FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
21.02.2026 klo 18:04:50 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 14 [15] 16 ... 175
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester United 08/09 - The Unquestionable Champions of Europe Marching On  (Luettu 293674 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
mandre

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ManU, FC YPA


Vastaus #350 : 14.07.2008 klo 13:33:09

Nyt sitten selvisi Unitedin menestyksen salaisuus. Nyt saa Chelski fanit taas kitisemisen aihetta...

http://iltasanomat.fi/urheilu/uutinen.asp?id=1556682

Ei hitto mitä journalismia löyty kuvatekstistä  :D
"Michael Ballack sai jalkapallon EM-finaalissa keltaisen kortin, koska Carlos Marchenalla oli punainen paita." 
Wat??!  ???
Freddy

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mikkelin Palloilijat


Vastaus #351 : 14.07.2008 klo 13:36:00

Ei hitto mitä journalismia löyty kuvatekstistä  :D
"Michael Ballack sai jalkapallon EM-finaalissa keltaisen kortin, koska Carlos Marchenalla oli punainen paita." 
Wat??!  ???
Koska kuulemma alitajuisesti tuomarit suosivat punapaitaisia pelaajia. Lue se uutinen eka.
mandre

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ManU, FC YPA


Vastaus #352 : 14.07.2008 klo 14:04:15

Koska kuulemma alitajuisesti tuomarit suosivat punapaitaisia pelaajia. Lue se uutinen eka.
Joo luin sen jutun mut vaikutti jotenki itelle tyhmältä tuo lause. Siis että se keltainen kortti ois johtunu puhtaasti siitä että Marchenalla oli punanen paita. No aivan sama.  ::)
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #353 : 14.07.2008 klo 14:07:59

Kovasti on Berbatovin nimi pyörinyt viime päivinä otsikoissa, ja nyt sitten jo huhutaan, että Spurs olisi hyväksynyt Unitedin 28 miljoonan punnan tarjouksen kärkimiehestä. Kovalta hinnalta kuulostaa, mutta ilmeisesti Berba on sitten se pelaaja, jonka SAF todella haluaa. Useinhan Ferguson on menetellyt juuri näin, että hän yrittää hankkia juuri haluamansa pelaajan, eikä tyydy kakkos- tai kolmosvaihtoehtoon, maksoi mitä maksoi. Eikä minulla olisi kyllä mitään sitä vastaan, että Berbatov siirtyisi Unitediin, mutta tietysti joitakin kysymysmerkkejä heittäisin tämän siirron ylle, etenkin kun hinta on noinkin hurja.

Tuohon Aguero-juttuun en kyllä usko. Tai voihan se olla, että joku englantilaisporukka on tehnyt argentiinalaisesta tarjouksen, mutta eikös pelaaja itsekin vain vähän aikaa sitten vakuutellut rakkauttaan Atleticoa kohtaan? Ei sillä, että se nyt mitään kummempia välttämättä merkkaa nykypäivänä, mutta en kyllä pysty näkemään tämän argoväkkärän siirtymistä Unitediin, etenkin jos/kun Tevez pysyy seurassa.
Henski

Poissa Poissa


Vastaus #354 : 14.07.2008 klo 18:29:57

Kovalta hinnalta kuulostaa, mutta ilmeisesti Berba on sitten se pelaaja, jonka SAF todella haluaa. Useinhan Ferguson on menetellyt juuri näin, että hän yrittää hankkia juuri haluamansa pelaajan, eikä tyydy kakkos- tai kolmosvaihtoehtoon, maksoi mitä maksoi. Eikä minulla olisi kyllä mitään sitä vastaan, että Berbatov siirtyisi Unitediin, mutta tietysti joitakin kysymysmerkkejä heittäisin tämän siirron ylle, etenkin kun hinta on noinkin hurja.
Olen haistelevinani pientä pettymystä tähän ratkaisuun  ???, joka on vaikuttanut selvästi todennäköisimmältä jo pitkään? Telegraphin mukaan kyse olisi 18 miljoonan siirrosta plus sitten näistä menestykseen ja esiintymisiin liittyvistä palkkioista. Tiedä sitten mikä on totuus, mutta tuon verranhan nuo tuppaavat maksamaan UNITEDILLE. Tässä ikkunassa muutenkin hinnat ovat tuntuneet ihan toteutuneissa siirroissa ja huhuasteellakin kokeneen melkoisen inflaatiotarkistuksen eikä Unitedin asemaa helpota Ronaldo-saaga ja siihen kohdistuvat odotukset.

Itse pelaajasta lyhyesti. Parhaimmillaan erinomainen ja uskoisin, että ilman tätä CR soppaa täällä hurrattaisiin kuorossa kun jo valmiiseen palettiin tulisi hänentasoinen vahvistus. Nyt vaan tilanne on se, että pitkälti tilanne tulennee menemään: Berbatov sisään, Ronaldo ulos, mikä ei tunnu varmastikaan kovin hyvältä, eikä se mikään ihme toki olekaan. Ajoittain tuntuu siltä, että Berban asennepuolella olisi paljonkin tehtävää ja eiköhän siihen hommaa Unitedille ole hyvä työkalu SAF:ssa. Onhan tuossa korvauksessa ylimääräistä mukana, ei Berbatov nyt mikään ihan ykköspyssy sentään ole, mutta erinomainen vahvistus onnistuessaan kuitenkin. Katsotaan sitten pitääkö huhut lopulta kutinsa. Missä muuten on Kansio ja hänen Berbatov-hehkutuksensa? Nyt siihen alkaisi olemaan aihetta. Ei ole legendaa näkynyt topikissa pitkään aikaan, pistänyt elämän risaiseksi tuplan jälkeen?  8)

Päivän toinen juttu näyttäisi olevan sitten tässä. En nyt väitä, että tämän perusteella koko Old Trafford buuasi hänelle, mutta kyllä tilanne on jo aika vaikea CR:n kannalta. Jos menetät asemasi fanien silmissä niin paljon heikommin tilanne ei voisi enää kehittyä. Ja minusta merkit kyllä viittaavat vahvasti tähän suuntaan.  Mutta itsehän on sopan synnyttänyt, vaikka United tässä saa myös osansa.
Kaihlamo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jalkapallo


Vastaus #355 : 14.07.2008 klo 21:37:03

Saletit 20 maalia liigassa Berballe jos/kun Munaan siirtyy. Vituttaa jo valmiiksi  >:( Alas
Aquas Claras

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United


Vastaus #356 : 14.07.2008 klo 21:41:09

http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/sport/football/article1417736.ece

Tästä kellää mitää tietoa että onko mitää perää vai the sunin omaa paskanjauhantaa ???
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #357 : 15.07.2008 klo 07:04:41

Olen haistelevinani pientä pettymystä tähän ratkaisuun  ???, joka on vaikuttanut selvästi todennäköisimmältä jo pitkään?

En ole lainkaan pettynyt, ehkä "maltillisuus" vain johtuu juuri siitä, että tämä kauppa on tosiaan pitkään ollut esillä (tosin eihän siirto vielä ole missään nimessä sinetöity). Mutta kyllähän Berbatov on huipputekijä ainakin valjun mittarilla, ja onhan hän onnistunut varsin hyvin ihan huippuseurojakin vastaan. Ja tosiaan, siirtosumma monien huhujen mukaan olisi 18 miljoonaa, ja 10 miljoonaa riippuisi sitten erinäisistä ehdoista. Enkä usko, että ManU on esimerkiksi Rooneyn tai Carrickin kohdalla kovinkaan pitkin hampain noita summia maksanut, koska se on samalla tarkoittanut sitä, että joukkue on menestynyt hyvin. Olihan siinä Rooneyn kaupassa toki muitakin ehtoja, kuten uutta sopparia...

Nämä "kysymysmerkit" ovat omassa mielessäni ne, että miten tulisi asettumaan kentälle pelaajat Berbatov, Rooney ja Tevez. Näkisin nimittäin, että jos etenkin tuo Berba<->Ronaldo, jonka tuossa pistit, pitäisi paikkansa, niin Tevez olisi ehdottomasti avauksen miehiä. Omissa papereissanihan asettaisin Tevezin edelleen vasemmalta laidalta sisään leikkaavaksi hyökkääjäksi, mutta mitäköhän tuumii SAF?

Berbatovissa itsessään en näkisi kovinkaan montaa riskitekijää. OK, kaikki pelaajat voivat flopata, mutta en usko ainakaan mihinkään täydelliseen mahalaskuun tässä tapauksessa. Lisäksi pelaaja on jo pitkään agenttinsa välityksellä toitottanut sitä, että haluaa pelata Mestarien liigassa, joten luulisi sitä kiinnostustakin löytyvän, kun takaisin huippujen sekaan pääsisi. Välillä bulgaari vaikuttaa kentällä laiskalta, ja varmaankin tätä myös on, mutta eipä se pollekaan nyt mitään valtavia työmääriä tehnyt. Rooneyn ja Tevezin pelatessa kärjessä ongelma on välillä juurikin tuo, että kärjet laskeutuvat aivan liian alas, jolloin ylös ei jää ketään, joten on vain hyvä, jos siellä on joku vastaanottamassa esimerkiksi pitkiä avauksia. Berbatov ei ole niitä nopeimpia pelaajia, mutta toisaalta suojaa palloa hyvin, ja tekniikka sekä oivallukset ovat parhaimmillaan aivan loistavia.

Tästä kellää mitää tietoa että onko mitää perää vai the sunin omaa paskanjauhantaa ???

Jaa-a, veikkaisin että The Sunin omaa tarinointia. Tokihan tuo tapahtuma on ihan totta, Rio potkaisi vahingossa jotain järjestysnaista, näin ainakin käsitin, mutta luulin että asia oli jo ihan sovittu, Riohan taisi lähettää kukkia naiselle anteeksipyynnön kera. En voi kyllä käsittää, että miten tuollaisesta voisi saada neljän ottelun pelikiellon, jonkinlaisen huomautuksen tai jopa pienen sakon nyt jotenkin voisin ymmärtää. Mutta FA:lla nyt on muutenkin tuntunut olevan yksi sääntö Unitedille ja toinen muille näissä pelikieltoasioissa, joten eipä nyt minään suurena yllätyksenä tulisi, jos pelikieltokin napsahtaisi. Tosin katselihan FA uskomattomasti läpi sormien tätä Queirozin ja Fergusonin tuomarien kritisoimista, josta olisi kyllä jotain sanktiota pitänyt tulla.
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #358 : 15.07.2008 klo 07:49:42

Kuulostaa tosiaan siltä, että tähän kauden alle on joku kilpailijoista "vuotanut" FA:lle vinkin siitä, että Rion voisi saada pelikieltoon. Ei varmastikaan toteudu, sakkoja voi tietysti tulla. Muistaakseni asia meni ihan poliisitutkintaan, en tiedä mitä sieltä selvisi, ymmärsin keväällä, että asia oli sovittu Rion anteeksipyynnön myötä.
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #359 : 15.07.2008 klo 07:53:01

Berbatov vaikuttaisi juuri Unitediin sopivalta pelaajatyypiltä. Nivusvammojen yleisyys hieman epäilyttää, mutta Old Traffordilla peliaikaa tulisi tarpeen mukaan säästeliäästi. Summa on tietysti suuri, kun United on ostamassa, mutta jos rahat ovat olemassa ja Spurs todellakin valmis myymään, niin mikä ettei. Kuten Phizza totesi, niin näyttöjä onnistumisista löytyy jo.
PeeHoo22

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newton Heath Lancashire and Yorkshire RC & lpr


Vastaus #360 : 15.07.2008 klo 17:09:20

http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/sport/football/article1417736.ece

Tästä kellää mitää tietoa että onko mitää perää vai the sunin omaa paskanjauhantaa ???

Samaa väitti myös Eurosportin Euro Goals -flash ohjelma eilen illalla???
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #361 : 15.07.2008 klo 18:59:24

Summa on tietysti suuri, kun United on ostamassa, mutta jos rahat ovat olemassa ja Spurs todellakin valmis myymään

On ja on, yhtä vähän Spurs voi lopulta asian kanssa tapella kuin Maukka C.Ronaldon kohdalla - samasta asiasta kuitenkin on kyse, mitä nyt Spurs ei viitsi asiasta mesoa. Kun hinta vastaa pyyntöä, niin menoksi vaan.
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #362 : 15.07.2008 klo 19:42:23

... samasta asiasta kuitenkin on kyse, mitä nyt Spurs ei viitsi asiasta mesoa.

Varmasti viitsisi, jos United käyttäisi samoja taktiikoita kuin Real Ronaldon kohdalla. Vai montako kertaa olet lukenut/kuullut Gillin tai Fergusonin höpisevän siitä, kuinka hyvä hankinta Berbatov olisi, ja kuinka pelaaja itse haluaa todella siirtyä Unitediin?

Pointtisi on toki sinällään ihan oikea ja hyvä, jokainen joukkue kun on varmaankin ollut tilanteessa, jossa se joutuu myymään pelaajan "vasten tahtoaan". Ja lopulta nämä tilanteet yleensä päättyvät pelaajan toivomalla tavalla, kuten sanoit.
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #363 : 15.07.2008 klo 20:10:38

Varmasti viitsisi, jos United käyttäisi samoja taktiikoita kuin Real Ronaldon kohdalla. Vai montako kertaa olet lukenut/kuullut Gillin tai Fergusonin höpisevän siitä, kuinka hyvä hankinta Berbatov olisi, ja kuinka pelaaja itse haluaa todella siirtyä Unitediin?

Tuolla julkisuuspelillä nyt ole paskaa väliä, jos pelaajan pää on jo käännetty kulissien takana. Tarjoaapahan vain vähän draamaa. Ja toki hieman vipua neuvotteluihin, kun tilanne menee siihen pisteeseen ettei pelaaja enää voi jatkaa seurassa.

Kyllähän Maukkakin muuten on virallisilla sivuillaan julkaissut Danchevin höpinöitä Manun kiinnostuksesta.
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #364 : 15.07.2008 klo 21:30:43

Tuolla julkisuuspelillä nyt ole paskaa väliä, jos pelaajan pää on jo käännetty kulissien takana.

No sanoinko, että sillä olisi? Kunhan nyt vain totesin, että varmasti Spursiltakin jotain steitmenttejä tulisi, jos ManU:n taktiikat olisivat yhtä röyhkeitä ja kyseenalaisia kuin Madridin suunnalla. Mutta eihän sillä tosiaan ole juurikaan merkitystä, ainakaan siinä suhteessa, jääkö pelaaja seuraan vai ei.

Ja tuo, että jotain agenttien kommentteja löytyy virallisilta sivuilta, on täysin eri asia. Eihän siinä kai mitään väärää ole, jos pelaajan agentin kommentit julkaistaan, kun kerran ne Unitediin selvästi liittyvät ja viittaavat? Se puolestaan (ainakin omasta mielestäni) olisi, jos joku Gill ottaisi näihin myöntävästi kantaa.
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #365 : 15.07.2008 klo 21:36:35

No sanoinko, että sillä olisi? Kunhan nyt vain totesin, että varmasti Spursiltakin jotain steitmenttejä tulisi, jos ManU:n taktiikat olisivat yhtä röyhkeitä ja kyseenalaisia kuin Madridin suunnalla. Mutta eihän sillä tosiaan ole juurikaan merkitystä, ainakaan siinä suhteessa, jääkö pelaaja seuraan vai ei.

Onhan se toki tyylitöntä ja ärsyttävää, mutta pragmaattikona keskityn lähinnä lopputulokseen - ja siitä vinkkelistä tahi varsinaisten sääntöjen rikkomisen vinkkelistä eroa ei ole.
john white

Poissa Poissa


Vastaus #366 : 16.07.2008 klo 10:36:18

Onhan se toki tyylitöntä ja ärsyttävää, mutta pragmaattikona keskityn lähinnä lopputulokseen - ja siitä vinkkelistä tahi varsinaisten sääntöjen rikkomisen vinkkelistä eroa ei ole.


EI ihme, että tämä vatvominen vi..taa Berbaa.



Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #367 : 16.07.2008 klo 17:58:02

Dong gets Olympic nod

The United striker missed the last three months of the 2007/08 season with a knee injury sustained in a Reserves match against Blackburn in February. But the 23-year-old proved he was back to full fitness by scoring in China's 4-0 warm-up victory over Malaysia last weekend. He has now taken his place alongside Charlton's Zheng Zhi – one of three permitted over-age players – in the 22-man party for the tournament, which takes place from August 6-23.

 :o

Suoraan noin puolen vuoden tauon jälkeen maajoukkueeseen, ja heti onnistuu vielä maalinteossa. Unitedilla on kyllä käsissään sellainen timantti, ettei mitään rajaa. Tässäkö on se Fergusonin kaipaama vahvistus hyökkäyspäähän?

Hiljaista on siirtomarkkinoilla, kuten ehkä odotettua olikin. Nyt Berbatovinkin kohdalla jo puhutaan, että mitään ei tapahdu, ennen kuin joukkue palaa Afrikasta takaisin, eli aika viime tinkaan sekin sitten venyisi. No, eipä joukkue tietysti mitään viime kauden kaltaisia satsauksia tarvitsekaan.
mandre

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ManU, FC YPA


Vastaus #368 : 16.07.2008 klo 20:22:55

Suoraan noin puolen vuoden tauon jälkeen maajoukkueeseen, ja heti onnistuu vielä maalinteossa. Unitedilla on kyllä käsissään sellainen timantti, ettei mitään rajaa. Tässäkö on se Fergusonin kaipaama vahvistus hyökkäyspäähän?

Juu kyllä vaikuttaa kovalta tulevaisuuden nimeltä. Toivottavasti Ferguson saa koulittua pojasta kunnon maalipyssyn, jos ei vielä ens kaudeksi niin sitten sitä seuraavien kausien varalle. Peliaikaa vaan pojalle edustuksessa mahdollisuuksien mukaan.  Ylos
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #369 : 16.07.2008 klo 21:32:17

Olihan Phizzan Dong-kommentti sarkasmia?
Micqou

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United


Vastaus #370 : 16.07.2008 klo 21:57:32

Olihan Phizzan Dong-kommentti sarkasmia?

Näin voisi kuvitella  :D
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #371 : 17.07.2008 klo 06:55:28

Berbatovin hintaa yritetään ilmeisesti laskea viivyttämällä ja antamalla pelaajan vaatimuksineen tehdä työtä siirron hyväksi. Viime kesän panostusten ja kevään menestysten jälkeen on luontevaa, ettei kohtuutonta muuttoliikettä laiteta käyntiin, jos ei sopivia pelaajia ole tarjolla.
john white

Poissa Poissa


Vastaus #372 : 17.07.2008 klo 07:05:17

Berbatovin hintaa yritetään ilmeisesti laskea viivyttämällä ja antamalla pelaajan vaatimuksineen tehdä työtä siirron hyväksi. Viime kesän panostusten ja kevään menestysten jälkeen on luontevaa, ettei kohtuutonta muuttoliikettä laiteta käyntiin, jos ei sopivia pelaajia ole tarjolla.

Spursin tietävien mukaan ManUtd  on antanut "ota tai jätä" tarjouksen.............................johon Levy on vastannut  :keskari:
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #373 : 17.07.2008 klo 07:23:11

Queiroz antoi jo kommentteja uudesta vinkkelistään maajoukkuevalmentajana koskien Ronaldon tilannetta. Lausunto ("maajoukkueen valmentajana minun ei pidä sekaantua kyseiseen asiaan") oli käännetty ainakin brittilehdistössä jo negatiiviseksi Unitedin kannalta. Siellä oletettiin ilmeisesti, että ex-apumanageri pitäisi seuran puolia jatkossakin. Omasta mielestäni Queirozin näkemys on ihan oikea; nykyroolissaan hänen ei tulekaan ottaa kantaa seurojen välisiin asioihin.
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #374 : 17.07.2008 klo 07:24:50

Spursin tietävien mukaan ManUtd  on antanut "ota tai jätä" tarjouksen.............................johon Levy on vastannut  :keskari:

Kuten mainitsin, Unitedin leirissä laskeskellaan, että pelaaja tekee tässä vaiheessa työtä siirron eteen. Korotettu tarjous lyödään sitten lähempänä kauden alkua tai sen jälkeen, jos ei tilanne parane tai muualta löydy parempaa kauppaa.

 
Sivuja: 1 ... 14 [15] 16 ... 175
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa