• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Jos sinulla olisi 5 miljoonaa euroa käytettävissä suosikkiseuraasi...

Aloittaja Kuqqen, 23.11.2006 klo 21:20:36

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Kuqqen

... Miten sijoittaisit rahasi?

Tätä kyssäriä aina mielessään pyörittelee kun haaveilee tulevaisuuden lottovoitoista tai rapeista bisnesvoitoista. Yksi parhaista päiväuniaiheista. Haaveeksihan ne monelle jää, mutta aina joku Håkans-tyyppinen jätkä pääsee toteuttamaan itseään rakkaan harrastuksensa parissa.

Kiusaus ois suuri ostaa viidellä millillä ostojoukkue, jolla hallitsis Suomen kenttiä kolme kautta. Liigan parhaimmisto Lahteen ja riskillä kohti mestareiden liigaa. Jossei onnistuis, olis käsissä kuitenkin hienoja muistoja ja kovia visioita.

Tuskin kuitenkaan sijoittaisin pelaajiin. Sen sijaan muodostaisin FC Lahden alaisuuteen ammattimaisesti johdetun junioriakatemian, johon haalittaisiin etelä-Suomen lupaavimpia junnuja. Junnut kävis koulua ja treenais ammattivalmentajien johdolla. Esim c-junnuista a-junnuihin. Ton ois pakko tuoda tulosta muutaman vuoden tähtäimellä ja samalla saatais vietyä lapsenkengissä olevaa junnuvalmennusta eteenpäin. Tähän sen viis milliä varmaan saiskin menemään, jos laittais asiat rullaamaan kunnolla. Kymmenessä vuodessa rahat ois lopussa, toivottavasti siinä vaiheessa olis sitten saatu myytyä muutama pelimies kallilla eteenpäin, tai saatu sen verran euromenestystä, että tilit ois tasan.

Mitä sinä tekisit?

Bristol Rovers

Harjoittelukeskus  :ylos:

Kenttiä, kuntosaleja, uimahalli, juoksurata ja jonkunlainen päärakennus.

honkeli

Lainaus käyttäjältä: Bristol Rovers - 23.11.2006 klo 21:52:15
Harjoittelukeskus  :ylos:

Hongallahan on tuommoinen käytännössä. Esport Areenassa (vai Center) on kuitenkin juoksuradat, kuntosali ja futiskenttä. Ja tehtiinhän siihen "stadionin" viereen uusi tekonurmi. Oikeastaan Tapiolassa kaikki olisi täydellistä, jos olisivat asentaneet vielä lämmityksen siihen tekonurmen alle.

Veli Sagnol

Repisin muovimaton irti, korvaisin luonnonnurmella ja kouluttaisin kentänhoitajan pitämään siitä huolta provikkapalkalla: miljoona kaudessa, jos nurmi on pelikunnossa alusta loppuun.

ballKicker

Maksaisin viiden sekunnin palkan jollekin kaatuilevalle geelitukkahomolle.

Ricky Rocket


Yourworstnightmare

Joskus tätä on toki pohdittu.....

Sijoittaisin seuraan(Ilves) ja sen juniorityön parantamiseen eli valmennukseen ja koulutukseen rahaa, lisäksi muutama uusi kenttä sekä oma halli, jossa ei muut seurat olisi tappelemassa vuoroista. Tätä myöten jalkapallo nousuun...

Chegue

#7
Perustaisin sijoitusyhtiön, joka sijoittaisi noita 5 miljoonaa järkevästi eri puolille maailmaa keräten  vuosittain vajaata puolta miljoonaa euroa seuran budjetin jatkoksi. Sitten vaan pumppaisin joka vuosi sijoitusyhtiön voitot seuraan ja toivoisin, että  muutkin tahot sitä kautta kiinnostuisivat tukemaan enemmissä määrin seuraa.

Ei noilla rahoilla vielä mitään sen ihmeellisempää saisi, jos aikoisi toimia pitkäjännitteisesti.


sarhi

Ostaisin muutaman kovatasoisen kokeneen liigajyrän/ulkomailta palaavan pelaajan ja "teettäisin" jonkun laisen junnuakatemian jossa todella panostetaan futikseen.

Viikinki


Ken

Rakennuttaisin jalkapallostadionin. Ei se 5 milj. ehkä riitä siihen, mutta pääsponsori voisi maksaa vielä enemmän jolla saisi stadionin nimettyä sen mukaan.


joks11

Rakentaisin 3 lämmitettyä jalkapallohallia Helsinkiin. Loput pari milliä tuhlaisin.

Yourworstnightmare

Lainaus käyttäjältä: joks11 - 23.11.2006 klo 22:28:51
Rakentaisin 3 lämmitettyä jalkapallohallia Helsinkiin. Loput pari milliä tuhlaisin.

Meinaat että yksi halli maksaa vain miljoonan?

Vuoden Vaihde

Yhdistäisin oululaisen jalkapallon ja rakentaisin itselleni hienon talon.  :ylos:

Öykky-Möykky


Udi

Ostaisin Soneraa ja lopuilla vietettäisiin keskivertoa rankempi viikonloppu :redface:


LeeDixon

Hommaisin Ian Wrightin ja Paul Mersonin Tervareihin. Tekisin myös saarikankaat ja pelaisin itse Tervareiden avauksessa. 8)

Aanri

#19
k.

Late9


Ryu

Lainaus käyttäjältä: LeeDixon - 23.11.2006 klo 23:44:31
Hommaisin Ian Wrightin ja Paul Mersonin Tervareihin. Tekisin myös saarikankaat ja pelaisin itse Tervareiden avauksessa. 8)

Pelaajavalinnoille ääretön :ylos: paitsi että Tony Adams puuttui...

Tietäisin heti hyvän alasarjojen jalkapalloseuran mihin sijoittaa. Luultavasti suurin osa kuitenki menisi ihan muualle ku jalkapalloon.

LeeDixon

Lainaus käyttäjältä: Ryu - 23.11.2006 klo 23:55:04
Pelaajavalinnoille ääretön :ylos: paitsi että Tony Adams puuttui...

Tietäisin heti hyvän alasarjojen jalkapalloseuran mihin sijoittaa. Luultavasti suurin osa kuitenki menisi ihan muualle ku jalkapalloon.

Tony on tämmöisten fantasioiden yläpuolella ;)

Addick

Eiköhän minun rahani menisi Tammelan kunnostamiseen. Voisi kyllä olla, että sijoitusten kautta. Tuollainen Cheguen mainitsema 10%:a vuodessa ei ole edes mitenkään erikoinen tuotto nykypäivänä, joten ei muuta kuin kokeilemaan. Isompaakin rahaa osaavat kaverit tekevät, sillä yllättävästi vuoden pari seuraa pyörittää.

Benito

Seuran epäviralliselle kannattajaryhmälle voisi toki myös antaa jonku satatonnia sakkojen maksamiseen.  ;)