FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
11.02.2026 klo 04:25:35 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 139 [140] 141 ... 159
 
Kirjoittaja Aihe: Arsenal 08/09: A Future Uncertain  (Luettu 227000 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Larsenal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KäPa, Arsenal


Vastaus #3475 : 10.05.2009 klo 18:57:17

Synkäksi vetää. Ainoa lohtu - sekin sellaista puolivillaista - on ottelun merkityksettömyys liigasijoituksen kannalta. Olisihan se ollut hienoa saada vielä viimeisiin otteluihin jotakin omaa panostakin.
unreal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka


Vastaus #3476 : 10.05.2009 klo 19:16:58

Että sellainen peli sitten. Lukemathan olivat koomiset, mutta eihän siinä mitään: jos ei tehdä mistään ja kaveri tekee melkein joka paikasta ja paitsiosta (huutonaurua selostajalle "ja ei ollut edes paitsio..."), niin näin käy. Laitetaanpa muutama pointti, mitä nyt tuosta tuli mieleen:

  • Kun Silvestre tuli seuraan, kehotin muistaakseni antamaan mahdollisuuden, vaikka olikin aika epävarmoja esityksiä ManUssa takana. Enää en kehota antamaan mitään. Yksinkertaisesti ei ole muistissa yhtään ottelua, millä olisi ansainnut enää yhtään ottelua Arsenalissa.
  • En halua alkaa nyt taas Diaby-debattiin, mutta sanon nyt sen verran, että yksi hyvä suoritus pelissä ei riitä. Jos ko. pelaajasta pienellä hionnalla tulisi huippupelaaja tai edes kelvollinen pelaaja, niin (taas) tämän päivän suorituksen jälkeen kehotan käyttämään ainakin todella karkeaa hiekkapaperia.
  • Walcott, Walcott... voi voi sentään. Ensi vuodeksi viimeistely ja ratkaiseva pallo kuntoon, kiitos. Niillä eväillä voisi olla aika toimiva paketti.
  • Adebayor. Mikähän se pellehyppy taas mahtoi olla? Bendtnerillä on nyt kai 15 maalia, alkaako 16 maalin Adea pelottaa?

Kokonaisuutena on vain pakko sanoa, että ei tuo pelaaminen nyt niin huonoa ollut, mitä numeroista voisi päätellä. Sillä toki ei ole kovin paljon merkitystä, mutta sanonpa nyt kuitenkin. Ihmeellisiä ovat loppukauden pelit olleet: Poolia vastaan täysin jyrän alla ja 4-4, Chelskiä vastaan homma hallussa ja 4-1 kuonoon. Kun tuohon lisää vielä terävän ja agressiivisen alun ManUa vastaan, josta palkkiona oli kaksi maalia omiin, niin melkoista on, ei voi muuta sanoa.
Larsenal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KäPa, Arsenal


Vastaus #3477 : 10.05.2009 klo 20:44:08

Nyt Arsenekin sanoo jo suoraan pistävänsä rahaa haisemaan kesällä. 1-2 ostosta, eikä mitään ramsey-bischoff-nevöhööd -ostoksia vaan kokeneita sotaratsuja. Ken elää se näkee. On se vaan hassua, että Arsenen piti hassutella taas yksi kausi tällaisella akatemiajoukkueella, vaikka lähes kaikki satunnaisemmatkin asiantuntijat näkivät joukkueen puolinaisuuden kauden kauan ennen kauden alkua. Kyse ei voi olla taloudellisista realiteeteista vaan Arsenen romanttisesta idealismista päästä pitkälle pienellä rahallisella panostuksella. Se olisi kyllä hienoa. Sitä on nyt viitisen vuotta kokeiltu. Olisikohan aika pistää haisemaan oikein kunnolla? Resurssit eivät ole chelsealaiset, mutta jonkinlainen big spending silly season olisi kyllä nyt syytä heittää.
Jugurttibiti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #3478 : 10.05.2009 klo 21:42:15

Olisikohan aika pistää haisemaan oikein kunnolla? Resurssit eivät ole chelsealaiset, mutta jonkinlainen big spending silly season olisi kyllä nyt syytä heittää.

01/02 kauden tapaista muutamaa täsmähankintaa tämä joukkue kyllä kaipaa, vaikka toki silloin muutama hutipotku näihin hankintoihin tapahtui. Kuitenkin tuolloin kesällä Wenger hankki maalivahdin, topparin, keskikentän keskustan pelaajan ja hyökkääjän. Nyt voisi olla paikka tehdä sama: Aden myynti ja uusi kärki sisälle, laadukas toppari sekä vahva, nopea keskikentän keskustan kahdensuunnan pelaaja. Maalivahtihankinta on vähän niin ja näin, mielestäni Almunian korvaaminen ei ole se suurin prioriteetti.
jt_gunner

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #3479 : 11.05.2009 klo 10:51:39

Matsi tosiaan oli mitä oli. Ei edes juurikaan harmita, kun mielestäni tuon kolmannen sijan tavoittelu oli vähän haaveilua. Walcottin kritisoijille muistutuksena, että Bendtner pelasi samanlaisia pelejä joku aika sitten useammankin. Wenger sanoi, että pääasia on, että pääsee paikkoihin: kyllä ne joskus alkaa mennä sisään. Bendtner on nyt taas onnistunut, ja eiköhän se korkki aukea sitten Walcottillakin myöhemmin. Nuoria kavereita kuitenkin, joten turhaa odottaakaan näiden onnistuvan joka kerta.

Eipä tässä nyt paljon tosiaan ole seliteltävää. Se viimeinen Chelsean maali ei mielestäni ollut paitsio, sillä Malouda oli nähdäkseni samalla linjalla Anelkan kanssa laukaisuhetkellä - pakkien takana toki, mutta sillähän ei ole merkitystä jos on pallon takana. Bendtnerin sisääntulo oli pirteä, mutta en taaskaan käsitä, että miksi mies pelaa laidalla, kun tekniikkansa puolesta van Persie sopisi sinne paremmin.

Ade on kyllä nähty tässä seurassa. Kiitos viime kaudesta ja tervemenoa vaikka sinne Milanoon.
unreal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka


Vastaus #3480 : 11.05.2009 klo 12:07:27

Matsi tosiaan oli mitä oli. Ei edes juurikaan harmita, kun mielestäni tuon kolmannen sijan tavoittelu oli vähän haaveilua. Walcottin kritisoijille muistutuksena, että Bendtner pelasi samanlaisia pelejä joku aika sitten useammankin. Wenger sanoi, että pääasia on, että pääsee paikkoihin: kyllä ne joskus alkaa mennä sisään. Bendtner on nyt taas onnistunut, ja eiköhän se korkki aukea sitten Walcottillakin myöhemmin. Nuoria kavereita kuitenkin, joten turhaa odottaakaan näiden onnistuvan joka kerta.

Eipä tässä nyt paljon tosiaan ole seliteltävää. Se viimeinen Chelsean maali ei mielestäni ollut paitsio, sillä Malouda oli nähdäkseni samalla linjalla Anelkan kanssa laukaisuhetkellä - pakkien takana toki, mutta sillähän ei ole merkitystä jos on pallon takana. Bendtnerin sisääntulo oli pirteä, mutta en taaskaan käsitä, että miksi mies pelaa laidalla, kun tekniikkansa puolesta van Persie sopisi sinne paremmin.

Ade on kyllä nähty tässä seurassa. Kiitos viime kaudesta ja tervemenoa vaikka sinne Milanoon.

Itse en ainakaan varsinaisesti kritisoinut Walcottia tai siis ainakaan missään määrin tarkoittanut sitä sellaiseksi "nähty, ulos"-tyyppiseksi, vaan lähinnä totesin sen kylmän tosiasian, että viimeinen ratkaisu on monta kertaa vielä toistaiseksi heikko. Chelsea-ottelun mestoilla olisi paremmalla viimeistelyllä voinut tulla ainakin kolme häkkiä, välillä paremmalla laukauksella, välillä syötöllä laukauksen sijaan, mutta uskon tosiaan siihen, että Theolla homma on loppujen lopuksi pienestä kiinni: vähän malttia ja rauhallisuutta, pää ylös ja harkintaa peliin, niin hyvä tulee. Kun katsoo vaikka Arshavinia ja tapaa, millä kaveri tekee lähes poikkeuksetta oikean ratkaisun tilanteissa, ei voi olla mehustelematta ajatuksella, jossa Theo kykenee samaan yhdistettynä kaverin maagiseen nopeuteen. Ei Arshavinkaan hidas ole, mutta kyllähän TW on vielä aivan toisissa sfääreissä. Ei tietenkään ole sanottua, että Walcott ilman muuta kehittyy samalle tasolle ratkaisijana, mutta uskon kyllä vahvasti, että reilusti kehitystä sillä saralla tapahtuu.

Bendtnerin kohdalla taas en menisi vielä vakuuteen, että tuhlailu on poispyyhitty synti, eiköhän sitä ensi kaudellakin vielä jossain määrin nähdä. Silti, joku saattaa muistaa erään Adebayorin muutama kausi sitten, mistään ei mies näyttänyt saavan sisään ja seuraavalla kaudella tulikin sitten 30 maalia ja edelleen moni sanoi, että niistä paikoista olisi pitänyt tehdä 50. Uskon vahvasti myös Bendtneriin ja siihen, että pikkuhiljaa homma paranee tuolta osalta. Usko Adeen sen sijaan on hiipunut koko ajan enemmän ja enemmän, asenne ei vain tunnu olevan kohdallaan ja siinä missä mies oli kauden alussa vielä kesän siirtoperseilyiden jälkeenkin omissa kirjoissa selkeästi juutin edellä, ovat puntit nyt jo melkolailla tasan ja itse asiassa Bendtnerin pelaamisen asenne vie kaverin edellekin.

Tuosta "paitsio"maalista vielä sen verran, että kyllä mielestäni Anelka on hieman taaempana, vaikka kieltämättä aika tasassa nuo ovat, paljon enemmän kuin mitä Canalin hidastuksista näytti. Tuossa pysäytetään kuva aika hyvään kohtaan lopussa:

http://www.101greatgoals.com/videodisplay/2502121/

Olihan tuo aika vaikea linjamiehellekin nähdä ja kuten sanottua, ei mitään merkitystä lopputuloksen kannalta. Arsenal teki paljon selvemmän paitsiomaalin aiemmin tällä kaudella Chelseaa vastaan ja myös eilisessä pelissä kaksi RvP:n paitsiota jäivät avustavalta liputtamatta, näitä tulee. Wenger myös syytti Drogbaa filmaamisesta ensimmäisessä vaparissa, mutta sanoi aivan oikein, että vaikka ehkä filmasikin, ei se oikeuta sitä, että vapari puolustettiin huonosti. Olisi voinut toki myös huomata, että pelin pahimmasta filmistä vastasi kuitenkin Arsenalin pelaaja eli Adebayor.

Sinällään tuo on aika kuvaavaa näille loppukauden peleille. Kaksi vaparia tuli melkolailla samasta, jokseenkin vaarattoman oloisesta kohdasta kahdessa pelissä, kumpikin ehkä jokseenkin kevyesti tai ainakin kummassakin "kaadettava" pelaaja dramatisoi tapahtumaa aikalailla, mutta kummastakin maali tuli kuitenkin Arsenalin omien virheiden seurauksena: ManUa vastaan nukkui Almunia, eilen taas puolustus. Fabianskin piikkiin en tuota laittaisi, vaikka ehkä tilanteessa jäätyikin vähän. Alex päästettiin kuitenkin puskemaan täysin vapaasti ja puskun suuntaus oli jokseenkin optimaalinen.
jt_gunner

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #3481 : 11.05.2009 klo 13:35:31

Walcottiin liittyen en toki vastannut viestilläni ainoastaan sinulle, vaan kommentoin tilannetta yleisesti. Tässäkin otsikossa on aiemmin kritisoitu Walcottia aika rankasti, ja muistaakseni on muutama tuollainen "ulos"-kommenttikin nähty. Nämä muistuivat mieleen tuon arse17-nimimerkin viestin jälkeen, jossa siinäkään ei tosin Walcottia dumattu sen pahemmin.

Bendtnerin suhteen on oltava samaa mieltä, että kuivia kausia tulee varmasti vielä ensi kaudellakin. Eiköhän niitä hyökkääjille tule lähes koko uran ajan, pidempinä tai lyhyempinä. Anelkalla taisi olla hyvinkin pitkä kuiva kausi tässä kevätkaudella, kunnes taas viime aikoina on osunut muutamaan otteeseen.

Maloudan maalista vielä sen verran, että katsoin tuon videon ja olet oikeassa - ehkä siinä muutama sentti Malouda on Anelkaa edellä. Miten Malouda sitten sijoittuu suhteessa palloon on pilkunviilaamista ja kuten sanoit, mahdotonta tuollaista on linjamiehen nähdä.
unreal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka


Vastaus #3482 : 12.05.2009 klo 12:36:03

Pakko heittää tähän väliin huumoripläjäykseksi vakiokitisijä Ian Wrightin viimeisimmästä valitusvirrestä jokseenkin huvittava kysymys, esitettynä Arsene Wengerille:

Uutinen

"And why doesn’t he play Theo Walcott straight down the middle as the natural goal-scorer Arsenal desperately need?"


(koko nillitys löytyy tuolta: http://www.goal.com/en/news/9/england/2009/05/12/1260517/arsenal-legend-ian-wright-arsene-wenger-out-of-touch-with-gunner)

Theo on loistava tulevaisuuden pelaaja ja uskon, että tulee varmasti joskus täyttämään tuon "natural goal-scorer"-termin, mutta eiköhän sen nyt jokainen asiasta ymmärtävä ole nähnyt, että vielä tällä kaudella Theo ei todellakaan ollut mikään kliininen viimeistelijä ja luontainen maalintekijä ja eikä pelaaminen kärjessä olisi sitä muuttanut miksikään.

Siinä mielessä olen samaa mieltä Wrightin kanssa, että tällä kaudella sellainen selkeä ykköshyökkääjä on puuttunut ja se on selkeä miinus. Ainoa "natural goalscorer" joukkueessa on Eduardo ja tällä kaudella miehestä ei kuitenkaan saatu oikein mitään irti. Ensi kausi voi tietenkin olla aivan toinen juttu, mutta siihen luottaminen olisi taas aikamoisen riskikortin pelaamista, erityisesti jos Ade lähtee. Uskoni siihen, että Adebayorista voisi ykköshyökkääjä jatkossa taas tulla, on hiipunut koko ajan kauden mittaan ja esimerkiksi Bendtnerin kohdalla usko on jo paljon suurempi, mutta kysymys kuuluu, milloin juutti olisi siihen rooliin valmis. En ole ollenkaan varma, että se on vielä ensi kaudella. Tämä huomioiden olisi omalla tavallaan optimiratkaisu, että Adebyorista päästäisiin tänä kesänä eroon edes suhteellisen hyvällä hinnalla ja tilalle saataisiin pelaaja, jonka edellytykset tuohon ykköstykin rooliin olisivat valmiiksi olemassa.
« Viimeksi muokattu: 12.05.2009 klo 12:37:10 kirjoittanut unreal »
arse17

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #3483 : 12.05.2009 klo 13:57:24

No jos tuota Aden tilannetta aletaan miettimään niin eikös togolainen itse ilmoittanut että pelaa ensi kauden Arsussa. Ade sanoi että on "velvollinen" pysymään Arsenalin paidassa ja auttamaan tittelien voitossa omien sanojensa mukaan. Itse toivon että tämä puhe olisi ihan huuhaata ja mies olisi lähdössä. Jos joku seura (kuten Milania tässä ollaan ehdotettu) on tarjoamassa 15-20 miljoonaa Adesta niin voi sanoa että eiköhän Arsenal voitolle jää. Ei Togon hyökkääjä tuon arvoinen ole.
Pierkamp

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi, Arsenal, KuTi


Vastaus #3484 : 12.05.2009 klo 22:37:27

TOivon että Musta Maagi jää ja todistaa epäilijöille.
super reds

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, TsV - Hulluuteen asti, Lappalaisen Joni


Vastaus #3485 : 13.05.2009 klo 14:41:26

TOivon että Musta Maagi jää ja todistaa epäilijöille.

Sama, vaikka välillä vituttaakin miehen löntystely kentällä. Togonator tulee kuitenkin varmasti nostamaan tasoaan tästä kaudesta roimasti. Ja ikävähän Aden maalitanssejakin tulis jos lähtis.
Arsufani

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Gunners, Three Lions


Vastaus #3486 : 13.05.2009 klo 14:52:58

Sama, vaikka välillä vituttaakin miehen löntystely kentällä. Togonator tulee kuitenkin varmasti nostamaan tasoaan tästä kaudesta roimasti. Ja ikävähän Aden maalitanssejakin tulis jos lähtis.
Olishan se ihan jees, jos se jäis JA todistaisi epäilijöille. En vaan jaksa uskoa, että Adella on enää hirveästi todisteltavaa. Hänelle riittää kentällä löntystely. Toivottavasti se ei riitä ens kaudella Wengerille. Tällä hetkellä haluaisin miehen vaihtavan maisemaa. Jos jää, niin toivottavasti Wengerillä on munaa penkittää Adea, jos otteet on tämän kauden kaltaisia. Bendtner vaikuttaa tällä hetkellä olevan kuumempi pelaaja. Toki tilanne voi muuttua, joten katellaan sitten syksyllä mikä on tilanne. Molemmille näyttömahdollisuudet ja se kumpi homman hoitaa paremmin, niin hänelle ensimmäinen parempi näyttöpaikka. Sikälimikäli Ade vielä syksyllä Emiratesilla tallustelee.
unreal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka


Vastaus #3487 : 13.05.2009 klo 19:47:08

Joo täydennetään vielä omaakin näkemystä siinä mielessä, että toki näkisin mielelläni ensi kaudella edes viime kauden tehoilla ja ennen kaikkea asenteella pelaavan Aden, mutta en vain tällä hetkellä näe, mikä olisi se ratkaiseva tekijä, millä kaveri saataisiin palautettua sinne. Ehkä Bendtnerille pari-kolme maalia jäljellä olevissa peleissä niin, että juutti voittaisi Aden maalipörssissä, sekä liigan, että kaikkien otteluiden osalta voisi pistää Aden tajuamaan, että hän oli vasta kolmanneksi tehokkain hyökkääjä Arsenalissa tällä kaudella. Jos tällaista taikasanaa ei kuitenkaan löydy ja löntystely jatkuu, niin varmasti kaikkien osapuolien kannalta olisi parasta, jos mies vaihtaisi maisemaa.
unreal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka


Vastaus #3488 : 14.05.2009 klo 10:30:10

Arsenalissa on mielenkiintoinen kesä odotettavissa, paitsi siirtomarkkinoiden suhteen, myös omistajakuvioissa. Kroenke on pikkuhiljaa kasvattanut osuuttaan yli 28% omistuksen ja Usmanov puolestaan aloitti nyt oman "hyökkäyksensä" kertomalla mielipiteitään Arsenalin siirtopolitiikasta ja vihjaamalla, että hänen pussilleen voidaan mennä, jos ja kun rahaa siirtoihin tarvitaan. Varmimmaksi vakuudeksi mies otti esimerkiksi Unitedin, jonka penkillä on hänen mukaansa 100 miljoonan arvosta pelaajia. Vaikuttaakin, että tietyntyyppinen valtataistelu on kesän aikaan odotettavissa, Usmanov kalastelee tietyn linjan faneja puolelleen lupaamalla rahaa ja hankintoja, kun taas "maltillisempi" puoli ja Wengerin nykyisen linjan kannattajat linnoittautunevat Kroenken taakse.

Kroenke-leiri on siinä mielessä vahvemmalla, että sillä on joukkueen boardin ja managerin tuki, mutta on kyllä sinänsä mielenkiintoista nähdä, mitä tapahtuu, jos Usmanov tulee rahoittamaan jotain kesän pelaajakaupoista. Edessä saattaa olla kannattajaleirin vielä nykyistäkin pahempi kahtiajakautuminen, kun osa huoraa rahan perässä ja osa vetää Arsene Knows-linjaa, eikä tuon kyllä voi nähdä olevan hyväksi seuralle. Nyt jo voi nähdä suhtkoht veristä sanasotaa blogeissa ja kommenteissa, joissa kumpikin leiri pitää toisiaan idiootteina.

Toinen mielenkiintoinen asia toki on, päästetäänkö venäläistä sekaantumaan: jos Usmanovin rahat otetaan kauppoihin mukaan, se on jonkinasteinen indikaatio siitä, että rahaa ei olisi muuten ollut, toisin kuin on annettu ymmärtää. Uskon, että jos siirtokassa muuten on riittävän syvä Wengerin haluamiin hankintoihin, niin Usmanovin pussille ei haluta mennä, koska board on koko ajan suhtautunut suhteellisen nuivasti venäläiseen.
Crazy88

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #3489 : 14.05.2009 klo 11:27:41

Lainaus
Edessä saattaa olla kannattajaleirin vielä nykyistäkin pahempi kahtiajakautuminen, kun osa huoraa rahan perässä ja osa vetää Arsene Knows-linjaa, eikä tuon kyllä voi nähdä olevan hyväksi seuralle

Eiköhän se kultainen keskitie ole taas avain onneen. Mielestäni pari "nimeä" lisää joukkeeseen ei olisi ollenkaan pahitteeksi, vaikka kannatankin Wengerin tähän asti vetämää linjaa. Rajansa silti kaikella. Auringossa kun ei pysytä pelkillä itsekasvatetuilla versoilla. Pitkälle sillä toki voidaan päästä, mutta näin neljän vuoden hiljaiselon jälkeen alkaa olla kova jano saavuttaa ihan oikeita palkintojakin. Taannoisen Cheskin tai nykyisen Arab Cityn kaltaiseen pelleilyyn ei toki kannata lähteä. Eli max pari tunnettua hankintaa kesällä kiitos.
unreal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka


Vastaus #3490 : 14.05.2009 klo 12:02:33

Eiköhän se kultainen keskitie ole taas avain onneen. Mielestäni pari "nimeä" lisää joukkeeseen ei olisi ollenkaan pahitteeksi, vaikka kannatankin Wengerin tähän asti vetämää linjaa. Rajansa silti kaikella. Auringossa kun ei pysytä pelkillä itsekasvatetuilla versoilla. Pitkälle sillä toki voidaan päästä, mutta näin neljän vuoden hiljaiselon jälkeen alkaa olla kova jano saavuttaa ihan oikeita palkintojakin. Taannoisen Cheskin tai nykyisen Arab Cityn kaltaiseen pelleilyyn ei toki kannata lähteä. Eli max pari tunnettua hankintaa kesällä kiitos.

Samoilla linjoilla, mutta kuten tuossa aiemmin pohdinkin, kaukofanit tuppaavat varmasti olemaan vähemmän radikaaleja mielipiteissään, vaikka toki täältäkin kritiikkiä löytyy. En kuitenkaan ole nähnyt esimerkiksi täällä sellaisia vihanpurkauksia, jota brittilän suunnasta saa lukea. Joissakin kyseenalaistetaan jopa koko Wengerin ura Arsenalissa, olen nähnyt esimerkiksi useamman kirjoituksen, joissa esitetään, että miehen uran aikana saavutettu glooria onkin perimmiltään vain sen ansiota, että AW peri joukkueeseen tullessaan hyvän puolustuslinjan ja Bergkampin ja loppujen lopuksi Wengerin merkitys menestyksessä onkin ollut vähäinen ja nykyinen pokaaliton tila kuvaa Wengerin tasoa managerina. Vaikka tällainen hölynpöly kuvaakin enemmän joko a) kirjoittajan epästabiilia mielentilaa tai b) täydellistä ymmärtämättömyyttä jalkapallon saralla, niin kyllä Wengeriä ulos haluavia kannattajia on viime aikoina ryöminyt koloistaan useampia ja saanut taas vastavoimakseen erittäin provosoivaan tapaan Wengerin linjaa puolustavia kannattajia (go support United, Chelsea etc.), eikä tuollainen suunpieksentä vaikuta oikein hyvältä.

Vaikka siis täälläkin Tekniikan tai JP:n kanssa väännetään yksittäisten pelaajien tasosta tai Wengerin politiikastakin, niin pääosin täällä kuitenkin liikutaan varsin sivistyneellä linjalla. Tietyissä keskusteluissa brittilässä voi jo aistia sitä henkeä, että pelien tuloksetkin ovat ainoastaan merkityksellisiä toiselle osapuolelle nokittelussa ja esimerkiksi joidenkin Wengeriä ulos ajavien "kannattajien" voi huomata suorastaan toivovan tappioita ja huonoja otteita pönkittämään ajamaansa linjaa, joka tuntuu kannattajan näkökulmasta käsittämättömältä. Toki omalla tavalla väärin on iloita voitoistakaan vain siihen perustuen, että pääsee nokittamaan vastapuolta, ei siinä mitään, mutta kyllä joukkueen menestystä pitäisi mielestäni jokaisen kannattajan toivoa vaikka se ei tulisikaan sillä lähestymistavalla, jonka itse kuvitteli ainoaksi oikeaksi.
« Viimeksi muokattu: 14.05.2009 klo 12:06:11 kirjoittanut unreal »
DB#10

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #3491 : 14.05.2009 klo 13:42:47

Eikös Usmanov tuon jälkimmäisen lausunnon jälkeen tehnyt hieman konkreettisemman tarjouksen lunastamalla noita kiinteistöbisnes puolen juttuja itselleen. Tämä varmaan oli jatkoa tuolle lausunnolle, koska ~100M€ kattaisi noita velkoja. Sitten jäisi lähinnä stadionvelka lusittavaksi. Tuolloin uusien hankintojen resurssit olisi ainakin nimellisesti paremmat. Tässä kohdin toki unrealin mainitsema maltillinen puoli saattaa sitten astua mukaan kuvioon, jolloin megaluokan hankinnat eivät nykyisellä organisaatiolla taida olla kovinkaan realistisia. Muutaman kovemman luokan hankinnan Wenger pystynee selittämään "politiikkansa mukaiseksi", vaikka rahaa kuluisi se n. 20M€. Onnistuihan tuo aluksi vakuuttamaan osan Silvetsren hankinnalla, tosin jälkikäteen tuolta on pohja pudonnut pois aika pahasti.

Siirtoja ajatellen Ivanin rooli on toivottavasti kunnossa, Arsenaö ei suoranaisesti ole loistanut siirtoasioissa viime aikoina. Eduardon ja Sagnan kaupat menivät vielä kohtalaisesti, vaikka Sagnankin kanssa taidettiin painia koko kesä. Viime kesä olikin sitten surullista katseltavaa. Nasrin ja varsinkin Arshavinin diilit olivat jonkinasteisia farsseja, joissa tietoja tuli ja meni pelaajien sivuilla. Flaminin ilmainen lähtö ja vielä Gilberton myyminen siihen päälle. Olisihan Hleb toki tämän kauden joukkueeseen mahtunut mutta tuosta saatiin sentään hyvä hinta. On mielenkiintoista arvailla millaista signaalia tämä luo "kovempien" pelaajien silmissä. Pyritäänkö katsomaan mieluummin sitten muita "keskisuuria" seuroja Arsun sijaan kun homma ei tunnu pelittävän.
unreal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka


Vastaus #3492 : 14.05.2009 klo 14:47:47

Eikös Usmanov tuon jälkimmäisen lausunnon jälkeen tehnyt hieman konkreettisemman tarjouksen lunastamalla noita kiinteistöbisnes puolen juttuja itselleen. Tämä varmaan oli jatkoa tuolle lausunnolle, koska ~100M€ kattaisi noita velkoja. Sitten jäisi lähinnä stadionvelka lusittavaksi. Tuolloin uusien hankintojen resurssit olisi ainakin nimellisesti paremmat. Tässä kohdin toki unrealin mainitsema maltillinen puoli saattaa sitten astua mukaan kuvioon, jolloin megaluokan hankinnat eivät nykyisellä organisaatiolla taida olla kovinkaan realistisia. Muutaman kovemman luokan hankinnan Wenger pystynee selittämään "politiikkansa mukaiseksi", vaikka rahaa kuluisi se n. 20M€. Onnistuihan tuo aluksi vakuuttamaan osan Silvetsren hankinnalla, tosin jälkikäteen tuolta on pohja pudonnut pois aika pahasti.

Siirtoja ajatellen Ivanin rooli on toivottavasti kunnossa, Arsenaö ei suoranaisesti ole loistanut siirtoasioissa viime aikoina. Eduardon ja Sagnan kaupat menivät vielä kohtalaisesti, vaikka Sagnankin kanssa taidettiin painia koko kesä. Viime kesä olikin sitten surullista katseltavaa. Nasrin ja varsinkin Arshavinin diilit olivat jonkinasteisia farsseja, joissa tietoja tuli ja meni pelaajien sivuilla. Flaminin ilmainen lähtö ja vielä Gilberton myyminen siihen päälle. Olisihan Hleb toki tämän kauden joukkueeseen mahtunut mutta tuosta saatiin sentään hyvä hinta. On mielenkiintoista arvailla millaista signaalia tämä luo "kovempien" pelaajien silmissä. Pyritäänkö katsomaan mieluummin sitten muita "keskisuuria" seuroja Arsun sijaan kun homma ei tunnu pelittävän.

En tiedä, vakuuttiko kovin monia Silvestren hankinta, mutta osa ainakin oli valmis antamaan tilaisuuden (itse kuuluin näihin), tilaisuus kylläkin jäi käyttämättä aika täydellisesti.

Sagnan ja Nasrin siirrot finalisoitiin kuitenkin jo heinäkuun alkupuolella, Sagnan kohdalla muistaakseni aika selkeän tarjous-ei kelvannut-parempi tarjous-kelpasi-tyyppisen bisneksenteon jälkeen ja Nasrin siirrossakin kysymys lieni lähinnä EM-kisoista kesäkuussa ja toisaalta Marseillen halusta venyttää diiliä heinäkuulle tilikauden vaihtumisen takia (näin ainakin luin jostain), joten ei niissä nyt välttämättä niin suurta puppelointia Arsenalin osalta ollut. "Puppeloinnin" tuntuma Nasri-diilistä tuli lähinnä siitä, että diili oli käytännössä varma jo kuukauden ennen siirron tapahtumista ja eivät nämä asiat pysy noin kauaa salassa mitenkään.

Arshavin-diili oli kyllä kaikkien aikojen farssi, mutta ainakin itselle tuli sellainen tuntuma, että farssia olivat lähinnä järjestelmässä Zenit ja agentti Lachter, jotka olivat suuna päänä lehdistössä koko ajan. Toki rahalla homman olisi voinut hoitaa helpomminkin, mutta toisaalta Arsenal omalla tavallaan myös halusi varmasti näyttää, että ei heitä pompotella miten sattuu: pistivät kovan kovaa vastaan, eivät taipuneet "yllättäviin" lisävaateisiin (kuka tietää, mikä noistakin on totuus toki) ja saivat mielestäni miehen lopulta todellisella alehinnalla jos julkisuudessa liikkuneisiin huhuihin on uskominen. Toki tuo oli kannattajille raastavaa seurattavaa, mutta uskon, että seura saavutti tuossa aikalailla tavoitteensa.

Lähdöt taas olivat mitä olivat, Flaminita on jo niin monta kertaa puitu, ettei sitä oikein enää jaksa: siinä vaiheessa kun diili olisi pitänyt tarjota, ei Flamster ollut vielä oikein osoittanut mitään sen ansaitsemiseksi ja sitten kun se oli pakko tarjota miehen pitämiseksi, olivat vaatimukset jo sellaiset, että niiden täyttäminen olisi varmasti aiheuttanut melkoisen vaatimusten ketjun. Gilbertosta jäi se kuva, että mies päästettiin pois, koska oli pitkään palvellut ja halusi vielä pelata vakituisemmassa roolissa kuin Arsenalissa oli sillä hetkellä tarjolla ja Hlebin kohdalla kysymys nyt oli pelkästä kiukuttelusta, ei miestä olisi voinut oikein millään pitää seurassa, ainakaan tyytyväisenä.
DB#10

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #3493 : 14.05.2009 klo 15:56:51

Voi toki olla, että osan noiden siirtojen taustalla oli lähinnä vastapuolen ongelmallisuus. Se ei ollut itsetarkoitus ,vaan se, että noissa prosesseissa Arsenal on ollut toinen osapuoli eikä sen vuoksi ole esiintynyt kovin edustavassa valossa. Ramseyn ja Eduardon kaupat meni ihan hienosti, toisaalta niiden statusarvo ei ole ihan sitä samaa, toisessa oli kyseessä 17-vuotias kohtalainen lupaus. Toisessa sitten pikkusarjan maalitykistä. Kokonaisuudessaan olen hieman huolissani Arsenalin imagosta markkinoilla. Varmasti 16-20 vuotiaiden pelaajien silmissä näyttää ihan hyvältä. Entäs sitten kokeneempien, mainetta ja ehkä menestystäkin maistaneiden pelaajien kanssa? Arsenal on jossain määrin pudonnutmestaruustaistoista eri kilpailussa viimeistään semeissä, tämän säännön vahvistaa CC:n finaali taannoin. Jos tämän lisäksi nuo siirtosaagat ovat tuollaisia mitä ovat olleet, joista media jaksaa repiä juttua toisen perään, saattaa hyvinkin olla että tulee lisää Inlerin tyylisiä vastauksia. Organisaatio on kohtalaisen hyvin onnistunut pelaajien myymisessä oikeaan aikaan (Henry, Vieira, Freddie, Lauren jne.) mutta ostopuolella onnistumiset ovat harvinaisempia. Arshavin tai Fabregas eivät vielä edusta samantyylistä neuvotteluvalttia kuin joku Bergkamp aikanaan. Dein oli ihan hyvä tekijä, toivottavasti Gazidis tuo jotain jämäkkyyttä tuolle puolelle.
Gooner88

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Szczęsnyn lädiaksentti


Vastaus #3494 : 14.05.2009 klo 16:01:18

Arshavin palaa kokoonpanoon Old Traffordille ja Rosickykin on palannut ykkösjoukkueen harjoitteluvahvuuteen. Huono uutinen on kuitenkin, että Manua vastaan joudutaan tulemaan toimeen Fabianskilla kun Almunia kärsii yhä nilkkavaivasta. Almunian lisäksi sivussa siis edelleen Gallas, Clichy ja Eduardo joiden kausi on ohitse. Olisihan se kiva pilata Munapoikien mestaruusjuhlat vaikka vaikea siihen on kyllä uskoa.

Wenger väitti jo kuukausia sitten Van Persien allekirjoittavan lähiaikoina uuden sopparin, mutta mitään ei ole ainakaan vielä kuulunut. Wikipedian mukaan ainakin nykyinen soppari on voimassa kauden 2010-2011 loppuun. Olisiko sitten niin ettei RVP halua vielä uusia sopimustaan kun ei ole ilmeisesti vielä täysin vakuuttunut joukkueen iskukyvystä tulevaisuudessa. Ei varmaan vielä siirry ensi kaudeksi muualle, mutta mikäli Arsenalissa mennään huonompaan suuntaan niin siirtyminen ensi kesänä olisi varsin helppoa kun joukkueen olisi käytännössä pakko myydä hollantilainen mikäli siirtokorvaus halutaan.
unreal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka


Vastaus #3495 : 14.05.2009 klo 19:12:00

Voi toki olla, että osan noiden siirtojen taustalla oli lähinnä vastapuolen ongelmallisuus. Se ei ollut itsetarkoitus ,vaan se, että noissa prosesseissa Arsenal on ollut toinen osapuoli eikä sen vuoksi ole esiintynyt kovin edustavassa valossa. Ramseyn ja Eduardon kaupat meni ihan hienosti, toisaalta niiden statusarvo ei ole ihan sitä samaa, toisessa oli kyseessä 17-vuotias kohtalainen lupaus. Toisessa sitten pikkusarjan maalitykistä. Kokonaisuudessaan olen hieman huolissani Arsenalin imagosta markkinoilla. Varmasti 16-20 vuotiaiden pelaajien silmissä näyttää ihan hyvältä. Entäs sitten kokeneempien, mainetta ja ehkä menestystäkin maistaneiden pelaajien kanssa? Arsenal on jossain määrin pudonnutmestaruustaistoista eri kilpailussa viimeistään semeissä, tämän säännön vahvistaa CC:n finaali taannoin. Jos tämän lisäksi nuo siirtosaagat ovat tuollaisia mitä ovat olleet, joista media jaksaa repiä juttua toisen perään, saattaa hyvinkin olla että tulee lisää Inlerin tyylisiä vastauksia. Organisaatio on kohtalaisen hyvin onnistunut pelaajien myymisessä oikeaan aikaan (Henry, Vieira, Freddie, Lauren jne.) mutta ostopuolella onnistumiset ovat harvinaisempia. Arshavin tai Fabregas eivät vielä edusta samantyylistä neuvotteluvalttia kuin joku Bergkamp aikanaan. Dein oli ihan hyvä tekijä, toivottavasti Gazidis tuo jotain jämäkkyyttä tuolle puolelle.

Sanoisin niin, että ei Arsenal välttämättä ole ihan ykkösvaihtoehto ainakaan kaikille kaikkein isoimmille tähdille puhtaasti sen puolesta, että Arsenalista ei ole luvassa sitä 100 000+ puntaa viikossa, jonka tällä hetkellä pystyvät maksamaan ManU, Chelsea ja kaiketi City. Pool maksanee Torresille ja Gerrardille varmaankin hyvin, mutta tuskin tuon päälle enää uusille olisi varaa. Vaikka ei olisi edes ihan kamalan rahanhimoinen, niin ihan statusarvon kannalta jotkut pelaajat saattavat ehkä tuosta syystä jättää Arsenalin väliin.

Sen sijaan Arsenalilla on edelleen kaksi valttia, jotka tuntuvat tulevan esiin joka kerta, kun pelaajia yhdistetään Arsenaliin: Wenger ja pelityyli. Viimeksihän Arsenaliin yhdistetyistä Zenitin Pavel Pogrebnyak kertoi, että Wengerin alaisuudessa pelaaminen olisi jonkinlainen unelma ja että jokainen pelaaja haluaisi pelata hänen joukkueessaan. Tuo nyt toki on tietenkin liioittelua, eikä edes yksittäisen pelaajan tapauksessa merkitsisi niin paljon, mutta sama esiintyy lähes järjestäin Arsenaliin yhdistettyjen pelaajien kommenteissa, kuten myös kehut pelityylistä. Usein näkee myös noin yleisesti "isoihin sarjoihin" pyrkivien pelaajien listaavan toiveseuroissaan "taitavaa ja hyökkäävää peliä" pelaavat joukkueet kuten Arsenalin, ManUn ja Barcan.

Eipä silti, olemassa olevaa mainetta on vaalittava, jotta se ei katoa ja samalla pitäisi pitää huolta siitä, että negatiiviset seikat eivät käännä vaakakuppia toiseen suuntaan. Esimerkiksi joukkueen nuoruus ja kokemattomuus ja viimeaikainen kilpailujen voittamattomuus ovat ilman muuta kysymysmerkkejä herättäviä tekijöitä ja tänä kesänä on kyllä tavallaan avainhetkiä tehdä jotain noille asioille: hankinnoissa on painotettava pelaajan "valmiutta" (ei välttämättä ikää, mutta ne käyvät monesti käsi kädessä) ja toisaalta hankintojen on oltava sellaisia, että usko pokaalien voittamiseen vahvistuu niin olemassa olevilla pelaajilla kuin tulokkaillakin. Tänä kesänä voi vielä toimia sellainen taktiikka, että valmiita pelimiehiä voi houkutella sanomalla, että tämä on itse se puuttuva palanen, joka tekee joukkueesta voittajan, mutta jo ensi kesänä se alkaa olla jokseenkin mahdotonta, mikäli mitään pokaaleina laskettavaa menestystä ei ensi kaudellakaan tule.
DB#10

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #3496 : 15.05.2009 klo 07:39:51

Sanoisin niin, että ei Arsenal välttämättä ole ihan ykkösvaihtoehto ainakaan kaikille kaikkein isoimmille tähdille puhtaasti sen puolesta, että Arsenalista ei ole luvassa sitä 100 000+ puntaa viikossa, jonka tällä hetkellä pystyvät maksamaan ManU, Chelsea ja kaiketi City. Pool maksanee Torresille ja Gerrardille varmaankin hyvin, mutta tuskin tuon päälle enää uusille olisi varaa. Vaikka ei olisi edes ihan kamalan rahanhimoinen, niin ihan statusarvon kannalta jotkut pelaajat saattavat ehkä tuosta syystä jättää Arsenalin väliin.

Sen sijaan Arsenalilla on edelleen kaksi valttia, jotka tuntuvat tulevan esiin joka kerta, kun pelaajia yhdistetään Arsenaliin: Wenger ja pelityyli. Viimeksihän Arsenaliin yhdistetyistä Zenitin Pavel Pogrebnyak kertoi, että Wengerin alaisuudessa pelaaminen olisi jonkinlainen unelma ja että jokainen pelaaja haluaisi pelata hänen joukkueessaan. Tuo nyt toki on tietenkin liioittelua, eikä edes yksittäisen pelaajan tapauksessa merkitsisi niin paljon, mutta sama esiintyy lähes järjestäin Arsenaliin yhdistettyjen pelaajien kommenteissa, kuten myös kehut pelityylistä. Usein näkee myös noin yleisesti "isoihin sarjoihin" pyrkivien pelaajien listaavan toiveseuroissaan "taitavaa ja hyökkäävää peliä" pelaavat joukkueet kuten Arsenalin, ManUn ja Barcan.

Näinhän tämä perinteisesti on mennyt. Uskon Wengerin olevan edelleen kohtalaista valuuttaa pelaajien keskuudessa vaikka Media nyt riepotteleekin Wengeriä ja koko seuraa. Tämän kauden Arsenal ei pelityyliltään ole loistanut vertailussa muita hyökkääviä joukkueita vastaan. Kevään tappiottomasta putkesta huolimatta peli oli monesti väkinäistä, ihan eri peliä kuin vaikkapa viime kaudella suuri osa. En tiedä onko tällä minkälaista vaikutusta, kyllähän Arsun varman edelleen ajatellaan olevan iloista hyökkäävää peliä pelaava joukkue. Kuitenkin imago lienee hieman kärsinyt viime vuosien aikana. Toivottavasti tuleva kesä ja ensi kausi korjaa hieman tätä asiaa ja paluu suurseuraksi alkaa ihan todenteolla.

Arshavin palaa kokoonpanoon Old Traffordille ja Rosickykin on palannut ykkösjoukkueen harjoitteluvahvuuteen. Huono uutinen on kuitenkin, että Manua vastaan joudutaan tulemaan toimeen Fabianskilla kun Almunia kärsii yhä nilkkavaivasta. Almunian lisäksi sivussa siis edelleen Gallas, Clichy ja Eduardo joiden kausi on ohitse. Olisihan se kiva pilata Munapoikien mestaruusjuhlat vaikka vaikea siihen on kyllä uskoa.

Wenger oli tässä ihan oikeassa, Rotsi todellakin on 'like a new signing'. Toivottavasti jalat kestävät ja ensi kaudella mies saisi edes jonkin verran pelejä pelattua.
bergerinpatrik

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFCInter


Vastaus #3497 : 15.05.2009 klo 07:59:04

Sanoisin niin, että ei Arsenal välttämättä ole ihan ykkösvaihtoehto ainakaan kaikille kaikkein isoimmille tähdille puhtaasti sen puolesta, että Arsenalista ei ole luvassa sitä 100 000+ puntaa viikossa, jonka tällä hetkellä pystyvät maksamaan ManU, Chelsea ja kaiketi City. Pool maksanee Torresille ja Gerrardille varmaankin hyvin, mutta tuskin tuon päälle enää uusille olisi varaa. Vaikka ei olisi edes ihan kamalan rahanhimoinen, niin ihan statusarvon kannalta jotkut pelaajat saattavat ehkä tuosta syystä jättää Arsenalin väliin.

Sen sijaan Arsenalilla on edelleen kaksi valttia, jotka tuntuvat tulevan esiin joka kerta, kun pelaajia yhdistetään Arsenaliin: Wenger ja pelityyli. Viimeksihän Arsenaliin yhdistetyistä Zenitin Pavel Pogrebnyak kertoi, että Wengerin alaisuudessa pelaaminen olisi jonkinlainen unelma ja että jokainen pelaaja haluaisi pelata hänen joukkueessaan. Tuo nyt toki on tietenkin liioittelua, eikä edes yksittäisen pelaajan tapauksessa merkitsisi niin paljon, mutta sama esiintyy lähes järjestäin Arsenaliin yhdistettyjen pelaajien kommenteissa, kuten myös kehut pelityylistä. Usein näkee myös noin yleisesti "isoihin sarjoihin" pyrkivien pelaajien listaavan toiveseuroissaan "taitavaa ja hyökkäävää peliä" pelaavat joukkueet kuten Arsenalin, ManUn ja Barcan.

Eipä silti, olemassa olevaa mainetta on vaalittava, jotta se ei katoa ja samalla pitäisi pitää huolta siitä, että negatiiviset seikat eivät käännä vaakakuppia toiseen suuntaan. Esimerkiksi joukkueen nuoruus ja kokemattomuus ja viimeaikainen kilpailujen voittamattomuus ovat ilman muuta kysymysmerkkejä herättäviä tekijöitä ja tänä kesänä on kyllä tavallaan avainhetkiä tehdä jotain noille asioille: hankinnoissa on painotettava pelaajan "valmiutta" (ei välttämättä ikää, mutta ne käyvät monesti käsi kädessä) ja toisaalta hankintojen on oltava sellaisia, että usko pokaalien voittamiseen vahvistuu niin olemassa olevilla pelaajilla kuin tulokkaillakin. Tänä kesänä voi vielä toimia sellainen taktiikka, että valmiita pelimiehiä voi houkutella sanomalla, että tämä on itse se puuttuva palanen, joka tekee joukkueesta voittajan, mutta jo ensi kesänä se alkaa olla jokseenkin mahdotonta, mikäli mitään pokaaleina laskettavaa menestystä ei ensi kaudellakaan tule.

"Ja paskat". Arsenalhan maksaa palkkoja reilusti enemmän kuin esim. Liverpool. Manu ja Chelsea ovat kuitenkin omassa kastissaan. Kyllä Arsenalilla palkanmaksukykyä löytyy, mutta joukkueena tuskin kiinnostaa tusinatähtiä enemmän. Pelityylikin on ihan rotsi nykyään, turha puhua mistään joga bonitosta.
jt_gunner

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #3498 : 15.05.2009 klo 09:38:45

"Ja paskat". Arsenalhan maksaa palkkoja reilusti enemmän kuin esim. Liverpool. Manu ja Chelsea ovat kuitenkin omassa kastissaan. Kyllä Arsenalilla palkanmaksukykyä löytyy, mutta joukkueena tuskin kiinnostaa tusinatähtiä enemmän. Pelityylikin on ihan rotsi nykyään, turha puhua mistään joga bonitosta.
Ensinnäkin voisit opetella lainaamaan oikein, mutta eikös Arsenalissa ole käytössä pelaajakohtainen palkkakatto, toisin kuin muissa Englannin suurseuroissa. Toki jonkinlaisia palkkaporrastuksia varmaan muiltakin löytyy, mutta käsittääkseni Arsenalin kiinteä palkkakatto on £80,000/vk. Tätä palkkaa nauttivat tällä hetkellä Fabregas sekä - jostain itselleni käsittämättömästä syystä - Ade. Lampard ja Ballack tienaavat muistaakseni yli £120,000/vk, en edes halua arvailla ManU:n tähtien palkkoja.

Jos sinulla on tuollainen "faktatieto" siitä, että Arsenalin palkkakulut ovat isommat kuin muilla big four -jengeillä, niin ilolla ottaisin linkin tähän lähteeseen vastaan. :)

e. pari korjausta
« Viimeksi muokattu: 15.05.2009 klo 13:25:51 kirjoittanut jt_gunner »
unreal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka


Vastaus #3499 : 15.05.2009 klo 09:48:10



Taisi mennä lainaus vähän metsään?

Palkkabudjetti on tosiaan Arsenalilla iso, lähes ManUn luokkaa, mutta palkkojen jakautuminen pelaajien kesken on erilainen ja tätä Arsenalin tapaa toimia tarkoitin. Arsenalissa ei ole yhtään yli 100 000 puntaa viikossa ansaitsevaa pelaajaa ja tämä on yleisesti tiedossa oleva asia, jolla varmasti on vaikutusta joidenkin isoimpien tähtien haluun siirtyä seuraan.

Ei käy myöskään kiistäminen, etteikö Arsenalin peli olisi tällä kaudella paikoitellen ollut todella kankeaa nyhjäämistä, erityisesti vuodenvaihteen tienoilla, kun käytännössä kaikki rakentavat pelaajat olivat telakalla ja kokonaisuutenakin pelityyli on mennyt "tasapainoisempaan" suuntaan, mutta tuskinpa kukaan kuitenkaan nyt lähtee sitä kiistämään, että Arsenalin peli edelleen kuitenkin perustuu usein taitaviin yksilöihin, lyhytsyöttöpeliin ja pallonhallintaan eli asioihin joita yleensä arvostavat pelaajat, jotka elävät siitä, että saavat paljon kosketuksia palloon. Ei peli mitään rantapalloa ole, eikä pidä ollakaan, mutta kyllä Arsenalilla edelleen on yleisesti hyökkäävän joukkueen maine ja pelkästään siitähän täällä nyt puhuttiin: millaiselta joukkue näyttää mahdollisten hankintojen silmissä.

 
Sivuja: 1 ... 139 [140] 141 ... 159
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa