta". Ei ole ihme, että tiukoissa paikoissa ei synny ainakaan maaleja, vaan pelataan nollanollaa tai imetään omiin.
a-wiik

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU, Ilves, El Diego


Vastaus #62 : 06.08.2007 klo 10:40:19

Maanantaivalmentaja tuossa ylempänä mainitsi jo, että Keke luottaa ennemmin (tusina)ulkomaalaiseen kuin suomalaiseen, mikä pitää paikkansa.

Lisäksi Keke luottaa "kovassa paikassa" aina ennemmin kokemukseen kuin nuoruuteen periaatteella "ei yllättäviä ratkaisuja vaan perusvarmaa junnausta". Ei ole ihme, että tiukoissa paikoissa ei synny ainakaan maaleja, vaan pelataan nollanollaa tai imetään omiin.

Toisaalta ja toisaalta. Joukkueen on pakko uusiutua, mutta suuret voitot otetaan käytännössä aina kokeneilla miehillä. Vrt. upea nuori ManUn joukkue, joka sai pöllytyksen veteraani-ikäisiltä, iät ja ajat yhdessä pelanneilta Milanin ukoilta. Tai Tämän hetken TamU, joka on melkoisen kokenut ja ennen kaikkea paljon yhdessä pelannut. Ei jokaista uutta lupausta voi heti heittää rutinoituneen kolmekymppisen paikalle, jos menestyä halutaan.

Valmentajan ammattitaitoa on sovitella sitten kokeneet ja junnut yhteen niin, että ei synny riitoja vaan positiivista kilpailua ja niin, että aina toisinaan menestytään ja toisinaan haetaan kokemusta. Jatkuvaa menestystä on erittäin vaikea saada aikaan, ainakaan ellei voi ostaa valmiita pelaajia.

Eri asia taas on löytää kokeneita miehiä, jotka yhä haluavat pelata ja voittaa, eikä jäähdyttelijöitä, joilla on epärealistinen käsitys omasta mahdollisuudestaan loistaa ilman treenaamista. Tämä kykyjen etsiminen tuntuu olevan Kekellä ongelma. Kannattaisi varmaan hankkia siihen hommaan apuri.
Ia

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KTP, PeKa, Çaykur Rizespor


Vastaus #63 : 06.08.2007 klo 11:29:10

Kreikan EM-joukkue, joka voitti kultaa koostui puoliksi penkinlämmittäjistä.
The Real Wolf

Poissa Poissa


Vastaus #64 : 06.08.2007 klo 11:37:59

Fergusonhan tuli ManUun erityisesti hyvien Skotlannin vuosien kautta, nosti Heartsin hetkeksi ohi Celticin ja Rangersin, ja kun tilanne Skotlannissa on mikä on, niin se on aika kova meriitti.


- Se oli Aberdeen. Samoihin aikoihin myös Dundee United teki useammallakin kaudella Euroopassa vakuuttavampaa jälkeä, kuin Old Firm.
JJO

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS


Vastaus #65 : 06.08.2007 klo 11:39:06

Eri asia taas on löytää kokeneita miehiä, jotka yhä haluavat pelata ja voittaa, eikä jäähdyttelijöitä, joilla on epärealistinen käsitys omasta mahdollisuudestaan loistaa ilman treenaamista. Tämä kykyjen etsiminen tuntuu olevan Kekellä ongelma. Kannattaisi varmaan hankkia siihen hommaan apuri.

Tuohon sen verran, että Klubilla Keke ei käsittääkseni ole päävastuussa kykyjen etsimisestä. Saarnio käsittääkseni ainakin tarkkailee pelaajia muun työn ohella.

Ja jatkoksi tuohon voisi todeta, ettei se nyt niin huonosti ole mennyt. Mäkelä ja Lampi kalastettiin lupaavina, mutta vailla huippunäyttöjä olevina raakileina Klubiin ja myytiin hyvillä summilla eteenpäin. Samaten Ghazia voi pitää melkoisena löytönä, oli kyseessä sitten sattumankauppaa tai ei.

Pitää kuitenkin muistaa, ettei VL-seuroilla taida mitään erillisiä scouttausosastoja olla (rahanpuutteen vuoksi, oletan). Etenkin ulkomaalaisten kohdalla testirumbat ovat ymmärrettäviä, koska scoutteja ei hirveästi voida ympäri maailman lähettää. Kotimaisten pelaajien onnistumisprosentti on ollut aika hyvä.
a-wiik

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU, Ilves, El Diego


Vastaus #66 : 06.08.2007 klo 11:47:41

Tuohon sen verran, että Klubilla Keke ei käsittääkseni ole päävastuussa kykyjen etsimisestä. Saarnio käsittääkseni ainakin tarkkailee pelaajia muun työn ohella.

Ja jatkoksi tuohon voisi todeta, ettei se nyt niin huonosti ole mennyt. Mäkelä ja Lampi kalastettiin lupaavina, mutta vailla huippunäyttöjä olevina raakileina Klubiin ja myytiin hyvillä summilla eteenpäin. Samaten Ghazia voi pitää melkoisena löytönä, oli kyseessä sitten sattumankauppaa tai ei.

Pitää kuitenkin muistaa, ettei VL-seuroilla taida mitään erillisiä scouttausosastoja olla (rahanpuutteen vuoksi, oletan). Etenkin ulkomaalaisten kohdalla testirumbat ovat ymmärrettäviä, koska scoutteja ei hirveästi voida ympäri maailman lähettää. Kotimaisten pelaajien onnistumisprosentti on ollut aika hyvä.

Lampi ja Mäkelä olivat hyviä löytöjä, se on myönnettävä. Ongelma onkin käsittääkseni noiden kokeneempien pelaajien puolella, varsinkin ulkomaalaisvahvistuksissa. Ghazi pelasi toki yhden hyvän kauden, mutta lieneekö sitten Keken räyhäkkä palautteenanto hänetkin pois ajanut...

Lainaus
- Se oli Aberdeen. Samoihin aikoihin myös Dundee United teki useammallakin kaudella Euroopassa vakuuttavampaa jälkeä, kuin Old Firm.

Ai niin... Aberdeenhan se Fergien tausta tosiaan oli. Ja voitti siellä jonkun eurocupinkin, pudottaen muistaaksenki ainakin Realin ja Bayernin matkan varrella. Cup-voittajien cupin itse asiassa, ja noien lisäksi putosi matkalla myös Tottenham.
JJO

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS


Vastaus #67 : 06.08.2007 klo 11:52:58

Lampi ja Mäkelä olivat hyviä löytöjä, se on myönnettävä. Ongelma onkin käsittääkseni noiden kokeneempien pelaajien puolella, varsinkin ulkomaalaisvahvistuksissa. Ghazi pelasi toki yhden hyvän kauden, mutta lieneekö sitten Keken räyhäkkä palautteenanto hänetkin pois ajanut...

No eivät ne ulkomaalaishankinnatkaan mitään huonoja ole olleet. Toki joukkoon on mahtunut muutama oliveira, djukic ja vasilievic, mutta pääosin hankinnat ovat mielestäni olleet vähintäänkin ihan hyviä, osa jopa erittäin hyviä. Voidaan tietysti hautaan asti väitellä siitä, kannattaako hankkia ulkomaalaisia jotka eivät ole tähtipelaajia, mutta rajalliset ovat kotimaamme pelaajamarkkinatkin. Kuten muistaakseni el_diablo aikoinaan totesi, ei väitteistä huolimatta Klubista ole kovinkaan montaa junnua muihin liiga/divariseuroihin siirtynyt joista olisi sittemmin kasvanut tähtipelaajia. Eli ulkomaalaisten hankkimisesta huolimatta kovinkaan montaa huippulahjakkuutta ei ole "pilattu".
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #68 : 06.08.2007 klo 13:29:37

Keken heikkous valmentajana on samanlaista forum-bravdaa kuin Mursun heikkous. Toinen näistä pitää paikkansa, toinen ei. Sitäpaitsi Mursukin on kehittynyt valmentajana koko ajan.

Keke on hyvä hetken aikaa.
Tullessaan osittain valmiseen pöytään niin joukkue saa Keken tyylillä irti tehoa, mutta kuten viimeinen vuosi Hakassa ja nyt kaksi viimeistä(?) vuotta Klubissa osoittavat ettei Armstrong ole mikään pitkän aikavälin valmentaja. Kaikesta päätellen jossain vaiheessa fokus tekemiseen katoaa ja alkaa tulla takaiskuja, joihin reagoidaan koventamalla kuria joukkueen sisällä.

Mursu taas on vähän päivänpaistevalmentaja eli hyvällä joukkueella kun kaikki on hyvin saa aikaan huikeita tuloksia, mutta vastoinkäymisten edessä menee solmuun eikä saa pitkään aikaan palikoita uudelleen kohdalleen.

Molemmat hyviä valmentajia ja ironisesti täydentäisivät toisiaan.

Lainaus
Se, ettei ole saanut e-peleissä voittoja ennakkosuosikeilta, ei kerro valmentajataidoista mitään.

Muuta kuin sen, että on kykenemätön venymään.
JabalMarun

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: huoltojoukkue,amal,dff ja almanin ala-asema


Vastaus #69 : 06.08.2007 klo 18:16:27

kuin kaksi marjaa: keke armstrong-karhukoplan jäsen 167-176    :D

 
Sivuja: 1 2 [3]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa